De 29ste partij remise Het incident Xortenhorst Verduistering bij de Groningsche Orkestvereeniging President Masarijk treedt af Door rangeerende locomotief gegrepen Been door trein verbrijzeld Voerman en paard gedood Utat is ctie nieuAtte HONIG'5 KALFSSOEP De Weer'Afdeelitigen van de N.S.B. Aan een gruwelijken dood ontsnapt. Noodlottig schot. Bloedige onlusten bij Tokio ^ElKHMflOBGd De Bilt seint Door een weihouder der gemeente. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie. EEN TEKORT VAN 10 h 12000 GULDEN. Bij de controle van de kas van den penning meester van de Groningsche Orkst Vereeni- ging, den heer N. d. J., wethouder van Gro ningen, bleek onlangs een vrij aanzienlijk te kort. Het bestuur heeft hem daarna gelegen heid gegeven dit tekort weer aan te zuiveren, hetgeen ook is geschied. Maar bij controle van de boeken kwamen verschillende malversa ties aan het licht, ook ten aanzien van het pensioenfonds der orkestleden, die aanleiding geweest zijn om de zaak in onderzoek te ge ven aan de justitie. Tot dusver is de ver duistering gebleken van een bedrag van f 10.000 a f12.000. De heer d. J. wordt, hangende het onder zoek, ter beschikking van de justitie gehou den. De aanhouding heeft bij de burgerij* van Gronin gen groote ontroering gewekt. Voor ieder, die den heer dc J. in zijn vele functies op maatschappelijk gebied heeft leeren kennen als een vertrouwenwekkende persoonlijkheid, is het onbegrijpelijk, hoe hij tot de ze handelingen is kunnen komen. Naar de N.R.Crt. verneemt, heeft het bestuur alle' moefte gedaan om hem te redden, maar achteraf ble ken malversaties in de boeken en de bescheiden te zijn gepleegd, die andere geïnteresseerden er toe ge leid hebben een gerechtelijk onderzoek aan te vra gen. Nader wordt nog gemeld, dat het eerste onderzoek in deze netelige kwetsie is geleid door den burge meester, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden en den officier van justitie, mr. A. Rombach. Gebleken is. dat in den laatsten tijd herhaaldelijk gelden in de kas tekort waren. Telkenmale werden die dan weer door den heer de J. in zijn kwaliteit' van administrateur aangezuiverd, doch ten langen leste is het toch spaak geloopen. De verduistering betreft niet de kas van de" Gro ningsche Orkestvereeniging, doch uitsluitend die van het pensioenfonds van de leden. Het verduisterde bedrag moet niet hooger zijn dan f10.000. De kans is niet uitgesloten, dat de zaak nog in der minne zal worden geschikt. Noodlottig ongeluk op het station te Hoorn. Een doode en een zwaar gewonde. Gisteravond te ongeveer kwart voor zes heeft op het stationsemplacement te Hoorn een ernstig ongeluk een doode geëischt, ter wijl een tweede persoon ernstig werd gewond. De 27-jarige ongehuwde P. de Best en de la- dingmeester Blokdijk waren bezig met het laden van een partij haring in een goederen wagen, waartoe zij zich met een geladen kar naar het derde perron,begaven. Tusschen het tweede en derde perron zijn beide mannen door een rangeerende locomotief, waarvan de machinist duidelijk signaal had gegeven, ge grepen. De gevolgen waren ontzettend. De Best werd op slag gedood; het stoffelijk overschot werd per bran card naar het St. Jans-gasthuis overgebracht. De ladingmeester Blokdijk bekwam ernstige hoofd wonden. Nadat dr. Romein de eerste hulp had ver leend, werd de gewonde naar het stadsziekenhuis ver- .voerd. De wagen met haring werd totaal vernield. Het vermoeden bestaat, dat beide mannen het fluit signaal wel hebben gehoord, doch hebben veronder steld, dat de locomotief op een ander spoor rangeer de. Blokdijk kon nog niet worden gehoord. Het ongeval verwekte, doordat zich op dat oogen- blik vrij veel reizigers op de perrons bevonden, veel consternatie. Spoorwegarbeider in ernstigen toestand naar ziekenhuis vervoerd. De 28-jarige spoorwegarbeider A. Ritsma te Hil versum is hedenmorgen op het stationsemplacement aldaar, het slachtoffer geworden van een ernstig on geval. Toen de trein van half zeven uit Bussum aan kwam bevond de man zich op de spoorbaan tusschen lijn 1 en 2. Door onbekende oorzaak, vermoedelijk is hij uit gegleden, is hij gevallen en met zijn linkerbeen on der een der achterste spoorwagens gekomen. Het been werd geheel verbrijzeld. Onmiddellijk is de man naar het Diaconessenhuis te Hilversum ver voerd, waar het been is geamputeerd. De toestand van het slachtoffer, dat gehuwd is, is zeer ernstig. 