Het 2de bombardement van Dessie Hauptmann's verzoek afgewezen. op tien weg Auto te water gereden. Euwe-Aljechin remise Protest van Japan BEHELS Het royement van Mr* Duys Thaw's vliegtuig verongelukt* KIJKEfl is KOOPEn tij CLOECK Protesten van beide zijden. Zijn proces wordt niet herzien. Alle inzittenden ongedeerd. jg ongeluk te Bergen op Zoom. Bezuinigingswet afgekondigd Dinsdag 10 December 1935 Postrekening 79ste Jaargang. No. 986 9 No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 3 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De uitwerking der brandbommen. Het afweergeschut zwijgt. ,(Van onzen correspondent Stuart EmenyJ DESSIE. Zondag. Dessie heeft onder doodsche stilte een nieuwen luchtaanval doorstaan. Toen de Jtaliaansche vliegtuigen gistermorgen plotseling uit de lucht te voorschijn kwamen, vonden zij niets an ders dan een verlaten, leege stad. Zoodra het alarmsignaal gegeven was, waren de bewoners in drommen de omliggende heuvels inge trokken en hielden zij zich daar verborgen. Het be vel om niet op de vliegtuigen te schieten werd strikt opgevolgd. Tijdens het hevige bombardement, dat Vrijdag had plaats gevonden, waarbij een Italiaansche bom den keizer, die temidden van zijn troepen afweergeschut bediende, slechts met enkele meters miste, werden namelijk geweldige hoeveelheden ammunitie verspild in een hopeloos gevecht van geweren tegen Italiaan sche bombardementsvliegtuigen. De keizer had thans instructie gegeven, dat niet geschoten mocht worden om een herhaling van het nutteloos verweer te voor komen. Geen enkel geweer of machine-geweer werd bij het tweede bombardement afgevuurd, Het afweergeschut werd niet tegen de aanvallende vliegtuigen gebruikt. Vanuit de loopgraaf, waaruit ik den luchtaanval volgde, zag ik, dat de Italiaansche vliegtuigen zoch ten naar plaatsen, waar troepen waren geconcen treerd. Toen de vliegtuigen de zestig tenten op de heling van 'n heuvel tégenover mij ontdekten, scho ten twee machines pijlsnel omlaag en lieten brand bommen vallen. Onmiddellijk schoten vlammen op, en toen de rook was opgetrokken, was er van de tenten niets meer te zien. Dit alles speelde zich af in minder dan vijf minuten. Het vliegveld te Dessie werd eveneens gebombar deerd, maar hier werd weinig schade aangericht. Een tijdelijke operatiezaal, is ingericht in het hos pitaal van het Roode Kruis, dat Vrijdag ernstig werd beschadigd. Bedevaart van den Negus. Ik heb den Negus vergezeld op een bedevaart, die hij heeft gemaakt naar een klooster, dat op een eiland in het Haik-meer, 20 mijl ten noordoosten van het hoofdkwartier te Dessie, is gelegen. Staande aan den oevöi- van het meer ontving de keizer den zegen. De tocht van Dessie naar het meer was aanleiding tot tafreelen van devotie. Dorpsbewoners hadden zich langs den weg verzameld en riepen „Abaté!" .(„Heerl"). Luchtaanvallen op maïsvelden. Mijn gids vestigde mijn aandacht op een veld van hoog-opgeschoten mais, dat den indruk maakte van een afdeeling infanterie op grooten afstand. Hij zei- de, dat de Italiaansche vliegers voortdurend deze maisvelden mte bommen en inachingeweren bewer ken, in de meening, dat zij met Abessijnscbe troepen ,te doen hebben. Overigens neemt 4e militaire bedrijvigheid met den dag toe. Van uur tot uur worden nieuwe stellin gen door de troepen betrokken en de Abessijnen voe ren de guerilla steeds intensiever. In een beboschte vallei hebben manschappen van Ras Seyoem een aanval gedaan op een Italiaansch muilezel-convooi. De Abessijnen waren onder bescherming van de duisternis over de bergen getrokken. De Italiaan sche kapitein, die het bevel over het convooi voer de, en een aantal inlandsche soldaten werden ge vangen genomen. Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Genève. Het Abessijnsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft het Volkenbondssecreta riaat telegrafisch een rapport toegezonden van het Roode Kruis over het luchtbombardement van Des sie. Daarin wordt verklaard, dat de eerste explosie ve en brandbommen op de lazaretten van het Roode Kruis zijn geworpen, en wel vijf bommen op het gebouw van het Tafari Makonnen-Ziekenhuis, dat 65 zieken en gewonden herbergde en. op het dak waarvan over de geheele breedte een rood kruis ge schilderd was. De instrumentenkamer werd door de bommen geheel vernield en brandde evenals twee ziekenkamers geheel uit. Ook het 100 Meter verder gelegen bijgebouw van het ziekenhuis, waarin zich eveneens zieken bevonden, werd getroffen. Hetzelf de lot trof een op 200 Meter afstand staande ope ratietent, die met al het materiaal door een bom in brand geraakte en vernield werd In al deze geval len waren verschéidene roode kruizen uit. de lucht zichtbaar. In totaal zijn in de omgeving van het Roode Kruis-lazaret meer dan 40 bommen geworpen. Het Italiaansche antwoord. Omtrent den luchtaanval op Dessie werd heden van Italiaansche zijde in het Volkenbondsgebouw verklaard, dat deze actie om twee redenen gerecht vaardigd was. Ten eerste heeft Abessinië nagelaten overeenkomstig de bepalingen van de Geneefsche conventie mededeeling te doen van de aanwezigheid van een lazaret te Dessie, en ten tweede waren in Dessie sterke troepenafdeelingen bijeen, terwijl ook de Abessijnsche generale staf daar aanwezig was. De correspondent van het Algem. Hdbld. te Rome meldt nog: De bladen noemden de protestnota van Abes- synië .belachelijk". Indien er zich te Dessiè een hosoitaal van het Roode Kruis bevond, dan had de Negus dit aan de Italianen schriftelijk moeten bekend maken. Het internationale kenteeken van het Roode Kruis brengen de Abessiniërs aan op allerlei plaatsen die ge hospitalen zijn. Verder wordt gezegd dat Desle geen onverdedig de stad was, doch dat zij integendeel vol was van Abessinlsche soldaten en dat zich er bovendien de keizer en de generale staf van het Abessinische le ger bevonden, zoodat het bij uitstek een doelpunt was voor luchtaanvallen. De Italiaansche bladen berchten ook, da tde JjuJ- tenlandsche journalisten, die zich te Dessié bevon den, hebben kunnen constateeren, en aan de bla den hebben gemeld, dat als er zich dan een hospi taal in de stad bevond, zich daarin op het tijdstip van den luchtaanval in ieder geval geen gewon den of zieken ophielden, maar alleen -legeraan voerders en jounalisten. (De berichten van onzen correspondent te Dessié getuigden juist omstan dig van het tegenovergestelde Red. H.) Als er bij die gelegenheid ook een vrouw en een paar kinderen door bommen getroffen zijn, da beden ke men, zeggen deze bladen, adt dit in den oorlog nu eenmaal onvermijdelijk is. .1 ABESSINIë STAAT SCEPTISCH TEGENOVER PARIJSCHE VOOR- STELLEN. Militaire positie rechtvaardigt deze voor stellen niet. Londen. Naar nit Addis Abeba wordt gemeld twijfelt men er in regeeringskringen aan, of Abessinië zal toestemmen in een re geling van het Italiaansch-Abessinisch con flict volgens het Zondag te Parijs opgestelde ontwerp. Men wijst er hier op dat de oorlog, die meer dan twee maanden duurt, nog geen bijzónder groot suc ces heeft opgeleverd voor de Italiaansche legers. De Abessiniërs beschouwen den terugtocht der Italianen aan het Noordelijk en het Zuidelijk front als een aan moediging om hun grondgebied verder te verdedigen Zij achten daarom elk vredesvoorstel, dat met af stand van grondgebied gepaard gaat, onredelijk. Het Opperste Gerechtshof van de Ver. Sta ten te Washington heeft het verzoek om re visie van het prooes Hauptmann verworpen. Thans kan Hauptmann enkel nog In appèl gaan bij het Hof voor gratie in den staat New Jersey, welk Hof de bevoegdheid bezit een doodvonnis te veranderen in tuchthuis- straf. Met de afwijzing van het verzoek van Hauptmann is do behandeling van de zaak voor het hoogste ge rechtshof afgesloten. Alle pogingen van Hauptmann, om zijn ter dood- veroordeeling te doen annuleeren, zijn mislukt. Wan neer het jie verdediging door het ontdekken van nieuw bewijsmateriaal niet zal gelukken de kwestie in een ander licht te stellen, zal de raad voor