VROUW «ODL JAPON VOOR WERKENDE VROUWEN. VKK 1761. Vaak bereikt ons de vraag om toch vooral ook de werkende vrou wen niet te ver geten bij het ont werpen van ja ponnen. Onze cou peuse heeft aan dit verzoek vol daan en wij mo gen zeggen, dat zij alleszins goed geslaagd is. Het model is eenvoudig en prac tisch, doch kleedt uitstekend en is gemakkelijk en vlug te maken. De japon kan van effen materiaal gemaakt worden en de eenige gar neering bestaat uit afstekende knoopen. Een don kerblauwe zand- crêpe b.v. met knalroode knoo pen staat pittig. De rok bestaat uit één achterbaan en een breède voorbaan, die op een smalle zij baan gestikt en, met twee knoopen versierd wordt. Dcsverkie- zende kan men de rok aan den onderkant .voor een klein deel laten openvallen. Patronen verkrijgbaar in de maten 44^- 46 58 cent. CHININE ALS MIDDEL TEGEN GRIEP? De medische wetenschap kan zeer vele ziekten met succes bestrijden, doch een middel om de griep, ook wel influenza ge naamd, meester te worden heeft men nog niet ontdekt. Zelfs een absoluut betrouw baar voorbehoedsmiddel heeft men nog niet weten te vinden. Professor Spitta uit Berlijn heeft op een geneesmiddel opmerkzaam gemaakt, dat hij bij aanvallen van malaria veel toege past heeft, n.1. chinine. Zoo'n voorbehoeds middel tegen griep moet het organisme echter niet aan kunnen tasten en moet te vens niet al te groote geldelijke offers vra gen. Genoemde professor vertelt, dat hij zelf altijd zeer gevoelig is geweest voor griep en er ieder jaar minstens één maal door werd overvallen, totdat hij ongeveer vijf tien jaar geleden eens besloot een chinine- kuur te volgen. Griep is een ziekte, die vooral in de win termaanden optreedt en wel van Decem ber tot Maart en daarom begon professor Spitta van einde November af om dagelijks een kleine dosis chinine te nemen van 0.05 gram, gedurende deze verraderlijke maan den. Het gevolg is geweest, dat niet alleen hijzelf, doch ook zijn huisgenooten en alle kennissen, die hij tot het nemen van deze proef aanspoorde, vrij van griep gebleven zijn. Indien het inderdaad voor ieder, die deze kuur volgt, bewaarheid zou worden, zou dit inderdaad een zegen voor de menschheid te noemen zijn. Wanneer men 0.05 gram chinine per dag gebruikt, betee- kent dit per maand V/2 gram, hetgeen niet alleen geringe kosten met zich brengt, doch tevens onschadelijk is. Dergelijke voorbehoedsmiddelen werken echter dan eerst doeltreffend, indien men ze regelmatig inneemt. In ieder geval is de proef door een ieder op zichzelf toe te pas sen, want zooals wij reeds zeiden, is het een proef. Intusschen kan ieder er het zijne toe bij dragen om uitbreiding van de gevreesde griep te voorkomen. In tijden, dat deze ziekte heerscht moet men vreemden bij voorkeur geen hand ge ven, kinderen niet kussen, niet anders dan met een zakdoek voor den mond hoesten of niezen en steeds papieren, inplaats van linnen zakdoeken gebruiken bij verkoud heid, die eenvoudig verbrand worden. Bij beginnende verkoudheid neemt men 1 druppel jodium op 1 glas water of melk en aangezien men in dit geval veel ge voeliger is voor een infectieuse ziekte als griep, verdient het aanbeveling niet in volle zalen te vertoeven. JAPON MET RAGLAN MOUWEN. VKK 1764. Wil men vlug een ja pon maken, dan is dit model met raglan mou wen wel zeer geschikt, het kan als geheel ge maakt worden, waarbij het bovenstuk op heup hoogte op de twee- baansrok gestikt wordt, dan wel als deux piè- ces, waardoor weer 'n jumper, blouse en rok verkregen wordt. De voor- en rugpan den worden met de raglan mouwen verbon den en licht langs den kant opgestikt. Men kan een wit garnituur op deze japon dragen, en b.v. als afwisseling een fluweelen kraag en manchetten nemen. Het fluweel moet niet te somber zijn, doch van een sprekende, en passende tint. Patronen verkrijgbaar In maat 44 58 cent. ta*3.10RS.EBRcM MODEGRILLEN. Avondkleading aan oude stijlen ontleend. Wanneer wij onzen blik laten gaan