Gemeenteraad Bergen. Mag de R.K. Voetbalclub „Berdos" nog langer aanspraak maken op gemeente lijke subsidie? Neen, zegt de heer Voüte. Leveren de winkeliers te duur aan de gemeente? Een beschuldiging van den heer Vrije, welke de heer Hemelrijk niet aanvaardt. Een nieuw besluit ter verbreeding van den Bergerweg bij de melkfabriek. De afd. Bergen van Volksonderwijs krijgt een lokaal in de O.L.S. voor de stichting van een Kleuterschool, behoudens goed keuring van den Inspecteur. Debat over een nieuwe steunregeling. Een aanval op de aanpassingspolitiek der Re geering van socialistische zijde. Gistermiddag om twee uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: de heer J. W. Macdonald, loco-burge meester. Aanwezig alle leden. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de openbare raads vergadering van 29 October 1935. Deze worden na een opmerking van wethouder den Das goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de aan den Raad gerichte stukken vermelden wij de navolgende: a. Beschikking van Ged. Staten van Noordholland houdende goedkeuring van een Raadsbesluit tot het aangaan van een vaste geldleening groot f66.000.—; b. Adres van het Bestuur der Afd. Bergen van Het Witte Kruis, houdende verzoek tot stichting en inrichting van een badhuis en dit aan de afdeeling in exploitatie te geven. B. en W. stellen den Raad voor dit adres te be handelen bij de Gemeentebegrooting 1936. c. Mededeeling aan B. en W. van het Bestuur van het Dokter Dekkershuis, dat over het vereenigings- jaar 1 September 1934^31 Augustus 1935, geen ge bruik zal worden gemaakt van het toegezegde ge meentelijke subsidie ten behoeve van de jeugdige werkloozen. d. Mededeeling aan B. en W. van den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, dat geen aanleiding bestaat het locaalport van den be- stelkring Bergen uit te breiden met den kring van het hulpkantoor te Bergen aan Zee. B. en W. stellen den Raad voor met uitzondering van het adres sub b genoemd, deze stukken voor ken nisgeving. aan te nemen. Conform besloten. De R.K. Voetbalclub „Berdos". De heer Voute (Middenbl.) wijst er naar aanlei ding van het door de R.K. Voetbalclub „Berdos" over gelegde jaarverslag '1934 op, dat deze voetbalclub speciaal was opgericht voor katholieke jongelieden en dat daarom indertijd door den Raad ook subsidie werd verleend. Nu heeft spr. vernomen, dat ook jon gelui van een andere godsdienstige richting bij Ber dos als lid worden aangenomen en spr. meent, dat daardoor de aanleiding tot het verleenen der sub sidie is komen te vervallen. Wethouder Miltenburg (R.K.) vindt de houding van den heer Voute zeer eigenaardig. Immers, vroeger heeft deze zich verzet tegen een subsidie-verleening, omdat het een sectarische vereeniging gold en thans, nu het sectarische vervallen is, verzet de heer Voüte er zich weer tegen. Bovendien zijn de niet-katholie- ken leden van den 2en rang, want ze hebben niet eens stemrecht. De heer Voüte: Zooiets dus als in Duitschland! (Ge lach.) De Voorzitter meent, dat dit 'n interne aangelegen heid is van de vereeniging „Berdos", waarover de Raad niets heeft te zeggen. Spreker acht het 't beste de subsidie-aangelegenheid te bespreken bij de be handeling der gemeentebegrooting. Aldus wordt besloten. Gemeentereken&ng en rekeningen der bedrijven 1934, 3. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening, dienst 1934 en vaststelling der rekeningen 1934 van het gem. Electriciteitsbearijl, het gem. Woningbe drijf en het Burg Armbestuur. In ons blad van Maandag gaven wij reeds de cij fers dezer rekeningen. De heer Dingerdis ^R.Iv, Arb.) vraagt of Bergen zich ook aansluit bij de gezamenlijke actie om liet electriciteitsbedrijf voor de gemeento te behouden. De Voorzitter antwoordt, dat Bergen adhaesie heeft betuigd, dat was indertijd besloten. De heer Vrije (Middenbl.), geeft uiting aan de waardeering voor den heer Punt, voor de wijze, waarop deze alle stukken keurig in orde heeft go- bracht, zoodat het onderzoek niet moeilijk was. Naast dit woord van waardeering liceft spr. ook een woord van protest nl., dat de rekeningen der leve ranciers aan de gemeente zoo buitengewoon hoog zijn, Misschien is het vechten tegen de bierkaai, maar toch wil spr. er tegen protesteeren. Waarom moeten leveranciers voor de gemeente zooveel duurder zijn dan voor particulieren? vraagt spr. zich af. Spr. zal nu geen gedetailleerde cijfers paar voren brengen, doch zal dit zeker het volgende jaar doen, als hij het geluk heeft weer in de commissie te zit ten en de toestand dezelfde is gebleven. De Voorzitter antwoordt, dat als het iemand is die zuinig is op de gemeentefinantiën, de heer Rog geveen zeker als zoodanig kan worden genoemd. Zeker is het, dat cenige posten niet behoorlijk zijn omschreven, waardoor de posten te hoog schijnen. Als de rekeningen te hoog zijn. dan zal de heer Roggeveen ze zeker terugzenden. Met het betoog van den heer Vrije kan spr. accoord gaan, omdat inderdaad sommige leveranciers aan den hoogen kant hun rekeningen opmaken. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) meent, dat hier door den heer Vrije een blaam is geworpen op alle leve ranciers. Er is hier gegeneraliseerd en daarom wil spr. niet zwijgen. Het eenige excuus is, dat de heer Vrije voor 't eerst in de commissie zit. Heeft de heer Vrije zich op de hoogte gesteld bij het hoofd- van dienst? Spr. meent, dat dit niet is gebeurd en daar om ligt de fout bij de commissie. Ook had het op den weg gelegen zich tot de betrokken leveranciers te wenden, alvorens te komen met deze aLgemeene klacht. Houdt het mij ten goede, dat ik op de mij eigen vriendelijke manier hiertegen protesteer, zegt spr. De heer Hemelrijk kan niet gelooven, dat deze beschuldiging juist is, dat zou spr. tenminste van zijn medeburgers zééi tegen vallen. Spr. noemt dit een dubbele aanklacht en wel tegen de gemeente en tegen de leveranciers, welke hier in het midden van den Raad wordt geslingerd. De heer Voüte wil ook een woord van hulde bren gen aan het Burgerlijk Armbestuur, dat een schitte rend rapport opstelde. Daarin zijn bovendien zulke belangrijke vraagstukken aangesneden, dat het waard zou zijn, deze eens t z.t. in geheime zitting onder de oogen te zien. De heer Vrije wil op de woorden van den heer Hemelrijk nu niet ingaan, dat komt wellicht het volgend jaar wel. De rekeningen worden dan met algemeene stem men goedgekeurd. Kweekelinge voor de O. L. S. 4. Voorstel van B. en W. om hun te machtigen aan het hoofd der O. L. S. toestemming te verleenen, voor het jaar 1936 een kweekelinge met acte tot genoemde school toe te laten, op een wedde, nader door den raad te bepalen. De heer Hemelrijk zegt, dat B. en W. den Raad niet behoeven te vragen om een kweekelinge aan te stellen, dat kunnen ze zelf doen. Bedoeld is zeker, dat B. en W. den Raad vragen een bedrag uit te trekken voor deze kweekelinge? De Voorzitter antwoordt, dat daarvoor inderdaad een bedrag op de begrooting zal worden uitgetrok ken. Dq heer Hemelrijk: En zijn B. en W. het over dit bedrag reeds eens? De Voorzitter: Voorloopig wel! De heer Hemelrijk: Dan zal ik er nu niets meer van zeggen. Conform wordt dan besloten. Regenten Centraal Ziekenhuis. 