Onze goedkoope patronen. MODEGRILLEN. Wollen kleeding komt in de wintermaan den voor sportieve doeleinden het eerst in aanmerking en de broekrokken zijn bij de beoefening van sport zeer practisch te noe men. Ze zijn zeer ruim, zoodat men bij het gaan nauwelijks bemerkt, dat men geen gewone plooirok draagt. Veelal wordt er een patentsluiting aangebracht, zoodat hij in het midden vóór en achter, dicht gedra gen kan worden. Een warme pull-over met hoog aansluitende boord, wordt hierbij ge dragen. Aardig is 't gedeelte, dat onder den rok valt en door het splitje den indruk van een schooje weergeeft.. De middelste japon is van donkere wollen stof gedacht, wollen jersey is uitstekend geschikt, met een ruit voor de blouse ver werkt, van hetzelfde materiaal. Op zij bo ven de taille wordt een monogram ge werkt, hetgeen zeer modern is. Een dwars gewerkte streep in tricot-stof geeft een bijzonder aardig effect aan de rechter japon, waarvan een hoog opgerold kraagje in effen kleur tevens heerlijk warm is. Garneering met knoopen: breede cein tuur. KINDERVERZORGING. Baby wil niet slapen. Vele jonge moeders maken zich zeer be zorgd, wanneer de kleine wereldburger 's nachts niet wil slapen. Op zichzelf is 't niet zoo'n feit van beteekenis, want als de zandmannetjes komen, dan vallen zijn oogen wel toe. Erger is het, wanneer de kleine dwingeland door zijn huilen vader en moeder beiden uit den slaap houdt, om dat de dagtaak voor hen een goede nacht rust vereischt. Verschillende oorzaken kunnen aan zijn niet slapen ten grondslag liggen en een der voornaamste is, dat hij niet in een overwarme kamer moet slapen, ook niet overdag. Te weinig, zoowel als te veel voed sel maken, dat hij zijn misnoegen kenbaar maakt en wellicht ligt hij niet geheel en al naar zijn zin of is nat, iets wat hem in hooge mate ontstemt! Wij willen deze verschillende oorzaken eens nader onder de oogen zien. Verscheidene moeders zien baby over dag gaarne zooveel mogelijk slapen, om dat zij denken, dat hij er van groeien moet, doch ook, omdat zij de handen vol werk hebben en zich niet met hun zoon of doch ter kunnen bezighouden. Het is natuurlijk heel verklaarbaar, doch men kan nimmer fit genoeg zijn overdag, indien men des nachts niet voldoende slaapt. Het wiegje zal wellicht overdag in de huiskbmer staan, waar flink gestookt wordt en die warmte maakt, dat het kind nagenoeg het grootste deel van den dag slaapt. Is het dan niet begrijpelijk, dat hij 's nachts wakker is en huilt? Onze raad is dan ook om baby niet te dicht bij de achelwarmte te laten slapen, doch zet de wieg in een aangrenzende, ka mer, met een open verbindingsdeur en laat de kinderen, zoodra het weer het maar even toelaat, goed warm gekleed en toe gedekt, op een tochtvrij plekje in tuin of op balcon liggen b.v. in hun kinderwagen. Ze slapen dan 's nachts veel beter en hun longen kunnen zich volop vullen met fris- sche lucht. Ten tweede kunnen de kinderen onvol doende gevoed worden, waardoor zij dag en nacht huilerig zijn. Alhoewel zij een ge zonde tint hebben zien zij er bleek en mager uit. Bijvoeding zal dan gewenscht zijn, meermalen helpt het geven van ge weekte beschuit met water en zeer weinig suiker. Komt de kleine niet genoeg in we- kelijksch gewicht bij, dan is het beter om medisch advies in te winnen, vooral bij een eerste kindje. Moeders met meer kinderen hebben dien overeenkomstige ervaring op gedaan. Aan den anderen kant is een overvoerde baby evenmin tevreden en slaapt slecht, voelt zich onprettig en heeft last van gas- vorming, uit zich door huilen. De voedsel- toename moet beperkt worden en baby zal inderdaad