Woorden en gedachten Kerstfeest. over het Kerststemming in de straten van Diisseldorf. (C) de Neurenberger Kerstmarkt overzien, met op den achtergrond de fraai-verlichte „Scho nen Brunnen' (G). Kraam naast kraam staat daar, op het gelid geschaard. En daartusschen verdringen zich honderden en nóg eens honderden. Neurenberg, de speelgoedstad een paradijs voor kinder kerstgeschenken! En boven dat alles verheven... het stille dorpje, waar alle leven (B) op dien Kerst avond geconcentreerd is in het,kerkje, ter wijl op het bescheiden marktpleintje een geweldige boom prijkt, vérsch uit de dichtst bijzijnde wouden gehaald, onder gejuich op de lange boomenwagen het dorp bin nengereden en met vereende krachten overeind gezet op het gegoten ijzeren 'voet stuk, dat daar ieder jaar geduldig staat te wachten op zijn nieuwen vriend: den Kerst boom. Sneeuw ligt op de straten „Witte Kerstmis", is het daar. En in de kerk ruischt het orgel, dringen fragmenten van gewijde Kerstliederen naar buiten door, zweven ijl de zangstemmen van de kinde ren door de hooge ramen naar buiten, in de scherpe, frissche winterlucht... Van Christus zingen zij, van Zijn komst De Kerstboom voor het raadhuis van de oude Hansestad Lemgo Lippe (B). DE SYMBOLIEK VAN DE KERSTBOOM- MARKT. Hoe zult ge 't Kerstfeest vieren? Kerstboom-markt een teeken, dat men ook hier, in navolging van onze Oostelijke naburen, het Kerstfeest is gaan vieren mei boom en kaarsjes... Heele markten mei Kerstboomen hebben we in onze stad... Z< slaan naar de lengte in het gelid. Als d< broers van Klein Duimpje met Klein Duim pje zelf achteraan en de reus aan de ande re zijde. Van heinde en verre hebben di treinen ze aangebracht uit de groote bos schen in Midden-Europa, waarvoor het een opluchting is, nu er meer plaats vopr de andere boomen is gekomen. En voor de boomen wordt nog aardig geld gemaakt, hetgeen ook weer meegenomen is. Ze ko men uit de bosschen van Holstein, Pomme- ren, Sileziën en Beieren, uit het Thüringer Woud, het Zwarte Woud en den Harz. Zij groeien dan op het eigendom van den een of anderen welgestelden grootgrondbezitter of op het staats-jachtgebied. Tusschen de boomen in staan de kramen met hulst en mistletoe, een Engelsche im port. Zoo worden onze gedachten op straat al heengeleid naar het Kerstfeest En dat aanvaarden we met dankbaar heid, want gewoonlijk is er heel weinig op de straten, dat onze gedachten opwaarts heft. In tegendeel we worden erdoor om laag getrokken. En al die groene boomen op de pleinen en pleintjes komen ons zeggen, dat het in onze donkere wereld weer Kerstfeest gaat worden, licht in de duisternis, vrede in den onvredeen de groene takken, de kleur der hope, geven ons weer moed, de volgen de 365 dagen onder het oog te zien! boom", zei Winnfried, „van dat hout zijn Uw huizen gemaakt het is de boom van het kind Jezus!" En die boom van het Kind Jezus staat thans in Uw kamer, sierlijk-opgetuigd met fraaie Kerst-tooi. De flonkerende kaarsen geven Uw kamer de wijding, waarnaar ge op dit uur verlangt. Zacht ruischen de Kerstliederen omhoog... Prachtig is dat boompje, zoo versierd en verlicht door de kaarsen... Veel prachtiger nog zijn zij in het woud, of op de sneéuwhelling, waar zij eerst ge staan hebben. Daar steken hun toppen, pluizig-besneeuwd, trotsch in de ijle lucht omhoog, daar staan zij broederlijk naast elkaar, den naast den, spar