Verklaringjan Lava! Uit Bergen Hij rechtvaardigt zijn vredesplan De Bilt seint VEREENIGING „VOLKSONDERWIJS". Bespreking over de opgerichte Kleuter school. De vereeniging wil absoluut geen schoolstrijd, doch wil een neutrale schcol. De totstandkoming thans een feit. u In liet Oranjehotel hacl gisteravond een bijeen komst plaats, georganiseerd door de afd. Bergen van „Volksonderwijs", waarop voor ouders en belangstel lenden de plannen werden uiteengezet voor de op richting van een Kleuterschool van Volksonderwijs, in een der lokalen van de Openbare Lagere School. De waarn. voorzitter, de heer J. Hogervorst, open de de vergadering, welke zeer druk bezocht was, met een hartelijk woord van welkom en verheugde zich over de groote opkomst. Spr. wees er op, dat door de algemeene vergadering een verzoek tot het bestuur was gericht, een kleuter school in Bergen te stichten. Spr. gaf daarna 't woord aan den heer Leistra om een overzicht te geven van de tot standkoming van een kleuterschool. Zooals gezegd, kwam het verzoek uit de algemeene vergadering en het eerste werk van het bestuur was, ouders te vinden, die kinderen hebben om de school te bezoeken. Het resultaat is geweest, dat wc begin nen kunnen met 40 kinderen. Daarna moest naar een ervaren kracht worden uit gezien; wij vonden mej. Sicgmund bereid ons te hel pen, waarmede het bestuur zich gelukkig prijst. Toen moest worden gezocht naar een geschikt lo kaal en vonden dit in cïc lagere school, dank zij de medewerking van B. en W. en van den Raad, die juist hedenmiddag besloot het lokaal ter beschikking te stellen, behoudens goedkeuring van den Inspec teur. Spr. dankte voor de verleende medewerking in deze richting. Een voornaam punt is ook de financiën; een be drag van f500.werd voldoende geacht. Dit bedrag zal worden bijeengebracht door het plaatsen van rcnteloozc aandeelen. Met de plaatsing dier aandeelen gaat het zeer vlot, maar er is meer geld noodig, om de school in stand te houden. Er is een norm bepaald van f2.per kind per week; werkloozen zullen 50 cents per week betalen. Het maximum schoolgeld zal echter f3.bedragen. Ieder jaar opnieuw zal een begrooting worden ge maakt en het schoolgeld opnieuw worden bepaald. Over het karakter der school, ofschoon nog staan de op losse schroeven, zeido spr.. dat de geest van de school van mej. Siegmund bewaard zou blijven. Mej. Siegmund blijft de baas, zeide spr. Het doel is niet te blijven bij één klas, docli in de toekomst hopen we op een afzonderlijke school. Het meubilair, zeide spr. zal bestaan uit tafeltjes en stoeltjes van een aardig model, ook het lokaal zal zoo aardig mogelijk worden ingericht. Er dient een prettige sfeer te zijn; alles moet er friscli uitzien. Daarna'gaf spr. gelegenheid tot 't stellen van vra gen. De heer Visser wilde spreken als voorzitter van het Dokter Dekkerhuis. De heer Leistra zeide, dat het bestuur van Volks onderwijs geen strijd wenscht, zoodat hei bestuur er geen debatavond van maken wil. Ds schoul is opge richt, zoodat er van een samenwerking geen sprake meer kan zijn, zooals het Dokter Dekkerhuis blijkbaar wil. De heer Visser antwoordde, dat het hem speet, dat er van samenwerking geen sprake meer kon zijn cn betreurde het, dat het Dokter Dekkerhuis in de op richting niet was gekend Spr. wilde daartegen pru- tcsteeren,1 omdat hij gemeend had, dat een kleuter school diende te worden gesticht op neutraal terrein en het Dokter Dekkerhuis zou volgens sprdaar om zeer