Vorrink antwoordt Mussert Voor Visitekaartjes De Vlootconferentie Modellenboek Boekh, TRAPMAN - Schagen Verzet te Tokio Dinsdag 10 December 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 98S9 Drukbezochte vergadering te Noordscharwoude Zie ons Nieuwe Bij al onze agenten ligt dit nieuwe modellenboek ter inzage Twintig personen om het leven gekomen. KERKDIEF GEARRESTEERD. Voorstel van Amerika. Een vloot voor Ierland? Het gestrande stoomschip bij Egmond. zelfde gedachte, dat de mensch is de drager van een onsterfelijke ziel, waarvoor hij verantwoording schul dig is aan God den Vader, volgens het woord van Jezus Christus, dat niet de een heersche en de an der verdrukt worde. Het socialisme heeft uit de slaaf een mensch gemaakt. Wij kunnen niet alleen op papier wijzen. Wij kun nen ook op Scandinavië wijzen, wat de s.d. daar heb ben gedaan. Als men vraagt, wat in Duitschland ge beurd is, kan men niet anders antwoorden dan dat het vreeselijk is. Een feit zal in de geschiedenis worden opgetee- lcend met een zwarte kool, de Jodenvervolging, waar van spr. verschillende voorbeelden noemde. Wan neer men over zulk een misdaad zwijgt, is men daarvoor mede verantwoordelijk. Adalberto Smit, 'n ander redder des vaderlands zou zeggen: Ge hebt slechts een ding te doen: Mee te gaan slaan op de koppen van hen die slapen, totdat ze wakker zijn en woest worden, want een volk dat woest is zal zich verweren. De N.S.B. relletjes zijn ook van Duitsch maaksel. Spr. herinnerde aan de telefoonbrand, het, incident op de Indrapoera, de gevolgen van commu-; nistische terreur volgens Mussert, die vooruit spoor wegongevallen voorspelde. Mussert durft van de1 kwestie van der Lubbe zeggen dat het lijk van Van der Lubbe wordt gespannen voor de mestkar van de S.D.A.P. en dat het iemand is die zijn verdiende loon heeft ontvangen. Fascisme is oorlog, stelde spr. vast. In het program wordt gezegd, dat men zijn zonen niet onvoldoende bewapend zal wegsturen op wrakke, schepen etc. Even verder staat dat men meer hecht aan de levens van de kameraden dan aan de gevulde' buidel. Hierna behandelde spr. het spelen met de wereldvrede door Mussolini, die daardoor een schrap' haalt door 20 eeuwen beschaving. Hij wil slaven bevrijden, maar is zelf de grootste slavenhouder van de wereld. Italië voert een verove ringsoorlog tegen een lid van den Volkenbond. De wereldopinie heeft een oordeel geveld. Daarover zul len velen zich verheugen. Men vraagt zich echter af, hoe het af zal loopen. Mussert zegt, dat Italië niet anders kan en wij niet de negers en de Arabieren mogen helpen om het blanke ras, te vernederen. In Mein Kampf wordt door Hitier gesproken over een uitbreiding van het aantal Duitschers tot 250 millioen op Europeesch gebied, hetgeen ook niet anders dan met wapengeweld kan geschieden. Er hangt een zwarte wolk over Europa, een bedreiging- van het hart van Europa, het nat, soc. Duitschland van 30 Juni en de boekenbrandstapels. Men heeft daar nog maar, een middel om functionnarissen te berechten, n.1. de revolver met een kogel in de cel. Het is nacht in Europa. Het politiek gangsterdom regeert over Europa. Aan alle kwaads is misschien iets goeds. Men bezint zich over de waarden, welke verkregen zijn, die thans worden bedreigd en waar voor men op de bres gaat staan. Spr. is trotsch, voor zitter te zijn van een partij, die 90.000 leden telt. De1 ze denkende menschen -zullen niet vallen en zich overgeven aan iemand die zegt wel voor hun te zul len denken. Wij willen de hersenen veroveren der arbeiders, niet hun handen. De bloei van het gees telijk leven wordt beinvloed door de bloei van het stoffelijk leven. Daarom moesten de stoffelijke grond slagen verbeterd worden. Het aantal werkloozen is ondanks het aandringen van de S.D.A.P. tot het voe ren van de door haar voorgestelde crisispolitiek ge groeid tot 400.000. Bij de alg. beschouwingen is slechts terloops over Mussert gesproken. Hoofdpunt was de crisis. Het antwoord van de S.D.A.P. is samengevat in het Plan van den Arbeid. Dat bij crisisinstellingen wel eens ongezonde toestanden heerschten ontkent spr. niet, maar geen enkele partij