bezuiniging op het Onderwijs. Verklaring van Minister Colijn. Burgemeester van Den Helder plotseling overleden. Tragische dorpsgeschiedenis. een regeerings-crisis* Stad door raadselachtige stofplaag geteisterd. Geweldige brand in Irkoetsk. Noodlottig ongeluk in een mijn. Echtelijk drama in de hoofdstad. Tweede Kamer. SCHERPE CRITIEK VAN LINKS OP DE HOUDING VAN DE RECH TERZIJDE. In de vergadering van Donderdagmiddag werden voordzet ue discussies over net wetsontwerp tot veriagiug van de openuare uitgaven voor het On derwas. De neer Thijssen (s.d.) verdedigt zijn amendemen ten op Artikel 1, ten doel hehuunde de vergrooting van net leernngeniai voor de platteiandsscnoien ie voornomen. Ook de scnolen met een zevende en acht ste leerjaar zooais die in kleinere plaatsen worden ge vonden, wenscht hij niet door het bezuinigings voorstel te doen lijden. De heer van uijken verdedigt een amendement op artikel 3, om de gevolgen van niet-.benoeming hij vacature van. een gewezen boventalligen onderwij zer niet, op den wacütgeider te laten neerkomen, maar op het schooiüestuui. De heer Tilanus tc.h.) vindt het niet juist, dat de heer Thijssen het criterium 01 een scnool in een stau d<*n wel op het platteland staat, wil bepalen* door liet aantal inwoners. (Jok de heer burig (r.k.), hoewel de strekking van de amendementen Thijssen waardeerend, acnt even eens het aannemen van net ïnwonergetal van 2ÖÜU0 onjuist. Zoodoende zou h.v. het landelijke Ede mei 3iJU00 inwoners niet tot het platteland Dehooren. De Minister van Onderwijs, de neei Slotemaker de bruine, merkt op, dat ook de regeering niet vrij willig tot bezuinigings op onderwijs overgaat. Zij wordt gedwongen. Door de amendementen Thijssen gaat ruim de helit van de beoogde bezuiniging ver loren. Spreker kon daarenboven zonder rader Onder zoek de finantieele gevolgen niet overzien en ont raadt dan ook de amendementen. In het amendement van Dijken geeft hij eenige wijzigingen in overweging, waarna hij er sympa thiek tegenover staat. De beide eerste amendementen Thijssen worden verworpen en het gewijzigde derde zonder stem ming goedgekeurd. De heer K. ter Laan (s.d.) verdedigt een amende ment op Art. 1 van paragraaf 8 om te bepalen, dat de Rijksbelastingdienst verplicht is gegevens om trent inkomen en vermogen aan de gemeentebestu ren te verstrekken, teneinde op die wijze een juiste bepaling van het schoolgeld mogelijk te maken. Aan gegevens omtrent de z.g.n. gemengde hoofdsom van vermogens- en gemeentefondsbelasting hebben de gemeentebesturen niet voldoende. Minister Oud ontraadt dit amendement ten sterk ste. Met de geheimhouding van inkomen en ver mogen is een fiscaal belang van de eerste orde ge- motid. Daarenboven zijn de gemeenten niet ver plicht het .schoolgeld te regelen naar het inkomen. Willen zij dit toch, dan dienen zij zelf gegevens te verzamelen. Het verwijt, dat het onthouden van de door den heer ter Laan bedoelde gegevens, zou neerkomen op beperking der autonomie is onjuist De heer ter Laan (s.d.) repliceert en merkt op, dat het is voorgekomen, dat kapitalisten, die niets verdienden, hun kinderen gratis naar school kon den zenden. Minister Oud blijft zijn bezwaren handhaven. De gemeenten zullen zelf maatstaven moeten aanleg gen voor de schoolgeldheffing. Het amendement ter Laan wordt met 68 tegen 20 stemmen verworpen. De heer Ter Laan (s.d.) verdedigt een amendement om de verplichte invoering van het leervak licha melijke opvoeding, niet langer dan een jaar uit te stellen. Na bestrijding van den Minister, die aanneming ontraadt, omdat het toch niet betaalt kan worden, wordt het amendement verworpen met 63 tegen 23 stemmen. De concentratie van bijzondere scholen. Over dit onderwerp zegt de heer De Geer, dat steecis voor de stichting van bijzondere scholen an dere criteria hebben gegolden dan voor de openbare. Ongetwijfeld zou sterke concentratie van bijzondere scholen een pleister op de wonde zijn. nu zooveel openbare scholen zijn opgeheven. Maar dit mag geen maatstaf zijn. Samenvoeging is hij het bijzondere onderwijs veel moeilijker. Hier