De besprekingen te Parijs De Fransch-Eigelsche voorstellen LONDEN, 9 Dec. Reuter meldt uit Parijs van buitengewoon goed ingelichte Fransche bron bij zonderheden te hebben vernomen over de voorstellen waarover Hoare en Laval tot overeenstemming zou den zijn gekomen. Deze vermoedelijke voorstellen komen overeen met die, welke reeds door de „Oeuvre" zijn gepubliceerd en welke reeds voor de samenkomst van Laval met Hoare in Fransche bladen waren besproken. Deze luidden als volgt: 1. De basis van het plan is een gebiedsruil tus- schen Italië en Abessinië. Abessinië verkrijgt de haven van Assab in Italiaansch Eritrea met een „corridor", welke deze haven met Addis Abeba ver bindt. Indien Italië deze concessie zou weigeren, dan zal de Britsche regeering bereid zijn Abessinië de haven van Zeila af te staan. Indertijd heeft men van dit reeds eerder gedaan voorstel afgezien, om dat het de Fransche haven van Dzjiboeti zou bena- deelen. Zondag heeft Laval evenwel geen bezwaren meer gemaakt; 2. De provincie Tigre wordt met uitzondering van de heilige stad Aksoem geheel aan Italië toe gewezen; 3. Italië verkrijgt de volledige souvereiniteit over de provinciën Ogaden en Danakil; 4. Italië verkrijgt een kolonisatie-gebied, dat de vestiging van 1.5 inillioen kolonisten veroorlooft. Dit gebied wordt begrensd in het Noorden door den Ssten breedtegraad, in het Westen door de 36ste lengte graad, in het Zuiden door de Britsche kolonie Kenya en door den Soedan, en 5. Den Negus zal worden verzocht voor het Amha- risch deel van Abessinië de bescherming van den Volkenbond te eisclien. Dit zou tot uitdrukking ko men door het zenden van technische deskundigen voor het Abessijnsche bestuur, waarbij ook Italiaan- sche deskundigen in aanmerking zouden komen. Fransche persstemmen. PARIJS: De Parijsche bladen noemen de tus- schen Hoare en Laval bereikte overeenstemming bui tengewoon belangrijk, niet alleen met het oog op de mogelijkheid van een vreedzame regeling van het Italiaansch—Abessijnsch geschil, doch ook wegens de nauwe samenwerking, welke men voor de toekomst tusschen Parijs en Londen verwacht ook op ander ge bied der internationale politiek. De „Oeuvre" schrijft, dat er zelden een dag is ge weest, welke belangrijker en vruchtdragender is ge weest voor de vreedzame toekomst van Europa, in dien Mussolini de beteekenis van dezen dag erkent en de voorstellen van Hoare en Laval aanneemt. Ook de nota's van 18 tot 26 October inzake den Franschen bijstand in de Middellandsche Zee inge val van een Italiaanschen aanval tegen Engeland zijn bevestigd, nadat zij Zondag bij de onderhandelin gen tusschen Hoare en Laval nogmaals waren bestu deerd. De „Petit Parisien", het orgaan dat goede betrek kingen onderhoudt met het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken meldt eveneens de door de „Oeuvre" gepubliceerde bijzonderheden over de voor stellen. Het blad betwijfelt evenwel, of deze voorstel len door Mussolini als voldoende zullen worden be schouwd. Engelsche persstemmen. Londen. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt met betrekking tot de Engelsch- Fransche besprekingen, dat het niet bekend is in hoeverre de huidige voorstellen in overeenstemming zijn met de laatste Britsche voorstellen. Het feit, dat Hoare zich genoodzaakt heeft gezien het resultaat van zijn werkzaamheden ter goedkeuring aan Lon den voor te leggen, kan aanleiding geven tot een herziening. De redevoering van Mussolini van Za terdag heeft ook verrassing en afkeuring gewekt bij het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken. Het directe gevolg hiervan is geweest, dat een merkbare verstijving intrad in den toestand, het geen er ongetwijfeld heeft toe bijgedragen het be zwaar van Laval tegen een maatschappelijk Fransch-Britschen stap