geschikt zijn. Spr. had dan ook willen voorstellen een ve.reeni- ging te stichten, tot oprichting van een kleuter school. De heer Leistra kon' niet inzien, waarom het be stuur van het Dokter Dekkerhuis van Volksonder wijs verlangde, dat men dit bestuur eerst van de oprichting had moeten in kennis stellen. Spr wees er op, dat de kleuterschool in het Dokter Dekkerhuis geen neutraal terrein is. Bovendien is het Dokter Dekkerhuis, volgens spr. niet geschikt om er een kleuterschool te stichten. Spr. wilde niet ontkennen, dat waar hij strijder is voor het openbaar onderwijs, met voorbedachten rade een lokaal van de U.L.S. was gezocht voor de stichting der kleuterschool. Dc Voorzitter meende, dat ook 't bestuur van het Dokter Dekkerhuis later toonen kan dat het bereid is, mede te werken tot stichting van een eigen ge bouw. Dc heer Schuil vroeg, of het de bedoeling was, dat de kleuterschool geheel los stond van de O.L.S. cn dat dus de ouders vrij waren en hun kinderen later konden zenden naar de school welke zij wen- De lieer Leistra antwoordde op deze vraag beves tigend, maar men denkt wel eens anders: zoo is spr. bekend, dat er mensehen zijn geweest, die meen den, dat de heer Boets, het hoofd der O. L. S. ook hoofd zou worden van de Kleuterschool. (Gelach). Natuurlijk blijven de ouders geheel vrij in hun keuze. De heer Schuil wilde vragen, of het schoolgeld nog zou worden geregeld in een vergadering van Volks onderwijs. Spr. achtte een norm van f 2 te hoog en wilde voorstellen het schoolgeld te regelen volgens progressie. Spr. gaf hierbij een schoolgeldregeling aan, en zou het bestuur in overweging willen geven, liet schoolgeld in overleg met de ouders vast te stel len. De voorzitter antwoordde, dat begin Januari een vergadering zou worden gehouden, waarop de school geldregeling kan worden geregeld. De heer Leistra meende, dat het moeilijk zou zijn, de juiste inkomens te weten te komen. Beter is het daarom een norm vast te stellen; menschcn die geen 1 2 kunnen betalen, zullen soepel worden behandeld. Gaarne zal echter het bestuur het voorstel van den lieer Schuil in overweging nemen. De heer Schuil vond het toch wel goed nu de aan wezige ouders al te vragen, wat ze denken van een progressieve schoolgeldregeling. De beer Leistra vertelde voorts, dat het de bedoe ling is de kinderen naar leeftijd in twee klassen te verdoelen en de leeftijdsgrens te bepalen op 4 jaar. Maar ook dit zal soepel worden toegepast. Mevr. Schuil Vroeg, wanneer het schoolbestuur ge kozen werd. Do beer Leistra antwoordde, dat dit nog niet be kend was. Mevr. Schuil wilde nog weten, hoe de schooltijden waren? Dc heer Leistra zeide, dat deze dezelfde zouden zijn als bij Mej. Siegmund; daarin wordt de onder wijzeres geheel vrij gelaten. Mevr. Dekker wilde erop wijzen, dat in het Dokter Dekkerhuis een kleuterklasse is voor enkele dagen. Wij doen in Bergen, waar een behoefte is, en daar om had spr. gedacht, dat het bestuur van Volkson derwijs tiaar ons toe zou zijn gekomen. Maar dat is niet gebeurd, omdat het besturu ons niet wenscht. Wat het huis betreft, is daar wel degelijk ruimte genoeg en ook de sfeer mag goed worden genoemd. Spr. bad gemeend, dat hier door het bestuur van het Dokter Dekkerhuis bemiddelend kan worden opgetreden. Immers, de gevolgen van deze oprichting zijn niet zoo eenvoudig als men denkt, omdat zij weet als bestuurslid, van de Berger Schoolvereeni- ging, dat indien deze school er komt, ook de school- yerecn. een