Uit Bergen. OVERGEPLAATST. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Ontvanger der Registratie en Domeinen, de heer j. D. Schouten, verplaatst van het kantoor Schagen naar het kantoor Bolsward. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van de Notarissen C. L. van den Bergh te Schagen en G. J. B. Mulder te Den Burg (Texel), had j.1. Donderdag in café „de Gouden Engel" van den heer J. K. Boontjes aan de Markt alhier, de aangekondigde openbare verkooping plaats van: een huis met schuur, erf en weiland, te Tolken, gem. Schagen, behoorende tot de nala tenschap van wijlen den heer D. Eriks. Een en ander was verdeeld in 5 perceelen, t.w. perceel 1 Huis met schuur en erf en 4 perceelen weiland. Na opbod, afslag, combinatiën enz. was de uitslag dat van de perceelen 1, 3 en 4 kooper werd de heer K. Engel te Schagen voor f 4031.32; vanp erceel 2 de heer K. de Boer c.s. te Tolken voor f 592.04; van perceel 5 de heer Jb. Schouten te Tjallewal voor f 991.44. Het geheel kwam dus tot de som van f 5614.80. NED. HERV. KERK. Gekozen is als kerkvoogd in de plaats van den heer P. Hopman (niet herkiesbaar) de heer C. Mol, als notabelen de heeren P. de Boer, D. Jimmink en C. Oosterman; als Regent van het Weeshuis in de plaats van den heer J. Schenk (niet herkiesbaar), de heer A. Leegwater. Herkozen is als ouderling de heer G. Kos, en gekozen in de plaats van den heer C. Ma- rees, de heer J. Buisman Sr. en in de vacature ont staan door het vertrek van den heer J. Doves, de heer H. Dekker. Gekozen is als diaken in de plaats van den heer P. Bak, de heer H. de Nijs. De heeren Marees en Bak wilden niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking komen. MOOI SUCCES. Op de Donderdag 12 Dec. in Alkmaar door de turn kring West Friesland van het Ned. Christ. Verbond georganiseerde wedstrijden heeft de Chr. Gym ver. „Excelsior" beslag kunnen leggen op een viertal prijzen. MRKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag j.1. heel goed. Hoogste noteering was 25 cents. De handel in kalfkoeien was goed. Gelde koeien matig. Nuch tere kalveren vlug. Vaarzen matig. De handel in schapen was zeer matig. Een groote aanvoer met weinig handel. Zoo was het ook in andere markten. Er was een groote aanvoer van overhouders, doch deze handel was stug. Wij hoorden van de vette varkens op, anderen wa ren stug. De handel in biggen was matig. Schrammen ma tig. Wij noteerden voor de vette varkens 4 cent minder dan de vorige week. Paarden heel gewoon. Op de kippenmarkt heel gewoon, prijshoudend. BERGER SPORT VEREENIGING. Het programma voor morgen. B.S.V. 1—W.F.C. 5, 2 uur. Akersloot 1B.S.V 2, 2 uur Vertrek om 1 uur per auto van de Breelaan (Sta tion) Alkmaar a—B.S.V. a, 12 uur (vriendschappelijk). Alcm. Victrix d—B.S.V. b, 12 uur. Vertrek der beide adspiranten-elftallen om 11 uur per fiets van de Breelaan (Station). Hoe zullen de uitslagen zijn? Ofschoon het eerste elftal van B.S.V. oorspron kelijk morgen voord e vijfde achtereenvolgende maal vrij zou zijn, werd toch nog een wedstrijd in- gelascht en wel tegen het vijfde elftal van 't Wor- merveersche W.F.C. Daar de Bergenaren op 22 September in Wor- merveer vrij gemakkelijk met 4—1 wisten te win nen, zou men geneigd zijn te veronderstellen dat W.F.C. 5, nu het naar Bergen komt, een walkover betsekenen kan. Niets is echter minder waar. In de eerste plaats omdat W.F.C. in den laatsten tijd goede dingen heeft gedaan, hetgeen wijst op een belangrijke ver sterking van de ploeg; in de tweede en wel voor naamste plaats, omdat B.S.V. 1 belangrijk is ver zwakt. Eerst was het Wim Dames, die door ver trek naar