langs de vele, zich langzaam voortbewegen de vrouwenfiguren in avond- kleeding, die feest- en balza len vullen, dan worden wij sterk herinnerd aan stijlen van lang vervlogen tijd. Lang vervlogen eeuwen schij nen tot nieuw leven te ont waken en de moderne omge ving, de jazz-muziek en niet minder de zeer tot -ontwik keling gekomen technieken, doen ons tot de werkelijkheid der 20ste eeuw terus'recrcn. Knappe, slanke vrouwei/«gu ren, die rustig en echt vrou welijk voortschrijden, gaan ons voorbij Laten wij een tweetal dezer avondjaponnen aan een nade re beschouwing onderwerpen. De mooie champagnekleurige robe (links) is van crêpe sa- tin en aan den Griekschen stijl ontleend. Het elegante effect van dit geheel is te danken aan het rijke materiaal, dat de soe pele plooienval zoo volkomen tot zijn recht doet. komen. Vanaf den schouder valt een ruime gedrapeerde stofreep, welke in het middel door een zelfde gesp als zich op den schouder bevindt bijeen wordt gehou den en daarna tot onder aan den rokzoom doorloopt. Over de ruguitsnijding wordt een in ruime klokken neerhangende cape ge dragen. Buitengewoon flatteus werkt deze japon voor donkere typen, terwijl in het haar een diadeem gedragen wordt of ge vlochten goudkoord. De rechter japon is van Bordeaux rood velours chiffon, dat in middeleeuwschen tijd is ontleend en een garneering heeft van goudkant en goud- koord, terwijl om den pof een gouden band is gezet. De zeer wijde mouwen, welke openvallen, zijn zoo lang gemaakt, dat zij achter in den rug, op taillehoogte worden vastgehecht. Beide japonnen zijn gemaakt aan de hand van de kleine afbeeldingen, welke origineele modellen uit lang vervlogen tij den weergeven. MIDDAGJAPON. VKK 1767. Deze eerivoudige, doch gekleede middagjapon geeft het figuur een mooie lijn, door de smal toe- loopende halsuit snijding met tot de taille reikende revers. De ope ning tusschen de revers is aange vuld met een vest, bestaande uit smalle over el kander vallende valenciennc kant jes, die men klaar kan koopen. De rok bestaat uit één achter baan en een voor baan, waarvan de aan weerszijden opgestikte, naar binnen vallende plooien, even den indruk geven van een smalle baan. Ongeveer 35 c.M. van den zoom af springen deze plooien uit, waardoor de noodige bewegingsvrijheid wordt verkre gen. Mooie aansluitende mouw. Benoodigde stof pl.m. 3 M. van 1.30 M. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 en 46 a 58 cent. IS ONVOLDOENDE VERLICHTING IN DERDAAD BEZUINIGING? De lange winteravonden, waarbij alle huisgenooten om de tafel geschaard zijn en zich onledig houden met lozen of handwer ken, zijn gezellig. De zuinige huisvrouw ziet echter haar lichtrekening aanmerke lijk stijgen en dringt op besparing aan. De korte dagen en de vroeg invallende duisternis, welke de natuur ons oplegt, zijn dank zij de kunstmatige verlichting veel minder drukkend. Van onschatbaar groot belang is de mogelijkheid, het dag- door kunstlicht te vervangen, waardoor zooals de statistieken aangeven veel beroeps- en verkeersongevallen worden voorkomen. In zeven werkuren bij volle verlichting geschieden niet zooveel ongevallen door onvoorzichtigheid (handblessuren bij ma chinearbeiders, verkeersongevallen e.d.) als in één werkuur, na zonsondergang, terwijl het meerendeel der spoorwegongelukken eveneens 's avonds of 's nachts plaats vin den. Deze voorbeelden zullen zeker wel vol doende zijn om de zakelijk denkende men- schen te overtuigen, hoeveel meer gebrek "aan licht in alle opzichten kost. Niet alleen is dit het geval buitens- doch evenzeer i n huis. Hoeveel voorwerpen worden niet omge- stooten, kopjes, vaasjes e.d, enkel en al leen, omdat men in het donker iets wil ha len of wegzetten. Denkt U eens in, huisvrouwen, hoe on aangenaam het koken is in een slecht ver lichte keuken en hoeveel kans ge beloopt van de keldertrap te vallen, als er in de kelder een lichtpunt ontbreekt. Menige blauwe scheen is opgeloopen, doordat