Abessiniê wijst de voor stellen Jioffelijk af De „Overdekte" Prov* Staten van Noordholland Italianen moeten zich terugtrekken KIJKEI) is KOOPEfl bij CLOECK De kleine boeren De opvolging van Masarijk te Alkmaar Handelsverdrag met de Vereen. Staten Woensdag 18 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 987 5 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Teleurstelling over de houding van Engeland (Van onzen correspondent Stuurt Emeny.)" DESSIE, Dinsdag. Het antwoord van Abessiniê op de En- •gelsch—Fransohe voorstellen, is thans gereed voor verzending naar Genève. Het bestaat uit een hoffelijke afwijzing der voorstellen. In officieele kringen beschouwt men het ontwerp van La val en Hoare als een bedrog van de zijde van Engeland en Frankrijk, zoo wel tegenover Abessiniê als tegenover den .Volkenbond, welks beginsel van collectieve [veiligheid in het nauw is gekomen. Men ziet er verder een poging in om den weg te be reiden voor een uitstel van verdere tegen Ita lië gerichte sancties. Men kan zelfs zeggen, dat de ontwikkelde &bessijn versteld staat van Engelands hou ding in deze kwestie. Men verwondert zich ©r hoogelij'k over, dat Engeland ingrijpen wil ten gunste van een aanvallenden staat, terwijl het tot dusverre werd beschouwd als een der steunpilaren van den Volkenbond. De Abessijnsche regeering kan de voorstellen on mogelijk aanvaarden; alleen reeds tegenover de be volking zou zij dat niet kunnen verantwoorden. Het accepteeren van het Parijsche aanbod zou door de Abessijnen worden beschouwd als een ongerechtvaar digde lafheid. Bovendien zou het beteekenen, aldus .verklaart men in Abessijnsche kringen, dat Abessiniê een oneerlijke houding zou aannemen tegenover de andere staten, die nog gelooven in het beginsel der collectieve veiligheid. Wat nu betreft de gedetailleerde regeling, die de voorstellen /bevatten, wordt hier nog opgemerkt, dat het aanbieden aan Abessiniê van de haven Assab in Erithrea minder belangstelling heeft gewekt dan het aanbod van de haven Zeila in Britsch Somaliland zou hebben gedaan. Zeila is een veel betere haven en zou gemakkelijker door een spoorweg met Addis Abeba verbonden kunnen worden. Abessiniê bereidt zich voor om zijn strijd voor de vrijheid tot het bittere einde voort te zetten, voor al nu het in het verslappen van den Italiaanschen opmarsch aan alle fronten en in het voortdurend ge bruiken van inheemsche troepen aan Italiaansche zijde een teeken van zwakheid meent te zien. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Badoglio's legerbericht wekt ongerust heid in Italië. (Van onzen specialen correspondent.) ROME, 17 Dec. Het legerbericht van heden is merkwaardig, omdat daarin voor het eerst een Italiaan sche tegenslag wordt toegegeven. Door deze openhartigheid over de gevechten aan de Takaze zijn de gemoederen in Italië vrij verontrust. De Italianen zijn nu eenmaal ge wend aan berichten over ontelbare overwin ningen en het toegeven van een tegenslag kan niet anders dan pessimisme veroor zaken. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.). Gevechten aan de Takazze. Ernstige verliezen aan beide zijden. ROME. Het 73ste legerbericht, dat maar- gchalk Badoglio seint, luidt: Aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten, die geschat worden op 3000 man, hebben onze .vooruitgeschoven verkenningsposten aange vallen en bij Gue-Mai Tinichet over de rivier Takazze verspreid. Onze Erithreesche afdee- lingen hebben zich, na hardnekkigen tegen stand teruggetrokken over den Dembegina- pas. Te zelfdcr tijd is een andere groep gewapende Abes sijnen te Gue over de rivier .Onawal getrokken om een omtrekkende beweging uit te voei-en in het ge bied van Scire, waarvan de bevolking zich had on derworpen. Deze manoeuvres van den vijand leid den tot een gevecht, dat nog aan den gang is en waaraan ook van Italiaansche zijde de luchtmacht en de tankafdeeling deelnemen. Bij de eerste gevech ten zijn vier officieren en negen manschappen van de zwarthemden gedood, terwijl drie officieren wer den gewond. De verliezpn van den