veel beter gaan slapen. Tenslotte willen wij er nog even op wij zen, dat kinderen, die 's morgens een bad je of groote waschbeurt hebben gehad, "s avonds als zij voor den nacht gekleed worden, niet heelemaal meer gewasschen behoeven te worden; met een kleine op- frissching kan worden volstaan, waarvoor echter warm water gebruikt moet worden. Kunnen zij ondanks deze maatregelen nog niet slapen, dan kan men hen 's avonds inplaats van 's morgens een niet t e warm badje geven, waaraan enkele eetlepels zout worden toegevoegd. Drogen met zachte, warme badhanddoeken, in een verwarmd vertrek, daarna laat men hen, toegedekt, nog even spartelen en wrijft zachtjes borst, rug en beentjes, daarna Ideeden, voeden, van schoone luiers voorzien en in zijn bedje leggen, waarvan het beddegoed ver warmd is, desnoods aan het voeteneinde een in een kruikenzak gewikkelde kruik leggen, waardoor de kleine ongetwijfeld voldaan in zal slapen. Bemerkt men, dat het huilen 's nachts een gevolg is van verwend zijn, van dwin gen, dan wordt de wieg naar een andere kamer gebracht en moet baby weten, dat hij zijn zinnetje niet krijgt, wat hij van zijn prilste jeugd reeds moet leeren en, waaraan streng de hand gehouden moet worden. SCHOONHEIDSHOEKJE De roode neus. Wanneer de natte, koude dagen komen, en de groote temperatuursverschillen zich doen gevoelen, dan brengt dit voor vele vrouwen een buitengewoon onaangenaam iets met zich mede, n.1. de roode neus. Geen poederlaag is in staat deze schoon- heidsfout op den duur aan het oog te ont trekken. Wat te doen? Alles wat men pro beert helpt weinig of niets, althans geens zins afdoende en men moet de oorzaak van het euvel trachten te bestrijden, wil men kans op succes hebben. Over het algemeen is de oorzaak toe te schrijven aan onvoldoende functioneering van den bloedsomloop, waaraan vele vrou wen van omstreeks -veertig jaar en ouder lijden. In den regel hebben zij, die veel last hebben van koude voeten, tevens met koud weer in minder dan geen tijd een roode neus. Veel beweging en het maken van gymnastische oefeningen is gewenscht, zoo mogelijk deskundige massage, adem halingsoefeningen voor het open venster, warme baden en een matige, zelfs so bere voeding. Inwrijven van de neus met vette crème en daarna masseeren aan beide zijden van den neus met den duim is aan te bevelen, evenals het opleggen, afwisselend van hee- te en koude compressen, gedurende eenige minuten. Somtijds wordt de neus rood, doordat men veel in kamers vertoeft, waar de lucht te droog is, b.v. door centrale ver warming. Men masseert de neus dan regel matig vóór het naar bed gaan (inwendig) met amandel- of olijfolie, ook encalyptus- olie is uitstekend. Verkouden zijn werkt de roode neus zeer in de hand; aanbevolen wordt de omtrek met vaseline in te vetten en het opsnuiven met een zwakke zoutoplossing. Bij een opkomende verkoudheid is het goed om de neus in te druppelen met een der vele in den handel zijnde preparaten, die bij apothekers en drogisten te verkrij gen zijn. Het inhaleeren 's avonds vóór het naar bed gaan helpt evenzeer de verkoud- heidsduur te bekorten. Men kan met een doek over het hoofd, boven een kom met heet water, waaraan enkele druppels ter pentijnolie of kristalletjes menthol zijn toegevoegd, de damp inhaleeren. Verder wordt de neus veel te veel ge snoten, hetgeen hem eveneens rood maakt. Negen van de tien maal is het meer ge woonte dan noodzakelijkheid. Steeds moet eerst het ééne, dan het andere neusgat ge snoten worden, één dichthouden, om on- noodige bloedaandrang te voorkomen. Om bij vriezend weer uitglijden op de steenen of tegels