Wet op de vestiginpeisehen spoedjg_te_waehten De dood op den weg. Onrust in Nieuw-Guinea Storm en omstrooiingen in GriekenSaüd. Loooen van gemeeirte- personeel Noordoosterstorm raast langs de kust Mijngasontploffing in Canada. Woensdag 11 December 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9870 HET PERSONEEL IN DIENST VAN NOORDHOLLAND BIJEEN. Sabotage aan boord van Amerikaansch oorlogsschip Massa-vergiftiging door ijs. Dagbladeigenaar doodgeschoten. Egypte wil onafhankelijk worden. Het dreigend conflict hij de Etna. GEEN VERDERE OPVOERINGEN VAN „DE BEUL". De Bilt seint Fransch verkeersvliegtuig in brand. Bespreking der ministerieele circulaire aan de gemeenten- Meening van den minister in strijd met de richtlijnen in het rapport-Schouten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezer dagen het Comité van. Zes ge vormd uit de Christelijke, Roomsch-Katho- lieke en Moderne Algemeene Bonden van Ambtenaren en Werklieden in O vetheids- dienst, ten Departemente ontvangen en in de gelegenheid gesteld, met den Minister de bezwaren van het comité tegen de beken de ministerieele circulaire van 7 November aan de gemeenten, te bespreken. Het onderhoud, dat zeer geruimen tijd duurde, had vooral betrekking op de punten 2 en 3 van de circulaire, waarbij de minister de werkelijk be taalde loonen in het particuliere bedrijf in de plaats stelde van de bij collectief contract geregelde loo nen, alsmede punt 11, waarin wordt vastgesteld, dat, wanneer het plaatselijk loonpeil hooger ligt dan dat van het Rijkspersoneel,, dit laatste als grondslag door de gemeentebesturen moet worden aanvaard. 'Door de delegatie werd betoogd, dat het aanvaar den van het werkelijk betaalde loon van het parti culier bedrijf als grondslag voor de vaststelling van de rijksloonen, principieel onjuist moet worden geacht ,en bovendien moreel en ethisch niet te aan vaarden is. Voorts is zoo werd namens het comité betoogd, de opvatting van den minister in strijd met de richt lijnen in het rapport-Schouten aangegeven, waar mede de regeering zich juist kort geleden accoord had verklaard. Als resultaat van de bespreking is te vermelden, 'dat de minister heeft toegezegd, nadere overweging van de beteekenis van punt 11 (de rijksloonen als grondslag). De minister zal met den heer Hoekman, hoofd van de afdeeling Ambtenarenzaken van het departe ment, die aan de bespreking deelnam, de bijzondere werking van genoemd punt nagaan. Hierna werd de aandacht geschonken aan het feit, dat het gemeentebestuur van Rotterdam, om de financieele moeilijkheden waarin deze gemeente zich bevindt, door de regeering zou zijn gedwongen, wilde zij het noodige kasgeld ontvangen, een belang rijke loonsverlaging toe te passen, waardoor de loo nen en salarissen van het Rotterdamse!)e gemeente- personeel belangrijk lager zouden worden dan die bij het rijk. De omtrent dit punt gevoerde belangrijke bespre kingen leenen zich uiteraard, gezien het stadium, waarin deze aangelegenheid thans verkeert, niet tot verdere publicatie. Motorschip gezonken doch opvarenden ïn veiligheid. Een redding met hindernissen. Ongeveer 100 M. van de haven van Colijnsplaat Is gistermiddag ongeveer 1 uur tengevolge van den Noord-Ooster storm volgeloopen en gezonken, het met grint geladen motorschip „Pieternella" uit Dordrecht, schipper van den Adel. Een in de haven liggend motorschip „Jan Pieter", van schipper Klein uit Den Helder, voer uit om te trachten de beide opvarenden, de schipper en diens broer, te redden. Door de hevige zeeën werd echter dit motorschip tegen de dijkglooiing geslagen. De opvarenden van de „Pieternella" hebben zwemmende den wal weten Het motorschip „Jan Pieter" is later met hulp van de ingezetenen van Colijnsplaat door