kleuterschool zal oprichten. Ieder welden- Opgewonden tooneelen in de Fransche Kamer. - Oorlog moet worden vermeden. Gister heeft de Fransche minister-president Laval, voor een dicht bezette Kamer een verklaring afgelegd, welke een rechtvaardi ging behelsde van zijn politiek in den Vol kenbond en in het bijzonder van de vredes voorstellen te Parijs. Om elf uur de tribune betredend las de minister-president zijn verklaring met rustige stem, maar met nadruk voor. Zijn betoog, dat het in het algemeen zonder interrupties werd aangehoord, kwam in hoofdzaak op het volgende neer: Wij hebben enkel gehandeld in opdracht van den Volkenbond en wenschen niemand iets op te dringen Do verwerping der voor stellen zou echter een érnstige situatie scheppen. De opgestelde formule vormt voor Engeland en Frankrijk de grens van onze pogingen. Ons eenig doel was een uitbreiding van den oorlog te verhinderen en te werken in het belang van den vrede. Toen Laval echter verzekerde, dat het Engelsch-Fransche voorstel een „eervolle en rechtvaardige oplossing" bracht, werd hij tweemaal door hoonend gejoel van de socia listen onderbroken, waarop de rechterzijde met krachtig applaus antwoordde. Frankrijk blijft trouw aan het Volkenbondspact, aldus Laval. Het werkte aan het herstel van den vrede en aan het tegenhouden der vijandelijkheden, zelfs nog vóór de vijandelijkheden waren begonnen. „Wij zorgden ervoor" aldus Laval, „met Enge land accoord te gaan. Ik sta op hetzelfde standpunt als Groot-Brittannië; overeenstemming tusschen dit land en Frankrijk is een voorwaarde voor onze vei ligheid." Laval herinnerde aan zijn reis naar Rome en aan de vriendschap met een volk, welks dooden één vor men met dc dooden der Franschen. Voorts zette Laval uiteen hoe hij met Londen heeft getracht nieuwe onderhandelingen te openen, terwijl de eerste sancties werden genomen. Met Sir Samuel Hoare werd hij het eens over een plan, dat zoowel voor Parijs als voor Londen het uiterste hunner po gingen vertegenwoordigde. lcend mensch zal het in z'n hart betreuren, dat er straks in de gemeente vier kleuterscholen zijn. Spr. doet een beroep op de ouders, om straks niet te zit ten met een aantal noodlijdende schooltjes. Spr. deed daarom het voorstel, hier in Bergen een vereeniging op ïe richten, om te komen tot stichting van een neutrale kleuterschool. De Voorzatter antwoordde, dat het bestuur van Volksonderwijs niet anders deed dan een opdracht uit te voeren van de algemeene vergadering. Ons bestuur heeft er niet aan gedacht naar het bestuur van het Dokter Dekkerhuis te gaan. Uwe beginselen brengen mee mevr. Dekker dat U ons steunt zeide spr. (Gelach). Wij hebben niet gedacht aan een schoolstrijd; het had op uw weg gelegen lid te zijn van Volksonderwijs en spr. hoopte, dat zij dit alsnog zou doen. Mevr. Dekker zeide, dat Volksonderwijs niet neu traal was, zoolang er een Berger Schoolvereeniging bestaat. De Voorzitter: Wij zijn zoo neutraal mogelijk, bewijs, dat wij juffrouw Siegmund met liefde heb ben aanvaard. (Applaus). Als mevr. Dekker ons een kapitaaltje wil geven voor de oprichting van een apart schooltje, dan gaarne! (Gelach). Mevr. Dekker: Nooit voor Volksonderwijs! De Voorzitter: Ik sluit hierover het debat, is er nosr iemand, die het woord wenscht? Mevr. Schuil: We durven niet meer! (Dave rend gelach). De heer Liestra: Er kan gesproken worden over de school; een debat over neutraal onderwijs is onvruchtbaar. Met een opwekking om als lid toe