elders aan het eerste ontviel, toen was het Arie Rampen, die door het droevige ongeval zijn broer overkomen, voorloopig voor medespelen bedankte. Wat zeer begrijpelijk is en nu werd tot overmaat van ramp Fillet voor één wedstrijd ook nog uitgeschakeld. Dat is in de voorhoede liefst een gemis van drie spelers. Oppervalkig zou men nu zeggen, dat B.S.V. niet veel kans heeft op de twee puntjes, maar zoo pessimistisch willen wij tcch niet zijn. Wij hebben vertrouwen in het jeug dige vuur van jonge spelers als Jan Ludding en Jan Halff; wij verwachten nog wel iets van den ouden rot Dirk de Jong op de spilplaats! Daar moet ge werkt worden; natuurlijk! Maar dat beseffen de jongens gelukkig ten volle en juist nu, bij een zoo groote onvolledigheid willen zij toonen, dat B.S.V. niettemin nog meetelt en zullen zij zich niet ge wonnen geven, vóórdat de scheidsrechter het eind signaal doet hooren. Veel succes voor Jan de Moor en z'n mannen! Natuurlijk ondervond het tweede elftal den te rugslag van de onvolledigheid van het eerste en daar in den laatsten tijd de reserves heel wat spe lers verloren, werd hulp gezocht en verkregen bij de veteranen. Iets, wat ongetwijfeld niet genoeg valt te waardeeren! Zoo zullen nu morgen voor zitter de Grauw en Wim Sluijzer hun steun resp. als back en linksbuiten aan het elftal verleenen en zal natuurlijk ten Herkei de spilplaats weer bezet ten. Laten wij hopen dat de jongeren, geinspireerd door het voorbeeld der ouderen, morgen vechten zullen, om Akersloot te toonen, dat B.S.V. niet ver saagt, al zijn de teleurstellingen en tegenslagen dan ook nog zoo groot. De b-adspiranten gaan op visite bij Alcm. Vic trix d, waarvan thuis met 3—1 verloren werd. Wij voor ons gelooven, dat het niet weer zoover hoeft te komen, daar de b-ploeg over een aardig geheel beschikt, al heeft aanvoerder Maijs dan ook Dik Zwakman en Jan van der Plas voorloopig aan A moeten afstaan. Voor 't overige is de ploeg weinig veranderd, of het moest dan zijn, dat Jan Willig van de midden linie naar de voorhoede is verhuisd. Iets, wat den aanval ongetwijfeld sterker maakt. Sim ter Holt zal moeten toonen, dat hij zijn plaats als halfback waard is. Frans Mays speelt spil; wij voor ons gelooven, dat dit heel wat beter is dan dat hij in de voorhoede zit en door zelfzuchtig spel anderen in den weg loopt. Maar nu ook opruimen, Frans! We zijn benieuwd hoe de Benjamins van B.S.V. het er morgen in het Alkmaarsche Sportpark af brengen. Tenslotte heeft het bestuur een vriendschappelij- ken wedstrijd voor de A-adspiranten ingelascht en wel tegen Alkmaar a. Dat zal voor de ploeg in haar nieuwe opstelling een nuttige oefening zijn. De elftallen. De elftalcommissie heeft voor morgen de volgende elftallen samengesteld: Eerste elftal: J. de Moor (doel); P. Beeldman en D. Min (achter)C. Coevert, D. de Jong en B. van Die pen (midden); M. Kroon, J. Tuin, J. Ludding, A. v. d. Berg en J. Halff (voor). Tweede elftal: A. van Diepen (doel); P. de Grauw en M. de Beurs (achter); R. Koning, ten Herkei en H. v. d. Grijspaarde (midden); N. Klinkhamer, A. v. d. Berg Jz., F. Flurschütz, P. Franzen en W. Sluijzer (voor). Adspiranten A: K. Colnot (doel); G. Kuiper en D. Zwakman (achter); J. Kramer, J. v. d. Plas en R. Maasen (midden); L. Dames, P. Wijers, J. Eriks, N. Yj d. Berg en H. Bussel man (voor). Adspiranten B: D. Bakker (doel); F. Jonker en C. Jansen (achter); W. Rensink, F. Mays en S. ten Holt (midden); J. Buijs, T. Kroon, W. Nap, J. Willig en D. Mosk (voor). T ANGENÜ7JK De vraag naar kool in Duitschland goed. Naar wij vernemen, is de vraag naar kool op de Duitsche markten