vóór de straatdeur te voorkomen, moet men ze met pekelwater opnemen en besprenkelen met. spiritus. Ook de hard-steenen dorpels worden op deze wijze behandeld. IJsvorming wordt hierdoor voorkomen. HET PRACTISCHE HUIS. Karpers worden in dezen tijd van het jaar veel genut tigd en worden op verschil lende wijze opgediend. In de eerste plaats kan men de visch op de gebruikelijke wijze schoonmaken, daarna over gieten met kokende azijn en heel zachtjes gaar smooren, onder toevoeging van water en zout. Daarna op 'n schaal leggen en de bovenhuid ver wijderen en bedekken met mayonaise, gehakt eigeel en dooier, benevens peterselie. Garneeren met plakjes biet, ei, augurk. 2. De visch schoonmaken in en uitwendig, daarna op zetten met koud water, peter selie, laurierblad en een flin ke scheut azijn, opdienen met mierikswortelsaus en gekook te aardappelen. Karpers met bleekselderie. Een vuurvaste schotel wordt ingevet en belegd met een laagje fijngehakte uien. Men snijdt de zachte deelen der stengels in kleine stukken en kookt ze bijna gaar. De visch wordt in den \orm gelegd, overgoten met een halve li ter water en sap van twee citroenen, hier over wordt de fijn gesneden selderie ge legd, de bovenkant met vetvrij papier be dekt en gaar laten smooren in den oven, presenteeren met gekookte aardappelen, die bestrooid zijn met gehakte peterselie. MODEGRILLEN. Gekleede avondjaponnen. De wintermaanden maken het voor de meeste dames gewenscht, dat zij een avond japon hebben. Dinertjes, schouwburgbe zoek, uitvoeringen met een bal na afloop, vragen nu een maal iets anders dan de ge wone, zelfs min of meer ge kleede middagjaponnen. De weefsels zijn zeer ver scheiden en passen zich aan ieders beurs aan. We zien 't kostbare velours chiffon en brocaat, doch niet minder 't veel billijker crêpe satin, dat zelfs reeds in goedkoope kwa liteiten een mooi effect geeft. Georgette, kant, tulle en nog veel meer fijne stoffen lee- nen zich voor avondjapon nen. Indien men echter niet veel uitgaat, is een niet te dure kwaliteit crêpe satin zeer geschikt en flatteus. De japonnen zijn wijd en vragen veel materiaal, ook al omdat ze zoo lang zijn. Ons linker model is van waarbij b.v. een zwarte japon met diep- roode afhangende cape een mooi effect geeft. De cape is bij wijze van schouder band aan het voorstuk gehecht. De ruimte aan de voorzijde is ingehaald en geeft een mooie drapeering. De rok is zeer wijd en valt in wijde, klokken tot even boven den grond. De halsuitsnijding is puntig en zeer bescheiden in verhouding tot de vroegere décolleté's. De andere robe is van gewerkt cloqué of van gebloemd satin, is mouwloos, heeft een hooge rechte hals en drapeering, die vanaf de rechterschouder is aangebracht. Versiering met clips of bloem op den schouder. Breede ceintuur, die naar de zijkanten en op den rug smal is. Het materiaal is luchtig in plooien geperst, die naar den zoom toe veel breeder worden. Zeer chique en elegant model, daarbij eenvoudig van uitvoering. crêpe satin, WIE KENT ONZE WINTERPREMIE NOG NIET? Een fraaie kostelooze premie. Nog heden aanvragen! De vorige maal konden wij de vraag stellen: „Wat is Winterpracht". Er zijn reeds heel veel dames, die het antwoord hierop hebben gezocht, door „Winterpracht" aan te vragen en wij weten zeker, dat zij er mede in hun schik zijn geweest. Wat Winterpracht is, kunnen wij niet in een paar woorden zeggen. Genoeg zij de mede- deeling, dat het een Wintermodejournaal is, zooals er slechts weinigen bestaan. Er komt een groot aantal modellen in voor en wat voor modellen zoodat het te vens een geschikte aanvulling is voor dat gene, wat wij