llit de Berger Raadskamer, T DE s Uw Gelukwensch 50 cent in het Oudejaars- nummer van de Schager Courant Zaterdag 21 December 1935. SCHAGER COURANT. Zsede blad. No. 9877 BERGEN Losse nummers van de Het sectarische „Berdos" behoeft slechts één stapje te doen, om het prefessionalis- me te doen binnensluipen. Mondhouden en voetballen! Een beschuldiging aan het adres van alle Bergensche winkeliers. Behalve de heer Hemelrijk lieten alle Raadsleden die beschuldiging over hun hoofden gaan. Ook B. en W bleven er vrijwel onverschillig onder. Waarom geen eisch tot openbaar making? Het bestuur van het Dokter Dekkerhuis voor het karretje, dat „Boschschool" heet. Een protest, dat door den geheelen Raad werd afgewezen. Een verkeerde weg bij de stemming, waardoor principieele voorstanders tegen stemden. De heer Hemelr*|k noemde den heer Voute pleit bezorger van kiapmopers, doch ten on rechte! Het leek heel wat, maar op den keper beschouwd had de heeie agenda van de Dinsdag gehouden Raadszitting bitter weinig om het lijf. Bij de beuandeling dei ingekomen stukken gooide de heer Voute een handgranaatje midden in den raad en het ontplofte ook! De vertegenwoordiger van het Middenblok vertelde, dat in de R.K. Voetbalclub „Berdos" ook protestant- sche leden opgenomen werd-m en me.nde .lat dooi deze handeling het verleende subsidie kwam te ver vallen, omdat deze geldelijke steun uitdrukkelijk verleend was aan een specifiek katholieke vereeni «ing. Gaan we de notulen na van de vergadering, waar op dit subsidie gegeven werd dan blijkt daaruit wel zonneklaar, „dat inderdaad de seheele gemeenteraad indertijd niet anders bedoeld heeft en wij zijn het daarom niet eens met den voorzittei die betoogde, dat een en ander een zuivere interne aangelegenheid was, van Berdos, waarmede de Raad zich niet had in te laten. Want, als het karakter van een subsidie verloren gaat, dan is dat, naai onze meening wel de gelijk een zaak des- Raadsl Maar nog veel minder kond: n we meegaan met het antwoord van wethouder Miltenburg die den heer Voute inconsequentie verweet En waarom? Omdat de heer Voute zich gekant had tegen subsi die-verleening aan een sectarische vere unging en nu weer tegenstander van het subsidie blejk te zijn. omdat Berdos niet langer sektarisch was. Maar, hoe hebben we het nu? Kan iemand b.v. geen tegenstander zijn van subsidie verleening aan epn vereeniging welke alcnh e bestrijdt en later als dit subsidie eenmaal verleend is protesteeren als er op een vergadering van deze an»i alcnholvereenising. een glaasje Schiedammer gedronken wordt? Want nietwaar dan gaat hef karakter van het subsidie verloren. I-Iet verwonderde ons. dat de heer Voute deze ar gumentatie niet aanvoerde, maar dat komt vermoe delijk no.g wel bij de begrootingshehandeUng. Intussohen lijkt het. pns minder prettig voor niet katholieken om in deze voetbalclub te spelen, waar ze geen stemrecht schijnen te hebben en dus niets te. vertellen! Ze mogen alleen hun krachten als voetballer ge ven en verd >r niets! Als Berdos vnnr deze soort leden nog een klein bedragje over zou hebben, dan hadden we hier meteen het professionalisme, als be strijder in dit geval van het, vooral voor de katho lieken zoo breekbare sectarisrae. Bij het derde agenda-punt, de goedkeuring der ge meenterekening over 1934 had feitelijk een incidon tje plaats, wat behalve de heer Homeirijk eigenlijk geen der andere raadsleden heeft aangevoeld. Althans ze bleven volkmaakt koud. Want inderdaad, het was van den heer Vrije, als lid van de commissie tot nazien der rekening, geen misselijke beschuldiging om alle rnenschen. die Ie verden, aan