Uit onze omgeving. Ingezonden stukken. den van algcmeene beschouwingen had afgezien. De heer Venneker dan hield een zeer breed opge zet betoog en zeide, dat het hem zoo'n genoegen deed, dat het R.K. deel der bevolking ook in zijn per soon weer zoo'n vertrouwen hadden gesteld. Als voornaamste punt roerde spr. de voorgestelde 5 pet. salarisverlaging aan en meende, dat het niet verantwoord zou zijn deze tegen te houden. Maar als pleister op de wonde wilde spr. het gemeente- personeel een kindertoeslag geven, op den voet der Rijksregeling. De heer Venneker maakte daarvan een voorstel, dat. gesteund werd door z'n partijgenooten Keysper, Leesberg en Woldendorp en door de Protestant Christelijke afgevaardigden Grondsma, Vogelaar en Hoytink. Spr. verweet B. en W. dat ze niet vooruit wilden zien en pleitte voor bezuiniging op materieele uitga ven. Van een reorganisatie der bedrijven, om te ko men tot bezuiniging, viel b.v. niets te bespeuren. Het beweegbare deel der begrooting wordt ieder jaar kleiner, zeide de heer Venneker en daarom zouden alle bezuinigingsvoorstellen, welke geen belangen schaadden, dezen spreker welkom zijn. De heer v. d. Vall, die op den heer Venneker volg de, deed een hevigen aanval op de verkiezingscam pagne van de Protestant-Christelijken in het alge meen en op de gestes van den heer Hoytink in het bijzonder. Spr. bleek optimistisch gestemd te zijn, al ontveinsde hij niet, dat de gemeente voor een moei lijke tijd stond. Maar als er wordt voortgegaan met de Regeeringspolitiek van aanpassen, dan komt Alk maar in een trieste positie te staan. Wij hebben nu courage noodig! Werk is er te over in Nederland, ar beiders zijn er te over en het geld ligt renteloos in de safes. In dit verband besprak de heer v. d. Vall uitvoerig het Plan van den Arbeid. Spreker gaf en kele objecten aan, welke konden worden uitgevoerd. Met den voorgestelden kindertoeslag kon spr. niet ac- coord gaan, omdat daardoor het loonpeil naar bene den zou worden gedrukt. De heer Appel kondigde aan, dat hij een uur zou noodig hebben voor z'n algemeene beschouwingen. Geen wonder, want deze afgevaardigde van de R.S. A.P. haalde er niet alleen 's 1 andspolitiek, maar ook de wereldpolitiek bij en moest herhaaldelijk door den Voorzitter tot de orde worden geroepen, omdat z'n be toog niets had te maken met de begrooting. Voorts las deze spreker het programma voor zijner partij, om aan te toonen, dat er een principieele scheidings lijn was tusschen hem en de overige leden van den Raad. De gelijkstelling tusschen openbaar- en bijzonder onderwijs noemde spr. een ramp, omdat het bijzonder onderwijs het openbare stelselmatig verdrong. School- voeding en kleeding was een zaak der overheid, meen de de heer Appel. Concentratie der bedrijven is hoog noodig, het ha- Jen van winst uit die bedrijven noemde spr. funest. De heer Vogelaar (c.h.) meende, dat de bezuinigin gen veel te langzaam waren gegaan en ook veel te laat waren gekomen. Wat de samenstelling der be groeting betreft, bracht spr. hulde aan B. en W. De begrooting is sluitend gemaakt met een extra-bijdrage en een belastingbijdrage. De heer Vogelaar meende dat de gemeente daardoor in een moeilijke positie kwam. Liever had spr. dat nu al reeds een groot bezuini gingsplan werd gemaakt. Maar één punt wilde spr. daarbuiten doen vallen, n.1. de salarisverlaging. In derdaad zal daaraan niet zijn te ontkomen, maar dan ook kindertoeslag, zooals is voorgesteld. Spr. gaf verschillende wegen aan, welke tot bezuiniging zouden kunnen leiden. Alle onderdeelen van den gemeentedienst moesten worden bekeken. In het verslag staat, dat Alkmaar nog niet nood lijdend is, maar als er niets wordt gedaan, dan zijn we dat in 1937 wel, meende de heer Vogelaar. Wat wij van den heer De Groot hadden verwacht, gebeur de. Bij de algemeene beschouwingen bepaalde hij zich uitsluitend tot details. Van