Raad Schagen. FIRMA IS. OE WAARD, ONZE TRICOTAGES Plaatseajk Nieuws. Vergadering van den Raad op Vrijdag 20 December 1935, des namiddags tc kwart over zeycn uur. Voorzitter de heer J. Comelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Speur, 1 vacature. Na opening volgt onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, den heer W. Dekker. Tot toelating wordt geadviseerd en overeenkomstig dit advies wordt besloten. De heer Dekker wordt hin- nengeleid en legt in handen van den Voorzitter de vereischtc eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Dekker geluk met zijne benoeming en hoopt dat zij tot zegen van de gemeente moge strekken. De heer Dekker dankt voor deze woorden en zegt dat het hem aangenaam is te mogen meehelpen aan de behartiging van de belangen der gemeente. Wel had spr. liever gezien dat dit onder andere omstan digheden mocht gebeuren, in de eerste plaats om dat hij de plaats vervult van den heer Van Nuland, die jammer genoeg aan een ziekbed is gekluisterd, en zeker wel niet meer in dit midden terug zal keeren. In de tweede plaats omdat het raadslidmaatschap te genwoordig een zware taak is, in verband met den finantieelen toestand van de geheele wereld en ook van de gemeente Schagen. Spr. hoopt dat het hem gegeven moge zijn, naar zijn beste weten de belan gen der gemeente voor te staan. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. In den slechten toestand van de Havenstraat zal zooveel mogelijk worden voorzien. 2. Wat betreft de opmerking, dat de veearts de heer De Boer, op Donderdag 14 November j.1. om 7.15 uur voorm. niet op zijn post was, doch werkzaam heden voor het veefonds verrichtte, wordt verwezen naar den bij de stukken overgelegden brief met bij lagen. 3. Toegevendheid ten opzichte van de toepassing van de 25-cents boeten bij de lichtbedrijven, zal bij hooge uitzondering overwogen worden. 4. In verband met de afsluiting van den weg, oor- deelen P». en W. het wenschelijk, met het wegnemen van de kluft in de Loet, te wachten tot de Provinciale weg wordt aangelegd. Dit werd ook reeds door het Dagelijksch Bestuur in zijn vorige samenstelling be sloten. De heer De Vries dacht, dat besloten was de verla ging gelijk te doen plaats vinden met de demping van de Loet. Waarschijnlijk is toen ook gedacht dat spoedig de provinciale weg zou worden gelegd, en nu dat niet het geval is en de menschen veel hinder, van de kluft ondervinden, bepleit spr. spoedige weg neming van de kluft- De Voorzitter zegt, dat B. en W. hun aandacht er aan zullen schenken. Het markttoezicht. Naar aanleiding van de door den Burgemeester aan den heer P. de Boer, veearts, gevraagde inlichting omtrent het verrichten van veefondswerkzaamheden in den tijd die voor marktkeuring is aangewezen, was van den heer De Boer een schrijven ingekomen. In dat schrijven deelt dé hr. De Boer mede, dat het als gemeente-veearts belast met het markttoezicht der gemeente niet alleen zijn plicht is controle te hou den bij één der toegangen van de markt, maar ook toezicht uit tc oefenen over de markt, omdat het klein-vee hoofdzakelijk per as wordt aangevoerd en op de markt wordt gelost. In overleg met den heer Inspecteur..van. den Veeartsenijkundigen Dienst wordt eiken marktdag'een opzichter van het Veearlsenijkun- dig Staatstoezicht vóór assistentie naar Schagen ge zonden. Van deze hulp maakt de heer De Boer ge bruik,* door deze vee-opzichter gedurende 20 30 mi nuten bij den toegang hem te laten vervangen. Deze tijd gebruikt de heer De Boer voor controle over de markt. Dat hij gedurende dezen tijd werkzaamheden zou verrichten voor het Schager Slachtveefonds, zoo als de heer Van Erp heeft beweerd, is onjuist. De werkzaamheden voor het Schager Veefonds beginnen pas na afloop van de marktkeuring. Een