RAAD WIERINGEN Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten tot het instellen van een eigen vleeschkeuringsdienst» De gemeente zal bijdragen in de Ziekenfondspremies. Vergadering van den Raad op Dinsdag 10 Decem ber, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; secre taris de heer G. F. van Duin. Alle leden zijn aanwezig. Na opening wordt goedgevonden de notulen der drie vorige vergaderingen niet te lezen. Ingekomen zijn verschillende 'goedkeuringsbeslui ten, o.a. van de begrooting 1935 en de rekening 1933 en jaarverslagen. Verder van de commissie voor de malariabestrij ding door de Bevolking in Noord-Holland een verzoek om subsidie. 13. en W. stelden voor het verzoek af te wijzen. Mevr. WitSlikker bepleit toestaan van het ver zoek. Haar voorstel om 1 cent per inwoner te ge ven, wordt aangenomen met 8'tegen 3 stemmen, te gen stemden de heeren Tijsen, Lont en Bakker. Van de Gymnastiekver. „Wielingen' het verzoek om, ingaande 1 Januari a.s. voor haar oefeningen gratis gebruik te mogen maken van bet gymnastiek lokaal te Hippolytushoef. Thans bedraagt de lokaal huur f75.per jaar, doch de vereeniging is niet bij machte dit op te brengen, niettegenstaande de Di recteur reeds een gedeelte van zijn salaris aan de ver ecniging heeft afgestaan. Wordt op voorstel van B. en W. goedgevonden. Van de Afdeeling Wieringen van de Hollandsche Mij. van Landbouw het verzoek om subsidie voor den nieuwen cursus tot een bedrag van f 100. Evenals vorige jaren wordt hierop, na gunstig ad vies van B. en W. gunstig beschikt. De heer Oden vindt het een gunstig teeken dat B. en W. weer tot het geven van subsidie willen over gaan. I-Iet Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft geen subsidie aangevraagd, omdat vorig jaar in uit zicht was gesteld dat geen subsidie meer zou worden verleend. Spr. hoopt.dat dus straks ook aan het In stituut. subsidie zal worden verleend. De Voorzitter wijst er op dat het subsidie voor de landbouwafdeeling een oude subsidie is, maar het is de vraag of het Rijk accoord zal gaan met het geven van subsidie voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling. De heer Bosker. verwacht niet dat het Rijk bezwaar zal maken, maar het Instituut zal dan eerst de aan vrage moeten inzenden. Van dezelfde het verzoek om gratis gebruik van een lokaal der O. L. school te Hippolytushoef voor dezen cursus. Wordt eveneens goedgevonden. Van Ged. Staten het verzoek advies uit te brengen over de voorgenomen korting van de salarissen van Buremeester, Secretaris, en Ontvanger, ingaande 1 gaande 1 Januari a.s., met 5 B. en W. stellen voor, hierover afwijzend aan Ged. Staten to adviseeren, omdat het in het verleden ook geen gebruik was na salarisverhooging voor het Rijkspersoneel, waarmede de jaarwedden thans wor den vergeleken, deze ook voor de hier bedoelde amb tenaren voor te schrijven, terwijl het bovendien reeds de vierde keer is, dat de jaarwedden van deze 1 ambtenaren zullen worden verlaagd, het laatst nog op 1 April jl. Gezien de omvangrijke en verant woordelijke taak, die betrokkenen vooral tegen woordig vervullen, mppnen B. en W. dat er thans geen aanleiding me.er is tot verdere verlaging. Dc lieer Oden zegt dat zijn fractie zich best kan voorstellen dat B. en W. zich tegen deze verlaging willen verzetten. Men moet echter niet vergeten, dat de overige ingezetenen er heel wat slechter aan toe zijn en wat betreft de stand waarin ze moeten le ven, dat zal ook bij verlaging met 5 kunnen. Toch kan de fractie van spr. zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Lont merkt op, dat de salarissen 1 April wel zijn verminderd, maar de gemeente is toen in een andere klasse geplaatst, wat de verlaging com penseerde. De Voorzitter