algemeen belang was wel zijn verzoek om uniformiteit in de tarieven der taxi's. Mr. de Groot vond dat B. en W. er zich wel heel gemakkelijk hadden afgemaakt door de begroo ting sluitend te maken met een extra-bijdrage en een belasting-bijdrage. Spr. meende, dat aan salaris verlaging niet zou zijn te ontkomen, doch verklaar de zich tegenstander van een kindertoeslag, omdat bij hem prestatie naar arbeid alleen maatgevend was. De heer Sietsma liet een ander geluid hooren en meende, dat het college daaraan geen gevolg moest geven, omdat er in de gemeente geen exessen voor komen. De heer Hoytink (A.R.) kaatste den bal terug, wel ke hem door den heer v. d. Vall was toegeworpen en bestreed het plan van den Arbeid. Wat de financi- eele politiek betreft, meende deze spreker, dat de moeilijkheden van jaar tot jaar werden verschoven; zoo, dat de zaak nu haast niet meer te redden was. De heer Hoytink becritiseerde scherp deze struisvo gelpolitiek, waarbij B. en W. in gebreke bleven de hoognoodige bezuinigingen in te voeren, vooral bij de bedrijven. De aanpassingspolitiek der regeering noemde spr. den eenigen weg tot redding. Het is prin cipieel onjuist een beroep te doen op 2 extra-bijdra gen; dan raakt de gemeente haar zelfstandigheid en verantwoordelijkheid kwijt. Spr. verklaarde zich vóór salarisverlaging met 5 pet. en voor het verleenen van kindertoeslag. Spr. gaf tal van middelen aan om tot bezuiniging te ko men. Aan do algemeene beschouwingen namen op den laten avond nog deel de heeren Woldendorp (R.K.) Grondsma (V.D.) en van Drunen (S.D.A.P.), die ech ter geen nieuwe gezichtspunten openden. Volledigheidshalve vermelden wij nog even, hoe de- laatste spreker nog 'n uitval deed over het toewij zen van een persplaats aan den vertegenwoordiger der Sehager Courant en zich blijkbaar daarbij niet het ge noegen kon ontzeggen een schimpscheut te richten aan het adres van Trapman. De zitting van Vrijdag. Voortzetting der algemeene beschouwingen. De. heer Kcvsper (R.K.) hield een lang betoog over liet Centraal Ziekenhuis, dat z.i. voor de gemeente veel te duur was. De subsidie van f 13.000 wilde de fractie van spr. met f 10.000 verminderen en dan was spr. er nog van overtuigd, dat daardoor de ver pleging der zieken niet in het minst werd geschaad. De heer Bakker (S.D.A.P.) ging op dit betoog in en concludeerde een sterke geest van animositeit van den heer Kevsner tegenover het Regentencollege. De heeren Stoutjesdijk en de Groot (V.B.) hebben geprotesteerd tegen het buiten Alkmaar wonen van femeenteamhtenaren. Eerstgenoemde pleitte voor de nstelling eener middenstandscommissie, om den kleinen middenstand te helpen, welke noodliïdend is. Snr. drong eveneens» aan op bezuiniging bii alle bedrijven der gemeente. Voorts wilde de heer Stout jesdijk vermin dering van personcele belasting voor de caféhouders. Mei. Nierop (S.D.A.P.) was van meening dat bij aanstelling van gemeentepersoneel, niet moest wor den gevraagd naar politieke- of godsdienstige rich ting, doch alleen naar geschiktheid. De heer Bulens (S.D.A.P.l die de laatste was, die algemeene hosehouwingen hield, pleitte voor verbe tering der Volksgezondheid. Bezuinigingen od dit gebied noemde deze spr.. funest. Ook on het gebied der Volkshuisvesting is meer te doen. de huren voor de arbeiderswoninjien achtte spr. te hoog. Het antwoord van B. en W Bij de beantwoording der algemeene beschouwin gen Tuk' bet college van B. en W. het. zeker niet al te moeilijk, omdat, feitelijk weinig on het. beleid van B. en W. was aangemerkt, of het moest dan zijn van de zijde van den heer Hoytink. De verdediging van de wethouders was dan ook heel tam en feitelijk had de Raad er bitter weinig aan, want alles wat gevraagd werd, werd ook afgewim peld. Wethouder Bonsema zeido te wachten op een grootsch bezuinigingsplan, dat de heer Hoytink inder tijd had toegezegd. I>. en