vijand zijn nog niet bekend, doch moeten aanzienlijk zijn. Een der belangrijkste gevechten. Reuter seint,, dat het gevecht aan de Ta kazze, waarvan het Italiaansche legerbericht spreekt, een der belangrijkste is, die sinds het begin, van de veldtocht in Tigre zijn voorgekomen. De aangevallen Italiaansche troepen maken deel uit van het tweede leger corps, dat sinds het begin van October Adoea en Aksoem heeft bezet en sedertdien is op gerukt naar de Takazze, terwijl het eerste legercorps naar Makale trok. De Abessijnen hebben speciaal de Takazzecolonne aangeval len, daar deze de zwakste is. Wrakstukken van Italiaansche vliegtui gen gevonden? Londen. Uit Dessie wordt gemeld, dat volgens een niet bevestigd bericht, uit het Danakil-gebied in boorlingen de wrakstukken zouden hebben gevonden van twee Italiaansche bombardementsvliegtuigen, welke in de woestijn zijn verongelukt. «Goud voor het vaderland' De Italiaansche vrouwen zullen heden haar trouwringen aan den staat afstaan. Reuter seint uit Rome: De geheele Italiaansche pers wijst op de groote symbolische beteekenis van den 18den December, den dag waarop in geheel Italië op plechtige wijze aan den voet der gedenkteekenen voor de geval lenen in den wereldoorlog en in de fascistische re volutie, de trouwringen zullen worden gedeponeerd, die als offer voor de goudinzameling aan den staat zullen worden afgedragen. In het geheele land zal dien dag van des morgens vroeg tot laat in den avond worden gevlagd. Allerwegen zijn de leidende functionarissen van land en partij voor deze inzamelingen opgeroepen. Woensdagmorgen wordt de inzameling geopend door een stoet Romeinsche vrouwen, aan wier hoofd zich de Italiaansche koningin zal bevinden, en welke stoet zich des morgens tegen negen uur naar het graf van den onbekenden Soldaat zal begeven. Daar aangekomen, zullen de vrouwen haar trouwringen offeren aan het vaderland en de in- tusschen gezegende stalen ringen, die de inscriptie dragen: „goud voor het vaderland", 18-12-14 (fas cistische tijdrekening) in ontvangst nemen. Bij deze gelegenheid zal de koningin een toe spraak houden tot het Italiaansche volk, welke door de radio zal worden uitgezonden. En de stopzetting van de werkverschaffing. Zijn zij thans uitgesloten van steunverleening. De drie Centrale Landbouworganisaties hebben gisteren het volgende telegram aan den minister van sociale zaken gezonden: „Drie Centrale Landbouworganisaties, t.w. Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, Katholieke Ne- „derlandsche Boeren- en Tuindersbond en Kon. Ned. Landbouw-Comité vernamen, dat werkverschaffing einde dezes jaars is vervangen door steunverleening waarvan in werkverschaffing geplaatste kleine boe ren zijn uitgesloten. Doord eze uitsluiting heerscht noodtoestand in kringen van deze kleine boeren, die daardoor van steunverleening en Kersttoelage zijn verstoken. Drie Centrale Landbouworganisa ties verzoeken Uwe Excellentie beleefd en dringend te bevorderen dat kleine boeren in dezen worden tegemoetgekomen." Dr. Benesj onbestreden presidentscandidaat. Prof. Nemec heeft zich teruggetrokken. PRAAG. De verkiezing van dr. Eduard Benesj tot president van Tsjecho-Slowakije in de bijeenkomst van de nationale vergade ring op 18 December, schijnt thans zeker. Prof. Nemec, de tegencandidaat van Benesj heeft namelijk zijn candidatnnr ingetrokken. Tot nu toe is geen andere candidaat gesteld. DeAgrariërs zijn tot het opgeven van hun positie gebracht door de houding van Hlinka met zijn cle- ricale Slowaken. Zij overwogen, dat zij een smade lijke nederlaag nabij waren cn hebben deze willen vermijden. Onder deze omstandigheden is ook de houding van Henlein en zijn Sudeten-Duitschers van geen bijzonder belang meer voor den uitslag. DE „JOS. MARIA" LIGT THANS GUNSTIGER. Kerkplein vier meter achteruit. Te Egtnond is de kop van het m.s. „Jos Maria" om gehaald, zoodat het schip thans in een gunstiger po sitie is komen te zitten. Het s.s. „Kerkplein" is vier meter achteruit ge- kieuwd. Hedenavond heeft de feestelijke opening plaats van de overdekte