Beperking van Executies Maar nieuwe Verkiezingen? Bekeering van Duitsehland Vaische rijksdaalders Be Volkenbondsraad op 17 December bijeen De XoÉgin licht ongesteld GRATIS SCHAGER COURANT Dijkdoorbraak Echtelijke twist op straat uitgevochten. Belasting in de doode hand. Uitstekend nagemaakt Berlijn's burgemeester neemt ontslag. Voortzetting der bemiddelings pogingen Advertentiën. SCHAGER ROOSJES Marktberichten. Antwoord van minister Colijn op vra gen van den heer v. d. Weijden. De minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, heeft op vragen van den heer van der Weijden: I. Is het de regeering bekend dat er groote on rust heerscht bij de hypothecaire debiteuren, nu de behandeling der beide ingediende wetsontwer pen, n.1. het landbouwcrisishypotheekontwerp en het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten in huren voor onbepaalden tijd is uitge steld? II. Weet de regeering, dat er groote ontstemming heerscht, omdat de regeering bij monde van den minister-president in zijn gehouden radiorede er zich toe heeft bepaald, de hypothecaire crediteu ren aan te manen eerst de behandeling van de beide ingediende wtsontwerpen af te wachten, zonder echter maatregelen te nemen, om minder nauwgezette of onwillige crediteuren den pas af te snijden zich in dit tijdsverloop door executie nog veilig te stellen? IH. Is de regeering ook niet van oordeel, dat in een of andere vorm een executie beperkende maat regel onverwijld dient te worden ingevoerd, om neodeloos slachtoffers te voorkomen? het volgende geantwoord: I. Voor de beantwoording van deze vraag moge ■werden verwezen naar de memorie van antwoord op hoofdstuk I der Rijksbegrootlng 1936 (blz. 3, 4 en 5). m. Blijkens de indiening van het ontwerp van wet, houdende bijzondere maatregelen ter voorko ming van onredelijke terugvordering van onder ver band van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden, beantwoordt de regeering deze vraag beves tigend.. II. Met de beantwoording van vraag III is het antwoord op vraag 2 overbodig geworden. Kamerontbinding mogelijk Naar de Limb. Koerier meldt, heeft het Roomsch- Katholieke Tweede Kamerlid Hermans in een rede, gehouden voor den provincialen Kieskring Heerlen van de R.K. Staatspartij, scherpe critiek uitgeoefend op het Kabinet Colijn. Deze spreker achtte devaluatie de eenige uitkomst, wees op tegenstrijdigheden in de gevolgde regeerings- politiek en zeide van den politieken toestand in ons land het volgende: „Het conflict dat aanleiding gaf tot de vorige Kabinetscrisis. Red. is trouwens ook niet opgelost. Er is allerlei conflictstof aanwezig en het zou best kunnen gebeuren, dat er binnen enkele dagen, bij de behandeling der onderwijsbegrooting een nieuw con flict zal uitbreken. Vermoedelijk zal dat -tevens een conflict zijn tusschen de rechter- en de linkerzijde der Kamer. Er kan van alles gebeuren, en misschien staan wij zeer dicht voor nieuwe verkiezingen". Verwerping van de autarkie Het is van groot belang uit de te Munchen gehou den rede van dr. Schacht over „Duitschland en het internationale bedrijfsleven" het fragment te lichten, waarin deze zeer invloedrijke spreker den weg be handelt, dien Duitschland door de toekomst in eco nomische zin zal hebben in te slaan. Dr. Schacht blijkt dan alle autarkische ballast over boord te willen gooien en bereid te zijn met volle zeilen aan te stevenen op vrijhandel. Ongetwijfeld zal deze uiting van Duitschlands eco- nomischen dictator door het buitenland met groote voldoening worden vernomen. Het waanbegrip, dat onze hooge economische cul tuur in stand kon worden gehouden, indien ieder land zich afsluit van de overige wereld, wordt blijk baar thans ook door de nationaal georienteerde