SehagerCourant Raad Oudkarspel. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag 20 Dec. "s middags twee uur, ten raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. Allen waren aanwezig. Mededeelingen. De Voorzitter deelt o.a. mede, dat: van den Minister van Landbouw en Visscherij een brief is ingekomen, waarin deze bericht, dat bet ver- leenen van extra-steun wegens misoogst van het ge was niet kan geschieden uit de gelden, welke ten behoeve van den tuinbouw voor 1935 uit het Land bouw Crisisfonds zijn beschikbaar gesteld, aangezien deze gelden uitsluitend bestemd zijn tot het uitkee- ren van steun aan den tuinbouw als door de crisis getroffen tak van volksbestaan. Een onderzoek is ingesteld om na te gaan in hoeverre het mogelijk is den door misoogst getroffen tuinbouwers uit an dere hoofde finantieele hulp te kunnen bieden. Het. resultaat van dit onderzoek dient te worden afge wacht. de Commissie der Buitengemeenten voor hel Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar bericht, dat. in de va catures in deze commissie, wegens overlijden van den burgemeester van Zuid- en Noordschermer en het aftreden van den burgemeester van Winkel, is voorzien door de benoeming van de heeren A. J. Wijnveldt en H. F. K. Kolb, resp. burgemeester van Oudkarspel en Zuid- en Noordschermer; verder dat B. en W., in verband met een desbetref fend rondschrijven van den Minister van Sociale Za ken, hebben besloten om, evenals den vorigen winter is geschied aan ondersteunden en- bij een werkver schaffing geplaatste werkloozen in het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 2S Maart 1936 een brand- stoffenbijslag van f 1— per week te verstrekken. Zij vragen machtiging om evenals vorige jaren, deze brandstoffenbijslag, zoo noodig ook te mogen ver strekken aan hen, die uit de werkloozenkas trekken; Toegestaan. de Minister van Sociale Zaken, de werkverschaf fingen (bagger en slootwerk) en het. Slaatsboschbe- heer te Schoorl heeft verlengd voorloopig tot en met 1 Februari 1936; de zelfde Minister den geldigheidsduur der steun regeling heeft verlengd tot en met 27 Juni 1936; Ingekomen stukken. Een adres van het R.K.Sehoolbestuur te Noord- scharwoude, waarin een subsidie werd verzocht, ten behoeve van een cursus voor de schoolvrije jeugiu. Voorgesteld werd f 10 per leerling te geven, met een maximum van f 100. Er zijn 5 leerlingen uit deze gemeente. Aldus besloten. De commissie der Buitengemeenten voor het Cen traal Zeikenhuis te Alkmaar, zond een schrijven in zake de voordracht wegens periodieke aftreding van het College van Regenten. Candidaat gesteld werden de aftredenden, de heeren Haringhuizen te Wierin- gerwaard en baron van Fridagh te Schoorl. Accoord bevonden. De vereen, tot. ijsbestrijding in N. Holland benoor den het Noordzeekanaal verzocht de toetreding der gemeente, als lid dier vereen. Het is om de scheep vaart zoo lang mogelijk te doen functioneeren. B. en W. adviseerden een afwachtende houding aan te nemen en te zien hoe het zal loopen met de kanalisatie. De heer Borst was er voor, dat, een onderzoek werd ingesteld naar de strekking der vereen. Aldus besloten. De salarisverlaging van B., S. en O. Vervolgens was aan de orde het schrijven van Ged. Staten, waarin het gevoelen van den Raad wordt ge vraagd over een voorgenomen korting van 5 pet. op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvan ger. B. en W. hebben medegedeeld, dat zij zich er niet mee konden vereenigen. Voorz. herinnerde aan de kortgeleden vastgestelde nieuwe salarisregeling. Het is nog geen zeven maanden verder of nu komt men weer met verlaging. De vergelijking met Rijksamb tenaren gaat niet op, volgens B. en W. Die verdie nen meer. De heer De Boer is het eens met B. en W. Spr. vond het niet juist, dat er geen