goed. Dientengevolge heeft een kleine prijsstijging plaats gehad. Met het oog op de komende feestdagen wordt een nog betere om- zetmogelijkheid verwacht. Wij gelooven, dat er voor loopig nog wel zal worden volstaan met het ge bruik van de Duitsche kool, gezien de aandrang welke wordt uitgeoefend, om vooral Duitsche groenten en fruit te gebruiken. In een Duitsch vakblad voor groentenhandelaren wordt geschreven dat er voor niemand meer aanleiding behoeft te be staan om voorkeur te hebben voor buitenlandsche artikelen, daar de Duitsche groenten en fruit in kwaliteit zeker gelijk staan aan de buitenlandsche. OUDKARSPEL. Een zilveren jubiluem. Vrijdag 13 December herdacht een instelling in deze gemeente het 25-jarig bestaan. Een instelling, welke van zeer grooten invloed is voor het bedrijfs leven en wel in het bijzonder voor het tuindersbe- drijf. Wij bedoelen hiermede de Coop. Boerenleen bank, een vereeniging welke alhier heel veel leden telt en buitendien ook het vertrouwen geniet van de niet-leden spaarders. Velen zullen onbekend zijn met dit jubileum, ten minste niet precies weten dat het de dag was waar op voor 25 jaar de stichtirigsacte van de bank werd gepasseerd; ook niet het eenige bestuurslid, dat thans nog zitting heeft in het bestuur van de oprichting af, de heer M. Borst Kz. zal hieraan heb bengedacht, veronderstellen wij. Het jubileum zal ongetwijfeld op de alg. vergadering worden her dacht De toestand van de bank is, zooals op de laatstgehouden jaarvergadering bleek, kerngezond. Dat stemt tot verheugenis en is een felicitatie aan het bestuur van de Boerenleenbank dan ook wel op zijn plaats. Naast den heer Borst heeft ook de kassier bijna vanaf het begin het wel en wee van de bank meegemaakt, de kinderziekten helpen overwinnen en de groei van zeer nabij beleefd, tot den omvang van dit oogenblik. De heer Timmerman is nu 241/2 jaar belast met de administratie en het beheer der gelden. Den eersten Juli 1936 herdacht de heer Timmerman zijn zilveren jubileum. NOORDSCHARWOUDE. De Non-stop-avonden van „Hercules en Hygiëa". Vestigden wij in ons nummer van een week ge leden de aandacht op de reeks van nonstopavonden van de gijmnastiekvereeniging „Hercules en Hygiëa" met de voorspelling, dat deze uitvoeringen in revue- vorm ongetwijfeld weer een groot succes zouden worden, thans blijkt reeds, dat de toeloop zoo groot wordt, dat het bestuur besloten heeft om nog een 4de opvoering te geven en wel op Zondag 29 December. Zij die dus nog geen plaatsen bespro ken hebben, zullen er goed aan doen, hiermede niet te lang te wachten, omdat men van een goede plaats verzekerd is. Zie de adv. in dit nummer. Alhier heeft zich een betreurenswaardige ge beurtenis voorgedaan, welke eensdeels moet worden toegeschreven aan de benarde tijdsomstandigheden waarin wij leven. De bode van den r.k. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit", G. genaamd, heeft zijn plichten tegenover zijn organisatie en zijn mede arbeiders slecht behartigd en heeft een bedrag van pijn, f 60 niet afgedragen. G., een ongehuwd arbeider, had vanaf dit voorjaar de contributie- gelden van deze organisatie opgehaald en aange zien hij met werkloosheid te kampen had, maar diverse pretjes niet wilde opgeven, waarvoor echter geld noodig is, had de gelden van zijn bondsleden voor dat doel gebruikt. De contributie werd wel ontvangen, de contribu- tiekaarten der leden wreden wel afgesteippeld,maar de gelden werden niet aan den penningmeester overhandigd. Vroeg of laat móest dit dus vast- loopen. Daar het winterseizoen in aantocht is en het usance is, dat degenen, die niet aan zijn met de