De eerste Televisie-uitzending Philipszender een groot succes. Geef Uw hoestend kind Eau de Cologne in Nederland. AKKER'S ABDIJSIROOP Burgeroorlog in Mexico? Zaterdag 14 December 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9872 Voor het eerst in Europa buitenopnamen. Televisie practisch opgelost. Verwaarloozen van zoo'n hoest kan voor Uw kind onberekenbare gevolgen hebben. Als Ge het dadelijk Abdijsiroop geeft, zult Ge morgen reeds een verbetering kunnen waarnemen! Voor de teere slijmvliezen van de kinderen is Akkers Abdijsiroop als vanouds het beste en beproefde middel. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, schaadt niet, lost het vastzittende slijm op, verdrijft de hoest, versterkt de ademhalings-organen en geneest! De misdaad in Amerika. Het Kerstboom-gebruik. (Door onzen technischen mede werker). EINDHOVEN, 13 Dec. '35. Dezer dagen vonden in te genwoordigheid van de tech nische vakpers de eerste uit zendingen plaats met den zoo juist gereed gekomen televi sie-zender van Philips te Eindhoven. Voor de eerste maal op het continent wer den daarbij buitenopnamen zonder eenig tuschenstadium overgebracht. Nederland heeft zich daardoor van een der allereerste plaatsen op tele visie-gebied verzekerd. NADAT aanvankelijk de be langstelling voor de televi sie gedurende de voorgaan de jaren eenigszins was ingeslui merd, viel in het afgeloopen jaar in vele landen een hernieuwde ac tiviteit te constateeren. Met de oude systemen was men vrijwel op een dood spoor gekomen: het wa ren nieuwe wegen en uitvindingen, die in den laatsten tijd de televisie van droom tot werkelijkheid kon den maken. In Duitschland vinden reeds sinds Mei van dit jaar gere gelde uitzendingen plaats en in Parijs werd deze week onder groo- te belangstelling de eerste zender (op den Eiffeltoren) in werking gesteld. Zoowel in Berlijn en Parijs heeft men het echter tot nu toe niet verder kunnen brengen, dan tot indirecte uitzendingen (over brenging van films) of hoogstens tot studio-uitzendingen, zooals in Parijs, waar zwaar geschminkte personen onder zeer sterke boog lampen voor noodig waren. Het verkregen beeld is hierbij echter nog verre van natuurlijk. Anders is dit evenwel bij Philips. Men heeft hier dermate geperfec tioneerde apparaten weten te bou wen, dat men er Donderdag in ge slaagd is zonder eenige moeite bui tenopnamen (in gewoon daglicht) over te brengen. Het is de eerste maal dat dit in Europa heeft plaats gevonden en als zoodanig is het stellig te beschouwen als een mijl paal in de ontwikkeling van de televisie, terwijl 't een verheugend feit is, dat Nederland thans ook op televisie-gebied in de voorste rijen staat. De experimenteele televisiezen der, die thans te Eindhoven in be drijf is gesteld, dient voorloopig voor onderzoekings-doeleinden. De ze gecombineerde beeld- en ge luidszender werkt zoowel voor beeld als geluid op een golflengte van 7 M. en zendt een signaal uit, dat overeenkomt met een beeld van 180 lijnen. Voorloopig werd deze rasterfijnheid gekozen om een vergelijking met hetgeen in het buitenland met dezelfde ras terfijnheid gepresteerd werd, te vergemakkelijken. De geheele zendinstallatie is echter ontworpen voor een rasterfijnheid van 400 lij nen en binnen zeer korten tijd zullen dair ook demonstraties met dit nog veel fijnere raster worden gegeven. Intusschen zijn de resul taten, die met 180 lijnen met het Philips zend- en ontvangsysteem bereikt worden, verrassend goed. Als opname-instrument aan de Zenderzijdè dient een electronen- camera, waarin gebruik wordt ge maakt van een iconoscoop, in prin cipe een