Uit het huis met de hoop trap. Sport Een belangrijk programma* Kath. Dem. Partij, Breezand. Last van Uw zenuwen? Alkmaarsche Kaasmarkt. ALKMAAR Als de velden maar bespeelbaar zijn! Of er Zondag a.s. inderdaad van een belangrijk programma gesproken zal kunnen worden, hangt o.i. in hoofdzaak af van de mate waarin de diverse ter reinen het brevet der bespeelbaarheid weten te ver krijgen. Het wordt anders eens tijd dat er een dag komt. waarop het maximum aantal wedstrijden ver speeld kan worden. Feitelijk is dit alles wat we de laatste weken beleven, nog geen echte winter, enkel maar wat gekwakkel dat niettemin het geregeld com- petitieverloop belieft te verstoren. Wat er van „vroeg klaar zijn" moet terecht komen, als het straks inder daad begint té winteren, is een vraag, welker beant woording veel nare gedachten oproept en daarom liefst zoo weinig mogelijk wordt gesteld. K.N.V.B. In 2 A moet Alcmaria naar Bloemendaal en zal daar probeeren zich opnieuw onder de „keien" te rangschikken. Aan de goede afloop hiervan verbin den wij eenige reserve: een gelijk spelletje lijkt ons niet gek en geenszins beschamend voor de kaasstad. 2 B. West Frisia mag tegen Z.V.V. in Zaandam niet struikelen. Weliswaar zijn de Zaankanters danig afgezakt, maar tegen W. F. zullen ze zich waar schijnlijk extra inspannen, te meer, daar Z.V.V. en kele weken de gelegenheid heeft gehad de ranglijst te bestudeeren. Velox kan zich zonder al te veel be zwaren handhaven tegen B.F.C. 3 A. We durven Purmersteijn tegen K.V.V. in Kromme nie niet veel kans te geven. De Krommenieërs doen zich den laatsten tijd weer geducht gelden. Wie Zaandijk een waarschuwende vinger voorhoudt voor haar a.s. strijd in Beverwijk, toont niet dat hij 't ge voel voor verhoudingen heeft verloren. In 3A heerscht blijkens de uitslagen weinig krachtsverschil en het is o.i. niet uitgesloten dat Zaandijk voor verrassende tegenstand komt te staan. Hoewel we even meer vertrouwen in Succes zyn gaan stellen, sinds de overwinning op Purmersteijn, dat niet verdween door de uiterst eervolle nederlaag in Beverwijk, durven we haar in de match HR.C.— Succes toch hoogstens de kans op een gelijk spel toe te kennen. Bijzondere gebeurtenissen sluiten we geenszins uit en zouden ons zeer zeker verheugen, maar... wc hebben in deze maar weinig vertrouwen. Helder gaat in Amsterdam een robbertje uitvechten met Yolcwijckers, dat mogelijk revanche neemt van de in den Helder geleden nederlaag. Ook de Alkm. Boys hebben wat goed te maken. Zij krijgt bezoek van Hollandia, dat haar in Hoorn met •i0 conserveerde. 4 A. We verdiepen ons niet in de vraag of er voor Nieu we Niedorp bij haar visite aan Alkmaar meer te halen zal zijn dan de toegeworpen brokken. Of is de fut er bij Faus c.s. zoo uit dat ook die zelfs ver smaad worden? Kom, kom, geelkragen, kop om hoog! Zeer benieuwd zijn we, naar het resultaat van den wedstrijd B.K.C.—Texel. We kunnen nu wel weer gaan vertellen dat B.K.C. zich tegen een van haar beide zwaarste tegenstanders met inzet van alle krachten teweer zal stellen dat zou tegen Alkmaar ook gebeuren maar of dat werkelijk plaats zal vinden, staat geenszins vast, hetgeen de slechte con ditie tegen de kaasstedelingen bewees. Op Sparta rust de niet onvervulbare taak om te gen het bezoekende Andijk de beide punten aan zich te houden. Er zal dan echter tip-top spel verlangd worden, uit de uitvoering waarvan de Schagenaars hun favorieten op zeer hechte tegenstand zullen