te overwinnen. Hoe het ant woord van Mussolini op het nieuwe plan ook moge uitvallen, het zal de samenkomst van Hoare en Laval niet kunnen berooven van een positief resultaat, nl. het herstel der Fransch-Britsche solidariteit. De „Daily Herald" spreekt de vrees uit, dat het nieuwe vredesplan van Parijs voorstellen bevat, welke den aanvaller een enorme gebiedsvergrooung zal geven als direct gevolg van zijn aanval. De vraag is, wat zal gebeuren, indien Mussolini het plan aan neemt en de Negus l?et verwerpt. Lijk gerGnden. Zeist. Zaterdag werd te Zeist tijdens een drijfjacht in een vak hooge heide gevonden het lijk van een onbekenden jongen man van ongeveer 25-jarigen leeftijd. Het lijk werd gevonden in een slapende houding met de rechterwang op den binnen kant van zijn pet en kan daar wel een paar dagen gelegen hebben. Niets duidde op een worsteling of eenig ander geweld; integen deel waren de kleeren goed geordend en was aan de omgeving niets te bespeuren. Mocht de mand zelfmoord gepleegd hebben, dan zou aan innemen van een of ander vergift moeten worden gedacht. De veronderstelling „plotseling onwel worden van een wande laar" kan ook buiten beschouwing blijven, daar hij zich daarvoor te ver vanaf de paden of begaanbare wegen bevond. Behalve eenig Hollandsch geld werd niets op hem gevonden, zoodat sterk naar voren komt het vermoe den dat overledene onbekend wenscht te blijven. Dit vermoeden wordt nog versterkt door dat uit zijn col bertjas het winkelmerk is genomen en de voering uit zijn pet is gescheurd, terwijl overigens geen en kel fabrieks- of ander herkenningsteeken aan de kleeren is gevonden. Signalement: Lengte 1.75 a 1.80 M., tenger glad gezicht, blond bruin haar, grijze althans lichte oogen, gaaf gebit, bovensnijtanden in goud gevat, goed geklee'd met witgestreept donker colbertcostuum, bruine lage schoenen met gummihakken, donkergrijze pet, don kere winterjas, blauwgcruit overhemd, dito boord en gespikkelde das. Overledene geeft den indruk werk man te zijn. Zwarte onverzorgde nagels deden den ken aan machine- of fabriekswerk. Foto's en vingerafdrukken zijn ter identificatie aan wezig. Noodlanding van een Engelsch sportvliegtuig. 'De Krim. Zondagmiddag heeft een Engelsch sportvliegtuig, bestuurd door mr. Edward Walker Sykes uit Londen, dat te Hamburg was opgeste gen en op weg was naar Schiphol, ten gevolge^ van een sneeuwbui een noodlanding gemaakt op een tarweveld te De Krim. Doordat het toestel daarbij in een sloot terecht kwam, sloeg het over de kop. De beide inzitten den behalve mr. Sykes bevond zich de Engel sche officier Hugh in de machine zagen kans door een raampje naar buiten te klimmen. Alleen de bestuurder kreeg verwondingen aan het hoofd. De propellers van het tweemotorige toestel bra ken af, terwijl de neus van de machine werd be schadigd. De beide inzittenden zijn per trein naar Amsterdam doorgereisd. Vandaag zal. het vliegtuig gedemonteerd worden. HERONDERZOEK IN DE ZAAK LINDBERGH NOODZAKELIJK GEACHT. Trcnton. Gouverneur Harold G. Hoffmann heeft verklaard, dat opnieuw een onderzoek moet worden ingesteld naar de ontvoering van de baby van Lind- bergh. Deze zaak moet volkomen worden opgehel derd. Niet alleen uit rechtvaardigheid tegenover Bruno Ilauptmann, die wegens moord veroordeeld is, doch omdat het de maatstaf is, waarmede 't Ame- rikaansche recht zal worden gemeten. NAAST HET HOL VAN DEN LEEUW. Liverpool. Dieven, die een huis waren binnen gedrongen naast het hoofdbureau van politie, heb ben do brandkast medegenomen, welke 8 000 pond sterling bevatte. VISSCHER OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Vlissingen. De visscher C. I-Iuiszoon, schipper op het visschersvaartuig VI. 31, is gistermorgen, bij het uitzetten van netten, ter hoogte van Zoutelande, overboord