men in het donker tegen een uit geschoven kastlade opliep, die inderhaast vergeten was dicht te schuiven. Heel veel meer dan noodig is wordt van de oogen gevergd, enkel en alleen omdat men zuinigheidshalve bij een onvoldoende licht stopt, naait of leest. Inderdaad is dit een verkeerd toegepaste zuinigheid en moeten in de eerste plaats huiskamer en keuken goed verlicht zijn, doch tevens gangen, slaapkamers enz. Wij betoogen hiermede niet, dat men onnoodi- ge lichten behoeft te laten branden, doch het moet mogelijk zijn, dat diverse licht punten ingeschakeld kunnen worden, met lampen, die de vereischte lichtsterkte ge ven. Wil men op ondoelmatige wijze trachten te sparen, dan zal de zuinigheid de wijs heid bedriegen. WIJ WOEKEREN MET ONZEN TIJD. Tijd is geld! Zeker ligt er een zeer groo te waarheid aan dit gezegde tèn grondslag en ieder oogcnblik, dat wij niet ten volle benutten, kunnen wij als verlóren beschou wen. Wij besteden ons geld zoo economisch mogelijk en waarom zouden wij een uit zondering met onzen tijd maken? Hoe kun nen wij een besparing hiervan verkrijgen? Laten wij eens beginnen met het maken van biscuitdeeg, hetgeen altijd lang duurt als men het op de tot dusverre gevolgde wijze doet, minstens twintig tot 25 minu ten. Veel vlugger verkrijgen wij een deeg, dat eveneens zeer luchtig is en aan de ge stelde eischen beantwoordt, indien wij eerst het eiwit stijf kloppen, daarna geklopte eierdooiers, suiker en gezeefde bloem met het eiwit vermengen. Beslag wordt veel vlugger gemaakt, in dien wij eerst de eieren en melk samen kloppen en daarna langzaam met de bloem van het midden uit vérmengen. Ook met gistdeeg kunnen wij het beslag op deze wijze maken, nadat wij eerst de gist met lauwe melk hebben opgelost, daarna bij de geklopte eieren voegen èn met de bloem vermengen. Tijdroovend is het grondig schoonmaken van planken, waarop men uien gesneden heeft, veel gemakkelijker is het om dit te doen op een onderlaag van papier. We bewaren b.v. papieren zakken e.d. of car- HET PRACTISCHE HUIS. Allerlei tasschen. Zeer handigl Stofresten, liefst in recht- hoekvorm geknipt en wasch- baar, ziehier het grondmate- riaal, dat ons helpt om aller lei aardige, handige tasschen te maken! Chintz, het prac- tische materiaal, dat aan cre tonne doet denken, doch ee?. bovenlaag heeft, waarop eer. of ander wasachtig preparaat is aangebracht, leent zich buitengewoon goed voor ons doel. Een boodschappentasch, die wanneer hij niet gebruikt wordt opgevouwen en door middel van een knoop bijeen gehouden wordt, is al heel handig. De afbeelding is rechts aangegeven en het schema ziet men er boven. Lengte is 85 c.M. en breedte 42 c.M., terwijl de tasch ge voerd kan worden met on doordringbaar materiaal, het geen zeer practisch is. Links is een reep cretonne gevoerd met flanel, die ge- gebruikt wordt tot het bewaren van tafel zilver of messen. Op de flanellen voering wordt nog een reep van dit zelfde materi aal op gelijke afstanden vastgestikt naar gelang van de breedte, welke vereischt wordt voor lepels, vorken of messen; de bovenkant wordt uitgetand. Aan den over slag van deze messen- of besteketui worden een paar banden gestikt, waarmede het geheel bijeen wordt gehouden. tons, waarop de slager ons de worst heeft thuis bezorgd. Het schoonmaken van groenten op een laagje courantenpapier voorkomt het vuil worden van de aanrecht We maken van afval en couranten een pakje en deponee- ren dit alles tegelijk in den aschbak of verbranden het in het keukenfornuis; ook afval van appelen, aardappelen e.d. wor den met papier en al verbrand. Niet alleen in de keuken, doch ook op ander huishoudelijk gebied kan tijd ge spaard worden, en wel door alles op een vaste plaats te bergen, zoodat niet nu eens dit, dan dat gezocht moet worden, meestal op het laatste nippertje, waardoor dan te vens nog alles tegenloopt. Veel tijdverlies wordt voorkomen, door zooveel mogelijk alle voorkomende levens middelen