middel van een lijn vlot gesleept. De opvarenden van de „Pieternella" zijn in hotel Zeelandia ondergebracht. Motie aan Prov. Etaten. Dezer dagen werd, georganiseerd door den Ne- derlandschen Bond van Personeel in Overheids dienst, in „Brinkmann" te Haarlem een vergade ring gehouden van personeei in dient der provin cie Noordholland. Deze bijeenkomst werd bijge woond door vertegenwoordigers van den Centralen Nederandschen Ambtenaarsbond. De vergadering nam een motie aan, waarin het oordeel werd uitgesproken, dat het plattelandska rakter zich in het algemeen, en in het bijzonder in de dichtbevolkte provincie Noordholland, belangrijk beeft gewijzigd. Men was voorts van meening, dat de verschillen in de kosten van levensonderhoud, huren, belastingen, schoolgeld enz. tusschen het platteland, middelgroote en groote steden in de pro vincie Noordholland, invoering van een standplaats aftrek niet wettigen. Voorts hielden de salarisver houdingen in de provincie Noordholland door op hoogerhand gelaste herziening reeds ernstig ont wricht zeer nauw verband met de bijzondere be langen van de provinciale diensten en bedrijven en worden zij door invoering van een standplaatsaftrek volledig uiteengescheurd. De vergadering sprak zich dan ook, in overeenstemming met het eenparig uit gebrachte advies van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, -tegen invoering van een standplaatsaftrek uit, overwegende, dat de belan gen van de provinciale diensten en bedrijven en die van het personeel daardoor in ernstige mate worden geschaad. Q u i n c y (Massachussetts)De turbine van den in aanbouw zijnden kruiser „Quincy" van de Ameri- kaansche marine, welke 11 millioen dollar kost, is op mysterieuze wijze beschadigd. In Bethlehem Shipbuilding Corporation, welke Maandag deze onthulling deed, weigerde evenwel te zeggen of hier sprake is van sabotage. Tweede Kamer. Bescherming tegen lucht aanvallen In de gisteren gehouden vergadering werd voortge zet de behandeling van hoofdstuk X der begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De heer Wendelaar (lib.) meent dat de Staat zich bij het treffen van haar maatregelen voor alles be hoort te regelen naar het belang van den niet-georga- niseerden consument en niet in de eerste plaats naar den wel-georganiseerden producent. Spreker waar schuwt tegen de verstarring door de continigentee- ringen. Ook de heer IJzerman (s.d.) zou het vrije ruilver keer met gejuicht binnenhalen. In zijn antwoord zegt Minister Gelissen dank voor de opbouwende critiek. Hij verdedigt de splitsing van het departement van economische zaken. Zijn Excel lentie zegt binnenkort de voorschriften, betrekking hebbende op de verbindendverklaring, te zullen pu- bliceeren. De ordeningswet is geen bindendverkla ring maar is voortgevloeid uit 't streven der bedrijfs- genooten naar samenwerking. Het wetsontwerp betreffende de vestigingseischen is nagenoeg voltooid. Spr. ziet de bezwaren van contingenteering, maar acht invoerbeperking voorloopig nog noodig. De moei lijkheden van den middenstand hebben sprekers aan dacht.. Echter kan hij niet medegaan met hulp a fonds perdu, zooals de heer Stumpel voorstelt. Voorzichtigheid zal spreker betrachten ten aanzien van het cadeaustelsel, daar hierbij groote industrie- belangen zijn betrokken. 