1 Bij botsing tusschen antobus en wagen. Gistermiddag omstreeks een uur is op den rijksweg Arnhem—Nijmegen nabij Rustwat, gemeente Val burg een aanrijding geschied tusschen een voertuig, paard en wagen, bestuurd door den 50-jarigen H. v. d. Lienden te Oosterhout. Op het bewuste uur reed het slachtoffer met paard en kar in de richting van zijn woonplaats. Plotseling werd het paard schichtig en sloeg op hol. Op het zelfde oogenblik naderde uit de richting Arnhem een zware autobus van de Geldersche Tramwegmaat schappij. In volle vaart botsten paard en kar tegen de bus, tengevolge waarvan de voerman van zijn wagen geslingerd werd en onder de autobus terecht kwam. De wielen gingen over hem heen, waardoor de man zoo zwaar werd gewond dat hij bijna onmiddellijl overleed. Het paard werd bij de botsing e"tnoer zwaar gewond en stortte zieltogend neer. Ook lu dj er gaf weldra den geest. Do overleden landbouwer laat een vrouw met vic jonge kinderen na. De autobus werd bij de botsing vrij zwaar gehavend, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. SCHAKEN. De stand thans 1514, in het voordeel van onzen landgenoot. Dr. Euwe over het incident van Donderdagavond. De 29ste schaak-partij om het wereldkampioenschap tusschen Euwe en Aljechin, is met remise geëindigd. Er moet dus nu nog één partij gespeeld worden, wel ke door Aljechin zou moeten worden gewonnen om in het bezit te blijven van den wereldtitel, die hij in het andere geval aan onzen landgenoot zal moeten af staan. Deze laatste partij zal Zondagavond beginnen. Gistermiddag om drie uur is de partij, welke Don derdagavond onder zulke sensationeel» omstandighe den was afgebroken, in de Militiezaal te Amsterdam voortgezet. De belangstelling was, ondanks het vrij ongunsti ge aanvangsuur, wederom zeer groot. Nadat Euwe met Tcoc4+ zijn zet had bekend gemaakt, ging het vrij snel verder en na 10 zetten moest do wereldkam pioen erkennen, dat er niets meer in zat. Mededeeling van dr. Euwe over het inci dent van Donderdagavond. Over het incident van Donderdagavond, waarbij Aljechin weigerde zijn 41sten zet in enveloppe af te geven, waarmee de partij zou worden afgebroken, ge lijk -te voren was overeengekomen, en hetgeen bij de aanwezige schaakautoriteiten een stijgende veront waardiging veroorzaakte, temeer waar Aljechin aan zijn besluit nog allerlei onhebbelijkheden toevoegde, over dat onverkwikkelijke incident nu schrijft dr. Euwe aan het A.N.P. het volgende. De voorstelling, welke de pers geeft van het inci dent bij de 29ste partij noopt mij tot het geven van een nadere uiteenzetting. Hoewel ik ten zeerste waar deer, dat men mijn houding sportief noemt, kan ik toch niet zonder meer toelaten, dat mijn tegenstan der in een zoo ongunstig daglicht geplaatst wordt. Tenslotte is nl. alles terug te brengen tot een mis verstand. Besprekingen na een der eerste partijen hebben tot het gebruik geleid, dat de wit-speler steeds zijn 41en zet afgaf. De wedstrijdleider en de leden van het comité beschouwden dit afgeven als een plicht van den Wit-speler, Aljechin daarentegen als een recht. In deze 29st.e partij wenschte de wereldkam pioen van dit recht geen gebruik te maken en daar om liet bij het afgeven aan mij over. Voila tout. Welke van de twee opvattingen juist is, doet niets terzake, beide partijen waren stellig te goeder trouw ze hebben alleen de zaak verschillend begrepen. Deze kwestie heeft ook nog haar komische zijde Vanochtend hoorde ik een tramconducteur vertellen, dat zóó Aljechin wel kon wirnen, als hij 41 zetten maakte en zijn tegenstander slechts 40. Op bevel van ir. Mussert worden ze op geheven. In „Volk en Vaderland" wordt door ir. Mussert meegedeeld, dat de W.A. en R.W.A. van de N.S.B. met ingang van 31 Dec. a.s. worden opgeheven. Verlamde vrouw in brandende roef van een schip. De gedeeltelijk verlamde echtgenoote van den schipper C. Bloemberg, gedomicilieerd te Alkmaar, is Donderdag nauwelijks aan den verbrandingsdood ontkomen, aldus de „Msb." Ze bevond zich alleen in de roef van het schip, dat tijdelijk aan den kanaal wal te de Krim was ge meerd. In deze roef bevond zich een brandend pe troleumstel, dat voor gewone huishoudelijke doelein den was aangestoken. Vermoedelijk door bewegingen der vrouw, die tengevolge van een rugaandoening niet kan loopen, is dit petroleumstel omgevallen, waardoor het huisraad vlam vatte. Bij haar pogingen tot zelfbehoud schijnt