Luchtbeschermingswet Voortgang met drooglegging van dejniderzae Het vredesplan wordt bestudeerd Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Mussolini uit zich waardeerend over de vredespogingen Het plan wordt heden aan Genève voorgelegd aangenomen Onderwijs-debatten begonnen KIJKEil is KOOPEFI i. CLOECK Noodlottige afloop van een huiselijke twist Zijn 16-jarigen pleegzoon een messteek toegebracht. De verontwaardiging over de luchtaanvallen Spoedig begin Noord-Oost-Polder Aanlegkosten 124 millioen Donderdag 12 December 1935. 79ste Jaargang. No. 987l SCHAGER Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET 'ANTWOORD VAN ITALIË KAN SPOEDIG VERWACHT WOR- DEM GENEVE: De vredesvoorstellen zijn te Rome overhandigd en volgens in welinge lichte kringen alhier ontvangen berichten zal het antwoord van Mussolini op de voorstellen, door Laval en Hoare opgesteld, gunstig zijn, indien zich intusschen niets onaangenaams voordoet. Men voegt er nog aan toe, dat het antwoord van Mussolini waarschijnlijk Don derdag, in elk geval binnen 48 uur, zal wor den overhandigd. Naar Reuter uit Volkenbondskringen te Ge nève verneemt, verwacht men daar bet ant woord v. Mussolini nog heden of althans bin nen 48 uur. Men is overtuigd, dat hij, tenzij er iets tusschenbeide mocht komen, de voor stellen5'zal aanvaarden als grondslag van on derhandeling. De voorstellen te Addis Abeba. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de Fransche en de Engelsche gezant na de voorstellen bestudeerd te hebben, ze overhandigden op het ministerie van buitenlandsche zaken. Het is niet bekend of de negus naar Addis Abeba zal komen om de voorstellen te overwegen. Abessinië protesteert. Ofschoon het oorspronkelijk in de bedoeling had ge legen, den juisten tekst der FranschEngelsche vre desvoorstellen bekend te maken, gelijk met de door zending naar Rome en Addis Abeba, heeft Laval ze gistermorgen op eigen houtje reeds naar de beide hoofdsteden doorgeseind, met het gevolg, dat de Abes sijnsche gezant te Parijs reeds in den middag met een geharnast protest voor den dag kwam: „Abessinië is het slachtoffer geworden van een vol komen ongemotiveerden aanval. De aanvaller is ver oordeeld door den Volkenbondsraad en de openbare meening in nagenoeg de geheele beschaafde wereld. Abessinië kan geen enkel voorstel overwegen, dat de integriteit van zijn grondgebied zou aantasten en het beginsel van gelijkheid van alle leden van den Vol- Icenbond met voeten zou treden. Het zou bovendien een rechtsinbreuk zijn, die met name door de kleine staten zou gevoeld worden, als men thans poogde op het kleine Abessinië druk te oefenen ten bate van den grooten staat, die in zijn persorganen en de uit latingen van zijn leider dag in dag uit verkondigt, dat de victorie zal behaald worden met of tegen den Volkenbond en dat met niets minder dan de complete [victorie genoegen zal worden genomen." Senator Borah hekelt de vredesvoorstellen. Reuter meldt uit Washington, dat de Amerikaan- sche senator Borah verklaard heeft, dat indien de vredesvoorstellen, zooals die in de couranten gepu bliceerd zijn, aanvaard zouden worden. Mussolini als de krachtigste figuur van Europa uit het strijdperk zou treden. Borah leverde verder critiek op de Pa- rijsche plannen en zeide dat de Volkenbond, indien de plannen werden aangenomen, het instrument van de imperialistische politiek van de groote mogendheden zou worden. Het plan wordt heden aan Genève voor gelegd. Naar verluidt, is besloten, dat het EngelschFran sche vredesontwerp, het zoogenaamde Hoare-Laval- plan, heden, Donderdag aan de commissie van acht tien zal worden voorgelegd. De onrust in het