contributiebetaling, niet voor steunuitkeering in aanmerking komen, werden verschillende leden, die volgens de boeken van den penningmeester op ach ter waren, aangeschreven, met de mededeeling, dat wanneer de contributie niet was betaald, geen uit- keering uit de bondskas zou plaats vinden. Toen was dus het oogenblikd er ontdekking aangebroken. G. probeerde door het plaatsen van grootere bedra gen op de afrekenstaat en te zeggen dat hij zijn portemonnaie, waarin het geld, had verloren, de siutatie te redden. Dit gelukte niet. Van dit verlies werd ook aangifte gedaan bij de politie, welke deze zaak in onderzoek nam. Bij het onderzoek is gebleken, dat geschied is, wat wij hierboven schetsten. Naar wij vernemen, is proces-verbaal opgemaakt. ZUIDSCHARWOUDE. Het aantal leerlingen van de Kleuterschool alhier is tot de 50 gestegen. Men is er dan ook reeds toe overgegaan, om naast de onderwijzeres een hulp kracht aan te stellen. Men deelt ons mede, dat de mogelijkheid, om de Nationale Kolfwedstrijden van den Ned. Kolf- bond in deze gemeente te doen plaats vinden, nog niet is uitgesloten en dat de ernstige pogingen, om daartoe te geraken, met kracht worden voortgezet. Met vrij groote zekerheid kan echter, welk het re sultaat van die pogingen ook mochten zijn, worden vastgesteld, dat het 50-jarig bestaan van Op Maat in het teeken van de kolfsport zal komen te staan C ALLA NTSOOG Werken in werkverschaffing en de werkloosheid in deze gemeente. Het einde van het werkverschafingsobject ,Ver- fraaing van het dorpsplein" is thans in zicht. Nog enkele werkloozen zullen het werk afmaken. Van daag is men begonnen met de werkverschaffing in de duinen van de Mij. „Het Zwanen water", waarvan een gedeelte beboscht zal worden. Het aantal werkloozen is gedurende de laatste 2 weken zeer gestegen, doch bereikte gelukkig nog niet het aantal dat verwacht werd, daar door de gunstige weersomstandigheden nog extra werkzaam heden verricht worden aan het onderhoud van de zeewering. Ingeschreven staan thans 32 werk loozen. BARSTNGERTIO RN KOLHORN. Damwedstrijd Winkel—Kolhorn. Woensdagavond kwam de damclub uit Winkel naar Kolhorn. Na een mooie wedstrijd wist Win kel de stand te brengen op 28 punten tegen Kol horn 14 punten. De vorige maal (27 Nov.) was bij de wedstrijd te Winkel, Kolhorn de overwinnaar met 24 tegen 14 punten. Over beide partijen, die voor damliefhebbers heel interessant waren, is de totaal-uitslag: Winkel 42 punten .Kolhorn 38 pun ten, zoodat Winkel zich iets sterker heeft getoond. Tentoonstelling „Dorcas" Wij vestigen even de aandacht op het werk van de Vereeniging „Dorcas" alhier. Met opoffering van veel tijd en moeite, hebben de leden een groot aan tal practische kleedlngstukken vervaardigd, die als Kerstgaven aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen zullen worden uitgereikt. Donderdagavond 19 Dec. a.s. zal van dit werk een tentoonstelling worden gehouden, in de Gerefor meerde Kerk te Kolhorn, des avonds van 7—9 uur Uitvoering „U.D.I." Zondagavond geeft de gymnastiekvereeeniging U. D.I. haar winteruitvoering, waar behalve athletiek ook een heel leuk tooneelstukje wordt opgevoerd. Verdere bijzonderheden in de advertentie. Uitvoering „Intiem Tooneel". Naar men ons mede deelt, heeft de heer F. Groet caféhouder alhier, voor den Eersten Kerstdag het „Intiem Tooneel" uit Bergen uitgenoodigd voor de opvoering van het mooie, boeiende tooneelwerk van Inte Onsman „Het Licht in den Nacht". Met dit stuk heeft het .Intiem Tooneel" al meer dan 50 uitvoeringen gegeven, steeds met groot suc ces. Voor de liefhebbers van goed tooneel belooft hetd us een mooie