bevestiging van het bovenstaande vindt dan plaats in bijgaande brieven van den heer De Vink, Inspecteur Veeartsenij kundigen Dienst en van den heer D. P. Timmerman, voorzitter van het Schager Slachtveefonds. De Voorzitter vraagt of de heer Van Erp genoegen neemt met deze verklaring. De heer Van Erp antwoordt ontkennend en zegt dat deze brief van den veearts De Boer in strijd is met de waarheid. Persoonlijk heeft spr. geconstateerd dat in de uren dat de heer De Boer de keuring moet doen, hij bezig was met het loden van de beesten en na welke bezigheid het vee dan in het veefonds wordt opgenomen. Met verbazing neemt spr. dan ook ken nis van het schrijven van den heer De Boer en in 't bijzonder van de verklaring van den voorzitter van het vcefonds. Ook het schrijven van den veeartsenij kundigen dienst verwondert spr. en hij wijst er op, dat toen hij deze zaak onder het vorige college aan hangig maakte, was er van de nu kenbaar gemaak te regeling niets bekend. Spr. herinnert er aan hoe de heer Reetman, die in dienst is van den Vleesch- keuringsdienst, de plaats van den veearts wel heeft ingenomen. Nu is er een andere regeling, waardoor de cumulatie van betrekkingen mogelijk is. Spr. wijst er nogmaals op, dat hij het feit persoonlijk gecon stateerd heeft, de heer De Boer heeft die bezigheden verricht in de uren dat hij in dienst was bij en be taald werd door de gemeente. Als de beide betrekkin gen niet vereenigbaar zijn, dient men een andere re geling te treffen. Spr. eindigt met het geven van de verzekering, dat hij hier niet met smoesjes komt aan dragen. De Voorzitter acht. het 't beste deze zaak ernstig te onderzoeken, de heer De Boer heeft zich bereid verklaard in B. en W. te verschijnen. Spr. merkt op dat de heeren dan maar geconfrontreerd moeten worden. Mutatie in het raadscollege. Van den heer J. Speur is bericht ingekomen, dat hij geen lid meer zijnde van de S.D.A.P., voor welke par tij hij als vertegenwoordiger zitting had genomen in den Raad dezer gemeente, zich verplicht gevoelt met ingang van 11 December als lid van den Raad te be danken. Van den Voorzitter van het centraal stembureau is bericht ingekomen, dat in de plaats van den heer Speur is benoemd de heer D. Bijlsma. God. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot wij ziging der bcgrooting 1935, idem wijziging verorde ning op de heffing van keurloonen. Do heer J. J. de Vries zond rapport in inzake de controle van de administratie van de gemeente-eier- veiling. Ingekomen is een verslag van de vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vlecschkcu- ringsdiensi in den Kring Barsingerhorn, op Dinsdag 12 November. Tandheelkundige verzorging van de school kinderen. De afdeeling Schagen van het N.O.G. verzoekt me dewerking voor het tot stand komen van een organi satie die de tandheelkundige verzorging van de leer lingen der lagere scholen zal behartigen. B. cn W. doelen mede, dat zij zich gewend hebben tot de Oudercommissiön en Schoolbesturen der hier gevestigde scholen. Het resultaat hiervan is nog niet geheel bekend. Om het gym-Iokaal. Door de Gvmnastiekvereeniging „Excelsior" wordt verzocht ook op Maandagavond gebruik te mogen ma ken van het gymnastieklokaal der O. L. S. Reeds eerder, zoo luidt het adres, had deze ver- eeniging het lokaal op Maandagavond in gebruik, maar door financieele moeilijkheden werd zij gedwon gen genoemde avond los te laten. Nu zij echter weer in staat is de zaalhuur te betalen en het ledental ver cischt om op 2 avonden te werken, komt de vereeni- ging met bovengenoemd verzoek. Sparta was niet tot onderhandelen bereid, doch die vcreeniging kan in ieder lokaal trainen, terwijl „Excelsior" uitsluitend is aangewezen op het' gymnastieklokaal, daar indertijd de gemeente de toestellen