Engelsche Lagerhuis. Nadere vragen aan Baldwin. In het Lagerhuis heeft men Baldwin gistermiddag gevraagd of hij geen nadere verklaring over de vre desvoorstellen wilde afleggen. De premier antwoordde dat hij voor het oogenblik niets kon toevoegen aan wat minister Eden gister avond had verklaard De voorstellen zullen in den loop van den avond waarschijnlijk openbaar gemaakt worden. Op een nadere vraag zeide Baldwin evenmin te weten of de voorstellen te Cenève door de Mada- riaga en de commissie van 5 of door de sanctie-com missie van 18 zouden behandeld worden. Het huis moet nog korten tijd geduld oefenen. Nederland doet mee aan Petrolenmem- bar go. Genève. De volgende tien landen hebben den Volkenbond laten weten, dat zij bereid zijn een em bargo op petroleum toe te passen: Rusland, Roeme nië, Nederland, Tsjechoslowakije, Siam, Finland Irak, Nieuw-Zeeland, Argentinië en Britsch-Indië. Het „luchtbombardement" van Addis Abeba. Een slecht gelezen telegram. Het Ï3 nu nader gebleken dat het bericht nopens het voorgenomen luchtbombardement ,van Addis Abeba in de wereld gekomen is door een telegram, dat een Amerikaansche filmonderneming aan haar vertegenwoordiger te Addis Abeba heeft gezonden, en dat door de lagere ambtenaren van de censuren der posterijen verkeerd gelezen of begrepen is. Op de vraag van den operateur waar zijn maatschappij het meest belang in stelde was uit San Francisco het antwoord gekomen: Presume (veronderstel) dat Ad dis Abeba gebombardeerd is. Maak foto's van het zoeken van schuilplaatsen. De betrokken Abessijnsche autoriteit heeft de be- teekenis van het woord „presume" niet begrepen en na de ontvangst van het telegram ging het nieuws dat de Italianen „voornemens waren" een luchtaan val te doen als een loopend vuurtje door de stad. Ten slotte heeft de schuldige er geen last van ge had want het is een goede oefening voor de hoofd stedelijke bevolking geworden. Het gerucht verspreidde zich snel door de stad en de automobielen werden bestormd om de inwoners naar buiten te brengen. Tot 300 franc werd geëischt om een familie 10 K.M. buiten de stad te brengen. De onrust werd nog vermeerderd doordat twee Abessijn sche vliegtuigen over de stad vlogen. Een honderdtal Armeensche kooplieden, die be schermelingen zijn van de Fransche legatie, zochten hier hun toevlucht; zij namen al hun geld mee en sommigen kwamen zelfs met meubelstukken. De regeering gaf opdracht de benzine-depots te be waken en de vliegtuigen in de hangars te bergen. Tweede Kamer. Nadat gistermiddag het ontwerp der passieve lucht bescherming met 81 tegen 2 stemmen (de heeren Van Houten en Sneevliet) door de Kamer is aanvaard, werd aan de orde gesteld de algemeene beraadslagin gen over de hegrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1936. Door verschillende afgevaardigden wordt de nieu we spelling nog weer eens onder de loupe genomen. De heer Tilanus (c.h.) maakt er aanmerking op dat de inspecteur op het rijksschooltoezicht de schoolmees tersspelling zooals hij de Spelling-Marchant noemt gebruiken, terwijl alle andere ambtenaren de re- geeringsspelling moeten schrijven. Spreker ontvouwt nog enkele verdere bezwaren tegen de nieuwe spelling. Ook de heer Coops (lib.) ontvouwt bezwaren tegen de karakterlooze spelling, waarin zelfs de derde naamval in gevaar zou komen. Het doet den spreker genoegen, dat deze minister anders staat tegenover bepaalde onderdaelen van de spelling dan zijn voorganger. De heer Zijlstra (a.r.) is het met den minister eens, dat de gemeenten zich niet moeten bemoeien met het voorbereidend onderwijs. De heer Möller (r.k.) acht het juist, dat de regee ring zich niet