Duit- sche regeering ingezien. Deze bekeering tot de eenig Juiste verhoudingen op internationaal gebied, verdient de volle opmerkzaam heid, temeer, daar ook enkele uitlatingen van Hit- Ier blijk gaven van diens gewijzigde opvattingen in deze materie. Man met een schaar in den rug gestoken. Amsterdam: Tijdens een hevige twist, welke een vechtpartij tot gevolg had, heeft een vrouw in de 2de Wittenburgerdwarsstraat te Amsterdam, haar man met een schaar een diepe steekwonde in den rug toe gebracht. De man werd in bewusteloozen toestand een aangrenzend huis binnengedragen, vanwaar hij naar een der ziekenhuizen is vervoerd. De vrouw is aangehouden. Wijziging van de beperking van den schuldenaftrek. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van do begrooting van den schuldenaftrek voor de belas ting van de doode hand. De toelichting zegt, dat de bestaande bepaling van cummulatie van schuldenaftrek en vrijstelling tegen te gaan, in haar eenvoud tot onbillijkheden heeft ge leid. Niet zelden beperkt zij de mogelijkheid van schuldenaftrek in sterkere mate dan door den sa menhang van vrijstelling en aftrek wordt gevorderd. Dit wetsontwerp nu brengt een nieuwe technische wijziging, waardoor de werking van de wet wordt verzaakt. Aan de memorie is als bijlage een afzonderlijke nota toegevoegd, welke door middel van een voor beeld de verzachtende werking van de wetswijziging verduidelijkt. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand December verschijnende nummers Bende van dertien personen, die bij de ver vaardiging of uitgifte betrokken waren, gearresteerd. jyjjj Rotterdam, 9 Dec. Na geruïmen tijd speu ren fs de Centrale Recherche te Rotterdam erin geslaagd, een bende vaische monters onschadelijk te maken, welke er zich op had toegelegd, vaische rijksdaalders te maken en uit te geven. Tot nu toe zijn dertien arresta ties verricht. Begin October was de Centrale Recherche er ach ter gekomen, dat te Rotterdam en omgeving vaische rijksdaalders werden uitgegeven,. Het waren mun ten met de jaartallen 1930, '31 of '32, die buitenge woon goed waren nagemaakt, de zuivere klank hadden en waarvan ai leen het gewicht iets te gering was. Doordat de rijksdaalders zoo goed waren na gemaakt, kondep zi.i gemakkelijk worden uitgegeten, en eerst als deze munten bij bankinstellingen te recht kwamen, ontdekten de experts, van die in stellingen, dat de munten valsch waren. Den laatsten tijd werden er 150 van deze vaische munten bij de Centrale Recherche ingeleverd en nog dagelijks komen er bij. Het staat dan ook wel vast, dat er nog verschillende munten in omloop zijn. In October reeds werden verschillende sporen ge volgd, maar aanvankelijk had de Centrale Recherche hierbij niet veel succes. Wel ontdekte men, dat de verschillende menschen, die men op het oog had, bij na allen op een of andere manier familie van elkaar waren. De vorige week kreeg men er de lucht van, dat een der mannen, die reeds onder verdenking stond, naar Kazerswoude was gegaan, waar hij met iemand connecties aanknoopte. Men vermoedde toen, dat deze Rotterdammer zijn bedrijf, het maken van vaische munten, van Rotterdam, waar hem de grond wat warm onder de voeten werd, naar het plaatsje Hazerswoude wilde overbrengen. Aan het einde van de vorige week heeft men er den man, den 27-jarigen K. de V., aangehouden. Het bleek, dat hij bij een relatie van bem aldaar, den 25-jarigen P. H., al eerder zijn materiaal voor het vervaardigen van vaische rijksdaalders had gebracht, nadat hij zijn plan om in Hazerswoude munten te gaan maken, weer had moeten opgeven en daarom zijn materiaal weer was komen afhalen. Met het materiaal op weg naar Rotterdam; werd hij toen te Hazerswoude aangehouden. Na deze eerste