Sportberichten uit Den Helder. K.N.V.B. N.HV.B.-uitslagen. stoere T. verdedigers. Jan van Wee£ speelde een keu rige wedstrijd, waarbij de lange en*stevige tegenstan ders talloozc keeren in hem hun meerdere moesten erkennen. Post kreeg veel werk, waarvan hij wel iets meer had mogen terecht brengen. Op 6ommige oogenblikken bleek zijn pingel-kwaal toch weer de overhand te krijgen. Hij moet ook corners leeren ne men. Dit was een specialiteit van den T. rechtsbui ten, H. Ran, die zich, behalve hierdoor, trouwens voortdurend een der kopstukken van de Texcl-ploeg toonde. Linksbuiten Nijens volgt na hem, al zal hij wel eens beter hebben geschoten. Het is te wenschen voor Texel dat het binnentrio ook productiever kan zijn dan Zondag j.1. Lap maakte zich „de man" door zijn mooie kopbal-goal, maar wat deed hij anders nog'? Voor zoover de Graaf en Vlaming bij het „K.F.C.- systecm" aan den aanval deelnemen, hebben we van hun voet nauwelijks een schot kunnen noteeren. De invaller Kikkert, die Vlaming met de rust ver ving, maakte zich in het laatste kwartier onsterfelijk door een paar geweldige missers achter elkaar. De halflinie was goed, al deed het gebezigde sy steem het licht in hoofdzaak op hun verdedigende kwaliteiten vallen. Ook van de achterhoede kan niets kwaads gezegd worden, al moet ons van het hart, dat het duo van vorig jaar: Zuidewind—Ran ons hechter voor komt dan het huidige. Keeper Dukers was uitstekend! Ook scheidsrechter Vel krijgt onze complimenten. Zijn leiding was af! Hoewel deze mededeeling eigenlijk vooraf moest gaan: Texel won de toss en speelde eerst voor den wind, die vrij sterk was. De opstellingen waren: Texel: Dukers; J. Ran en Witvliet; H. Neyens, J. .Gioles en A. Huizinga; H. Ran, N. de Graaf, Th. Lap, M. Vlaming en P. Nijens. B.K.C. had haar gewone opstelling, die we bekend veronderstellen. HEEL KLEIN PROGRAMMA. Over2ocht van 22 December. Een zeer kleine oogst van den gepasseerden Zon dag ligt voor ons. Langzamerhand zal de grootste zuinigheid betracht moeten worden met de vrije Zon dagen. AFDEELING I. A.D.O.—Xerxes werd door eerstgenoemde met 3—2 gewonnen. Intusschen bewijst het dat Xerxes zich haar gevaar bewust was en zich krachtig te weer heeft gesteld. De plaatselijke match R.C.H.—Haar lem bracht de club van onzen internationaal, Smit, een kleine zege (2—1). Sparta v.s.v. A.D.O. Ajax AFDEELING IL V.U.C. greep de stroohalm vast en sloeg Excel sior met 30. De situatie is nu zoo, dat Van Gelder en zijn mannen 1 punt achter zijn bij Excelsior en H.F.C., dat door D.W.S. met 6—i werd geslagen. Stormvogels bleef haar kans houden, want zij sloeg Z.F.C. met 31. 9 5 3 1 24—17 13 9 5 2 2 19-17 12 10 G 0 4 31—18 12 9 5 1 3 28-16 11 D.F.C. 9 6 2 1 16— 8 14 Feijenoord 9 6 1 2 28-10 13 Blauw Wit 8 5 2 1 13- 6 12 Stormvogels 9 5 2 2 24-12 12 AFDEELING IIL S.C.H. zal zich wel niet meer kunnen redden. Thans verloor zij met 6—2 van P.E.C. Zij heeft 1 punt uit 9 wedstrijden. AFDEELING IV. JulianaN.O.A.D. bracht de thuisclub een 1—0 over winning, waarmee ze N.O.A.D. nog meer isoleerde met 4 punten achterstand. AFDEELING V. Alles afgelast. K.N.V.B.'EHS IN NOORD-HOLLAND. Tweede klasse. In 2 A is alles afgekeurd. In 2 B. werd alleen O.V. V.O.O.S.V. gespeeld, welke strijd gelijk eindigde, (2-2). Derde klasse. Wat we Zaandijk voor oogen gesteld hadden is tot werkelijkheid geworden: Beverwijk was lang niet lekker en „knapte" haar visite op met een 1—0 ne derlaag, die heel erg te onpas komt. H.R.C. won met 3—0 van Succes, waarmee Racing wel iets te veel kreeg, afgaande op de spelverhouding. Alkm. Boys kreeg haar revanche inderdaad niet tegen Hollandia, wel wist zij den achterstand kleiner te houden dan de vorige keer (1—3). We rekenen in den stand ook nog mede K.V.V.