wil deze met de mantel der liefde dekken. Door critiek komt er ver betering. Zonder de bemoeiing van de Overheid had men het nog veel slechter in land- en tuinbouw. Dat de Ned. Staat failliet is, is onzin. Tegenover de 7 milliard schuld staan ook bezittingen. Hoe is het gegaan met de Lire? Hoe met de Mark? In Duitschland staan de vrouwen in de rij om vet, hetgeen in 14 jaren „demoliberaai" bestuur niet is voorgekomen. In Denemarken en Zweden is de staatsbegrooting in evenwicht. In België is een over schot. Het Plan van den Arbeid wordt niet opgebor gen, zooals Mussert zegt, integendeel. Spr. deed een beroep op de menschen met goed verstand om dit te onderzoeken. Het plan brengt welvaart en arbeid. Het was spr. onaangenaam deze spreekbeurt te moeten vervullen, daar men wel iets anders te doen had dan afbrekers te woord te staan. Er moet ge werkt worden om den weg te bereiden naar een we reld, waar het socialisme niet misbruikt wordt, waar naast arbeid en brood, vrijheid als hoogste goed geldt. Spr. wekte op te toonen dat men op de bodem van de beschaving staat. Met zeer veel aandacht, af en toe onderbroken door bijvalsbetuigingen, werd deze rede gevolgd. Nadat de Internationale was gezongen, werd gepauzeerd, waarna een tweetal sprekers in debat kwamen, en door den heer Vorrink werden beantwoord. Daarna sloot de heer Van den Abeele de vergadering met dank voor de ontvangen medewerking. ongeveer gelijk is aan het bedrag van de betwiste land-annuiteiten, welke president de Valera heeft geweigerdate betalen sedert hij aan het bewind is ge komen. De Valera hoopt voor de bevelvoering van de nieuwe Iersche vloot de medewerking te verkrij gen van Iersch-Amerikaansche officieren. De Britsche garnizoenen, welke thans gevestigd zijn in de havens van den Ierschen Vrijstaat, zullen wor den teruggenomen. Tengevolge van ketelontploffing. Rio de Janeiro: Uit Bahia wordt ge meld, dat 20 personen om het leven zijn ge komen tengevolge van een ketelontploffing op het stoomschip „Prudente Moraes", dat op de San Francisco rivier is gezonken. Door den koster op heeterdaad betrapt. Hij volgde den man en wees hem aan de politie aan. Maandagavond werd in de groote zaal van „Con- cordia" te Noordscharwoude een groote openbare vergadering gehouden door de S.D.A.P., waar als spreker optrad de heer Koos Vorrink, voorzitter van de S.D.AP. De opkomst was zeer groot. Er waren stoelen tekort in de zaal, zoodat verscheidenen met een staanplaats genoegen moesten nemen. De heer J. van den Abeele opende de vergade ring met welkom. Spr. merkte op, dat er veel belangstelling, beter nieuwsgierigheid zou bestaan voor de vergadering van de N.S.B. De lange voor bereiding droeg het hare er. toe bij. Ver uit den omtrek was men opgekomen om den spreker te hooren, terwijl er zeer velen waren, die hem eens .wilden „zien'. Er was zoodoende veel belangstelling Drie advertenties in verschillende bladen van Za terdag met „Vorrink antwoordt Mussert" en we hebben een zaal met volk, zonder verdere opwek king. Allen zijn gekomen uit eigen vrije wil en om der wille van de democratie. De heer Vorrink zeide, het niet alleen te zullen houden bij hetgeen de heer Mussert heeft gezegd, maar zal ook een onderzoek instellen naar de waarde van het nationaal-socialisme en van de democratie. Allereerst merkte spreker op, dat de stoffelijke nood er toe geleid heeft dat allen zich met de politieke zaak bemoeien, zonder zich er eerder iets van te hebben aangetrokken. Dit zou verheugend zijn, maar met deze restrictie dat als men met het a.b.c. begint, men niet direct boeken kan lezen, laat staan schrijven. De groei van het nat. socia lisme is te danken aan de geestelijke houdingloos heid, die zegt: „Man, weet jij 't. Gelukkig, dan heb ik niet meer te denken". Het is een aangroeien van het radicalisme in de politiek, zoowel van links als van rechts. De fun deering van het nat. socialisme ziet men interna tionaal, de kwaal, waaraan we lijden is de demo- liberale staat, zegt Mussert. Daar tegenover staat de corporatieve staat. In het program wordt deze corporatieve staat met een tiental regels afgedaan Het staat