avond te worden. Z IJ PE De collectebus, welke door het Burgerlijk Arm bestuur in de trouwzaal ten Raadhuize is geplaatst, heeft over het afgeloopen jaar ruim f 58 opgebracht 'T ZAND. Aan het Comité van de R.K. Vereeniging tot be strijding der tuberculose alhier is toestemming verleend tot het houden van een openbare geld inzameling op 15' December a.s. Ziekten van Mensch en Dier. Voor.de afdeeling van den Land- en Tuinbouw- bond hield de heer N. D. M. Dekker, veearts alhier, Donderdagavond in café de Wit een causerie over „Het verband tusschen ziekten van mensch en dier". In zijn inleiding sprak de heer Dekker den wensch uit dat zijn woorden ertoe zouden bijdra gen een beter inzicht te krijgen in de diergenees kundige studie en wetenschap en in de beteekenis die ze kan hebben voor de gezondheid van den mensch. Als voornaamste ziekte behandelde spr. de tuberculose, de oorzaak dezer ziekte, de versprei ding ervan onder de verschillende diersoorten en het gevaar voor den mensch om via het rund be smet te geraken. Daarna sprak spr. over miltvuur bij mensch en dier, klem, boutvuur, behandelde het besmettelijk verwerpen bij runderen en geiten, de vlekziekte bij varkens, de hondsdolheid, het mond- en klauw zeer, de pokken, eenige huidziekten, enz. enz. En als laatste ziektebron behandelde spr. dan de vleeschvergiftiging. Verschillende maatregelen zijn genomen ter beschutting van den mensch en in dit verband noemt spr. dan de vleeschkeuringswet en het z.g. mëlkbesluit. Spr. ging de geheele ontwik kelingsgang van de vleeschkeuring van de oudheid af, na en besprak de wijze van keuring ten nlatte- lande en de manier van slachten zooals de vleesch keuringswet die voorschrijft en behandelde stuk voors tuk de voornaamste bepalingen in 't z.g. keu ringsregulatief. Tenslotte toonde spr. aan dat het met 't oog op de volksgezondheid een dringende eisch is om te zorgen, dat de melk zoo hygiënisch mogelijk wordt gewonnen en aan welke eischen volgens het melk- besluit de consumotiemelk moet voldoen. 't Is op zeer onderhoudende wiize dat spr. dit al les behandelt en uit het hartelijk en langdurig apnlaus bleek wel dat de aanwezigen, een 170-tal, deze uiteenzetting met waardeering hadden aange hoord. De heer Driehuis was dan ook ongetwijfeld de tolk der aanwezigen, teen hij den heer Dekker hartelijk dank bracht voor zijn interessant betoog. WTERINGEN Soirée T.O.P. Op Zondag a.s. geeft de dansclub T.O.P. een soirée, wat voor de dansliefhebbers(sters) zeker een aange name mededeeling zal zijn. Als men weet dat dit soirée onder leiding staat van haar dansleeraar den heer Veltman, kan men rekenen op een mooi pro gramma. Zie advertentie in dit nummer. Stopzetting werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat het wenschelijk is, gedurende de weken waarin de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag vallen, de werk verschaffing tijdelijk stop te zetten, dus gedurende 2 werkweken. De redenen welke tot dit besluit heb ben geleid zijn deze, dat in den loop der jaren is gebleken, dat juist in die weken, mede door de weersomstandigheden, zich verschillende moeilijk heden voordoen, Een en ander wordt dit jaar nog verzwaard door het feit, dat de feestdagen midden in de week vallen en daardoor de inkomsten van hen die bij de werkverschaffing zijn geplaatst, in belangrijke mate ten ongunste worden beïnvloed. Gedurende deze beide werkweken dat de werk verschaffing stilstaat, kunnen de werkloozen die anders in die week in de werkverschaffing zuden zijn opgenomen, overeenkomstig de bepalingen van de steunregeling worden geholpen. Bouwvergunningen