Een échec joor Roosevelt. Mr. Kusters overgeplaatst. De activiteit der BBRTELS Ifaliaansche vliegers. Int. Telef. No. 20 Nederlandsche ambulance in Abessinië Zwendelarij met premie-obligaties* Een nieuwe boerenpartij opgericht Dinsdag 7 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9886 COURANT. Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot >s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PE TACTIEK DER ABESSIJNEN OM ZE NEER TE HALEN. - DE VOORTDURENDE AANVALLEN OP DE ROODE KRUIS-AMBU- LANCES. - (Van onzen spccialen correspondent Stuart Emeny.) DESSIE, Maandagavand. Ondanks do aanwezigheid van zware wolken en mist zetten de Italianen hun luchtbombardementen in de streek ten Noorden van Makallé voort. Deze bombardementen, evenals hun verdere activi teit in de lucht, wijzen er vermoedelijk op, dat de Italianen óf trachten hun terugtocht uit Makallé te dekken óf een wanhopige poging doen om te verhin deren, dat de Abessijncn de stad isoleeren. De Abessijnsche troepen leeren inmiddels hoe men Italiaansche vliegmachines neer kan schieten. Zij wachten met vuren totdat de machines laag gaan vliegen om mitrailleurvuur te openen. Onmiddellijk daarop vuren gedeelten der Abessijnsche troepen uit afweergeschut van geringen afstand op de in actie zijnde vliegtuigen. Op die manier hebben zij juist weer twee machines neergeschoten. Het bombardement op de Egyptische Roode Kruis- expeditie bij Daga Boer (aan het Zuidelijk front) me- degerekend, hebben de Italianen thans zes Roode Kruishospitalen gebombardeerd. Te voren werden drie Zweedsche Roode Kruis-expedities, een Amerikaan- sche en een Abessijnsche gebombardeerd, vier hier van gedux'ende de laatste maand. Hieruit blijkt met welk een hardnekkigheid de Ita lianen het Roode Kruis aanvallen. Hoewel zij er gewoonlijk niet in slagen de Abessijnen uit de lucht veel schade toe te brengen, missen zij het Roode Kruis zelden. Alleen de Engelsche Roode Kru.is-expeditie is tot nu toe voor bombardementen gespaard gebleven. (Copyright News Chronicle—A.N.P.) VOORZORGSMAATREGELEN OP HET GEVECHTSTERREIN. Minister van Buitenlandsche Zaken in tele grafische verbinding met den Franschen gezant. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruis- ambulance in Abessinië heeft de minister van buiten landsche zaken, jhr. mr. de Graeff, aanleiding ge vonden, zich, met het oog op de aanwezigheid van de Nederlandsche ambulance daar te lande, telegra fisch in verbinding te stellen met den Franschen gezant te Addis Abeba, den "heer Bodard, wien, naar men weet, de behartiging van de belangen van de Nederlandsche onderdanen in Abessinië is toever trouwd. De minister heeft in de gegeven omstandigheden de bijzondere aandacht van den heer Bodard, den gewezen Franschen consul-generaal te Batavia, met wien hij sinds vele jaren in persoonlijke relatie staat, voor de belangen van de leden der Nederland sche ambulance gevraagd. Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgende antwoord binnengekomen: De Nederlandsche missie heeft Addis Abeba, waar zij in veiligheid verkeert, nog niet verlaten. De heer Bodard laat alle noodige voorzorgsmaatregelen ne men, welke strekken kunnen om te voorkomen, dat de missie onnoodig zal worden blootgesteld, wan neer zij het terrein van de militaire operaties zal hebben bereikt. Post der „City of Khartoum" geborgen. Geen lijken meer gevonden. Reutor meldt uit Alcxandrie: Bij een nieuw onderzoek van het wrak van de „Ci- ty of Khartoum" is men er in geslaagd, het grootste deel der postzakken en pakketten te bergen. Nog slechts twee postzakken bevinden zich in het wrak. De geredde poststukken zullen onverwijld aan de rechthebbenden worden toegezonden. Naar verluidt, heeft men geen lijken meer in de cabino aangetroffen zoodnt totdusver slechts 'zeven slachtoffers van de twaalf konden worden geborgen. Van deze zeven staat het vaU, dat ze, bij den val van hot vliegtuig, op slag zijn gedood; bij allen toch was de schedel verbrijzeld. Het vliegtuig-wrak ligt nog op den bodem der zee, Inval in Haagsche loterijkantoor. Politie neemt duizenden obligaties in beslag. Schoenmaakster van het hoofdkan toor was beheerend vennootel Naar uit Den Haag gemeld wordt, heeft de politie aldaar een inval gedaan in de kan toren van het Centraal Administratie Kan toor voor Hypotheken, gevestigd aan de Regentesselaan 60, daar ter stede, waarvan de heer H. B. directeur is, op vermoeden van overtreding van de Loterijwet, waarbij 42000 premie-obligatiën benevens de administra tieve bescheiden van de te Antwerpen ge vestigde bank „Banc Felicitas" in beslag zijn genomen. Deze inval was het gevolg van het onderzoek dat in het midden van de vorige maand door de Belgi sche justitie werd ingesteld bij het in de Carnotstraat 87 te Antwerpen gevestigde hoofdkantoor van deze „bank",, welke zich bezig hield met het drukken en uitgeven van premie-obligatiën, die voor 52 Belgische francs per stuk aan den man werden overgebracht, welke een winstkans gaven overeenkomende met een twintigje in de Nederlandsche staatsloterij. Deze onderneming, was gevestigd in een eenvoudig bovenhuis, dat zich in geen enkel opzicht onder scheidt van andere woningen en toen de Antwerp- sche politie een inval deed trof men in het perceel de beheerende vennoote mevr. B., die de schoonmaak ster der kantoren bleek te zijn. Deze vrouw, die sedert haar elfde jaar geen onder wijs meer had genoten, was in Januari 1935 door de oprichters van Felicitas, waartoe behoorden de hee- ren B. B., directeur, van de Onderlinge Levensverze kering Bank Arona en diens zoon H. B., directeur van het hier ter stede gevestigde Centraal Admini stratie Kantoor voor Hypotheken, als beheerend ven noote aangesteld. Haar werk bepaalde zich er toe het huis in de Car- notstraat schoon te houden en de obligaties te laten drukken. Een bank met f 175 kapitaal. Naar uit het onderzoek kwam vast te staan, was de onderneming in België gevestigd met een grond- kapitaal van 3500 Belgische frans, oftewel 175 gul den, terwijl op de obligaties vermeld staat, dat de Bankde biljetten waarborgt en dat eventueele geschillen alleen door de Handelsrechtbank te Ant werpen kunnen worden beslecht. Nadat de Belgische justitie op grond van het feit, dat Felicitas de Bel gische strafwet heeft overtreden particuliere lo terijen zijn in België verboden tegen B. B. proces verbaal had opgemaakt, tevens omdat de obligaties ongezegeld waren, heeft de politie alhier, zich met deze taak bezig gehouden. Hierbij is komen vast te staan dat beide heeren op geraffineerde wijze te werk gingen. Het Centraal Administratie Kantoor voor Hypo theken was n.1. de uitgever der zoogenaamde Cen tra-loten, welke door deze onderneming als Centra kwitanties werden verkocht als een twintigje in de Staatsloterij Voor deze kwitanties welke voornamelijk in de provincie werden verkocht en die dus vermomde loterij-briefjes waren, werden door het Centraal Adm. Kantoor, Felicitas-obligaties gekocht, waar van de nummers correspondeerden met Centraal- kwitanties. Weliswaar werd den houders van Centraloten me degedeeld, dat voor het gestorte geld obligaties wer den gekocht, maar omtrent den aard dezer obli gaties, liet men de koopers wijselijk in het onzekere. De opzet van de geschiedenis is duidelijk. De ver plichting toth et uitbetalen der gevallen prijzen was door deze manipulatie overgeheveld naar een Bel gische onderneming. De politie alhier heeft tegen H. B. proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Loterijwet, Tegen mevr. B. is door de Belgische justitie even eens een strafvervolging ingesteld. Landbouwcrisiswet in strijd met de grondwet. nieuwe begrooting toont een tekort van 3234 millioen. Gisteren heeft President Roosevelt bij het Congres de begrooting ingediend voor het jaar 19361937, dat begint op 1 Juli a.s. De inkomsten worden geraamd op 5654 millioen, de uitgaven, zonder kosten van steunverleening, op 6752 millioen, de uitga ven voor schuldenaflossing op 580 millioen. Het totaal tekort wordt geschat op 3234 mil lioen dollar. De kosten van steunverleening zul len waarschijnlijk 500 millioen bedragen. In zijn boodschap roemt de president de uitmun tende crediet-positie der regeering en wijst hij op de stijging der belasting-opbrengsten, die hij dankt aan het economisch herstel. De Regeering zal geen nieuwe belastingen invoe ren. De Staatsschuld, die in 1934 27 milliard bedroeg, steeg in 1935 tot 27,7 milliard en zal in Juni 1936 een recordhoogte hebben bereikt van 31.352 millioen dol lar. De post nationale verdediging wordt begroot op circa 1 milliard, hetgeen 200 millioen hooger is als voor 19351936. Het vlootbouwprogram zal worden voortgezet tot het bij verdragen toegestane maximum. Intusschen heeft het hoog-gerechtshof gisteren de landbouwcrisiswet (A.A.A.) verklaard te zijn in strijd met de grondwet, waardoor de begrootingsinkomsten met 500 millioen worden gedrukt, zoodat het tekort, met inbegrip van de steunverleening, stijgt tot het formidabele bedrag van ruim vier milliard. Met deze cijfers voor oogen is er zeker aanleiding zich af te vragen, of de industrieele opleving, die den laatsten tijd in Amerika wordt geconstateerd, wel gebaseerd is op een werkelijk economisch herstel of dat de geweldige regeeringsuitgaven de zaken tijdelijk stimuleeren tot een kunstmatige bloei. De ontslagname der vier juristen bij het landbouwcrisisbureau. Naar aanleiding van het conflict, dat zich einde September heeft voorgedaan tusschen vier juridische ambtenaren van het regeeringsbureau en Mr. Kus ters, den feitelijken leider van het Landbouwcrisis bureau, heeft de Minister van Landbouw en Vis- scherij thans een beslissing genomen. Naar de verhoudingen op het Landbouwcrisis- bureau werd in opdracht van Minister Deckers een onderzoek ingesteld door den President van het Hoog Militair Gerechtshof, Mr. Schepel. Blijkbaar heeft de thans gevallen uitspraak, dat de reden tot ontslagneming voor de vier juristen niet dringend (maar blijkbaar toch wel gemoti veerd. - Red.) is geweest, gesteund op de resultaten van het onderzoek Schepel. Mr. Kusters, die reeds sinds September met ziekte verlof is, zal op een andere plaats in den crisis dienst worden werkzaam gesteld. Duitschland heeft ook z'n vierling, hebben we in de couranten kunnen lezen. Hierboven zien we ze, vier meisjes naast hun moeder, de echtgenoo te van den meubelmaker Ewald Zimmerlein te Kronach in Oberfranken. Merkwaardig is nog, dat ze Juist in den Nieuwjaarsnacht werden gebo ren. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Boerderij. Dr. Ir. DIJT IN HET VOORLOOPIG BESTUUR. EEN KLASSESTRIJD TUSSCHEN STAD EN PLATTE LAND. In een Zondag te Nijmegen gehouden vergadering van vertegenwoordigers van een groot aantal afdee- lingcn van de Kleine Boerenactie uit het geheele land, waar o.a. aanwezig was Dr. Ir. M. D. Dijt uit Haarlem, is besloten tot oprichting van een organi satie tot behartiging van de belangen van landbouw en andere maatschappelijke groepen, onder den naam „Maatschappelijk Herstel." De organisatie heeft geen partijpolitieke bedoe lingen en zal in hoofdzaak haar actie richten op het brengen van voorspoed aan de kleine boeren. Men zal zich verzetten tegen voedselvernietiging en productiebeperking en streven naar grootere be- drijfsvrijheid. Dit doel zal men trachten te bereiken door het treffen van maatregelen, die een beter evenwicht zul len brengen tusschen prijzen, kosten en loonen. Uitdrukkelijk werd verklaard dat men bereid zou zijn met „Landbouw en Maatschappij" samen te wer ken, hoewel „Maatschappelijk Herstel" er zich van zal weerhouden de tegenstellingen tusschen stad en platteland te verscherpen. L. BUCXMANN. Ontslag als regeeringscommissaris. In de Staatscourant van gisteren wordt vermeld een Kon. Besluit van 17 December j.1., waarbij met ingang van 1 December 1935, aan den heer L. Bück- mann, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als Regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de Melkveehouderij, met gelijktijdige benoeming tot raad-adviseur bij het Departement van Landbouw en Visscherij. Dat dit ontslag zou komen, was reeds lang bekend Zooals wij destijds hebben gemeld, liet de gezond heidstoestand vand en heer Bückmann hem niet langer toe de veelomvattende taak van regeerings commissaris te blijven vervullen. HAARLEMSCH ADVOCAAT AANGEHOUDEN. Volledige bekentenis afgelegd. HAARLEM, 6 Jan. Op last van de Justitie te Haarlem heeft de politie aldaar aangehouden een 39-jarige advocaat, die ongeveer f 10.000 heeft ver duisterd. De aangehoudene, die sinds korten tijd in Haar lem woonde, was curator in een door de Haagsche Rechtbank uitgesproken faillissement en had uit dien hoofde een bedrag van f 10.000 onder zich. Doordat hij in moeilijke financieele omstandigheden verkeerde, is hij ertoe gekomen, het geld ten eigen bate te ge bruiken. Toen het tijdstip naderde, waarop uitkee- ringen aan de crediteuren in het faillissement moesten geschieden, heeft de advocaat zich gewend tot den 62-jarige makelaar G. M. en den 27-jarigen verzekeringsagent A. A. J. M., die te Haarlem een ma kelaarskantoor hadden in het Kenaupark. Hij ver wachtte van hen financieele hulp, doch inplaats daar van wisten de makelaar en de verzekerings-agent op listige wijze een bedrag van f3500— in handen te krijgen, dat de advocaat van de f 10.000.had over gehouden. Drie personen aangehouden. Daar het hun bekend was, dat dit geld tot het ac tief in het faillissement behoorde, zijn ook zij wegens heling aangehouden en aan de Justitie overgegeven. De advocaat, die een volledige bekentenis heeft af gelegd, is eveneens in bewaring gesteld. SCHIP OP DE SPAANSCHE KUST VERGAAN BIJ FINISTERRE. De bemanning door een Duitsch schip gered. Van het Duitsche s.s. Castellon is te Hamburg be richt ontvangen, dat het Zondag nabij Finisterre 10 man van het zinkende Spaansche schip Biscaya heeft gered. Waarschijnlijk vormen de geredden de geheele bemanning van het gezonken schip.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1