te treden, en rente) ooze voorschotten te nemen, sloot de voorz. onder dankzegging voor de belangstelling, de ver gadering. T.ANGENDUK Uitvoer van groenten en aardappelen. Met den uitvoer van tuinbouwproducten, welke in het bijzonder aan Langendijk worden geteeld, is het de laatste maand weer alles behalve voorspoedig ge gaan. Aan witte kool werd slechts 261 ton uitge voerd, ter waarde van f 10.000 tegen 994 ton ter waar de van f 18.000 in November van het vorig jaar. Per ton was echter de uitvoerwaarde, blijkende uit die cijfers grooter. Hetzelfde geldt van roode kool.'Hier van werden 233 ton uitgevoerd, ter waarde van f 12.000, tegen 769 ton ter waarde van f 19000 in de zelfde maand van het vorige jaar. Ook voor bloem kool trad een sterke achteruitgang in: 728 ton ter waarde van f 60.000, tegen 2445 ton ter waarde van f 129.000 in 1934. Tomaten werden er iets meer uit gevoerd, doch de exportwaarde was minder: 808 ton met een waarde van f 79.000 tegen 793 tón, ter waarde van f 91.000 in Nov. 1934. Aan uien werd 12215 ton ter waarde van f 319.000 uitgevoerd, in Nov. 1934 nog 14222 ton ter waarde van f 419.000. De hoeveelheid peen bedroeg nu: 416 ton ter waarde van f 8000 tegen 1317 ton ter waarde van f 11.000 in dezelfde maand van het vorige jaar. Voor aardappelen daarentegen was de toestand gunstiger. Dc uitvoer van pootaardappelen bedroeg 37.421 ton ter waarde van f 2.136.000 tegen 21.049 ton ter waarde van f 1.487.000 in Nov. 1934. Van deze hoe veelheid gingen 16.601 ton naar Frankrijk, 15.522 ton naar België, 2117 ton naar Italië, 2005 ton naar Duitschland, 592 ton naar Zwitserland, 441 ton naar Brazilië en 276 ton naar Tsjecho-Slowakije. Aan kleiaardappelcn werden 6770 ton ter waarde van f 1S9.000 uitgevoerd, tegen 4903 ton ter waarde van f 157.000 in dezelfde maand van 1934. De Commissie van Beheer voor de Gemeenschap pelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pan- cras besloot de loonen en salarissen met 7 1/2 pel. te verlagen. Tot vertegenwoordigers van de Commissie van Beheer in de Commissie voor het Geoi«r*niseerd Overleg werden herbenoemd de heeren J. Ootjers en C. Kramer en tot plaatsvervangers de heeren P. Kostelijk en C. Ooievaar. De vraag of de Britsche en Fransche ministers be oogd waren aldus te handelen, beantwoordde Laval evcstigend. Hij voegde er aan toe dat zij in over eenstemming en op wensch van den Volkenbond al dus handelden. Het is voldoende om het plan van het Comité van Vijf 'en de in Parijs opgestelde formules te vergelij ken om te zien, dat ze door dezelfde beginselen zijn gcinspireerd. Ik weet wat men ons verwijt, maar ik zie niet welk systeem men er dan tegenover stelt. Wij staan voor een nieuw hoogst ernstig moment. Een afwijzing van de voorstellen van Parijs zou een ernstige situatie scheppen, daar art. 16 al. 3 van het pact het nemen van militaire maatregelen mogelijk maakt. Ik heb de consequenties duidelijk onder de oogen gezien. Geroep van rechts: „Weg met den oorlog"! Links antwoordt: „Dat ruikt naar petroleum!" Laval yervolgt onder steeds grooter wor dend tumult: „Men zegt, dat wij weet ik welke premie aan den aanvaller hebben ge geven. Maar ik antwoordt, dat wij geen be slissing hebben genomen. Wij hebben slechts de ons opgedragen taak uitgevoerd. Doch ik Verwerp als onrechtvaardig en onjuist de critiek, die deswege tegen ons is gericht. (Geroep van links: Dat wil zeggen de cri tiek van Herriot). Laval wachtte tot de rust was teruggekeerd