enz. Bouwvergunning werd verleend aan Gebr. Wit te Den Oever tot het inrichten van een berg-werk- plaats aand en Gesterweg te Den Oever. De Firma Dekker en Lont bekwam vergunning ingevolge de Hindehwet tot het plaatsen van een electromotor in haar werkplaats aan de Verma- ningsteeg. wi ERIN OERmeer Vergadering Moderne Landarbeidersbcnd. In het Gymnastiekgebouw was Dinsdagavond de Moderne Landarbeidersorganisatie, afd. Wieringer- meer, onder leiding van den heer G. Kesselaar, in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de door pl.m. 20 personen bezochte vergadering had ver welkomd, volgde bestuursverkiezing in verband met het bedanken wegens vertrek van den heer J, Scharringa. Gekozen werd de heer G. Horst, die deze benoeming accepteerde. Tot bibliothecaris van het leesgezelschap werd benoemd de heer G. Kess:L: .r, Havenstraat, Middenmeer. Hierop volgt sluiting door Voorzitter. Prijsuitreiking Etalagefoutenwedstrijd, Een groote en bonte schare was Woensdagavond naar Hotel Smit te Middenmeer getogen, in ver-* band met de uirteiking van de prijzen voor de gehouden Etalagepuntenwedstrijd. Vanuit Slootdorp werden de bezoekers aangevoerd per autobus. Te kwart voor acht riep de voorzitter der Middenstandsvereeniging, de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de heer de Bruin, als vertegenwoordiger der Wieringermeer- directie en de heer Dr. Dossaart v. Dussel. dorpslid van het Hoofdbestuur. De voorz. zegt verder met groot genoegen te kunnen mededeelen, dat de re- sultten der winkelweek de neringdoenden tot .vol doening stsemde. Voor het ballero-spel zoowel als voor de fouten wedstrijd was groote belangstelling. Spr. sprak de hoop uit dat het doel der gehouden campagne, n.1. het brengen van contact tusschen leverancier en cliënt, door deze actie was bena derd. Hierop werd een bedrijfsfilm, de „Erres" Ra- diofabricage- en motage-film gedraaid, die met groote belangstelling werd gevolgd. Een komische film besloot dit deel van den avond. Dr. Dossaart reikte daarna op verdienstelijke wijze de prijzen uit. Hij constateert dat de door 21 winkeliers uitge voerde fouten wedstrijd leerzaam is geweest voor publiek en winkeliers, en prees voorts de royale ên prachtige houding door den Middenstand be toond bij de reclamecampagne. De 43 prijzen stonden op het tooneel opgesteld, dat hierdoor na was omgetooverd in een keurig meubelmaga zijn, doordat alle prijzen uitsluitend huishoudelijk en practisch waren. We volstaan er mede cm de eerste vijf winnaars stechts te noemen, n.1.' Ije orijs A. Griep, Slootdorp. 2e orijs Mej. D. Bopoe, Mid denmeer, 3e prijs H. Leiiten, bedstel, Middenmeer 4e prijs H. Schoneveld, Middenmeer. 5e prijs Th. List te Middenmeer. De heer P. van Oers te Sloot dorp wisth et juiste cijfer erwten te raden, etalage J. v. d. Kooij en heeft daardoor van deze attractie een eerste prijs. De heer Dossaart v. Dusseldorp feliciteert namens de Kamer van Koophandel het bestuur der Middenstandsvereeniging met het be haalde succes en spreekt den wensch uit dat deze vereeniging op den ingeslagen weg moge voortgaan De Voorz. sloot hieroo dezen avond met dank voor de opkomst en betoonde belangsteling. Een pijnlijk incident. Aangaande de organisatie van dezen avond vie len nog al eenige grieven waar te nemen, Vooral hierom en juist door het jammerlijke feit, dat er .persoonlijke reclame" is gemaakt, stemde sommige leden tot verbittering en gaven hun misnoegen te kennen hierover aan het bestuur. Het mag dan ook eerlijk gezegd en erkend worden, dat een bedrijfs film op een soortgelijke avond een ongelukkig ge kozen programma-vulling is. Late men