progressie was. De lagere salarissen wilde spr. niet minder verlagen dan de hooge. De heer Borst is het met B. en W. ééns. Spr. hoopt dat het aanleiding mag zijn, dat door B. en W. wordt ingezien, hoe de toestand is en de houding bij hen, die minder inkomen hebben. De heer Kostelijk vond dat. het van nul en geener waardo is, wat hierover gesproken wordt. Het geeft toch niet! Mevr. Paarlbcrg kan niet begrijpen, dat nu B. en W. zich verklaren tegen verlaging en in de gascom- missie voor verlaging der salarissen zijn. Voorzitter: Dat komt. later bij de bedrijven. De heer Riiner sloot zich aan bi] de heeren de Boei en Kostelijk. De heer Bakker merkte op, dat het leed van hen, die minder inkomen hebben, B. en W. wel aan het hart. gaat. Het ontbreekt. Oudkarspel echter aan de noodige middelen. Spr. was van meening, dat het wel gaf, als men zijn meening kenbaar maakte. In deze maatschappij is dat. niet mogelijk. De Voorzitter was dankbaar voor de woorden van den heer Borst. Voorzitter is elke dag van 1012 te spreken. De burgemeester heeft ook z'n representa tiekosten, welke de ontvanger niet heeft. De vergelij king gaat niet op. Spr. is steeds op het 'gemeentehuis te spreken en heeft twee functies te vervullen, het geen heel veel werk geeft. Het salaris van den ont vanger is te laag om verlaagd te worden. De heer Kostelijk hoopte niet, dat de heer Bak ker meende, dat de nood heerschte onder de bur gemeesters en secretarissen. De nood der tijden moet niet op de verkeerde wijze worden belicht. De heer Borst licht zijn standpunt nader toe. Wij komen niet in hetzelfde schuitje terecht. Wel zijn we tegen de verlaging, maar vóór het halen van het geld door belasting van waar het is, voor hen die niets hebben. De heer Bakker verduidelijkte zijn standpunt nader. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. met 6 tegen 1 stem, die van den heer Kos telijk, aangenomen. Aan den heer A. G. Groen werd onder dankzeg ging op zijn verzoek eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling. De pcterbewaarplaats van „De Eendracht". De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" verzocht een bijdrage in de rentebetaling voor de poterbe waarplaats dier vereeniging. De heer De Boer had de vorige maal gedacht dat De Eendracht wel een kansje kreeg. Spreker vond het schrijven over de zelfstandige tuinders in werkverschaffing absurd. Is het niet mogelijk, dat voor hen een steunregeling wordt verkregen? De armenverzorging komt hoe langer hoe meer ten laste der gemeenten. De heer Borst zeide bij zijn standpunt te vol harden, n.1. dat het aan de arme tuinders werd gegeven en niet aan de Boerenleenbank. Spr. zou in dezen geest een amendement willen indienen. De heer Kostelijk ging met B. en W. mee; spr. hield niet van ziften en zeven. De menschen kun nen nu baggeren. De heer De Boer geloofde niet, dat het voorstel- Borst is uit te voeren. Voorzitter merkte op, dat men alleen over het verzoek had te spreken. Hierop kan geen amen dement worden ingediend. De heer Bakker geloofde wel dat het moeilijk was de kosten te ontvangen voor de poters. De Boerenleenbank krijgt de helft van de rente. Er zijn er wel meer, die rente en huur ontvangen moeten en met de helft tevreden zijn. De Boeren- enlebank kan het misschien beter lijden dan de gemeente. De tuinders in werkverschaffing komen ook weer voor rekening van de gemeente. We kun nen het geld misschien beter verdeelen onder de armsten in de gemeente. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de heeren Borst en De Boer tegen. Verhooging subsidie Burg. Armbestuur B. en W. stelden voor, de subsidie aan het Burg. Armbestuur over 1935 te verhoogen met f 400. In totaal is het subsidie f 9500 geworden. Na eenige bespreking, waarbij op de te hooge kosten voor de ziekenhuizen wordt gewezen, wordt aldus besloten. Besloten werd tot wijziging van de pachtsom voor het vischrecht in het Waardje. De gemeentebegrooting 1936. 