deelt mede dat zijn salaris met in- Oiegrip van de pensioenbijdrage f800.is vermin derd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen stemde de heer Bakker. Van het Bestuur der Voetbalvereeniging „Succes" het verzoek ook gratis gebruik te mogen' maken van liet gymnastieklokaal te Hippolytushoef voor.de oefe ningen der spelers. Wordt goedgekeurd. De heer Lont vraagt of adressanten zich niet bij de gymnastiekvereeniging kunnen aansluiten. Dc Voorzitter zegt, dat de oefeningen verschillend zijn en de heer Oden wijst op het bezwaar, dat men dan lid van beide vereenigingen zou moeten zijn. Tegen straatrumoer. B. en W. stellen voor de algemeene politieverorde ning aan te vullen met een bepaling, volgens welke het verboden is door middel van muziekinstrumen ten of van een toestel tot het hoorbaar maken van muziek of van de menschelijke stem, hetzij in de buitenlucht, hetzij in een afgesloten ruimte, aanhou dend geluid te maken, dat voor de omgeving ern- stigen hinder veroorzaken kan, dit naar aanleiding van ernstige klachten hierover ontvangen. De heer Oden vraagt of de directie van de Wieler baan dan ook geen hinder van de bepaling zou krij gen. Dc Voorzitter zegt, dat de opzet is om te kunnen optreden togen menschen die bij herhaling hun bu ren door radio-muzick e.d. lastig vallen. Spr. heeft een speciaal geval op het oog. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. Wijziging wijkverordening Drankwet. B. en W. adviseeren deze verordening te wijzi gen in dien zin, dat in het vervolg in wijk C (Hippo lytushoef) zullen mogen zijn zeven verloven A, zoo dat. in verband met een vau de Directie ingekomen verzoek, een verlof kan worden verleend voor het paviljoen van do Wielerbaan. Goedgevonden. Mevr. Wit—Slikker stemde tegen. In verhand met een van C. Moeijes ingekomen ver zoek stellen B. en W voor het maximum aantal ver loven voor wijk A (Den Oever en omgeving) te ver- hoogen van 5 tot 6, waardoor aan zijn zaak een ver lof zal kunnen worden verleend. Hoewel er in het algemeen 'geen reden voor het gemeentebestuur is ,om voor particuliere belangen in de bres te springen, meenen zij, dat hiervoor in dit geval wel termen zijn, omdat het hier betreft een der belangrijkste en oudste publieke.localiteiten te Den Oever, welke zonder vergunning of verlof A vrijwel niet te ex- ploiteeren is. Ook dit voorstel van B. en W. wordt aangenomen; tegen stemde mevr. WitSlikker. B. en W. stellen voor onderhands aan C. G. Post voor den tijd van 4 jaar, ingaande 1 Januari 1936, te verhuren het perceeltje tuingrond achter het raadhuis voor een prijs van f10.per jaar (thans f20.— per jaar). Aldus wordt besloten. Aan diverse personen wordt ontheffing van reini gingsrechten verleend, terwijl een 6-tal verzoeken wordt afgewezen. De heer Lont vraagt zich af, hoe lang de reini gingsdienst op deze wijze in 't leven zal blijven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bezig zijn met een verordening, waarbij aansluiting bij den reinigings dienst verplichtend zal worden gesteld. Anders zou weer spoedig de oude toestand ontstaan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot con versie van diverse geldleeningen, waarbij de rente van bij de Zeegrasexploitatie gesloten leeningen van 4^ tot 4 zal worden teruggebracht. Verlaging woninghuur rijksveldwachters. B. en W. stellen voor den huurprijs voor de wo ning van den brigadier der rijksveldwacht, welke thans f281.per jaar bedraagt, ingaande 1 Januari a.s. te verlagen tot f225.en die voor den rijksveld wachter Kloprogge van f208.tot f175— per jaar. Zij motiveeren hun advies op de veelvuldige sala risverlagingen van deze ambtenaren, waardoor de huur, vooral voor den brigadier, bezwaarlijk wordt. Verder vinden zij de