naast spar... En daartusschen door slingeren zich de skisporen (E). Het land van de Kerstboo men bij uitstek! Of zie, hoe een eenza me, heel eenzame Kerstboom daar staat, temidden van de reine, witte, wollige sneeuw (F). Hoe trotsch staat die boom daar op de helling, trotsch op zijn stevig heid, die reeds menige sneeuwstorm heeft getart, trotsch op zijn groteske vormen, die zoo scherp afsteken tegen sneeuwhel- üng en berglucht... Hoe heerlijk, hoe vre dig moet het daar zijn. Misschien zal in die urenlange stilte eens een eenzame ski- looper voorbijsuizen, op zoek naar een lichtje in het dal, dat hem aankondigt: Hier wordt Kerstmis gevierd, hier kunt ge terecht, hier is warmte, licht en vrede... Kom vreemdeling, treedt binnen en zit aan met ons." Zoo rustig als het in die bergen, tusschen die sparren, is zoo druk is het in de ste den. Kerstavond honderden verdringen zich op de kerstmarkt, om nog gauw een boompje, wat kerstboomtooi, geschenk, snoepgoed, een gans misschien, te koopen. Als we op de trans klimmen van do Frauenkirche-toren, kunnen we prachtig Kerstboom voor iedereen, op het marktplein in Oberstdorf Allgau (A). IN de stad glinsteren de straten van de vorst, die reeds tegen den avond komt opzetten en duizenden fijne kristalletjes toovert op alle plekjes, waar tevoren ook maar één drup peltje vocht was Die kristalletjes flonkeren in het licht van de warme Kerst-étalages, waar roode lampjes tusschen groen denneloof gloeien en kleine Kerstboompjes, behangen met een bonte weelde, als blikvangers dienst doen voor de fraaie kerstgeschenken voor iedere beurs, die daar uitgestald liggen. Kerstmis heerscht! Vooral de stad leeft reeds,geheel en al in die sfeer, die een kerstfeest meestal voorafgaat en die ook in ons land reeds vasten voet gekregen heeft... Wij zijn nog iets nuchterder, dan onze Oostelijke naburen, die op hun stads- of dorpspleinen groote kerstboomen-voor- iedereen (A) oprichten of de straten ver sieren met denneloof en lichtende sterren, met adventskransen en gekleurde lampen (C). Maar tóch is die sfeer ook bij óns reeds bekend. kribbe van het stalletje bij Beihlehem... Christus brengt ons den Vrede, de Liefde, de Troost... En die Liefde, die Vrede en Troost vindt zijn echo in het Kerstfeest, dat we nog steeds, nu reeds duizenden jaren, met evenveel wijding vieren. Vrede is in ons hart, vrede ligt ov*er het land- I schap, vrede ademt alles wat leeft... In het stille woud staan de ongerepte dennen (D), zwaar - be laden met de dikke sneeuhv, die de takken omlaag drukt en zoo mooi afsteekt tegen het eéuwage groen van die boomjen, dennen en sparden, de Kerstboo men-.. Toen de heilige eik dier Germanen onder de bijlslagen van Winn fried viel, stond daar achter die gevallen eik, bestraalt door een zil- een En Winn- die spar wer den donder verpletterd, voortaan Uw In het Sauerland (D) I e c h t s: Een skiweg door het Sanerlandsche Kerstboomgebied (E) op aarde, van de herdertjes, die Hem vonden en de Koningin, die Hem aanbaden. En in het torengat bimbamt de klok, zendt zijn Kerstgroet omhoog ten hemel... naar het Kerstkind, dat daarboven luistert en ons de kracht zendt, ons leven' voort te leven... met Zijn steun en Zijn genade. Rechts Op den boomgrens in het hoogge bergte: de laatste eenzame (F). Onder: Kerstmarkt te Neurenberg, het speelgoedparadijs(6)

Schager Courant | 1935 | | pagina 13