—Alkm. Boys 2—0 van vorige week: Zaandijk H.R.C. Hollandia Helder K.V.V. Beverwijk Alkm. Boys Volewijckers Purmersteyn Succes 8 10 10 7 7 10 158 17—11 16—13 19—15 14—17 15—17 14—25 23—14 16—13 1223 4A. Texel en Alkmaar hebben zich nog verder geïsoleerd door beide te winnen. Ze wonnen ieder op het kantje af. Texel sloeg B.K.C. met slechts 1—0 en Allernaar had het al even zwaar, met N. Niedorp (3—2). Het Sparta-terrein werd afge keurd, zoodat Sparta—Andijk niet door kon gaan. Texel Alkmaar B.K.C. Strandvogels D.T.S. Sparta Andijk N. Niedorp 8 7 1 0 20—5 15 8 5 3 0 23—9 13 8 4 0 4 15—13 8 7 2 1 4 13—14 5 7 1 3 3 17—21 5 7 2 1 4 14—25 5 7 1 3 3 7—13 5 8 1 2 5 11—20 4 PROGRAMMA KERSTDAGEN. Eventueele ingelaschte wedstrijden van den K. NVB. of NHVB vermelden we morgen nog Indien wijzigingen aan de vereenigingen worden gericht, buiten de officieele mededeelingen om, gelieve men ons er even op de hoogte te stelen. Dat kan teleurstelling van velen voorkomen. Wij zijn tele fonisch te bereiken onder nummer 6, Anna Pau- lowna. Wij wijzen er op dat het geenszins vaststaat dat RC—Helder op Tweeden Kerstdag doorgaat. Als een der beide ploegen uitstel vraagt, gaat het niet door. We, zullen morgen officieel uitslag geven 22 December. 1D: H.R.C. 4Wieringerwaard 4—1. 2F; Helder oD.O.S.K.O. 24 3F: geen uitslagen. 4J: Dirkshorn—B.K.C. 4 8-0; Petten 2 D.O.S.K.O. 2 6—2; Call. 2—Sparta 3, 1—3. Adsp. R: H.R.C. a—Helder a 1—0. OVERZICHT. Voor een bespreking der gespeelde wedstrijden kan men gerust te rade gaan bij onzen Helderschen correspondent. Onzerzijds de opmerking, dat wij de kans van Wieringerwaard nu met de beste wil der wereld niet meer aanwezig achten. Een Heldersche club zal kampioen worden. Het lijkt ons aan weinig twij fel onderhevig dat Watervogels nog zou falen. De stand is: Watervogels 11 9 1 1 30-16 19 Helder 3 10 6 2 2 21—13 14 Held. Boys 10 5 3 2 19—13 13 Wieringerwaard 9 5 0 4 31—22 10 J.V.C. 10 3 3 4 24-23 9 H.R.C. 4 8 4 0 4 18—16 8 Atlas 7 2 3 2 10-15 7 Petten 9 3 0 6 14—15 6 Schoorl 8 2 0 6 14—23 4 Succes 2 9 0 2 7 12—27 2 2F. D.O.S.K.O. plaatste zich door een 42 overwinning op Helder 5, op de tweede plaats. Mogen we berich ten gelooven, dan heeft geen der andere candidaten een kans tegen Zeemacht We zullen afwachten. In de eerste helft van het seizoen moest Z. aan Öudesluis toch met 5—2 verliezen. II.R.C. 5 10 7 1 2 31-26 15 D.O.S.K.O. 11 7 1 3 34-23 15 Zeemacht 9 7 0 2 40-21 14 Texel 2 9 4 1 4 24—18 9 Helder 5 11 4 1 C 27-35 9 M.L.D. 9 3 2 4 33-28 8 Sparta 2 8 2 0 6 2223 4 Helder 4 8 1 0 7 1848 2 4J. Hier liepen de leiders verder uit De stand uidt: Dirkshorn 1 9 8 0 1 55-10 16 Petten 2 10 8 0 2 4314 16 Callantsoog 1 8 6 1 1 32—14 13 Wieringerwaard 2 7 4 0 3 24—21 8 D.O.S.K.O. 2 8 4 0 4 25—20 8 Sparta 3 10 5 1 4 31—23 4* B.K.C. 4 7 2 1 4 14—27 5 N. Niedorp 3 8 1 1 6 20-45 3 Dirkshorn 2 9 1 1 7 17-50 3 Callantsoog 2 10 1 1 8 9-45 3 opailtt. O bWCO VCIMCO' UIIIC11 men tegen Wwaard op 22 September jl. De stand is: H.RC. a Helder a Sparta a Helder b B.KC. a H.R.C. b Adsp. R. 8 7 0 1 30-5 14 7 4 1 2 25-8 9 6 2 2 2 7—12 6 5 2 1 2 9—8 5 7 1 3 3 9—20 5 7 0 1 6 5-32 1 H.R.C.