Buitengewoon felle taal van Be „Terne" Roosevelt vooHiet Congres Trouwlustige meisjes bedrogen Cinema de Haan Zaterdag 4 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9884 De Italianen blijven bommen strooien GRETA GARBO Sombere vooruitzichten voor Europa „Een kamp vol Roode Kruis-fenfen minder waard dan één haar van een Italiaan" (Van onzen specialen correspondent.) ROME, Vrijdag. Vandaag heeft Italië het feit herdacht dat Mussolini elf jaar geleden absoluut dictator over het land werd, pa de parlementaire oppositie te hebben ontbonden. Tot dusverre is.de 3de Januari steeds vrijwel onop gemerkt voorbijgegaan, maar thans is iedere gelegen- Jiéid om het nationalisme aan te wakkeren welkom jn zoo is deze dag thans voor het eerst gevierd. Op 3 Januari van het jaar 1925 legde Mussolini zijn constitutie aan het parlement voor en tartte in een heftige speech ieder uit, hem te beschuldigen van den moord op Matteottï, den syndicalistischen afge vaardigde, wiens dood nooit is opgehelderd. Het fas cistische regime heeft sindsdien de situatie overleefd en een absolute dictatuur kwam daaruit te voorschijn Vanmorgen ontvingen de leden der fascistische partij, mannen, vrouwen en kinderen, de gebruike lijke rose kaart, die een massa-demonstratie aan kondigt. Vanavond te zeven uur kwamen de fascisten in de verschillende hoofdkwartieren bijeen en de voor naamste passages uit de rede, die de Duce elf jaar geleden hield, werden aan hen voorgelezen. Voor de vrouwen waren afzonderlijke bijeenkomsten georga niseerd. Ook in het Palazzo Venezia heeft een massale démonstratie plaats gehad, waarbij den Duce hulde werd gebracht. Inmiddels zet de Italiaansche pers haar campagne ter aanwakkering van den oorlogsgeest ononderbro ken voort. Zooals men weet heeft staatssecretaris Su- vjch zijn spijt betuigd tegenover den Zweedschen ge zant te Rome over het bombardeeren der Zweedsche ambulance in Zuid-Abessinië, doeh overigens praat men liever over dit onverkwikkelijke incident heen en legt men allen nadruk op de onthoofdingen en ver minkingen van Italiaansche gevangenen en op het gebruik van dum-dum-kogels, waaraan de Abessij- nen zich zouden hebben schuldig gemaakt. De volgende uitlating izi de „Tevere" is typeerend .voor de houding der Italiaansche perst „Een tent vol Abessijnen, Engelschen en zelfs of- ficieele Volkenbondspersonen, of een heel kamp met Roode Kruis-tenten of, als men wil, alle vijftig mis dadige landen, die de sancties toepassen, bij elkaar, zijn tezamen nog minder waard dan een enkele haar op het hoofd van een onthoofd Italiaansch soldaat. De piloten in onze bombardementsvliegtuigen zijn zich daarvan bewust en het is hun taak, het aan de wereld te doen weten." Deze verzekering, die intusschen ook in sommige Italiaansche kringen een slechten indruk heeft ge maakt, wordt gevolgd door klachten over tendentieuze berichtgeving in het buitenland. Men meent wel eens, dat op deze wijze de rechtvaardiging wordt voorbe reid van het gebruik van gas- en vlammenwerpers. Officieel wordt medegedeeld, dat verscheidene vol gelingen van Ras Koeksa wegens spionnage zijn ge fusilleerd. Op het oogenblik zijn geen nadere bijzon derheden bekend, doch volgens onbevestigde beri<;h- ten zouden vier dezer deserteurs zijn terechtgesteld. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) NIEUWE AANVAL OP VERSCHILLENDE STAMMEN BIJ DE BRONNEN VAN BOELALE. Ras Goegsa gearresteerd. ADDIS ABEBA, 3 Januari (A.N.P.)t Generaal Nassiboe meldt, dat een Italiaansch bom- jbardements-eskader opnieuw een aanval heeft ge daan op verschillende stammen bij de bronnen van Boelale en Sassabanah, en vele bommen heeft gewor pen. De vluchtenden zijn door laag vliegende machi nes met machinegeweren beschoten. Vijf Abessijnen werden gedood en twee gewond. Verder werden 19 ka- meelen, die levensmiddelen vervoerden, gedood. Aan het Noordelijk front zijn in den loop van Don derdag 6 Eritreesche officieren, 12 onder-officieren en ■125 manschappen overgeloopen naar de Abessijnen. Zij deelden mede, dat de aanleg van den straatweg van Adigrat naar Makale een Sisyphuswerk was. Heele trajecten van den nieuw aangelegden weg ver dwenen telkens weer in het bodemlooze zand. De Turksche Roode Halve Maan heeft het Abes- sijnsche Roode Kruis 200 kisten verbandstoffen en me dicamenten doen toekomen. Moest Ras Goegsa verzet achter de Ita liaansche linies organiseeren? Volgens geruchten zou Ras Goegsa, de schoonzoon van den Abessijnschen keizer, wiens overloopen naar 'do Italianen indertijd als een groote Italiaansche 'overwinning werd beschouwd, in Tigre op bevel «van den Italiaanschen opperbevelhebber zijn gearresteerd Het zou thans zijn gebleken, dat zijn overloopen een doorgestoken kaart tusschen hem en den Negus was en dat Ras Goegsa was belast met het verwekken van een opstand achter de Italiaansche linies. Rome bevestigt heden, dat tal van Abessijnsche hoofdlieden ter dood zijn gebracht, zonder echter de reden dezer terechtstellingen op te geven. Er wordl slechts gezegd, dat deze tercchtgestelden wilden zijn. maar men neemt aan, dat zij Ras Goegsa bijstonden in de organisatie, de Italianen in den rug aan te val 'len, Italiaansche tegenspraken. Romo. In offlcïeele Jtaliaansche kringen ver klaart men, met leedwezen kennis te nemen van de ♦alrijke tendentieuze! overdreven of geheel yalsehe Groote bevoegdheden voor den President gevraagd Met intense belangstelling zag men in Italië uit naar de boodschap van President Roosevelt aan het Congres en de door Amerika te nemen maatregelen inzake een petroleumembargo. Nog is de slag niet gevallen, maar het ingediende wetsontwerp en de presidenteele boodschap laat weinig reden tot twijfel. Het is wel zeker, dat Amerika de uitvoer van voor oorlogsdoeleinden geschikte artikelen zal ver bieden, althans sterk zal beperken. In zijn boodschap constateert Roosevelt met be grijpelijke voldoening, dat öp het Amerikaansche contingent goede betrekkingen tusschen de staten geen ideaal meer is, maar werkelijkheid is geworden. In Europa is dat anders. Daar worden de, in hoofdzaak kleine, goedwillen de landen voortdurend bedreigd door volkeren met een autocratiscben staatsvorm. Het ware niet juist te zeggen, dat die bedoelde naties, welke bekeerscht worden door dien auto- cratischen geest en gezindheid tot agressie, geen sympathie zouden gevoelen voor hun regeerders. Immers door het ontbreken van den democratischen regeeringsvorm zijn deze volkeren verstoken van de WIERINGEN TELEFOON 7 VERWACHT BINNENKORT: IN KONINGIN CHRISTINA berichten, die in de laatste dagen in de buitenland- sche bladen over den Italiaanschen veldtocht in Abessinië verschenen zijn. Met beslistheid wordt het bericht ontkend, dat Ras Goegsa door de Italianen standrechtelijk zou zijn doodgeschoten. Even stellig worden de berichten ont kend, volgens welke de Italiaansche troepen in het Sjire-gebied Koptisclie kerken in brand gestoken zou den hebben. In totaal zouden de Italiaansche verlie zen aan vliegtuigen, het toestel inbegrepen, dat gis teren bij Makale is neergeschoten, in strijd met alle andersluidende berichten slechts vier bedragen, waar van de overige drie wegens motordefecten, n.1. een in de nabijheid van Dagaboer en twee nabij Makale achter de vijandelijke linies moesten dalen. Nogmaals