van Excelsior aangekpcht heeft, op voorwaarde, dat deze op 2 avonden per week gebruik mocht maken van het lokaal tegen een huur prijs van foO. per jaar. B. en W. wijzen er in hun prae-advies op, dat we gens geringe deelname het bestuur van Excelsior den Maandagavond heeft prijs gegeven en deze avond werd toegewezen aan de Voet bal vereeniging „Scha gen", ten behoeve van de training. Nu „Excelsior" verzocht op Maandagavond de beschikking weer over het lokaal te mogen hebben, kon dat verzoek niet worden ingewilligd, doch werd besloten den tijd voor de voetbal vereeniging met een half uur te vervroegen om „Excelsior" in de gelegenheid te stellen te half 10 over het lokaal te beschikken. Op dat aanbod wenscht „Excelsior" niet in te gaan en aangezien het niet wel opgaat het lokaal aan de Voet bal vereeniging op Maandagavond te ontnemen, stellen B. en W. voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer De Vries is het met B. en W. eens en oordeelt, dat „Excelsior" zich niet meer kan beroe pen op de vroeger gestelde voorwaarden. De heer Mr. Dr. Buiskool constateert met genoe gen, dat B. en W. getracht hebben deze zaak langs minnelijken weg op te lossen. Spr. begrijpt dat het voor B. en W. een lastige kwestie is, want, aldus redeneeren zij, „Excelsior" heeft vrijwillig afstand van de voorwaarden gedaan. Voor spr. is het ech ter de vraag of Excelsior blijvend afstand van dien Maandagavond heeft gedaan., dan wel tijdelijk, om ontheffing te verkrijgen van de huur Spr. merkt op, dat Excelsior is aangewezen op het gymnastiek lokaal, omdat zij de werktuigen aan de gemeente verkocht, terwijl Sparta elders of desnoods in de gangen kan trainen. Spr. geeft in overweging te trachten met beide vcreenigingen tot een oplossing te komen. De Voorzitter meent, dat wanneer iemand een maal zijn plaats verlaat, hij die plaats kwijt is. De heer Schoorl wijst op het raadsbesluit, dat destijds werd genomen, nl. om de werktuigen voor f250 van Excelsior over te nemen, terwijl het ge bruik van het gymnastieklokaal werd toegestaan tot wederopzegging toe De raad heeft das niet voor eeuwig de beide avonden aan Excelsior toegestaan. Spr. acht het standpunt van Excelsior niet juist, B. en W. hebben alle moeite gedaan een oplossing to vinden en hebben die aangegeven Excelsior heeft die oplossing geweigerd, zonder motiven en wendt zich nu tot den raad. Den heer Mr. Dr. Buiskool gaat het in hoofdzaak om de billijkheid en spr. meent, dat in de redenee ring van den heer Schoorl een tegenstrijdigheid zit. Spr. acht een regeling voor beide vcreenigingen te aanvaarden wel mogelijk en verzoekt B. en W. pogingen daartoe alsnog aan te wenden. De Voorzitter wijst er op, dat voor deze onbelang rijke zaak al heel wat vellen papier zijn vuil ge maakt. B. en W. willen er wel weer een briefje aan wagen, mar spr. is het niet met den heer Buiskool eens. De heer Schoorl heeft geen bezwaar tegen het doen van de door den heer Buiskool gewenschte po ging, maar spr. wil het voorstel van B. en W. even goed afdoen. Het voorstel van B. en W wordt aangenomen, te gen stemde de heer Mr. Dr. Buiskool. B. en W. zeg gen dus toe, dat zij een poging zullen doen om een oplossing voor beide vereenigingen te vinden. Parkeerverbod. B. en W. deelen mede, dat volgens een niet hooge berekening, het plaatsen en opruimen der parkeerbor- den bij gelegenheid van bioscoop- en tooneelvertoonin- gen, bals enz., een bedrag van f300 a f400 zal vorde ren In verband daarmee is dan ook het College niet voornemens aan het parkeerverbod uitbreiding te geven. Den heer Mr. Dr. Buiskool spijt het, dat B. en W. dit standpunt innemen. Spr. deelt mede, dat de plaat selijke garagehouders zich bereid hebben verklaard zelf te zorgen voor plaatsing van de parkeerborden. Spr. merkt