in deze rubriek geven en dat uiteraard beperkt moet zijn. Winter pracht bevat interessante, lezenswaardige artikelen over de kleeding en geeft tal van waardevolle wenken, niet het minst op het gebied der bezuiniging, een gebied, dat tegenwoordig maar al te veel moet worden betreden. Den dames, die Winterpracht nog niet hebben aangevraagd, wordt aangeraden, dit nog heden te doen. Zij zullen er veel genoegen van beleven en er veel nuttigs uit kunnen halen. Deze premie kunnen onze lezeressen ver krijgen door te schrijven aan de Modere dactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels, of door storting of overschrijving van twaalf cents op postrekening 191919, ten name van den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. De premie wordt dan omgaande toege zonden. De karpers kunnen ook in stukken ver deeld worden, nadat ze schoon gemaakt zijn, worden overgoten met azijnwater en bedekt met thym, marjalijn, peterselie en dil, gehakte sardellen en kapertjes, peper en zout, daarna langzaam in een vuurvaste schotel gaarsmooren. WERKENDE AMERIKAANSCHE VROUWEN. Sprekende cijfers. G. C. MeijerSchwencke. Amerika, het land waar de emancipatie der vrouw wellicht aan den spits staat, en het aantal werkende vrouwen steeds toe neemt. Statistieken geven aan, dat op iede re vijf vrouwen één een beroep uitoefent, Van de 572 verschillende beroepen, die men in dat land bezit, zijn er 532, die ook door vrouwen beoefend worden. Kentee- kenend voor deze geweldige toename is te vens het feit, dat de Amerikaansche vrou wen zich, niet alleen meer bepalen tot de uitoefening van vrouwelijke beroepen, waarbij zij als ondergeschikte werkzaam zijn, b.v. als typiste, secretaresse, boek houdster e.d., doch zich vrij en onafhan kelijk willen gevoelen. Vele vrouwen drij ven thans zaken, niet alleen schoonheids salons en modezaken, doch ook wassche- rijen, die tot dusverre door Chineezen wer den gedreven, banketbakkerszaken e.d. Meer dan in Europa het geval is worden ook handwerkersberoepen door vrouwen beoefend. In de confectie- en schoenen-industrie zijn 100.000 vrouwen meer werkzaam dan op kantoren, die de laatste jaren blijk baar het domein van den man worden. In het expeditiebedrijf is het aantal vrouwen grooter dan in de ziekenverpleging. De voorvechtsters der vrouwenbeweging zien in dit alles een groote vooruitgang, doch in het Witte Huis daarentegen volgt men deze veroveringen met groote zorg. Niettegen staande alle maatregelen, die men neemt, om de werkeloosheid te beperken, zijn er in Amerika toch nog steeds millioenen inge schreven, die niet aan het productieproces kunnen deelnemen. Zulks baart de regee ring ook in dit land groote zorgen. Men schrijft voor een zeer groot deel de voort durende toename aan de werkeloosheid der mannen toe aan het feit, dat de vrouwen zich in steeds meer beroepen inwerken. Een feit is, dat onbemiddelde, alleen staande vrouwen in hun onderhoud moe ten voorzien, doch het gebied voor vrou wenarbeid is zóó groot, dat zij bij voor keur die beroepen moeten kiezen, die op haar terrein liggen. Niet alleen geldt dit voor Amerika, doch ook voor andere lan den en hiermede moet reeds begonnen worden, nadat de leerlingen der Mulo of H.B.S. verlaten. Indien de meisjes zich toe leggen op huishoudelijk werk en alles wat de vrouw ligt, dan kunnen de jongens de plaatsen op kantoren e.d. innemen, die nu tot nog toe steeds door aankomende meis jes vervuld worden. Wij weten wel, dat het vraagstuk niet zoo gemakkelijk is op te lossen, en dat het inderdaad toe te juichen is, dat de positie der vrouw haar zooveel meer onafhanke lijkheid biedt, maar in een tijd als die, waarin wij thans leven, moeten offers ge bracht worden. De ouders van opgroeien de kinderen kunnen in deze veel doen in het maatschappelijk belang en hun meis jes al vroeg inprenten, dat geen enkele ar beid minderwaardig is, zelfs niet dien van huishoudelijken aard, zooals zoo vaak ten onrechte gedacht wordt. HEEFT U AL KEUS GEMAAKT? Van de in deze rubriek voorkomende ge nummerde modellen zijn knippatronen verkrijgbaar bij de moderedactrice, Mu zenstraat 5b, Den Haag, Gironr. 