de gemeente ervan te beschuldigen, dat ze feitelijk met dubbel krijt schreven. Het was een gevoelige klap in het gezicht niet alleen van alle Bergensche leveranciers, maar ook van hen in ge meentedienst, die met de controle op die leveranties belast zijn. En het was de heer Hemelrijk, die in eerlijk ge meende verontwaardiging hiertegen protesteerde Protesteerde met klem! En o.i terecht ook! Want, zooals de heer Hemelrijk zeide. als de hper Vrije gene raliseert, dan beschuldigt hij dus ook alle leveran ciers. Wil hij dat niet. dan heeft hij met feiten te komen. En wat deed de heer Vrije? Hij stelde er zich mede tevreden door te zeggen, dat hij die feiten 't volgende jaar wel zou openbaren, als het dan tenmin ste nog zoo was Het heeft ons verbaasd, dat van de tafel van B. en W. niet geëischt werd: openbaar making der feiten Want naar onze meening was de heer Vrije al te ver- gegaan met z'n beschuldiging. En wat nu? We moe ten dus nu aannemen, dat de heer Vrije inderdaad gelijk heeft, omdat de aanklacht door den beelpn Raad uitgezonderd dan de heer Hemelrijk als zoete koek geslikt is. Maar: ofschoon zooals gezegd, de agenda vrij on berrullig was, met de incidenties waren we er nog niet. Daar was dan eerst het simpele verzoek van Volksonderwijs, om een lokaal te mogen huren in de Openbare Lagere School, teneinde daarin een Frö belschool onder te brengen. Niets op tegen, tenmin ste als de Inspecteur het ook goed vindt, zeiden B. en W. Maar ze brachten het verzoek toch nog in den Raad. Wij meenden, dal de verhuring van gemeente lijke lokaleü zuiver een kwestie was. waarover B. en verkrijgbaar in Stationsstraat W. beslisten. Maar 't schijnt hier anders te zijn en dus kwam het voorstel er. Wacht even, riep heftig verontwaardigd het be stuur van het Dokter Dekkerhuis uit! Wacht even. want Volksonderwijs is niet neutraal en als straks de Berger Schoolvereeniging ook een kleuterschool wil stichten, dan zitten de armen mens-:henkinderen van nog geen zes levensjaren ineens midden in een feilen schoolstrijd en de ouders moeten dan maar zien, hoe ze hun kleuters uit het gevecht redden kunnen Wonderlijk dat in de rij der protesteerenden voor aan gingen een voorzitter, die zelf lid is van Volks onderwijs! en pen secretaresse, die volgens haar poli tieke beginselen toch zeker ook Volksonderwijs een warm hart moest toedragen. Mede in verband met het feit. dat het bestuur van het Dokter Dekkerhuis over strijd wenscht tp spreken waarover bij Volks onderwijs in de verste verte niet is gedacht natuur lijk. kunnen we het niet anders aanvoelen, dan dat het hestuur van het „neutrale" Dokter Dekkerhuis zich heeft laten spannen voor een karretje, dat Bosch school heet. Wij wil'en hiervan voorloopig niets meer zpggen. De Raad legde het protest vrijwel terzijde. Alleen de heer Dingerdis, later gesteund door de heeren Ellis en De Koning, wilde, dat de beide besturen door be sprekingen trachten zouden tot overeenstemming te komen, ofschoon hij principieel niets had tegen het verzoek van Volksonderwijs. Daarom maakte de heer Dingerdis er een voorstel van, cüt punt aan te hou den. V En nu volgde de voorzitter een verkeerden weg! Want. inplaats van eerst te laten stemmen over het voorstel tot aanhouding, bracht, de voorzitter primo het voorstel van B. en W. in stemming. Waf konden do heeren Dingerdis, Ellis en Koning anders doen. dan tegen stemmen, waar ze anders zeker hun stem zouden hebben uitgebracht ten gunste van het voor stel van B. en W. Waarmede we maar zeggen willen, dat de uitslag der stemming geen juist beeld geeft van 's Raads ge voelens. Het laatste punt, de vaststelling van de door den Minister van Sociale Zaken voorgestelde steunrege ling, bracht nog even de tongen in beweging. De heer Voute vond het onbillijk, dat ongeorgani seerden f 1.