de vrouw van den stoel te zijn gevallen op de reeds, branden de vloermat, zoodat ook haar kleeren vlam vatten. Tengevolge van de verstikkende walm en rook viel ze in zwijm. In dezen toestand vond haar dochtertje haar. Dit riep onmiddellijk hulp. Nadat de vrouw in het ruim was gebracht, slaag de dr. Jager er vrij spoedig in de levensgeesten weer op te wekken. Later bleek, dat de bekomen brand wonden niet van levensgevaarlijken aard waren. De toestand van de vrouw is redelijk wel. ONGELUK BIJ BEWAAKTEN OVERWEG. Motorrijder vliegt tegen de afslniting op. Donderdagavond kwam te Barneveld, terwijl de boomen van den bewaakten spoorwegovergang wa ren neergelaten en een trein in aantocht was, de motorrijder J. K. uit genoemde gemeente, die waar schijnlijk niet had opgemerkt dat de weg afgesloten was, met zoo'n vaart aanrijden, dat hij tegen de af- sluitboomen opsloeg. De motor schoof er onder door en kwam vlak voor de rails terecht. De berijder was er af gevallen en bleef ernstig gewond onder de afsluiting liggen. Sergeant-majoor door politietroepen gewond. Gistermiddag is nabij het spoorsttlon te Leenen, ïmeente Apeldoorn tijdens oefeningen van de ülitaire oolitie, de ongeveer 45-jarige sergeant-ma- oor van de militaire politie, Velthuizen uit Deven ter, door een schot ln de borst getroffen Hij is in zeer zorgwekkenden toestand naar een van de zie- I kenhuizen te Apeldoorn gebracht. Het schot zou 4 aan een noodlottig toeval zijn te wijten. Woensdag a.s. waarschijnlijk verkiezin gen voor een nienwen president. PRAAG. - Het officieele persbu reau deelt mede: President Masa- ryk zal heden op het slot Lany den persoonlijkheden, die krachtens de constitutie daar toe zijn aangewe zen, zijn besluit om af te treden, bekend maken. Waarschijnlijk zal reeds de volgende week Woensdag de verkiezing voor 'n nieuwen staats president plaats vinden. President Masaryk. De spanning neemt toe. Felle strijd tusschen rechts en links verwacht. De Praagsche corr. van de N.R.Ct. meldt nog: Meer en meer gaat het er naar uitzien dat het Woensdag tot een strijd tusschen rechts en links zal komen, waarvan de gevolgen niet te overzien vallen. De dagen, welke tusschen het officieele aftreden van Masarijk en de benoeming van zijn opvolger komen te liggen, zullen er niet toe kunnen bijdra gen deze spanning ook maar in het minst te ver lichten, daar zij vooral van rechts gevoerd zullen worden met een felle perscampagne en van links wellicht met arbeidersdemonstraties ter gelegen heid van het congres der arbeidersgemeenschap, dat Zondag bijeen komt. Ook wordt gesproken van een manifest, dat president Masaryk nu'voor het laatst tot de bevolking zou richten. Het staat te bezien, of he een en ander aan den feitelijken toestand iets zal kunnen veranderen. Op de groote massa maken dergelijke demonstraties indruk. De afgevaardigden en senatoren echter bij wie de beslissing hier lig.t worden er niet door ge roerd. Alles wijst erop dat de verkiezing voor Tsjecho-Slowakije een dag van historische betee- kenis wordt, welke ook voor de verdere politieke ontwikkeling in geheel Midden-Europa van beslis- senden invloed zal zijn. He agat al niet meer om den persoon van Benesj maar om de gevolgen wel ke de verkiezingen na zich zullen sleepen. Tusschen boeren en politie. Tokio. „Tokio Asahi Sjimboem" bericht, dat bloedige onlusten hebben plaats gehad tusschen een duizendtal boeren en de politie in een platte landsdistrict in de nabijheid van Tokio. De boeren wilden in Toki protesteeren tegen de vertraging in den bouw van irrigatiewerken. De politie ontbond evenwel den optocht en slechts een vijftigtal boeren slaagde erin, den gouverneur te bereiken. Deze beloofde hulp. MET BEEN TUSSCHEN STAALDRAAD. Lichaamsdeel afgekneld. Gisterochtend heeft aan boord van het motor schip van schipper I. Kortekaas, gedomicilieerd te Uithoorn, een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen het schip, dat uit Gouda kwam, voor de gesloten spoorbrug over de Gouwe bij Alphen a. d. Rijn moest wachten, trachtte de ongeveer 18-jarige schin persknecht Zons een tros om een paal te werpen. Daarbij kwam de staaldraad met een dubbele slag om zijn linker been te zitten met het gevolg, dat dit lichaamsdeel werd afgeknepen. Na voorloopig ge neeskundig te zijn behandeld, is de jongen naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het been is geamputeerd. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Aan de bekomen verwondingen overleden. Gistermorgen teh alf twaalf is een wielrijder, de 27-arige S., te Arnhem, die van den Parallel weg naast de Vijverlaan deze laan opreed, aangere den door een auto, komende uit de richting Rosen- daalschestraat. Het rijwiel werd door de auto ge raakt, waardoor de wielrijder kwam te vallen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde en is tengevolge daarvan overleden. De autobestuurder week nog naar links uit en botste daardoor te^en een lan taarnpaal. De auto werd licht beschadigd. TEGEN HET ONTSLAG AAN DE GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Amsterdam. Naar aanleiding van het amende •nent Suring c.s., strekkende tnt het verleenen van onstlag aan de gehuwde onderwijzeressen met in gang van 1 Januari 1937, heeft het Werkcomité van het Comité tot Verdediging van de Vrijheid van Ar beid voor de Vrouw, waarbij achttien vereen'gingen zijn aangesloten, zich telegrafisch tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend met het drin gend beroep dit amendement te verwerpen. HUN OPPASSERS ALS SCHILD GEBRUIKT. Toen zij uit jeugd-gevangenis ontsnapten. Een vijftal jongens is uit het opvoedingsgesticht te El Reno ontsnapt, door daarbij tv^ee bewakers met messen te bedwingen en hen als schild te gebruiken. De overige bewakers konden zoodoende niet schie ten, daar zij anders hun collega's hadden geraakt. De vluchtelingen voerden de bewakers zoo 250 me- ter mee en lieten hen toen vallen en ontsnapten. Verwachting: Meest zwakke Oostelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen sneeuw, temperatuur om het vries punt. Verdere vooruitzichten: onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UU: 769. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 1 gr. onder het vriespunt» RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeersel. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. Bij de onderhandelingen met Duitsch- land. Vragen van het Tweede Kamer lid Goseling. Mr. Goseling, voorzitter der R.K. fractie in de Tweede Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan de ministers van buitenlandsche zaken en van handel, nijverheid en scheepvaart: 1. Is het juist, dat „aan dr. Kortenhorst, lid van de Nederlan'dsche 'regeeringsdelegatie, die te BeHijn on derhandelde over een met Duitschïand af te sluiten handelsovereenkomst, vanwege de Duitsche regee ring te kennen is gegeven, dat hem geen onverplich te z.g. sociale beleefdheden meer zouden worden be wezen en dat men voor dr. Kortenhorst onaangena me uitingen in de Duitsche pers niet zou kunnen voorkomen, zulks naar aanleiding van uitlatingen, welke dr. Kortenhorst zich zou hebben veroorloofd in de rede, welke hij bif de behandeling van de be grooting van het departement van justitie in de Tweede Kamer op 21 Nov. heeft gehouden? 2. Indien inderdaad in verband met de in de eer ste vraag bedoelde rede van Duitsche zijde een te genover dr. Kortenhorst aan te nemen uitzonderlijke houding is aangekondigd, is het de regeering dan ook bekend, op welke zinsnede(n) de bedenkingen van Duitsche zijde betrekking hebben en zoo neen, is de regeering dan bereid zich daarover de noodige in lichtingen te doen verschaffen? 3. Wat heeft de regeering gedaan of wat denkt zij alsnog te doen om, mede door de wijze, waarop zij in dit concrete geval haar houding bepaalt, te verzekeren, dat de persoonlijke positie van door haar afgevaardigde onderhandelaars niet wordt bemoeilijkt door toepassing van eenig sociaal-uit zonderingsregiem van buitenlandsche zijde; en dat met name leden der Staten-Generaal, die door haar als afgevaardigden bij onderhandelingen met het buitenland zijn aangewezen, gevrijwaard zijn tegen èen behandeling, welke de onafhankelijke positie doorkruist, die een lid der volksvertegenwoordiging naar Nederlandsche opvatting behoort in te nemen. Dr. Kortenhorst wenscht niet langer deel uit te maken van onze delegatie. Naar Het Volk verneemt, wenscht dr. Kortenhorst niet langer deel uit te maken van de Nederlandsche delegatie, aangezien hij de mededeeling van de Duitsche regeering, dat zij er niet voor kan instaan, dat de Duitsche pers niet over zijn houding zal schrijven, beschouwt als een tegen zijn persoon gerichte bedreiging. G'morgen juffrouw Kregel.... Hmm! ik hoop, dat de koffie vandaag wat heeier is, dan anders!

Schager Courant | 1935 | | pagina 2