500 PERSONEN ZIEK. In de Argentijnsche hoofdstad, Buenos Aires, zijn sedert Zondag meer dan 500 perso nen ziek geworden na het gebruik van con- sumptieijs. De ijsfabrikant is direct gearresteerd. Hij verklaarde bij zijn verhoor, dat slechts sprake kan zijn van sabotage van zijn personeel. Dood op straat naast zijn auto gevon den. L o n d e,n. Uit Mineapolis (Minnesota) wordt gemeld, dat de dagbladeigenaar Walter Liggett Maandag is doodgeschoten. Deze moord zou een po litieke achtergrond hebben. Liggett werd op straat gevonden, liggende naast zijn auto. Hij had drie schoten in de borst gekre gen, naar het schijnt van geringen afstand afge vuurd en wel op het oogenblik, dat hij zijn auto verliet. Reeds eenigen tijd geleden was een aanval gedaan op Liggett, waarbij hij werd mishandeld, wegens zijn actie tegen politieke tegenstanders. Mevrouw Liggett, die in gezelschap van haar man was, verklaarde, dat de schoten waren gelost door twee mannen, die gezeten waren in een voor bijrijdende auto. Coalitie voor strijd en onafhankelijkheid. A1 exan drië: -Er is een coalitie tot stand gekomen van alle Egyptische partijen, op de basis voor den strijd om de onafhanke lijkheid. Het eerste doel. is, een herstel der grondwet. Nog een doode na de demonstratie. Londen: Uit Caïro wordt gemeld, dat de Maan dag bij de ongeregeldheden ernstig gewonde student in het ziekenhuis is overleden. Directie niet bereid op de eischen der arbeiders in te gaan. Breda. De Katholieke, Christelijke en Neder- landsche Metaalbewerkersbonden hebben aan de directie van de N.V. Ijzergieterij en Email leerfabrie ken De Etna te Breda een ultimatum gesteld, waar in wordt medegedeeld, dat wanneer de door de di rectie aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. niet vóór 16 Dec. a.s. wordt ingetrokken, op dien datum de staking, omvattend ongeveer 200 arbeiders, zal worden afgekondigd. De directie is niet bereid op dezen eisch in te gaan. De arbeidersorganisaties verwachten evenwel een oplossing door het optreden van den Rijksbe middelaar. Wielrijder tusschen autofile. Vader van groot gezin aan zijn wonden be zweken. Op den Frieschen straatweg onder de gemeente Hoogkerk had gistermiddag tegen vijf uur een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. De 46-jarige gehuw de J. Roeters, die werkzaam was in de werkver schaffing der gemeente Hoogkerk, wilde op weg naar zijn woning te Dorkwerd per rijwiel genoem den straatweg oversteken. Hij heeft daarbij blijk baar niet voldoende gelet op het op dat oogenblik zeer drukke verkeer en kwam zoodoende in een fille auto's terecht .Door een dier wagens, welke werd bestuurd door dr. K. uit Buitenpost werd hij aan gereden. De man werd zwaar gewond en overleed kort 'daarna. Spreker moet toestemmen, dat Rotterdams aandeel in het gezamenlijk Rijnvervoer van Rotterdam en Ant werpen en ook in het algemeene Rijnvervoer is ge daald. Middelen tot verbetering moeten worden be raamd. Er zijn besprekingen gaande over verlaging van haven- en kadegelden. Overigens gelooft spreker, dat onze havens haar aandeel zullen krijgen in de verlevendiging van de Rijnvaart, in lateren tijd ont staan. Zijn Excellentie ontkent de verplichting van het Rijk tot betaling der pensioenen van de Kon. Hol- landsche Lloyd. Na re- en dupliek worden de algemeene beraad slagingen gesloten. Bij afdeeling I, uitgaven personeel, zegt de Minister dat verhooging van deze uitgaafpost onvermijdelijk was, eenerzijds door de splitsing der departementen, anderzijds door de veel intensievere voorlichting. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag zegt de Minister, dat de borgstellingsfondsen van zeer re- centen datum zijn. De Kamer keurt daarna de begrooting z. h. s. goed, met aanteekening dat de heeren Sneevliet (r.s.) en Wijnkoop (c.p.) tegen zijn. Bescherming tegen luchtaanvallen. In de avondvergadering van gisteren komt dan in bespreking het wetsontwerp tot bescherming van" de bevolking tegen luchtaanvallen. De heer v. d. Heide (s.d.) zegt, dat sprekers fractie vóór het ontwerp za.1 stemmen. Evenmin als de vol gende spreker, de heer Tilanus (c.h.), kon hij zich indenken, dat men gewetensbezwaren