— minder ontvingen dan georgan'seerden. Daar heb je den pleitbezorger der "ongeorganiseerden weer, riep verontwaardigd de heer Hemelrijk uit. Ongeorganiseerden zijn klaploopers en wie het daar voor opneemt is een advocaat van de klaploopers, meende het uit z'n tent gelokte sociaal-democratische raadslid. Wij voor ons gelooven, dat de heer Hemelrijk hier wat al te hard van stapel liep, want een pleidooi ten gunste der ongeorganiseerden hebben we uit den mond van den heer Voute inderdaad niet gehoord. De verontwaardiging van den vertegonwoord'ger van het Middenblok vonden wij dan ook alleszins begrij pelijk. Het is niet prettig in de oogen van een ander „advocaat voor kwade zaken" te zijn. De heer Brak becritiseerde de aanpassingspolitiek der Regeering. Wij vragen ons af: Voor de hoeveelste maal? Natuurlijk, een waarachtige overtuiging kan niet genoeg worden gepropageerd, maar zoolang de Regeering Colijn aan het bewind blijft, zal de aanpas singspolitiek gevolgd worden. Dan hebben menschen van andere richting het hoofd te knikken en mond te houden. En daarom zal ieder debat over door de Regeering gedecreteerde maatregelen volkomen nutteloos zijn. De heer Hemelrijk zeide het zoo treffend juist: „Zij die zich tegen deze maatregelen verklaren, veroordee- len tevens de aanpassingspolitiek der Regeering". En zoo is het! De rest van de agenda was kleingoed, niet de moei te waard om er over te „beschouwen". BERGEN VEREENIGINGSBOND „DE EENDRACHT". De jaarlijksche volksuitvoering in de „Rustende Jager". De vereenigingsbond „De Eendracht" heeft hel tot een goede gewoonte gemaakt om jaarlijks een volks uitvoering te geven, waaraan dan vereenigingen, bij den hond aangesloten, deelnemen. Dat deze avond bij het publiek in de smaak valt, bleek ook Woensdagavond weer. De groote zaal van de Rustende Jager was tot in alle hoeken gevuld, toen de heer H. Poldervaart de aanwezigen namens den bond hartelijk welkom heette. Spr. verheugde zich over deze massale opkomst en dankte de direc tie van de Rustende Jager, de „Sonny Band" en de vereenigingen voor hunne medewerking. Als eerste nummer van het rijk voorzien program ma hoorden we de koorvereeniging „Bergen", die onder de bezielende leiding van haar dirigent, den heer Joh. Brands, „Excaudi Deus" van B. Florence" en „De dag des oordeels" van G. H. Boudewijn zong. Ter afwisseling lieten de hoeren Sombroek, de be kende leider van de Sonny Band, en van Twuiver, beide virtuozen op het accordeon enkele nummers op dit instrument hooren. De koorvereen. gaf tenslotte nog eenige wiegen- liedjes ten beste van F. Schubert en W. A. Mozart, en als een vroolijke afwisseling op deze eenigszins sentimenteele nummers werd gezongen het leutige liedje van „De Wilgen", op muziek gezet door J. P. J. Wierts. Be Quick kwam met hetzelfde programma ten too- neele, waar zij ook bij de opening van het openlucht theater mee voor het voetlicht verscheen. Wij heb ben niets dan lof voor de wijze, waarop deze rhyfil mische oefeningen zoowel door de dames als door de heeren uitgevoerd werden. Ook bij de oefeningen aan de ringen voor de da mes en bij die aan de brug voor de heeren, werd keurig werk te zien gegeven. Het viel ons werkelijk op, dat Be Quick sedert de afgeloopen uitvoering weer belangrijk vooruit gegaan was. De oefeningen werden beter afgewerkt en men zag minder fouten. Ook het ballet, waar Be Quick dezen zomer in het Openluchttheater zoo'n groot succes mee boekte, werd weer opgevoerd. Na de pauze voerde de arbeiderstooneelver. „Ber gen" een éénactertje op, genaamd „Een kus", een vroohjk niemendalletje, waarover het publiek, dat den heelen avond zeer gul was, met applaus hartelijk gelachen heeft. Een hal, met muziek van de „Sonny Band" sloot dezen gezelligen en alleszins geslaagden avond. Uit den Lanqendijk. Bijdrage U.L.O.