geslagen en verdronken. De man die in Vlissingen woonde, laat een vrouw en drie kinderen achter. Ds onlusten in Egypte. Draconische maatregelen der regeering. Cairo. In een conferentie, welke Zondagavond is gehouden, hebben de ministers met de leiders der politie beraadslaagd naar aanleiding van de stilden- tenbetoogingen, die zich Zaterdag en Zondag heb ben voorgedaan. Het verbod aan de politiebeambten gebruik te maken van de vuurwapenen is ingetrokken. Voorts wordt deelneming aan betoogingen met gevangenis straf vergolden. Hoewel het tot Maandagochtend rustig is geble ven, zijn toch eenige voorzorgsmaatregelen geno men, o.m. zijn de verkeersmiddelen stil gelegd tus schen de Universiteit te Giseh en de stad De univer siteiten blijven tot nader order gesloten. Onmiskenbaar heerscht in de stad een zekere op winding. OVERSTROOMINGEN IN TEXAS. New York. Uit I-Ioston (Texas) wordt gemeld, dat tengevolge van overstrooming de lager gelegen deelen van Hoston onder water zijn. Honderden per sonen worden vermist. Men gelooft, dat ze verdron ken zijn. U,T OS OMGEVING DEN HEIDER Een brandspuit op zicht. De geweldige brand bij de Firma Van Willigen heeft mededoogenloos aangetoond hoe armelijk een gemeente als Den Helder uitgerust is met brand- bluschmiddelen, Voor de twijfelaars ten opzichte van de organisatieplannen tot het samenstellen van een Politie-Brandweer is onomslootelijk het bewijs van de noodzakelijkheid ervan bewezen. Dat het de Gemeente ernst is en dat de noodige spoed wordt betracht, kwam gistermorgen wel heel duidelijk tot uiting Om 9 uur stond er voor het i'.aadhuis een brandweer-auto die door de Fabriek van Brandbluscliapparaten te Heiligerlee ter demon stratie was gezonden. Voor hét Raadhuis verzamel en zich de Burgemeester, de heer W F G. L. Jriessen, de Wethouders P. S van der Vaart en P. Smits, de Opperbrandmeester A. Dokter, de Com missaris van Politie A. J. van der Hoeven, de Di recteur der Water- en Lichtbedrijven Jeune en voorts nog eenige brandmeesters. Allereerst demonstreerde men, terwijl het water uit het Heldersche Kanaal werd gezogen door mid del van een zeer ruime slang aan het ondereinde waarvan zich een filter bevond Twee stralen wer den in werking gesteld en bereikten een geweldige hoogte. Daarna werd de motor aangesloten op het net der waterleiding, doch de druk hierop was dus danig, dat hiermede een niet zoo'n gunstig resultaat werd verkregen. Desniettemin zou de aanschaffing van een dergelijke brandweerauto voor onze Ge meente een groote aanwinst beduiden, al willen wij daarmede niet zeggen, dat een brand als bij do firma Van Willigen plaats vond. daarmede met een rode lijke kans op succes zou kunnen worden bestreden; daarvoor was die te omvangrijk. De auto, die voor ons demonstreerde was 'n vier cylirder Ford. De capaciteit kan worden opgevoerd tot 2.000 liter water per minuut terwijl naar belie ven 1 tot en met 6 stralen in werking kunnen wor den gesteld. In de cabine kunnen naast den bestuur der nog twee personen plaat1 nemen, terwijl nch'er op aan weerszijden een bank is aangebracht, die ieder voor 4 manschappen plaats biedt. BERGEN SINT NICOLAASFEEST. In een buitengewoon opgewekte stemming is Zon dagmiddag in de Rustende Jager het St. Nicolaas- feesl gevierd, georganiseerd door de Moderne Arbei dersbeweging, alhier. De groote zaal was stampvol, toen om ruim ha'f twee de pret oen aanvang nam. Het welvoorziene programma opende met het vertoonen van een twee tal films, die al dadelijk do gang erin brachten. Voor al het geestige leckcnfilmpje „Mud en Jef", was een groot succes. Er werd onbedaarlijk om gelachen. Na dat deze films gedraaid waren, werd de komst van Sint Nicolaas aangekondigd en vlak daarop ver scheen de kindervriend, vergezeld van z'n onafschei delijken zwarten