in, zij het dan ook kleine, voor raad te hebben, waardoor voorkomen wordt, dat het werk onderbroken moet worden, om gauw een of ander te halen. Hetzelfde geldt ook voor de inhoud van stop- en knoo- pendoos, garen, naalden, en dergelijke on misbare hulpmiddelen bij het naaien. Wij voorkomen onnoodig zoeken naar lap pen, noodig voor verstellen of modernisee- ren, indien wij van de stofresten nette rol letjes maken, dichtgebonden met eenzelfde reepje, waardoor wij met één oogopslag vin den wat we zoeken. Wij zouden nog een lange reeks kunnen laten volgen van feiten, die onwillekeurig aanleiding geven tot onnoodig tijdverlies, alleen omdat niet genoeg overleg plaats heeft. De ervaren huisvrouw zal deze reeks tevens nog op allerlei wijze weten aan te vullen, doch de jonge, nog weinig practisch geoefende vrouwtjes zullen zeker gaarne haar tijd zooveel mogelijk op de meest ef ficiënte wijze „leeren" gebruiken. JURK VOOR GROOTE MEISJES. VKK 1759. Het is menigmaal moeilijk voor de groote dochters 'n passend patroon te vinden, als zij niet meer in de groote kinderma ten en nog niet in damesmaten ver vallen. Wij ge ven hier een mo del weer, dat uit stekend geschikt is voor meisjes van 1518 jaar en in een vlotte ruit aardig kleedt b.v. met fluweelen garneering. Ook effen blauw met rood fluweel geeft een aardig geheel, zooals trouwens nog vele andere combinaties. De rok heeft één ach terbaan en vóór opgestikte plooien tot over de knie. Het opgestikte bo vendeel sluit met aardige knoopen, die ook op ceintuur en manchet zijn aangebracht, terwijl aan de revers een smalle fluweelen kraag wordt gezet. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 1518 jaar in maat 40 a 58 cent. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen In deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad. Mu- zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919. t.n.v. den Knippatronendicnst), voor slechts 58 cent. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. HET STAAL EN DE MODERNE WONING* INRICHTING. Waarom stalen ramen en meubelen? De modellen kunnen den meest verwende^ smaak bevredigen. De moderne gezondheidsleer heeft er oné nu wel van doordrongen, dat licht en lucht in ruime mate toegang tot onze woningen moeten hebben, temeer daar in ons klimaafl de zomer kort en dikwijls nog nat en kout? is bovendien. We moeten dus wel woekereii met. het beetje licht en warmte, dat onaf Noordelingen nog gegund wordt en bij den,' bouw en de inrichting van onze woningen dienen wij hiermede dan ook zooveel moge* lijk rekening te houden. Nu is het echter een feit, dat een grool} deel van onze huizen nog zoo is gebouwc^ dat de woonkamers niet voldoende zonlicht? krijgen, terwijl ook lang niet alle huizei$ zijn voorzien van een balcon, waar men zich, ook al ontbreekt de tijd 0111 naat strand of duin te gaan, toch eens flink iit de zon kan koesteren. Geen bouwwijze niï is beter geschikt om een huis ruimschoots tq voorzien van groote raamvlakken, balcons* terrassen, daktuinen, enz. dan de modernq staalbouw. In dergelijke huizen kunneit de bewoners zich zoo volledig mogelijk aan; de inwerking van zon en lucht blootstel!» len. Ieder die gewend is aan houten ra* men en wel eens in zoo'n huis met stalei* ramen is geweest, zal het zijn opgevallen wat een hemelsbreed verschil hét is, nies alleen in licht, doch ook in ruimte. Door de toepassing van stalen ramen wordt tot een maximum van 30 aaqj lichtvlakte gewonnen. Het is alsof de zwa4 re afscheiding tusschen binnenkamer er^ buitenwereld geheel is vervallen. Het sta* len raam geeft naast 'n tochtvrije afstui» ting een maximum van lichttoevoer en iq bovendien altijd gemakkelijk te openen* Zelfs groote, zware ramen bewegen licht en klemmen niet, al is de vochtigheidstoestand van de lucht nog zoo groot. Doch ook binnenshuis verdient het aan» beveling, zooveel mogelijk staal toe te pas« sen. Stalen deuren bijvoorbeeld met rub* berpaneelen zijn