rechtstreeks met de opvoedkunde wil bemoeien, want daarbij zijn ernstige vragen van le vensbeschouwing betrokken. Het verwondert spreker, dat deze minister, die heeft gezegd de spelling 1934 niet te willen verande ren, nochtans de commissie-van Haeringen wil uit breiden, dit in overleg met zijn Belgischen ambtge noot. De minister promoveert de n tot kern en ziel der Nederlandsche taal. Als die n de ziel is, laat die ziel dan maar in vrede sterven! (Gelach). En hoe verklaart de minister, wat hij schrijft, nl. dat de derde naamval tot de ziel der taal behoort? De minister begeeft zich op glad ijs maar wie dit doet, loopt gevaar,'op 'n ander steunpunt terecht te komen, dan hij eigenlijk bedoelt. (Hilariteit.) De heer Ketelaar (v.d.) zou het onjuist achten als de overheid de handen geheel aftrok van het voor bereidend onderwijs. Het particulier initiatief is on machtig om dit geheel te bekostigen. Spreker zou gaarne aan het tot stand komen van een grondslagen- wet medewerken. De heer Wijnkoop (c.p.) breekt een lans voor handhaving der toch reeds lage onderwijzerssalaris sen. Ook wijst deze spreker op de wenschelijkheid om te breken met het steeds maar weer opvoeren van het aantal leerlingen per klas De her Suring (r.k.) zegt, dat de vrijheid van on derwijs moet worden ontzien. De heer Vervoorn (plattel.) vindt het onderwijs in vele opzichten te royaal. Wat hebben onderwijzers aan talenkennis? Dat hebben kinderen op een plat- telandssehool niet noodig. De heer Sneevliet (r.s.) zegt, dat men aan de nieu we spelling moet wennen Hij is helaas zoo oud ge worden (geroep: nou, nou!) wat geeft het. het te camoufleeren? Hij is helaas zoo oud geworden dat hij zich slechts in baloorigheid heeft kunnen verzoenen met de nieuwe spelling, die gebruikt wordt door de bladen, waarmee hij te maken heeft 4 De heer Coops (lib.): Neem het Handelsblad! De heer Sneevliet (r.s.) behoort niet tot de uitver korenen die voor dat blad mogen schrijven. (Vroo- lijkheid). In zijn antwoord zegt de Minister van Onderwijs, de heer Slotemaker de Bruine, dat men de bijzonder heden van het bezuinigingsontwerp bij de artikelen kon bespreken. Spreker uitte de hoop met succes het ontwerp met de Kamer te kunnen bespreken. De Minister onderbreekt even over 6 uur zijn rede, die hij hedenmiddag om én uur zal voortzetten. FAMILIEDRAMA OP DE EGELANTIERSGRACHT TE AMSTERDAM. Gisteravond kreeg in het perceel Egelan tiersgracht 88 te Amsterdam de 44-jarige G. woorden met zijn 16-jarigen stiefzoon K. De twist liep zoo hoog, dat G. plotseling een aard appelmesje greep en zijn stiefzoon een vrij diepen steekwond in de linkerzijde van den buik toebracht, met het gevolgj dat het slacht offer plotseling ineenzakte. In perceel No. 38 op de Egelantiersgracht woonde een 44-jarige bankwerker samen met een vrouw, die uit haar eerste door echtscheiding ontbonden huwe lijk twee zoons bij zich thuis heeft. Men een van deze beide jongens, een 16-j'arigen schoenmakersleerling, waren er reeds herhaaldelijk hoogloopende onaangenaamheden geweest, ruzies over familiequaesties, e.d. Vooral tusschen den pleeg vader en dezen jongen ontstond meer dan eens twist en gisteravond kwam de pleegvader bij het politie posthuis in de Westerstraat vragen eenig toezicht op zijn huis te willen houden, want de 16-jarige jongen had gedreigd hem aan het més te zullen rijgen... Straks zou de jongen thuis komen en de pleegvader wilde dan, dat de politie den jongen zou fouilleeren, want hij kon wel een schoenmakersmes meegenomen hebben om gevolg te geven aan de bedi-eiging. Twee agenten gingen mee- naar de Egelantiers gracht en bleven voor de deur van de woning op post