zien stuiten. Wellicht zelfs te zwaar. De zaal van den heer Borst was voor ongeveer de helft gevuld, toen daar Donderdagavond de heer J. Hendriks uit Amsterdam sprak voor de Kath. Dem. Partij. Met groote aandacht volgden de aanwezigen, waaronder ook niet-katholieken, de rede van den bezadigden spreker, die vooral het bestaansrecht van de Kath. Dem. Partij verdedig de. Spr. verwierp het verwijt, dat de K.D.P. de katholieke eenheid verbreekt en betoogde, dat die eenheid in waarheid niet in de Kath. Staatspartij bestaat en niet bestaan kan, omdat zij alle ka- holieken wil vereenigen, ongeacht de politieke en economische inzichten der indivduen. Hij verweet de st. partij, dat zij zich niet heeft aangepast aan de gewijzigde omstandigheden, het kapitalistisch stelsel blijft verdedigen, niet meewerkt een nieuw economisch stelsel te vestigen, zooals dat is aan gegeven in „Quadragesimo Anno", en niet strijdt tegen het militarisme. Kapitalisme en militarisme, betoogde spr., gaan hand in hand, de dood van het een is.de dood van het ander, maar als tegen die twee gestreden moet worden is de eenheid in de kath. staatspartij ver te zoeken. Met verschillende voorbeelden uit de practische politiek wees spr. op verdeeldheid der meeningen in de kath. staats partij en noemde de eenheid, die daarin zou be staan, een schijneenheid. De innerlijke verdeeldheid blijkt ook uit het ge schrijf in de kath. kranten. Welke invloed, vroeg spr. kan er uitgaan van een partij, waarin op hoofdpunten zulke tegengestelde meeningen be staan? Gezien den steun aan het kabinet Colijn en de verdeeldheid als 't aankómt op 't treffen van maatregelen, die zouden kunnen dienen om den druk op de minst-draagkrachtigen te vermin deren, komt het er practisch opn eer, zei spr., dat de consevatieven in de kath. st.p. de lakens uitdee len en hij noemde Dr. Kortenhorst. den secr. van de werkgevers, den werkelijken leider. De eenige oplossing van de kabinetscrisis, waar over spr. daarna het woord voerde, lag z.i. in het vormen van een regeering met een democratisch program; de „uiterste noodzaak" was er, maar men wilde van samenwerking op grondslag van een con creet program niets weten. Aalberse zit vast aan z'n „eenheid" en daaraan wordt alles opgeofferd, terwijl toch een Dr. Kor tenhorst en een De Bruijn net zoo min in één frac tie thuis hooren als een Alberda en een Wendelaar. Spr. acht de regeeringspolitiek (gesteund door Staatspartij) funest en vreest dat het tot een uit barsting zal komen, tot verandering lang^ geweld dadige weg als men zelf niet zorgt voor verbete ring langs wettigen weg. Met „de eenheid moet bewaard blijven, voor, naast en boven alles", heeft de Paus niet bedoeld, Je moet in de kath. st.p. blijven," vervolgde spr. De K.D.P. is niet kerkelijk goedgekeurd, zegt men. maar dat is de staatspartij evenmin, want de Kerk laat zich niet in met politiek en 't was te wen- schen, zei spr., dat het officieele standpunt van 'n „VELO" TAFELBILJART brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoop I TTÏJT Verkrijgbaar In onze 100 filialen ln Nederland mm V JGJuV^ Contante betaling geen verelschtel de kerk ook ingenomen werd door alle geestelijken. In een encycliek van Leo xm wordt duidelijk uit eengezet, dat kerk en staat elk een eigen doel en eigen middelen hebben om dat doel te bereiken en dat de macht van beiden begrensd wordt door het doel en de middelen, die aan elk eigen zijn. Spr. wekte dan ook op niet te buigen