5. Voorstel van B. en W. om goed te keuren, dat de Commissie der Buitengemeenten voor het Cen traal Ziekenhuis ter voorziening in de vacature van 2 leden van het College van Regenten over het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar, wegens periodieke af treding van de heeren C. Haringhuizen, oud-burge meester der gemeente Wieringerwaard en S. G. L. F. Baron van Fridagh, burgemeester der gemeente Schoorl, deze aftredende leden aan het College van B. en W. van Alkmaar, ter herbenoeming voordraagt. Conform besloten. Bouwwerken voor de gasvoorziening. 6. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der Bouw- rekening betreffende de werken voor gasvoorziening van Bergen over 1934, overeenkomstig art. 1 van het met de gemeente Alkmaar gesloten contract inzake gaslevering. Conform besloten. Vaststelling plan van uitbreiding. 7. Voorstel van B. en W. om te besluiten, de vast stelling van een plan van uitbreiding voor de ge meente, omvattende het geheele gemeentelijke terri toir, voor te bereiden. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel analoog is aan hetgeen voor het uitbreidingsplan-Oost werd vastge steld. Conform besloten. Namen voor nieuwe wegen. 8. Voorstel van B. en W. om de door de Binnenland- sche Exploitatie Mij. van Onroerende goederen te Haarlem nieuw aangelegde wegen, gelegen tusschen de Prins-Hendrikstraat-Emmastraat en Dr. van Pelt- laan de namen te geven van „Nassaulaan", „Emma- plein" en „Waldeck Pyrmonthlaan." Als voren. Verbreeding van Breelaan en Notweg. 9. Voorstel van B. en W. om van Mw. R. Huizinga te Bergen onderhands te koopen een strook grond van haar perceel langs de Breelaan voor verbreeding van dien weg en langs den Notweg grond te ruilen, waardoor deze weg op 10 M. breedte kan worden ge bracht, tegen betaling door de gemeente van een vergoeding ad. f 42.— en onder voorwaarde, dat de noodige verplaatsing van de scheidingen door en voor rekening der gemeente geschiedt, bij verschil van werkelijke grootte geen verrekening zal plaats hebben en de kosten op de overdracht vallen de, voor rekening der gemeente worden genomen. Conform besloten. Huurverlaging. 10. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen de huur der woning Karei de Grootelaan no. 17 met in ging van 1 Januari 1936 te bepalen op f 9.per week en de huur der onverhuurdc woning, Karei de Groo telaan No. 15 vast te stellen op minimum f 8.50 per week, kosten van waterverbruik voor beide woningen voor rekening van huurders. In verband met het feit, dat de huurder van de woning Karei de Grootelaan no. 15 onlangs van de huur werd ontslagen en de huur voor deze woning werd bepaald op f 9.per week, wordt het billijk geacht, dat de huur van de woning Karei de Groote laan No. 17 eveneens wordt verlaagd en niet het ein de van den huurtijd wordt afgewacht, zeggen B. en W. Voor het perceel no. 15 heeft zich voor een huur van f 9.— per week nimmer een huurder aangemeld. Aangezien bedoeld perceel no. 15 kleinder is dan no. 17, wordt voorgesteld den huurprijs voor de wo ning Karei de Grootelaan no. 15 te bepalen op mini mum f 8.50 per week. De heer Dingerdis wil dit huurcijfer nog iets lager stellen, om niet gebonden te zijn. De heer Hemelrijk: B. en W. zijn nooit gebonden! (Gelach). De Voorzitter raadt af, de huur nog lager te stel len, willen de heeren voor het, leegstaande huis B. en W. de vrije hand laten, dan heeft spr. daar niets op tegen. Aldus wordt besloten. Verpachting van Gemeenteeigendommen. 