Markt in de Kerstweek Bsgrootingv.Koloniën aangenomen Beiastingverhooging noodzakelijk Ameiika versterkt zijn luchtvloot Marktberichten. Tegen de Ensjelsche regeeringspolitiek Advertentiën. XV IE ltlNGERWAARD Dinsdagavond vergaderde de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen in de zaal van den lieer H. v. d. Woude, onder leicling van Mevr. Visser- Bakker. Ondanks de zeer slechte gelegenheid (het was zeer glad), was de opkomst 'weer buitengewoon goed. Bij ons binnenkomen werden we al direct verrast door de zeer mooie tafelversiering, wat allemaal eigen gemaakt werk was van rood papier, alles met kaar sen verlicht. Van, alles en en nog wat was er ge maakt, b.v. klerenhangers, een mandarijn op een kleedje, een halve uitgeholde aardappel, mandjes met noten, zakjes met kransjes enz. enz. Het elec- trisch licht deed geen dienst, de geheele zaal was met kaarsen verlicht. Een bijzonder aardig effect. Iedere dame mocht een kleedje en een zakje met kransjes meenemen naar huis. Bij de opening sprak de presidente haar groote voldoening uit over deze groote belangstelling voor deza Kerstbijeenkomst. Het bestuur beoogde hiermede, dat men buiten een Kerstboom toch wel iets dergelijks kan maken om het in de huiskamer gezellig te maken. Na opening werd het woord gegeven aan Mevr. Jimmink, om een Kerstvertelling voor te lezen, geti teld: het Kerstvrachtkarretje. Met algeheele aan dacht werd deze vertelling, die uitstekend werd voorgedragen, aangehoord. Daarna werd door mevr. Kater geaccompagneerd, door mevr. Spaans gezongen het mooie Kerstlied: „Stille Nacht". Allen, die zich mevr. Kaler nog herinneren als oud lid van Apollo, zullen kunnen begrijpen dat dit heel mooi was. Zij is het zingen nog niet afgeleerd. Dan was de beurt aan Mej. van Vuure, die een voor dracht hield, getiteld „Gij vrouwen", van Helene Smit, een vertelling uit het leve>. van een Engelsch meisje, dat tijdens den oorlog heeft dienst gedaan als chauffeuse, om de gewonden naar het hospitaal te vervoeren. In deze voordracht kwam sterk naar vo ren dat de vrouwen moeten samenspannen om te trachten den oorlog te voorkomen. Na de pauze, toen wij zijn heengegaan, werd deze lezing voortgezet Het was weer een goed geslaagde avond van deze vereeniging, die dezer dagen haar 100ste lid mocht inschrijven. Nog werd medegedeeld dat 9 Januari Mej. Menagé hier een lezing zal hou den met als onderwerp: „Wat nu kleine man." B A R S 1 N G E RH O R N K0LI5ORN. Zondagavond gaf de Gymnastiekvereniging „U. D.L" eeü openbare uitvoering in het lokaal van den heer Buis. Het was weer een uitvoering, zooals we ze van „U.D.I." gewend zijn. Het afwisselende progyamma gaf ons een kijkje in alle af deelingen der vereeniging. Het begon met oefeningen aan de la»*e brug, voor de kleinste meisjes en eindigde ten slotte «iet de keurig uitgevoerde K.N.G.V.-seriën dér dames. Ongetwijfeld was dit laatste nummer ook een der mooiste van den geheelen avond. Bijzonder aardig was ook het dansje der meis jes. Tenslotte zouden we nog vele nummers kun nen vermelden, maar het komt steeds hierop neer, dat blijkt, dat alle leden met veel toewijding wer ken om de prestaties zoo goed mogelijk te maken. In den heer W. Keesman heeft de vereeniging een uitstekende leider, die met deze uitvoering weer heeft bewezen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Na de afwerking van het programma, dat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel blijkens het hartelijke applaus, dat telkens opklonk, volgde nog een aardig tooneelstukje „Een Mal geval", klucht in één bedrijf, dat voor het vroolijke slot zorgde ANNA PAULOWNA BREEZAND. Na gehouden aanbesteding is de bouw van een dubbel woonhuis aan den Balgweg voor den heer J. B. v. d. Burg (arch. W. Hoep), gegund aan den laagste inschrijver, d.w.z aan W. Bruin, Anna Pau- lowna het metsel-, timmer- en loodgieterswerk 3187) en