-school. Tot nu toe werd door de gemeente Broek op Langendijk in de kosten van de gemeenschappe lijke UL.O.-school voor Zuid- en Noordscharwoude en Oudkarspel bijgedragen f 25 per jaar en per leerling, die uit Broek op Langendijk de U.L.O.- school bezocht. Uit goede bron vernemen we nu echter, dat dit met ingang van het loopende jaar zal ophouden en het Broeker gemeentebestuur niet meer wenscht bij te dragen dan de kosten van on derhoud van school en leermiddelen, per leerling berekend, verminderd met de schoolgelden. Aan gezien het grootste aantal leerlingen uit Broek komt. is dit besluit alles behalve prettig voor de exploiteerende gemeenten. Steunuitkeering. Door de veilingen van den Noordennarktbond en de Langendijker Groentenceritrale is deze week in totaal pl.m. 223.000 aan steun uitgekeerd; door den N.MB. nl. f 99000 en door de L.G.C ongeveer f 133.000. We vernamen, dat de steunbedragen, die de tuinders ontvingen, uit den aard der zaak sterk uiteenliepen, doch dat zij, over het algemeen mee vielen. Sommigenk regen zelfs zeer beteekenende bedragen. Eervol ontslag gevraagd. De heer J. Hopman, ambtenaar bij de Gemeen schappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pancras, heeft tegen 1 Februari a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd. Woensdagavond vergaderde de alg. Ned. Geheel onthoudershond ten huize van Mej. Engel te Broek op Langendijk. De opkomst was bevredigend. De 1000 boekenleg gers zullen op oudejaarsavond over de vier Langen- dijker dorpen verspreid worden. Met de colportage van de Geheelonthouder gaat het schitterend. Er zal geprobeerd worden om in Noordscharwoude ook een coiportageclub te krijgen. De propaganda-avond van Januari kan wegens te leurstelling niet doorgaan. Half Juni wordt een landelijke sterrit georgani seerd, naar het hondsterrein te Beekbergen. Daar de kosten niet hoog zijn, zullen van hier uit enkele per sonen meegaan. Tot kascommissie werden benoemd de dames G. Groen en J. Engel. De volgende vergadering werd bepaald op 13 Ja nuari te Oudkarspel ten huize van den penningmees ter. Op Hemelvaartsdag wordt de sluiting van de „Blauwe Week" dit jaar gehouden te Alkmaar. Bridgewedstrijd. De Langendilker bridgers hielden een bridgewed strijd in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De deelname was vrij groot. Er werd gespeeld aan 14 tafels, in twee series van 7 'afels. De wedstrijd heeft een zeer geanimeerd verloop -^had. De uitslagen waren als volgt: Groep A. Oneven lijn. Eerste orijs de heeren C. de Waard en M. van der Molen. Broek op Langen dijk met 20 ount: Tweede prns de heer en mevr C. Vilzelaar, Broek op Langendijk met 25.5 pnt- Derde prijs de heeren St. de Rijke te Noordschar woude en K. Ruiter te Oudkarspel met 26 punten. Even lijn. Eerste prijs de heeren A. Beemsterboer en J. Bruin te Noordscharwoiide, 21 ont.; tweede prijs P. van der Mo'en en P. Schagen. Broek op Langendijk, 24 punten: derde oriis Abr. van der Welle en Mej. Lies Voogt, Zuidscharwoude, 25 pnt. Groep B. Oneven lijn: eerste prijs de heeren M. Goudsblom en J. Kraakman, Noordscharwoude, 20 ont.: tweede prijs de heeren Jb. Voogt en K. Kout, Zuidscharwoude, 24 pnt.: derde nriis de heeren K. DiWhin^en en P de Geus te Zuidscharwoude. 