'Hierna werd aan de orde gesteld de behandeling van de gemeentebegrooting 1936. Algemeene beschouwingen. De lieer Borst hield een algemeene beschouwing, waarbij op het treffend verschijnsel wees, dat de C.P.I-I. zijn intrede in den gemeenteraad deed met pen stemmenlal van 90 minder dan de S.D.A.P. De ge dachte dat liet nog weer heter zal worden, bestrijden wij. De C.P.H. zal vechten voor de kleine tuinders en de minderbedeelden. Wat de burgemeester zegt van eendrachtig samenwerken, daarin zal spr. misschien moeten teleurstellen. Het is ons niet gegeven met de andere klassen samen te werken. De fascistische klasse, die in deze gemeente opkomt, zal de C.P.H. bestrijden. Dit zal misschien een aanleiding zijn tot, botsingen in den Raad. Wij beschouwen de gemeente niet als een groot huishouden, zooals de 'burgemees ter bedoelt. Wij zien in deze huishouding stiefkin deren, waarvoor onzen strijd is. Spr. herinnerde aan de wethouderskwestie, waarbij de C.P.H. zeer teleur gesteld werd, toen de groep De Boer, de S.D.A.P., die zich arbeiderspartij durft noemen, weigerde samen te werken aan hét aanwijzen van de wethoudersze tels, opdat deze bij de arbeiderspartijen kwamen. Bij de begrooting zal spr. voorstellen doen om aan het geld te komen. Met het blaadje „De Zaaier" heeft men nooit, de bedoeling gehad, iemand persoonlijk te be- leedigen. Men neemt zich het recht om hen die zich tegen de arbeidersklasse keeren te bestrijden. Het gevolg is geweest, dat drie der kameraden in de ge vangenis terecht kwamen. De heer P. Kostelijk wilde niet dieper ingaan op de behandeling, hem aangedaan door de S.D.A.P. Spr. is ten aanzien van het gesprokene van den heer Borst van meening dat men in den raad zit voor de heele gemeente en niet voor een bepaalde groep. Naar aanleiding van de notulen wees spr. op een fout, welke de heer Bakker heeft, nl. dat hij zoo veel op zijn eens ingenomen standpunt terugkomt en zich door den raad laat ibeinvloeden. Spr. gaf hem in over weging dit niet meer te doen. iDe heer Bakker beantwoordde de verschillende sprekers. Met den heer Borst is spr. het gedeeltelijk wel eens. We leven echter nog in de kapitalische maatschappij, waarin we van een gemeente geen so cialistische of communistische staat maken We moe ten roeien met de riemen die we hebben. De commu nistische overwinnng was niet verwacht, de verwil dering van links en rechts in aanmerking genomen. Spr. geloofde dat een zeer klein gedeelte van de S.D.A.P.'ers op de C.P.H. hebben gestemd. Spr. ver heugde zich er over, twee zetels te hebben behaald. ODe vorige maal stond de heer Borst nog op de lijst- De Boer en achtte hij politiek in den gemeenteraad verderfelijk. Dat' is nu andersom. Spr. hoopte, dat de heer De Boer ook nog eens ver anderen zou. Met de wethoudersverkiezingen had men het eerst afgewacht. De groep de Boer had al bedankt voor samenwerking met de c.p.h., dus behoefden de s.d. er niet toe over te gaan. Spr. geloofde niet dat men het evengoed zou hebben gedaan. Als men met iemand in zee gaal, moet men toch weten wat men aan hem heeft. Met den lieer Borst heeft men dat nog niet. Spr. kon zich niet begrijpen waarom de c.p. de s.d.a.p. had uitgenoodigd voor de wethouders zetels, welke kapitalistisch waren volgens Borst en die de s.d.a.p. de vijand van de arbeidersklasse noem de. Spr. behield zich het recht voor, als hij in de raads vergadering overtuigd werd, zijn meening te wijzi gen. Tot den heer Kostelijk zeide spr., dat de poli tieke situatie zich had gewijzigd. De s.d.a.p. had zich tenslotte met, de r.k. in zee begeven, omdat die ten minste nog een beginsel vertegenwoordigen