11. Voorstel van B. en W. om aan de huurders van ceinpente-eigendommen, die bereid zijn de voor 1935 gehurde perceelen voor 1936 tegen denzelfden huur prijs in te huren, deze perceelen te gunnen en de overige perceelen voor het jaar 1936 publiek te verpachten, doch echter den Zuurdijk en een perceel weiland, oorspronkelijk groot 1.2040 H.A., ge legen aan de Banscheiding, onderhands te verhu ren, resp. aan P. Meijer tegen een huurprijs van f 4.50 Tvvas over 1935 verhuurd aan C. F. Roobeek voor f4.50, welke huurder op inhuring geen prijs stelt) en aan C. van der Zei voor f 60 (deze huurder betaalde een pacht over 1935 van f75, doch wordt een huur prijs van f60 billijk geacht in verband met het feit, dat van dit perceel 10 Are is onttrokken voor het woonwagenpark en het risico 't welk de nabijheid van een woonwagenpark voor huurder kan opleve ren). Conform beslóten. Verbreeding en strekking Bergerweg. 12. Voorstel van B. en W. om onder intrekking van het Raadsbesluit d.d. 23 Juli 1935 te besluiten ten behoeve van de verbreeding en de strekking van den Bergerweg voor de melkfabriek „Wilhelmina" en zooals met erfpachtster is overeengekomen, een strook grond van het fabrieksterrein, waarop zich een steenen schuur en een wei-installatie bevinden, welke verplaatst en opnieuw opgetrokken moeten worden, aan de erfpacht te onttrekken; dat de kosten hiervan, alsmede van den aanleg van een toegangsweg langs de fabriek naar de nieuw te bouwen schuur tevens garage en nieuwe rioolleidingen en bijkomende werken, tot een bedrag van f 4000 voor rekening der gemeente zullen worden genomen. In hunne toelichting tot dit voorstel zeggen B. en W., dat hun door Ged. Staten werd medegedeeld, dat de voorkeur gegeven wordt aan de in de considerans van het Raadsbesluit, van 23 Juli 1935, eerstgenoem de oplossing, welke zou leiden tot een uitgaaf voor de gemeente van c.a. f 4000, en die oplossing om fi- nancieele redenen bij de gemeente bezwaar ontmoet te. Waar dezo uitgaaf echter zal strekken tot verbete ring van den Bergerweg, welke weg voorkomt op het Prov. Wegenplan in den zin van de Wegenbelasting wet (thans Motorrijtuigen-belastingwet) kan bedoel de uitgaaf opgenomen worden onder de kosten van verbetering van dien weg, terzake waarvan de ge meente een belangrijke uitkeering op grond van do Wegenbelastingwet zal kunnen ontvangen, en naar bet zich laat aanzien, zoo niet het geheele bedrag, al thans het grootste gedeelte hiervan door de gemeen te zal worden terugontvangen. Ook het argument, waarmede B. en W. door den Prov. Waterstaat in kennis werden gesteld, dat het in eigendom afstaan van het terrein aan de N.V. „Wilhelmina" thans bij deze onderneming in erf pacht geen aanbeveling verdient, omdat bij afloop der erfpacht, de bebouwing langs den Bergerweg zoodanig zou kunnen zijn, dat de melkfabriek daar niet meer op haar plaats is, of haar verplaatsing ge- wenscht wordt, geeft B. en W. aanleiding, het voor stel van Ged. Staten over te nemen en den Raad dienovereenkomstig te adviseeren. Omtrent het maken van een afscheiding tusschen den rijweg en het rijwielpad is overeenstemming tusschen partijen bereikt. De navolgende voorwaarden worden hierbij voor gesteld: 1. dat wordt verleend recht van overgang naar- en uitloozing op de Bergerringvaart, zoowel