—SUCCES. 3-0. Het is Succes niet gelukt revanche te nemen op de geleden nederlaag op eigen terrein. Het H.R.C. ter rein was in goede conditie en de wedstrijd is onder goede verstandhouding gespeeld. De scheidsrechter had geen gelukkigen dag, hij nam wel eens beslis singen die niet noodig waren, doch ieder maakt fou ten. H.R.C. nam de leiding door een strafschop, wat ons inziens ook veel te zwaar was gestraft. Deze voor sprong wisten ze tot rust te behouden, zoodat de rust in ging met 1—0. Na de rust had S. eenigszins windvoordeel, goede kansen werden om zeep gebracht en 7 min. voor het einde maakte H.R.C. een einde er aan en vergroot te haar voorsprong. 20. In de laatste minuut maak te Sanders uit een kopbal er 30 van. Succes had dezen wedstrijd niet behoeven te verliezen; aangezien zij van gelijke kracht was, doch de H. voorhoede was in dit geval gelukkiger met haar schoten, hoewel de eerste 2 doelpunten van zuinig gehalte waren. Over den wedstrijd zullen wij niet vorder" uitwijden, daar de correspondent uit Den Helder daar wel voor zal zorg dragen. Het Succes-terrein was door het vriezen en de sneeuw onbespeelbaar geworden, zoodat op Wieringen geen wedstrijden doorgang*konden vinden. H.R.C. 7Succes 3 werd eveneens afgelast. Volgende week bij goed weer Succes—Volewijckers, wat een zeer mooie en sportieve strijd kan worden. Dus allen a.s. Zondag naar het Succes-terrein. ANNA PAULOWNA. Behalve B K.C. 1Texel 1. waarvan het relaas tot „speciaal verslag" is verheven, werd nog gespeeld B.K.C. 2B.K C. 3. Deze wedstrijd Is tot een leelijke gebeurtenis uitgegroeid in de vereeniging. In de eerste plaats waren de spelers er slecht over te spreken, dat de secretaris scheidsrechter Anne- veldt had afgebeld, omdat er als er een bui kwam. toch niet zou worden gespeeld om het terrein voor B.K.C Texel te sparen. De heer Van Teulingen zou dezen wedstrijd wel leiden. Ten tweede was het derde elftal slecht te spreken omdat de secretaris de vacante plaats van Webeling van wien men de geheele week al wist dat hij niet mee zou doen. niet beter had weten te bezetten dan door een van de kleinste adspiranten. Derde en beslissende reden tot mopperen kwam in de rust. Het stond 40 voor B.K.C. 2 Toen kwam de secretaris in de kleedkamer om te vertellen dat er niet verder gespeeld zou worden, omdat 2 spelers van B.K.C 3 niet verder wenschten te spelen. B.K.C. 2 dat de al enkele keeren aangevangen en steeds gestaakten wedstrijd wilde uitspelen, was hierdoor zeer gebelgd en protesteerde ten sterkste: zonder succes echter. Zoo loopen 2 vertoornde elftallen rond: B.K.C. 2 en B.K.C. 3. elk met hun eigen grieven. Hoezeer deze ook ten deele gegrond mogen zijn, B.K.C 'ers, bewaart de eenheid. Dient uw beklag in bij het be stuur. Dat is voor teder lid de juiste weg. B.K.C. 4 werd in Dirkshorn met 8—0 geklopt. B.K.C. a was vrij, omdat het II.R.C.