en waar mee we de noodlijdenden zeer zeker zullen helpen. Daarin bestaat geen verschil van meening, al heeft men op godsdienstig gebied groote verschillen. De heer Borst merkte op, dat de schuld van de ver wildering niet bij de arbeiders ligt. De c.p.h. wil deze verwildering tegengaan. Spr. maakte verschil tus- schen de leiders van de s.d.a.p. en de arbeidersmas sa, De massa is niet de vijand van de c.p.h. De heer Kostelijk voegde nog aan zijn woorden toe, dat degene die niet accoord gaat moet schrijven. Wij dachten dat het op de oude voet voortgaan zou. Voorzitter was van oordeel dat samenwerking in den Raad wel mogelijk was. Met elkaar moeten we zorgen dat alles reilt en zeilt, Spr. geloofde niet, dat het reglement van orde extra op tafel zal komen, nu de C.P.H. haar intrede in den Raad heeft gedaan. Een ambtenaar ter secretarie. B. en W. stelden voor op de begrooting een post van f 500 te stellen voor een ambtenaar ter secre tarie. Voor bezit diploma f 100 toe te voegen' Het bedrag der arbeidsbemiddeling te verlagen van f225 op f50 en schrijfloonen van f 60 op f 10. De heer Bakker lichtte toe, dat de toestand zon der ambtenaar onhoudbaar is. De heer De Boer merkte op dat de burgemeester voor zijn benoeming heeft gezegd, dat hij het werk van burgemeester-secretaris af kon. Later heeft hij een ambtenaar uit eigen zak betaald. Een voorstel tot aanstelling is voorheen gekelderd. De tijd is heel slecht, zoodat men op de financiën moet let ten. Is er een regeling dat de secretaris zooveel uren op de secretarie moet zijn? Als het bedrag toegestaan wordt, hebben de ambtenaren dan voortdurend werk? Loopt men geen gevaar, dat de burgemeester te veel uit de gemeente zal „kunnen" zijn. Het zou een mooie moreele steun voor de ge meente zijn als de burgemeester de ambtenaar uit eigen zak betaalde. Voorheen gebeurde dat wel. We zitten hier voor de gemeente en er mag geen mis bruik van gemaakt worden. Als spr. de zekerheid heeft, dat allen een dagtaak hebben, is spr. er voor. De heer Rijper merkte op, dat het nog veel uit maakte of het noodzakelijk is of gewenscht. De heer Bakker antwoordde, dat hij dit niet precies kon zeggen. Het werk is toegenomen. Spr. ish ier niet alle dagen. We moeten ook vertrouwen stellen in den burgemeester-secretaris. Het is niet dat de burgemeester een ambtenaar wil hebben y voor z'n gemak. Niet vergeten dient te worden, dat de functies in één hand zijn, hetgeen de gemeente f 600 voordeel geeft. De heer Rijper kan zich best indenken, dat er meer werk is. Dat is ook bij de particulieren zoo. Doch dan moeten we een beetje harder loopen en eeen uurtje langer werken. Spr. is er nog niet voor De heer Kostelijk merkte op, dat de ambtenaar van den eersten dag af door den burgemeester is betaald. Spr. gaat er niet mee accoord, dat iemand met f 10 p. week salaris de burgemeester vervangt en de werkzaamheden doen voortgaan. Dat is wel wat eigenaardig. Spr. gelooft dat men direct een schrijven van de ambtenaren-organisatie zou krij gen, dat bet salaris te laag is. De werkzaamheden zijn niet zoo toegenomen voor de gemeentehuishouding. Spr. kan zich de houding van den heer Brouwer niet indenken. Als raadslid was hij er steeds tegen. Voor mij mijnheer de voorzitter, speelt het salaris wel een rol. Voorzitter Dat is niet juist! De heer Kostelijk ziet er niets anders in dan een loonsverhooging voor den burgemeester. De heer Borst is er van overtuigd, dat er een amb tenaar moet komen, maar spr. is er tegen dat op een laag salaris wordt begonnen. In den brief van den Ambtenarenbond wordt gevraagd f 600 plus drie jaar- lijksche verhoogingen van f 100. Spr. is het niet eens met de heeren Kostelijk en Rijper. Spr. kan er alleen voor stemmen als het voorstel van den hond wordt gevolgd. Voorzitter gaf een