Nieuw handelsverdrag met Dui BEITELS Door kolendamp vergiftigd. Dessic viert geen Kerstmis Bloedig gevecht in Tembien Hef gezin-Lindbergh naar Engeland Chinees met valsche rijksdaalders C^Jei De Nederlaodsche ambulance voor Abessinië De dubbele moord te Zuidbroek Abessyniërs reeds op 6 K.M. afstand van Aksoem? Kippen nog niet aan den leg? „Bertels' kunstkorrel"! ets bijzonders Wagon hst trottoir opgereden. Dinsdag 24 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9879 COURANT. Int. Telf. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85. Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Italiaansche „Kerstgaven". Hoe de Abessijnen tanks veroveren .(Van onzen correspondent Stuart Emeny.) DESSIE, Maandag. Ik ben thans in staat, de redenen mede te deelen, waarom de Italianen in de gevechten ten Noorden yan de Takazze zulke zware verliezen hebben gele den. De Italianen werden volkomen verrast door de voortreffelijke guerillataktiek van dedzjamatsj Aye- loe, die den aanval had beraamd en die „de Abessijn sche De Wet" wordt genoemd. Zooals uit Badoglio's rapport blijkt, wisten de Ita lianen zelfs nadat het belangrijkste gevecht was ge leverd, niet, wiens leger hen had aangevallen. Zij hadden op hun verkenningsvluchten niet ont dekt, dat 300 man van Ayeloe's leger ongeveer 100 mijl van de grens van den Soedan waren weggetrok ken. Het hoogtepunt van de Abessijnsche successen bestond uit de verovering van tien Italiaansche tanks. Nadat de Abessijnen de door krokodillen bevolkte Takazze waren overgezwommen en gevechten hadden geleverd bij den Maitïmketpas en bij den Dembeguina- pas, begrepen zij, dat ieder oogenblik Italiaansche ver sterkingen uit Alcsoem verwacht konden worden. In het pacl, waarlangs Ayeloe's troepen waren opge trokken, werden talrijke diepe, gecamoufleerde holen gegraven, waarin de tanks moesten worden gevangen. Spoedig daarop verschenen Italiaansche troepen, ver gezeld van een aantal tanks. Zij achtervolgden de Abessijnsche troepen en werden zoo in den val gelokt. Tijdens het handgemeen, dat volgde, bleven de tanks ongebruikt, omdat de Italianen bang waren dat zij hun eigen menschen zouden treffen. De tanks manoeuvreerden hopeloos te miclden van het ver warde gevecht. Vier tanks bleven, in de gecamoufleer de holen steken en zes andere konden wegens ge^ brek aan benzine niet verder, zoodat ook deze wer den veroverd. Daarna marcheerden de Abessijnen op naar de Italiaansche post te Edegatsjek, waar zij opnieuw handgemeen met den vijand raakten. Zij lieten ge weren en bajonetten in den steek en vochten met speren en lange gebogen zwaarden. Negentig Italia nen en 100 Askari's werden gedood, voordat de vijand in verwarring tot den terugtocht besloot. De Abessijnsche troepen consolideeren op het oogenblik hun posities en de Italianen worden door overvallen van dezelfde soort bedreigd, die zouden kunnen worden uitgevoerd dor de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Immeroe. Negen blanke Italiaansche soldaten zijn gevangen genomen en naar Dessie gebracht. In Dessie, waar de verschrikkingen van den oorlog ook al bekend zijn, wordt geen kerstmis gevierd; wel regenen nu en dan de „Kerstgaven" van een ander Christelijk volk uit vliegtuigen op de stad neer. De Italiaansche groe ten aan de burgerbevolking bestaan uit bommen, mitraileurskogels, enz. Men hoort hier wel in ver bittering zeggen, dat vele Abessijnen moeten sterven doordat Europa het petroleum-embargo heeft uitge steld, terwijl het Kerstfeest viert. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Te Dzjiboeti aangekomen. Het motorschip Kota Radja, van den Rotterdam- schen Lloyd, aan boord waarvan de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis naar Abessi nië is scheep gegaan, is Zondag te Dzjiboeti aan gekomen. Verdachte uit de voorïoopige hechtenis ontslagen. Einde van April van dit jaar, toen bleek, dat R. M. plotseling uit zijn woonplaats Noordbroek naar Antwerpen was verhuisd, ging in Noordbroek het gerucht, dat ook reeds eerder was vernomen, dat M. betrokken zou zijn bij den dubbelen moord op de weduwe Molanus en haar zoon te Zuidbroek. De justitie heeft in het begin daaraan geen waarde gehecht. In October bereikte haar echter een me- dedeeling uit Antwerpen over uitlatingen van de vrouw met wie M. in Antwerpen leefde, die deze geruchten scheen te bevestigen. Deze mededeelingen werden door verschillende personen uit M.'s omge ving overgebracht. Toen werd uitlevering van M. gevraagd en verkregen. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat aan de op het eerste gezicht zeer bezwarende verklaringen geen beteekenis kon wor den gehecht. De justitie had dan ook geen reden meer om R. M., die enkele dagen geleden uit de voorïoopige hechtenis is ontslagen, van bovenge- noemden dubbelen moord, die helaas nog niet tot oplossing is gebracht, te verdenken. Ter bescherming van hun kind, dat nog steeds met ontvoering bedreigd wordt. New York. Het gezin van kolonel Lindbergh zou zich volgens een bericht in de „New York Ti mes" als eenige passagiers op een stoomschip op weg naar Engeland bevinden, om zich daar voorloo- pig te vestigen. De reden voor deze opzienbarende vlucht zou naar het blad schrijft, gelegen zijn in de talrijke bedreigingen met ontvoering en dooden van het drie jarige tweede zoontje, die kolonel Lindbergh den laatsten tijd tot zich gericht zag en in de onmoge lijkheid, zijn gezin een ongestoord leven te verzeke ren^ Tot de Hauptmann-episode geëindigd en vergeten zal zijn. Een intieme vriend van de familie Lindbergh, zoo- meldt Reuter uit Englewood (New Jersey),verklaart, dat het gerucht, dat de Lindbergh's voornemens zou den zijn in Engeland te gaan wonen, uit veiligheids overwegingen voor hun kind, onjuist zijn. De Lind bergh's gaan naar Engeland om het oudejaar te vie ren en vermoedelijk zullen zij niet naar de Ver. Sta ten terugkeeren vóór de Hauptmann-episode achter den rug en vergeten zal zijn. Nader wordt uit New York gemeld, dat de Lind bergh's zich aan boord bevinden van het Amerikaan- sche stoomschip Importer, dat den 30sten dezer te Li- verpool aankomt. Reuter meldt uit New York: Het vertrek van Lindbergh, waarvan door een New Yorksch blad melding werd gemaakt, en dat door een intiem vriend van den vlieger wordt bevestigd, had in het grootste geheim plaats. Volgens bedoeld blad heeft de beslissing van den republikeinschen gouverneur van den staat New Jersey, Hofman, om een herzie ning te vragen van het proces Hauptmann, Lindbergh er toe gebracht de Vereenigde Staten te verlaten, waar, naar zijn meening, politieke kwesties een on juiste, oyerdreven rol speelden in deze zaak. Te Amsterdam gearresteerd. Waar komen de munten vandaan? In de Westerstraat te Amsterdam heeft de politie gistermiddag om even vier uur een Chinees aange houden, die valsche rijksdaalders had uitgegeven en nog twintig stuks ervan in zijn bezit had. Het was reeds donker, toen de bewuste Chinees bij een sigarenwinkelier in de Westerstraat voor een paar dubbeltjes een doosje cigaretten kocht, met een valschen rijksdaalder betaalde en het wisselgeld rus tig opstreek. Eerst toen de Chinees reeds uit het gezicht was verdwenen, ontdekte de winkelier het bedrog en waarschuwde hij de politie. Inmiddels had de politie den man echter reeds te pakken gekregen. Want na zijn eerste geslaagde ope ratie bezocht de Chinees in dezelfde straat een twee den sigarenwinkel, en ook daar kocht hij een goed koop pakje cigaretten en betaalde eveneens met een valschen rijksdaalder. Deze winkelier was evenwel bij uitstek op zijn qui vive en bemerkte dadelijk, dat het geldstuk valsch was. Van het randschrift viel weinig te zien en de klank en de kleur lieten alles of althans veel te wenschen over. Toen de Chinees bemerkte dat de winkelier het bedrog ontdekt had, smeet hij het zoo juist „gekochte" pakje cigaretten op de toonbank, griste den winkelier den nagemaakten rijksdaalder uit de handen en rende den winkel uit. Onmiddellijk ging de winkelier den Chinees achterna. Spoedig kwam men een agent tegen, dien de winkelier op de hoogte bracht. De