-terrein werd afgekeurd. PETTEN 2D.O.S.K.O. 2, 6 2. In 't begin van den wedstrijd scheen het of D.O.S.K.O ten tweede male in deze competitie zou 'loen struikelen. De „zwartjes" waren aanvankelijk in de meerderheid en met een mooi doelpunt van den r. binnen namen zij de leiding. Maar spo^dir werden de bordies verhangen Nadat Kohnhorst een ♦oegestane penalty niet benut had. volgde een serip aanvallen, veelal over rechts, die tenslotte succes moesten opleveren. Kuiterink bracht eerst de par tijen op gelijken voet en deze speler met Glas en J. Vriesman voerden achtereenvolgens de score op tot 41. Naar onze meening hadden enkele dezer doelpunten wegens buitenspel geannuleerd moeten worden. Na de rust hervatte P. wederom het offen sief, maar doelpunten bleven voorloopig uit, tot de D. r. binnen snel inliep op een door Bellis op den keeper teruegespeelden bal en don stand op 42 bracht. Dit was het sein voor P. om nog eens extra aan te pakken en zoowaar, door Kutterink en Glas kwam de eindstand op 62. Racing wint na een spannenden strijd. Ook Helder 2 behield de beide pun-. ten. Het Volewijckers-terrein afgekeurd Overzicht N.H.V.B. 1D. H.R.C. 4, dat verleden week zoo goed tegen de Watervogels uit den hoek kwam, bewees dat dit geen tijdelijke opleving was, bewees dat de Racers nu over een sterke ploeg beschikken, die nog wel meer van zich zal doen spreken. Wat was het ge val? Het zoo geduchte Wieringerwaard, nog een serieuze candidaat voor de eerste plaats, werd met 41 geklopt en wat meer zegt, verdiend geklopt. De eenige zwakke plek in het elftal van de roodj es is de keeper-plaats. Wij begrijpen niet, dat deze spelers teeds gehandhaafd wordt, terwijl de kee pers van 't 5e en 6e elftal zoo veel beter zijn. Ove rigens was het elftal goed op elkaar ingespeeld. Er werd keurig samengespeeld, goed geplaatst en mooi positiespel geleverd. Zonder de anderen iets te kort te doen, noemen we bij de roodhemden Schoenmaker en Vinke. resp. linkshalf en links buiten. Deze twee spelers ontpopten zich als „ge boren voetballers". Hoe was 't dan met Wieringer waard gesteld? Waren de roodbroeken dan zoo slecht? Neen, dat was niet het geval. Wel waren ze niet zoo goed als we dat van hen gewend zijn maar ze speelden toch nog een behoorlijke partij. Ze waren natuurlijk erg gehandicapt door een drie tal invallers, maar tegen de thuisclub konden ze niet op. We willen hier nog even Hazeloop noe men, die o.i. de beste speler van het veld was. Allerwege vond zijn spel bewondering, maar daar hij terdege bewaakt werd en zijn nevensp. niet erg op dreef waren, kon hij niets uitrichten. Als hij in Helder 1 of HRC. 1 zoo speelde, zou zijn spel nog opvallen. Toen scheidsrechter Hoek liet beginnen, moest Wieringerwaard eerst tegen den vrij straffen wind in spelen. Dit belette haar echter niet om de eer ste aanvallen te ondernemen. Nadat deze afge slagen waren ging H.R.C. 4 een tegenbezoek afleg gen. Doch de achterhoede der roodbroeken bleek voor haar taak berekend te zijn. Weldra ontwik kelde er zich een snel op- en neergaanden strijd, waarbij geen der ploegen een meerderheid wist te verkrijgen. Bij een aanval der gasten maakte de keeper der thuisclub een fout die onmiddellijk door Hazeloop werdafgestraft (01). Luide aangemoe digd door haar supporters kwamen nu de roodjes geweldig opzetten. Vlak na elkaar ontsnapte het W.W.-doel ternauwernood aan een doorboring. Doch even hierna kwam dan toch de verdiende gelijkmaker. Uit een voorzet van Vinke liep Bre- mer, de HRC-midvoor, den bal in het doel (11). Vurig kwamen de roodbaaitjes nu opzetten. Bij een inloopen van Bremer gooide de W.W.-keeper den bal weg. Toch wist de H.R.C.