De inhoud van het Vredesplan Voorstel Laval-Hoare geplubliceerd Scherpe critiek op het plan De Negus eert Roode Kruis en Zending Zaterdag 14 December 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9872 Afstand van uitgestrekte gebieden aan Italië Het antwoord van den Negus aan Genève Italië begrijpt 't plan niet heelemaal Pijnlijke verbazing te Londen Uitverkoop-en Opruimings wezen Te Geneve en te Rome, Is gistelavond de lnband van het Fransch-Britsch vre desvoorstel openbaar gemaakt. De hoold- lijnen ervan komen overeen met de pu blicaties in de Fransche pers, dezer da gen uitvoerig vermeld. Oost-Tlgre, behalve Aksoem moet af gestaan worden aan Italië. De grens tuschen Danakll en Eritrea wordt ten gunste v. Italië herzien, evenals de grens tusschen Ogaden en Itallaansch Soma liland. Abesslnië krijgt een „corridor" door Eritrea naar de haven Assab en zal deze stad in zijn bezit krijgen. In Zuid-Abesslnlë zal een Itallaansche Invloedszone komen, welke onder sou- vereinitelt van den negus blijft. De ontvangst dezer voorstellen ln Vol kenbondskringen moet zeer ongunstig worden genoemd. Het verzoek van den negus, onverwijld de Volkenbondsverga dering bijeen te Toepen, Is door den pre sident van de Assemblée Benesj om ior- meele redenen voorlooplg afgewezen. Blijkens een nota uit Rome ls men daar nog niet gereed met de technische bestudeering van het plan, en schijnt men eerlang nadere toelichting te willen vragen ten aanzien van eenige clausules. Inmiddels heeft Genève het schrijvan van den negus openbaar gemaakt, waarin onmiddellijke bij- eenroeping van den volkenbondsassemblee wordt verzocht en tevens wordt uiteengezet, dat de aan vaarding van dit vredesplan Abessynië's ondergang en uiteindelijke annexatie zou beteekeren. De tekst van het Vredesplan. ROME: De FranschBritsche voorstellen, welke gisteravond óók te Rome gepubliceerd zijn, bevatten, volgens een officieele mededeeling, hoofdzakelijk de volgende grondslagen voor een vriendschappelijke bij legging van het conflict: I. Uitwisseling van gebied: a. Afstand van Oostelijk Tigre aan Italië. De gren zen van dit gebied zullen in het Zuiden langs de oevers van de rivier Geva loopen en in het Westen door een van het Noorden naar het Zuiden loopende lijn bepaald worden, welke tusschen Aksoem, dat aan Abessynië zal blijven en Adoea ligt. b. Een correctie van de grens tusschen Danakil en Eritrea, waarbij in het Zuiden Aoessa en het voor een Abessynischen uitgang naar zee noodige Eritre- jaansche gebied wordt uitgezonderd. c. Correctie van de grens tusschen Ogaden en Ita llaansch Somaliland, welke van het grenssnijpunt tusschen Abessynië, Kenya en Italiaansch Somaliland (dus in de nabijheid van Dolo) uitgaat, in Noord- Oostelijke richting loopt, de Webbe Sjibeli bij Iddolo snijdt, tusschen Gorahai en Varandab loopt en in het snijpunt der Britsche Somali-grens op den 45sten lengtegraad uitkomt. De weide- enbronrechten, welke' de autoriteiten 5n Britsch-Somaliland hebben en welke in de aan Italië toegewezen gebieden liggen, zullen gewaarborgd iblijven. d. Abessynië krijgt een uitweg naar zee in abso- lutu eigendom. Tot dit doel zal Italië een strook ge bied langs de Noordgrens van FranschSomaliland met de haven Assab afstaan. De Engelsche en Fran sche regeering zullen ervoor zorgen, van de Abessyni- sche regeering de waarborgen te ontvangen, dat de verplichtingen, welke Abessynië heeft in het verwor ven gebied, met betrekking tot de slavernij en den wapenhandel, nageleefd worden. II. Expansie en kolonisatie-zóne: r De Fransche en de Engelsche regeeringen zullen te Addis Abeba en te Genève gaarne haar invloed aan wenden, om de aanvaarding van de voorstellen door den keizer van Abessynië en den volkenbond te be reiken. Voorgesteld wordt de vorming van een aan Italië voorbehouden economische Expansiezóne in Zuid- Abessynië. Deze zone zal begrensd zijn in het Oosten door de nieuwe grens tusschen Abessynië en Ita liaansch Somaliland, in het Noorden door