„Agrarische pers" en de Middenstand. FABRIEK TE ENSCHEDE VERWOEST. De wet op de uityerkoopen. De werkloosheid in de wereld. Groote vreugde te Warschau. Een weldoener der menschheid. Verduistering van 17000 Belgische francs? Dronken achter het stuurrad. Kool naar Duitschland. Predikbeurten. Misoogst in Noord-Holland. Herleving in de Engelsche politiek. Marktberichten. Fabriek van isolatie-materiaal in vlammen opge gaan. Duizenden menschen kwamen naar het fantastisch schouwspel kijken. Door tot dusver onbekende oorzaak is gis termiddag een zware brand uitgebroken in de fabriek van isolatie-materiaal, cternietpla- ten en isolatie werken der firma Gebr. Kooy aan den Parkweg te Enschedé. Het gebouw brandde totaal uit. Toen de brand ontdekt werd, had het vuur reeds »Jen grootcn omvang aangenomen en met geweldige snelheid grepen de vlammen verder om zich heen. Enorme rookwolken stegen ton hemel en waren uren in den omtrek zichtbaar. Bovendien sprongen asbest- platen met een licvigen knal uit elkaar, zoodat het geheel een buitengewoon sensationeel schouwspel opleverde. Dit lokte duizenden menschen naar de plaats des onheils, waardoor de politie voor uitgebrei- ,.de afzetting moest, zorg dragen. Hoewel de brandweer het vuur dadólijk krachtig aanpakte, viel aan redding der fabriek en de daarin opgeslagen producten en materialen niet meer te denken, te meer, daar de brandweer met gebrek aan blusclnvater te kampen had. Er was slechts een wa terleidingbuis aanwezig. Later heeft men de slangen aangesloten op een reservoir van een fabriek in de nabijheid. De geheele fabriek, welke enkele jaren geleden ge bouwd is en oppervlakte besloeg van 3000 M2., is geheel uitgebrand. Gelukkig lag zij vrij afgelegen, zoo dat geen andere gebouwen gevaar liepen. Slechts een kolenopslagplaats stond in de onmiddellijke nabij heid, doch deze wist de brandweer te behouden. Al liet opgeslagen materiaal, als asbestplaten, isola tiemateriaal, celotex, jute, kurk enz., werd een prooi der vlammen. Ook een vrachtauto verbrandde, doch een groote voorraad benzine kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. _De firma was verzekerd tegen brandschade, echter niet 'tegen bedrijfsschade. Hot bedrag der schade is nog niet bekend. Door den brand zullen vermoedelijk niet al te veel arbeiders werkloos worden, daar er veel arbeid bui ten de fabrieksgebouwen verricht werd. Spotgoedkoope dameshoedjes. ■De eigenaar van een dameshoedenzaak te Gro ningen was verbazend vindingrijk in het bedenken van -aanprijzingen van zijn koopwaar. Elk stuk in zijn etalage wist hij te voorzien met een kaartje waarop eenw oord ter aanbeveling was ge teekend: restant, spotkoopje, zeer jeugdig, modelhoed, sport- hoedje, zeer voordeelig, reclame, prima kwaliteit etc. etc. De inspecteur van overtredingen van de wet op de uitverkoopen en opruimingen was van oordeel, dat de beide eerstgenoemde woordjes vol gens deze wet niet toelaatbaar waren, en maakte proces-verbaal. Gisteren stond de koopman, de heer S. H. voor den' kantonrechte* terecht. Hij hacf een zak vol van genoemde kaartjes meegènomen om den kanton rechter er van te Overtuigen, dat hij geen bepaalde voorkeur had voor een of andere aanprijzing. De ambtenaar van het O.M. mr. baron van Im- hoff, zag In het woordje spotkoopje geen overtre ding van de wet. Dat woord behoeft geen tijdelijke beteekenis te hebben. Iets anders is het z.i. met het woordje „restant"; het vestigt den indruk van tijdelijk en voordeelig. Spr. vroeg