26 p. Evenl ijn: Eerste prijs de heeren C. de Wolf en mevr. M. Bruin, Zuidscharwoude, 20 ont.: tweede orijs de heeren Jb. Grootjes en C. Goudsblom te Noordscharwoude. 24 ont; derde orijs de heeren C. KMffen en A. Keppel te Noordscharwoude, 25 pnt. Door een bridge-iiefhebber was nog een prijs be schikbaar gesteld in den vorm van een zilveren leoeltje met de Alkmaarsche kaasdragers er op voor de best-geolaatste dame. die niet voor een orijs in aanmerking kwam. Hiervoor kwamen in aanmerking de dames De Geus en Dirks te Zuid scharwoude. die elk een souvenir ontvineren. De oriizen werden door den heer J. Kramer Gz. uitgereikt. NOORDSCHARWOUDE. Voor de werkJooze jeugd. Ingevolge de aanschrijving van Ged. Staten, om in deze gemeente een commissie in het leven te roepen, die de belangen der werklooze jeugd heeft te behartigen, door werkobjecten voor hen te ver krijgen, die anders niet zouden worden uitgevoerd, en den jeugdigen werkloozen voor het werk een matige vergoeding te geven, is hier een dergelijke commissie ingesteld, waarvan de heer L. Schrijver voorzitter is, G. Oosterlee secretaris en de heeren H. Verburg en A. Keppel, leden. IJsclub Nut en Vermaak. De IJsclub Nut en Vermaak hield een ledenver gadering in de bovenzaal van hotel Concordia. Zoo als gewoonlijk, was de opkomst der leden heel ge ring. De voorzitter opende de vergadering met wel kom, er zijn teleurstelling over uitsprekende, dat de opkomst zoo gering was. Daarna volgde voorlezing en vaststelling van de notulen, van twee voorgaande vergaderingen. Bij de mededeelingen en ingekomen stukken werd o.m. mededeeling gedaan van een schrijven van den IJ.H.N. De vereen, had zich tot den Ijs bond gewend met verzoek om verlaging van de BLOEIVIBOLLENVEIL ING-VEREENIGING „WEST-FRIESLAND" TE BOVENKARSPEL. Voor de veiling van 18 dezer de laatste veiling in 1935 was slechts een geringe hoeveelheid gla diolen en lelie's aangevoerd. Niettemin was de be langstelling van kooperszijde goed te noemen, hoe wel deze belangstelling in de prijzen niet tot uit drukking kwam, daar deze zich op hetzelfde lage niveau der vorige weken handhaafden. De noteering is als volgt: Alles maat 12 op: America 29, Apricot 40, Annie Wigman 29, Atha- lanta 37—42, Belinde 22—30, Boule de Neige 20, Baron Jos Hulot 4959, Bleriot 5364, Baron van Wijnbergen 1734, Catharina 80, Crimson Glow 15 —31, Early Sunrise 35, Empress of India 41, Electra 76, Flora 90, Flaming Sword 13—34, Golden West 20—30, Halley 18, rimmaculee 29—45, Jacoba van Beieren 3041, 1'Innocence 30, Lady Boreel 18, Li- lac Wonder 42, Leviathan 53, Mar. Foch 79, Mont Cenis 33, Mevr. van Konijnenburg 175—2.20, Mac Laren 45—60. Maiden Biush 9—13. Non Plua Ultra 8090, Orange Queen 1524, Odin 1620, Pink Perfection 27—29, Pfitzer's Triumoh 160, Princeps 15—20, Picardie 440, Petain 30, Roi Soleil 18—34, Red Emperor 3746, Rose Precose 49, Rosary 18, Schwaben 4046, Souvenir 1321. Scarletta 1921, Trudel Grötz 110, Vanessa 1835, Venus 16, Vir- ginia 100, War 40—46, Willy Wigman 23—40, White Giant 90, Wolfgang von Goethe 23—36, Yvonne 22 —27, alles in centen per 100 stuks. Lelie's: Lil. Regale 10-12 f 0.35, idem 16—18 0.65, idem 18—20 f 1.50, idem 20 op 1.80—2.20, idem 22 op 2.30—2.60, idem 23 op 3.60—4; Lil. Tenuifolium 6—8 0.30, idem 8 op 1.05. Lil. Croceum 18 op 2,30 contributie-afdracht, daar de vereeniging door het contract met Volharding te Oudkarspel een flinke bijdrage aan de Oudkarspelsche vereeniging moet betalen. De IJsbond Hollands Noorderkwartier had gunstig op dit verzoek beschikt en had men nu een verlaging gekregen van pl.m. 60 pet. De rekening