en verklaarde: „De verantwoordelijke gedelegeerden der verschillende landen hebben de toepassing van het Pact tot de economische sancties beperkt. De betrokken regeeringen moeten naar een vreedzame eervolle en rechtvaardige oplossing zoeken. Men spreekt van vrede, welnu ik dien hem." Nadrukkelijk zeide Laval dat hij er niet aan denkt binnenlandsche politieke overwegingen in dit of in een ander land in de oplossing van het con flict te mengen. Laval besloot: „Met de gedachte aan den vrede in de Fransche gezinnen, handel ik steeds naar mijn geweten." De socialist Moutet verklaarde, dat een embargo op petroleum het meest doeltreffend zop zijn ge weest, waarop Leon Blum zeide, dat de Fransche vertegenwoordiger dit had voorgesteld. Moutet ver volgde, dat de regeering moet beslissen over een uitbreiding van de sancties, indien dit wordt voor gesteld. Aan het slot van het debat zeide Laval tot de opcositie: Tusschen u en mij bestaat een meeningverschil dat makkelijk te regelen is. Ik zal te Genéve geen andere politiek volgen, dan die, welke ik heden morgen heb uiteengezet. (Langdurig applaus bij de rechterzijde, het centrum en op verschillende ban ken der linkerzijde). Laval vervolgde: De gevoelens, die u bezielen, zegt gij, zijn ingegeven door de zorg voor de col lectieve veiligheid en die van het land. Bij mij eveneens. De president der kamer bracht vervolgens in stemming het voorstel der regeering om den datum van de behandeling der interoellaties over haar buitenlandsche politiek op 27 December vast te stellen, waarvoor de regeering de kwestie van vertrouwen stelt. Dit voorstel werd met 304 tegen 252 stemmen aangenomen. Besloten werd tot het instellen van een nieuwe functie, n.1. die van boekhouder. Er zal een oproe ping worden gedaan op een salaris van f 1800 tot f 2200. ZUIDSCHARWOUDE. Tot secretaris van het college van Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer H. J. Er- xmap. Herkozen als ouaerling werd de heer C. de Boer Wz. en als diaken de heer J. Schoorl. NOORDSCHARWOUDE. In de zaal van Concordia werd een bijeenkomst gehouden door de s.d.a.p. van clen Langendijk en de modern georganiseerde arbeiders. De halve tooneel- zaal, welke hiervoor was besproken, was heel goed oezet. Doel dézer vergadering was, het Plan van den Arbeid nader bij de leden van s.d.ap. en van de vak organisaties bekend te rnaken. De heer J. van den Abeele opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot den spreker, den heer C. F. Roosenschoon. Daarna werd opgevoerd een door den heer Van den Abeele geschreven tooneelstukje, „Uns Sym bool", geheeten, hetgeen een aardig schetsje was, toepasselijk op het Plan van den Arbeid. Aan het einde van dit stukje werden de zg. Plan-vlaggen onthuld, een van de s.d.a p. en een van de vakbe weging. Vervolgens was het woord aan den heer C. F. Roosenschoon, die een uiteenzetting gal' van het Plan van den Arbeid, waarbij hij in het bijzonder het land- en tumbouvvvraaigst.uk behandelde, het hoofdstuk, waarvan hij een der samenstellers is. Het was een duidelijke rede, waardoor veler inzicht verhelderd zal zijn. Een vrouwenkoortje, samengesteld uit leden van de S.D.V.C., voerde onder leid h g van den heer A. Schrijver eenigc liederen uit. Hierbij viel op, dat ondanks de nog maar korte leiding van den heer Schrijver, een goede vooruitgang was te consta- teeren. Verder werd medewerking verleend door een groepje A.J.C.'ers, dat eenigc tooneelstulUes ten bes te gaf. Het was