t van Sessie Dr. Euwe verliest IV' partij Door denzelfden geest bezield Lawine-ramp Als lid der partij geroyeerd KljKEFI isKOOPEn yjCLOECK 8 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 Een nauwe Fransch-Engelsche vriendschap in Noord Rusland De grootste telescoop ter wereld Rijkspersoneel 5 procent salariskorting Negus als door een wonder aan den dood ontsnapt Jury tijdens het week-end opgesloten Smokkelaarsbende aangehouden Maandag 9 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHACEB Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 79ste Jaargang. No. 9868 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Zaak-Huis Communiqué van het Partij bestuur der S D.A.P. Het Partijbestuur der S.D.A.P. nam ïn zijn verga dering van 7 December kennis van den brief d.d. 29 November 1935 van Mr. J. E. W, Duijs aan de So ciaal-Democratische Tweede Kamerfractie, houdende mededeeling, dat mr. Duijs van dien datum af geen deel meer wenschte uit te maken van die fractie en zich ook niet meer als zoodanig zal beschouwen. Het Partijbestuur constateert, dat volgens art. 91 yan het Huishoudelijk Reglement der S.D.A.P. de le den der Partij, gekozen tot lid der Staten-Generaal, de Sociaal-Democratische Kamerfracties vormen. Een lid der Tweede Kamer, lid der S.D.A.P., kan zich dus niet, zonder het Reglement der Partij te schen den, onttrekken aan het lidmaatschap der Tweede Kamerfractie, als hij niét tegelijkertijd voor het lid maatschap der Partij bedankt. Doet hij dit laatste, dan dient hij terstond ook als lid der Tweede Kamer af te treden. Het P.B. nam ook kennis van de uitvoerige pu- ïillcatie, die mr. Duijs aan de Nederlandsche dagbla den van 29 November heeft doen verstrekken. Die publicatie getuigt van de behoefte om de Partij, hare organen en eenige van hare leden in het openbaar te beleedigen. Zij geeft blijk van zulk een diep-vij- andige gezindheid jegens de Partij, dat verdere sa menwerking van hem met de Partij en van de Partij met hem, volkomen onmogelijk is geworden. Het P.B. nam voorts kennis van den brief d.d. 3 December van de Sociaal-Democratische Tweede Ka merfractie aan mr. Duijs en vereenigde zich met Inhoud en strekking. Een en ander leidt het Partijbestuur tot de con clusie, dat mr. Duijs door zijn gedrag als lid der Partij en als lid der Tweede Kamer de Partij heeft benadeeld en voortgaat te benadeelen. Nu mr. Duijs zelf niet het lidmaatschap der Par tij heeft opgezegd, en ook niet voornemens schijnt te zijn dat te doen, ziet het Partijbestuur zich verplicht, met toepassing van artikel 12 van de Statuten van de S.D.A.P., dat van een besluit tot royement door het P.B. beroep op den Partijraad mogelijk maakt, mr. J. E. W. Duijs als lid der Partij te royeeren. Het spreekt vanzelf, dat mr. Duijs het lidmaat schap der Tweede Kamer, dat hij als candidaat der Partij heeft verworven, onverwijld had behooren neer te leggen en dit alsnog behoort te doen. SCHAKEN. Stand thans 1413 in het voordeel van onzen landgenoot De 28ste partij af gebroken met kans op remise. Dr. Euwe heeft Zaterdagmiddag medegedeeld, dat hij van verder spelen der afgebroken 27ste partij afzag, daar hem bij grondige analyse was gebleken dat remise door hem niet kon worden bereikt. In de 28ste partij, die gisterenavond werd ge speeld, stuitte Dr. Euwe op heftigen tegenstand van Dr. Aljechin. Onze landgenoot wist zijn wit-voordeel niet uit te buiten en de partij werd afgebroken met goede re misekansen voor Dr. Euwe. Zwart was echter ietwat in het voordeel. Basis gezocht voor een vreedzame oplossing van het Italiaansch-Abessijnsch conflict. P a r ijs. De Fransch-Engelsche besprekingen zijn Zondagavond tegen half zeven beëindigd. Het officieele communiqué. Na afloop dezer besprekingen hebben de ministers de volgende officieele verklaring afgelegd: Bezield door den zelfden geest van ver zoening en in het besef van een nauwe Fransch-Engelsche vriendschap hebben wij in het beloop der langdurige besprekingen van gister en vandaag de formules gezocht, welke als basis kunnen dienen voor een vreedzame oplossing van het Italiaansch- Abessijnsch conflict. Voorloopig moet nog worden afgezien van een publicatie dezer formules. De Britsche regeering is er nog niet van op de hoogte gesteld. Indien haar toestemming zal zijn ontvangen, zal het noodig zijn de formules ter goedkeuring voor te leggen aan de be langhebbende regeeringen. Wij hebben gewerkt