aan J. Peute, Breezand, het schilder werk (f 348). HOOGWQüT) Op Zondag 15 dezer heeft de Langereizer tooneel- vereeniging ,L.O.L." een uitvoering gegeven in de zaal van café Visser. Opgevoerd werd een stuk in drie bedrijven, „De Doofpot". De publieke belang stelling was vrij matig, maar de wegblijvers hebben ditmaal ongelijk gehad, daar er aan de opvoering niets mankeerde en vooral de heerH. Lak als Jozef en de heer Besoo als zijn broeder Jaap oogstten veel succes. Na afloop wa er nog bal, waarbij de Gebr. Schermer op de gebruikelijke goede wijze de bege leidende muziek maakten. De werkverschaffing aan de Pade is door de ingetreden vorst stopgezet en met ingang van gister is de steunregeling wederom in werking getreden. CALLA NT SOOG Cursus voor Werklooze Jeugd. Vanwege het Comité ter ontspanning en onder richt aan jeugdige werkloözen zullen Vrijdag a.s. te 6 uur in de O.L.S. de lessen wederom aanvangen in houtbewerking. De cursus omvat: houtzagen (Kerb- schnitt), zagen, in- tarso arbeid, terwijl dezen keer voor 't eerst het z.g. brandschilderwerk ter hand zal worden genomen. De leider der cursus is de heer P. Vos J bz., secretaris van het Comié. SINT MAARTEN EENIGENBURG. In het Bestur van de banne Eenigenburg zijn her kozen de hoeren G. Schoorl als lid van het Dag. Be stuur en W. Meijles als Hoofdingeland, beiden al hier. WIERINGERMEER Vergadering Anti-Rev. Kies vereen. Maandagavond j.1. hield de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging in de Wieringermeer, in de Ger. Kerk te Slootdorp, onder leiding van haren voorzitter, den heer K. v. d. Veen, in dit seizoen de eerste ver gadering. De opkomst was, vermoedelijk als gevolg der slechte weersgesteldheden, slechts matig. Voorzitter opent met gebed, psalmgezang en schrift lezing en hield hierop een kort inleidend woord. Na afhandeling der gewone plichtplegingen, volg de verslag vergadering van de Kamerkieskring Den Helder door den hr. S. Bandringa, waarna de hr. R. Kadijk een inleiding hield over Aanpassing of de valuatie". Over dit nog al vrij belangrijke onderwerp volgde een levendige bespreking. De Voorzitter deelde mede, dat de volgende verga dering zau gehouden worden te Midden-meer, op 15 Januari a.s. Hierna sluiting met dankzegging. Gecombineerde jaarvergadering Ger. Jeugd verenigingen, Dinsdagavond hielden de Ger. Meisjesvereen. en Ger. Jonge!. Vereeniging, gecombineerd, in het gym- nastiekgebouw te Slootdorp hare jaarvergadering. De opkomst was groot, zoodat het geheele gebouw bijna was gevuld met belangstellenden. De leiding van de zen avond beruste bij Ds. v. d. Vliet. Na het uitspreken van een openings- en ewelkomst- woord, werd aanstonds een aanvang gemaakt met het lijvige programma, tellende 29 nummers. De jaarverslagen ademden een frissche geest, zoo wel wat de groei der vcreenigingen, als het finantieele gedeelte betreft. Voordrachten wisselden elkander af, terwijl door sommigen een maatschappelijk onderwerp werd be licht. Afgevaardigden van Ring en Krfcv brachten de BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN brengen ter alge- meene kennis, dat de weekmarkt aldaar in de Kerstweek zal worden gehouden op Vrij dag 27 December 1025. Schagen, 17 December 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. CORRESPONDENTIE. Ons wordt verzocht te willen mededeelen, dat de onderteekening van het ingezonden stuk, voorko mende in het blad van Zaterdag j.1. niet moet lui den T. Slikker te Oudesluis, doch A. Slikker te Ou- desluis. beste wenschen van kerkeraad en kiesvereeniging. In de pauze werden een partij boeken geveild, af komstig van de plaatselijke Chr. Leeskring, waardoor velen tegen geschikte prijzen in het bezit van goede lectuur kwamen. In de pauze werd thee en ververschingen uitge reikt Ds. Van de Vliet sprak een slotwoord. \V I E R I N G E N Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen, afd. Wieringen. In