een goedgeslaagde avond. Valsch alarm. Dinsdagmiddag rinkelde op het gemeentehuis te Oudkarspel de telefoon en werd de mededeeling ge- aan: „Er is brand op de Spoorstraat". De veldwach- ?r, die juist aanwezig was, en de boodschap aan- am, maakte direct de noodige toebereidselen om de randweer te kunnen doen functionneeren en spoed- e zich daarna naar de Spoorstraat om te zien, waar e brand wel was. Toen hij echter op de Spoorstraat as aangekomen, was er van brand niets te bespeu- m. Geen enkel verdacht rookwolkje was zichtbaar, /at was het geval? De gemeenteveldwachter van Noordscharwoude vens gemeentebode, had per bekkenslag aan de mieentenaren verzocht, de straten van de sneeuw- iel te zuiveren. Toen een der Oudkarspelsche inge- ïtenen deze bekkenslag vernam, dacht hij (of zij) at er brand was en meldde dit aan het gemeente uis. Gelukkig was het geen waarheid. REDDINGSBRIGADE OPGERICHT. In het lokaal van den heer L. Hop werd een jecnknmst gehouden door de afd. Langendijk van s Ned. Ver. E.H.B.O.; de belangstelling was goed. ok de burgemeester dezer gemeente, Jhr. A. L. van pengler was aanwezig, terwijl de zwemvereeniging Ieerhugowaard eveneens vertegenwoordigd was. De voorzitter, de heer S. Tromp, opende de ver- adering met welkom, in het bijzonder tot den heer 'urgemeestcr en de spreker de heer Meijerink. De heer Meijerink, hierna het woord verkrijgend, 'uichte 't toe dat hier voor de Reddingsbrigade werd evoeld. Spr. achtte het beter, dat een aparte afdec- 'ng werd gevormd dan de Reddingsbrigade als on 'erafdeeling van E.I-I.B.O. te beschouwen. Nuttig is het zich aan te sluiten bij de Ned. Ver een. tot het Redden van Drenkelingen. De aanges'.o ten werkende leden zijn alle verzekerd tegen onge- Verwachting: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vries punt. Verdere vooruitzichten: Onzeker. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 759. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2.5 gr. C. 34 gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma» tieksmeersei. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. vallen; wanneer men wordt opgeroepen tot het ver- leenen van hulp en op weg daarheen, bij het verrich ten daarvan of op den terugweg een ongeval krijgt, is men verzekerd. Naar aanleiding van eenige vragen, werd door den heer Meijerink medegedeeld, dat de vereeniging vrij blijft het huishoudelijk reglement samen te stellen, wanneer dit maar niet in strijd komt met de statuten van den Bond. Een ledental van dertig a veertig is een aantal, waarmee de vereeniging wel rendeert; het is echter moeilijk te zeggen, daar het er van afhangt, of de dokter betaald moet worden of niet. Gevraagd werd of men in den korten tijd dat men hier kan zwemmen, voldoende opgeleid kan worden. Het antwoord luidde, dai de „grepen" kunnen wor den geleerd in den winter, terwijl in de drie zomer maanden het zwemmend redden zeker kan worden geleerd. De heer Leurink richtte hartelijke woorden tot den heer Meijerink en den burgemeester voor het geno men initiatief en spr. beval zijn collega, de heer Rood te Oudkarspel aan, om de leiding te nemen van het onderricht van de leden. De heer Rood merkte op, dat zijn kunnen wel over schat is. Spr. is bereid alle medewerking te verlee- nen in de vereeniging. Na nog eenige besprekingen gaven zich zeventien personen op voor de te vormen brigade. De heer Meijerink verzocht namens de vergadering den burgemeester het eere-voorzitterschap te