wijst men van Italiaansche zijde op de steeds toenemende barbaarsche gruwelen, waaron der de Italiaansche gevangenen in Abessinië te lijden hebben, en men herinnert aan de groote ver ontwaardiging, die daardoor bij het geheele Itali aansche volk is ontstaan en die het noodig maakt scherpe repressaille-maatregelen te nemen. Het bombardement van de Zweedsche Rcode Kruis ambulance. De gevaren van het Roode Kruiswerk. Rome. De Giornala d'Italia herinnert er aan naar aanleiding van het feit, dat gedurende een repressaile-bombardement in het gebied van Dolo bij ongeluk een bom is gevallen in de nabijheid van het Zweedsche hospitaal, en de poging deze aangelegenheid tegenover Italië uit te buiten, dat de kroonprins van Zweden zelf op 1 November bij de ontvangst van de geneeskundige missie van zijn land vóór het vertrek naar Abessinië o.m. heeft ge wezen op de gevaren, waarin men in den oorlog bloot staat en daaraan heeft toegevoegd, dat het onmogelijk is al deze gevaren te voorkomen. Opruimingen. Waarschijnlijk ten overvloede wijzen wij er belanghebbenden op, dat de verkoopen in ver band met de jaars. en seizoen wisseling in de loopende maand slechts mogen worden aan gekondigd onder een der navolgende uitdruk kingen: „Jaarlijksche opruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoenopruiming", „balansop ruiming", „in ven t a risoprnimin g". Met name Is gebruik van het woord „uit verkoop" als aankondiging van deze verkoo pen verboden. De inschrijving voor den dienstplicht vervroegd. Met ingang van 1 Maart a.s. Bij Kon. Besluit van 27 December j.l., thans in het Staatsblad gepubliceerd, is bepaald, dat para graaf 42 der wet tot verlaging der openbare uitga ven in werking is getreden met ingang van 1 Jan. Deze paragraaf behelst de wijzigingen van de Dienstplichtwet. De belangrijkste wijzi ging van deze wet zal echter eerst in wer king treden op 1 Maart a.s. Dat is de be paling waarbij de inschrijving voor den dienstplicht vervroegd wordt: tot dusver bepaalt de wet, dat de inschrijving ge schiedt in het begin van het jaar, waarin de in te schrijven persoon 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar. Dit is geschied om meer tijd te verkrijgen voor 3t verrichten der keuringswerkzaamheden en het antal keuringsraden te kunnen verminderen, het geen de regeering uit militair, maar voornamelijk ook uit financieel oogpunt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wijziging der Dienstplichtwet, betreffende het tijdslp van aangife voor de inschriiving. Als tijd voor aangifte was tot dusver bepaald de maand Januari. Na 1 Maart zal die tijd door de Kroon bepaald worden. middelen om zich te uiten en volgen blind en hard nekkig hun leiders, waardoor de gevaren zich in Europa ophoopen. De President acht dan ook gegronde reden tot pessimisme aanwezig. In het ingediende wetsontwerp, samenhangende met de neutraliteitswet, krijgt do president de be- oegdheid om een embargo te leggen op oorlogsmate rialen. Voorts verbiedt het wetsontwerp alle finantieele onderhandelingen met oorlogvoerenden, terwijl ook grondstoffen als petroleum, katoen en koper onder de verbodsbepalingen kunnen worden gebracht Tenslotte kan de Presdient, onder goedkeuring van het Congres, het embargo voor bepaalde landen op heffen, zoodat ook het Amerikaansche embargo, dat in den regel tegen al 1 e oorlogvoerenden zal zijn gericht, ten gunste van een aangevallene tegen den aanvaller kan worden gebruikt. Reeds Dinsdag a.s. zal het wetsontwerp in de Commissies aan de orde worden gesteld. De Italianen spelen hoog spel. Hun bedreigingen met een verscherping der lucht oorlog, hun weinig ontzien