agent greep den Chinees, die zich tegen zijn arrestatie niet verzette. De man werd naar het bureau Mar- nixstraat en vandaar naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waarna inspecteur W. Kallen- born van de Nederl. Centrale inzake falsificaten een onderzoek naar het geval instelde. In het bezit van den nog jeugdigen Chinees wer den twintig valsche rijksdaalders gevonden, hij kon er de herkomst niet van opgeven. Wel deelde hij mede, eerst Zondag uit Duitschland naar Am-, sterdam te zijn gekomen en hier zijn intrek in een Chineesch logement in de Warmoesstraat te heb ben genomèn. Het nummer wist hij niet, maar hij kon het wel aanwijzen. Rechercheurs van de Centrale voor falsificaten zijn vervolgens met den Chinees naar de Warmoes straat gegaan en in het logement is daarna onder leiding van den reeds genoemden inspecteur huis zoeking gedaan, die geen verdere resultaten heeft opgeleverd. Het onderzoek naar de herkomst der valsche rijksdaalders wordt echter krachtig voort gezet, terwijl ook wordt nagegaan wie de aange houden Chinees eigenlijk is. Geruchten, als zou de man een eigen werkplaats in den Jordaan hebben gehad, berusten op louter fantasie, wat de fa briek dezer valsche munten betreft staat de politie tot nu toe voor een raadsel! Nederlandsche landbouwproducten mogen in 1936 in grooter hoeveelheid worden uitgevoerd. HET VERDRAG GISTEREN TE BERLIJN ONDERTEEKEND. Gisteren heeft op het departement van Buitcn- landsche zaken te Berlijn de onderteekening plaats gevonden van een verdrag nopens de regeling van het Nederlandsch-Duitsche goederenverkeer voor het jaar 1936. Voor wat den afzet van landbouwproduc ten uit Nederland naar Duitschland betreft, is in het bijzonder ten aanzien van boter, eieren en kaas, in dit verdrag een regeling vastgelegd, die voor het jaar 1936 een ver meerderden afzet van de genoemde produc ten, in vergelijking met het jaar 1935 moge lijk maakt. De in het bedoelde verdrag getroffen regeling ten aanzien van den invoer van Duitsche artikelen, die in Nederland gecontingenteerd zijn, komt daarop neer, dat ten aanzien van den invoer in Nederland uit Duitschland van die artikelen, gedurende het jaar 1936 een aanpassing aan de toestanden op de Nederlandsche markt is nagestreefd, waardoor ver schillende bedrijfstakken verderen steun zullen ge nieten. Volgens een D.N.B.-telegram uit Berlijn maken de overeenkomsten inzake de bij den invoer in Neder land gecontingenteerde goederen het Duitschland mogelijk, zijn goederen in ongeveer gelijke hoeveel heid als tot nu toe in Nederland- af te zetten. Vijfduizend Abessyniërs vielen de Italiaansche stellingen te Abbi Addi aan. Reuter seint uit Rome: Het legerbericht no. 78 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: een afdeeling Abessyniërs van 5000 gewapenden heeft onze stellin gen te Abbi Addi in Tembien aangevallen, opruk kend in Noordelijke richting. Onze nationale troepen en de Erythreanen zetten een levendigen tegenaanval in. Het terrein was gunstig voor den vijand en een bloedig gevecht ontstond. Gesteund door artillerie en luchtvaart, rukten onze troepen op en in een handgemeen werd de vijand op de vlucht gedreven, achtervolgd door detachemen ten Erythrancn. Zoodra bekend, zullen onze verliezen en die van den vijand gepubliceerd worden. De luchtmacht aan het Noordelijk front heeft vij andelijke concentraties tusschen Quoran en het As- janghi-meer gebombardeerd. Addis Abeba: De strijd aan het Noordelijk front schijnt thans meer den vorm van kleinere schermut selingen aan te nemen. Aan het Zuid-front zijn de gevechten nog niet her vat. Het is waarschijnlijk, dat de vliegtuigen, die de om streken van het Asjangi-meer bombardeerden, de Abessynische troepenconcentraties op het oog hadden in het gebied, dat halverwege Dessie, het hoofdkwar tier aan het Noordelijke front, en Makale gelegen is. Naar het gerucht gaat, had het bombardement geen succes, want de Abessyniërs hadden zich ver borgen, en er is in dit gebied geen burgerbevolking. Een nieuw Italiaansch offensief te wach ten? Het A.N.P. meldt uit Rome: In goed ingewijde kringen te Rome gelooft men, dat Mussolini ten zeerste verbitterd is door de wijze waarop de Britsche regeering de Parijsche voorstel len in den steek heeft gelaten. De nieuwe troepen transporten naar Oost-Afrika zouden de bedoeling hebben, in verband met den huidigen diplomatieken toestand door een zeer krachtig offensief zoowel in Somaliland als aan het Noordelijk front nog voor het begin van de regenperiode een zoo groot moge lijk gebied te bezetten, mede in de hoop daardoor den negus tot onderhandelingen op de thans afge wezen basis te dwingen. Suvich zendt Genève de bewijzen. De Abessyniërs gebruiken explosieve kogels. De Italiaansche regeering heeft het secretariaat van den volkenbond het volgende telegram gezon den: „Ingevolge op het telegram en de nota van 17 dezer en het telegram van 20 dezer hecht ik er aan, U te bevestigen, dat kort geleden in het Abessynische gar nizoen Tafari Sjetema explosieve kogels zijn gevon den ,toen dit werd bezet- In het munitiedepot zijn cleze kogels gevonden, verpakt in doozen van 10 stuks, en in banden voor de mitrailleur Viclcers Armstrong no. 330.180, welke deel uitmaakte van de bewapening van dit garni zoen. In de banden zaten door elkaar gewone patronen en ontplofbare. Uit de etiketten bleek, dat deze pa tronen afkomstig zijn van Bley Brothers Limited te Londen. Ik sluit hierbij in een foto van een etiket van een dezer dooien, een foto van de betrekken patronen en een foto van de nummerplaat van de mitrail- leur» w.g. Suvcih. Neemt dan toch proef met Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bij lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de-fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Echtpaar te Kerkrade om het leven gekomen. De pas voor drie maanden terug getrouwde echte lieden E. Doeringer Beckers te Kerkrade zijn, door het inademen van vergiftige dampen, ontsnapt uit een pas geveegde schoorsteen en welke doorge drongen zijn op de slaapkamer, om het leven ge komen. De lijken zijn Zaterdagavond gevonden op het bed door mejuffrouw Dols, in wier woning het jeugdige echtpaar op kamers woonde. Vrijdag avond tegen middernacht hebben de menschen zich ter ruste begeven. Om half elf was Doeringer, die op de mijn Laura in Eygelshoven als houwer werkzaam is, thuisgekomen. De ontboden geneesheer heeft geconstateerd, dat de slachtoffers reeds Zaterdagmiddag zijn gestor ven. Doeringer was 28 jaar oud en uit Dortmund afkomstig. Zijn vrouw G. Beckers was 23 jaar oud en geboren te Herzogenrath. De lijken zijn door den commissaris van politie in beslag genomen, en naar het lijkenhuisje van het ziekenhuis overge bracht. De justitie in Maastricht is gewaarschuwd. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA CIE - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT Vrouw levensgevaarlijk gewond. In de gevaarlijke S-bocht op den Kleine Berg te Eindhoven is gistermorgen een goederentram van de B.B.A., welke van den Emmasingel kwam, met haar achterste wagen uit de rails geraakt. Deze met kolen geladen wagon reed over een afstand van 20 meter het trottoir op. Een jongetje en een man kon den zich met lichte schrammen bevrijden. De 35-ja rige ongehuwde mejuffrouw Hertzberger uit de Kruis straat aldaar, werd door het achtergedeelte van den wagon tegen een muur gedrukt, waarbij haar een der beenen en het onderlijf geheel werden verbrijzeld. In hopeloozen toestand droeg men haar een woning binnen, waar zij, nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar een ziekenhuis werd overgebracht. De machinist van de tram had van het ongeval niets bemerkt en werd eerst eenige honderden me ters verder door een politie-agent op het. gebeurde opmerkzaam gemaakt. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Reeds meermalen heeft deze dubbele bucht tor plaatse moeilijkheden opgeleverd, daar het vrijwel ondoen lijk schijnt, met een lange, zwaar geladen tram deze S-bocht ineens door te trekken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1