kan hebben tegen deze wet, die toch zuiver burgerlijke maatre gelen behelst tegen dreigende gevaren. Ook de vrijzinnig-democraten zullen, naar de heer Kooiman mededeelt, voorstemmen. Met bezwaren komen slechts de heeren Van Hou ten (chr. dem.) en Sneevliet (rev. soc.). Zelfs de heer Wijnkoop (comm.) verdedigt dit ont werp. De verdediging van het wetsontwerp door Minister De Wilde beperkte zich dan ook tot eenige verkla rende opmerkingen over de wet zelf. Na re- en dupliek wordt de vergadering te 10.30 u. verdaagd tot vanmiddag één uur. UIT ONZE OOST. Bevolking vlucht nit vrees voor bloed wraak. Roof en moord van een Pa poea-kind. Aneta seint uit Digoel: De bevolking van de Moejoe-streek is verontrust door de veelvuldige gevallen van bloedwraak. De be volking heeft de kampongs verlaten en is in bosschen gevlucht. Verschillende moorden uit bloedwraak heb ben plaats gehad. Papoea's, die op een bloedwraak-tocht waren, be dreigden den missiepater te Djomkondo, pastoor Hoeboer. De mantri-politie te Ninati is vervangen. Tevens blijven militairen patrouilleeren en personen arresteeren. Zes Papoea's zijn naar Tanah Merah (Digoel) op gezonden, daar zij verdacht worden van roof en van het vermoorden van een Papoea-kind, dat eenige maanden geleden spoorloos is verdwenen. De ver dachten bekenden en wezen de plek aan, vlak bij de kust nabij Tanah Merah waar de moord heeft plaats gehad en waar inderdaad het geraamte van een kind werd gevonden. Beslissing van de directie der Amster- damsche Tooneelvereeniging. Publieke meening tegenover dit stuk is vergiftigd. Amsterdam. De heeren A. van Dalsum en A. Defresne, directie van de N.V. Amsterdarnsche Too neelvereeniging, hebben aan den burgemeester van Amsterdam bet volgende schrijven doen toekomen: Edelachtbare Heer, De directie der N.V. Amsterdarnsche Tooneelver eeniging steit er prijs op UEA. te verklaren, dat zij ondanks de zeer duidelijke en nadrukkelijke verzeke ring van UEA., dat er Uwerzijds uit hoofde van be weerde godslasteringen geen verbodsbepalingen ten aanzien van openbare opvoeringen van „De Beul" van P. Lagerkwist te verwachten zijn toch de oor spronkelijke geprojecteerde openbare voorstellingen van dit stuk niet spelen zal, en wel om de volgende motieven: 1. De directie acht zulks de eenige juiste geste tegenover UEA. als hoogste magistraat van Amster dam, gezien de onredelijke aantijgingen, die UEA. in deze aangelegenheid hebt moeten ondervinden. 2. De directie wil en kan op geenerlei wijze mede verantwoordelijk zijn voor gebeurteüjkheden, zoowel in als buiten den Stadsschouwburg, die met tooneel- speelkunst niets te maken hebben. 3. De directie begeert geen entrée-gelden te ont vangen, die gestort zullen woruen uit anderen hoof de dan om eene verzorgde en artistiek verantwoor de voorstelling bij te wonen. 4. Wij, de directie der N.V. Amsterdarnsche Too neelvereeniging, meenen dat de betuiging eener humanitaire waarheid mede de taak des tooneels is. Het tooneelstuk „De Beul" doet zulks, in Chris telijk pacifictischen vorm. Het stuk richt zich in de eerste plaats tegen de geweldpsychose, die de hu mane waarde van onze cultuur hoe langer hoe meer bedreigt. Dat in het stuk de antithese: Christelijke beginselen contra geweld gestald wordt, is voor ieder weldenkend mensch een bewijs, dat er geen gods lasteringen in voor kunnen komen. De opvoering van een godslasterend stuk is nooit van ons te ver wachten. Over de bedoeling van het stuk heen wordt thans een politieke strijd gestreden met een inzet, die niets nieer met die bedoeling te maken heeft. Deels door misvatting ter goeder trouw, deels door onwe tendheid, maar het meest door leugens is aldus de nubiieke meening tegenover dit stuk vergiftigd en zijn wij