hooge huren hier een bedenke lijk verschijnsel en meenen zij, dat het op den weg der gemeente ligt, in dezen het goede voorbeeld te moeten geven. De heer Oden merkt op, dat de huren hier reeds zijn verlaagd met 30 a 35 en bovendien vindt hij het eigenaardig, dat alleen wordt voorgesteld de hu ren der woningen van de rijksveldwachters te verla gen. Spr. wil dan ook de huren van alle gemeente woningen verlagen. De Voorzitter zegt, dat de woningen van den se cretaris, den dokter, enz., in tijden van hoogcon junctuur niet zijn verhoogd, terwijl de huren van de veldwachterswoningen wel verhoogd zijn. Er is ook r.ekeniftg gehouden met de salarisverlagingen voor de rijksveldwachters. De heer Lont herinnert aan de diensten die Bergs- ma de gemeente heeft, bewezen en om die reden was de huur niet hoog gesteld. De heer Oden is niet tegen het voorstel van B. en W.. maar vond het vreemd, dat de huren der andere woningen niet worden verlaagd. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W besloten. Het weren van kooplieden van elders. Het Bestuur van de Middenstandsvereeniging heeft het verzoek gedaan de leges, welke betaald worden door kooplieden van elders voor een ventvergunning, te verhoogen, omdat naar de meening van dat bestuur het te betalen bedrag niet in goede verhouding staat tot de lasten, welke de eigen hrugers-handelslieden hebben op te brengen. B. en W. adviseeren niet aan het verzoek te vol doen. Het is begrijpelijk, dat de plaatselijke winke liers de „vreemde" kooplieden zoo niet geheel, dan toch grootendeels willen weren, omdat zij, die veel al op zware lasten zitten, een te groote concurrentie van die kooplieden ondervinden. De zaak heeft ech ter ook een andere zijde en wel die van de burgers- niet-winkeliers. Deze groep van ingezetenen heeft on getwijfeld ernstige bezwaren tegen het niet-toelaten of wel het beperken van bona fide kooplieden van el ders, omdat daardoor de concurrentie-mogelijkheid voor een belangrijk deel wordt uitgeschakeld. B. en W. wenschen hieromtrent geen partij te kie zen. Trouwens ook de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft uitdrukkelijk verklaard tegenstander te zijn van het gebruiken van de legesheffing met het bedekte doel om bona-fide venters te weren. Wel wordt toegezegd, dat de politie zal worden opgedra gen een meer geregelde controle op de venters te houden. De heer Doves informeert naar de legesgelden voor de venters van buiten. De Voorzitter deelt mede, dat de leges bedragen 25 cent voor enkele dagen, of f2.50 tot wederopzegging toe. De heer Lont vindt het billijk, dat de kooplieden van buiten wat in de lasten bijdragen., bijv. 25 cent per week voor kooplieden die wekelijks komen. Zoo als het verzoek van de Middenstandsvereeniging luidt, fl.per dag vindt spr. te erg. De Voorzitter raadt aan, het eerst te probeeren met een strenger politietoezicht. Helpt dat niet, dan kunnen de legesgelden worden verhoogd. De heer Bosker behoort tot de minderheid in B. en W.; er zijn 2 categoriën, nl. de kleine venters, waar de middenstanders weinig last van hebben, en koop lieden, die met auto's vol koopwaren hier komen. Tusschen heide categoriën dient verschil te worden gemaakt, de laatst bedoelde groep kan goedkooper hun waren te koop aanbieden dan onze middenstan ders. Dat is niet billijk, al geeft spr. toe, dat de vrije handel moet blijven bestaan. De lasten voor onze middenstanders zijn tot in den top. B. en W. zullen de kwestie der bona fide handela ren nog nader onder de oogen zien en t.a.v. de kleine venters zal worden gehandeld, zooals in het prae-ad- vies van B. en W. wordt omschreven. Rijkssubsidie agentschap der arbeidsbe middeling. Voor 1936 stelt de Minister van Sociale Zaken voor het subsidie te bepalen op totaal f475.n.1. 