staan. Toen de pleegvader nu thuis kwam, bemerk te hij, dat de jongen reeds binnen was. Op den grond zag de man een aardappelmesje liggen. Hij raapte dit op en vroeg den jongen, of die het mes daar had neergelegd. Er ontstond naar aanleiding van die vraag een dadelijk zeer hoogloopende twist, die de agenten alarmeerde. De heide politiemannen kwamen binnen en trachtten de ruziemakers te sus sen, maar in zijn woede sprong de pleegvader op den jongen af en stak hem, vóór de agenten het kon den verhinderen, met het keukenmes in de hart streek, gelukkig even onder het hart. De agenten verleenden den getroffene, die veel bloed verloor, de eerste hulp, waarna de G.G.D. den jongen naar het Binnengasthuis overbracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Operatief ingrijpen bleek niet noodig, de toestand van het slachtoffer gaf geen reden tot ongerustheid. De dader werd ter plaatse gearresteerd en naar 't politiebureau in de Marnixstraat overgebracht, waar hij is opgesloten. DE ITALIANEN BESCHULDIGD VAN DWAZE UITVLUCHTEN. (Van onzen correspondent Stuart Emcny). DESSIE. Woensdag. De verontwaardiging over de luchtbombardementen van Dessie is nog altijd zeer hevig en in het bijzonder blijft men het den Italianen in heftige bewoordingen verwijten, dat zij bommen op het hospitaal hebben laten vallen. Intusschen ontkennen de Italianen, dat zij het Roode Kruis-hospitaal hebben gebombardeerd. In Abessijnsche kringen wordt gezegd, dat deze ïtali- aansche ontkenning doet denken aan de dwaze uit vluchten van den schooljongen, die op heeter daad wordt betrapt, terwijl hij zijn vinger in den jampot steekt. Nu is het een feit, dat twintig buitenlandsche jour nalisten, die zich op het oogenblik van het bombar dement/ in het hospitaal bevonden, getuigenis kun nen afleggen van de verwoesting, die in het gebouw is aangericht door de Italiaanse!)e bommen. Boven dien zijn groote pakken persfoto's, waarop de groote schade te zien is, maar Europa onderweg. Wanneer deze foto's zullen zijn aangekomen, zal ook de laatste twijfel worden weggenomen. Het is bekend, dat de Italianen verder verklaard hebben, er geen kennis van gehad te hebben, dat zich in Dessie een hospitaal bevond. Zij waren er niet van in kennis gesteld, aldus zeiden zij. De Abessijnen ech ter wijzen er in dit verband op, dat in de stad vele jaren lang een Italiaansch consulaat was gevestigd, zoodat de Italianen nauwkeurig op de hoogte moeten zijn van de ligging van elk gebouw in Dessie. De dokters hebben nog steeds hun handen vol aan de operaties, die zij moeten verrichten bij inwoners, welke bij de luchtaanvallen gewond zijn. De stad zelf is overigens vrijwel geheel verlaten. Het laatste deel der te Dessie geconcentreerde troepen heeft de stad eenige dagen geleden verlaten en op het oogen blik is nog slechts een handjevol soldaten der kei zerlijke wacht te Dessie gestationneerd. (Auteursrecht News Chronicle - A.N.P.) Eerste taak Werkhaven bij Urk; waar ook een gemaal met schutsluis zal komen. Ontleend Is aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het Zuiderzeefonds 1936: De minister moet verklaren, dat de aanne ming van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven de financieele situatie niet in zoodanige mate heeft verbeterd, dat thans zonder zorgen voor de toekomst met de voortzetting van de inpolderingen kan worden aangevangen. Het ligt In het voornemen op korten ter mijn een begin van uitvoering te maken, ter wijl wel als vaststaande mag worden aan genomen, dat de werkverruiming niet op èèn plaats zal geconcentreerd blijven. Het eerste werk, dat in verband met het maken van den N.O.