voor dwang, als men invloed zou willen uitoefenen om op een be paalde manier te stemmen, omdat ieder als staats burger aan zichzelf verantwoording schuldig is voor de wijze, waarop hij het algemeen welzijn in economisch opzicht meent te moeten dienen. De katholieken in andere landen mogen stemmen op wie ze willen, oudt gij, vroeg spr., U willen laten verlagen tot een staatsburger van den tweeden ran^? Spr. acht de K.D.P., al is ze klein, van belang als zweep voor de K. St.p., die uitwerkt, dat de democraten in die partij niet alles offeren aan de conservatieven en beschouwt haar ook als gebie dende noodzakelijkheid, daar, als 't kath volk zich, om wat gebeurt, afkeert van het pari. stelsel, de N.S.B. er zij bij spint. Een kleine groep, maar een politieke eenheid, gegrond op eenzelfde economisch inzicht, acht spr. sterker en van meer invloed dan een innerlijk verdeelde schijneenheid. Hij wekte tenslotte op. verder kennis te nemen van de be ginselen der K.DP., lid te worden, te steunen in het belang van de kerk, de maatschappij, het ge zin en elk individu, in het belang van de maat schappelijk verdrukten, onder de leuze: tegenover 't kapitalisme ons heilig, ongeschonden katholi cisme. Daar van de gelegenheid tot debat of 't stellen van vragen geen gebruik werd gemaakt, gebruikte spr. den resteerenden tijd nog om 't standpunt der K.D.P. ten opzichte van het militarisme nader uiteen te zetten, waarna de heer Kranenburg de vergadering met dank aan den spreker sloot. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De hoogste markt was een gulden lager dan verleden week, f18Omdat dat den laatsten tijd meestal de prijs is, die voor een enkele stapel wordt betaald, is daar mee niet veel gezegd. In doorsnee was er heel weinig verandering bij verleden Vrij dag. De markt was traag en de prijzen waartegen de hoofdzaak werd afgezet, be droegen f 15.f 15.50, f 16.Ook de aan voer was ongeveer even groot als een week terug. Bijzondere lichtpunten waren er niet en voor eventueele verbetering zullen we begin Januari moeten afwachten. Naar het schijnt wordt op het oogenblik door verschillende grootere fabrieken ge probeerd in Alkmaar te komen tot een kaasbeurs, waardoor aan de kaasmarkt een ernstige slag zou worden toegebracht. Ge heel begrijpen doen we dit niet. Dat de reden van een en ander alleen te vinden zou zijn in de be" aaide wik- en weegloo- nen, is natuurlijk niet geheel juist. Of door een dergelijke opzet aan ons Noord-Hol- landsch product een weldaad wordt bewe zen, betwijfelen we. Ieder artikel behoeft nu eenmaal reclame en een betere reclame dan de Alkmaarsche Kaasmarkt kan men zich nauwelijks denken. Indien de deelname van de fabrieken voldoende is, zou onmiddellijk na 1 Janu ari reeds met de „kaasbeurs" worden be gonnen. De jaarlijksche kluif door B. en W. aan den Raad voorgezet, blijkt ook ditmaal weinig vleesch te bevatten. Toch smulden de Raadsleden er nog naar hartelust van, ofschoon hij al aardig was afgekloven. Voorgerechten van goed gehalte, welke deden smullen. Het begon plechtig, met een glorieuzen terugkeer van den heer Grondsma tus- schen de vroede vaderen. Het blijkt, dat ook een meubelmaker ge schikt kan zijn voor een administratieve baan. Juridische spitsvondigheid bij de nieuwe schoolgeldregeling. Wordt Alkmaar ontsierd tengevolge van het moderne verkeersvraagstuk? B. en W. hebben den Raad weer de jaarlijksche kluif voorgezet, in den vorm van de gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1936. En ook ditmaal, even als dat verleden jaar het geval was, zat er niet heel veel vleesch meer aan. Temeer nog, omdat het Voor- loopig Verslag er al heel wat had afgegeten. Maar niettemin hebben de Raadsleden er nog van gesmuld. Donderdagmiddag om een uur begon de groote eetpartij, maar 't werd toch nog hij half'vijf, voor dat op het hoofdgerecht kon worden aangeval len, omdat er nog zoo veel liflafjes aan vooraf gin gen, waarvan ook naar waarde genoten werd. Het begon plechtig. Het begon plechtig met de beëediging van den heer Grondsma, die voor de tweede maal zijn entree in de Raadszaal deed. En wat voor een entrée! Het kon niet glorieuzer. Een begroeting met handgeklap, een har telijk toespraakje van den burgemeester en luide be wijzen van instemming van de zijde der Raadsleden na 's voorzitters woorden. De heer Grondsma moet zich wel buitengewoon gevleid hebben gevoeld en 't is prettiger zoo weer in een oud milieu terug te keren, dan andersom! Meubelmaker als administratief ambtenaar. Bij de ingekomen stukken was een adres van de afd. Alkmaar van Handels- en Kantoorbedienden, met verzoek ook eens.aan de werklooze kantoorbedienden te denken, wanneer een plaatsje vacant was bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Ter toelichting vertelde mej. v. Nierop (S.D.A.P.) er bij, dat er een meubelmaker benoemd was. Oppervlakkig beschouwd zou men met een kleine variant inderdaad kunnen zeggen: „Meu belmaker houdt je bij je meubeltjes", maar wethou der v. Slingerland (R.K.) zeide, dat deze meubelma ker van een bijzonder hout was gesneden, omdat hij buitengewoon administratief onderlegd was en waar Maatschappelijk Hulpbetoon steeds onder hoogen druk werkte, het niet wenschelijk zou zijn geweest, iemand te nemen, die eerst nog het klappen van de zweep had moeten leeren. Maar, zoo voegde de wet houder er aan toe, er is rouleering mogelijk en dus wilde hij wel de toezegging doen, dat met den wensch neergelegd in het adres, rekening zou worden gehóu den. Tot tien uur open. De gezamenlijke middenstandsvereenigingen had den verzocht op Oudejaarsavond de winkels tot 10 uur 's avonds te mogen open houden en daar B. en W. geen bezwaar hadden, ging ook de Raad hiermee vol komen accoord. Juridische spitsvondigheid. Daarna hield de Raad zich een kwartier je onledig met het kiezen van leden in diverse commissies en met het trekken der afdeelingen. Bij het voorstel om een nieuwe schoolgeldrcgcling in te voeren, kwam Mr. de Groot met een juridisch bezwaar op de prop pen. Hoe moet dat nu, vroeg de rechtsgeleerde Vrij- heidsbonder, als dc ouders van een kind gescheiden zijn? Art. 62 van de L. O. wet decreteert, dat de ou ders aansprakelijk zijn voor de betaling der school gelden. En nu loopt men gevaar, dat bij een echt scheiding het schoolgeld wordt bepaald naar het ge zamenlijk inkomen der ouders. Mr. de Groot voorzag moeilijkheden en onbillijkheden. Mr. Leesberg (R.K.) meende, dat dit betoog op zich zelf juist was. Maar de moeilijkheid kan op andere wijze worden ondervangen. Immers, als de kinderen bij scheiding de moeder zijn toegewezen, dan heeft de Rechterlijke Macht de bevoegdheid den vader de betaling van het schoolgeld op te leggen, omdat deze heeft bij te dragen in de opvoeding van het kind. De Voorzitter stelde Mr. de Groot gerust, door te beloven, de zaak nog eens te zullen bekijken. Wordt de schoonheid van Alkmaar be dreigd? Maar 't is noodig! Een