ten behoe ve van de tegenwoordige fabriek als ten behoeve van de toekomstige zuivelfabriek op het aangrenzende eigen terrein van de N.V., onder voorwaarde dat de uitloozing plaats heeft door een door het Gemeente bestuur aan te geven zuiveringsinrichting, tenzij rioleering op een eventueel door de gemeente aan te leggen riool in den Bergerweg mogelijk is; 2. dat vanaf den eigendom der N.V. twee uitwegen, elk ter breedte van ten hoogste vijf meter, zooals ter plaatse zijn bepaald, ten behoeve van het aangren zende terrein, naar den Bergerweg worden gegeven; 3. dat de sub. 1 en 2 genoemde voorwaarden als erfdienstbaarheid zullen worden gevestigd, waarvoor geen rechten aan de gemeente verschuldigd zullen zijn; 4. dat na afloop van den erfpachtstermijn de voort zetting van het zuivelbedrijf door de N.V. verzekerd blijft, behoudens inachtneming der wettelijke en provinciale voorschriften en thans bestaande gemeen telijke bouwvoorschriften. De heer Hemelrijk meent, dat Gedeputeerden moei lijk genoegen kunnen nemen, met het door B. en W. onder sub. 4 vastgelegde. Bent U hier niet in strijd met hetgeen Gedeputeerden als bezwaar hebben aan gevoeld? vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat hier van een tegen strijdigheid geen sprake is. De schuur wordt nu ver plaatst van erfpachtsterrein naar het eigendomster rein, en later zal misschien de fabriek volgen. De heer Hemelrijk vraagt zich af, of een verbete ring daar ter plaatse noodzakelijk is. Als die verbe tering f 4000 moet kosten, dan wil spr. daartegen be zwaar maken. Het grootste deel komt weliswaar te rug uit het Wegenfonds, doch daar deze weg op het Prov. Wegenplan voorkomt, zullen Ged. Staten ook de volle f 4000 moeten betalen. De Voorzitter antwoordt, dat dit punt voor auto mobilisten zeer gevaarlijk is en verbetering behoeft. De f4000 kunnen over 1936 op het Wegenfonds worden gebracht en zal de gemeente terugkrijgen in 1937. Een bedrag van ruim f6000 moet de gemeen te echter onherroepelijk betalen. De heer Swaag (Middenbl.) vraagt, waaruit de genoemde zuiveringsinrichting zal bestaan. De Voorzitter zegt, dat het een sceptic-tank zal worden. De heer Hemelrijk wil weten, of de toestand van het fietspad bij slecht weer verbeteren zal. De Voorzitter antwoordt, dat de toestand inderdaad veel beter zal worden. Het voorstel wordt daarna? aangenomen. Wijziging Reglement Armbestuur. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Het gelden hier eenige administratieve wijzigingen betreffende het opnemen van boeken en kas van het Burgerlijk Armbestuur. Zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Kleuterschool van Volksonderwijs. 14. Voorstel van B. en W. om aan de Afd. Ber gen der Vereeniging „Volksonderwijs" met ingang van 1 Januari 1936 tot wederopzegging het lokaal voor handenarbeid der O.L.S. ten behoeve van een op te richten kleuterschool in gebruik af te staan, tegen betaling van een vergoeding volgens de van kracht'zijnde verordening, onder toezegging van een subsidie gelijk aan 80 der te betalen vergoeding, behoudens in dit percentage bij de behandeling van de Gemeentebegrooting 1936 door den Raad wijzi ging mocht worden gebracht. De Voorzitter deelt mede, dat over dit voorstel een brief is ingekomen van het bestuur van het Dokter Dekkerhuis, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de stichting in de O.L.S., en waarin op samenwerking wordt aangedrongen. De heer Dingerdis heeft uit, dezen brief gezien, dat er nog een poging wordt