-polder in uitvoering zal moeten ko men, is het maken van een werkhaven bij Urk. Intusschen is in het oorspronkelijke plan voor den N.O.-polder wijziging gebracht voor zooveel be treft de bemaling van het Westelijk deel van den polder. Het zuidelijk gemaal van den polder met schutsluis zal daarbij niet, als vroeger werd aange nomen, gebouwd worden tusschen Urk en Schok land, maar bij eerstgenoemd eiland en wel aan de te maken werkhaven. Overwogen zal worden, gelijk tijdig een aansluitend dijkvak van beperkte lengte uit te voeren. Verwacht wordt, dat de aanbesteding zal kunnen plaats hebben zoodra dit wetsontwerp door de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal zal zijn aangenomen. Het komt den minister voor, dat aan een regeling, als destijds met de M.U.Z. getroffen, thans geen behoefte bestaat, hetgeen niet uitsluit, dat de M.U. Z. wellicht gegadigde voor de uitvoering van wer ken onder normale aannemingsvoorwaarden zal blij ken te zijn. De minister stelt zich voor binnenkort een nota inzake de uitgifte van gronden en de Staatsexploitatie in de Wieringermeer in te zenden. De Noord Oostelijke polder. Aan de memorie van antwoord is toegevoegd een zeer uitvoerige nota betreffende den Noord-Ooste lijken polder. In deze nota wordt van de volgende punten een overzicht gegeven. De geaardheid en de diepteligging van den bo dem, de voorziening in de belangen der omliggende landen, de IJselmeerdijk ,de polderafdeelingen, de bemaling, de scheepvaart in den polder, het land- verkeer in den polder, de verkaveling. Het In cultuur brengen der gronden zal bij zondere zorg vereischcn. Aangezien het uit fi nancieel oogpunt onmogelijk bleek om den polder in gedeelten droog te leggen, zal na het droogmalen een oppervlakte van rond 48.000 H.A. in cultuur zijn te brengen. Het is uitgesloten met de werkzaamheden voor het ontwateren en het in cultuur brengen van de geheel oppervlakte aanstonds aan te vangen. Aangenomen is dat niet meer dan vier complexen dus in totaal 24.000 H.A. bruto, overeenkomende met ongeveer 22.000 H.A. netto, gelijktijdig voorloopig in exploitatie zijn. Zoodra de gronden voldoende vastheid hebben ver kregen, zal een aanvang moet.en worden gemaakt met den bouw van boerderijen. Na voltooiing van den ringdijk zal met het droog malen kunnen worden aangevangen, dat in het vijfde jaar geëindigd zal zijn. In het 6e jaar worden de ontwateringswerken aan gevangen. Gedurende het 7e en 8e jaar zullen telkens twee complexen in cultuur worden genomen, ter geza menlijke oppervlakte van rond 22.000 ha. netto. Omtrent de kosten wordt geraamd: Waterbouwkundige werken, totaal uitgaven f97.000,000; ontginning enz. totaal uitgaven f67.000.000; totaal inkomsten f37.900.000; saldo uitga ven ontginning enz. f 29.100.000; totaal saldo uitgaven f 126.000.000. In de begrooting is 2.3 millioen gulden opgenomen voor werken, welke niet ten la«te van den polder ko men; deze zal dus volgens de raming uiteindelijk zijn belast met een bedrag van 123.8 millioen gulden voor aanlegkosten. Aangezien de polder 47.600 H.A. groot zal zijn, komt dit neer op een bedrag van f2600 per H A. Uit de becijfering van de rente concludeert de mi nister, dat bij den huidigen toestand der werkloos heid het geldelijk voordeel van de te verkrijgen werk verruiming geacht mag worden op te wegen tegen den aangenomen rentelast gedurende de bouwperiode. De minister besluit deze nota met de verzekering, dat de raming van kosten met zoodanige voorzich tigheid is opgezet, dat deze als een betrouwbare grondslag voor de geleverde financieele en ooconomi- sche beschouwingen mag worden aanvaard.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1