den acht sten breedtegraad, in het Westen door den 35sten lengtegraad en in het Zuiden door den grens tusschen Abessynië en Kenya. Binnen deze zóne, welke een integreerend deel van Abessynië zal blijven uitmaken, zal Italië economi sche alleen-rechten genieten, welke uitgeoefend kun nen worden door een geprivilegieerde maatschappij of door een dergelijk economisch lichaam, dat met eer biediging van de door de inboorlingen of buitenlan ders verworven eigendomsrechten op de onbezette ge bieden, een monopolie tot exploitatie van mijnen, bosschen, enz., zal krijgen toegewezen. Deze maatschappij zal den plicht hebben, bij te dragen tot den economischen opbouw van het land en een deel van zijn winsten voor sociale doeleinden ten gunste van de inboorlingenbevolking moeten be nutten. De controle op het Abessynische bestuur in deze zóne zal onder de souvereiniteit van den keizer wor den uitgeoefend door de dienstinstanties, welke voor zien zijn in het door den volkenbond uitgewerkte bij standsplan. Italië zal in deze dienstinstanties, welke onder lei ding zullen staan van een aan de centrale regeering toegevoegden gedelegeerde, een overwegend, doch niet uitsluitend aandeel hebben. De genoemde gedelegeerde, die van Italiaansche nationaliteit zijn kan, zal voor de betrokken kwes ties vertegenwoordiger zijn van den eersten gedele geerde van den volkenbond bij den keizer van Abes synië. Deze laatste gedelegeerde zal geen onderdaan zijn van de aan Abessynië grenzende mogendheden. De in bet bijstandsplan voorziene dienstinstanties, zoowei in de hoofdstad als in de invloedszone, zul len het als haar essentieelen plicht beschouwen, de veiligheid der Italiaansche onderdanen en de vrije ontwikkeling van hun ondernemingen te garandee ren. De Fransche en de Engelsche regeeringen zullen gaarne er voor zorgen, dat deze organisatie, waar van de bijzonderheden door den volkenbond zullen worden uitgewerkt, de belangen van Italië in dit ge bied volkomen beschermt. De begeleidende brief van La val en Eden. De begeleidende brief van Laval en Eden herin nert er aan, dat sinds de mislukking van de door den Volkenbond ondernomen pogingen voor een vreedzame oplossing van het Italiaansch-Abessijn- sche geschil herhaaldelijk de wensch is geuit, zoowel in den Volkenbondsraad als in de Volkenbdndsver- gadering, dat het geschil zoo spoedig mogelijk door een vriendschappelijke regeling zal worden ge ëindigd. De Fransche en Britsche regeeringen hebben na gemeenschappelijk de grondslagen van een zoodanige regeling te hebben gezocht, waarbij zij gedachtig zij geweest aan het werk van de raadscommissie van vijf, op 10 December aan hun vertegenwoordi gers te Rome en te Addis Abeba de opdracht gege ven aan de Italiaansche en de Abessijnsche regeering eenige denkbeelden in dezen zin voor te leggen. Den tekst van dit document aan Avenol toezendende, verzoeken Laval en Eden. dit ook aan de "leden van den Volkenbondsraad te doen toekomen. Zij belo ven op gelijke wijze de antwoorden van de beide re geeringen aan den secretaris-generaal te zullen toe zenden, zoodra zij deze antwoorden zullen hebben ontvangen. Gereserveerdheid ten aanzien van de territoriale concessie, welke aan Abessinië moet wor den verleend. ROME. Algemeen is men, naar Reuter verneemt, in Italië van oordeel, dat het eerste gevolg van de Fransch-Britsche voorstellen zal zijn, dat de Italiaansche regeering om na dere ophelderingen zal vragen. Door toe te stemmen in een corridor door Eritrea zal Italië de territoriale voordeelen verliezen, voort vloeiende uit het accoord van 7 Januari j.1. met Frankrijk, waarbij de grens tusschen Eritrea en Fransch Somaliland werd gewijzigd. Het voorstel tot algeheelen afstand van de havenstad Assab wordt met de grootste reserve ontvangen, daar de Italiaan sche openbare meening niet daarop was voorbereid. De aandacht is echter vooral gevestigd op de z.g. economische expansie en kolonisatie-zone. Daar de Italiaansche exploitatie-onderneming rekening