de regel als orde nemen: „Gelijke monniken, gelijke kap pen", d.w.z. gelijkberechting en geen individueele voorrang even. Dit moet lieden tot oppositie in 'fc organisatorisch leven. Aan de uitgang werd vani het „Erres"-product nog reclamemateriaal afgege ven, Politie. Verloren: een naar lederen motorhandschoenen, bruin, aan den Kanaalweg alhier. Een uitlaat van motorrijtuig aan de Hoornscheweg. Inlichtingen, bij de politie te Middenmeer. W KR 1 N r, E R W A A 7? n Donderdagavond werd de heer J. B. die zich te voet naar de Groote Buurt begaf en rechts van den weg liep. door een wielrijder zoodanig aangereden, dat hij viel en zich tamelijk erg bezeerde aan hoofd en handen. Ook klaagde hij over pijn in de zijde. De hem onbekende wielrijder, die ook viel, stapte di rect weer op en reed verder. Een paar weken geladen hebben we in de Kam pioen kunnen lezen, dat volgens de A N.W.B. de wan delaars links behooren te loopen. Hierover is waar schijnlijk wel meeningsverschil. Ongeveer 60 personen, w.o. 3 dames hadden Don derdagavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het bestuur van de afd. van de H. M. van. Landbouw tot het bijwonen van een voordracht met films, gegeven door den heer Balk van Am sterdam voor het Landbouwkundig bureau van de N.V. Kalimaatschappij Amsterdam. Na het welkomstwoord van den Voorzitter, den heer P. Visser Az. zeide de heer Balk, dat hij zou trachten het bemesting vraagstuk, in 't bijzonder kali, in 't kort hier ts behandelen. De bedoeling zit toch voor voedsel te geven aan ons plantenleven tot productieverhooging van den bodem. Dit kan in 2 vormen, n.1. de natuurlijke meststof, stalmest, gier, bagger enz. en anderzijds in den vorm van diverse kunstmeststoffen. Vroeger heette het hulpmeststof. Thans is het de hoofdmeststof geworden. Op zand- en veen grond is het vrij natuurijlk, doch hoe staan wij te genover het vraagstuk: kali op klei. Men zegt wel eens, dat klei geen kali noodig heeft, doch waar af gaat en niet bijkomt, wordt minder. Breedvoerig werd dit uiteengezet. Het zwart en blauw op de aardappelen vindt rijn oorzaak in te we'nig kali^ Van de 4 hoofdvoedingsmeststeffen: stikstof, phos- forzuur, kalk en kali was het laatste alleen het on derwerp van dezen avond. Het is in de eerste plaats onze plicht onze pro ducten zoo hoog mogelijk op te voeren, cok wat*be treft kwaliteit. De kwaliteit van 't buitenland staat hooger dan de onze. De onze moet véél meer om hoog. Onthoudt dit dus: kali geeft kwaliteit en' kwantiteit. De nu vertoonde film, bestaande uit 3 deelen, heeft men genoemd „Kali-industrie". Ieder plaatje werd toegelicht. Begonnen werd om ons te laten zien een groote kalimijn in Duitschland, op welke wijze ze werd gewonnen, hoe er op 700 Meter diepte gewerkt werd. de behandeling, het trans port, de controle enz. enz., totdat ze ten slotte voor aflevering gereed is. Er worden jaarlijks 40 a 42 duizend wagons verladen. Dit kan nog veel hooger. Ook werden nog een paar komische films afgedraaid, n.1. „Magere koeien en Vette koeien" en „Bietenoproer". Natuurlijk kwam ook hierbij het gebruik maken van kali sterk naar voren. De heer Balk heeft rieh doen kennen als een gemakkelijk en vlot spreker. Het zal dan ook zeker wel niet de eerste msa! r/ewcest zijn, dat dit onder werp door hem w*r<* behandeld. Voorzitter meen te dan ook aan het slot zich de tolk van de venMterirc te mogen noemen, wan neer hij den haar Jteik hartelijk dr.nk bracht voor het leerzame va*. en gehoord is. Misschien mogen we een volgend jaar eens kennis maken' met een sprekende film.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11