spottend op, bij de begrooting van kosten voor het plaatsen en wegnemen der borden gemist te hebben de nota van de geneesheeren voor de slijtage van de heeren die de borden plaatsen en weghalen. Spr. merkt voorts op, dat het hier niet gaat om de gewone bioscoopavonden, maar om de avonden van groote tooneelvoorstellingen, enz. De Voorzitter acht het zeer moeilijk te beoordee- len wanneer het parkeerverbod moet worden toege past. Spr. betreurt dat er een paar personen zijn, die zeer onder den toestand hebben te lijden. De heer De Veer wil wel met het voorstel van B. en W. meegaan, maar meent toch dat de bezwaren er niet door opgeheven worden. Spr. meent dat er eenig toezicht en een regelend optreden moet wezen en spr. meent dat als dan een kwartje per auto wordt geheven, eenigszins aan de bezwaren van de garage houders tegemoet wordt gekomen en we maken het de bezoekers niet moeilijk. De Voorzitter wijst er op dat dan een bêlastingver- ordening noodig is, en de gemeente gaat dan zelf met de garagehouders concurreeren. De heer De Veer zegt dat deze regeling door een van de garagehouders aan dc hand is gedaan, en spr. verzocht B. en W. hun gedachten er over heen te laten gaan. De heer Schoorl wil de vrijheid van de menschen van buiten zoo weinig mogelijk beknotten. Op het aanbod van de garagehouders om voor de plaatsing der borden te zorgen, kan de gemeente niet ingaan, want dan zou een gedeelte van de politieverordening in handen van die garagehouders komen. Spr. acht dat geen aannemelijke oplossing. Iets anders is het met het idee-De Veer en spr. wijst op den toestand die te Alkmaar bestaat. Spr. denkt dat een door den De Veer geopperde regeling in de richting van de garagehouders zal werken. Een belastingverordening dacht spr. niet noodig, het aanwijzen van een par keerterrein en het bepalen van een pachtsom lijkt' hem voldoende. Spr. is wel bereid het idee-De Veer in overweging te nemen. De heer De Vries meent dat men met die oplos sing den garagehouders allerminst een dienst zal be wijzen, want dat men er dc weinige wagens door op straat zal halen. De «Voorzitter merkt op dat er ook thans wel dege lijk toezicht is op de Laan. Een belastingverordening zal wel degelijk noodig zijn. De heer Mr. Dr. Buiskool wijst op de inconse quentie, die in de redeneering van den heer Schoorl zit t.a.v. van het prac-advies. Immers de kosten, ver honden aan het plaatsen en weghalen der horden blijven en ook het door B. en W. genoemde bezwaar, de menschen uit Schagen te houden. Spr. acht een matig parkeergeld geen bezwaar en zou deze zaak aan het oordeel van de straks te benoemen begro tingscommissie willen doen onderwerpen. De Voorzitter zegt, dat deze zaak heelemaal niet bij de begrooting thuis behoort De heer De Veer verzocht ook het gevoelen van de garagehouders te vragen. De Voorzitter zegt dit toe en sluit de discussien. Ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920, wordt het bedrag der vergoeding voor de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs voor 1933 bepaald op 81V£ leerling X f 12.51 f 1019.56. Aan voorschot werd reeds betaald f708.32, zoodat aan het Schoolbestuur nog is te betalen een bedrag van f 311.24. B. en W. stellen voor tot het aanvaarden van een aanbod van de erven D. Kramer, waarbij deze aan de gemeente aanbieden een bedrag van f 100.onder voorwaarde dat de gemeente op zich neemt voor het altijd durend onderhoud te zorgen van het graf no. 391 ter Algemeene Begraafplaats te Schagen. B. en W. stellen voor dit bedrag rentegevend te beleggen, door aankoop van een obligatie Nederl. Staatsleening. De heer Stam vraagt of het niet gewenscht is in een verordening vast tc leggen hoe hoog deze ver goedingen moeten zijn. Nu geeft de een f 50, een an der f 100, enz. Spr. vraagt voorts of de graven ook eeuwigdurend worden verkocht. De Voorzitter zegt dat niemand minder dan f 100 geeft, wel zijn er gevallen geweest, waarbij meer werd gegeven. Bij wijze van legaat aanvaarding is de beste regeling. Ook de graven worden voor eeuwig durend verkocht.' Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vastgesteld worden de pensioensgrondslagen voor gemeente-ambtenaren. B. en W. stellen voor de straat vanaf het Noord over het Hoog en Halerweg naar den Lagedijkerweg den naam te geven van „Havenstraat". Aldus wordt besloten. Wijziging heffing markt-, staan- en waag geld. B. en W. stellen voor art. 4 der verordening op de heffing van Markt-, Staan- en Waaggeld voortaan zóó te doen luiden, dat een belasting wordt geheven on der den naam „waaggeld" van alles wat met de ge meentelijke werktuigen wordt gewogen. Dit waag loon bedraagt: voor een rund ouder dan één jaar f0.25 voor een rund jonger dan één jaar, vóór 1 Jan., uitgezonderd nuchtere kalveren f0.15 voor een nuchter kalf f0.10 voor een varken f0.25 voor een schaap f0.10 voor andere voorwerpen of artikelen p. 100 K.G. f0.03 met een minimum van f0.10 per weging. Hierbij wordt opgemerkt, dat tot heden voor an dere voorwerpen en artikelen, uitgezonderd stroo, f0.05 per 100 K.G. werd geheven. Thans wordt, gelet op het waagloon in naburige gemeenten, voorgesteld dit waagloon te bepalen op f 0.03 per 100 ICG. met een minimum van f 0.10 per weging. - Wordt goedgevonden. Voorstel tot onteigening. Door B. en W. wordt voorgesteld, nu de lige naar den heer G. Zwakman een koopprijs vraagt van f 6500, en*B. en W. een som van f 3500 hebben aan geboden, te besluiten, tot onteigening van 4 wonin gen aan het Hoog. De Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen in Noordholland acht opruiming van de huizen noodig en heeft tegen een tijdelijke noodoplossing, waarbij slechts een deel der huizen wordt gesloopt en waar- by dan de toegangsweg vanuit de Hale naar het Noord achter de huizen van het Hoog om zou komen, geen bezwaar, mits deze verbetering dan ook inderdaad een zeer t ij d e 1 ij k karakter draagt. De Voorzitter zegt dat wij de goedkoope oplos sing wilden, maar de commissie voor bouwontwer pen oordeelde dat dit slechts voor korten tijd kan en op den duur een oplossing overeenkomstig het uitbreidingsplan noodig is. Teneinde dus niet op dubbele onkosten te komen, doen B. en W. hun voorstel. De twee laatste perceelen zijn eigendom van de gemeente, een der beide bewoners zal de woning verlaten, de 4 andere woningen zijn van den heer Zwakman. De heer De Vries vraagt comitézitting. De raad gaat in comité. Na heropening verzoekt de heer De Veer B. en W. hun voorstel in te trekken en spr. doet dan het voorstel om de achterzijde van het Hoog te ver beteren, het één-richting-verkeer toe te passen en op die wijze onmiddellijk het verkeer daar ter plaatse tot oplossing te brengen. B. en W. verklaren hun voorstel in te trekken. De heer Van Erp kan zich niet met het voor- stel-De Veer vereenigen. Spr. acht daar een goede toegangsweg noodig, zoomede demping van het Noord. Op de door den heer De Veer voorgestelde wijze wordt half werk verricht. Spr. wijst erop dat het voorstel alleen wordt gedaan uit finantieele overwegingen, maar op deze wijze wordt geen be hoorlijke toegangsweg verkregen. Spr. zoowel als de bewoners van het Noord veronderstellen dat de raad tot demping van het Noord zou besluiten en dat, zoowel als een goeden toegangsweg naar de haven acht spr. in aansluiting met de kanaal- werken noodzakelijk. De Voorzitter zegt dat hoe mooi we allen een dergelijke radicale oplossing zouden vinden, daar in de eerste jaren niet aan te denken zal zijn. De finantieele toestand van de gemeente is slecht en we moeten dus wel