belasterd op eene wijze, waarvoor wij geen bijvoeglijke naamwoorden kennen. Deze vergiftiging en deze laster heeft zulke vor men aangenomen, dat de betuiging der bovenbedoel de humanitaire waarheid, die der vredesgedachte, niet meer gezien wordt. Alleen reeds uit hoofde van die omstandigheid is verdere openbare opvoering van het stuk doelloos. Wij veroorloven ons van dit schrijven afschrift te zenden aan alle Nederlandsche dagbladen. Wij teekenen met verschuldigden eerbied. w.g. A. van Dalsum w.g. A, Defresne, Verwachting: Aanvankelijk nog krachtige Noord oostelijke tot Oostenlijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten:. Langzamerhand iets kouder. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 776. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4 gr. C. 39 gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeersel. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. Ernstige verkeersstremming. Tal van spoorwegverbindingen verbroken. Geheel Griekenland wordt door zware stormen en overstroomingen geteisterd, welke ernstige scha de aanrichtten. s Te Itea, bij Delphi, werden 130 huizen beschadigd. Te Aangacla, in Thessalië werden de bewoners door een plotseling opkomenden vloed verrast, zoo dat zij in de boomen moesten vluchten. Men vreest, dat ook menschenlevenste betreuren zijn. Het spoorwegverkeer is gestremd. De Simplon-ex- press'was genoodzaakt terug te keeren nabij Brallo, aangezien de weg was versperd door een aardstor ting, 1500 kubieke meter grond was op de rails ge stort. Ook de verbinding tusschen Athene en Saloniki is gestremd. Daar ook bij Krivol in Zuid-Servië een brug ver nield is, zullen de Spoorwegverbindingen met ver der Europa wel eenige dagen gestoord blijven. Te Saloniki zijn veel lichtmasten en boomen om gewaaid. Het Zuid-Slavische consulaat is geheel door water ingesloten. •De Aliakma-rivier is buiten haar oevers getreden doordat een dijk doorbrak. Ook de scheepvaart heeft veel te lijden gehad; tal van schepen zijn nog niet op de plaats van bestemming aangekomen. Uit Macedonië wordt hevige koude en zware sneeuwval gemeld. Na noodlanding, toen de inzittenden het toestel reeds verlaten hadden. Reuter seint uit Parijs: Een Fransch verkeersvliegtuig, van het traject MarseilleParijs heeft een noodlanding moeten ma ken bij Auxerre. De steward werd hierbij gewond. Toen de inzittenden het toestel verlaten hadden, brak poltseing brand uit en werd het vilegtuig vol komen vernield. Zestien arbeiders gedood. In een Canadeesehe mijn te Lethbridge is, gelijk gemeld, een mijngas-ontploffing ontstaan. Volgens de eerste berichten werden 5 mijnwerkers gedood, 3 gewond en 11 bedolven. Nader meldt Reuter dat de ontploffing in de mijn te Lethbridge, naar verluidt, 16 dooden heeft geëischt. Nader uit Coalhurst: Omtrent de ontploffing in de steenkoolmijn wordt nader gemeld, dat de nachtschicht juist naar bene den was gegaan, toen de ontploffipg plaats had. De mannen liepen recht den dood tegemoet. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Volgens een lezing hebben vonken van een kort sluiting in de telefoonleiding het gas ontstoken, vol gens een andere lezing zou sprake zijn van zelfont branding. Het geluid van de explosie, welke eenige kilometers van den uitgang plaats had, geleek bij den uitgang op het rollen van den donder. KOUDE IN BOVEN-ITALIE. 10 graden onder het vriespunt. Milaan: De koude in Boven-Italië neemt toe. In het dal van Serivia wijst de thermometer acht tot 10 gra den beneden het vriespunt. In de vlakte van Lombar- dije en Piëmont heerscht een temperatuur van 5 a 0 graden beneden het vriespunt. Te Milaan sneeuwt het. De straten en pleinen zijn met sneeuw bedekt,

Schager Courant | 1935 | | pagina 5