belangrijk voorstel van B. en W. was gelden te voteeren voor een verbindingsstuk tusschen den verkeersweg naar Haarlem en dien naar Den Hel der, langs Kennemerstraatweg en Geestersingel. Het was Mr. Leesberg, die over dit punt eerst zijn meening zeide en hoewel dit zoo belangrijk werk hem welkom was, vroeg de heer Leesberg zich toch af, of de gemeente er inderdaad zoo buitengewoon op ge charmeerd moest zijn. Breedvoerig onivouwde dit Katholieke raadslid zijn bezwaren. In de eerste plaats zoo zeide hij, zal de getneente niet worden verfraaid, doch veeleer ont sierd, maar 't zal wel noodig zijn met het oog op 't snelverkeer, dit als gevolg van de totstandkoming van den Afsluitdijk. In de tweede plaats wees spr. er op, dat door de totstandkoming van dezen weg tal van kruisingen zouden ontstaan, die gevaar zouden gaan opleveren. Vooral bij de Texelsc.he brug en bij de Wilhelmina- laan zal de toestand gevaarlijk worden. Een groot bezwaar vond Mr. Leesberg het, dat de voor wandelaars zoo bij uitstek geschikte Harddra verslaan een stuk werd afgenomen. Waarom getornd aan dit Alkmaarsche lustoord? Alleen, omdat hier een éénrichtingsverkeer moet worden gemaakt. Maar Mr. Leesberg kon daar niet mee accoord gaan en wil de dit funeste denkbeeld uit het plan gelicht zien. Als logisch gevolg hiervan vroeg do heer v. d. Vall (S.D.A.P.) of stagnatie in de uitvoering van het plan hiervan het gevolg zou zijn. Als op dat oogenblik do wethouder van Publieke Werken de heeren ervan had op de hoogte gebracht, dat 's Rijkswaterstaat het gchcele plan wilde zien uitgevoerd en anders niets, dan zou heel wat gepraat daardoor gecoupeerd zijn geworden. Maar nu ging het anders. Nu wilde de heer Sietsma er ook iets van zeggen, en de hoer De Groot en de heer Appel kwam er zelfs in tweede instantie bij te pas. Want de heer Sietsma (V.D.) juichte het plan niet toe, omdat door het tot stand komen van dezen weg, het verkeer om de stad werd heengeleid. Deze spre ker vroeg, of de bruggen op een dusdanige breedte zouden worden gebracht, dat ze zich zouden aanpas sen aan het snelverkeer, of de boomen niet ten offer zouden vallen aan deze wegverbreeding en of het lichtsignaal op den hoek bij den Bergerbrug, dat f 10.000 kosten moot, inderdaad noodzakelijk was? De laatste vraag werd al dadelijk door Mr. de Groot bevestigend beantwoord, en er bovendien zeer te recht op wees, dat ook de hoek Kenncmersingel -Wilhelminalaan levensgevaarlijk was. De heer Appél (R.S.A.P.) bezag de zaak van een gansch andere zijde en verheugde zich over dit plan, omdat hier van productief werk kon worden gespro ken. Hij zou dit werkobject niet graag willen opof feren aan bezwaren van wandelaars of dergelijke. Zooals gezegd sneed wethouder Klaver alle bezwa ren den pas af door te zeggen, dat 's Rijkswaterstaat het zoo wilde en niet anders, en de wethouder ver heugde er zich over, dat er après fout feitelijk geen enkel groot bezwaar tegen het plan was gemaakt. Als het heele plan niet aanvaard wordt, zal het stagneeren, dus veel te kiezen viel er niet. De brug- -'en worden verbreed, maar de boomen moeten eruit n het lichtsignaal is een eisch vah Waterstaat, zei- de wethouder. Maar Mr. Leesberg hield hardnekkig vast aan zijn Harddraverslaan en legde den Raad een motie voor, om het gedeelte ten aanzien van dit wandeloord uit het plan te lichten. Maar de motie in stemming gebracht, werd met 5 stemmen voor en li tegen verworpen. Vóór stemden de heeren