Cinema de Haan vergaderde Dinsdagavond jl. 8 uur de Bond van Boerinnen en andere plattelands vrouwen, afd. Wieringen, Een 38-tal dames was aanwezig. Mevr. de Haan-Bosker opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna volgde voorlezing der notulen en verslag der al-gemeene vergadering te Zeist Vervolgens wordt besproken een reis naar het P.E.N. te Bloemendaal. Er wordt besloten dit in Januari te ondernemen. Vervolgens leest mevr. de Haan voor een stukje over Huize „Vonk" te Noordwijkerhout alwaar van 29 Jan. tot en met 19 Maart een cursus wordt ge geven voor huisvrouwen. De kosten hiervan, dus voor 6 wéken, bedragen f65. Deze cursus wordt gegeven door mei. Hermine v. d. Heijde, welke in April hier een lezing zal houden. Voorzitster wekt op om deel te nemen aan dezen cursus, nog een paar plaatsen zijn beschikbaar. Op de vergadering te Zeist heeft mevr. Visser- Bakker uit Wieringerwaard erg gestreden voor tand- verzorgin-g op de scholen, Zij is daar een groot strijd ster voor; het is ook werkelijk een zeer goed doel. Mevr. de Groot zal eens informeeren om hier iemand te spreken te krijgen voor dit zoo mooie doel. De Voorzitster leest vervolgens nog iets voor over de vereeniging Kleuterverzorging en opvoeding. Er zal eens geinformeerd worden naar het lidmaatschap, indien dit niet te duur is, zal de vereeniging toetreden Ook zal een bibliotheekje aangevraagd worden, om dan onder de leden te laten circuleeren. Hierin zijn vele nuttige boeken Er zullen ook inlichtingen gevraagd worden over een te houden kookcursus. Dan wordt de thee rondgediend, met een verras sing en wel in den vorm van appelbeignets, welke door mevr. BakkerKuut gebakken zijn. Deze heeft zeker eer van haar werk gehad, ze waren overheer lijk. Op 16 Jan a.s. zal hier in Cinema de Haan een avond gegeven worden ten bate van den Blindenbond Mevr. de Haan-Bosker wekt de aanwezigen op. houdt 16 Jan. vrij voor dit schitterende doel en wekt an deren op. De prijzen zijn 30 ct., dus dat is zeker geen bezwaar. Als elk lid nu twee kaarten krijgt, welke weer teruggegeven kunnen warden, doen wij allen wat voor deze misdeelden. Ook spreekt voorzitster een opwekkend woord voor het kerkconcert der zangvereeniging „Zang en Vriendschap", Zondag a.s. te 8 uur in de groote kerk. De entree bedraagt slechts 20 cent. Inmiddels werden kaarten ten verkoop aangeboden. De voorzitster doet nog een mooie mededceling, het ledengetal is inmiddels gegroeid van 48 tot 111. Een mooi feit. Er zal geprobeerd worden alhier een Droste-film te laten vertoonen, evenals een zuiveldag. Bij dit laat ste zal dan o.a. door een leerares onderricht gegeven worden in het bereiden van kaasgerechten. De penningmeesteresse, mevr. Cornelissen, doet mededeeling, dat het saldo der vereeniging momen teel bedraagt f 47. Dan verzoekt mevr. de Haan-Bosker stilte voor mevr. G. Everts Koorn die voor ons een fragment voorleest uit het boek Heindrhuis van J. A. Visser. Dit werd gedaan op een zeer mooie en goede wijze, mevr. G. Everts-Koorn eigen. Zij had dan ook een aandachtig gehoor en aan het einde een dankbaar applaus. Mevr. de Haan-Bosker spreekt namens de aanwezi gen, woorden van dank. Het verhaal was heel mooi en diepvoelend. Vervolgens werden de aanwezigen nog opgewekt tot het werven van leden. De rondvraag welke hierop volgde, leverde niets op, zoodat mevr. de Haan ongeveer half elf deze zoo gezellige vergadering sloot. Op een maandschrift dat tijdens de vergadering circuleerde, gaven zich dadelijk al een 8-tal dames op als abonné, een goed begin. PURMEREND, 17 December 1935. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 26.000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs f 16.50. 7 kleine boerenkaas per 50 Kg. 17.50, vol vette f 21. 