W. zagen geen kans meer te bezuinigen, ook niet op de bedrijven. Zooals verwacht kon worden, was de sociaal democratische wethouder tegen de salarisverlaging. Weliswaar zou daardoor f21.C09 worden bezuinigd, maar met den kindertoeslag, als door verscheidene leden voorgesteld, zou men weer f20.000 cadeau doen. Natuurlijk moest cle winst uit de bedrijven in de gemeentekas vloeien, als de heer Appel meen de van niet, moest hij dan maar eens vertellen hoe dan de gemeente leven moest. Wethouder Van Slingerland verdedigde het finan- tieele beleid van B. en W., maar deed ook al geen toezeggingen. Van een centralisatie der bedrijven zou, volgens den wethouder, wel niets terecht komen. Bezuinigen vond de heer v. Slingerland mooi, maar dat ging zoover als 't ging. want alles schrappen, dat kon toch ook niet. Dat zou tenslotte vitale be langen raken. Over de extra-bijdrage zeide de wethouder, dat de Regcering daartoe zeil de mogelijkheid geopend had en zonder die bijdrage kwam men er eenvoudig niet. En zoo bleef de wethouder in een cirkeltje rond draaien en de Raad werd er geen steek wijzer van. Maar met klem ontkende de heer v Slingerland, dat B. en W. zich er makkelijk hadden afgemaakt, om de begrooting sluitend te krijgen. Integendeel! Toen was het tijd om te gaan eten en gisteravond werd met nieuwen moed de zaak op denzelfden voet voortgezet. Wethouder Klaver was aan het woord en deed eerst een spoedvoorstel, nl. om aan P Schoen te verkoo- pen een perceeltje grond, gelegen aan de Marktstraat, ter grootte van pl.m. 21 M2., voor den prijs van f 625. De Raad vereenigde zich hiermede. Daarna beantwoordde de wethouder de verschil lende sprekers, en de heer Klaver was uit den aard der zaak positiever in zijn mededeelingen, omdat pu blieke werken daar zich beter toe leent. De weg ton Oosten van Alkmaar komt -er nog niet, daar er zich nog moeilijkheden voordoen met grondeigenaren. Over het kanalenplan zeide spr., dat in den loop van het volgend jaar een gedeelte kon worden aan besteed. Er kon geen sprake zijn van meer bezuiniging bij den dienst der Plantsoenen; voor hetzelfde bedrag werden namelijk heel wat meer plantsoen onderhou den dan vroeger. Ook op Gemeentewerken was geen bezuiniging meer mogelijk. De f 12.000 op de begrooting zijn noo dig voor verschillende werken welke in voorberei ding zijn. De Voorzitter nam als laatste van het College het woord en begon met te zeggen, dat de ambtenaren die buiten de gemeente wonen, daartoe door bijzon dere omstandigheden verlof kregen. Gehoopt werd, dat er spoedig een uniform tarief voor taxi's zou ko men, maar dan diende er eerst overeenstemming te zijn, tusschen de verschillende taxi-bedrijven. Dat wordt nu afgewacht. Opheffing van de Handelsschool zou zeker te be treuren zijn, omdat deze school van groot belang moet worden geacht voor een handelsstad als Alk maar. Ook het Rijk ziet het belang in, getuige het feit, dat 50 pet. in de kosten wordt bijgedragen. Uitvoerig beantwoordde de burgemeester daarna de opmerkingen van den heer Keysper over het Cen traal Ziekenhuis en kwam tot de conclusie dat het ziekenhuis goed werd beheerd en dat door de Regen ten de meest mogelijke zuinigheid werd betracht. De replieken. Om kwart voor negen namen de replieken een aan vang. De heer Venneker wees er zeer terecht op, dat zijn repliek wel zeer in mineur moest zijn, want bezuini gen kon het college niet meer en alles wat de raads- BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. Het programma voor morgen. Het programma van de door B.S.V. morgen te spe len wedstrijden luidt als volgt: C.S.V. 1—B.S.V. 1. 2.