genoegen nemen met het min dere, met een oplossing die geen van ons allen bevredigt. De heer Mr. Dr. Buiskool zegt op 't zelfde stand punt te staan als de heer Van Erp. Wat nu voor gesteld wordt, blijft lapwerk. De heer Schoorl erkent, dat wat door den heer De Veer wordt voorgesteld niet d e oplossing is en spr. zou niets liever dan een radicale oplossing willen. Maar we zijn in een tijd, waarin de samen stelling van een begrooting niet geschikt is, om den moed van een wethouder aan te wakkeren. Spr. heeft van den finantieelen toestand der gemeente wel zoo veel gezien, dat hij zijn stem aan deze voorloopige oplossing zal geven. Het voorstel-De Veer wordt vervolgens aange nomen met 8 tegen 2 stemmen; tegen stemden de heeren Van Erp en Mr. Dr. Buiskool. Vastgesteld wordt de 3e suppletoire begrooting dienst 1935. Op 1 Januari 1936 treedt de heer J. F. H. Settels af als lid van de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. Met 9 van de 10 stemmen wordt de heer Settels opnieuw benoemd. De begrooting. De Voorzitter zegt dat B. en ,W. het twijfelachtige genoegen hebben de begrooting van 1936 aan te bieden. Bij de stemming van 3 leden der commissie van onderzoek verklaart de heer Mr. Dr. Buiskool on der geen voorwaarde in een dusdanige commissie zitting te zullen nemen. Tot commissieleden worden dan benoemde de heeren Stam, De Vries en De Veer. Opheffinj van de betrekking van onder wijzer aan de O. L. schooL Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om: a. met ingang van 1 Januari 1936 de betrekking van mdenvijzer aan de Openbare Lagere School, ver vuld door den heer J. J. de Vries, op te heffen. b. aan genoemden onderwijzer met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag als zoodanig te verlee- nen. Zooals in ons vorig nummer reeds medegedeeld, is het aantal leerlingen zoodanig verlaag 1, dat, zou de huidige toestand aan deze school wat het aantal on derwijzers betreft, bestendigd blijven, na 1 Januari 1936 2 boventallige onderwijzers voor rekening der ge meente komen. Dat laten de gemeente-finantiën niet toe en met het oog op die finantiën, stellen B. en W. voor, den onderwijzer J. J. de Vries te ontslaan, wat een verschil van f965.95 geeft, vergeleken bij een eventueel ontslag aan den boventalligen onder wijzer B. Brouwer. De Voorzitter acht het gewenscht in comité te gaan. Na comitézitting wordt de openbare vergadering heropend en wordt het voorstel van B. en W. zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. DAMES! U wenscht U slank te kleeden? van Jansen en Tilanus voldoen aan deze eischen. ONDERJURKEN CAMISOLS DIRECTOIRS Let U speciaal op het elastiek van directoirs, het welk zoo gemakkelijk te vernieuwen is. 1 Onze groote keuze in CORSETTEN - CORSELETS - BUSTEHOUDERS zijn van onberispelijken pasvorm. DAMES, en KINDERKOUSEN SKISOKJES in prachtige keuze. U koopt deze artikelen en vele meer tenslotte toch bij: IJMUIDEN SCHAGEN. MARKTOVERZICHT. Als wintermarkt hadden wij niet te klagen. De aanvoer was aardig goed. De handel in vette koeien was 25 ct. per pond, dus goed. De hoogste noteering was f 210 op naam van verkooper Jb. Groot te Schagen, aan J. Korver, slager te Den Helder.. Om deze tijd zoo'n aanvoer van vette koeien, het getal was 75, is buitengewoon. De handel in kalfkoeien was heel goed. De handel in geldekoeien was zeer goed, iets duurder. Graskalveren stug, duur. Nuchtere kalve ren vlug duur. Fokkalveren handel best. 1220 gld. De handel in schapen genoemd vette overhouders oude slachtschapen zeer stug. Biggen en geiten handel stug. Paarden weinig aanvoer en weinig handel. Biggen handel matig. Schrammen hoege naamd geen aanvoer. Biggen groote aanvoer. Vette varkens iets duurder. Op de kippenmarkt veel aangevoerd en een besten handeL