674 Kg. boter f 1.45—1.55 per Kg. 578 runderen: 300 vette koeien 4052 ct. per Kg., han del vlug: 147 geldekoeien f 80135 per stuk, handel matig; 80 melkkoeien f 110175 per stuk, handel vlug; 51 stieren 32—38 ct. per Kg., handel vlug; 6 paarden f 80—130 pers tuk, handel stug; 131 vette kalveren 3055 ct. per Kg., handel matig; 254 nuch tere kalveren voor de slacht f 5—11 per stuk, han del vlug; voor de fokkerij f 813 per stuk, handel vlug; 398 vette varkens voor de slacht 3840 ct. p. Kg., handel vlug; 41 magere varkens f 14—20 per stuk, handel matig; 268 biggen f 715 per stuk, handel matig; 1239 schapen f 820 per stuk, han del vlug; 30 bokken f 311 per stuk, handel matig: kippeneieren f 4.254.75, eendeieren f 2.65 per 100 stuks; piepkuikens 6070 ct. per Kg., oude kippen en hanen 3047.5 ct. per Kg., konijnen 0.402 per stuk, eenden 2570 ct. per stuk, duiven 40 cent p. naar: 650 ganzen f 2.10—2.80 per stuk, 110 zwanen 3—3.50, p st 298 kalkoeneieren: 498 kipeieren A 4.10 —4.75. 111 idem B 3.70—3.80 per 100 stuks. PURMEREND, 17 December 1935. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 90.000 eendeieren f 2.80—3.05; 65.000 kipeieren: 70—80 Kg. f 5.30—5.90. 65—66 Kg. f 4.90 —5, 63—64 Kg. f 4.80—5, 60—62 Kg. f 4,50-4.80, 58—59 Kg f4.40—4.70, 56—57 Kg f 4.30—4.50, 53— 55 Kg. f 4-4.30, 50—52 Kg. f 3.80—4.20. Tweede Kamer. Crisis-Hypotheek aflossing'swet onder het mes. In de gisteren gehouden vergadering van de Twee de Kamer werd behandeld de begrooting van kolo niën, nadat eerst een aantal kleine wetsontwerpen waren aangenomen. De heer Roestam Effendi (c.p.), becritiseert de welwillendheid, waarmede de Indische regeering staat tegenover de nationaal-socialistische propagan da. Zoowel de heer Cramer (s.d.) als de heeren van Dijk (a.r.) en van Kempen (lib.) meenen, dat wij een onverdeelbare Staatsmarine moeten hebben, zoodat de totaal kosten onzer vloot geheel ten laste der Ne- derlandsche begrooting dienen te worden gebracht. In zijn antwoord zegt de Minister van Koloniën, de heer Colijn, dat hij het er mee eens is, dat de ge dachte van een ondeelbare staatmarine op den voor grond moet staan. De verschillende gebiedsdeelen zullen dan, naar gelang hunner krachten, aan de Staatskas moeten bijdragen voor de bescherming, die zij genieten. Spr. geeft den heer Roestam Effendi toe, dat de hooge ambtenaren in Indië met veel tact een neutraal standpunt zullen dienen in te nemen. De begrooting van koloniën wordt daarna goedge keurd. Aan de orde komt dan de wijziging van de Indi sche begrooting. Na enkele debatten over den aankoop van parti culiere landerijen in Indië door middel van een se- mi-officieel orgaan en besprekingen over het uit voerrecht op rubber wordt ook dit wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd. Aan de orde is daarna het Zuiderzeefonds. De heer Ebels (v.d.) verklaart met genoegen te hebben gezien de plaatsing van een post van 2 mil- lioen op de bcgrooting ten dienste van de Noord oostelijke inpoldering. Het lijkt ook spr. juist, dat de M.U.Z. niet langer het privilege heeft bij de uitvoe ring der inpolderingswcrkzaamheden. De heeren van de Bilt (r.k.) en van der Zaal (a.r.) klagen over de steuntoekenning aan de visschers. De vergadering wordt dan om kwart over zes tot acht uur geschorst. In de avondvergadering wordt aan de orde gesteld de Crisis-hypotheek-aflossing. welk wetsontwerp bijzondere maatregelen inhoudt ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uit geleende gelden. De heer Goseling (r.k.) wijst op het verband tus- schen dit wetsontwerp en dat betreffende de vaste lasten. Beiden beoogen aanpassing. Dat men het thans in behandeling zijnde voorrang geeft, kan spreker billijken. Verder dringt hij aan op regelin gen betreffende Scheepshypotheken. Overigens meent spreker, dat men met de verde re aanpassingswetten niet te vlug kan zijn, Men moet doorhakken! De heer Coops (lib.) wijst op enkele mogelijke bezwaren, die zich in de practijk zullen kunnen voordoen, terwijl