overzicht van zijn werkzaamhe den. Als spr. 24 uur per 24 uur werkte, kon het werk nog niet afgemaakt worden. Een levenspositie voor den ambtenaar kan niet geschapen worden. Voorzit ter kan het werk niet meer af, verklaarde hij. Als de ambtenaar wordt aangesteld, doet de Raad een daad in het algemeen belang. Als er een ambtenaar is, moet spr. evengoed nog steeds werken. In stemming gebracht, werd het voorstel f 500 plus f 100 en drie jaarlijksche verhoogingen aangenomen met de heeren P. Kostelijk en Rijper tegen. Salarisverlaging keurmeester. De heer Kostelijk vond het salaris van den hulp- keurmeester te hoog. Het vraagt den heelen mensch niet meer. De verhooging der keurloonen moest wor den voorkomen met salarisverlaging van den hulp keurmeester. Spr. stelde voor tot. 10 pet. verlaging over te gaan en de bestaande korting te doen ver vallen. Met 4 tegen 3 stemmen, die van Mevr. Paarlberg— Hartland en de heeren Bakker en Bommer, werd 't voorstel Kostelijk aangenomen. De heer Borst stelde voor de f59.geraamd voor de Commissie tot. wering van schoolverzuim te beste den voor de schoolvoeding. Voorzitter antwoordde, dat dit is voor presentiegel den en salaris van den secretaris. De heer Kostelijk vond dat er de gulden presentie geld wel af kon. Belastingverhooging. B. en W. stelden voor, om de opcenten op de perso- neele belasting van 50 op 125 te brengen. Er zullen nu menschen worden getroffen die het niet kunnen betalen. Andere belastingen mag men niet verhoogen vóór de gemiddelde opcenten op de personeele be lasting op 150 staan. De heer Borst stelde voor, de opcenten zoo hoog op ■te voeren, dat ook de genieentefondsbelasting kan worden verhoogd, uit het motief dat van de kleinen een klein offer wordt, gevraagd om van de grooten een groot offer te vragen. De arme menschen kunnen ontheffing vragen. De heer Kostelijk zeide, dat men de grooten wel eens kwijt kon raken als ze zwaar belast worden. De heer De Boer zou de personeele belasting niet verhoogen willen, doch de hooge inkomens treffen. De kleinen worden thans altijd eerst getroffen. Voorzitter: Wc kunnen het onder protest aannemen. Wethouder Bakker is ook tegen de heffing van de personeele belasting. Er is echter geen anderen weg om de begrooting sluitend te krijgen. Spr. was het eens met den heer Borst, dat het belastingstelsel geraffineerd is. De kleinen worden op alle manieren eerst getroffen. Het voorstel-Borst werd niet, gesteund. De heer Borst stelde voor, een progressieve hon denbelasting te heffen, evenals in vele andere ge meenten is vastgesteld. Zal onderzocht worden. De heer Borst vond het niet juist dat de winst van de bedrijven komt aan de gemeenten. Kan daartegen niet geageerd worden? Het moet aan het bedrijf toekomen. De Voorzitter antwoordde, dat het in vele andere gemeenten ook geschiedt. Aan de tarieven kan men nog ontkomen, aan de belasting niet. Spr. acht dit beter dan belasting heffing. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met den heer Borst tegen. De Comm. van Beheer stelt voor op de salaris- rissen 12 pet. te korten in totaal. Met eenige besprekingen werd het voorstel der commissie verworpen, met alleen de heer Kostelijk voor. De verlaging van 10 pet. werd aangenomen met de heeren Kostelijk, Borst en Bakker tegen. De begrootingen worden vervolgens goedgekeurd. Tot regent van het Huis voor Ouden van Dagen wordt de heer Kostelijk opnieuw benoemd. Bij de rondvraag bracht mevr. Paarlberg het zandstrooien ter sprake, terwijl de heer Borst naai de positie der zelfstandigen in werkverschaffing informeerde. Dit zal Maandag nog nader onder oogen worden gezien. Nadat nog eenige werkverschaffingszaken waren behandeld, volgde sluiting, nadat de beste wen- schen voor 1936 waren geuit.

Schager Courant | 1935 | | pagina 23