Wij kunnen niet terug, wij moeten er doorheen. Zaterdag 21 December 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9877 Een wonder van techniek in dienst van het moderne courantenbedrijf. De Telex-iastallatie Wij kunnen niet terug, Wij moeten er doorheen, schrijft Prof. Huizinga in zijn onlangs ver schenen schitterend werk: „In de schaduwen van den morgen", dat in enkele weken tijds reeds drie herdrukken beleefde. Inderdaad, zoo is het! Wij moeten er doorheen! Ons niet laten ontmoedigen door de tijden yan neergang die wij beleven. Het overseinen van berichten met een snel heid van 300.000 K.M. per seconde drukken, op en neer en het lijkt alsof de be kende Roman van Wels: „De onzichtbare man", werkelijkheid is geworden. Ponsmachine voor den Telexdienst met afgenomen stofkap. Dat heeft onze Directie begrepen, toen zij eenigen tijd geleden de Schager Courant liet inschrijven bij den nieuwen landelijken dienst voor nieuwstransmissie per verre- séhijver, die in het begin van 1936, als eer ste ter wereld, in ons land zal worden ge opend. De Schager Courant zal dan, evenals het 60-tal mede-aangeslotenen, beschik ken over een berichtgeving, die nergens op onzen aardbol haar weerga vindt. Onafgebroken, dag en nacht, gedurende de volle vier en twintig uur, staat ons redactiebureau dan in verbinding met het Algemeen Nederiandsch Persbu reau, waar als centraal punt de berich ten van geheel de wereld binnenstroo men. Met een snelheid van 128 letters per minuut, vloeit, in keurig getypt schrift, het wereldnieuws regelmatig bij ons bin nen, om daarna op weergaloos vlugge manier via onze krant, haar weg naar de lezers te vinden. Teneinde deze hypermoderne berichtover- brenging tot stand te brengen, is op de bu- reaux van het A.N.P. te Amsterdam en van haar bijkantoor te Den Haag een zendinstal- latie gebouwd, die verbonden is met de redactie-bureaux der voornaamste bladen Van ons land. De bij het Persbureau binnenkomende be richten worden voor zoover ze via de tele foon binnenkomen, op wasrolien opgenomen en gaan daarna naar vlugge typisten, die het bericht door middel van de boven afgebeelde ponsmachine in een seinband inponsen. Deze seinband wordt daardoor voorzien van gaatjes, zooals men ze wel ziet in de muziekrollen van orchestrions er. draaiorgels en als ze dan in hiernevens afgebeelde zender wordt geplaatst, gaat het wonder gebeuren. Want op hetzelfde moment gaan de ontvang toestellen bij de aangesloten couranten- bureaux werken. Als door onzichtbare handen bewogen, gaan de toetsen van het ontvangtoestel, dat Wij boven (rechts) met afgenomen stofkap af- i Automatische Zender voor den Telexdienst met afgenomen stofkap. Op mysterieuze wijze immers bewegen zich plotseling de toetsen van deze ingewikkelde schrijfmachine geheel alsof zij door een we zen van vleesch en bloed naar omlaag wer den gedrukt en in fraai, regelmatig machine schrift verschijnt het bericht op het papier. Waarlijk, wie voor het eerst een verre- schrijfinstallatie in werking ziet, wrijft zich de oogen uit. Wij moeten er doorheen! Immer voorwaarts! Als straks de Verreschrijfinstallatie, zoo als ze hieronder is afgebeeld, op onze bu- reaux zal zijn geïnstalleerd en in werking gesteld, dan ontvangt de Schager Courant de berichten over het landelijk- en wereld gebeuren op de meest moderne, meest vlugge en meest betrouwbare wijze. Ons ontvangtoestel gaat werken, tegelijk met Amsterdam, Groningen en Maastricht en wij zullen daardoor in staat zijn later nieuws te brengen, dan kranten, die met „trage" vervoermiddelen als trein en auto moeten worden aangevoerd. De Verreschrijf-machine Ons nieuws vloeit ons immers toe met de snelheid van 300.000 K.M. per seconde. Uit deze groote plannen, die gepaard gingen met een verdere moderniseering van ons toch reeds