knecht aan den ingang van de zaal, stormachtig toegejuicht door de aanwezige kindoren, wier aantal niet minder dan 115 bedroeg. Maar me nig kinderhartje ook klopte angstig en vele kleinp lipjes trilden verraderlijk, toen Sint Nicolaas, vooraf gegaan door de leden van het comité, naar den voor hem bestemden zetel, schreed. Toen de goede heilige gezeten was, werd hij met eenige hartelijke woorden welkom geheeten door den voorzitter van het comité, den heer L. Monnier. Daarna vertelde de hooge gast een mooi verhaal met een niet minder moraal, getiteld „Hoe ik aan mijn knecht kwam". Er werd met groote aandacht geluisterd en zichtbaar genolcn van dit spannende avontuur door Piet de knecht zelf beleefd. Weer was de filmoperateur aan de beurt en weer gehoten jong en oud van eenige fraaie films. Vooral de Wonrler-Iris was een trilbecld van buitengewone kwaliteit. En toen, nadat Sint Nicolaas nogmaals een ver haaltje had verteld, kwam feitelijk de clou van het feest Alle kinderen moesten bij hun goeden vriend komen om een aardig geschenk en een zak met lek kers in ontvangst te nemen. Aan de in-verheugende gezichtjes, de schitterende oogjes en het vroolijke gepraat, kon men wel merken, hoezeer deze milde uitdeeling werd op prijs gesteld. Het einde van de pret kwam dan ook veel te gauw. Ongetwijfeld is dit feest, dat georganiseerd wordt voor kinderen van alle gezindten, ook dit jaar weer uitstekend verloopen. De proef, welke genomen is met het vertoonen van films, inplaats van de poppenkast en de goochel toeren, zooals andere jaren, is zeer goed geslaagd en zal zeker herhaald kunnen worden. Het comité, dat zich ook ditmaal weer veel moei te had getroost, heeft een groote schare kinderen een .genotvollen en gezelligen middag bereid. Maar ook de ouderen hebben hun deel gehad van het feestl Geen chef-politie meer. Naar wij vernemen, heeft de Raad onlangs in co mité besloten, geen verhoogd salaris meer te votee- ren voor een chef veldwachter, zoodat deze post uit de verordening, de salarieering van het politie-per- soneel betreffende, is komen te vervallen. Binnenkort zal een advertentie sollicitanten op roepen. voor de betrekking van gemeente-veldwach ter en zal dus de gemeente-polilie weer op haar oor spronkelijke sterkte worden gebracht. W I N K E Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer De Bruin de Sint Nicolaascampagne van den Mid denstandsbond alhier besloten. De zaal was eivol met belangstellenden gevuld, want de trekking van de verloting zou plaats heb ben en elke letterverzamelaar hoopte natuurlijk op een prijs. Toen te ruim 8 uur de voorzitter, de heer P. van Zoonen de bijeenkomst opende, heette hij alle aanwezigen van harte welkom en wel in het bijzon der den heer Burgemeester der gemeente, die daar mede toonde, dat de belangen van den Middenstand ook hein ter harte waren. Voorzitter deelde mede, dat het met deze campagne niet zoo gemakkelijk was gegaan als de vorige keer, omdat ingevolge een circulaire van den Minister, tegen een zelfde verloting bezwaar was gemaakt. Na tuurlijk was er wat op gevonden en wel iets, waar mede het algemeen belang ten zeerste was gediend, want, aldus de voorzitter, wij weten allemaal, dat reeds eenige jaren plannen bestaan om te komen tot de oprichting van een zwembassin cn, zoo mogelijk, een sportpark. Het stichten hiervan is niet alleen van belang voor den Middenstand, doch ook, en in niet geringe mate, voor de jeugd en de jongeren en daarom roep ik U allen toe: „Werkt allen mee, op dat we binnen korten tijd in onze gemeente Winkel een zwembassin en een sportpark hebben". De Middenstandsbond geeft het goede voorbeeld, door het batig saldo van de gehouden campagne ge heel te bestemmen voor het verwezenlijken van dat plan. (Daverend applaus). Hierna verklaarde