Stoutjcsdijk (V.B.), van Drunen (S.DAP.) Appel (R.S.A.P.), Keysper (R.K.) en Mr. Leesberg (R.K.) Toen was het voorstel van B. en W. er door, al zeide de nestor van den Raad, de heer Grondsma, met bloedend hart te hebben voorgestemd, omdat weer een mooi stukje Alkmaar verloren ging. Antichambreeren. Over het voorstel van B. en W. om een centrale werkplaats voor wcrkloozen in te richten, ging de Raad in comité en konden we gedurende drie kwar tier anti-chambreeren. Na heropening meende de heer Woldcndorp (R.K.) dat de tijdelijke verpleegstersbarak bij het Centraal Ziekenhuis, die B. en W. voor f 1200 wilden aankoo- pen, om haar te doen overbrengen naar het terrein achter de Nieuwe Doelen, wegens brandgevaar voor het doel ongeschikt was en voelde er veel meer voor de werkplaats te vestigen in de oude gemeenteschool aan de Oudegracht. Maar het sociaal-democratische lid, de heer Bulens, was daar vlak tegen, omdat in bedoelde school tal van cultureele instellingen onder dak hadden en zeker niet zoo gauw iets anders zou den vindén. Bovendien vond de heer Bulens het. uit elkaar nemen en weer in elkaar zetten van de hou ten barak een pracht van een bezigheid. Aangenaam en nuttig! Wethouder v. Slingerland zeide ook liever een steenen gebouw voor dit doel te hebben gehad, maar de duiten! De school gaat niet, want om die zoo te maken, dat ze aan het doel beantwoordt, zal meer dan f 1200 noodig zijn. Er zullen 90 a 100 jeugdige werkloozcn direct, aan 't werk moeten en dat kan, als ze dadelijk de loods gaan sloopen. En de Raad ging gaarne accoord! Het politiepersoneel moet een veer laten. Daar was nu letterlijk niets aan te doen; den Haag had een verlaging voorgeschreven in de bezoldiging van het politie-personeel en ofschoon de heer van Drunen namens de S.D.A.P.-fractie verklaarde, hier mede niet accoord te gaan, omdat het politie-perso neel zeker niet te noog werd gewaardeerd; ofschoon er van katholieke zijde gevraagd werd, of alles wel was geprobeerd om don minister tot andere gedach ten te brengen en zelfs wethouder Bonsema, als zijn de de minderheid in het college zich met dit voor stel niet kon vereenigen en van oordeel was, dat er door overleg met den minister nog wel iets te berei ken viel; de verlaging kwam er door. Als we op eigen heenen zouden staan, zeide wethouder Slinger land, dan zouden we er niet aan denken, zoo maar klakkeloos te aanvaarden, wat Den Haag decreteert. Maar nutja! Inderdaad, het gaat er mede als met een minder jarige, die, afhankelijk van zijn ouders als hij is, ook niet hoven z'n zakgeldbcgrooting kan uitgaan, anders wordt hij onder curateele gesteld. Maar of deze en andere Regeeringsmaatregelen het gevolg zijn, enkel en alleen van een hobby van den Minister van Binnenlandsehe Zaken, die er genoe gen in schept, bij de Raadhuizen aan te bellen om een salarisvermindering aan te kondigen, zooals wet houder Bonsema meende te moeten beweren. Maar dat was olie op het vuur van de Regeerings- aanhangers en de heer Hoytink (A.R.) noemde die uitlating verregaand en niet passend voor iemand, die mede regeert. De salariskorting ging er door met 12 tegen 8 stem men. Tegens stemden Mej. Nierop, en de heeren v. d. Vall, Bulens, Bakker en van Drunen, (allen S.D. A.P.), Appel (R.S.A.P.), Woldendorp (R.K.) en wet houder Bonsema. Maar de Raad in zijn geheel zou er zich met hand en tand tegen verzetten, dat bovendien de in uitzicht gestelde 5 pet. salariskorting, ook nog op het politie