arrestatie werden Vrijdagmiddag door de Rotterdamsche Centrale Recherche op denzelfden tijd te Rotterdam 5 invallen in de huizen van reeds gezochte personen ondernomen en bovendien twee invallen te Schiebroek. De men schen, bij wie deze invallen werden gedaan, ston den allen met elkaar in zekere familierelatie. Bij den te Hazerswoude aangehouden de V. vond men in zijn Rotterdamsche woning de volledige instal latie voor het makqen van de vaische rijksdaalders benevens een bakje met vijftig rijksdaalders, die voor de uitgifte bijna gereed waren. K. de V., van wien men weet, dat hij geruimen tijd op zeer grooten voet heeft geleefd, wordt be schouwd als de voornaamste figuur van het com plot en als de vervaardiger van de vaische rijks daalders. De anderen hebben hem bij de afwer king geholpen en bij de uitgifte, waarbij C. E. B. een groote rol heeft gespeeld. De vaische munten zijn uitgegeven in Rotterdam, in Ledien, Vlaardin- gen en Schiedam. Bij de arrestatie zijn er ook personen, die niet di rect met de uitgifte belast zijn geweest, maar die hun medewerking als tusschenpersoon verleenden, terwijl o.a. de aangehouden vrouwen er van wor den verdacht, van de opbrengst va nde vaische munten te hebben geprofiteerd. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Berlijn. De Berlijnsche Oberbürgemeister Dr. Sahm heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken Dr. Frick zijn ontslag uit zijn functie aangeboden met het verzoek, hem tot aan den datum van ingang van het ontslag verlof te willen verleenen. Dr. Frick heeft het verzoek van Dr. Sahm ingewilligd en met toestemming van Hitier zal Dr. Sahm beschikbaar blijven voor het vervullen van een andere functie in Rijksdienst. Het officieele bericht voegt hieraan toe, dat hier door de weg vrij wordt voor de uitvoering der aan gekondigde wetten tot wijziging van den status van de Rijkshoofdstad, waardoor aan het bestaande dua lisme in het Berlijnsche bestuur een einde komt. Wegens een lichte hoofdverkoudheid van H.M. de Koningin wordt het défilé van de Mariniers dat he denochtend voor H.M. zou plaats hebben, eenige da gen uitgesteld. DENEKAMP. De dijk langs het nieuwe Dinkel- kanaal is hier doorgebroken over een lengte van on geveer 20 M. Het water stond voor dien tot een hoog te van ongeveer 1 M. tegen de buitenzijde van den kanaaldijk op. Na de doorbraak stortte het zich met een val van 2 M. in het kanaal dat dient voor den afvoer van het water van de Holl, graven en den gele beek. Daar aan kwaadwilligheid gedacht wordt, is de zaak in handen der politie gesteld. SNEEUWVAL IN POLEN. Warschau. Sinds een paar dagen is in de buurt van Krakau veel sneeuw gevallen, waardoor vooral de verbindingen naar Zakepano zijn onderbroken. Een dik sneeuwgordijn verhindert het zicht en maakte het onmogelijk, dat een vliegtuig te Kra kau daalde. Het toestel moest op den weg naar Warschau dalen JEUGDIGE DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. Leider was een dertienjarige jongen. Door de politie te Brunssum zijn zeven jongens aangehouden, die zich hebbeu schuldig gemaakt aan 'een reeks van rijwieldiefstallen. Reeds hebben zij liel-md schuldig te zijn aan elf rijwieldiefstallen en e- >ntelbaar aantal kleine diefstallen. De leider van lende is een 13-jarige jongen, die reeds eer der inet de justitie in aanraking is geweest. RADIOREDE OVER „DE BEUL." Van Dalsnm voor de V.P.R.O. Zondagavond 15 Dec. om 18.10 uur zal voor de V.P.R.O. Albert van Dalsum spreken over „Wat is de bedoeling van De Beul". Deze rede zal worden voorafgegaan door een korte inleiding namens het V.P.R.O.