der hospitalen en hun nog maar immer luide herbaalde agressieve bedoe lingen dreigen het machtige Amerika aan de zijde van Abessinië te brengen, althans in economische zin. Wel is Mussolini er blijkbaar in geslaagd zeer groote voorraden op te slaan, maar het oorlogsmon ster verslindt geweldige hoeveelheden en naar het zich laat aanzien zal Italië nog geruimen tijd noodig hebben, alvorens het Zwitserland van Afrika onder Italiaansche heerschappij zal zijn gebracht. Een afsnijden van verdere grondstoffentoevoer zou dan ook wel eens funeste gevolgen kunnen hebben voor de Italiaansche natie. De NIRA opgeheven. Washington. Jan. Bij decreet van den president is thans de NIRA definitief opgeheven, de weinige functines, welke het bureau nog te vervullen had, zijn met 1 Januari overgenomen door het ministerie van handel en arbeid. Hnwelijkszwendelaar voor de rechtbank. Als pseudo-jonkheer en -advocaat palmde hij het loon van een dienstbode in. Twee jaar gereqaireerd. Gister stond voor de Amsterdamsche rechtbank" een huwelijkszwendelaar terecht, die verschillende vrou wen onder voorgeven ze te zullen trouwen, geldsbe dragen heeft afhandig gemaakt. Een dienstbode had hij gedurende twee Jaar vrijwel 'haar heele loon afhandig gemaakt. Voorts had hij haar zwager bewogen hem een schuldbekentenis af te geven, die hij voor den zwager zou innen. Als eerste getuige komt het dienstmeisje voor het hekje. Zij ver telt uitvoerig hoe zij in kennis met den man is ge komen, van wien later zou blijken, dat hij een groote fantast was. En heeft hij ook over huwelijksplannen gesproken? vroeg de president. Ja, daar had hij het direct over. Hij gaf zich uit voor officier en noemde zich „jonkheer, meester, doc tor." President: En heeft hij u, toen hij u wat langer ken de, niet gezegd, dat u door den Officier van Justitie onder curateele was gesteld? Getuige: Ja, dat zei hij. Ik mocht volgens hem slechts f 1.van m'n loon houden. Iedere week gaf ik hem 5 a 6 gulden. President: En in totaal? Getuige: Het zal zoo ongeveer 5 a 600 gulden zijn.... Ik moest van de Justitie alles afgeven. President: Maar vond u dat niet vreemd? Getuige: Och, ik dacht, hij is advocaat en die zijn overal van op de hoogte. President: Heeft hij u ook verteld, dat hij officier was? Getuige: Neen, niet precies. Hij was aan 't Hof, in Den Haag Het. meisje had argwaan gekregen, toen zij, op ad vies van verd. op afbetaling een mantel had gekocht. Deze mantel had hij haar afhandig gemaakt en ca deau gegeven aan een andere juffrouw, waarmee hij connecties had aangeknoopt. Het ongeluk voor verd. wilde echter, dat deze meisjes elkaar ontmoetten... Dan komt de zwager van het meisje naar voren. Aanvankelijk was hij geimponeerd geworden door naam, titel en optreden van verd. Hij had hem de schuldbekentenis afgegeven, doch later argwaan ge kregen. Informaties bij de politaie luidden verre van gunstig. „Mijnheer de president, ik heb een stukje van dat politierapport overgeschreven, het geheel was na tuurlijk te lang. Maar het was niet veel fraais wat er in stond: „Hij is er op uit, betrekkingen aan te knoopen met trouwlustige meisjes. Hij teert op de zak van zijn aangebedenen en op die van haar fa milie. Hij is een geweldige fantast." President: En wat zei uw schoonzuster toen? Getuige: Och, hoe zijn vrouwen...? Ze geloofde me niet. Liefde is blind. De verdachte, die reeds eerder is veroordeeld we gens schaking en oplichting, legt. een volledige be kentenis af. De schuldbekentenis had hij verbrand, toen de politie in de zaak werd gemengd. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. De Blecourt achtte het bewijs van deze geraffineerde onlichting bewe zen. Deze verdachte aldus het O.M. geniet een zeer slechte reputatie. De meisjes worden 't slacht offer van dezen gevaarliiken fantast. Hij nam fraaie namen en titels aan en deed de meest merk waardige verhalen aan zijn connecties. Wegens oplichting, tweemaal gepleegd, requi- reerde de Officier twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. van Gigch pleitte vrijspraak op juridische grond, subs. drong hij aan op clemen tie. Vonnis 17 Januari. Kopspijkers op en bij taxi-standplaatsen. Vermoedelijk een actie van snorders tegen het stationneerend bedrijf. Amsterda m. Gistermorgen werd de Taxi Centrale ervan in kennis gesteld dat op verschil lende standplaatsen van het stationneerend taxi bedrijf kopspijkers z.g. asphaltspijkers met platte koppen - waren rondgestrooid. De inspecteur der Centrale ging op onderzoek uit en heeft in den loop vand en middag van zijn bevindingen mede- deeling gedaan aan de Verkeersnolitie. Allen chauf feurs op de standplaatsen in de stad werd telefo nisch verzocht, onmiddellijk rapport uit te bren gen, indien zij op of bij hun standplaatsen derge lijke spijkers aantroffen. Het gevolg was dat uit enkele stadsdeelen hoofdzakelijk Zuid en West aan de Taxi Centrale gemeld werd, dat er spij kers waren rondgestrooid. Ook op het Spui was dit het geval. Het vermoeden bestaat dat het hier een actie geldt van de zijde van het snordersbedrijf tegen de door het gemeentebestuur getroffen maatregelen om de snorders van de straat te verwijderen* Weer een inval bij een zwendelbank. Be heeren bleken met de noorderzon ver» trokken te zijn. Onder leiding van den Officier van Justitie. Amsterdam. De Officier van Justitie, mr. dr. J, A. van Thiel, de substituut-officier, mr. H. A. Was- senbergh, alsmede een inspecteur van politie en eenige rechercheurs van het Hoofdbureau hebben gistermiddag een inval gedaan in 't kantoor van de commanditaire vennootschap G. A. ten Hope en Co., in de Nicolaas Maesstraat, een der ondernemingen die aanvankelijk gevestigd is geweest in 'n pand aan de Keizersgracht en reeds geruimen tijd bij de justitie op het lijstje der zwendelbanken genoteerd stond. Men trof het kantoor, evenals voor ruim één maand aan de Keizersgracht het geval was, geheel verlaten aan; de heeren K., vennooten, bleken met de Noor derzon vertrokken te zijn Eenige bescheiden, die nog aanwezig waren, zijn in beslag genomen. De „Bank" heeft reeds verscheidene slachtoffers ge maakt en dank zij het feit, dat politie en justitie op het qui vive waren, is thans aan de praktijken van deze zaak een einde gemaakt. SCHIP ZONDER BEMANNING. Londen: De „Times" meldt uit New York, dat in het quarantainestation aldaar het Grieksche s.s. Mar- pessa tot grooten last der havenautoriteiten door de bemanning in den steek is gelaten. Het schip had Zondag moeten vertrekken, maar noch de kapitein, noch de bemanning verscheen, zoo dat thans het verlaten schip, aan boord waarvan zich slechts een paar getrouwen bevinden, leelijk in den weg ligt en men niet goed weet, wat er mee aan të vangen. Men heeft er geen idéé van, waar de kapi tein zich bevindt, noch wat hem en de bemanning bewogen heetf te deserteeren. WIFjRJNGEM Cinema De Haan Binnenkort verwacht Cinema De Haan een der machtigste filmwerken, die de laatste jaren vervaar digd zijn, n.1. „Koningin Christina", waar „Greta. Garbo" haar grootste triomphen viert waarin zij eindelijk haar levensdroom verwezenlijkt ziet Zweden's grootste-koningin uit het verleden...* Christina op het witte doek gebracht door Zwe den's grootste, beroemdste vrouw van het heden 5 Garbo! Garbo, Garbo, op de grootste hoogte van haar car rière en in den volsten bloei van haar persoonlijkheid: een onvergelijkelijke vrouw die thans, met deze Christina-figuur, de definitieve zege op ieder die haar na zou kunnen streven, heeft bevochten, Garbo; de eerste onder allen. Wanneer men Christina heeft gezien, denkt men aan de phasen van haar loopbaan terug; men herin nert zich haar films sinds Gösta Berling. Men ziet de grootheid der verschijning zich ontwikkelen rpn vrijmaken, na in den 'éérsten tijd'volkómen'bedorven te zijn geweest onder- de verkeerde opvatting die Hol lywood van haar had; men ziet haar in ieder van dié eerste films, met rauw stooten als een larf die zich ontpoppen wil pogen, die persoonlijkheid te uiten, deze ware; men ziet haar, vallend en weer op staand, verder komen en steeds verder; men hoort haar voor het eerst spreken; men slaat haar gadè als zij stereotiepe maniertjes aanleert en men sip at haar gade als zij ze weer verwerpt en weer eenvoudig en verbeten verder vecht, en nu ziet men dan Christi na In een groote klaarheid. Alle trucs zijn weggevallen en alle krampen, linksheden, modekwesties. Een sim pele, groote vrouw staat daar, van een menschelijke zuiverheid en hoogheid als de film vóór haar nooit gaf. Ongetwijfeld zal cinema-De Haan straks talrijke bezoekers trekken, die dit zeldzame filmwerk willen gaan zien. Rundvee t.b.c.-bestrijding. Vrijdagavond j.l. vergaderde in hotel Centraal van den heer S. Kaan de vereeniging tot Rundvee-t.b.c.- bestrijding. Aanwezig waren 35 personen. Voorzitter de heer C. Kooij Jz. De notulen worden goedgekeurd. Hierna volgde het financieel jaaroverzicht. Uitga ven in 1935 f 1019, ontvangsten in 1935 f 886.0S. Dus meer uitgegeven in 1935 f 132.92. Het voordeelig sal do van 1934 was f 394.16, zoodat het bezit der vereen, op het einde van het boekjaar 1935 bedraagt f 261.24. hetgeen geplaatst is op de Boerenleenbank. In 1935 zijn totaal 1352 runderen onderzocht, totaal 82 stallen. Het reactiepercentage bedroeg 21 pet. Wieringen staat dus zeer gunstig, daar elders in Noord-Holland, Terschelling uitgezonderd, dit per centage veel hooger is. De heer J. Kooij vraagt over het gevaar van be smetting op de weide, b.v. koeien van een vrije vee stapel van een lid loopen naast de koeien van een veestapel van een niet-lid. De heer Dr. Hoedemaker zegt: dit besmettings gevaar is niet noemenswaardig, daar in de wel daarvoor de gunstige gelegenheden niet zoo zijn als op de stallen. Rondvraag. Dr. Hoedemaker dringt er toch vooral op aan dat als men een koe gekocht heeft, dit direct op te geven, daar hiermede dan vaak vele onaangenaamheden voorkomen worden. Spr. vraagt ook waarom van de 21 candidaat-leden 9 toegela ten zijn, welke allen leveren aan de Coop. Zuivelfa briek te Lutjewinkel. Zal onderzocht worden. Verder wordt vastgesteld dat dit jaar de bijdrage zal zijn van de vereeniging 10 ct. en van de boer 10 ct. Dit was vorig jaar: de vereeniging 15 ct., de boer 5 ct. Maar wegens de financieele toestand wordt aldus besloten. Daarna sluiting. I A N ma N T) IJ K OUDKARSPEL. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. Bossen van Benningbroek. Plaatselijk Nieuws. BOEKEN- EN PLATENTENTOONSTELLING. Wij verwijzen gaarne naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt opgewekt tot het bezoeken van de Boeken- en Platententoonstelling, georgani seerd door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Afd. Schagen. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Aaltje Wit, oud 81 jaar, weduwe van Dirk Pluister. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met eenig geld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9