Mussert nog niet zoo duidelijk voor den geest wat de corporatieve staat is. Als wij met de voorbereiding en propaganda voor het Plan van den Arbeid ook zoo te werk gingen.... Wat de corporatieve staat niet heeft zegt Mus sert wel, Daar komt de afschaffing van de klas senstrijd die hij een boosaardig verzinsel noemt van Karl Marx en voortgezet door diens navolgers. Het is echter geen uitvinding van Marx, maar een gewoon maatschappelijk verschijnsel. Deze klas senstrijd zal de heer Mussert als hij eenmaal Lei der is van dit „lamlendige volk" afschaffen, Mus sert is de scheidsrechter tusschen werkgevers en arbeiders. Hij fluit af en het moet uit zijn. Wie zij ooren en oogen heeft weet dat dit niet is af te schaffen. Eenige maatstaven van de cor poratieve staat volgen hier. De arbeiders mogen niet meer staken en onder nemers niet meer uitsluiten. Daaraan bestaat dan ook geen behoefte meer als de arbeiders niet meer staken mogen. Men krijgt dan een corporatief par lement, wat inhoudt de afschaffing vn het kies recht. We hebben genoeg van de rol van Koning Kiezer" is een gevaarlijke uitdrukking voor de N.S.B. Dat heeft hij in de ƒ.1. gehouden vergadering niet gezegd. Daarvan heeft hij al twee jaar genoeg gehad, maar niet meer voor de verkiezingen van Prov. Sta ten. Dan verzoekt hij op „zijn" lijst te stemmen, om, wanneer hij de macht heeft „Koning kiezer" te ont tronen en in de politieke onmondigheid terug te stooten .van voor de verkrijging van het alg. kies recht. Waar Mussert spreekt van de ware zedelijke wil en de ware deskundigheid, zou spr. wel eens willen weten, wie deze ware zedelijke wil en ware deskun digheid bezit en wie daarover oordeelt. Wij hebben er niets tegen dat de min.-president het werkelijke hoofd van de regeering is, maar dan moet hij door den wil van het volk gekozen zijn, en weer worden heengezonden als hij niet naar den geest van het volk regeert. De N.S.B. is voor de totale staat. Wij hebben in den tachtigjarigen oorlog niets anders gedaan dan vechten tegen den totalen staat, welke belichaamd was in Karei V en Philips II. De N.S.B, hangt dus een stelsel aan, dat vier eeuwen pud is en waarover het oordeel reeds voltrokken is. Spr. behandelde het geroep om den sterken man en de mogelijkheid van een mildere toepassing dan in Duitschland. Spr. herinnerde aan de woorden van Mussert te Zwolle tot dr. Horreus de Haas gespro ken: Ik treed niet met U in debat. Wat gij nu niet vrijwillig wilt aanvaarden zal U in de toekomst worden opgelegd, waaruit spr. concludeerde, dat in de toekomst op de vuist en de gummiknuppel zal worden gespeculeerd. Is er geen prestatie noodig om zich als leider van een volk voor te stellen, of kan Iemand zich zoo maar zelf tot leider proclameer,en? Spr. citeerde een artikel uit het gelijkgeschakelde orgaan van een vakbeweging, waarin stond: „De Lei der heeft gelijk. Een is er die voor ons denkt, die voor ons handelt, die voor ons alle zorgen en moeite getroost." Spr. heeft zich geschaamd over zijn me- demenschen die zich zoo konden vernederen. Dat slam pampers gelijk zijn aan kundige vaklieden in deze maatschappij is een grove beleediging van het Ne- derlandsche volk. In den nat. soc. staat zullen noch de slampamper, noch de vakman iets in de melk te brokkelen hebben. De Leider beslist, Waarvoor is dan nog bekwaamheid noodig? De Kamerleden kun nen niet overal verstand van hebben, zegt Mussert. Dat is ook zoo. Daarom worden ze voorgelicht door menschen, die wel verstand van speciale zaken heb ben. D,e politieke partijen bestrijden niet elkaar, maar het Ned. Volk, zegt Mussert. Wie zijn de poli tieke partijen? vroeg Vorrink. En waaruit bestaan ze? Uit tienduizenden van het Nederlandsche volk. De politieke partijen zijn dus een deel van het Ned. volk. De oogen en ooren open, zegt Mussert. Heel goed, antwoordt Vorrink, misschien wordt het poli tiek inzicht verdiept, vooral van de N.S.B.'ers. Be oordeelt, wat er door de pol. partijen tot stand is ge bracht in de laatste vijftig jaren. De arbeider is niet meer de vertrapte, maar staat nu in heroischen strijd tegenover de crisis. Mussert wil de politieke partijen