personeel werd toegepast. Het onereuze contract. De heer Stoutjesdijk (V.B.) kreeg hierna gelegen heid tot het houden eener interpellatie over de uit lating van dr. v. d. Waerden in de laatste Staten- zitting bij de behandeling der begrooting van het P.E.N. gedaan, „dat het onereuze contract met Alk maar de Provincie f 700.000 had gekost. De Vrijheidsbonder vroeg B. en W. op welke gron den die bewering berustte en wat het college van plan was te doen? Voorloopig niets, antwoordde wethouder Bonsema, de zaak is in ernstig onderzoek: Prachtig, vond de heer Stoutjesdijk, laten we ho pen, dat die f 700.000 er naast zijn en tot nul worden gereduceerd. De groote kluit En toen was dan, diep in den middag, het moment gekomen, waarop de voorzitter z'n ambtsketen recht hing, netjes in z'n armstoel ging zitten en de groote kluif op tafel bracht. Een zucht van genot suizelde door de zaal. Mr. de Groot probeerde de smulpartij nog te beder ven door het indienen van een motie van orde, waar in tot uitdrukking was gebracht, flat de Raad heslui ten moest achterwege te laten, die beschouwingen, welke betrekking^ hebben op de politiek, tot de ge- meentehegrooting^in geen pnkel verband staande, zoo mede die welke betreffen de beginselen van politieke partijen. Hoe naief! Net, of de heeren zich dit allerlekkerste van het lekkere hapje zouden laten ontnemen. D'er zat toch al zoo weinig genietbaars aan. Nee, Mr. de Groot toonde zich met het indienen der motie wel een zeer groot vreemdeling in Jeruzalem. Maar in ernst! Ware het per slot niet heel wat heter geweest, als de Raad deze goed bedoelde mol ie aanvaard had? Oh, we weten wel dat de leden van het achtbare col- leger zich dan een groot genoegen hadden moeten ontzeggen; wij heseffen zeer goed, dat het hooren van eigen stem voor zoovelen nog altijd een intens genot heteekent, vooral als de pers gereed zit om in haar penhouder te klauteren en de mcnschcn op de publieke tribune wat anders willen dan zoo heel gewoon. Maar aan den anderen kant: hoeveel kostbare tijd is er in deze dagen weer verloren gegaan? Wat geeft het, of men elkander nu nog verwijten maakt over een minder frissche verkiezingscampagne en dan, ieder op zijn beurt een hooge horst opzet, er met de vuist op timmert, en zegt: „Onze fractie is tevre den: wii zitten er nog met z'n zoovelen en een knap pe kerel, die ons van het kussen stoot." Hoera, roe pen dan de fractie-genootcn. Poeh, smalen de poli tieke tegenstanders! Maar vooral: wat heeft het voor zin met het hoofd te'gen den muur te loopen en dit tot Hoeders toe te verwonden. Als een kind ondeugend is en in den kelder wordt opgesloten, dan geeft gillen en schreeu wen niets; dan baat geen schoppen tegen de deur. Omdat er in de wereld zooicts bestaat als het recht van den sterkste. En zoo gaat het hier precies zoo! Het is gezegd in alle toonaarden en steeds maar weer herhaald: „Wij zijn niet vrii meer: we ziften gebonden aan handen °n voeten!" En toch maar vechten tegen de bierkaai, met het hoofd slaan tegen den muur. Lange beschouwingen, mooie phrasen; vaak grap pig en raak ook soms! Het ligt niet op onzen weg uitvoerig de algemeene 1 eschouwingen te geven: beschouwingen, welke uren lunrden, omdat er door bijna alle leden aan werd deelgenomen. I De heer Vennekor (R.K.) had de primeur en kreeg I het eerst de kluif voorgezet, nadat de heer Covers 1 (V.B.) wijs en bezadigd man als hij is, van het hou-

Schager Courant | 1935 | | pagina 14