de heer Donker (s.d.) het onder havige wetsontwerp van betrekkelijk geringe betee- kenis acht. Eigenlijk worden hiermede slechts de solvabele debiteuren geholpen. De heer de Geer (c.h.) heeft in beginsel geen bezwaar tegen het ontwerp. Echter kan hij zich niet vereenigen met het gezichtspunt van den heer Goseling, die het tempo der regeering te langzaam vindt. Men wake door overijling tegen crediet-ont- wrichting. Minister van Scha'ik zegt dat men bij ingrijpen op het gebied der privaat-rechtelijke verhoudin gen buitengewoon voorzichtig moet te werk gaan. Dit wetsontwerp beoogt slechts het zonder nood zaak opzeggen van hypotheken tegen te gaan. Het is allerminst de bedoeling om hiermede ieder te helpen, die in moeilijkheden komt. Dat moet aan de vrije maatschappij worden overgelaten. Slechts solvabele debiteuren ontvangen door dit wetsontwerp steun. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. MOTIE VAN WANTROUWEN VAN DE PARLE MENTAIRE ARBEIDERSFRACTIE. Londen: De parlementaire Labour-fractie heeft in een gistermiddag gehouden buitengewone vergade ring besloten, in de Lagerhuiszitting van Donderdag a.s. de volgende motie van wantrouwen tegen de re- geeringspolitiek in te dienen: „De door de Britsche regeering als basis voor een ItaliaanschAbessijnsche regeling voorgestelde voorwaarden beloonen den aan valler ten gunste van het slachtoffer, vernie tigen de collectieve veiligheid en zijn in strijd met den uitgesproken wil van het Engelsche volk en van het Volkenbondsstatuut, tot welks steun de eer van Groot-Brittannië verplicht. Het Lagerhuis eischt derhalve, dat deze voor waarden terstond worden verworpen." De motie zal door den leider der Labour-fractie, Ma joor Attlee, worden ingediend. De z.g. „imperialistische groep" der conservatieve parlementsfractie, bestaande uit de diehards uit Hoo- ger- en Lagerhuis-fracties, heeft heden den minister president een telegram gezonden, waarin zij hun steun toezeggen aan de pogingen der Britsche regee ring tot oplossing van het ItaliaanscheAbessijnsche conflict langs vreedzamen weg. Het telegram werd door 37 parlementsleden geteekend. CHIMPANSEES ONTVOEREN EEN KIND. Kaapstad (Zuid-Afrika). Uit Kimberley wordt gemeld, dat uitgehongerde chim-pansees het dorp Maritzani hebben overvallen, daar groote vernielin gen hebben aangericht en een kind hebben ontvoerd. Men heeft een klopjacht op de apen georganiseerd. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Dec. Aangevoerd: 31000 Kg. uien f 1.80—2.40, driel. f 1.50 grove f 2.70—2.80, nep f 3.90—4, 1125 Kg. peen f 1.00, 1300 Kg. kroten f 1—3.80, 0600 Kg. roode kool f 2 -8.90, 8000 6t. gele kool f 0.40—2.50, 12000 st. gele kool f 1— 8.80, 27000 Kg. D. witte kool f 0.70—6.40, 600 st. an dijvie f 1.20. NOORDSCHARWOUDE, 18 December. Bevel, f 2.10, bl. dito f 2.50, uien f 2.20—2.40, drie lingen 1.20—1.30, grove f 2,80—2.90 gele nep 3.60, pen f 1.40, roode kool 6.80—8.20, doorschot 5.2Ó— 7.70, gele kool 3.9—5.30, doorschot 4—4.10, D witte kool 1805.30, doorschot 3.20—4.80, 5 pond Paardenlappen 104 2'/2 pond Bie.stuk 104 3 pond Ossenlappen 104 Varkensvleesch 35 en 40 ct. p. p. Rookvleesch per ons 10 ct. Bel. aanbevelend, S. HOUTKOOPER Gevraagd: een Meid-Huishoudster. met Kerstmis, letter G, Hulpkantoor Barsingerhorn. v r*. Ondanks het tot stand brengen van bezuinigingen MINISTER OUD OVER DE HEFFING VAN OPCEN- TEN. WIE HET BETER KAN MOET ZIJN TAAK OVERNEMEN. St In dc Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer inzake het ontwerp van wet tot heffing van op centen op enkele belastingen ter versterking van <d© middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks zegt de minister van Financiën: dat de leden, die het ont werp bstrijden, omdat dit in strijd zou zijn met het doel der regeeringspolitiek, welke immers gericht is op de voeging van den economischen toestand ten on zent naar