daarom een geld boete van 10 gulden subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 17 Jan. Nederland onder de landen waar de v/erkloosheid in het afgeloopen jaar is toegenomen. De corr. van de N.R.Ct. te Genève telefoneerde gis teravond: Het internationale arbeidsbureau maakt bekend, dat volgens de. door dit bureau einde December 1935 samengestelde statistieken het aantal werkloozen in <le meeste landen op het einde van 1935 geringer was dan aan het einde van 1934, zoodat de sinds het mid den van 't jaar 1933 in de meeste landen bespeurde verbetering heeft voortgeduurd. Daarentegen was de werkloosheid op het einde van 1935 grooter dan een jaar geleden in de volgende landen: Bulgarije, Frank Tijk, Letland, Nederland, Spanje, Zuid-Slavië en Zwitserland, waar de werkloosheid blijkens de drie- maandelijksche statistieken gedurende 1935 voortdu rend is blijven toenemen, alsmede in Ierland en Nieuw-Zeeland, waar de toestand aanvankelijk in 1935 beter was geworden, doch in het laatste kwar taal van 1935 weer is verergerd. Wegens vrijlating van 20.000 gevangenen. Het A.N.P. meldde gisteren uit Warschau: Groote vreugde heerschte vandaag te Warschau, waar ongeveer *20.000 gevangenen, mannen en vrou wen, in vrijheid zijn gesteld. Een belangrijk deel der in vrijheid gestelden was tot gevangenisstraf veroor deeld wegen politieke vergrijpen. Tot dezen behoor den meer dan 1000 communisten en eenige honderden Oekrainers. Onder de amnestie vallen niet de vroe gere minister-president Witos, die indertijd leider van de volkspartij is geweest en van wien men ge looft, dat bij in Tsjechoslowakije verblijf houdt, en de socialistische leider Libermann, die in Frankrijk zou wonen. Besloten is het concentratiekamp te Rereza, dat is ingesteld na den moord op Pieracki, niet te sluiten. De regeering verklaart, dat daar slechts een twintig personen is opgesloten. De amnestie strekt zich uit tot de meeste groepen misdadigers. Gevangenen met een straftijd van zes hiaanden of minder worden geheel gepardonneerd. De gevangenen met straftijden van zes maanden tot drie jaren, krijgen den halven straftijd kwijtgeschol den. Voor straffen van drie tot vijf jaren bedraagt de vermindering een derde. Doodstraffen zijn in levens lange gevangenisstraffen veranderd. HET ONGELUK VAN DE CITY OF KHARTOUM. Duikers hebben kans gezien de kajuit van de ver ongelukte C.ity of Khartoum, het Engclsche verkeers vliegtuig, dat bij Alexandrië in zee gestort is, te be reiken. Zij hebben vier lijken naar boven gébracht waarvan er drie zijn geïdentificeerd. Hieronder is dat van den Italiaan Tartaglione. Men vreest dat het wellicht onmogelijk zal blijken het wrak van de City of Khartoum te lichten. „Zoo goedkoop mogelijk? Goed, maar dan allesl" Wij lezen in het „Alg. HsbL": Men weet, dat een aantal leden van den natioua- len bond „Landbouw en Maatschappij", onder de auspiciën van het hoofdbestuur, heeft opgericht de N.V. „De Agrarische Pers". Reeds is een groot aan tal aandcelen van f 10 onder de boeren geplaatst, en de drukkerij (gevestigd in een onlangs aange kocht pand te Meppel) is reeds in werking gesteld voor zoover het betreft de vervaardiging van handels drukwerk, speciaal voor coöperatieve fabrieken, aan- koopvereenigingen, landbouworganisaties, enz. Tot het uitgeven van een agrarisch dagblad zal eerst later worden overgegaan Het spreekt van zelf, dat degenen, die tot dusver hei drukwerk voor de boerenorganisaties verzorg den, allerminst zijn