veel lichter in het sluiteq! en dempen het geluid beter. Ook hier hef bezwaar van tocht opgeheven. Of een kamer een lichten of sombere# indruk maakt, hangt verder ook nog hier* van af, hoeveel licht de meubels „opslor* pen". Stalen meubels onderscheiden zicti! hierin'gunstig van houten. De industriq van deze meubelen is thans de kinderschoe nen al lang ontgroeid. De stalen meubelen^ die ons tegenwoordig worden aangeboden^ hebben het nadeel, dat zij in den eersten: tijd van hun verschijning bezaten, name* lijk dat zij een „killen" indruk maakten, gelukkig al lang overwonnen. Zij zijn nief langer een naakt stel verchroomde.gasbuin zen, waartusschen een lapje is gespannen* Zeker, dit soort stalen meubelen bestaai nog wel, maar het is thans voor andere! doeleinden bestemd, voor wachtlokale#* voor winkels, in slaapkamers ook nog weL kortom overal waar eenvoud en soberheid vereischt zijn. Maar wie deze meubelen te „kaal* vindt, voor wie gezelligheid nog bestaat i# fleurige stoffen en kleurige bekleeding, voor hen heeft de stalen-meubelenindustril tegenwoordig al heel andere modellen be dacht. Sterk zijn ze en toch licht, gemakke» lijk en toch schoon van vorm en voldoend© „bekleed" om een gezelligen indruk te ma»j ken. Het aantal modellen en uitvoeringen is zoo groot, dat aan alle individueele wen* schen en ook aan den meest verwenden1 smaak kan worden voldaan. Dat ze zoo licht en daardoor gemakkelijk te verplaats sen zijn, is vooral 's zomers een groot ge mak, als men eens even een gezellig zit jé op het balcon of in den tuin wil maken. Van het groote hygiënische voordeel van; stalen meubelen behoeft nauwelijks meer. melding te worden gemaakt. Dat zij aan merkelijk minder schuilplaats bieden aart stof en vuil en daarmede aan bacteriën, is wetenschappelijk vastgesteld en het ia dan ook geenszins overdreven te beweren; dat stalen meubelen de gezondheid in onzé woning bevorderen. Boekomslagen bewijzen eveneens goede diensten en voorkomen, dat de mooie kaf ten beduimeld worden onder het lezen, Men kan drukknoopen op de omslagen aanbrengen, waardoor de omslag zoowel voor groote als kleine boeken gebruikt kan worden. Allerlei aardige, weinig kostbare geschenken kunnen van stofresten ge maakt worden, die niet meer dan een wei nig van uw fantasie en tijd vragen! KENT U „WINTERPRACHT?" Een fraai blad, dat U allen kunt krijgen! We leven nu in de maand der huiselijke gezelligheid. Feestdag op feestdag vraagt onze aandacht en stelt onze vindingrijk heid op de proef. Want vindingrijk moet men tegenwoordig zijn, om een feestje te doen slagen. Feest vieren is heel mooi en ook heel goed, maar meestal ontbreekt de financieele draagkracht. De vindingrijke heid doet de laatste jaren op dit gebied eclv ter wonderen. Men kan op den dag van vandaag veel doen met weinig geld, mits men weet, hoe men het moet doen. Wij kunnen in dit kleine artikeltje nief breedvoerig uiteenzetten, wat U allemaal kunt doen om de komende feestdagen ge zellig door te brengen, zonder veel kosten te maken. Dit kunt U op uitstekende wijze uiteengezet vinden in „Winterpracht." „Winterpracht" is een blad, dat op aar* dige, onderhoudende wijze allerlei vertelt* wat van belang is in den winter. Het geeft practische wenken op het gebied van da kleeding en is daardoor alleen al een wii> termodejournaal van den eersten rang. Het bevat verder opmerkelijk goede artikelen over de komende fèestdagen en hoe U dia dagen kunt doorbrengen, wat een huis vrouw dan op tafel brengt, enz. Het is te veel om op te noemen. Men vrage dit blad aan en overtuige zich. Men kan het bestel len bij de Moderedactrice, Muzenstraat 5b te Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels, of door storting of overschrijving op giro 191919, ten name van den Knippatronendienst te 's-Graven- hage. Men wordt aangeraden dit nog he den te doen. Het blad wordt dan zondes verdere kosten toegezonden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8