GESLAAGD. De heer C. Keesman Jz is aan de Hoogeschool te Delft geslaagd voor het bouwkundig Ingenieurs-exa/- men. PRACTICUS-SCHAATSSCHOEN. Alle loszittende schaatsen zijn uit den tijd, je hebt geen veters of banden meer noodig, geen knellende riemen meer. Koop een Practicus Schaatsscboen en je bent uit alle nood. Die is op elke schaats te bevestigen. Practisch en goedkoop. Een advertentie van de firma Van Rijswijk in dit nummer zegt er meer over. NIEUW RAADSLID. De heer D. Bijlsma, opvolger op de lijst van de S.D.A.P. (vacature-J. Speur) deelde ons mede, dat hij een benoeming tot raadslid zal aannemen. ..THEATER ROYAL. De directie van het Theater Royal heeft in deze Kerstweek aan haar programma buitengewoon veel zorg besteed. Zaterdag en Zondag draait er het zeldzaam boeiende filmwerk, getiteld „Tusschen twee We relden' met Paul Muni in de hoofdrol. Johny Ramirez (Paul Muni) is een Mexicaansch daglooner met ambities. Ondanks zijn zware dag taak studeert hij tot laat in den nacht rechten in de hoop advocaat te worden. Hij promoveert, wordt door de rechtbank erkend en krijgt een zaak te behandelen tegen Dale Elwell (Marg. Lindsay), die voor het gerecht wordt ge daagd door een koopman, omdat ze met haar auto diens' vrachtwagen aanreed. Ramirez verdediging was slecht voorbereid, de schuld kan niet worden bewezen, reden waarom hij deze zaak verliest. Gedesillusioneerd wegens de oneerlijkheid der uitspraak en door een hoonende bejegening valt hij den advocaat der tegenpartij aan en wordt niet meer tot de rechtbank toegelaten. Ramirez' moeder tracht hem over te halen zijn geluk in een een voudiger beroep te zoeken, doch Johny, die reeds van zijn jeugd af zich beijverde om boven zijn om geving uit te groeien, streeft naar rijkdom en macht. Derhalve vertrekt hij naar Mexicali en begint zijn carrière als uitsmijter in een kroeg, waarvan Charlie Roark (Eugene Pallette) eigenaar is. Hij weet zich op te werken tot Charlie's compagnon. Marie, Charlie's echtgenoote (Bette Davis) wordt op Ramirez verliefd en tracht een verhouding met hem aan te knoopen, doch Ramirez negeert haar. Op zekeren dag, als haar man dronken is, rijdt Marie hem met den wagen naar huis. Ze laat haar man in de garage zijn roes uitslapen en laat de motor doordraaien, tengevolge waarvan Charlie door gasvergiftiging om het leven komt. Ramirez breidt zijn zaak uit en bij de opening van zijn nieuw gebouw behoort Dale, tegen wie hij zijn proces verloor, tot de bezoekers. Dale flirt met Johny en hij wordt op haar verliefd. Marie, die hem in een tête a tête snapt, is dol van jaloezie en beschuldigt Johny er van haar tot moord op haar echtgenoot te hebben aangespoord. Johny wordt echter vrijgesproken. Johny is thans rijk en maakt Dale het hof. doch als hij haar op een avond naar een partij rijdt en haar ten huwelijk vraagt, wil zij niets van hem weten en verwijt hem zijn afkomst. Johny pakt haar beet en in haar angst springt zij uit den wagen juist onder een naderen de auto en wordt gedood. John keert thans naar zijn moeder terug, waar hij tot het besef komt, dat rijkdom en macht hem geen geluk en tevredenheid hebben gebracht. Deze film, die de bezoekers tot het einde toe in spanning zal houden, zal Dinsdagavond en de beide Kerstdagen gevolgd worden door een der vroolijkste en geestige filmwerken van den laatsten tijd, n.L Mijnheer zoekt een woning, me* Hermann Thimig, Paul Horbiger. Adele Sandrock e.a., die zorg dragen voor een onuitputtelijke bron van amusement. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hinke, dochter van Johannes van der Wal en van Geoke Fennema. POLITIE. Gevonden: sleutels aan ring. Ver loren: een paar heerenhandschoenen; een huis sleutel; een rijwielplaatje.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16