— uur Alcm. Victrix c—B.S.V. a 10.30 uur B.S.V. bKoedijk a 12.30 uur Hoe zullen de uitslagen zijn? Het is niet gemakkelijk om voor de wedstrijden van morgen de uitslagen te voorspellen. Het eerste elftal van B.S.V. zal zonder Wira Dames, Huug Fillet en Arie Rampen den strijd tegen C.S.V. in Castricum moeten aanbinden. Hei zai ongetwijfeld een zware opgave voor de Berger club zijn, om met drie invallers m de voorhoede C.S.V. ;n eigen om geving behoorlijk partij te geven Een troost voor B.S.V. moge het zijn, dat bij de Castricumsche club beide backs naar wij vernamen voor drie wed strijden zijn geschorst, hetgeen voor C.S.V. onge twijfeld een groote handicap beteekent. De vraag is nu. hoe zullen Jan Halff en Jan Ludding het doen? Wij hebben in den blonden aanvoerder van het tweede elftal intusschen genoeg vertrouwen, om iets goeds van hem te verwachten Laat hij toonen, de plaats in het eerste elftal waard te zijn. Ook Jan Halff, die in het begin van het seizoen reeds eenige malen voor B.S.V. 1 speelde en dus in dit milieu niet vreemd is, zal door uiterste krachtsinspan ning ongetwijfeld tote en succesje probeeren bij te dragen. Jaap Tuin speelt spil, we hebben af te wachten of hij op deze plaafs voldoen zal. Wij meenen aan te mogen nemen, dat hij deze plaats ten volle waard zal zijn. Als Jan de Moor en zijn mannen een gelijk spel uit Castricum mee naar Bergen terugnemen, ge- looven we al dubbel en dwars tevreden te mogen zijn. Het a-adspiranten-elftal in zijn geheel nieuwe sa menstelling, waarover we reeds eerder schreven, moet Alcm. Victrix c in het Alktnaarschc Sport park gaan bestrijden. We mopten nu maar afwach ten, wat de jongens presteeren en of deze opstelling door de Elftalcommissie inderdaad goed is gezien De b adspiranten spelen thuis tegen Koedijk a en zullen ongetwijfeld een harden dobber hebben, omdat ze den steun zullen missen van Dik Zwak man en Jan v. d Plas. En misschien ook van Wim Nap. die, als Jan Eriks niet speelt., wairtoe kans schijnt te bestaan, voor a zal moeten mvallen. We zijn benieuwd wat Jackie Buijs zal doen, die morgen als rechtsbuiten in de ploeg debuteert. Je best doen. jongens! Wanneer er dan verloren wordt verlies je tenminste mei eere. En dal is geen schande. HAR ENKARRPET DIRKSHORN. Geslaagd te Rotterdam voor dioloma Costumlère Mej. Cl. Manneveld. alhier, leerlinge van Mej. G. Boot, directrice der Mode-Vakschool te Schagen. ANNA P A V IOW N A BREEZAND. Geslaagd. De heer Cbr. de Leeuw, slaagde te Den Haag ~or 3e stuurman, groote vaart. leden wenschten, werd terzijde gelegd. Spr. zou daar om stemmen voor alle voorstellen, welke bezunlging beoogden, mits ze geen vitale belangen raakten. Want de gemeente stond op den rand van noodlijdendheirl. Jammer genoeg hebben B. en W. niet geprofiteerd van de mildheid bij de begrootingsdebatten. De heer Venneker betoogde dus precies hetzelfde wat wij hierboven zeiden over het antwoord van B. en W. Tal van bezuinigingsvoorstellen. De heer Keysper stelde voor de begrooting te verla gen met f 10.000, dezo som kan worden bezuinigd op het ziekenhuis. De heer Keysper stelde vervolgens voor, het tarief, voor klasseverpleging te bepalen op: le klasse op f 10, 2e klasse f 6 en in de 3e klasse f 4.50, voor buitenge meenten, die niet subsidieeren. Spr. noodigde voorts B. en W. uit, het Regentencol lege van het Centraal Ziekenhuis mede te deelen, dat de Raad prijs stelt, dat in het vervolg oproepingen, inschrijvingen en gunningen openbaar bekend ge maakt worden. De heer Woldendorp diende een motie in: strek kende tot opheffing der Handelsschool per 1 Jan. 1936. De heer Mr. Leesberg had verwacht een tegemoet komende houding van de zijde van B. en W., maar dat was niet gebeurd. Van een sterk, krachtig be leid is niets gebleken. Spr. stelde voor: le aan de Regeering voor te stel len opheffing van den Armenraad; 2e de winst uit het slachthuis f 5000 hooger te stellen; 3e f 2500 te bezuinigen op plantsoenen; 4e f 5000 op gemeente werken; 5e f 2500 te bezuinigen op den post rente kasgelden en 6e f 1000 op het Weeshuis. De heer v. d. Vall stelde voor aan de Cultureele or ganisaties 50 pet. van het subsidie te geven van het vorige jaar en het subsidie van de muziekverecn. te handhaven, waardoor de verlaging van de pacht van den muziektuin met f 200 niet behoeft door te gaan. De heer Bakker stelde voor, bij de Gezondheids zorg voor t.b.c.