schitterende Amerikaan- fiche uitvinding. Deze installatie maakt het mogelijk om buitentafe- reelen onder natuurlijke belich ting, zonder tusschenkomst van een tusschenfilm of van een Nipkow- sche schijf, uit te zenden. Met deze zend- en ontvanginstal- latie zal een groot aantal experi menteele uitzendingen plaats vin den, die vérder verbetering van 't systeem ten doel hebben en die te vens nadere gegevens zullen ver schaffen omtrent de reikwijdte der ultra-korte golven. Tot dusverre is gebleken, dat de practisch bruik bare werkingssfeer voor een der- gelijken kortegolf zender niet groo- ter is dan 40 K.M. De mogelijk heid om televisie naar de practijk over te brengen houdt hiermede ten nauwste verband, daar bij een dergelijke beperkte werkingssfeer een groot aantal zenders voor een land als Nederland noodig zou zijn, waardoor de kosten voor de uit zending hoog zouden worden. De demonstraties te Eindhoven toonen overtuigend aan, dat tele visie tot de technische mogelijkhe den behoort en dat nog slechts overwegingen van financieelen aard de oorzaak ervan zijn, dat het nog wel eenigen tijd kan duren, vóór er een practischen uitzenddienst voor het geheele land ingevoerd zal kunnen worden. DE DEMONSTRATIE. De demonstratie was een succes en onder spanning werd „het mo ment" beleefd, waarop de toeschou wers voor het eerst daadwerkelijk kennis maakten met televisie. Na het overbrengen van een eenvoudi ge foto verscheen Cesarine Speen- hoff op het „doek"; eerst een beetje onduidelijk, maar dan al beter en beter. Ze zong zichtbaar en hoor baar enkele chansons, die zij in werkelijkheid 500 meter verder in het laboratorium voordroeg. Het hoogtepunt waren de buitenopna men. Een vijftal jongens, die op een grasveld in de buurt handbal speelden, werden door het televi sie-oog bespied en op hetzelfde oogenblik weer zichtbaar gemaakt in den ontvanger. Het zal heusch zoo lang niet meer duren, of in onze huiskamers luisteren wij niet alleen meer naar onze internationale voetbalwedstrij den, maar zien ze daarbij tegelijk. (Nadruk verboden). Verlaagde prijzen: Per flacon f. 0.75 f. 1.25 f. 2.~ t 3.50 Keulsch water. Tijdens den zevenjarigen oorlog (1756'63) hadden de Franschen de stad Keulen bezet. De Fransche officieren hadden zich in 't hoofd gezet, dat het in de stad om het maar zacht te zeggen zoo akelig rook, en al schenen de gewone soldaten daar niets van te merken, toch eischte generaal Lefévre dat de grachten zouden worden gedempt, huizen afgebroken, piktonnen en teer ge brand, enz. Dit hielp blijkbaar al heel weinig, want de officieren, als ze zich voor dienstzaken op straat moesten begeven, bleven met een zakdoek voor mond en neus loopen. De generaal was woedend, bur gemeester von Scheven wanhopig. Maar daags voor Kerstnacht bracht een bejaarde non aan de burgemeestersvrouw een fleschje reukwater. En ze vertelde, dat twin tig jaar geleden, een zieke Italiaan- sche weduwe in het klooster was opgenomen en verzorgd geworden tot ze stierf. Den avond voor haar dood had ze aan de non het recept gegeven, dat ze zelf van haar stervenden vader, Paul Feminis, gekregen had: een recept voor verkwikkend reuk water, dat hij zelf-uitgevonden had, maar de kracht niet had gehad om te bereiden. Nu hadden de klach ten der Fransche officieren de non op het denkbeeld gebracht, dat re cept eens te beproeven. De burgemeester vond den geur heerlijk verfrisschend en snelde met het fleschje naar den gene raal Deze wilde zich wel verwaardi gen er een goedkeurend woordje over los te laten, maar toch kon hij niet nalaten te bulderen: Waarom hebt ge ons dat