past geen valbijlpolitiek. Men dient het snoeimes met bedachtzaamheid te hanteeren. Dg spreker dringt er bij de regeering op aan om niet tot eiken prijs paragraaf 12 te willen hand haven. De heer Lingbeek (herv. ger.) acht het standpunt van de voorstanders van bijzonder onderwijs niel juist. Ridderlijkheid is ook een christelijke deugd. Spreker kon zich de verontwaardiging van de voor standers van openbaar onderwijs begrijpen, nu de geheel crisisbezuiniging op hun onderwijs komt te drukken. De heer Coops (lib.) juicht het regeringsvoorstel toe, maar krachtige bestrijding vindt dit bij den heer Suring (r.k.). Spreker ontkent de noodzaak van concentratie bij het bijzonder onderwijs, daar do oprichting van bijzondere scholen uit den aard der zaak al zeer geconcentreerd heeft plaats ge had. Ook de Stopwet 1933 heeft als zoodanig gewerkt. Ook acht spreker de voorgestelde maatregelen in strijd met de Grondwet en daardoor mede onaan vaardbaar. Ook de heer Terpstra (a.r.) acht de grondslag van de voorgestelde concentratie van bijzondere scholen onjuist. De hoer Sneevliet i'rev. soc.) meent dat rechts hier „duivelscho" rechten laat gelden. Bij de bestrijding van deze bezuiniging is geen sprake van christelijke beginselen. Het drijven der rechtsche partijen vloekt tegen alle sociale rechtvaardigheid. De heer Albarda (s.d.) acht door de houding der rechtsche groepen voor het eerst sinds de pacifica tie de schoolvrede bedreigd. Terugnemen door de regeering van Art. 12 zou het rechtsgevoel van een groot deel van ons volk schokken. De heer Ketelaar (v.d.) heeft het vertrouwen ge had dat na de concentratie der openbare scholen, het bijzondere vrijwillig zou volgen. Maar integen deel trokken propagandisten het land door voor het tegendeel. De houding van de rechter zijde is voor spr. een raadsel. De heer Wijnkoop (comm.) meent dat minder over onderwijs dan over politiek is gesproken en acht de gohcele affaire een poging der R.K. om het Kabinet Colijn, waaraan zij een hekel hebben, te wippen. De Minister van Onderwijs, de heer Slotemaker de Bruïne. zegt dat er geen sprake kan zijn van grond wettelijke bezwaren tegen concentratie der bijzonde re schoten. Op tal van gronden bewijst spr. dat het voorstel der regeering zéér redelijk is. Na re- en dupliek wordt de vergadering te 12.30 verdaagd tot Vrijdagmiddag, voor het verslag, waarvan we verwijzen naar elders in dit nummer. In verband met de onderwijsbezulniging. Het kabinet neemt paragraaf 12 over de concentratie van bijzondere scholen voorloopig terug. In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer, ter voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uit gaven voor het onderwijs, werd door minister Colijn de verklaring afgelegd, dat paragraaf 12 van het ont werp door het kabinet voorloopig wordt teruggeno men. Deze verklaring luidde als volgt: Uit de beraadslaging is gebleken, dat er in de Kamer geen meerderheid aanwezig is voor de aanvaarding van paragraaf 12 van het wetsontwerp. De regeering betreurt dit, omdat zij van oordeel is, dat concentratie op het terrein van het bijzonder onderwijs noodzakelijk is, zoo wel uit een oogpunt van bezuiniging op de overheidsuitgaven als in verband met hetgeen ten opzichte van het openbaar onderwijs is geschied. De ministers, behoorende tot de linkerzijde achten een afwijzing van paragraaf 12 zoo ernstig, dat zij daarin aanleiding zouden moe ten vinden, zich tot H. M. de Koningin te wenden met het verzoek hen van hun ambt te ontheffen. Daar door het uittreden dezer bewindslieden, aan het Kabinet zijn grondslag zou ontvallen zou het daardoor voor het Ka binet onmogelijk worden zijn arbeid voort te zetten. Uit overweging dat een Kabinetscrisis tot voor het landsbelang ernstige gevolgen zou kunnen leiden, hebben de genoemde ministers zich bereid verklaard zich met de overige le den van het Kabinet te beraden over een op lossing, die het hun mogelijk zal maken deel van het Kabinet te blijven uitmaken. Dit beraad heeft geleid tot het navolgende besluit van het Kabinet. Paragraaf 12 van het