in het streven zoo spoedig mogelijk een vreedzame en eervolle oplossing te waarborgen. Wij zijn beider zijds tevreden met het bereikte resultaat. In goedingelichte kringen hecht men groote be- teekenis aan dit officieele communiqué. Frankrijk en Engeland, aldus verklaart men, heb ben op 3 November van de staten-leden van den Volkenbond de opdracht ontvangen de basis te zoe ken voor een vreedzame regeling van het Itali aansch-Abessijnsch conflict. Het officieele communiqué bevestigt hun vasten wil deze opdracht uit te voeren. De bevestiging is van te meer belang daar de door Mussolini in de Kamer uitgesproken redevoering voor de beide mi nisters niet bemoedigend was. Men verwacht, dat de voorstellen, welke waar schijnlijk hedenochtend te Parijs zullen worden uitgewerkt onverwijld bij de regeering te Rome zul len worden overhandig dopdat Frankrijk en Enge land op 12 Dec. in de gelegenheid kunnen zijn de andere leden van den Volkenbond op de hoogte te stellen van hun bemoeiingen, zoodat de commissie van 18 dan ook haar definitief standpunt zal kun nen bepalen in de kwestie van het embargo op petroleum. TWEE HUIZEN VOLKOMEN WEGGEVAAGD. 88 dooden, 44 gewonden MOSKOU, 8 December (A.N.P.): In de stad Kirowsk (vroeger Moermansk geheeten) op het schiereiland Kola, zij'n twee huizen van twee verdiepingen volkomen weggevaagd door sneeuwlawines, dié neerstortten van den berg Joekspor, die in de onmiddellijke nabijheid der stad ligt. Een derde huis werd ernstig be schadigd. De ramp eischte 88 dooden, terwijl 44 menschen gewond werden. Naar het agentschap „Tass" meldt, werden 85 der slachtoffers op slag gedood. Drie menschen bezweken later aan hun verwondingen. Tweeduizend arbeiders werkten aan de berging der bedolvenen. De regee ring heeft een commissie tot onderzoek van de oor zaak der ramp ingesteld en een bedrag van 300.000 roebels beschikbaar gesteld voor de nagelaten be trekkingen der slachtoffers. Een jaar noodig gehad om af te koelen. Verleden jaar werd te Corning in den staat New York de grootste telescooplens ter wereld gegoten, die 6 millioen dollar zal kosten en bestemd is voor de Californische sterrenwacht, waar men er hemel lichamen mee hoopt waar te nemen, die een milliard lichtjaren van de aarde verwijderd zijn. De lens heeft een jaar noodig gehad om af te koelen en pas heden heeft men den vorm verwijderd. Bij Kon. Besluit van 4 dezer is de reeds aangekon digde salariskorting voor het Rijkspersoneel tot stand gekomen. 1 Januari a.s. gaat deze korting van 5 in. Slechts voor ambtenaren op maand- en weekloon, wier stand plaats in de vierde klasse valt, is de aanvangsdatum gesteld op 1 Juli 1936. De stad verwoest en grootendeels door troe pen ontruimd. Protest van Amerikaan- sche Roode Kruis-doctoren. Asmara (radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau): Zaterdag heeft een eskader bommenwer pers opnieuw boven het Abessijnsche hoofd kwartier te Dessié gevlogen. De stad is hij- na geheel verwoest. Men verklaart, dat deze vlucht vooral ten doel had verkenningen, uit te voeren. De vliegers rapporteeren, dat zij bij hun vluchten boven Dessié meer dan 70 vlaggen van het Roode Kruis hebben ge teld. Voorts zouden de vliegers hebben ge constateerd, dat Dessié grootendeels door de troepen ontruimd is. Het eskader bommen werpers heeft in de buurt van Dessié een sterke afdeeling Abessijnen waargenomen en onder vuur genomen. De Abessijnen zouden ernstige verliezen hebben geleden. Aangaande den eersten bomaanval op Des sié verklaart men hier, dat deze aanval voor al is ondernomen, omdat men op grond van zekere berichten heeft geweten, dat de ne gus bij ongeveer 100.000 man te Dessié ver blijf houdt. Men verklaart, dat de negus slechts door een wonder aan den dood is ontsnapt. Het keizerlijk paleis, war de negus zijn intrek heeft genomen, is voor de helft door de bom men vernield. Protest van Roode Kruis. doctoren Amerikaansche Negen doktoren van het Amerikaansche Roode Kruis te Dessie brengen ter kennis van de geheele wereld, dat de Italianen tijdens het bombardement met 3 eskaders boven Dessie vlogen, en een uur lang niet slechts explosiebommen, doch ook brandbommen en luchttorpedo's lieten vallen. De artsen verklaren, dat de eerste brandbommen en explosiebommen uitsluitend op ambulances en het Roode Kruis, waarvan het internationale em bleem reeds van verre zichtbaar was, zijn geworpen. Vijf bommen werden geworpen