niet vroeger gebracht? De burgemeester vertelde in geuren en kleuren, mogen we wel zeggen hoe hij er aan gekomen was. Bezorg ons daar meer van, besloot de generaal; dan zullen wij het hier uithouden. Nu liet hij de officieren bij zich komen om hen ook eens te laten ruiken. Heerlijk frisch! bekenden ze allen. Hoe heet dat goedje? vroeg er een. Algemeene stilte. Eau de Cologne, Keulsch wa ter, stelde iemand voor. Neen maar! riep de generaal. Wij Franschen zijn toch de oorzaak, dat het nonnetje weer aan het re cept heeft gedacht? Eau de Paris (Parijsch water) zulen wë zeggen. Iedereen moest nu Eau de Paris hebben, en een der soldaten deed den ganschen dag niets anders dan heen en weer naar het klooster loo pen. De non werkte door, zonder eenige hulp, om iedereen tevreden te kunnen stellen. De heele op brengst kwam de armen van Keu len ten goede. Zoolang zij leefde, bereidde de zuster alles alleen. Na haar dood viel het recept aan 't klooster ten deel. Er werd nu een groote werk plaats opgericht en men stelde iemand aan, die achter den Dom een winkel opende. Toen de Franschen vertrokken waren, werd het Eau de Paris da delijk in Kölner Wasser, Eau de Cologne, herdoopt. Verderfelijke communistische invloed op de regeering. De communistische bezetting van een ranch. Mexico City. Dezer dagen hebben boeren uit de omgeving van Puebla een groote ranch nabij Menatla bezet en op de gebouwen de Sovjet-vlag geheschen. Zij proclameerden de verdeeling van de uitgestrekte landerijen die bij de ranch behoorden onder de boeren, die, naar zij verklaarden, de be schikking kregen over hun rechtmatig eigendom. Uit Puebla zijn troepen onder bevel van Kolonel Grajales te Menatla gearriveerd. De kolonel heeft met de boeren gesproken en hen ertoe trachten over te halen, op vreedzame wijze de ranch te ver laten. Deb oeren antwoordden echter, dat zij bereid waren hun leven te offeren voor de verdediging van wat hun rechtmatig eigendom was. De kolonel heeft den boeren bedenktijd gegeven en verklaard, dat hij, Indien zij niet vrijwillig het landgoed verlaten, tot den aanval zal moeten overgaan. MEXICO-CITY. De Mexicaansche leider der communisten, Her- nan, die ook aan het laatste Komintern-Congres te Moskou deelnam, heeft zich dezer dagen met groote tevredenheid uitgelaten over den huidigen president van Mexico, Cardenas, aldus een bijzon dere correspondent uit Mexico-City. Het commu nisme, verklaarde hij, ondersteunde Cardenas we gens zijn arbeiders- en boerenpolitiek, in het bij zonder ook omdat hij de staking duldt en verder wegens zijn optreden tegen het buitenlandsche ka pitaal alsmede tegen het zoogenaamde „Callisme", dat een instrument van het „Yankee-kapitaal" zou zijn. Deze verklaring van den communistenhoofdman werpt een eigenaardig licht op de binnenlandsche verhoudingen van het land. Er blijkt uit, dat men hier de communisten met fluweelen handschoenen aanpakt, anders zouden zij niet zooveel lof voor de regeering hebben. Kenteekenend is in dit verband b.v. het feit, dat eenige Duitschefilms door de cen suur verboden worden, omdat men de gevoelens van de Mexicaansche communisten moest ontzien. Daartegenover kunnen de communisten zooveel propaganda maken als zij wenschen, zonder dat met de gevoelens van de andersdenkenden wordt rekening gehouden. Desondanks is inderdaad een groot deel van de bevolking andersdenkend. Men weet weliswaar, dat de president, zooals hij kort geleden in een rede voering verklaarde, het revolutie-programma langs vreedzamen weg zal afwikkelen, maar men is van meening, dat de regeering bij dit streven de teugels meer