willen aanvaarden.. De burgemeester nam de benoeming aan, onder het zelfde voorbehoud dat sommige leden maken. Spr. hoopte echter, dat spoedig tot de definitieve oprichting zal worden overgegaan. Na eenige besprekingen werd besloten tot oprich ting van de Reddingbrigade Langendijk en omstre ken. Burgemeester Van Spengler sprak zijn genoegen uit over dit besluit. Bestuursverkiezing. Overgegaan tot de bestuursverkiezing, werd tot voorzitter gekozen de heer S. P. Rood te Oudkarspel met 12 stemmen. De heer Rood nam de benoeming aan. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Schrieken, Zuidscharwoudc, Jb. Balder, Broek op Langendijk, W. Boon, Oudkarspel en P. Scheltus te Noordscharwoude. Hierna gaf de heer Tromp de leiding der vergade ring over aan den heer Rood, die zijn overtuiging uitsprak dat met de medewerking van den eere-voor- zitter en de bestuursleden, de vereeniging tot zegen zal st ekken. Den heer Meijerink dankte spr. met eenige hartelijke woorden voor zijn vele bemoeiingen in deze. De heer Leurink deed een beroep op Dr. De Wit om zijn medewerking te willen verleenen aan het mooie doel. Nadat de heer Jhr. Van Spengler den heer Meije rink had bedankt, volgde sluiting. Dc heer Dr. De Wit werd benoemd tot modisch adviseur, op voorstel van den heer Meijerink. Na sluiting der vergadering werd het twintigste lid ingeschreven. Z U P E BURGERBRUG. Auto-ongeval. Gistermiddag ongev. 5 uur geraakte aan de Groo- tesloot ter hoogte der boerderij van den heer J. Kra mer de groote autotreiler der fa. Zuidema en Jels- ma's transportbedrijf te Franeker," beladen met 220 zak aardappelen, bij het passeeren eener andere treiler, n.1. van Frico's Zuivelproducten, te Leeuwar den, zoodanig in den berg. dat de kraanwagen van garage C. de Moor gerequireerd moest worden. Na de vracht afgeladen te hebben, wist de kraanvvagen hem spoedig op het vaste spoor te brengen en kon de reis naar haar plaats van bestemming vervolgen. Een en ander had een tamelijk vlot verloop. Even wel bracht het een vertraging van het verkeer te weeg. Materieele schade of iets dergelijks viel niet te constateeren. ST. MAARTENSVLOTBRUG Zondagavond had de eerste gezellige bijeenkomst van Nut en Genoegen alhier weer plaats in de zaal van den heer A. Iloraaii. Door de tooneelver. „Ons Genoegen" te Castricum werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven: „Mijnheer de Senator" Het talrijk opgekomen publiek heeft ten zeerste genoten van de verschillende koddige tooneeltjes. welke tot 't eind toe de aandacht gespan nen wisten te houden. Op welk een imponeerende wijze wist b.v. de Senator (de heer Kesselaar) zijn schoonzoon Mittelbach (de heer J. Nijkamp) naar zijn wil te regeeren, doch telkens weer gedwars boomd werd door dien steeds weer opduikenden ad vocaat Mr. Gehring (de heer P. Schilp), om ons nu maar tot enkele personen te bepalen. Trouwens 'ook de andere leden van 't gezelschap gaven door hun goede vertolking volop te genieten. Het dave rend applaus was voor de spelenden dan ook wel t beste bewijs, hoe zeer hun spel werd gewaardeerd, terwijl ook de grimage van den heer Groothuizen uit Alkmaar, keurig verzorgd als deze was, zeer veel tot het succes heeft bijgedragen. In zijn sluitings woord riep de voorzitter hun dan ook een hartelijk „tot weerziens" toe. Een gezellig danste met de op gewekte muziek van de „Sonny Band" was 't slot van den goed geslaagden avond.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2