-bestrijding, zuigelingenbeschcrmrng en Wit-Gele Kruis de voorgestelde verlaging in te trekken. Beterschap meneer van Drunen. De heer Van Drunen deelde mede, dat hij heden morgen den directeur van de Sehager Courant op bezoek had gehad en dat deze het noodig had ge vonden te wijzen op de vuile journalistiek van de Alkmaarsche Courant. Spr. had den heer de Raat geantwoord, dat hij met hem over vuile journa listiek niet spreken wilde. De heer Van Drunen wilde er nogmaals het college op attent maken, dat bij persconferenties een vertegenwoordiger van de Sehager Courant niet behoorde te worden toe gelaten, omdat deze toch niet kon beloven, dat mededeelingen niet ontijdig zouden worden gepu bliceerd in zijn courant. We begrijpen niet, waarom deze sociaal-demo craat zich zoo druk maakt over de Sehager Cou rant, of het moest dan zijn, dat hij zich heeft la ten spannen voor het karretje, dat bestuurd wordt door de heeren aan den Voordam. Maar wanneer hij meent, als vertegenwoordiger der burgerij der gelijke pietluttigheden tot tweemaal toe in een Begrootingsdebat ter sprake te moeten brengen, dan wenschen wjj hem toch van harte beterschap toe en de Alkmaarsche Courant geluk met een derge- lijken pleitbezorger. Maar hoeveel malen moeten die heeren aan den Voordam zich nog in hun kaart laten kijken. En nu gaan we na dit onverkwikkelijke inci dentje weer terug naar de debatten en noteeren, dat de heer Grondsma ernstig waarschuwde tegen opheffing van de Handelsschool. Wij gelooven, met den heer Grondsma, dat een opheffing inderdaad niet in het belang van Alkmaar zou zijn. De replieken waren hiermede afgeloopen en de wethouders kregen gelegenheid In tweede instan tie te spreken. Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend, waarna werd overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling der begrooting. Na afloop van de replieken is de vergadering verdaagd tot Maandagavond half acht. NIEUWE N I EDORP LANGERE IS. Ook de Langereis heeft zijn aandeel, voor zoover het verkeersmoeilijkheden betreft, door de gladheid der laatste dagen gehad. Op de driesprong bij de Langereizer voetbrug is het verbazend glad. Hier was het dat een Baby-ford van den weg slipte en nog juist op het gras vlak voor het water tot stilstand was te brengen. Met ver eende krachten was het Fordje weer spoedig in het rechte spoor gebracht. Bij de boerderij van den heer P. v. d. Burg, geraakte een zwaar beladen wagen met stroo, bestemd voor den heer F. van Breugei, kort bij diens woning, even eens van den weg en kwam in den berm terecht, waardoor men genoodzaakt was de vracht dan ook af te lossen. Erger was een tankwagen van de A.P.C. er aan toe. Deze begaf zich naar den heer C. Bakker, wonen de in het land bij de voetbrug. Daar aangekomen, wilde de chauffeur achteruit rijden, om te draaien, maar was zoo onfortuinlijk om van het smalle en hier gladde weggetje af te glijden. Ook hier bleef de wagen nog in den berm zitten, hoewel op den kant van het water. Niettegenstaande er van alle kanten hulp op kwam dagen, mocht het niet gelukken den wagen weer op den weg te brengen. Eerst den volgenden dag, toen men met de noodi- ge materiaal was aangekomen, heeft men den wagen uit zijn gevaarlijke positie bevrijd. Gelukkig is een en ander zonder ongelukken afgeloopen. LANGEND IJK Thans is het vast komen te staan, dat in plaats van Ir. Hazeloop geen Rijkstuinbouwconsulent meer zal worden aangesteld met hetzelfde ambts gebied als dezen tot zijn ontslag had. Met 1 Jan. is nu definitief aan Ir. C. Rietsema te Hoorn als ambtsgebied aangewezen het gedeelte van Noord- Holland ten