zal moeten houden met „de verworven rechten der inlanders en buitenlanders", zou Rome willen we ten, welke rechten er reeds in de bedoelde gebie den zijn verleend. Indien de voorwaarden van het op 30 Augustus j.1. tusschen den Abessinischen minister van het Mijnwezen en den financier Rickett gesloten con tract, in overeenstemming zijn met de daarover ge publiceerde bijzonderheden, is het grootste gedeelte van het voor Italië gereserveerde gebied reeds af gestaan aan een Engelschen zakenman. In elk geval zal de Italiaansche regeering het plan vooral aan een technische bestudeering moe ten onderwerpen. Oneenigheid onder de conservatieven. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. meldt: De openbaarmaking van de FranschBritsche vre desvoorstellen heeft hier in politieke kringen meer verontwaardiging dan verbazing gewekt. De meening werd geopperd, dat de lekkage te Parijs een moed willige daad is geweest, om de Britsche regeering te verplichten, zich aan de voorwaarden, die door Hoare mede waren opgesteld, te houden. Verder wordt ge zegd, dat de Britsche regeering wijzer had gehandeld, 'sir Samuel Hoare te desavoueeren, dan de verant woordelijkheid voor die voorwaarden mede op zich te nemen. Algemeen wordt de houding van de Abes sijnsche regeering als zeer waardig en juist be schouwd, omdat zij strookt met het oordeel van de ge- heele Volkenbondsvergadering en niet van een com missie of van den Volkenbondsraad. Gistermorgen heeft Baldwin een deputatie ontvangen van de Brit sche Volkenbondsvereeniging, onder aanvoering van lord Cecil, maar waarvan ook de tory sir Austen Chamberlain deel uitmaakte. Anderhalf uur lang heeft de deputatie Baldwin zijn vroegere verklarin gen en die van zijn collega's voorgehouden en ge pleit, dat de regeering niet zal terugkomen op haar herhaalde verzekeringen, dat zij den Volkenbond zal steunen en zal handelen in diens geest. De zeer pijnlijke zaak heeft een splitsing in de torypartij veroorzaakt, want op de, door een aantal tories aangenomen motie tegen de vredesvoorstellen is een motie van een groep tories van den uiterst rechtschen kant ge volgd, waarbij steun wordt beloofd aan de re geering in haar pogingen om den oorlog in Abessinië te beëindigen. De arbeiderspartij zal zeer waarschijnlijk een mo tie van censuur indienen. Dinsdag vergadert de par lementaire partij, om deze motie te bespreken en het debat in het Lagerhuis zal dan Donderdag plaats hebben. De positie van sir Samuel Hoare zal worden be sproken en in de wandelgangen vraagt men zich af, of hij zal kunnen aanblijven, na de ernstige critiek op de voorstellen, die hij te Parijs heeft helpen op maken. Dit geldt nog in grooter mate, wanneer de Volkenbond de voorstellen verwerpt, wat vrijwel ze ker is. Sir Samuel Hoare komt de volgende week naar Londen terug, om deel te nemen aan het de bat. Baldwin werd heden overstelpt met persoonlijk aan hem gerichte telegrammen van vredesvrienden, als ruggesteun van de heden ontvangen deputatie van de Volkenbondsvereeniging. Bij afwezigheid, zoo wel van Hoare als van Eden, is gisteravond de secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, sir Ro- bert van Sittart, door den Koning in audiëntie ont vangen. BOER OP 115-JARIGEN LEEFTIJD OVERLEDEN. In het Grieksche dorp Magoula, provincie Helia, is op 115-jarigen leeftijd overleden de boer Foties Ga- vanas. Hij is de derde persoon boven de 100 jaren, die in de afgeloopen maand in deze provincie is gestor ven. Abessinië het slachtoffer? Het schrijven van den Negus aan Genève. Het aan de Abessijnsche regeering voorgelegde vredesplan bestaat naar haar opvatting uit de vol gende regeling: Abessinië, slachtoffer van een door den Volken bondsraad en door de Volkenbondsvergadering vast- gestelden aanval, wordt, uitgenoodigd: a. Aan den Italiaansche aanvaller onder een meer of min vermomden vorm en onder het voorwendsel van een bedriegelijken ruil van grondgebied, onge veer de helft van zijn nationale grondgebied af