-hestuur door ds. B. J. Aris. Gisterenavond kwam zeer onverwacht de mede- deeling, dat de Volkenbondsraad op Dinsdag, 17 De cember a.s. opnieuw zal bijeen komen, onder leiding van den gedelegeerde van Argentinië Guinazu. Officieel wordt gemeld, dat de reden tot deze bijeen komst uitsluitend moet worden gezocht in de nood zaak om de kwe.stie van de huisvesting der uit Irak geweken Assyrische vluchtelingen te regelen. Men mag echter veilig aannemen, dat dit niet het eenige motief voor de bijeenroeping is geweest. Ongetwijfeld wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Raad in het antwoord van Mus- solini op de Engelsch-Fransche vredesvoorstellen aanleiding zal vin^n de Raadscommissie van Vijf onder presidium van de Madariaga uit te noo.digen om haar in September afgebroken verzoeningstaak weer op te nemen. ANNA P A U LO W N A Dammen. De stand van de competitie van de damclub D.A.P. is als volgt: D. v. d. Walle, gespeeld 11 partijen, waarvan ge wonnen 10, remise 0, verloren 1. 20 punten; W. Al kemade 9, 7, 1, 1, 15 p.; II. Huijbens 12, 7, 1, 4, 15 p.; W. Komen 10. 5, 3, 2, 13 p.; J. Meijer 7, 5, 2, 0, 12 p.; C. Kaptein 10, 4, 2-, 4, 10 p.; W. Meijer 9, 2, 2, 5, 6 p.; P. Swiers 9 2, 1, 6, 5 p.; F, Hoek 7, 2, 1, 4, 5 p.; H. Elfrink 4, 1, 0, 3, 2 p.; P. Winnubst 6, 1, 0, 5, 2 p.; W. de Graaf 12, 0, 1, 11, 1 p. N.A.S.B. De uitvoering van de jonge leden van den Arb. Sportbond, de Jonge Pieter Jellen, gegeven in de zaal van den heer W. Kossen, werd door vele oude ren bijgewoond, zoodat de heer H. Blauwbroek een volle zaal welkom kon heeten. Onder leiding van mevr. Van Zandwijk-Schenk werden eerst brug- en vrije oefeningen door de jongens en meisjes goed afgewerkt en een paar spelletjes gedaan en daarna zongen de meisjes uit den bundel „Ruim baan", eenige liedjes onder leiding van mej Kater. Intusschen was een telegram van St. Nicolaas ge komen en het bericht, dat Sint en Piet zouden ko men werd met gejuich begroet. De Sinterklaas versjes schalden, Piet strooide, Sint vermaande en kele kinderen en een drietal filmpjes, vertoond door den heer Kossen, verhoogden de stemming. Nadat aan mej. Kater een schilderij (Stilleven) was aangeboden, wekte de heer Blauwbroek in zijn sluitingswoord op de gelederen van de J.P.J. te ver sterken, dankte Sint en Piet en verder allen die aan het welslagen van de uitvoering hadden meegewerkt Bij het naar huis gaan kregen de kinderen van Sint en Piet nog een kleinigheid mee. BREEZAND. Maandagavond werd ten overstaan van den te Wieringerwaard gevestigden Notaris J. Koomen pu bliek te koop aangeboden: Een huis met grond aan den Schorweg te Breezand, groot 1.03.70 H.A., eigen dom van den heer A. C. Moeijes, alhier. Het perceel werd in bod gebracht door den heer J. Koorn te Breezand op f2400 en bij afslag op f200 daarboven afgemijnd door den heer Joh. Broere te Breezand. voor mej. C. M. Iluiberts te Anna Paulowna. Probeer aan de Iepenziekte te ontkomen, door vroegtijdig uw boomen van het dooie hout te ontdoen, zieke lijke wonden bij te laten hakken. Voor net en vakkundig snoeiwerk wordt ingestaan. Beleefd aanb. C. DEKKER, Keinsmerbrug, post Schagerbrug. TH hoop nieuw Kippenhok met loop Magnusstraat C 141, Schagen. Te koop: Nog eenige SIMPLEX RIJWIELEN van f 40.voor f 32.50. licht bescha digd. C. KOK, Garage, Burgerbrug Telefoon No. 3 Gevraagd: Bejaarde Huishoudster uit Boerenstand bij C. WIT, Stoomweg 47, Breezand. Nette Wasch aan huis gevraagd omlrek Lutjewinkel. Brieven letter W, bur. van dit blad. Gevraagd, met Kerstmis een Dienstbode. Aan hetzelfde adres ong. 10.000 K.G puike blauwe Eigenheimers te koop. |b. BAKKER Gz., Langereis, Nieuwe Niedorp. Te koop aangeboden: Voertulpen en Voerwortelen bij P. LEREN, Breezand. Te huur, met Mei a.s.: Een BOERENPLAATS met 4 H A. land, boet. varkensboet met mestplaat, 2 hoenderparken, 2 