van den penningmeester werd door de heeren G. de Geus en Van Nienes nagezien en in de beste orde bevonden. Vervolgens was aan de orde de bestuursverkie zing. De aftredende leden, de heeren P. Blokker, T. Kostelijk en K. Zeeman werden herkozen. De heer Boot informeerde naar de reglementen der vereeniging, terwijl de heer P. Blokker er de aandacht op vestigde, dat alle redddingsmiddelen van de vereeniging tijdens de brand in het kerk gebouw zijn verbrand. Het is dus noodig, dat een en ander nieuw wordt aangeschaft. De heer K. Zeeman wilde gaarne, dat een paar afgevaardigden werden benoemd naar de vergade ringen van de Volharding te Oudkarspel, omdat men bij de besprekingen van die vereeniging ook belang heeft tengevolge van het contract. Na vele stemmingen werden tenslotte aangewezen de heeren T. Kostelijk, Abr. de Geus en J. Lange- dijk. Het bestuur vestigde er de aandacht op van de leden, dat er bij de vereeniging gelegenheid bestaat zich vrijwillig te verzekeren tegen ongevallen op het ijs. De kosten hiervan zijn heel gering, n.1. 15 cent voor een heel seizoen, terwijl bij een eventueel on geval gedurende dertig dagen een uitkeering wordt gegeven van f 3 per dag. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting der vergadering. ZUIDSCHARWOUDE. De Commissie voor de j.eugdwerkloozen bestaat in deze gemeente, uit de heeren C. Kramer, vo'órz., G. Post secretaris en Th. Laas en Jb. Rutsen leden. De heeren Kramer en Rutsen behooren tot de werkgevers, de heer Laas is werknemer, terwijl de heer Post agent van de arbeidsbemiddeling is. OUDKARSPEL. Nog enkele dagen scheiden ons van de uitvoerin gen van de tooneelver. „Jong Leven", regie H. Slik ker. Op 25 Dec. (1ste Kerstdag) en Dinsdag 7 Jan- a.s. brengt je het mooie blijspel: „De Prive-secreta- resse", voor het voetlicht in de zaal van 't hotel „De Bredcrode" eigenaar Corn. Vis. Reeds geruimen tijd wordt er door de leden, onder leiding van hun bekwamen regisseur, met veel ijver en toewijding gestudeerd. Kosten noch moeite worden gespaard, om 't geheel te doen slagen. De fa. Groothuizen te Alkmaar zal de tooneelaan- kleeding verzorgen, terwijl aan de fa. Ridderikhoff in Hoorn de grimage en costumeering is opgedragen. De vele getrouwe bezoekers weten uit ervaring dat een tooneelavond van „Jong Leven" een avond 'betee- kent van ontspanning en genot, waar de gezelligheid hoogtij viert. Wij hopen, zooals wij bij „Jong Leven"' gewend zijn, dat beide keeren de zaal weer geheel gevuld zal zijn. Natuurlijk is er hal na. Voorloiing plaatsbespreking venvijzen wij naar de advertentie. OllDE N 1 E V O RP Bouwvergunningen. Woensdagavond j.1. vond in het lokaal van den. heer Feijs het optreden plaats van Jasper en Meraike, die door hun optreden voor de radio vooral bekend heid hebben verworven. Deze avond werd georga niseerd door de vereen. Plaatselijk Belang. Het is een prettige avond geworden. Het program ma, waarop veel stond vermeid, werd vlot afgewerkt. Het meest is ongetwijfeld in den smaak gevallen het laatste nummer „Een taidje klucht met Jasper en Meraike", waarbij de liefhebbers van de Westfriesclie taal hun hart hebben kunnen ophalen. Het dialect werd inderdaad meesterlijk vertolkt. Ook van het toekomstbeeld „Gas" en de opvoering van „Tante Daatje heeft huwelijksplannen" heeft het publiek ge noten. Aan het slot van den avond bracht de heer De Heer, voorzitter van Plaatselijk Belang, dan ook hartelijk dank voor hun optreden. voor een Nieuwjaarsgroet. Geeft hem nog heden op Ook UW groet wordt onder de talrijke Nieuwjaarsadv. gezocht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 21