te staan, ten einde zijn aanvaller in staat te stellen er een gedeelte van zijn bevolking te huisvesten. b. Goed te vinden, dat de Volkenbond aan zijn aanvaller onder een vermomden vorm het toezicht over de andere helft van het grondgebied op zal dra gen, in afwachting van een toekomstige annexatie. Onmiddellijke bijeenroeping van de Vol kenbondsvergadering verlangd. Alvorens dit voorstel te beantwoorden vraagt de Abessijnsche regeering nadrukkelijk, dat de Volken bondsvergadering onmiddellijk zal worden bijeenge roepen, opdat een uitvoerig en vrij openbaar debat, loyaal ten overstaan van de heele wereld geleid, bui ten iederen directen of indirecten druk aan iederen Volkenbondsstaat de gelegenheid zal bieden zijn oor deel over de werkelijke, practische betcekenis van het vredesplan te doen kennen, alsmede zijn meening over het algemeen e vraagstuk, welke voorwaarden onontbeerlijk zijn, opdat een regeling tusschen het slachtoffer en een regelmatig opgestelden aanval en de regeering-aanvaller niet het practsiche resultaat zal hebben de vernietiging van den Volkenbond door den definitieven ondergang van het door het Volken bondsverdrag georganiseerde stelsel van waarborg van de collectieve veiligheid. De Abessijnsche regeering, door wreede er varing geleerd, verklaart zich krachtig tegen alle geheime onderhandelingen te zullen ver zetten. Geen bijeenroeping van de Volkenbonds vergadering. Na raadpleging van den voorzitter van de zes tiende Volkenbondsvergadering, Benesj, heeft Ave nol aan de Abessijnsche regeering meegedeeld, dat met het oog op het feit, dat de Volkenbondsraad Woensdag zal bijeenkomen, om kennis te nemen van het vredesplan, en met het oog op het feit, dat de raad krachtens het Volkenbondsverdrag het orgaan is dat normalerwijze het geschil te behan delen heeft, de voorzitter van de Volkenbondsver gadering van oordeel is, dat het gewenscht is het resultaat van de beraadslagingen van den Volken bondsraad af te wachten alvorens te beslissen over het gevolg, dat aan het Abessijnsche verzoek tot bijeenroeping van de Volkenbondsvergadering te geven is. Abessynië kan het niet gelooven. GENEVE. Uit Dessie meldt Reuter, dat men daar de berichten, die omtrent de vredesvoorstel len zijn binnengekomen, eenvoudig weigert te ge looven. In sommige kringen oppert men zelfs de veronderstelling, dat deze berichten opzettelijk door Italiaansche agenten zijn verspreid, teneinde onder de Abessyniërs een stemming van moedeloosheid te kweeken. In de omgeving van den negus kan men niet aannemen, dat de volkenbond zijn steun zou geven aan een regeling, die zou neerkomen op de goedkeuring van een agressie en anderen zou aan sporen, om confliqten op eenzelfde manier te „re gelen" als Italië. „Abessynië", zoo verklaart men, „zou nog betere voorwaarden hebben kunnen be dingen, door direct met Italië te onderhandelen en in het geheel geen beroep te doen oo den vol kenbond. Abessynië is niet tot het voeren van der gelijke onderhandelingen overgegaan, omdat het vertrouwen stelt in den volkenbond en dit ver trouwen zal blijven behouden, zoolang dit gerecht vaardigd schijnt. Eenvoudig feest in een romantische om geving. (Van onzen specialen correspondent Stuart Emeny) Dessie. Vrijdag. De Keizer gaf gisteravond een feest ter eere van het Roode Kruis-personeel en de te Dessie verblijf houdende zendelingen, voorzoover zij zooals men ei hier bitter aan toevoegt het Italiaansche luchtbombardement van de vorige week hebben overleefd. Het feest werd gevierd in een omgeving van bergtoppen, die romantisch stemden. Overdag is het tijdelijk paleis van den keizer niet meer dan een aantal vervallen gebouwen met verweerde daken, maar het maanlicht doet ook in Abessinië wonderen en maakt het paleis tot een middeleeuwsch kasteel. Donkere gestalten wezen ons den weg bij het licht van een aantal fakkels, terwijl wij het steile bergpad naai het paleis opklom men, Hier en daar passeerden wij plaatsen, waar de muur van het paleis was