aangewend, om tot samen werking tusschen het bestuur van het Dokter Dek kerhuis en Volksonderwijs te komen. Gevraagd wordt het Kleuterschooltje niet te stichten in de Openbare School, doch in het Dokter Dekkerhuis. Daarom wordt verzocht dit punt aan te houden, waarmede spr. ac coord kan gaan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. principieel besloten hebben het lokaal ter beschikking te stellen, doch dat de inspecteur van het L. O. den wensch te kennen heeft gegeven, de situatie ter plaatse op te nemen. De heer Voüte ziet geen enkele reden dit punt aan te houden. Immers, er bestaat voor spr. alleen bij zonder- en openbaar onderwijs. Waarom zou nu Volksonderwijs geen Kleuterschool mogen stichten? In den brief wordt naar voren gebracht, dat hierdoor den schoolstrijd weer ontbranden zou, maar spr. kan dit niet inzien. Die strijd is reeds vroeger ontbrand en spr. meent dat als er behoefte bestaat aan een Kleuterschool bij het bijzonder openbaar onderwijs, daartegen ook geen bezwaar zal zijn. Nog wordt in den brief gesproken van het Dokter Dekkerhuis als neutraal terrein. Spr. kan dit niét inzien. De heer Swaag zou van B. en W. nog nadere in lichtingen willen hebben, omdat spr. den brief met de bezwaren van het Dokter Dekkerhuis niet begrij pen kan. Waarom is het bestuur van die stichting fei- lijk tegen een Kleuterschool van Volksonderwijs? vraagt spr. zich af. De Voorzitter meent, dat er verschil bestaat tus schen een onderbrengen van kinderen, omdat zc thuis lastig zijn. en een werkelijke kleuterschool. Volksonderwijs nu beoogt het laatste. De heer Hemelrijk zegt, dat hier voor 't eerst sprake is van het voorbereidend onderwijs. Spr. noemt dit van groot belang voor de gemeente. Naast een kleu terklasse, gevestigd in de Bijzondere School, is er een kleuterklasse in het Dokter Dekkerhuis. Dat het Dok ter Dekkerhuis voor dit sociale doel openstaat is volgens spr.te prijzen. Daar wordt neutraal onder wijs gegeven, tenminste zoover spr. bekend is. Spr. vindt het bevreemdend, dat. Volksonderwijs zich niet eerst eens in verbinding heeft gesteld met het bestuur van 't Dokter Dekkerhuis. Spr. ziet in de stichting dezer school een voorbereiding van Volks onderwijs voor de Openbare Lagere School; nu zal de Boschschool waarschijnlijk ook komen met een kleuterschool. Spr. begrijpt daarom de ontstemming zeer goeda Het is hier een concurrentiestrijd cn geen conscientiestrijd. Het bestuur van het Dokter Dekker huis meent, dat die concurrentiestrijd bij de kleuters nog te weren is. De vraag is ook, ontstaat er geen versnippering van dit onderwijs? Splitsen we dat onderwijs, dan zal in derdaad versnippering volgen. Spr. vraagt, op hoeveel leerlingen Volkouderwijs kan rpkenon? De voorziter: Begonnen wordt met 40, dat binnen kort zal worden opgevoerd tot 60. De heer Hemelrijk: Dan begint Volksonderwijs met heel wat meer leerlingen dan het Dokter Dekkerhuis, dat 15 leerlingen heeft. Spr. is er niet tegen, dit lokaal beschikbaar te stellen, om beide scholen de kans te geven. Kunnen de beide ver- eénigingen tot overeenstemming komen, des te beter. Sur gelooft niet dat dit zoo moeilijk zal zijn Waar de Raad niet van plan is gemeentelük be waarschool-onderwijs te geven, wil spr. gaarne Volksonderwijs ter wille zijn. Wethouder Miltenburg veelt ook wel het belang van overleg, doch meent, dat het zeer wenscht zou zijn een groote kleuterschool te stich- ten in het Dokter Dekkerhuis. Met het cog op het; verkeer, lijkt spr. dat ongewenscht. De