de voorzitter de bijeenkomst voor geopend en nam de trekking een aanvang, waar bij de gelukkigen waren: Een waardebon van f 25, J. Koorn te Winkel; idem van f 15, S. de Reus te Winkel; idem van f 10, G. Hil verda te Lutjewinkel, P. de Betue te Winkel; een waardebon van f 5: II. Fijnheer te Lutjewinkel P. Honingh te Winkel; Wed. D. Korff te Winkel; M. de Ruiter te Winkel; een waardebon van f 2.50: Davids, N. Niedorp, A. Klare te Winkel, J. Breebaart Jz. .te Winkel, J. Dekker te Winkel, C. v. Duivenbode te Winkel, Jb. van Zoonen te Winkel, KI. Lange te Winkel; een waardebon van f 2.49 M. Grootes te Langereis. Hierna werden nog 104 prijzen verloot, welke be schikbaar waren gesteld door de leden van den bond. Dit ging op een heele origineele manier, daar een ieder te voren aan een eenvoudige prijsvraag kon deelnemen en daardoor een der prijzen kon winnen. Toen dan ook het een en ander afgcloopen was, had zeker 25 pet. van de aanwezigen een of andere prijs. Daarna volgde een bal met de „Jolly Boys" als musici, die er zoodanig tempo en stemming in wisten 'o brengen, dat het ongeveer een bruiloft was en het was al laat toen men weer naar huis toog. De Middenstand heeft voor Sinterklaas gespeeld en wel op onnavolgbare wijze, want allen hadden er wat van; de middenstand hield de koopers binnen KAMER VAN KOOPHANDEL. Inschrijving Handelsregister 3—lö cember 1935, Wijzigingen: Barsingerhorn: Coöperatieve Boerenleenbank. Be stuurswijziging. Bergen: S. Zwaan, Karei de Grootelaan 20, visch- handel. Eigenaar overleden. Wieringen: Coöperatieve Boerenleenbank. Be-, stuurswijziging. Winkel, de koopers wonnen voor een deel een Sin terklaascadeautje en de nietwinners zijn een illusie rijker geworden, die werkelijkheid belooft te worden, een zwembassin, want het begin is er. 't Gaat goed in Winkel. Hoewel Sinterklaas geen tijd had kunnen vinden persoonlijk de schooljeugd in Winkel te komen be zoeken, had hij toch de jongens en meisjes niet ver geten. Per brief had hij ze reeds gerustgesteld en de kleinsten een cadeautje toegezegd. Vrijdagmorgen bleek, dat 's nachts de pakjes wa ren bezorgd en zoo was er voor elke leerling van de eerste en tweede klas een cadeautje aanwezig, hene vens een paar kistjes met snoep. Door welwillende samenwerking van de midden- standsvereen. en de coop. „Dc Tijdgeest" met den goeden Sint, konden ook de oudere leerlingen worden bedacht, zoodat de Vrijdagmorgen niettegenstaande de absentie van Sinteridaas geheel in het teelten van den grooten Spaanschen Heilige stond. Nutsdepartement. Zondagavond was de tweede avond van den too- neelwedstrijd uitgeschreven door bovengenoemd departement. Voor een goed gevulde zaal ver scheen de Rederijkerskamer „Helmers" voor het voetlicht met „Candida", een mysterie in drie be drijven van George Bernard Shaw. Wij zijn hier dergelijke stukken niet gewend en dus was dit voor velen nieuwe kost, die wonderwel bekomen is. Naast den beromeden auteur hebben we dit ook wel te danken aan de actrices en acteurs, want in het tekstboekje stond o.a., dat Shaw gespeeld moet worden met liefde en verstand en dat is ten volle gebeurd. Voor velen, die goed gehoord en gezien hebben moet dit een openbaring zijn geweest en moeten medegeleefd hebben met de hoofdpersonen In 't kort een beschouwing oVer de strekking van dit stuk te geven is niet wel mogelijk en het op den voet volgen zal helaas teveel plaatsruimte ver gen. Zelfs aanwezigen die blijspelen boven drama's verkiezen, en gaarne lichte kost te verteren krij gen, waren enthousiast en hebben alles met aan dacht gevolgd. Aan beoordeeling van de spelers wagen wij ons niet, daar de jury daartoe meer competent is en aan het eind van den wedstrijd ongetwijfeld wel zal blijken, dat „Helmers" ons iets goeds heeft gegeven. \V 1 E R 1 N GE