de gewijzigde economische wereldstructuur, en wel door met name de kosten van het levenson derhoud te verlagen, met deze omschrijving van deze politiek een onvolledige vooi-stelling geven. Aanpas sing der economische verhoudingen ten onzent aan die der wereldstructuur kan inderdaad alleen wor den bereikt door een daling van het peil van kosten en lasten. De regeering is echter verplicht het noodige te verrichten, om te voorkomen, dat deze aanpassing zich voltrekt op een zoodanige wijze en in een zoo danig tempo, dat groote onheilen worden aangericht. Snelle aanpassing is noodig, doch zij mag niet verkregen worden tot eiken prijs. Dat belastingver- hooging daling der kosten van levensonderhoud te gengaat, is juist, doch hetzelfde is het geval met de talloozo maatregelen op het terrein van de land- bouwsteunpolitiek en de contingenteeringen tot steun aan de industrie. Toch moeten deze maatrege-> len genomen worden, teneinde een algeheele ineen-i storting van tal van bedrijven te voorkomen. Ilet-t zelfde geldt voor den werkloozensteun. Ongetwijfeld zou de aanpassing zich sneller voltrekken, indien er geen ondersteuning aan de werkloozen werd gege ven. Toch zullen er slechts weinigen worden gevon den die voor een dergelijke politiek zouden willen, pleiten. Thans is de toestand zóó, dat, ondanks het tot stand brengen van bezuinigingen, belastingver-i hooging noodzakelijk is. Het is 's ministers vaste overtuiging, dat, indien het mogelijk zou blijken, 's lands financiën in orde te krijgen zonder belasting- verhooging, dit verre de voorkeur zou ver dienen boven wat thans wordt voorgesteld. De minister ziet daartoe geen kans. Wanneer er anderen zijn, die dat wel kunnen, dan is het zonder ccnigen twijfel in 's lands belang, dat zij zijn taak overnemen. Do vraag, of een verdere verhooging der inkom stenbelasting niet de voorkeur verdiende boven som-< mige der thans voorgestelde heffingen, is door den! minister rijpelijk overwogen. Hij is echter tot de slotsom gekomen, dat, mede in verband met de ster ke stijging der belasting van het inkomen door al-< lcrlei opcentenverhooging zoo voor 't Rijk als voor andere publiekrechtelijke lichamen gedurende de laatste jaren van een dergelijke verhooging thans moest worden afgezien. Het justitieel optreden tegen „Volk en Vaderland" Geldboeten en gevangenisstraf geëischt tegen de redacteuren. Utrecht: Door den Officier van Ju stitie bij de Arrondissementsrechtbank te Utrecht, mr. A. N. Fabius, werd geëischt te gen mr. H. Reyden, drie maanden gevange nisstraf, tegen den hoofdredacteur, mr. S. A. van Lunteren en tegen J. Hollander f100.— boete, subs. vijftig dagen hechtenis. Honderd jagers en 110 bombardements vliegtuigen besteld. "Washington: Het ministerie van oorlog heeft gisteren opdracht gegeven tot den bouw van 100 jachtvliegtuigen en 110 groote Douglas-bombardementsvliegtuigen. De jagers zullen geheel van metaal zijn en een in- trokbaar landingsgestel hebben. Zij bieden plaats voor tivce personen en zullen van één motor zijn voor zien. De maximum-snelheid zal 400 kilometer per uur bedragen. Zij zullen vijf machinegeweren en een in stallatie voor het laten vallen van twintig kleine bom men aan boord hebben. Verder zullen zij zóó inge richt zijn, dat tanks met chemicaliën kunnen worden ingebouwd. Groote brand in een Roe- meensche gevangenis Vuur dreigt van werkplaatsen naar cel lulaire afdeeling over te slaan. Boeknrest. Gisteravond is in de werkplaatsen van de gevangenis te Vacarescti nabij Boekarest, waar meer dan duizend gedetineerden verblijven, een groote brand uitgebroken. Het vuur breidt zich nog steeds uit en alle pogingen worden in het. werk gesteld om te voorkomen, dat het overslaat naar de in de nabijheid gelegen cellulaire afdeeling, waar de opgesloten gevangenen zich tot nog toe rustig ge dragen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3