-midvoor den bal te bemachtigen. Op „handige' manier neemt hij den bal mee en schiet keurig in (2—1). Van dit oogen- blik af heeft HRC. 4 een meerderheid vertoond. On geveer 10 minuten voor de rust passeerde Koster de HRC-rechtsbuiten op fraaie wijze de W.W.- achterhoede en uit diens voorzet kopte de HRC- linksbinnen feiloos in (31). Met dezen stand kwam de rust. Na de pauze ondernam W-waard eenige stormloopen op de H.R.C.-veste, teneinde nu gesteund door den wind, den achterstand in te loopen. Doch de Racers bleken hier niet van ge diend. Verwoed kwamen ze opzetten. Nadat ze eenige kansen gemist hadden, wist Bremer uit een scrimage te scoren (4—1). Deze goal beteekendo den genadeslag voor Wie ringerwaard. Er speelde maar één ploeg, en dat was H.R.C. 4. Wel wist W. er nog wel eens op gevaarlij ke wijze tusschenuit te trekken, maar hoe Hazeloop zijn nevenspelers ook kansen gaf, deze werden niet benut. Aan den anderen kant wist ook H.R.C., hoe wel ze er nog kansen toe kreeg, niet te scoren, zoodat H.R.C. 4 tenslotte een zeer verdiende 41 overwin ning behaalde. AtlasPetten ging wegens terreinafkeuring niet door. Heldersche Boys—Helder 3 werd niet gespeeld. Naar we hoorden werd deze wedstrijd weer eens uit gesteld. Helder 5 speelde een aardig partijtje tegen Öudesluis 1. De witten verschenen met 'J man. Hierdoor en mede door het feit. dat ze gesteund werd dor den wind, wist D.O.S.K.O. spoedig een 20 voorsprong te ne men. Toen verschoen de 10e speler. Hierna kreeg men een sterk aanvallend, overwegend steker Öudesluis té zien tegen een zich met den moed der wanhoop verde'digend Helder 5. Geen van beide partijen (ook de thuisclub kreeg soms door middel van gevaar lijke uitvallen, een kans) wist echter te scoren. On geveer 10 min. voor de rust kwam Helder's elfde spe ler opdagen. Ja, ja, 't is me je watl De eerste helft werd beëindigd met een 2—0 voorsprong voor de mannen van Stammes. Na do pauze kwamen de withemden, gesteund door den wind, vervaarlijk op zetten. En zoowaar, ze slaagden er in den achter stand door een tweetal goede doelpunten in te loo pen (2—2). Toen echter Öudesluis door een penalty weer de leiding genomen had (2—3) waren ze zoo op dreef, dat ze er meteen maar 24 van maakten. Hoe Helder daarna ook zwoegde, ze konden er niet doorkomen. Öudesluis behaalde zoondoende een nuttige 42 overwinning. Nu we zoo het spel van de kampioensgegadigden in 2F gezien hebben, blijkt terstond dat Zeemacht qua spel stukken sterker is dan de anderen. Nu zegt dit nog niets; Zeemacht kan net tegen haar concur renten een paar ongelukkige wedstrijden spelen, maar o.i. is dit de kampioensploeg. Hoewel het niet gebruikelijk is, willen we hier een paar rgels wijden aan H.R.C a. De roodjes klop ten in een spannenden wedstrijd haar groote rivale Helder a met 1- 0. Hierdoor hebben de roodhemden een voorsprong van 3 punten op de withemden, terwijl ze nog 2 wedstrijden te spelen hebben, Prac- tisch gesproken zijn ze dus kampioen. Volgende week hopen we ze te kunnen gelukwenschen. Bra vo, jongens! H.R.C.