Noorden van het IJ, met uitzondering van enkele gemeenten in Kennemerland, welke zullen worden verzorgd door Ir. K. Volkersz, Rijks tuinbouwconsulent te Lisse. Ged. Staten hebben zich via de Centrale Bank tot de coöperatieve Boerenleenbanken gewend, ten einde een juist overzicht te verkrijgen omtrent den stand der depotrekeningen, indertijd door de provincie geopend door storting van het aan tuinderscredieten door de Boerenleenbanken ver leende bedrag tot 70 pet. der borgstelling voor de provincie. ZUEDSCHARWOUDE. Steunregeling. Bestond ind eze gemeente tot nu toe slechts een steunregeling voor transportarbeiders, thans is ook een dergelijke regeling voor tuinbouwarbeiders ingevoerd. Deze is echter niet geldig voor zooge naamde zelfstandigen, die den laatsten tijd ook als arbeiders In de werkverschaffing fungeerden. NOORDSCHARWOUDE. Jongeren Vrede^actie. Voor de afdeeling Langendijk van de Jongeren Vredesactie sprak de heer H. van Wijk, met als on derwerp: „Hoe voorkomen wij een oorlog." Spr. wijst op den huidigen oorlog tusschen Italië en Abessinië en zegt, dat men in Europa probeert den oorlog bui ten de deur te houden. De bewapening neemt schrik barend toe, do menschen worden betrokken in d- luchtbcsoherming, kortom het oorlogsgevaar word stppds dreigender. Oudkarspel, Dcc. 1935. Aan de Redactie der Sehager Courant, Ondergeteekende vraagt voor het volgende eenige plaatsruimte. Bij voorbaat dank. Ingenieur Vos, iemand die we mogen beschouwen als een socialistische Kapitein der Industrie, voelt zich geroepen om de stroomingen in de Bellamy- beweging aan critiek te onderwerpen. Als niet- Bellamist, zal ik mij daar buiten houden. Echter, Ir .Vos raakt ook een ander punt aan. Op dat punt wil ik hem even van antwoord dienen. Hij zegt dat het opmerkelijk is, dat de communisten het parool uitgeven om het „Plan van den Arbeid" te doorkruisen. Bewust schrijft de Ingenieur hier een onwaarheid. De communisten toonen in woord en geschrift aan, dat er enkele goede dingen voor de arbeidersklasse vervat zijn in het Plan van den Arbeid. De communisten toonen vervolgens aan, dat er vele vóordeelen voor de kapitalisten aan „het Plan" zijn verbonden. De communisten bewijzen, dat bij de uitvoering van 't Plan, door de arbeidersklasse een minimum van zeggenschap zal zijn te verkrijgen en dat de kapitalisten, dus de Bankiers een maximum van macht is toebe dacht. De communisten houden verder de arbeiders voor, dat van alle mogelijke en onmogelijke plan nen in het Kapitalisme weinig of niets terecht komt. Roosevelt in Amerika is door menschen als Ir. Vos ook tijdelijk bewierookt om zijn plannen. Resul taat: vandaag den dag bijna 12 millioen werkloo- zen. In het Avondblad van de Telegraaf van 17 Dec. lezen we hoe ex-president Hoover een rede heeft gehouden, waarin hij scherpe critiek oefende op de economische politiek van President Roosevelt, die naar Hoover's oordeel het land in het ongeluk dreigt te storten. De regeeringsuitgaven zijn met 300 pet. gestegen en de werkloosheid is in dien zelfden tijd met slechts 5 pet. afgenomen. Juist met het oog op dezew anverhouding achtte Hoover het noodzake lijk, dat er een einde komt aan de verkwisting der openbare werken, dat alle andere vormen van crisishulp worden gedecentraliseerd en weder aan de staten en gemeenten worden overgedragen en dat de echte crisissteun den behoeftige moet toevloeien uit eerlijken, productieven arbeid, zij kan niet uit openbare werken komen. In het kleine en volkrijke België is ook „een plan" aan de orde, gevolg: devaluatie, hoogere prijzen van levensmiddelen en ontevredenheid on der de arbeiders. Mussolini en Hitier hadden en hebben ook groote plannen; over de uitwerking behoeven we niet uit te wijden. De S.D.A.P. wil van Nederland een plan-land maken. Met behulp van de bankiers wil men nieuw leven in een oude zaak blazen. Vol gens de