N Simuliaanséaiice en Lezing van Dr. S. G. Tartakower. Binnenkort staat den Wicringer Schakers en andere belangstellenden weer een bijzondere avond te wach ten. Het bestuur der Wieringer Schaakclub heeft n.1. den tegenwoordig zoo zeer bekenden schaakmeester Dr. S. G. Tartakower bereid gevonden te Wieringen een simultaan seance te geven aan 30 a 40 borden en tevens een lezing te houden over den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. A. Aljechin en Dr. M. Euwe. Zooals men weet is Dr. Tartakower de man die in de Telegraaf en het Nieuws van den Dag verslag gegeven heeft (en nog geeft) van iedere partij van bovengenoemde titanenwed strijd, welke verslagen in schakerskringen en ook daarbuiten overgroote belangstelling getrokken heb ben. We kunnen een ieder aanraden deze lezing te gaan hooren, aangezien hier een deskundige aan het woord is die den wedstrijd van de eerste tot de laat ste partij heeft bijgewoo"'1. FTonawnrn AARTSWOUD. Zondagmorgen vertrokken de voetballers, alhoewel tegen zin, reeds vroeg per bus naar Broekerhaven. Het terrein was zeer slecht en werd tenslotte afge keurd, doch het tweede moest om 12 uur spelen en toen werd het terrein goedgekeurd. Na een van beide kanten met weinig animo gespeeldcn wedstrijd kwam het einde met 2—2. CALLANTSOOG Sportnieuws. Zondag j.1. ontving C. 2 bezoek van B.K.C. 4. Het C.-terrein bleek goed tegen de overmatige regenval opgewassen en behoudens eenige gladheid was het veld goed bespeelbaar. B. trapt af. Er ontwikkelt zich een aardig partijtje voetbal. Beide partijen zijn aan elkaar gewaagd, hoe wel B. iets gevaarlijker is. Van een misverstand in de C-verdediging profiteert de B.-linksbinnen door te doelpunten (0—1) Uit een mooie aanval volgt een tweede doelpunt (0—2). Na rust weer hetzelfde spelbeeld C. mist een pe nalty door recht tegen den keeper aan te schieten. Uit een worsteling voor het B.-doel scoort de C.- middenvoor, (1—2). C. wordt nu gaandeweg sterker, doch de schutters zijn zoek. Het succes komt dan ook aan de andere zijde als B. uit een corner den stand op 13 brengt. In dezen siand komt geen verandering meer. O.i. zou een gelijk spel beter de verhouding hebben weergegeven. TANG END UK Met 31 December a.s. loopt de regeling, zooals die door den Minister van Sociale Zaken is vastgesteld in den vorm van een bijslag op het loon door do overheid tot een derde van dit loonbedrag, af. Of ficieel is nog niet bekend, of deze regeling zal worden gecontinueerd, doch met vrij groote zeker heid kan wel worden aangenomen, dat dit onge twijfeld het geval zal zijn. Deze regeling vindt hier zoo goed als algemeene instemming, zoowel bij de werkgevers als bij de werknemers. Meermalen is in vergaderingen van tuinders gewezen op de wenschelijkheid en noodzakelijkheid dat de binnenlandsche consumenten althans een prijs voor de groenten zouden betalen, die overeen kwam met den productieprijs, waarin dan ook een matige ondernemerswinst was verdisconteerd. Her haaldelijk is op een regeling aangedrongen, waar door dit zou worden bereikt. Tot nu toe is dit een vrome wensch gebleven. Blijkens de Memorie van Toelichting op de begrooting, voor het Landbouw- Crisisfonds. koestert de regeering thans echter het plan, om de consumenten een hoogere priis voor groenten en fruit te doen betalen. Immers in deze Memorie lezen we o.m.: „Voor de steunverleening (van den tuinbouw) is thans een bedrag van f 1.200.000 uitgetrokken. Het ligt echter in de be doeling om, indien een vermeerdering der inkom sten noodig zou zijn, en deze middels een hfcffmg op de binnenlandsche consumptie van ijgroenten en fruit kan worden verkregen, het bedrag der steunverleening te verhoogen." De invoering is dus slechts een kwestie van tijd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2