—SUCCES (3—0). Een spannende wedstrijd. De uitslag geflatteerd. Het is H.R.C. dus gelukt de kostbare en zoo fel begeerde puntjes in den Heidei te houden, Hierdoor heeft ze haar positie danig versterkt. Daar Helder niet speelde, neemt Racing momen teel de 2e plaats op de ranglijst in, met 1 punt voor sprong op haar witte plaatsgenoote. In den aanhef schreven we reeds, dat deze zege geflatteerd was. Inderdaad was dit het geval. Het eerste half uur van den strijd kenmerkte zich door een groot H.R.C. overwicht, afgewisseld door gevaar lijke Succes aanvallen. In deze periode was H.R.C. onfortuinlijk. Doch hierna kwam een periode van licht Succes-overwicht. Toen was Succes onfortuin- lijk, daar eenige schitterende kansen op onbegrij pelijke wijze teloor gingen. Na de rust speelde Suc ces met den wind in den rug en behoudens de laat ste 10 minuten zijn ze vrijwel steeds een tikje in de meerderheid geweest. O.i. zou een gelijk spel of een zeer kleine H.R.C. overwinning de verhouding be ter hebben weergegeven Het spel der Wieringers is ons in deze ontmoeting erg meegevallen. Er werd soms heel aardig gecombineerd. Maar productief zijn ze niet. De eenige gevaarlijke man was Schmitt. Deze speler werd uitstekend bewaakt en nochtans was hij zeer gevaarlijk. In de middenlinie speelde Rijkers, de spil, een sublieme partij. Kalm, als steeds wist bij aan tal van moeilijke situaties het hoofd te bieden. Verder een woord van lof aan den Succes-keeper Posthumus. Deze speler heeft op wer kelijk eminente wijze zijn doel verdedigd. Zijn schuld was liet heuscli niet, dat hij driemaal gepasseerd werd. Al met al is onze conclusie, dat Succes een ploeg is, die zeer lastig te overwinnen is. Toen de scheidsrechter liet beginnen, zagen we, dat bij H.R.C. Gast en Zymni resp. vervangen waren door Roomeyer en Kuiper. Beiden hebben goed voldaan, vooral Roomeyer, die een zeer goede partij speelde. Na het terreinverkennen, nam H.R.C. al spoedig het initiatief. Doch Succes wist doelpunten te voorko men. Keer op keer verkeerde het doel der gasten in ernstig gevaar. Vooral Dissel, de linksbuiten van I-I.R.C. kreeg „dotjes" van kansen, die hij echter niet wist te benutten. Ondertusschcn ondernam Succes eenige tegenaanvallen, waarbij bleek, dat Schmitt zeer gevaarlijk was. Zoo ging het spel een tijdlang op en neer, totdat bij een heftige doel worsteling voor de Wieringer veste Hoogendijk tegen de liancl van een der verdedigers schoot. Hiervoor gal' de scheids rechter een penalty. Een veel te zware straf; van Til, de roode rechtsback voltrok 't vonnis (10). Hierna kwam Succes opzetten en kort na elkaar ontsnapte het doel der thuisclub op gelukkige wijze aan een doorboring. Tot de rust werd er niet gescoord, zoodat er met een 1—0 voorsprong voor de roodhemden ge draaid werd. Na de hervatting kwam Succes spoedig opzetten, doch de H.R.C.-verdediging was te sterk. Hoe de gasten ook zwoegden, het resultaat bleef nihil. De Racers ondernamen, evenals de Wieringers voor de rust, gevaarlijke tegenaanvallen, maar de S.-backs en in de laatste instantie Posthumus, gaven niet thuis. Daarna weer een Succes-overwicht. De gelijk maker hing in de lucht. Doch verder kwam hij niet. In tegendeel, ongeveer een kwartier voor het ein de wist Kuiper, de H.R.C.