191919, ten name van den Knippatronendienst tej Den Haag. Een prachtige aanvulling op deze ru briek is „Winterpracht", een fraai blad, daf aan bovengenoemd adres tegen twaalf cents verkrijgbaar. KERKDIENST VOOR VERLOOFDEN. Een merkwaardige manier om liet sluiten van huwelijken te bevorderen, is gevolgd door een Engelsch geestelijke. Aan de kerk deur van een der grootste kerken varf Leeds deed hij een oproeping plaatsen, ge richt tot alle verloofde paren van de stad, om een bij zonderen kerkdienst bij te wo* nen. Den volgenden Zondag was het kerk gebouw tot den laatsten plaats bezet door jonge menschen. Hier zette de geestelijke het doel van den dienst uiteen en sprak van den kansel af over de zegeningen van het huwelijk en t' gezin, waardoor in velej jonge harten het besluit rijpte om te trou wen, terwijl de geestelijke nog dienzelfden, dag van twintig paren bericht ontving, waarbij zij zich meldden om in den echt verbonden te worden! Wij verzoeken onze lezeressen, bij het bestellen van goedkoope patronen, vooral het juiste nummer te willen vermelden en tevens voor volledig adres van den afzender zorg te dragen. Bij het groot aantal bestellingen, dat wij op de goedkoope patronen ontvan gen, is het ons niet mogelijk aan on volledige aanvragen gevolg te geven. Deze week geven wij een buitengewoon aardig bedjakje (No. 63461) en een leuke hansop voor meisjes van 2 tot 6 jaar (No. 73114). BEDJAKJE. No. 63461. Prijs f 0.25. Herstellende zie ken ondervinden veel gemak van een bedjakje, zoo als bijgaand plaat je er een weer geeft. Het meest practisch is flanel te nemen of ca- chemire, indien het althans tevens de bedoeling is, meerdere warmte aan schouders, rug en armen te geven. Het maken is slechts weinig werk, rug en beide voorpanden worden gestikt, even als de mouwnaad, waarna de laatste in het armsgat wordt gezet. De geheele om trek wordt gefestonneerd, evenals de on derkant van de mouwen. Men denke er aan eerst de festons te teekenen volgens den omtrek van het patroon en daarna ge noeg stof aan te knippen oni later zonder moeite te kunnen festonneeren. Wie niet bedreven is in teekenen, kan strijkpatro- nen koopen voor festonranden. Wil men het jakje maken van zijden tricot of zijde, dan werkt een Bretonsche kant mooi af. Het jakje is tevens een aardig geschenk om aan a.s. moeders ten geschenke te ge ven, die er veel practisch nut van zullen ondervinden. Patronen in alle maten k 25 cents. MEISJESHANSOP. No. 73114. Prijs f 0.25. Hansoppen zijn voor kleinere meisjes lpracischer in het dragen dan pyama's en tevens warmer dan nachtjaponnen. Bij* gaand model is aardig van wit lingerie-ka toen met garneering van gebloemde kraag, opslagen, zakje en opslagen der pijpjes. Patronen voor meisjes van 26 jaar 25 cents. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203, NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat..., Hierbij ingesloten f.... aan postzegels. Indien U tevens het laatste nummer van. „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve U 10 cent extra in te slui ten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8