vermoorden en de menschen laten leven, na zo eenige operaties te hebben doen ondergaan, waardoor ze onmondig zijn geworden en zaagsel in plaats van hersenen hebben gekregen. Het verschil tusschen N.S.B. en de anderen ligt hier. Met de a.r. heeft de s.d.a.p. dit gemeen, dat ze wortelen in de Roosevelt oppert een verlaging van 20 procent, eventueel van 15, 10 of 5 procent der totale tonnage. Reuter meldt uit Londen: Na de rede, waarmede minister-president Baldwin de vlootconferentie in de Locarnozaal van het ministerie van buitenlandsche zaken opende, voerden de leiders der verschillende delegaties het woord. Allereerst sprak de Amerikaansche afgevaardigde, Norman Davis, die zeide, dat hij, om het standpunt der Vereenigde Staten weer te geven, geen betere woorden had kunnen vinden dan die, vervat in een brief van president Roosevelt, welken deze veertien maanden geleden aan hem, Davis, zond, toen hij zich naar de Londensche voorbereidende besprekingen be gaf. In dezen brief zeide Roosevelt o.a., dat de beperkin gen, voorgeschreven in de tegenwoordige verdragen, gebaseerd zijn op de defensieve behoeften der be langhebbende staten. „Ik stel thans voor", aldus vervolgde Roose- velté „een verlaging van 20 pet van de to tale tonnage, zooals die in de tegenwoordige verdragen is vastgesteld. Als die 20 pet niet aanvaardbaar blijken, tracht dan van de En- gelschen en Japanners een kleinere verlaging te verkrijgen van 15, 10 of 5 pet. En indien dit alles faalt, tracht dan een accóord tot stand te brengen voor de handhaving der huidige verdragen en hun verlenging met een zoo lang mogelijken termijn. Ik kan mijn goedkeuring niet hechten aan een nieuw verdrag, dat grooter vloten mogelijk maakt en ik ben niet bereid, zulk een verdrag aan den senaat voor te leggen." Davis wees er in het vervolg van zijn rede op, dat dit standpunt van Roosevelt nog steeds het voor naamste doel van de Amerikaansche vlootpolitiek is. Sedert deze brief geschreven werd, heeft Japan ech ter het Londensche vlootverdrag opgezegd en hebben de tegenstellingen zich toegespitst. De hoofdzaak der conferentie blijft evenwel een bewapeningswedloop te vermijden door hem overbodig te maken. De Fransche ambassadeur, Corbin, die na de ver tegenwoordigers van Indië, Canada en Ierland aan het woord kwam, verklaarde, dat Frankrijk nimmer heeft opgehouden te streven naar een wederkeerige overeenkomst tot beperking van alle bewapening. Frankrijk is nog steeds voor radicale beperking en zelfs voor een aanzienlijke vermindering van de maxi- mum-tonnenmaat der schepen en het kaliber der ka nonnen. Wat de kwalitatieve ontwapening ter zee betreft, erkent de Fransche regeering, dat de. bepalingen van dien aard in de vlootverdragen van 1922 en 1930 gun stige resultaten hebben gehad, vooral doordat zij bij droegen tot het beletten van een wedloop in bewa pening en tot het verminderen van de miltaire uit gaven. In opdracht van dé Italiaansche regeering 'voerde ambassadeur Grandi het woord, die allereerst dankte voor Engelsche gastvrijheid. Zijn regeering issteeds overtuigd geweest van de noodzakelijkheid, den te rugkeer tot een onbeperkten bewapeningswedloop te vermijden, dat hierdoor de toestanden in de wereld zouden worden verergerd. Grandi herinnerde er aan, dat zijn regeering ge noodzaakt is, nauwkeurig rekening te houden met den huidigen toestand, zooals deze door de houding, aangenomen door tal van staten, leden van den vol kenbond, is geschapen. Ondanks dit alles, komt Ita lië ter vlootconferentie, bezield met denzelfden geest ten aanzien van de principes betreffende de beper king en de vermindering der bewapening als het nu reeds jaren lang aanhangt. Italië is vast besloten, alles te doen, om tot een waarachtige oplossing te komen van het ontwape- ningsvraagstuk. De Japansche vertegenwoordiger, admiraal Nagano, verklaarde, dat Japan steeds er naar gestreefd heeft, den vrede te bewaren. Japan wenscht op de vloot conferentie een rechtvaardige overeenkomst tot stand te brengen welke ieder land een gepaste nationale verdediging waarborgt. Een dergelijke nieuwe over eenkomst moet tot resultaat hebben, dat