40 van het grondsalaris van den agent ad f250.—, 75 van de toelage ad f400.en 75 van f50.voor verwarming, verlichting enz. Voor 1937 valt op de beide laatste bedragen niet meer te rekenen. De heer Lont merkt op, dat oe arbeidsbeurs thans te Wieringen een geheele rijkszaak is. De Voorzitter zegt. dat het hier betreft de arbeids bemiddeling en nu de Zuiderzeewerken zijn afgeloo- pen, trekt het rijk zich meer en meer terug. De heer Lont erkent, dat de Zuiderzeewerken zijn afgeloopen, maar de arbeiders zijn hier gebleven. De Voorzifter: Daarom geeft het Rijk ook nog steeds een bijdrage. De arbeidsbemiddeling heeft veel van haar beteekenis verloren en daarom mogen wij blij zijn, dat het Rijk de bijdrage verleent. Wel zou den we nog eens kunnen wijzen op den toestand die ontstaan is doordat de arbeiders tengevolge van de rijkswerken hier zijn gebleven. Laten wc thans overeenkomstig het advies van B. en W. hesluiten en met het voorstel van het Rijk accoord gaan. Hiertoe wordt besloten, tegen stemde de heer Bos ker, die in dit opzicht met het Rijk niets op heeft, aldus luidt zijn toelichting. Bijdragen Ziekenfondspremies. Naar aanleiding van het voorstel van de S.D. raads fractie betreffende het verleenen van bijdragen ten behoeve van de Ziekenfondspremies, stellen B. en W. voor te besluiten, dat, ingaande 1 Januari 1936 en tot een nader te bepalen tijdstip, de gemeente voor haar rekening neemt ten hoogste 20 der zieken fondspremies, aan het fonds van het A.A.Z.A. ver schuldigd door de .te Wieringen gevestigde leden. Die leden moeten tenminste een vol jaar onafgebroken lid van het fonds zijn geweest en het aandeel in de premie zal alleen door de gemeente worden betaald voor personen, wier inkomen volgens schatting f900.per jaar niet overschrijdt, dan wel voor per sonen, die lid zijn van een gezin, waarvan het ge zamenlijk inkomen genoemd bedrag niet te boven gaat. De beide plaatselijke geneesheeren hebben zich be reid verklaard, ook 20 van de contributie voor hun rekening te nemen, zoodat betrokkenen zelf 60 hebben te betalen. Aan een in te stellen commissie willen B. en W. de bevoegdheid verleenen, in bepaalde gevallen van genoemde inkomengrens af te wijken en in sommige gevallen een lager percentage van 20 als bijdrage van de gemeente vast te stellen. De commissie te doen bestaan uit 3 leden; n.1. een der beide genees heeren, een vertegenwoordiger van B. en W. en een vertegenwoordiger van de fondsleden. De kosten dezer regeling ramen B. en W. op f 1600. Zou het aandeel der gemeente op 1/3 der contributies gesteld worden, zooals door de raadsfractie der S.D.A.P. wordt voorgesteld, dan zullen de kosten voor de gemeente stijgen tot circa f2750 per jaar. De beide geneesheeren willen ook 20 pet. laten vallen voor die fondsleden die nog geen vol jaar lid zijn. De heer Oden merkt op dat het voorstel door de S.D.A.P.-fractie niet is toegelicht, omdat de Minis ter omtrent deze zaak reeds een circulaire had ge zonden. Overigens handhaaft zijn fractie het voor stel van een-derde en spr. wijst dan op de belang rijke contributiekosten. Spr. wüst op de kosten voor de gemeente als leden voor het lidmaatschap zou den bedanken. Gezien den noodtoestand der arbei ders stelt de fractie dus voor 1/3 contributie voor rekening der gemeente te nemen, de doktoren ne men dan 20 pet., zoodat voor de betrokken fondsle den ongeveer 47 pet. overblijft. Tal van gemeenten hebben de 1/3-regeling reeds ingevoerd. De heer Lont beaamt dat de toestand voor de ar beiders e.a. bedenkelijk wordt, maar we hebben er op te letten dat er nog andere ingezetenen zijn, die er niet onder zouden vallen. De heer Oden zegt dat ook niet-arbelders onder de regeling kunnen vallen, de Minister schrijft in zijn circulaire: werklooze arbeiders en daarmee ge lijk te stellen personen. De Voorzitter spreekt den wensch uit dat alle ar beiders zich bij het doktersfonds zullen aansluiten. De heer Oden vraagt hoeveel de kosten nu reeds bedragen, die de doktoren de gemeente in reke ning brengen. De heer Bosker deelt mede, van ongeveer f 1800. Eigenaardig heeft spr. het gevonden, dat de dokto ren (het A.A.ZA..) niet voor reclame voor 't fonds waren. Het voorstel der S.DA..P.