communisten Is een Plan van actie voor arbeid en brood, een plan dat moet worden uit gevoerd, op kosten van de Hollandsche kapi talisten, de eenige uitweg voor de arbeidersklasse en arme boeren om voorloopig in deze* crisis het hoofd boven water te houden. Volgens de communisten zijn definitieve plannen om het ka pitalisme definitief weer op gang te brengen, aan den eenen kant onmogelijk, aand en anderen kant mag een socialist noch een communist daaraan meehelpen. Het Kapitalisme is een verloren zaak. Aan het Socialisme ls d e toekomst. Dit is het inzicht van de communisten, dit inzicht wordt gedeeld door millioenen in de geheele wereld. Ingenieur Vos behoort niet iotd eze millioenen-massa. Afd. Oudkarspel C.P.H. ..C. BORST Pz. Spr. bepleit hiertegenover het anti-militairistische beginsel, dat de menschheid van een oorlogsramp zal kunnen redden. Na de pauze worden door een drietal personen vragen gesteld, welke door den spr. worden beant woord. De opkomst voor deze vergadering was slechts ge ring. Aanbesteding. Naar wij vernemen is het maken van banken en verder interieur van de nieuwe Ned. Herv. Kerk ge gund aan den heer J. Heidsma alhier. WINKEL Algemeene vergadering van de IJsclub „Winkel", op 18 December, hij den heer D. A. de Bruijn. Voorzitter de heer P. Brugman, opent de vergade ring en spreekt den wensch uit dat de vereeniging dit jaar actief werkzaam zal kunnen zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Door den afgevaardigde naar de vergadering van het hoofdbestuur, welke in Alkmaar is gehouden, wordt verslag van de werkzaamheden uitgebracht en voorzitter zegt hem dank voor hot verslag. Komt aan de orde rekening en verantwoording van den penningmeester. Door den heer A. Kooij, lid van de commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester, wordt verslag uitgebracht, a'les is in orde bevonden en het batig saldo bedraagt f 138.38. De voorzitter dankt den heer Kooij voor zijn moei te en den penningmeester, den heer J. Romar, voor zijn accurate boekhouding. De heeren J. Romar en G. van Stipriaan worden herkozen als bestuurslid. Door vertrek van twee bestuursleden, waren er twee vacatures, in welke worden gekozen de heeren C. Schagen en S. de Boer. Door voorzitter worden woorden van dank ge bracht aan de heeren Otzen en Broersma voor alles wat zij als bestuurslid van de ijsclub hebben gedaan, vooral de heer Otzen, die jaren bestuurslid is ge weest., in hem is dan ook een trouw, ijverig werker cn sportman heengegaan. Ook de heer Broersma, nog maar kort lid van het bestuur, hebben we leeren ken nen als een goed lid van de ijsclub. Bij de rondvraag vraagt de heer Keetman naar oen nieuw op te richten ijsbaan. De voorzitter zet deze zaak uiteen en zegt hoe grootcr men de zaak opzet, hoe meer risico men heeft, en is een voorstander om op zich zelf te blijven voorloopig op de Kolk, die het vorig jaar in orde is gemaakt en heel 'goed belooft te worden. De heer Kooij stelt voor, ook weer avondfeest te houden. Voorzitter zegt dit toe, en er wordt in dien geest gewerkt. Besloten wordt, om de huisgenooten van leden tot 14 jaar voor een kwartje en boven 14 jaar voor 55 cent als lid toe te laten. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank, deze vrij goed bezochte vergadering. Bij gehouden aanbesteding ten behoeve van het te bouwen woon- en winkelhuis van den heer P. Oud alhier is het timmerwerk gegund aan H. Fijn- heer, het metselwerk aan J. van der Molen, het schilderwerk aan S. Snip, het lood-, zink- en mastiekwerk aan W. Halbersma enelectriciteitswer- ken aan de Fa. de Reus en Groenewoud, allen te Winkel. Z IJ P E Burgerlijke stand van 13 t.m. 19 Dec. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Tsjallce Kingma, oud 29 jaar, onder ijzer, en Engeltje Zeeman, oud 20 jaar, beiden al- •r>r. Getrouwd pn overleden: Geene,

Schager Courant | 1935 | | pagina 15