ontwerp wordt voor het oogenblik teruggenomen. Het Kabinet blijft echter staan op het standpunt, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen om MINISTER COLIJN. de concentratie van bijzondere scholen te be vorderen. Het acht het niet mogelijk, hier met de bepalingen van paragraaf 13 te volstaan. Een staatscommissie. Dc vraag of die concentratie zal kunnen worden verwezenlijkt op een wijze, die tegen paragraaf 12 in gebrachte bezwaren ondervangt, zal op korten termijn worden onderzocht door een staatscommissie van veel zijdige samenstelling, die zal arbeiden onder leiding der Regeering. Deze commissie zal dan tevens tot taak hebben om tijdig een voorstel te formuleeren met betrekking tot de wet van 4 Augustus 1933. De Regeering hoopt, dat het overleg in deze commis sie binnen korten tijd zal leiden tot een oplossing, die voor Regeeering en Staten-Gsncraal aanvaardbaar zal blijken. Zij zal indien die hoop niet mocht worden verwezen lijkt, harerzijds met een zelfstandig voorstel komen, desnoods met een al dan niet gewijzigde indiening van de bepalingen van paragraaf 12. In afwachting van het resultaat van het vorengaande zal de Regeering harerzijds, ver trouwend op de medewerking der Staten- Generaal het mogelijke doen om te bevorde ren, dat het thans in behandeling zijnde ont werp met spoed tot wet wordt verheven. Daardoor zullen de bezwaren, ingebracht tegen de vrijwillige concentratie van bijzondere scholen voor een belangrijk deel komen te vervallen. De Regeering hoopt, dat dit ertoe zal leiden, dat aanstonds belangrijke resultaten op hot stuk der vrij willige concentratie zullen worden verkregen. Inmid dels zal, wat de concentratie van openbare scholen betreft, niet worden voortgegaan met de toepassing van het vierde lid van art. 22 der L. O.-wet, terwijl de Regeering aanneemt, dat Ged. Staten, kennis ne mende van deze verklaring, bij de toepassing van het derde lid van dit artikel, met grootc behoedzaam heid zullen te werk gaan. Voorts zal de Regeering, naar aanleiding van de be zwaren, die in de Kamer zijn ingebracht tegen dc wijze, waarop gedurende de laatste jaren, de concen tratie bij het openbaar onderwijs heeft plaats gehad, een onderzoek instellen naar de gevolgen van de op heffing van openbare scholen, sedert de circulaire van 20 Juli 1933, voor zoover tot die opheffing werd besloten in afwijking van het advies van den Raad van State. Donderdagavond acht uur zou de burge meester van Helder, de heer W. F. G. L. Driessen een sectie-vergadering van den ge meenteraad voor de a.s. begrooting leiden. Te dien einde had hij zich naar het Raadhuis begeven. Voor de vergadering verklaarde hij echter zich niet wel te gevoelen, waarop men hem aanried de leiding over te dragen; dit geschiedde. Een dokter werd gewaarschuwd en deze adviseerde den burgemeester on middellijk naar huis te gaan. Aldaar aangeko men zette hij zich bij den haard en voelde zich naar zijn zeggen wat opgeknapt. Om streeks negen uur begaf hij zich naar zijn kamer. Even later kwam hij naar beneden en deelde mede, zich door de koude bevangen te voelen. Men waarschuwde de doktoren Rienks en Buchlivest van den Gemeentelijken Genees- kundigen Dienst. Hulp mocht echter niet meer baten. Te omstreeks half elf overleed burgemeester Driessen. Onze Heldersche correspondent schrijft ons nog het volgende: De heer W. F. G. L. Driessen werd geboren den llen Juli 1880 te Den Haag. en heeft dus den 49-ja- rigen leeftijd bereikt. Men kan niet zeggen, dat de Burgemeester popu lair was. De gemoedelijkheid van den zeeman, die Burgemeester Houwing nu eenmaal had gekenmerkt en die hem zich in onze Gemeente zoo bij uitstek op zijn plaats deed voelen, mistte de ambtenaar, die dc heer Driessen altijd was geweest, nu eenmaal. Doch na eerst eens een tijdje .,de kat uit den boom te heb ben gekeken", gaf Burgemeester Driessen zich al meer en meer en heeft steeds veel belangstelling getoond voor allerlei verennigingen op welk gebied dan ook. Voor alles gold bij hem het Gemeentebelang. Na zijn heengaan. Reeds vroeg in den morgen werd zijn overlijden in de stad bekend. Sommigen konden en wilden het haast niet gelooven, doch kregen bij informatie te bevoegder plaatse al heel spoedig de bevestiging van het gerucht en het duurde ook niet lang of van alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen hing somber de vaderlandsche driekleur halfstok. Op het Raadhuis was de stemming zeer somber. In deze omgeving in t' bijzonder had men hem lee- ren kennen als een vriendelijk, correct mensch, een gentleman, een heer in z'n optreden tegenover ieder een, van hoog tot laag. De begrafenis. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Burgemeester Driessen is vastgesteld op Dins dag, 24 December a.s. Vertrek van het Raadhuis om 12.30 uur, Herriot blijtt bij zijn besluit Tegenspraak tusschcn plichten als mi nister en als partijvoorzitter. Parijs. In een schrijven aan het bestuur der ra dicaal socialistische Kaïnerfractie heeft minister Her riot opnieuw geweigerd, terug te komen op zijn be sluit om als partijvoorzitter af te treden. Reeds lang, aldus schrijft hij, heeft aij de tegenspraak gevoeld, die er be staat tusschen de plichten van een partijvoorzitter en die van een mi nister, die de par tij in het kabinet moet vertegen woordigen. Deze tegenstelling heef' aem in de positie gebracht, dat hij onoprecht schijnt jegens een van beide kanten. Daarom heeft hij besloten af te tre den, zooals hij trouwens reeds in Juni heeft aange kondigd. HERRIOT. Hoofdpijn, Kiespijn pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Ondragelijke kwelling voor huismoeders. In de Engelsche stad Woolwich heerscht op het oogenblik een stofplaag, die van zootlanigen aard is. dat zij groot nadeel voor den gezondheidstoestand dei- inwoners oplevert en ook groofe schade aanricht. De huisvrouwen zijn genoodzaakt, verscheidene ma len per dag haar kamers een kleine schoonmaakbeurt te geven en moeten wanhopig toezien, hoe huisraad, kleedingstukken en gordijnen langzamerhand geheel bedorven worden. Iedere huisvrouw verzamelt gemid deld een pond stof per dag. Op straat loopt iedereen met. een zakdoek in zijn hand, om gedurig het stof uit zijn oogen te kunnen wisschen en dagelijks zijn houder len personen ver plicht, zich onder behandeling van oogartsen te stel len. Dezen hebben hun handen dan ook vol met het voldoen aan aanvragen om het stof uit de oogen van hun „patiënten" te verwijderen. Het, vreemdsoortige van' het geval is. dat niemand schijnt te kunnen vaststellen, waar deze stofplaag precies vandaan komt. Droevige gevolgen van spiritusdrinken. Lijk op een zolder gevonden. In het gehucht Volkel, onder de gemeente Üden, heeft zich dezer dagen een luguber voorval afgespeeld. De landbouwer V., te Volkel, vond gister middag, nadat hij door familieleden op de vermissing van zijn knecht, den 23-jari5cn H. van S., afkomstig uit het gehucht Ven hof, onder de gemeente Heesch, opmerkzaam wah gemaakt, het ltjk van den jongeman op den hooizolder van zijn boerderij. Het slachtoffer bleek door ophanging van het leven te zijn beroofd. Onmiddellijk werd de Koninklijke marechaussee te Uden van het gebeurde in kennis gesteld en een onder zoek volgde. Bij de lijkschouwing bleek, dat de knecht reeds eenige dagen geleden was overlden tengevolge van verhanging. Gebleken is dat dit trieste geval een duisteren ach tergrond heeft. Verleden week Vrijdag liad onder het gehucht Ven hof te Heesch een drinkgelag plaats door een vijf tal boerenknechts, waarhij ook de br. Scli. tegen woordig waren. Zij schijnen zich voor het meeren- deel aan het drinken van spiritus te hebben te bui ten gedaan. Op zeker oogenblik vertoonden dc 23-jarige H. van Sch. en zijn oudere broer Willem teekenen van krankzinnigheid en men had alle moeite om het tkeetal tot bedaren te brengen. Men hoeft 11. op weg geholpen naar zijn patroon te Volkel waar hij echter niet werd teruggezien, totdat Donderdag de landbouwer het lijk op zolder vond. Donderdagavond verbleef te Nistelrode in een café de oudere broer Willem met nog een derde, jonge ren broer G. Beiden waren zeer onder den invloed