den grooten vlootmogendheden een gemeenschappelijke grens vpor de bewapening wordt opgelegd, welke zoo laag mogelijk moet zijn en niet overschreden mag worden. Tegelijk daarmede moeten de aanvalswapenen aan zienlijk verminderd, de verdedigingsmiddelen daar entegen uitgebreid worden. Nadat nog vertegenwoordigers van Zuid-Afrika en Australië het woord hadden gevoerd, werd de zitting om kwart voor twaalf gesloten. Morgenochtend om tien uur zullen de besprekingen in het Clarence House te Londen worden hervat. Verzet te Tokio tegen Amerikaansch vlootvoorstel. Amerika zou in een betere positie willen komen. Duikbooten moeten gehandhaafd worden. Tokio. Het bericht dat de Vereenigde Staten ter vlootconferentie een vermindering van de vloten- tonnage van 20 pet,, voorstellen, ontmoet In Japan* sche vlootkrlngen sterke oppositie. ZIJ beweren, dat het doel van het voorstel is, de Amerikaansche vloot in een veel betere positie te plaatsen dan die der andere mogendheden, in het bijzonder Japan. In dezelfde kringen blijft men zich ten sterkste verzetten tegen afschaffing van de dnikbooten, om* dat dit wapen voor Japan onontbeerlijk Is wegens zijn geografische positie. Terugtrekking der Britsche garnizoenen uit den Ierschen Vrijstaat? Londen. Men meldt uit Dublin, dat Ierland een eigen vloot zou organiseeren. Deze mededeeling is gedaan in verband met de aanstaande tot standko- ming van een EngelschIersche overeenkomst, wel ke, behalve dat zij een einde maakt aan den eco- nomischen oorlog tusschen Groot-Brittannië en Ier land, voorziet in desorganisatie van Iersche vloot- strijdkrachten en het overnemon door de regeering van den Ierschen Vrijstaat van de verantwoordelijk heid voor de geheele kustverdediging ten tijde van oorlog en vrede. Deze overeenkomst zou Ierland tegenover Groot- Brittannië in dezelfde positie brengen als Australië. Groot-Brittannië zou den Ierschen Vrijstaat 20 a 30 oorlogsbodems verkoopen tegen een prijs, welke De koster van een der kerken te Arnhem bemerk te Zaterdagmiddag,. dat zich-iemand in de'kerk her vond, die zich op verdachte wijze ophield op.., de plaatsen, waar de offerblokken waren bevestigd. De koster, die zich verdekt had opgesteld, hoorde eenig gekraak en zag direct daarop den man de kerk verlaten. De korter volgde den man, totdat hij een agent van politie ontmoette, wien hij den man aan wees, die door den agent werd overgebracht naar het bureau van politie. Bij onderzoek bleek, dat hier iemand was geweest, die van het lichten van offer blokken zijn beroep maakt. In de actetasch, waar in de dader zijn gereedschap meevoerde, werd tevens de inhoud van het offerblok uit de kerk gevondem Hoewel de man aanvankelijk hardnekkig ontken de, werd door de politie zooveel bewijsmateriaal ver gaard, dat hij tenslotte een bekentenis aflegde, al dus de „Msb." Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Egmond aan Zee: Het 5 K.M. ten Zuiden van Egmond aan Zee gestrande stoomschip is de Zwced- sche „Diana". Het schip was op weg van Leningrad naar Am sterdam. Gistermorgen te zes uur bemerkte de strandjutter E. de Groot, dat er een schip op de tweede bank zat,, 4Vk K.M. ten Zuiden van Egmond. Hij waarschuwde* de kustwacht en de bemanning der reddingboot. Om half acht was de reddingboot reeds bij het schip, maar behoefde geen assistentie te verleenen. Om streeks- half negen arriveerde ook de „Neeltje Ja- coba" alsmede de sleepbooten „Hector" en „Nestor",, De „Diana" wenschte echter geen sleepbootassisten- tie. De kapitein wil trachten bij hoog water op eigen- kracht vlot te komen. Toch vlotgekomerq Het laatste bericht luidt, dat de „Diana" gistermid dag met eigen middelen is vlotgekomen. Gistermiddag is de „Diana" de sluizen te IJmui- den gepasseerd op weg naar Amsterdam, om aldaar de lading te lossen. Het stoomschip heeft oogenschijn- üjk geen schade geleden, ook de deklading hout bleef intact. Naar we vernemen zou het stoomschip thans de laatste reis onder de Finsche vlag hebben gemaakti omdat het aan een reederij te Stockholm is verkocht. In de loshaven zou de „Diana" van vlag verwisselen,

Schager Courant | 1935 | | pagina 5