afgebro ken. Schildwachten, die in 't halfduister een onwezenlijken indruk maakten, salueerden zwijgend, toen wij voorbij gingen. In het paleis zelf werd de illusie der Middel eeuwen wel wat op den achtergrond gedrongen. De muren waren behangen met Japansche platen; er stonden overal moderne meubelen, waarmede de pe troleumlampen, die voor de verlichting moesten zorg dragen, wel een eigenaardig contrast vormden. De keizer, die in uniform was, en de gasten, wier kleeding varieerde van khakï sportjekkers tot pull overs, gebruikten tezamen een eenvoudig Euro- peesch maal. Eenvoudig, omdat dat past bij de om standigheden, waarin het land verkeert. Intusschen zijn de Abessijnen er nog in het geheel niet van overtuigd, dat de Italianen niet opzettelijk hospitalen en ziekenhuizen bombardeeren. Thans doet het gerucht de ronde, dat een Italiaansch vliegtuig een ziekenhuis in Danakil heeft gebombardeerd. Men vertelt er bij, dat al het dienstdoende personeel en ook de patiënten om het leven zijn gekomen. Dit ge rucht is overigens niet bevestigd. Gisteren zijn drie Italiaansche vliegtuigen bij het verrichten van een verkenningsvlucht doorgedron gen tot ten zuiden van Dess;e. Het eskader heeft evenwel geen bommen geworpen. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Grcote brand in het gebouw der Posterijen te Washington. WASHINGTON, 13 Déc. (A.N.P.) In het gebouw der Posterijen te Washington, dat onlangs voor een bedrag van 10 mlllioen dollar is gebouwd, is Vrijdagmorgen brand uitgebroken, tengevolge waarvan talrijke za len en vertrekken, o.a. de werkkamer van den postmaster-general Farley een prooi der vlam men werden. Vele regeeringsdocumenten gin gen verloren. Tijdens het blnsschingswerk, dat 7 uur duurde, liepen bijna 50 brandweerlieden rook vergiftiging op. Twintig hnnner moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het noodweer in Griekenland. 7000 personen dakloos. Athene. Tengevolge van de aanhoudende regens en overstroomingen in Macedonië zijn in de provin cie Verria 7000 personen dakloos. Verschillende rivie ren zijn overstroomd, waardoor verscheidene huizen onder water zijn gezet. Er zijn tien dooden. De aan den landbouw aangerichte schade is enorm. Ko ning George heeft den wensch uitgesproken zich naar de bedreigde gebieden te begeven, waar de ministers voor sociale voorzorg en landbouw reeds een onder zoek instellen. De terechtstelling van Hauptmann. New York: Naar uit Trenton in New Jersey wordt gemeld, heeft rechter Trenchard vastgesteld, dat Bruno Hauptmann in de week, beginnende op 13 Januari 1936, zal worden terechtgesteld door den elec- trischen stoel. De advocaten van Hauptmann hebben dezer dagen verklaard, dat zij nieuwe stappen zouden doen na het bekend worden van den datum van executie. Radio-causerie ever de nieuwe wet. 's-Gravenhage. De inwerkingtreding van de wettelijke regeling inzake het uitverkoopen en op ruimen in het winkelbedrijf en de toepassing daar van in de praktijk, hebben in deafgeloopen weken vele gemoederen in beweging gebracht. Midden standsorganisaties, Kamers van Koophandel, politie en justitie hebben reeds met tal van moeilijkheden te kampen gehad, vervolgingen werden ingesteld, kortom er is over deze zaak heel wat te doen. Bo vendien is wel duidelijk gebleken, dat bij vele be langhebbenden i.c. winkeliers, nog heel wat onbe kendheid met de nieuwe wet en veel misverstand omtrent haar strekking en practische toepassing betaan. Een en ander heeft, door samenwerking tusschen de AVRO. en den Kon. Ned. Middentands bond, geleid tot het vaststellen van een radio-cau serie over dit actueele onderwerp. Deze is thans opgenomen in het Algemeen Programma, dat op Maandag 16 Dec. a.s. door de AVRO. over Hilver sum (301.5 M.) zal worden uitgezonden. De heer F L. van der Leeuw, directeur van het Bureau van den Kon Ned. Middenstandbond te 's- Gravenhage, zal van 7 tot 7.30 uur een causerie hou den onder den titel „Alles moet weg!"

Schager Courant | 1935 | | pagina 9