van sterken drank, terwijl Willem met een geopend mes zwaaide en dreigde met den landbouwer wel te zullen afrekenen. Politie en dokter werden door den caféhouder ge waarschuwd, waarna de man naar zijn woning werd overgebracht. In Nistelrode deden naar aanleiding van liet tra gisch gebeuren allerlei geruchten de ronde, waarvan echter geen zekerheid te krijgen was. De marechaussee uit Uden stelde een onderzoek in en vervoerde het lijk naar het St. Jansgastlniis te Uden, terwijl tevens de justitie te 's-I-Icrfogenbosch werd gewaarschuwd. Naar werd meegedeeld zal sectie op het lijk wor den verricht, aangezien het niet vaststaat of hier van moord of zelfmoord sprake is. Vijf en twintig dooden en nsgon zwaar ge wonden. In een uit verscheidene verdiep'ngen bestaande ar beiderswoning te Irkoetsk, is een hevige brand uitge broken. Vijf en twintig personen, waaronder vier kinderen en vijf vrouwen, zouden hierbij om het leven zijn ge komen. De andere negen bewoners van hot gebouw werden ernstig gewond. De oorzaak van den brand is tot dusverre nog niet bekend. Den huiseigenaar wordt «venwel door de autoritei ten verweten, door grove achteloosheid de zorg voor de brandbluschapparaten te hebben veronachtzaamd, hetgeen de reden zou zijn, dat zooveel slachtoffers zijn te betreuren. De brandweer zelf moest bovendien tien minuten wachten, alvorens zij water kreeg, blijkbaar, omdat de aansluitingen op de hoofdkraan van de waterleiding niet in orde waren. Daarenboven had zij verzuimd, brandweerladders mede te nemen, zoodat de bewoners van de bovenste verdieping niet meer konden worden gered. EEN WOESTELING. Mishandeling van een bnrgsmi&Asr. De burgemeester van Melick (L.) heeft bij de r.k. kerk aldaar aangehouden den 30-jarigen werkloozc H. M. uit Roermond, die zich daar op verdachte wijze ophield. De man verzette zich hevig, zoodat dc bur gemeester kwetsuren aan hoofd en handen opliep. Nadat assistentie was verleend, is de woesteling naar Roermond overgebracht. Op last van de officier van justitie is hij in de strafgevangenis aldaar opgesloten. Lifttouw gebroken, waardoor drie arbei ders werden verpletterd. In de mijn Pluto, nabij Wieze, in het district Bruex (Tsjecho-Slowakië) brak het touw der lift waarmede drie arbeiders in de mijn afdaalden. De liftkooi stortte over een afstand van 300 meter naar beneden. De drie arbeiders werden verpletterd. Vrouw door haar man met een mes ernstig gewond. Donderdagavond werd de politie van het bureau aan de Paul Krugerstraat te Amsterdam telefo nisch ervan in kennis gesteld .dat in een café aan de 2e Rosestraat een nam zich ophield., die tegen over andere .bezoekers had beweerd zijn vrouw met een mes te hebben gestoken. Enkele agenten gingen er op af en op de W.C. van het café vonden zij den 22-jarigen werkloo- zen arbeider P. Kdie al spoedig ook tegenover de politie toegaf zijn vrouw met een dolkmes te hebben gestoken. De schede van het mes werd op de W.C. gevonden. K. is naar het politiebureau aan de Paul Kru gerstraat overgebracht en heeft daar verteld, dat hij ongeveer 5 weken geleden van zijn 21-jarige echtgenoote is gescheiden. De vrouw is in de ech telijke woning aan de Beukelaarstraat blijven wonen. Donderdagavond wilde hü zijn beide kin deren opzoeken om hun een paar cadeaux te ge ven en daar hij vermoedde, dat zijn vrouw inmid dels connectie met een andeien man had aange knoopt, heeft hij zich met een dolkmes gewapend. Aan zijn vroegere woning gekomen, weigerde zijn vrouw hem binnen te laten. Eri s een twist gesprek ontstaan dat op den hoek van de Slaghek- straat en de beukelaarstraat is voortgezet. K. heeft toen plotseling het mes getrokken en de vrouw vijf steken toegebracht die haar in de borst de rug en het hoofd troffen. De vrouw is naar huis geloopen en buren hebben een dokter gehaald die haar naar het ziekenhuis heeft laten overbrengen. Daar bleek dat zij weliswaar veel bloed had verloren, maar dat geen edele doe len waren geraakt. De toestand van de vrouw is dan ook niet levengsevaarlijk.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11