bad. en zwem-in- richting te Alkmaar waarvan wij in ons nummer van 18 November reeds een uitvoe rige beschrijving gaven. Wij waren reeds in de gelegenheid een foto te nemen van deze inrichting, die zeker behoort tot een der allermooiste in den lande en welke foto we hieronder voor onze lezers afdrukken. Het bad heeft een oppervlakte van 25 X 11 M., en is verdeeld in 3 bassins, elk van 3)4 M. De grootste diepte is 3)4 M.t terwijl er eenige kleine bassins zijn, die niet meer dan 40 c.M. diep zijn en waarin de ouders, als ze gaan zwemmen, hun klein tjes rustig, zonder dat ze gevaar loopen, kunnen la ten ploeteren cn plassen. Het bad is op den bodem en rondom met witte en groene tegels bezet; het fraaie verwarmde plafond is in witte kleur gehouden. Het water zal door deze kleurschakeeringen tot op den bodem helder door schijnend zijn en zal een eenigszins groenachtigen tint hebben. Rond het fraaie bad loopen de perrons, alle afge dekt met stroeve tegels, om uitglijden te voorkomen. De enorme glazen ramen rondom zullen, het licht in ruime mate doen binnenstroomen, terwijl 's avonds drie enorme lampen voor een zee van licht zullen zorgen. Eén verdieping hooger bevindt men zich op het ruime balcon, vanwaar men een prachtig gezicht heeft op het geheele had en zeker een mooie plaats vindt indien er wedstrijden of demonstraties worden gehouden. Er is in totaal ruimte voor ongeveer 250 toeschouwers. Waarschijnlijk deze week nog ondertee* kening. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat waar schijnlijk nog in den loop van deze week tot de on- derteekening van een handelsverdrag met de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika zal kunnen wor den overgegaan. Zooals bekend, zijn de onderhandelingen in Aug. te Washington aangevangen. Het voorstel van Ged. Staten om te vol doen aan de aanmaning van de Kroon met betrekking tot standplaatsaftrek voor het prov. personeel, verworpen. De Provinciale Staten van Noordholland kwamen gisteren opnieuw bijeen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. nir. dr. A. Röell. De voorzitter deelde mede, dat op 2 December een Kon. besluit is verschenen, waarin op een salarisver laging van 5 voor het provinciaal personeel wordt aangedrongen. Drie maanden na dien datum zal de verlaging moeten ingaan. Ged. Staten wenschten prae-advies in deze kwestie uit te brengen, weshalve de vergadering op 28 Januari zal worden voortgezet. Dan kwam aan de orde de hernieuwde aanmaning van den minister van Binnenlandsche Zaken om tot invoering van een standplaatsaftrek voor de ambte naren over te gaan. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten over de ze Koninklijke aanmaning prae-advies zullen uit brengen en dat de behandeling zal geschieden op 28 Januari 1936. In de vorige zitting besloten de Staten geen gevolg te geven aan een ministerieele aanma ning om standplaatsaftrek in te voeren voor het provinciaal personeel, In de door den minister voor gestelde regeling was een bepaling opgenomen voor het provinciaal personeel te Bloemendaal. Bij Kon. besluit van 9 November werden de Staten daarop opnieuw aangemaand binnen drie maanden een standplaatsaftrek in te voeren. Nadat verschillende sprekers voor en tegen het woord hadden gevoerd werd de voordracht van Ged. Staten om te voldoen aan de aan maning van de Kroon, vervolgens verworpen met 50 tegen 20 stemmen. Sneltrein Brno=Weenen ontspoord Een doode, dertig lichtgewonden. Brno (Tsjecho-Slowakije). De sneltrein, die te 20.40 naar Weenen vertrok, is bij het station Branowitz, halverwege Ludenburg, door nog onop gehelderde oorzaak ontspoord. De locomotief werd uit de rails gerukt en kantelde, evenals de bagage wagen en drie personenwagons. De machinist werd op slag gedood. Volgens de laatste berichten werden dertig personen gewond, doch geen enkele ernstig. De materieele schade Is echter aanzienlijk. De lijn zal ongeveer 18 uur versperd zijn, zoodat het treinverkeer Praag— Weenen over een andere lijn moest worden geleid.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1