heer Dingerdis blijft aandringen op aanhou ding, om beide vereenigingen gelegenheid te ge ven alsnog samen te overleggen. Wethouder den Das wijst er op. dat de aanvangs- leeftijd voor de lagere school verhoogd is. waardoor het kleuteronderwijs op een heel anderen grond slag wordt gebaseerd. Wat in het Dokter Dekker huis gebeurt, is bezighouden van kleuters en heel wat anders dan wat Volksondrewijs wil. Spr. is er daarom voor, dat deze lokaliteit ter beschikking wordt gesteld. De heer Dingerdis is er niet tegen, dath ëfc kleu teronderwijs in de lagere school wordt gegèven, maar wat is er nu tegen, de beslissing even op «e schorten? De heer Brak (S.D.A.P.) vindt het Dokter Dek kerhuis absoluut ongeschikt om 55 kinderen te her bergen endaarom is pr. niet tegen een lokaal in de openbare school. De heer Swaag meent, dat het voor het Dokter Dekkerhuis geen bezwaar moet zijn, de kleuter school in de lagere school te houden. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 8 stemmen voor en 3 tegen.'Tegen stemden de heeren: Dingerdis (R.K. Arb.,) Elis (R.K.) en de Koning (R.K. Vaststelling Pensioengrondslagen. 15. Vasstelling van eenige pensioens-grondslagen. (Betreffen: den Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, P. Baretta (onderwijzer a. d. cursus Fransch) cn de Gemeen te-vcld wachters). Zonder op- en aanmerkingen vastgesteld. Nieuwe steunregeling. 16. Voorstel van B. cn W. t'>t. vaststelling van de door den Minister van Sociale Zaken voorgestelde steunregeling cn om met ingang van 1 Februari 1936 een rouleeringssysteem in te voeren en wel 6 weken werkverschaffing, af te wisselen met 4 weken steun-i verleening. De heer Voüte zou het zeer betreuren als er een. steunregeling werd ingeschakeld, met alle nadeelen, daaraan verbonden. Hebben B. en W. alles gedaan, wat ze konden om de werkverschaffing in haar ouden vorm te behouden? Spr. wijst op de groote onbillijkheid tusschen georganiseerden en ongeorganiseerden. Van de 216 ingeschrevenen zijn er slechts 87 ingeschreven. Waarom moeten nu de ongeorganiseerden f 1 min. der ontvangen dan de georganiseerden? Spr. is er tegen, dat de belastingbetalers finantieel steunen, en dat gebeurt. De Voorzitter antwoordt, dat er geen sprake kan. zijn van een voortzetting der werkverschaffing op den ouden voet. De Rijksinspecteur heeft B. en W, daartoe den weg afgesneden. Dat er een steunre geling moet komen is zoo duidelijk als iets. Bij wij ze van overgang zal worden toegestaan een huur- toeslag ook bij de werkverschaffing en de invoe ring van een rouleeringsstelsel van 6 weken werk verschaffing en 4 weken steunregeling. De heer Dingerdis meent, dat de huurtoeslag permanent zal zijn. De Voorzitter: Neen, het is bij wijze van over gang; dat is duidelijk door den inspecteur gezegd. De heer Brak vindt het te betreuren, dat over het heele land een-vierde der arbeiders is georgani seerd. Ware dat anders, dan zou de Regeering wel uit een ander vaatje tappen. Spr. is ervan over tuigd, dat B. en W. uit deze steunregeling hebben gehaald, wat er uit te halen was. Deze regeling laat echter weer zien, dat de ar beider genoodzaakt zal zijn, den buikriem wat strakker aan te halen. Maar uit den Haag wordt ons dit voorgeschreven en dat typeert toch wel deze Regeering. Als sociaal-democraten spreken wij onze diepe ergernis uit over de maatregelen van onze Regeering. Zijn B. en W. ervan overtuigd, dat de steunnorm de hoogst bereikbare is? vraagt spr. De Voorzitter: Zeer zeker! De heer