en meer uit de handen laat glippen. De taal der dagbladen is in den laatsten tijd dan ook veel scherper geworden en de aanvallen op de regee ring hoopen zich op. Daarbij laat men doorsche meren, dat waarschijnlijk ook eenige leden van het kabinet met wat al te groote vriendelijkheid naar de Sovjetster kijken. Het toenemend aantal onlus ten in 't binnenland, en de verhoogde, activiteit van eenige groepen rebellen toonen in ieder geval aan, dat de ontstemming in het land groeiende is, In den staat Jalisco zijn de opstandelingen zelfs zoo ver gegaan, de onderwijzers, die volgens de voor schriften een antikerkelijk onderricht geven, óp te knoopen en hun de ooren af te snijden. Het is dan ook niet zonder grond, dat de onderwijzers eenigen tijd geleden bij een demonstratie in de hoofdstad niet alleen salarisverhooging, maar ook wapens eischten. In verband met den binnenlandschen toestand hoort men er op het oogenblik over spreken, dat de president een langdurig verlof zou nemen. Waar schijnlijk zou hij dan vervangen worden door generaal Saturnino Cedillo, die zich in den staat San Luis Potosi zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Hij wordt door een ieder als zeer gematigd be schouwd. Bovendien is er op het oogenblik sprake van een hernieuwde activiteit van de aanhangers van ex president Calles. In ieder geval is het dus zeer waarschijnlijk, dat zich in Mexico binnen korten tijd gebeurtenissen zullen voordoen, die waarschijnlijk den zooveelsten Mexicaanschen burgeroorlog tengevolge zullen hebben. 15 procent van alle misdadigers beneden de 20 jaar. W a sh i n g t o n: Vijftien percent van alle misdadi gers, die dit jaar in de handen van de politie der Vereenigde Staten zijn gevallen, zijn jongens beneden 20 jaar. De leider van het bureau van onderzoek van het departement van justitie, die deze mededeeling doet, verklaart, dat op iedere vijf personen, welke in de laatste tien maanden zijn gearresteerd wegens roof, een jongen van 19 jaar of jonger was en dat op elke drie personen die wegens inbraak moesten terecht staan, er één beneden de 20 jaar is. 9.296 personen zijn gearresteerd wegens auto-dief stallen: van deze waren 3519 negentien jaar of jonger, terwijl 462 personen beneden de 19 jaren beschuldigd werden van manslag en 928 wegens roof. De directeur van het bureau van onderzoek heeft een waarschuwing gericht tot de burgers waarin hij wijst op de ernst van het probleem der jeugdige mis dadigers en zegt, dat de statistieken aantoonen dat vijftien percent der misdadigers beneden de 19 jaar zijn. En de meening van het V-l.';aan. Rome: De uitlatingen van de „Osservatore Roma- no", het officieelo orgaan van het Vaticaan, naar aan leiding van het verbod van Kerstboomen in Italië, hebben in Duitschland aanleiding gegeven tot scher pe uitlatingen in sommige persorganen, die spra ken over een actie van „het Vaticaan tegen de Duit- sche zeden", waarbij erop gewezen werd, dat de Duitsche Katholieken, omdat zij er een Kerstboom op nahouden, niet minder goed katholiek zijn en meestal dan ook, naast de Kerstboom, een kribbe hebben. De „Osservatore Romano" antwoordt daar thans op, dat het blad nooit de bedoeling heetf ehad de Duit sche Katholieken te beleedigen, doch dat het feit blijft bestaan, dat het Kerstboom-gebruik „een over blijfsel van Heidensche naturgebruiken" is. De Duit schers behoeven zich daardoor niet beleedigd te voe len, doch in Italië, waar de Kerstboom een Protestant- sche mode is en geen Katholieke traditie, heeft de kribbe uitsluitend de voorkeur.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13