-fractie, gemeentelijke bijdrage in de contributie, van 30 pet., doktoren 20 pet., wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen, voor stemden Mevr. WitSlikker en de heeren Wigbout en Oden. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aan genomen. Toeslag op de uitkeeringen uit werklo zenkassen. Van de zijde der vakbonden is verzocht te bevor deren, dat op de uitkeeringen uit de werklozen kassen van gemeentewege een toeslag wordt ver strekt. Dit wordt gemotiveerd door te wijzen op het feit, dat zij, die uit de werkloozenkassen trekken, minder ontvangen dan zij, die op andere wijze wor den gesteund. Ook naar de meening van B. en W. dient deze ongewenschte toestand gewijzigd te wor den. Eenige jaren geleden heeft de gemeente met het geven varr zoodanige toeslagen onaangename ervaringen opgedaan, toen deze achteraf niet werden goedgekeurd. Tegenwoordig schijnt de Regeering hieromtrent echter een milder standpunt in te ne men. Wel wordt de eisch gesteld, dat de regeling door den betrokken Minister wordt goedgekeurd. Zelfs schijnt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de toeslagen Rijkssubsidie wordt verleend. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van den Minister, ingaande op 1 December 1935, de vol gende regeling in te voeren. Van gemeentewege wordt de kasuitkeering aangevuld tot het steunbe drag, dat de betrokkene zou ontvangen, indien hij geen kasuitkeering had. Bij deze regeling wordt re kening gehouden met de omstandigheid of belang hebbende laatstelijk heeft behoord tot de uitgetrok- kenen dan wel tot de dubbel-uitgetrokkenen volgens de steunregelgin. Nadat de heer Oden een inlichting had gevraagd wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vastgesteld wordt de eerste suppletoire begroo ting dienst 1935. De Vleeschkeuringsdienst. Van het gemeentebestuur van Den Helder is thans het voorstel ingekomen om den Wieringer veearts een aanstelling te geven als onder-directeur in den Vleeschkeuringsdienst, kring Den Helder, tegen een vergoeding voor vervanging van den directeur bij vacantie, ad f225, idem voor plaatsvervanging bij vacantie van de keurmeesters ad f200 en ten slotte een vergoeding wegens algemeene dienstverrichtin gen ad f100, totaal dus f525. Voorts een evenredige vergoeding voor waarneming bij ziekte van het per soneel. B. en W. achten dit voorstel aanvaardbaar. De gemeente Den Helder kan moeilijk verder gaan. Zou men den veearts een hooger salaris wen schen te verzekeren, dan is daarvoor de eenige oplossing, dat de gemeente Wieringen bijspringt. Tot een voorstel daartoe kunnen B. en W. echter nog geen vrijheid vinden. Eventueel uittreden uit den kring Den Helder en een eigen dienst voor de gemeente Wieringen vor men, oordeelen B. en W. een oplossing die niet mogelijk is, aangezien de regeering er zich onge twijfeld tegen zal verzetten en er beslist tegen ge kant is, dat keuringsveeartsen ook partculiere prac tijk uitoefenen. Een derde mogelijkheid zou kun nen bestaan in een aansluiting bij den kring Bar- singerhorn. Daartoe is echter, zoover B. en W. zien, geen enkele reden, daar werkelijk gegronde klachten over de werkwijze en de uitoefening van den dienst weinig of niet voorkomen. B. en W. stellen dus