np to date kranten- bedrijf, moge men afleiden dat de Scha ger courant, die toch al een zeer vlugge berichtgeving had, nog sneller en op nog meer actneele wijze het nieuws onder de oogen harer lezers zal brengen. Vooruit! Er is geen andere weg! Wilt ook gij lezer, die soms nog niet ge abonneerd mocht zijn op ons blad, met ons mede vooruit, den weg op naar de vooruit gang, abonneert U dan per 1 Januari op de actieve Schager Courant. Het wereldnieuws komt dan op de vlugste wijze onder uw oogen, terwijl al het streek- nieuws van geheel Noord-Holland-Noord op uitvoerige wijze door ons wordt belicht. Een abonnement kost slechts f 1.80 per kwartaal, waarvoor de courant vijfmaal per week bij U wordt thuis bezorgd. Voor dit luttele bedrag blijft ge geheel op de hoogte van al het belangrijk gebeuren en verschaft ge U, mede door de sublieme ver zorging van ons Zaterdagnummer, een bron van steeds terugkeerend genot. Auto tegen een boom gereden Noodlottig ongeluk onder St. Pancras. Drie jongelieden gewond. Donderdagavond te ongeveer 10 uur is te St.Pan- cras, in een bocht bij de Hervormde Kerk, een auto met groote snelheid tegen een boom gereden, In den wagen, welke toebehoorde aan den gara gehouder C. Tuinman te Noordscharwoude, zaten drie jongens uit Noordscharwoude, n.1. W. de Graaf, A. Borst en J, de Vet. De tegenover de plaats van het ongeval wonen de predikant der Hervormde Gemeente, ds. Mole naar, was een der eersten, die aanwezig was. Hij vond in een greppèl de jeugdige de Vet, die bewus teloos was. Even verder lag Borst, terwijl de derde inzittende uit de wrakstukken van de auto bevrijd moest worden. De slachtoffers werden allen naar een in de buurt wonenden dokter vervoerd. J. de Vet was er het ernstigst aan toe. Hij heeft een hersenschudding en verschillende snij- en schaafwonden opgeloopen, Na verbonden te zijn werd hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De beide andere personen, die minderr ernstig gewond werden, zijn naar hun woningen overgebracht. CALLES IN MEXICO ONGEWENSCHT GEACHT. Mexico City. Men verwacht, dat de vroe gere president Calles, wiens terugkeer aanleiding was voor ernstige protesten, vandaag nog naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, aangezien een tegen Zondag vastgestelde betooging hem zal moe ten overtuigen van de wensclielijkheid, dat hij het land verlaat. WAAGHALZERIJ VAN VLIEGER. Buenos Aires. Tijdens een demonstratie van mi litaire vliegtuigen, in tegenwoordigheid van den pre sident der Argentijnsche republiek, den minister van oorlog en andere autoriteiten boven het vliegveld van El Palomar, heeft een sportvlieger overmoedige staaltjes van luchtacrobatiek uitgehaald, waardoor hij de militaire eskaders in groot gevaar bracht. De autoriteiten moesten scherp ingrijpen. De pre sident der republiek heeft persoonlijk bevel gege ven, dat den vlieger zijn brevet moest worden ont nomen. HEVIGE SNEEUWVAL IN NOORD-ITALIë. Milaan, Tengevolge van een hevigen sneeuwval is het verkeer in de omgeving van Gorizia (Görz) op verschillende plaatsen, onderbroken. In het gronds- gebied ligt de sneeuw meer dan een meter hoog. Op de Bogatin zijn twee Italiaansche soldaten op 700 M. door een lawine bedolven. Een compagnie Alpenja gers heeft slechts hun lijken kunnen bergen. ONDERWIJZER DOOR GLADHEID GEVALLEN. Aan verwondingen bezweken. Vermoedelijk door de gladheid is gisteren de on derwijzer van de R.K. Bijz. school te St. Isidorushoe- ve, gemeente Haaksbergen, de heer J. Snoeijing'ge vallen, waarbij hij een zware hersenschudding op- Op advies van een geneesheer uit Haaksbergen werden hem de laatste sacramenten toegediend. Des avonds is de heer S. aah zijn verwondingen bezwe ken, De man laat een vrouw en een kind achter.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9