-midvoor, op fraaie wijze de leiding te vergrooten (2—0). De nu volgende pe riode was geheel voor de thuisclub. Vlak voor het einde wist Sanders deze meerderheid nog uit te druk ken in een derde doelpunt. Met een 30 overwin ning voor H.R.C. kwam alzoo het einde van deze spannende kamp. Helder 2. wist zich in de derby H.R.C. 3 van het lijf te houden (10). Erg overtuigend was de overwinning niet, evenals het spel van beide ploegen. Volgende keer moet het beter heeren! WIERINGERWAARD Voor een uitstekend bezette zaal, naar schatting waren er.pkm. 140 bezoekers, hield Dr. v. d. Sleen uit Haarlem voor 't Dep. tot Nut van 't Algemeen, Zaterdagavond een voordracht over Sumatra, verdui delijkt door lichtbeelden. De goede roep, die van den spreker uitgaat, is wel niet vreemd aan deze groote belangstelling, zeide de voorzitter bij zijn openingswoord en bij cïe sluiting kon hij constateeren dat aan de verwachtingen ten volle was beantwoord. De platen waren zeer mooi en duidelijk; de heer v. d. Sleen is ongetwijfeld een even goed fotograaf als spreker. De natuuropnamen gaven een duidelijk beeld van de overweldigende pracht eener tropische natuur. Duidelijk liet spreker uitkomen het verschil tusschen de indoelende Javaan en de energieke Su- matraan. De eerste doet niet meer arbeid dan noodig is voor zijn zeer weinige behoeften, de laatste poogt een hoo- ger welvaartspeil te bereiken. Op de foto's kwam ook duidelijk uit de zegenrijke arbeid van ons gouvernement door den aanleg van uitmuntende wegen, waardoor de onderlinge twisten, gevolg van onderlinge bekendheid, tot het verleden gaan behooren en wederzijdsche waardeering er voor in de plaats is gekomen. Enkele cultures werden nader bekeken. Wat langer werd stil gestaan bij de goudwinning. Het goud dat Salomo noodig had voor den tempel bouw in Jeruzalem, schijnt afkomstig te zijn van Suma'tra. En nu worden de toen reeds afgezochte en uit geputte vindplaatsen opnieuw en met betere werk tuigen geëxploiteerd en, naar- spreker stellig meen de, met een vrij zekere kans op succes. Als bij alle ondernemingen gaat ook hier echter „de cost voor de baet uit" en aan bedrijfskapitaal hebben de tegen woordige concessionarissen wel eenig gebrek. Zeer interessant was de tocht per ranke boot langs de woest stroomende rivier door het oerwoud. Een reisbeschrijving van Padang over Fort de Koek en het Toba-meer, door het land Menangka- bouwers naar Deli, besloot de zeer aandachtig ge volgde voordracht. Gaarne zien we den heer v. d. Sleen no.g eens terug. LANGEND JJ K Slechte vooruitzichten voor den export. Uit goede bron vernemen we, dat voor den ex port van tuinbouwproducten naar Duitschland een nieuwe regeling is ontworpen, waarbij dit land een belangrijke beperking zal toepassen, betreffende di afgifte van Genehmigungen, die alleen voor enkele exporteurs beschikbaar zouden worden gesteld. Dit aantal zal daardoor nog belangrijk minder worden. Bovendien zou een prijsregeling worden vastge steld, volgens welke niet meer dan de wereldmarkt prijs zou worden vergoed. Dit zou voor de Neder- landsche producten, en in het bijzonder voor die van den Langendijker tuinbouw, zeer ongunstig zijn. ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling van de S.D.A.P. vergaderde ten hui ze van den heer D. Bakker. De opkomst was goed. Be handeld werd de beschrijvingsbrief voor de gewes telijke vergadering. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeron D. Bakker en C. Swart. De controlecommissie bracht verslag uit van het gehouden onderzoek van de boeken en bescheiden van den penningmeester, welke in orde waren bevonden. Besproken werd, het bestuur met 2 leden uit te brei den tot zeven. Na eenige besprekingen werd dit voorstel aange nomen en gekozen de heeren J. Kasten en M. Kuiper. Na rondvraag volgde sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6