kippenhokken, stalling voor 16 koeien. Naastbijzijnde landerijen kunnen bijgehuurd worden. Te bevragen bij P. SMIT. Akkerwcg 26. Oosterland. Wieringen. AMSERDAM, 9 December 1935. Aardappelen. Bericht van den mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonten f 2.402.60, idem bi. f 2.402.50, idem eigenheimers f 1.602, idem bi. eigenheimers f 22.20, idem Bontenstar f 22.20, id. Roodstar poters f 1.201.30, Z. Roodstar 1.60 1.80, Z. Blauwen en Bonten poters f 1.401.60, Alle soorten kleibonken f 1.601.70, Haarlemmer meer en IJpoder Bevelanders f 1.70—1.8Ó,Dito Bonken f 2.50—2.60, Flakkeesche eigenheimers 1.70 —1.90, dito poters f 1.40—1.60, Spuische eigen heimers f 1.70—1.90, dito poters f 1.401.60, Hillegommer zandaardappelen f 2.10—3.50, Anna Paulowna zand met ringvuur f 1.40—1.50, Dito bonken f 2.401.50, Alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwlandsche Zandaardappelen in ba- 1 va n50 kilo f 2.503, met grootere aanvoer per schip. AMSTERDAM, 9 Dcc. Ter veemarkt waren heden aangevoerd. 534 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 49—52 ct., 2e kw. 4248 ct., 3e kw. 32—40 ct. per kg. slachtgew. 51 melk- en kalfkoeien f 160—190; 110 vette kalveren: le kw. 5460 ct., 2e kw. 4854 ct., 3e kw 4246 ct.. per kg. levengëw. 50 nuchtere kalveren f 49, 98 schapen en lammeren: Schapen f 12—16, Lammeren f 1012, 466 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 tot 110 kg. 4849 ct. p. kg. slacbtgew., enkele bo ven noteering. Zware varkens 47—48 ct. per kg. slachtgew.; Vette varkens 46—47 ct. per kg. slacht- gew.; 15 paarden f60—100. Marktoverzicht. Runderen behoorlijke aanvoer, stugge handel, goed prijshoudend. Vette kalveren matige aanvoer, vlugge handel, vaste prijzen. Nuch tere kalveren, korte aanvoer, handel vlug, hoogcro prijzen. Schapen, matige aanvoer, handel slepend, prijzen lager. Varkens flinke aanvoer, handel traag, Alzoo iets lagere prijzen. ALKMAAR, 9 Dec. Aardappelen f 2.202.70, bieten f 3.G04.60, gele kool f 1—4.40, koolrapen f 2.80, roode kool f 2.60 8.20, uien f 1.603, wortelen f 0.70—1.60, per 100 Kg. Andijvie f 0.50—2.40, bloemendaler kool f 1.50—7, bloemkool I f 9—15, II f 3—6, boerenkool f 3.30-9.20, groene kool f 15.50, kropsla f 14.80, knolselderie f 25.90, per 100 stuks, appelen f 311, druiven f 20, peren f 26, spruiten f 2.50—7, tomaten f 4.5012.50, witlof I f 4.50—7, II f 2.50—3.50 per 100 pond, prei f 2.606.20, peterselie f 3.60, raapstelen f 1.60, radijs f 2.60, selderie f 2.50—4, wortelen f 410, per 100 bos. AMSTERDAM, 9 December 1935. Binnenlandsche Granen. (Boerennoteering). Rogge f 6.406.80, chevaliergerst f 4.50—4.75, wintergerst f 4.254.50, haver f 6.306.60, duive- boonen f 88.50, paardeboonen f 5.255.70, groene erwten f 89, alles per 100 Kg. karwijzaad f 10 10.50 en blauwmaanzaad f 8.50—9.25 per 50 Kg. ALKMAAR, 9 December 1935. Aanvoer 96 vette koeien f 100205, handel rede lijk; 14 vette kalveren; 322 varkens 3340 ct. per Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Dec. Bevelander aardappelen f 2.10, bi. eigenh. f 2.80, uien f 2—2.20, driel. f 1, grove f 2.60, peen f 1.40—1.70, roode kool f 2.107.30, gele kool f 1.607.50, D. witte kool f 0.804.70, bloemkool f 5.10, andijvie f 0.501.10. J NOORDSCHARWOUDE, 10 Dec. 2000 Kg. aardappelen: bi. eigenh. f2.30—2.60, bi. aardappelen f2.80, 7500 kg. uien, f2.20—2.40, drielin gen f 0.901.10, grove f2 60, gele nep f 3.203.40, 26900 kg. roode kool f3.907.20. doorschot f2.806.90, 12700 kg. gele kool f2.70—5 60. doorsch. f3.205.10, 36400 kg. D. witte kool f 2.805 10, doorschot f 1.70 4.10. GEMEENTE SCHAGEN. Politie. Gevonden: een heerenrijwiel; een hand schoen en eenig geld. Verloren: een tompouse.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3