Dingerdis betreurt eveneens deze rege ling; wij hebben er ons bij neer te leggen. De Voorzitter wijst erop, dat ook Bergen abso luut gedoemd is te bezuinigen. Dat zal den heeren bliiken bij de behandeling der begrooting. Wethouder den Das zegt, dat de regeling zooals ze thans wordt voorgesteld, voor de gemeente Ber gen geen bezuiniging is. Nu wordt iedere arbeider met de meeste soepelheid in de werkverschaffing geplaatst, thans zuilen er verschil1 ende menschen ten laste komen van het Burgerlijk Armbestuur. Dat zijn die menschen, die in het bedrijfsleven niet als loonarbeider erkend zijn. Het is daarom te be treuren, dat het oude sijsteem moest worden los gelaten. De heer Hemelrijk voegt eraan toe, dat de Re geering bezuinigt. Ook op de loonen der werk loozen. Dit is een kwestie van Regeeringsoolitiek een politiek van aanpassing, waar wij niet mede accoord kunnen gaan. Maar er valt nu eenmaal niet over te discussieeren. Zij die kritiek uitoefenen op deze maatregelen moeten zich verklaren tegen de aanpassingspolitiek van de Regeering. Wij So ciaal-democraten willen een andere koers. Nu moet men kiezen tusschen het een of het an der. Het heeft spr. getroffen dat de heer Voüto zich weer opwierp als pleitbezorger van de ongeor ganiseerden. Spr. had een breederen kijk van den heer Voüte verwacht. Immers, een organisatie biedt zooveel voordeelen. dat elk weldenkend mensch 'n vakbeweging moet steunen. Niet-georganiseerden noemt spr. klaploopers en de heer Voüte wil dus daarvoor pleiten. De heer Voute antwoordt, dat de heer Hemelrijk verdraaid heeft wat hij zeide. Spr. heeft geen oogenblik gepleit voor de niet-georganiseerden. doch wel wil spr. een groot deel der arbeiders f 1 meer gunnen. En die menschen zijn er nu eenmaal; voor hen heeft spr. willen pleiten. Het voorste'1 van B. en W. wordt daarna aangeno men. De Voorzitter deelt mede, d^t van het bestuur van de V.V.V. een rekest is binnengekomen, waarin gevraagd wordt, of het de bedoeling is het parkeeren van automobielen op alle wegen in de gemeente te verbieden? De voorz. stelt voor, dit adres in handen te stellen van B en W. om advies. De heer Voüte: En wat zal de politie in dien tusschentijd doen? De Voorzitter: In dien tijd zal een soepele toepas sing worden in acht genomen. De heer Voüte: Een soepele toepassing acht ik ge vaarlijk. De heer Hemelrijk: Met dit artikel in de Politie verordening zijn we er allemaal ingevlogen. Ieder, die even uit een auto stapt, en die auto laat staan, kan worden bekeurd. Conform wordt dan besloten. Rondvraag. De heer Brak vraagt hoe B. en W. denken over den Kersttoeslag aan werkloozen? De Voorzitter: Dezo wordt verleend, zooals is aan gegeven in de circulaire. De heer Hemelrijk wijst on het gevaar, dat fietsers bij café Rust Wat aan den Bergerweg dit pad verla ten en den weg opgaan. Er is nu een hek geplaatst, doch dat is niet voldoende, want vóór het hek gaan de fietsers den weg al op. Er zijn drie mogelijkheden: 1p. het verlengen van het hek piot eenige kilometers; 2de den weg verbieden voor fietsers en 3e alsnog in overleg te treden met den heer „Rust Wat" om een tweede fietsnad aan te leggen, dat rechtuit loopt. Wat denken B. en W. te doen? Dc Voorzitter: Er is reeds aangevraagd hij Gede puteerden den weg voor fietsers te verbieden. De heer Hemelrijk: Laten we hopen, dat dit ver bod spoedig afkomt. De openbare vergadering wordt dan gesloten, waaï« na de Raad in comité bijeen blijft.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7