voor het aanbod van Den Helder te aanvaarden en te besluiten de samenwer king met Den Helder te blijven voortzetten. De heer Lont blijft een eigen dienst voor Wierin gen het grootste gemeentebelang achten en kan dus niet met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer Bakker is ook deze meening toegedaan en stelt voor een eigen dienst in te voeren. De heer Oden acht bij nadere overweging een eigen dienst toch niet. van gevaar ontbloot, n.1. dat het i de gemeente geld zou kosten. En gezien het voorstel i van het gemeentebestuur van Den Helder meent spr., I dat deze voorgestelde regeling toch wel aanvaardbaar is. De heer Lont merkt op dat het overgroote deel der keuringsdiensten onder toezicht staan van praktisee- rende veeartsen. Spr. bepleit nogmaals het stichten van een eigen vleeschkeuringsdienst. Als de veearts zou vertrekken, zou er wel weer een ander zich hier vestigen. Spr. meent dat de keuringsdienst meor tot zijn recht komt als onze gemeente een eigen dienst heeft. Wieringen vormt de uiterste hoek van den dienst te Den Helder. De heer Oden meent dat de afstand Wieringen— Den Helder geen bezwaar meer behoeft te zijn. Mevr. WitSlikker weerspreekt de vorig maal ge opperde bezwaren dat de slagers thans dikwijls te lang moeten wachten op de keuring der beesten. Dat is niet noodig, maar het bezwaar wordt door de sla gers naar voren gebracht, om de handen vrij te krij gen. Voor de boeren is het voorstel van Den Helder zeer goed te aanvaarden. Het voorstel-Lont, om een eigen dienst voor Wierin gen in te voeren, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen; tegen stemden Mevr. Wit—Slikker en de heeren Wigbout, Oden, M. Kooij en Tijsen. Met ingang van 1 Januari 1936 zal dus een eigen vleeschkeuringsdienst worden .gesticht. De heer M. Kooij vraagt of de veearts dan wordt gemeente-ambtenaar of dat hij aangesteld wordt op arbeidscontract. Spr. wijst op de mogelijkheid, zooals te Langendijk, dat de rekening niet sluitend is te krijgen en tot verhooging der lceurloonen moet won den overgegaan. De heer Lont acht die mogelijkheid niet zoo groot, de opbrengst van keurloonen was f 2800, terwijl de kosten van den dienst f2050 zullen bedragen. B. en W. van Den Helder hebben medegedeeld, dat door een ingezetene van Wieringen toelating is verzocht als leerling tot de gemeentelijke cursus in Oude Talen aldaar. Dit zal slechts mogelijk zijn, indien tusschen de beide gemeentebesturen een. overeenkomst betreffende die toelating is gesloten. Uit het model der overeenkomst blijkt, dat de ge meente Wieringen aan Den Helder voor elke leer ling een bijdrage verschuldigd is welke thans on geveer f 175.— per jaar bedraagt. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen mits hetgeen de gemeente verschuldigd is op be langhebbenden of hun wettelijke vertegenwoordi gers wordt verhaald. Nadat den heer Oden enkele inlichtingen zijn go- vraagd, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor tegen een contributie van f 10 per jaar toe te treden als lid tot de Vereeniging „IJ&- strijd", een vereeniging, die ten doel heeft, de water wegen binnen haar gebied en die naar haar oordeel daarvoor in.aanmerking komen, ijsvrij te houden. Aldus wordt besloten. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. B. en W. stellen voor de beide loopende kasgeldr leeningen, groot f25.000.