Maarschalk Ëadoglio heeft meer troepen noodig Spanning aan de Lybisch- grens Roosevelt in de knel. Ernstige stakings-onlusten te Buenos Aires - Ministersdochter als herbergierster Betreurenswaardig incident te Caïrn. Wegenaanleg in Noord-Holland De firma Schaap te Wormerveer Vijf agenten en een staker gedood. Onder den invloed van sterken drank gehandeld. Woensdag 8 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9 887 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Albanië als petroleum- leverancier. (Van onzen specialen correspondent.) Rome, Dinsdagavond. De geruchten omtrent maarschalk Badoglio's ver zoek om meer troepen naar Oost-Afrika te zenden, worden vandaag bevestigd door een onverwachte mobilisatie van een Alpendivisie, die in het geheim is aangemonsterd en vandaag en morgen in haar geheel naar Oost-Afrika verscheept zal worden. