Plaatselijk Nieuws. Het sproeien van vruchtbomen. Naspel van het Rijksdag brandproces, dJets bijzonders ROOFOVERVAL OP ALLEENWONFNI) ECHTPAAR. VIER Bilt seint Een oude misdaad opgehelderd. Araokmaker richt bloedbad aan. UITVOERING LYCURGUS. Onze plaatselijke gymnastiek ver. „Lycurgus" heeft zich voor haar aanstaande uitvoering op Zondag 12 Januari a.s. verzekerd van een, vooral voor plaatsge- nooten en liefhebbers van rhythmische en plastische bewegingskunst, bijzondere attractie. Aan deze uit voering zal medewerking worden verleend door onze plaatsgcnoote Mej. Nel Rezelman, die een vijftal so- lodanscn ten beste zal geven. Haar talrijke kennissonschaar zal deze gelegenheid niet willen laten voorbijgaan, evenmin als vele turnsters uit naburige zusterverenigingen, om van de door haar te brengen kunst te genieten. Het pro gramma staat er borg voor, dat men niet zal worden teleurgesteld in zijn verwachtingen. Niet minder dan vijf dansen zal Mej. Itezelman ten tooneele brengen, n.l. Frtihling van Tschaikowsky, Bydlo van Mussorgs- ki, Humoreske van Granados, Aliegresse van Laco- me en Romance van Brahms. De samenstelling van dit programma belooft in derdaad zeer voel, vooral ook daar liet ons bekend is, dat Mej. Rezelman les genoten heeft van de on geveer 10 jaar geleden nog wereldberoemde Russi sche danseres Gertrud Lei.st.ikov, thans wonende te Amsterdam. Mej. Rezelman zal aan de piano begeleid worden door mevr. KaanSchröder te Amsterdam, eveneens voor onze omgeving geen onbekende. De dames- en hcerenafdeeling van „Lycurgus" zul len op de bekende vlotte wijze weer hun kunnen toonen aan toestellen en met vrije oefeningen. De lieer S. Keesman heeft in deze wel zijn sporen ver diend! liet bestuur van „Lycurgus", hetwelk groote on kosten voor deze uitvoering heeft moeten maken, verwacht een ongekend groote belangstelling, vooral ook daar velen kennis zullen willen maken met het dan zoo goed als gereedgekomen nieuwe Noord-Hol- Jandsch Koffiehuis, hetwelk dan nog wel niet offi cieel geopend, toch zijn vuurdoop zal ondergaan. Men zal zijn oogen niet willen gelooven als men ziet, welk een smaakvolle verandering zich in deze be kende zaak heeft voltrokken. Al met al een bijzondere avond, het bezoeken ten volle waard. TENTOONSTELLING VAN BOEKWERKEN. Op 4 en 5 Jan. heeft de afd. Schagen van het In stituut v. Arbeidersontwikkeling een tentoonstelling gehouden in het gymnastieklokaal der O.L. school, alhier. De expositie bevatte boekwerken en uitgaven der Arbeiderspers, het deol en werk van het I. v. A. O., Natuurvriendenwerk, teekeningen van den be kenden teekenaar wijlen Funke Küper. Het werk van Funke Küper mocht zich vooral in de algemeene belangstelling verheugen, door de ra ke en fijne karaktertrekken, zoo meesterlijk door den kunstenaar uitgebeeld. Bij het Instituutwerk kwam tot uiting, dat de geestelijke ontwikkeling op allerlei wijzen bevorderd wordt, o.a. door het oprichten van avondscholen, houden van lezingen en voordrachten over belang rijke onderwerpen, studieclubs e.d. Hoever dit werk in ons land gevorderd is, was op eenige kaarten zichtbaar. Het Natuurvriendenwerk strekt zich uit, tot het houden van reisjes in binnen- en buiten land, maken van wandel- en fietstochten door bosch en heide, langs het strand en door de duinen, bestudeeren van de dieren- en plantenwereld, enz. Van de natuurvriendenhuizen, ih verschillende mooie streken van ons land geplaatst, waren eenige aardige modellen aanwezig; verder series foto's in lichtbak e.d. Waar bij de boekenafdeeling tevens nog gelegen heid was tot het koopen of bestellen van het een en ander, werd hiervan nog vrij veel gebruik ge maakt. Vermelden wij nog. dat deze tentoonstelling de gang naar het Gymnastieklokaal ten volle waard was. Torgler uit de Communistische Partij ge zet. De Bulgaren Popoff en Taneff, ge degradeerd. Het A.N.P. meldt uit Londen: Volgens berichten in Engelsche bladen uit Moskou en Riga heeft de Centrale Executieve van de Komintern een communiqué gepubli ceerd, waarin officieel mededeeling wordt ge daan van de maatregeelen genomen tegen Torgler, Popoff en Taneff, op grond van hun „onwaardig gedrag" tijdens het proces inzake den brand in den Rijksdag te Leipzig. Volgens dit communiqué hebben Popoff en Taneff bekend, tijdens het proces, den moed te hebben verloren en op schandelijke en laffe wijze te zijn opgetreden. Zij zijn derhalve gedegradeerd tot gewone leden van de Bul- gaarsche Communistische Partij. Hun is ver boden in de toekomst eenigerlei verantwoor delijke functie te bekleeden. Torgler werdt uit de Communistische partij gezet, eveneens op grond van zijn zwakke houding. Men heeft den indruk, dat hem het lidmaatschap van de partij ontnomen is, o.m. op grond van de verwachting, dat hij als getuige gebruikt zal worden tegen Thal- mann, wiens proces binnenkort aan de orde zal komen. Het officieele communiqué verklaart, dat de ver grijpen der drie mannen hoofdzakelijk bestaan heb ben in het feit, dat zij nagelaten hebben gebruik te maken van de gelegenheid bij het proces geboden, voor de Komintern te strijden en het communistische prestige hoog te houden tijdens een proces, waarop de oogen van de geheele wereld gericht waren Zij heb ben te veel bezorgdheid getoond voor hun eigen vrij spraak en veiligheid, zoodat zij Dimitroff zelfs alleen lieten staan in zijn strijd om de communistische vaan hoog te houden. Taneff heeft zelfs gepoogd in de ge vangenis zelfmoord te plegen, maar een zoodanige bourgeois-reactie op ongeluk moet aan de kaak ge steld worden nis een romanlisch en zwak gebaar, dat geen revolutionnairen bolsjewiek past. Wie neiging tot. zelfmoord bespeurt, m'oet zijn persoonlijke indi vidualiteit. vergeten en zich herinneren dat hij Md is van de Communistische Partij, dat iedere communist „partijkapitaal" vormt, dat niet verkwist mag wor den, omdat het niet gemakkelijk kan worden ver vanpen. De Bulgaarsche Communistische Partij wordt thans onder nieuwe leiders georganiseerd, lei ders, die vastbesloten zijn het programma van de Komintern ten uitvoer te leggen op waardiger wijze dan Popoff on Taneff dit hebben gedaan. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA CIE - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT Weer een arrestatie te Oss. Men meldt uit Oss: Nu nagenoeg alle geheimzinnige misdrijven welke in de laatste jaren te Oss zijn gepleegd, tot klaarheid zijn gebracht, heeft de politie opnieuw een onderzoek geopend in een oude zaak, welke vier jaren geleden is gebeurd en die nooit openbaar is geworden. In Maart 1932 is plotseling de 23-jarige ongehuwde fa brieksarbeidster S. uit Oss oveHeden. Op grond van geruchten liet de politie het lijk op graven en bij onderzoek in het St. Anna ziekenhuis bleek, dat zij het slachtoffer zou zijn van een mis daad. De politie bewaarde het diepste stilzwijgen en de zaak geraakte in het vergeetboek. Thans is aange houden, op grond van het hernieuwde onderzoek, de 25-jarige ongehuwde H. uit Oss, die in het politie bureau is opgesloten. Hij zou reeds bekend hebben op grond van de aanwijzingen die de politie tegen hem had. Hij is gevankelijk naar 's Hertogenbosch gebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. ACTRICE SPRINGT UIT WOLKENKRABBER. New York. Een bekende Broadway-actrice, Do- lores Warde, heeft in verband met een ongelukkige liefde eén einde gemaakt aan haar leven door uit de zestiende verdieping van een wolkenkrabber te springen. Zoo juist zijn in herdruk verschenen de mede- deelingen van den Plantenziéktenkundigen Dienst, No. 50 en No. 73. Het eerste handelt over de schurftziekte bij appe len en peren en het laatste is een schema voor het bespuiten van vruchtboomen tegen de verschillende daarin voorkomende ziekten. Dat het bijna ieder jaar noodig is een nieuwe druk van deze mededeelingen de wereld in te sturen be wijst al wel, dat er in de praktijk een groote be hoefte gevoeld wordt aan deze mededeelingen, die in zeer gecomprimeerden vorm juist dat vertellen, wat noodig is te vertellen. Zooals leder, die wel eens iets met ons Nederland- sche fruit te maken heeft, weten kan, laat de kwa liteit van ons fruit, speciaal in sommige streken van ons land, nogal wat te wenschen over. Toch wordt dat steeds beter en men kan gerust zeggen, dat de mededeelingen van den Plantenziektenkundi- den Dienst daartoe het hunne hebben bijgedragen. Men kan ze bestellen bij ondergeteekende of di rect bij 't Hoofdbureau vand en Plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen De prijs van No. 50 is 20 ct. en van No. 73 is de prijs 10 ct. Ieder die in het bezit is van een vruchtentuln, al Is het dan ook maar voor pleizier, moet een van deze, of beide mededeelingen aanschaffen. Voor diegenen der lezers en lezeressen, die belang in dit onderwerp stellen, wil ik even in het kort vertellen, hoe en waarmede de boomen in dezen tijd van het jaar bespoten moeten worden. In den winter dan kan men de boomen spulten met vruchtboom-carbolineum ter sterkte van 71/2 procent. Bij het klaarmaken van deze oplossing moet men er rekening mede houden, dat men eerst de hoeveelheid water in een vat moet doen. waarbij dan onder roeren de benoodigde hoeveelheid vrucht boomcarbolineum wordt gedaan. Dus niet anders om, eerst de carbolineum en dan het water erbij. Dat is verkeerd. Voor het klaarmaken der oplossing gebruikt men bij voorkeur leidingwater omdat slootwater weieens teveel zouten kan bevatten en dan met gewone vruchtboomcarbolineum ongewenschte neerslagen kan geven. Men kan wel aannemen, dat water, dat meerd an 3 gram zout per liter bevat in ieder geval voor dit gebruik waardeloos ls. Dit geldt nu niet alleen voor keukenzout, maar ook wel voor andere oplosbare zouten. Met de genoemde-oplossing kan men alle vrucht boomen spulten behalve perziken, die niet meer dan 5 procent mogen hebben. Wie in zijn tuin rozen heeft staan, kan die ook met deze oplossing spuiten, ook andere sierboomen, die bedekt zijn met een laag groene rommel, (mossen b.v.) kunnen met suc ces gespoten worden. Een van de eerste gevolgen van het spuiten met vruchtboomcarbolineum is n.l. dat alle mossen en algen en andere groene rommel, die zich op de boomen en struiken bevindt gedood worden. De boom krijgt niet alleen een beter aanzien daardoor maar het gevolg ls ook, dat verschillende soorten insecten en larven en eieren daarvan hun schuil plaats verliezen en op hun beurt sterven. Vrouw met revolver bedreigd, man bewusteloos geslagen. Vier bandieten met een geldkistje verdwenen. Gistermorgen omstreeks vijf uur heeft in de hoeve van het alleen wonende echtpaar H. Mies aan de Tolbergsche straat onder de ge meente Roosendaal een brutale roofoverval plaats gehad. Blijkbaar hebben de kerels buiten het gunstige oogenblik afgewacht. Toen de vrouw zich uit de ka mer naar de moos begaf, om de koffiekan buiten te gaan schoonmaken, en zij den grendel van de bui tendeur schoof, zag zij tot haar niet geringen schrik vier mannen voor zich staan. Verdachte commiezen. „Wij komen zien of er geen smokkelwaar in huis is", zoo dienden de ontijdige bezoekers zich aan. Maar vrouw Mies, heelemaal niet op haar gemak door deze vroege visite, antwoordde, dat er geen smokkelwaar hij haar te vinden was en dat de man nen dat ook wel wisten. Verder kon zij niet komen, want de kerels drongen mee naar binnen en smakten haar op den vloer van het vertrek. Door haar gegil sprong haar man, die nog sliepr uit bed en wilde zijn geweer gaan grijpen. Voor hij dat doen kon, was echter reeds een van de indringers de kamer binnen gekomen en hield hem een revolver voor den neus. Een hevige worsteling. Mies liet zich door de bedreiging van de bandieten niet afschrikken en er ontstond een worsteling, waar bij de boer zijn tegenstander in bedwang wist te hou den. Spoedig snelde echter een tweede man te hulp en toen ook een derde zich in de worsteling mengde, moest de boer voor de overmacht zwichten. Hij werd geslagen en getrapt, waardoor hij buiten bewustzijn raakte. Toen wij het ongeveer 50-jarige echtpaar gister ochtend opzochten, aldus de N.R.Ct. vertoonde het gezicht van Mies nog de sporen van het gevecht. Hij vertelde ons, dat hij al worstelend met zijn overweldigers in de gang was terecht gekomen en dat hij daar het bewustzijn had verloren. Men heeft hem toen op bed gegooid, de dekens over hem heen geworpen en is toen de kast gaan doorzoeken. Toen de bandieten verdwenen waren alles speelde zich in een tiental minuten af bleek het geldkistje uit de kast te zijn verdwenen. De vrouw, bij wie een van de mannen in de moos was achtergebleven, heeft na haar eerste hulpge roep geen vin meer durven verroeren, daar zij door de kerels werd vastgehouden en met een revolver werd bedreigd. Toen de onverlaten, die naar men meent ongeveer 30 a 35 jaar oud moeten zijn, ver dwenen waren, snelde zij naar de kamer, doodsbang dat haar echtgenoot Iets was overkomen. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. Hij was echter zoo versuft, dat hij eenigen tijd noodig had om weer wat op verhaal te komen. De vrouw is spoedig daar op een van deb uren gaan waarschuwen, die bij de politie aangifte heeft gedaan. Deze stelt een uitge breid onderzoek in. Het gestolene. Wat het meegenomen geldkistje betreft, daarin bevond zich behalve eenige papieren, die alleen voor den eigenaar van waarde zijn, een kleine som geld (ongeveer veertig gulden), een slechts gedeeltelijk vol teekend stuk van een kerkelijke leening en een spaarbankboekje der boerenleenbank, waafop een beduidend bedrag voorkomt. Beide laatste stukken I Men moet n.l. niet vergeten, dat het spuiten met vruchtboomcarbolineum alleen ten doel heeft ver- schillende insecten in verschillende stadia van ont wikkeling te dooden. Hieronder kunnen genoemd worden de bladluizen, wantsen, spint, sommige soorten rupsen (eieren) verschillende keversoorten enz. enz. Tegen verschillende schimmelziekten helpt het spuiten met deze vloeistof dus niet. Wel is het gevolg van een bespuiting veelal, dat de boomen in een beteren toestand komen en dan ook een veel gezonder uiterlijk krijgen, maar dat is toch secundair. Een ander gevolg van het spuiten is, dat sommige boomen wat later in blad komen als ze gespoten zijn. Dat is geen ongunstige nevenwerking omdat daardoor het gevaar voor vorstbeschadiging kleiner wordt. Vooral In zachte winters, zooals wij er tot nu toe nogal wat meemaken moet men zoo vroeg mogelijk spuiten, omdat men anders kans loopt, dat de boomen eenige bladbeschadiging vertoonen. Wat nu het spuiten betreft, ja, men moet na tuurlijk, indien men het zelf niet doet, vertrouwen kunnen stellen in den tuinman die het voor U doet. Daarom is het nooit aan te raden vreemde men- schen, die veelal vertellen, dat ze uit Boskoop of Aalsmeer komen, te laten spuiten. Die menschen weten veelal niet eens waar de genoemde dorpen liggen, maar die dorpen hebben nu eenmaal in de tuinbouwwereld een goeden naam en daar maken zij dan misbruik van. Men late dus liever spuiten door bekende men schen, die misschen wel wat aan vakkennis te kort komen, maar die aan betrouwbaarheid niets te wen schen overlaten. Voor het spuiten maakt men gebruik van de be kende pulverisateurs, die ook b.v. gebruikt worden voor het sproeien van aardappelen. Natuurlijk kan men in het groot gebruik maken van vatpompen of zelfs van motorsproeiers, maar dat geldt alleen voor fruitkweekers. Voor liefhebbers is het wel het beste en het goed koopste, zich te combineeren en dan de bewerking gezamenlijk te doen uitvoeren. Eenige jaren geleden heb ik zelf eens zulk een spuitcampagne georganiseerd en ik kan U vertellen, dat er toen veel boomen gespoten zijn op verschil lende plaatsen in Noord-Holland. Wie inlichtingen wenscht omtrent deze bespuitingen kan zich daarvoor wenden tot ondergeteekende, Hoewel deze stukjes hoofdzakelijk geschreven wor den voor de liefhebbers moeten de praktici nu niet denken, dat er aan hun werkmethoden nooit meer iets zou mankeeren; verre van dat. Daarom moeten zoowel liefhebbers als practici zonder verwijl de aan- gekondige mededeelingen bestellen en steeds bij de hand hebben. Men bedenke, dat de tijd voor het sproeien met Bordeausche pap en Californische pap enz. ook weer tamelijk spoedig aangebroken is. Dan moeten alle spuiten puik in orde zijn en men moet alle ingredi ënten bij de hand hebben. Ik verwacht veel bestellingen van mededeelingen en nog meer vragen om inlichtingen. De ambten, b. d. Plantenziektenk. dienst, St. Pancras. Van Herwijnen. Verwachting: Meest matige, Zuidelijke tot Zuid oostelijken wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. JONGEN DOOR KOE AANGEVALLEN. Met een schedelbreak naar het ziekenhuis. Op het terrein van het abattoir te Amsterdam is gister-morgen een jongen door een koe aangevallen. De jongen kwam daarbij te vallen en de koe be werkte hem met haar hoeven en hoorns. Omstanders wisten den jongen, die buiten kennis was geraakt, onder de pooten van het beest vandaan te trekken. De geneeskundige dienst vervoerde hem in ernsti- gen toestand naar het Binnengasthuis, waar bleek, dat hij een schedelbreuk had opgeloopen. TRAGISCHE ONTDEKKING. Kindje tnsschen de spijlen van ledikant gestikt. In een onbewaakt oogenblik heeft, het 1-jarig doch tertje van het hoofd der school S. te Rijssen, gister morgen getracht zich tusschen de spijlen van haar ledikantje door te werken. Het lichaampje kon er door, maar het hoofdje bleef steken, met het gevolg, dat, de kleine na eenige oogenblikken is gestikt. Toen de moeder even later bij haar kindje kwam, trof zij dit levenloos aan. AUTO TE WATER GEREDEN. Een der inzittenden aaü de gevolgen overleden. In de buurtschap Zevender, onder Lopik, is, naar de „N. R. Ct." meldt, een personen-auto, bestuurd door den heer T. Schenkel uit Benschop, doordat te veel aan den kant van den weg werd gereden, om geslagen en in de Lopiker Wetering terecht geko men. Drie van de passagiers konden zich spoedig bevrij den, doch met de twee laatste passagiers gelukte dit slechts met groote moeite. Een van hen verkeerde in bewusteloozen toestand. Nadat dr. Blankestein uit Lopik hulp had verleend, zijn de jongelui per auto naar huis gebracht. Een van de inzittenden, de 17-jarige D. J. Schenkel uit Ben schop, is echter Zondagmiddag tengevolge van long ontsteking, bij het ongeluk opgeloopen, overleden. DOOR EEN LEEUW VERSCHEURD. Belfast: Patricia Mackeever is het slachtoffer ge worden van haar overmoed. Zij was n.l. een leeuwenkooi binnengegaan en daar met een bal gaan spelen. Een der leeuwen werd daardoor geïrriteerd. Hij wierp zich op de jonge vrouw en verscheurde haar voor de oogen der ont zette toeschouwers. UITVOER VAN EIEREN. Vorige week zijn naar Engeland uitgevoerd 2.527.920 eieren, naar andere landen 56.160. UIT ONZE OOST. Soldaat doodt een kapitein en een ser geant-majoor. Dader neergelegd. Aneta seint uit Koepang: Te Larantoeka (Oost-Flores) heeft een soldaat amok gemaakt. Hij schoot den kapitein van de infanterie A. J. M. Koster en den sergeant-majoor Zandbergen dood. Daarna viel hij ook anderen aan, doch bij dezen aanval werd de amok-maker gedood. Aneta verneemt nader uit Batavia, dat de legerlei ding bevestiging van bovenstaand bericht ontving, met de toevoeging dat de amok-maker bij een po ging orn het kampement binnen te dringen, werd neergeschoten. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4 gr. C. 39 gr. F. UW BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Hoogzijde 103 Schagen. zijn echter voor de indringers van geen waarde. Vermelding verdient nog, dat in het alfgeloopen jaar, In November, in dezelfde omgeving eveneens een overval met roof heeft plaats gehad, n.l. bij den. alleen wonenden arbeider C. Dekkers, die echter even te voren het huis had verlaten om zich naar zijn werk te begeven en die pas 's middags tot de ont dekking kwam, dat zijn spaarpot was verdwenen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2