gratie van New Jersey de eindbeslissing moeten nemen. Zou deze geen gratie verleenen, dan zal de terecht stelling waarschijnlijk einde Januari of begin Fe bruari plaats hebben. Uit Trenton wordt nog nader vernomen, dat Haupt mann heden in de doodscel van de afwijzing van zijn beroep door het hoogste gerechtshof in kennis is ge steld. Door middel van de gevangenisdirectie heeft hij aan de pers een verklaring doen toekomen, waarin hij zegt: „Ik vrees niet, want de waarheid zal aan het licht komen. Misschien morgen, misschien over een jaar, misschien zelfs over vijf jaar, doch mijn on schuld zal worden bewezen." Tegen anti-Japansch karakter der Jong ste studentenrelletjes. Reuter seint uit Peiping. De Japansche militaire attaché heeft bij den burgemeester van Peiping, Tsjing Te Sjoen geprotesteerd tegen het anti-Japansch karakter van de de monstraties van studenten, die van Jentsjing en Tsinghoea naar Peiping trokken. Terwijl eenige honderden studenten zich vóór de poorten der stad verzamelden, demonstreerden on geveer 2000 voor het huis van den Chineeschen mi nister van oorlog Hoy Ingtsjing. „Roep het volk on der de wapenen voor een oorlog tegen Japan!" „Weg met de autonomisten!" „Wordt China een Japansche kolonie?" werd gehoord. Verscheidene studenten werden licht gewond in de botsing met de politie die met stokken gewapend hen trachtte te verspreiden Een aantal studenten werd gearresteerd. Hoy Ing-tsing verzocht de autoriteiten van de uni versiteit onmiddellijk maatregelen te nemen, tenein de diplomatieke verwikkelingen te vermijden. Gene raal Sjang Tsjeng, de gouverneur van Sjansi, heeft troepen gezonden om de demonstraties voor de auto nomie in Jen Tsjioe Sjen nabij Tientsin te onder drukken, daar de magistraat, een aanhanger van Nanking, door de rebellen werd gevangen genomen 184 leden van de universiteit hebben een manifest, onderteekend, waarin de autonomie-beweging wordt veroordeeld en de regeering van Nanking wordt uit- genoodigd, niets yan haar autoriteit prijs te geven. HIJ ZAL NIET IN BEROEP GAAN BIJ DEN PARTIJRAAD. In antwoord op de vraag van het Alg. Hdbld. aan mr. Duijs of hij bij den partijraad der S.D.A.P. in be roep zal gaan van het royementsbesluit van het par tijbestuur, deelde hij mede, dat hij dit niet zal doen. Als reden gaf mr. Duijs hiervoor aan, dat hij dan bij hetzelfde college terecht zou komen, dat inder tijd, tezamen met het partijbestuur het rapport der commissie-Bonger in den doofpot stopte, teneinde de partijgenooten in den lande van de feiten onkundig te houden. ONGELUKKIGE START. HIJ ZOU ELLSWORTH GAAN ZOEKEN. Reuter verneemt uit Caldwell (New Jersey): De vlieger Russel Thaw is met bestemming naar Magel- lan (Chili) opgestegen, waar het toestel aan boord van de „Wyatt Arp" zal worden gebracht, om naar het Zuid-pool-gebied te worden vervoerd. De vlieger is voornemens naar den vermisten ontdekkingsrei ziger Ellsworth te gaan zoeken. Reuter meldt uit Atlanta: Het vliegtuig van Russel Thaw, dat bestemd was om naar Ellsworth te gaan zoeken, is bij den start verongelukt en geheel vernield. Een nader bericht van het agentschap-Reu ter meldt, dat Thaw, die in een vlucht van zes dagen Vuurland wilde trachten te bereiken, na zijn start te Atlanta met een boom in aan raking kwam. Alle inzittenden hieven ongedeerd. Vader van groot gezin door auto aange reden en gedood. Gisteravond kwam op de Wouwschestraat nabij Bergen op Zoom de oud-wissellooper Smit uit een café om zich naar Bergen op Zoom te begeven. Smit ging op het rijwiel pad aan de rechterzijde van den weg loo- pen. Achter hem naderde een personen auto, bestuurd door den heer S., eveneens uit Bergen op Zoom. De auto kwam uit de bocht en de bestuurder is daarbij blijkbaar te ver naar rechts uitgeweken en op het rijwiel pad terecht gekomen. Hij zag den voetgan ger niet en reed hem aan. De hoer Smit werd 50 meter meegesleurd op den bumper en daar op in een droge sloot geworpen: Bij den val is hij met het hoofd op een betonnen paaltje terecht gekomen. Hij was op slag dood. De bestuurder van den auto bemerk te niets van de aanrijding en is naar Bergen op Zoom doorgereden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 9 kinderen. Door auto overreden. De 15-jarige J. Koelinga uit de Aert van Nes straat te Rotterdam, is gisteravond op den hoek van de Aert van Nesstraat en den Mauritsweg al hier onder een auto geraakt. Met zware hersen schudding en inwendige kneuzingen is hij in ern- stigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel opgenomen. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Gisteren is, blijkens de „Staatscourant", uit gegeven het „Staatsblad" no. 685. Wet van den 29 November 1935, tot verlaging van de open bare uitgaven. i» Tragedie bij het havenhoofd van Middelharnas. De chauffeur verdronken. Gisteravond ongeveer zes uur is de 19-jari- ge Potter uit Ouddorp met zijn auto nabij de Sluis in de haven van Middelharnis gereden en jammerlijk verdronken. Een schipper, die in de nabijheid met zijn schip gemeerd is, hoorde een slag in het wa ter en ging kijken. Er waren toen slechts kringen op het water te zien. Onmiddellijk werd met dreggen begonnen. Na ongeveer 'n uur kwam men te weten, dat er een auto in het water was gereden. Ongeveer acht uur was de auto op het droge. De chauffeur was daarin echter niet meer aanwezig. Het havenhoofd, dat op 2 K.M. afstand van Middel harnis ligt, is de eerste aanlegplaats van het eiland voor de booten, die op Rotterdam en Hellevoetsluis varen. Ten behoeve van de passagiers is er een par keerterrein aanwezig. Dit parkeerterrein is aan drie zijden door het water begrensd en is des avonds niet verlicht. Omstreeks een half uur voor de aankomst van do booten RotterdamMiddelharnis, toen nog niemand in de omgeving van het havenhoofd aanwezig was, is de auto, vermoedelijk bij het keeren, te water ge raakt. De auto is bij de sluis van de kade gereden. Een schipper verklaarde omstreeks kwart voor vijf uit de roef van zijn schip, dat in de nabijheid lag gemeerd, aan dek te zijn gekomen en toen achter zich een luid gegil te hebben gehoord. Hij zag iemand in het water liggen, die dadelijk wegzonk. Op zijn alarm is men dadelijk begonnen te dreggen en zijn de autoriteiten gewaarschuwd. Tegen zeven uur kon de auto door een kraanwagen worden gelicht. De auto was ledig, zoodat kan worden aangenomen, dat do drenkeling, dien de schipperszoon had gezien, da eenige inzittende van den wegen was. Zijn lijk is even later opgehaald. Het was de 19-ja- rige P. Potters uit Ouddorp-Haven. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men in het duister, aan gezien niemand er getuige van is geweest. SCHAKEN. STAND THANS EUWE 14i/2—ALJECHIN 13V2. De 28ste partij, die Zondagavond werd afgebroken, is gisteravond in het Carlton Hotel te Amsterdam voortgezet. Met veel moeite wist onze kampioen een stelling in te nemen, die tot remise leidde. Er blijven thans nog twee partijen te spelen over, waaruit Euwe 1 punt en Aljechin 1 y2 punt moet ha len om te winnen. De voorlaatste partij wordt Donderdagavond half zeven in de Militiezaal te Amsterdam gespeeld. De eindwedstrijd zal dan Zaterdagavond op het zelfde uur en terzelfder plaatse worden gehouden. Wielrijder door een auto overreden en gedood. Gisteravond omstreeks half acht is de heer A. Nevejan, bierbrouwer te Sas van Gent, toen hij zich per rijwiel van de Wijk Stuiver naar huis wilde be geven, door een auto. die uit de richting Selzate kwam en bestuurd werd door den garagehouder S. M. uit Sas van Gent, overreden en gedood. N. zou onvoorzichtig den rijweg zijn overgestoken. Door een auto overreden. De 72-jarige J. v. d. Laan, wonende te Friesche brug bij Noordwolde, is gistermiddag op den Ecsvecn- scheweg te Steenwijk, waar hij fietste, aangereden door een auto, welke bestuurd wercl door dr. B. V. d. Laan is met een schedelbreuk en een hersen schudding in hopeloozen toestand naar zijn woning vervoerd,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1