ingenomen met dezen gang van zaken. Trouwens, in middenstandskringen verneemt men den laatsten tijd vele klachten over een él te ver mikken door de boeren-coöperaties; sommige nl. bepalen zich niet langer tot het coöperatief koopen van directe bedrijfsbenoodigdheden, doch zijn ook gaan „doen" in zaken als stofzuigers, radiotoestel len, e.d. zeer tot schade van den middenstand. Het moet worden gezegd, dat de georganiseerde landbouw in sommige provincies, b.v Groningen, het gevaar en de onbillijkheid daarvan hebben ingezien en zich onthouden van den coöperatieven handel in andere zaken, dan welke direct verband houden met het landbouwbedrijf. Ten slotte is er de klacht, dat in sommige stre ken, b.v. van Drente, de boeren er toe zijn overge gaan, om winkeliers te boycotten, die margarine verkoopen, daardoor dupeerende niet slechts dén plaatselijken middenstand, doch óók de plaatsgenoo- ten, die wel boter willen eten, doch deze niet kunnen Boerderijen en uitgestrekte landerijen aan zijn paohters vermaakt. Zijn buurman een heerenhuis nagelaten. Voor eenige landbouwers en veehouders uit den omt. k van Punncrend is het nieuwe jaar wel heel fortuinlijk begonnen, aldus het Alg. Hdbld. Onbemiddelde pachtboeren als ze waren, kregen ze namelijk van een notaris het verrassende bericht, dat ze nimmer meer de pachtsom behoefden te betalen. Was dit alleen reeds een reden om te juichen, groote blijdschap maakte zich naast verwondering van hen meester, toen ze hoorden dat ze tevens eigenaar wa ren geworden van de boerderij, waarop zij jaar in jaar uit slechts met hard werken iets meer dan de huur hadden kunnen verdienen. Het bleek, dat hun bejaarde pachtgevcr een week te vore te Pur- merend was overleden. Bij laatste wilsbeschikking had deze zijn hofsteden en uitgestrekte landerijen vrij op naam aan zijn pachters vermaakt. De blijd schap van de gelukkige menschen laat zich begrij pen. Ze waren allen heer en meester'géwordén van een flinke boender' met ruim 25 ha. weiland. Intusschen heeft de gestorven grondbezitter, de heer Sijbrand Rins uit Purmerend, het niet bij deze schenkingen gelaten. Hij heeft blijk gegeven ook de diensten van een goeden buur te kunnen waardee- rcn. Tijdens zijn laatste levensjaren, waarin hij zie kelijk was, heeft deze buurman menigmaal een werkje voor hem opgeknapt. Als belooning schonk de 83-jarige grijsaard hem zijn woonhuis in de Hoog straat te Purmerend, benevens den inventaris, waar onder zich antiquiteiten en gouden voorwerpen van vrij groote waarde bevonden. ONGELUKKIGE LANDING VAN DE BRAZILIAN CLIPPER. Bij het dalen in de haven voor watervliegtuigen van Rio de Janeiro is Donderdag de kiel van de groote Amerikaansche vliegboot Brazilian Clipper opengescheurd, doordat het toestel met te groote snelheid op het water neerkwam. Een macanicien brak een been en eenige passagiers liepen lichte kwetsuren op. De havenpolitie bracht spoedig hulp en voèrde de passagiers naar land. Handelsreiziger aangehouden. De politie te Vlaardingen heeft zekeren v. d. Z., uit Scheveningen, aangehouden, die verdacht wordt van de firma II. van B., haringhandel te Vlaardin gen, welker vertegenwoordiger hij was, 17.000 Bel gische francs te hebben verduisterd. Verdachte geeft voor, dit bedrag in België te zijn kwijt geraakt, door dat het gerold is of dat hij het heeft verloren. Doch na ingesteld onderzoek door de Vlaardingschc po litie in België, wordt sterk aan dit verhaal getwij feld. Verdachte zou daarom vandaag ter beschik