op het Taffari Ma ltonnen ziekenhuis, waarin zich 65 gewonden en zie ken bevonden. De instrumentenzaal is geheel uitge brand, evenals twee ziekenzalen. De hoofdverpleegster, Mej. Hoevig, is zwaar ge wond. Ook de veldambulance no. 2 en de chirurgi sche tent van dr. Dassius, die zich op 200 meter van het ziekenhuis bevond, zijn geheel verwoest en uit gebrand. Wij verklaren nogmaals, aldus de proclamatie, die onderteekend is door 7 internationale artsen, die allen met name worden genoemd, dat de ambulance en het hospitaal zich buiten de stad bevinden, en het embleem van het Roode Kruis op vele plaatsen zicht baar en in groot aantal is aangebracht. Wij protesteeren voor de geheele wereld en deelen aan alle regeeringen mede, dat de Italianen 40 brand en explosiebommen op onze lazaretten hebben gewor pen. Wij betreuren meer dan 10 dooden en gewonden door deze gruwelijke demonstratie en vragen, met welk recht dit geschiedt. Genève verwacht van bombardement vèr- vroeging petroleumembargo. Men is te Genève van meening, dat het bombarde ment van Dessie een vervroeging van den datum Oeqi WowaOcqi dcc Onkic tonkie tiKkic tee? Mcnscb.hoc bleek jij toch je goed Qister nog zoo zwart als roet..... Wat gebruik je daar toch voor —Nou. natuurlijk SneouwwitgloorJ. Dublin. Terwijl een groot deel van de be volking van de Iersche hoofdstad Zondag heeft genoten van den voetbalwedstrijd IerlandNeder land, heeft de jury bij een der rechtbanken het geheele week-end doorgebracht in eenige hotelka mers, waar de leden als gevangen waren opgesloten De betrokken rechtbank behandelde Zaterdag een moordzaak, en in den namiddag werd besloten, de zaak te verdagen tot Maandag. Volgens de wet mocht de jury, in het stadium waarin de zaak ver- kerde, niet eerder uiteengaan dan nadat een be slissing gevallen was, en zoo besloot de rechter, on danks het protest der juryleden, dat zij gedurende het week-end zouden worden opgesloten, zij het dan ook in de vertrekken van een comfortabel ho tel en voorzien van een radiotoestel en een wel voorziene disch. Aangezien de meerderheid der jury leden Katholiek is en Zondagmorgen den Mis wenschte bij te wonen, hebben de niet-Katholieke jurijleden verklaard, er geen bezwaar tegen te heb ben, dat de Mis in hun aanwezigheid werd opge dragen. POLITIE TE HEERLEN SLAAT EEN GOEDEN SLAG. Door de recherche te Heerlen in Zuid-Limburg is een goede slag geslagen door het aanhouden van een smokkelaarsbende. Door een zekeren P. werd bij de recherche alhier aangifte gedaan, dat zekere H. J. een aanzienlijk be drag aan geld verduisterd had. Bij onderzoek bleek, dat P. aan H. J. deze som had gegeven om in België boter en suiker te koopen en deze waar naar Neder land te doen oversmokkelen. H. J. maakte echter het bedrag in België op en kwam zonder geld of koop waar Vrijdagavond in Heerlen terug. Hij werd toen door de recherche aangehouden en zeide het ont vangen geld te hebben verbrast. Maar tevens begon hij ook te vertellen van een beruchte smokkelaars- bende. Naar aanleiding van dit verhaal werd een uitgebreid onderzoek door de recherche alhier ingesteld, met het gevolg, dat bij een zeke ren K. twee automobielen in beklag werden genomen en deze met verscheidene andere personen werd gearresteerd. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. P. wordt morgen ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht. BOTERTEKORT IN DUITSCHLAND? Maatregelen ter voorkoming van het hamsteren. Stuttgart. De plaatselijke autoriteiten te Stutt- gart hebben verordend, dat de winkels in levensmid delen een lijst moeten aanleggen met de namen van alle klanten, die boter koopen. Deze lijsten moeten bij de overheid worden ingeleverd. Op deze wijze hoopt men te voorkomen, dat bepaalde personen door het koopen van kleine hoeveelheden boter in ver schillende winkels ongemerkt groote voorraden in slaan en hamsteren, terwijl anderen nauwelijks vol doende boter kunnen krijgen. van toepassing van het petroleumembargo tengevol ge zal hebben. De „News Chronicle" over het bombarde ment van Dessie. Londen (A.N.P.) Naar aanleiding van het lucht bombardement van Dessie schrijft de „News Chro nicle" in een beschouwing over den luchtoorlog: „De Italiaansche luchtaanval op Dessie was niet beter of slechter dan die van de Duitschers, Franschcn of van ons zelf. Zij zijn alle even \yalgelijke uitingen van beestachtigheid."

Schager Courant | 1935 | | pagina 1