— en f 17.000— tot uiterlijk 31 December 1936 te verlengen tegen een rente van ten hoogste 41/4 Goedgevonden. Begrooting 19351936. Zeegrasexploitatie, In behandeling komt deze begrooting, waarbij de heer Oden opmerkt dat de post: rente van belegde gelden he>m laag voorkomt. Voorts wordt deze begrooting vastgesteld. Gemeentebegrooting 1930. Op de vraag van den Voorzitter of iemand alge meene beschouwingen wenscht te houden, antwoordt de heer Oden bevestigend. Algemeene beschouwingen. Spr. zegt dan het volgende», Dit is de tweede begrooting In 4 maanden tijds. Deze begrooting is althans op tijd ingediend. Het is niet mijn bedoeling, om over deze begrooting lange beschouwingen te houden, omdat het nog geen 4 maanden is geleden, dat wij onze beschouwingen hielden. Allereerst wil ik even de Wethoudersbenoeming, die voor eenigen tijd terug heeft plaats gehad, be spreken. Uit de beschouwing door den heer Bosker gehouden bij deze benoeming bleek, dat hij de frac tie van de visschers, feitelijk beschouwt als een deel der Vrijzinnig Democratische fractie. Hiervan hebben wij nota genomen. Het is mij echter bekend, dat 50 pet. der visschersfractie hierover anders denkt, dan de heer Bosker. Verder werd de opmerking gemaakt, dat Wethou der Tijsen eigenlijk onmisbaar is in het College. Zon der de kwaliteiten van den heer Tijsen te kort te doen, mag hier toch gesproken worden van overdrij ving. Een democratische verdeeling van de wethou derszetels is deze verkiezing intusschen niet ge weest. Onze fractie zal echter op haar weg blijven voortgaan, n.1. haar taak als stuwende kracht in het belang van de Gemeente en haar bevolking blijven vervullen. Tot ons genoegen kunnen we constateeren, dat er in het College van B. en W. eenige kentering is ge komen. Snel gaat het nog wel niet, maar wij hopen, dat de heer Bosker in zijn taak, zooals hij deze ziet, zal slagen. Hij kan hierbij rekenen, op'den steun van onze fractie. Wij vreezen echter, dat hij belang rijk zal worden geremd in zijn vooruitstrevende po litiek. Over de begrooting zullen wij bij de behandeling der verschillende posten nog enkele opmerkingen maken. Nu het College reeds 4 maanden de tijd heeft ge had om over onze opmerkingen dezen zomer ge maakt, na te denken, zouden we gaarne van het Col lege vernemen eenige richtlijnen, die zij zich heeft gesteld. Eenige zaken staan op deze agende en zijn be sproken. 1. De kwestie van de premie voor het Ziekenfonds. 2. Voorts de kwestie van den Keuringsdienst. Hoe staat het echter met de nieuwe begraafplaats en met werkobjecten in de gemeente? Heeft het College alreeds iets gedaan in het belang van de jeugdige werkloozen? Zooals het College be kend zal zijn, heeft de Minister reeds eenigé malen er bij de Gemeentebesturen op aangedrongen voor de jeugdige werkloozen iets te doen. Dit is een zaak, die dringt en ik dring er dan ook bij het College met klem op aan, de aangelegenheid van deze jonge men schen spoedig ter hand te nemen. Heeft 't College al aandacht besteed aan den zeer slechten toestand, waarin zich de straten in de kom men der gemeente zich bevinden? Heeft het College zich alreeds bezig gehouden met de vraag, of het niet mogelijk is om hier een industrie te vestigen, al of niet met steun ingevolge de Zui- derzeesteunwet? De toestand in de visscherii wordt steeds slechter. Het zou wenschelijk zijn, dat jeugdige visschers-kin- deren gelegenheid kregen om zich voor een ander vak te bekwamen of in andere bedrijven worden te werk gesteld. In de visscherij is voor hen geen toe komst. Hier is zeer zeker een dankbare taak weggelegd voor den heer Tijsen, die dan tegelijkertijd de vraag onder de oogen kan zien of er geen behoorlijk afzet gebied zal zijn te vinden in het belang van de haring- visscherij. Dan is er de zeer slechte toestand op woningge- bied. Wordt het niet meer dan tijd tot woningbouw te komen? Vele keten en woonwagens verkeeren in een toestand die alle perken te huilen gaat. Het vo rig College heeft alreeds twee maal afwijzend gead viseerd op een verzoek van de woningbouwvereen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6