king worden gesteld van den officier van justitie te 's Gravenhage. Straf tweemaal zoo zwaar als de elsch. De rechtbank te Zutphen deed gisteren uitspraak in de zaak legen iemand uit Winterswijk, die terecht had gestaan, omdat hij op 6 October te Lichtenvoor de, toen hij, onder invloed van sterken drank een auto bestuurde, 'n aanrijding had veroorzaakt, waar bij H. Willemsen zwaar lichamelijk letsel had be komen en o.a. een oog zal moeten missen. De eisch was twee maanden gevangenisstraf en één jaar ont zegging van het rijbewijs. De rechtbank veroordeelde den man tot vier maan den gevangenisstraf en één jaar ontzegging van het rijbewijs. EEN ROEKELOOZE CHAUFFEUR. Gisteravond omstreeks acht uur stond op den rijks weg tusschen Muiden en Naarden bij de Hakkelaars- brug een vrachtauto, waarvan de chauffeur de deur aan den wegkant opengooide, zonder uit te kijken of er iemand aankwam. Helaas was dit het geval. De 25-jarige D. v. d. Kwast uit Bussum, die uit de rich ting Naarden kwam, reeds met zijn motorfiets in volle vaart tegen de deur. Hij is met een zware hoofd wond naar Bussum vervoerd. De veldwachter heeft tegen den roekeloozen chauffeur T. H. uit Muiden proces-verbaal opgemaakt. betalen en daarom evenals vele boeren marga rine consumeeren. Over deze boycot is onlangs in de Tweede Kamer reeds geklaagd. Onlangs is te Assen een vergadering gehouden van middenstanders waar een en ander is hespro- ken. Aan het verslag van de „Prov. Dr. en Asser Crt." ontleenen wij het volgende: „Een afwijzend standpunt werd ingenomen tegen over het pogen van de N.V. „Agrarische Pers", om bij de middenstanders aandeden en advertentiecon tracten te plaatsen Men achtte het ontoelaatbaar, dat de landbouwers, ten behoeve van wier bedrij ven ieder jaar ontzaglijke millioenen-bedragen worden opgebracht, de bedrijven van middenstan ders ten onder trachten te brengen, mede door mid del van de door den middenstand opgebrachte steun gelden voor den landbouw. De regeering heeft in dezen een taak, om van steunmaatregelen uit te sluiten den landbouwer, die meent de ontwrichting van onze tegenwoordige maat schappelijke verhoudingen mede te moeten bevor deren door het bewust stuk maken van de midden- standsbedrijven, zoo oordeelde de vergadering. Indien de landbouwer als motief aangeeft dat hij de artikelen zoo goedkoop mogelijk wil betrekken, dan slaat hij daarmede el- ken rechtsgrond weg van den grooten steun, dien hij zélf geniet, want dan geldt dat mo tief even goed voor alle andere bevolkings groepen van het land en dienen dus alle steunmaatregelen voor den landbouw mor gen aan den dag te worden opgeheven, zoo vond men. De massale actie, om druk te oefenen op de regee ring, opdat de landbouworganisaties in dezen tot re de gebracht worden, zal worden ingezet door de ge zamenlijke organisaties vau den handeklrijvenden en industrieelen middenstand. Het bestuur zegdè toe dat aan den aandrang uit do vergadering gevolg zal worden gegeven en een en ander met kracht zou worden ter hand genomen. Zoo mogelijk zal worden overwogen een provinciale vergadering van alle georganiseerde middenstanders in Drente te beleggen." TUINBOUW. Verwachting: Meest matige Noordwestelijke toï Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Onzeker. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 756. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 43 gr. F. UW BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Hoogzijde 103 Schagen. De laatste toevoeging aan de lijst. De veilingen hebben van de Nederlandsche Groente en Fruitcentrale bericht ontvangen, dat met ingang van 2 Januari aan de lijst van exportartikelen naar Duitschland worden toegevoegd de volgende kool soorten tegen de daarachter vermelde maximum fac- tuurprijzen: per 100 K.G. Roode kool R.M. 16.50 of f9.90 Gele kool R.M. 16.50 of f9.90 Deensche witte kool R.M. 11.50 of f 6.90 Overigens blijven de bepalingen betreffende den uit voer naar Duitschland ongewijzigd. Regeeringssteun toegezegd. De regeeringspersdienst heeft een bericht gelan ceerd, waaruit blijkt, dat de regeering van plan is de kleine tuinders, met name in Noord-Holland, die voor misoogst slechts een geringe hoeveelheid groenten ter veiling konden brengen, te helpen. De regeering overweegt, dat deze tuinders^ niet al leen de inkomsten moesten missen van de opbrengst hunner producten, maar daarenboven ook nog den bijslag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. De regcering ziet de noodzaak in, om hier de hel pende hand te reiken, teneinde deze zoo zwaar ge troffen nijvere werkers van den ondergang te red- den. De Minister van Landbouw en Visscherij zal dan ook aan hen, voor wie dit dringend noodzakelijk is, een bijzondere uitkeering doen, die reeds in Februari kan worden tegemoet gezien. Petroleum-embargo weer aan de orde. Londen vol belangstelling voor houding van Amerika. Na Kerstmis en Nieuwjaar is het op het Engel sche politieke tooneel weer merkbaar levendiger ge worden, vooral door de Engelsch-Fransche onderhan delingen over wederzijdsche hulpverleening, aldus de Londensehe corr. van de N.R.Ct. Dientengevolge zijn, eigenlijk verrassend snel, de onderhandelingen oyer het petroleum-embargo weer op den voorgrond getreden. In de openbare meening, de bladen en waarschijnlijk ook het Engelsche kabinet, komen weer duidelijk de twee volgende opvattingen naar voren; eenerzijds zegt men, dat de reeds toegepaste sancties tegen Italië langzaam maar zeker hun doel zullen bereiken, anderzijds is men steeds meer over tuigd, dat het beter is den oorlog te verkorten dodr het afsnijden van den petroleumaanvoer. Daar deze krasse maatregel het gevaar van een onverwachten aanval van Italië ook op andere Volkenbondsstaten zou kunnen beteekenen, zijn hier onderhandelingen over onderlingen bijstand van beteekenis. Op het oogenblik 'hebben zich in Engeland de par tijen voor of tegen een petroleum-embargo nog niet gevormd; dit geldt vooral voor de regeering. Het Engelsche kabinet zal zeker met bijzondere belang stelling den loop van zaken in de Ver. Staten gade slaan, vooral de rede die Roosevelt vandaag zal hou den en de verdere houding, die de Ver. Staten zullen aannemen inzake de neutraliteit. Het lijkt op het oogenblik hoogst waarschijnlijk dat de houding van Engeland, ja zelfs van den Vol kenbond inzake het petroleuinvraagstuk van den koers van de Ver. Staten zal afhangen. Opmerkelijk is in ieder geval, dat Eden, de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, aan de komende raadsverga dering te Genève zal deelnemen, ondanks de verkla ring van Baldwin, na Hoare's fiasco, dat voortaan de minister van buitenlandsche zaken de politiek uit Londen zal leiden. Eden is vandaag van zijn korte Kerstvacantie naar Londen teruggekeerd en zal be ginnen de felicitaties van het corps diplomatique ter gelegenheid van zijn benoeming in ontvangst te nemen. ZONDAG 5 JANUARI. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Bevest. ker- keraadsleden. Kerkkoor. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Bevest. kerkeraadsleden. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. Molenaar. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Winkel, geen samenkomst. Hoogwoud en Aarts woud, geen dienst. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Joh. Mensink, van Weesp. Bergen, voorm. 10.45 uur, Ds. Van den Kieboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, nam. 2 uur, Ds. Haars. Afscheid. GEREF. GEMEENTE. Kolhorn, voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, de heer J. v. Slager, hulpprediker. E. V. „MARANATHA". Bergen, geen opgave ontvangen. EVANGELISATIE. Breezand, voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur, de heer P. Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de heer Looij van Rotterdam. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, voorm. 10.15 en nam. 7.30 uur, Ds. Ruijs. EIERVEILING SCHAGEN, 2 Januari 1936. Aangevoerd: 27.000 kipeieren: 54—56 Kg f3.90 4.10, 56—58 Kg f 4—4.10, 58—60 Kg f 4.10—4.20, 60— 62 Kg f4.30—4.40, 62—65 Kg. f 4.40—4.60, klein f3.804; 500 eendeieren f33.20 per 100 stuks. HELDERSCHE EIER VEILING, 2 Januari 1936. Aangevoerd: 17000 kipeieren: 5254 Kg. f44.20, 55—57 Kg. f4—4.40, 5&-60 Kg. f4.30—4.60, 61—63 Kg. f4.30—4.80, 64—67 Kg f4.60--5, 53 eendeieren f3.20, alles per 100 stuks. HOORN, 2 Januari 1936. 2 stapels kleine Fabriekskaas f 18, 5 stapels kleine Boerenkaas f 19. Aanvoer: 7 stapels, wegende 4392 Kg. Handel goed. ALKMAAR, 3 Januari 1936. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange- voerd 39 stapels, zijnde 71.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 19.50; boerenkaas kleine f 17 per 50 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 3 Januari 1935. Andijvie f 0.502.70, appelen f 210, Bloemenda ler kool f 36, bloemkool I f 713, II f 4, boeren kool f 1.60—7.50, bieten f 2.60, gele kool f 1.20—4.20, groene kool f 13.50, kropsla f 3.80, knolselderie f 2.20—4.80, koolrapen f 2.70—3, peren f 3—8, prei f 0.50—4, peterselie f 1.50—2.70, radijs f 1.80—6, roode kool f 4.209.50, selderie f 1.202.60, spina zie 4370 ct., schorseneeren f 4, spruiten f 2.50 8.50, tomaten f 618, uien f 0.60—2.50, witte kool f 1.20, wortelen f 0.701.90. boswortelen f 614.50, witlof I f 7—10, II f 4—5.50. WARMENHUIZEN, 2 Januari 1936. Roode kool, le kw. f67.60, Deensche witte kool, le kw. f 55.10, drielingen f 1, uien f 2.10, grove uien f2.30. Aanvoer: 5950 Kg .roode kool, 4300 Kg. Deensche witte kool, 1725 Kg. uien. WARMENHUIEN, 3 Januari 1936. Roode kool, 2e kw. f 3.40—7.30. gele okol, le kw. f 8§208.40, 2e kw. f 46.50, Deensche witte kool, le kw. f 5.20—5.50, 2e kw. f 2.70—4.50, nep f 3.20, drielingen 90 ct., uien f 1.40—2.10, Aanvoer: 7000 Kg. roode kool, 4000 Kg. gele kool, 6200 Kg. D. witte kool, 175 Kg. nep, 2375 Kg. uien. ALKMAAR, 3 Januari 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in to naal 360 HL's aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 33 HL voertarwe f 55.75; 89 HL gerst chev. f 4.80—5.60, 96 HL haver f 7, zaai f 7.50, 52 HL boonen. w.o. Daarde- f 6.50, bruine f 13—15, citroen- f 17.5020, duiven- f 8.25 en witte boonen f 1519; geel mosterdzaad f 12.50; 32 HL karwij- zaad f 2123; 11 HL blauwmaanzaad f 17; Tuin- boonen f 1213, 47 HL. erwten, w.o.: kleine groene 8.75—9, groote groene 9* grauwe f21—25 en vale erwten f 17. Alles per 100 Kg. Handel stug.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10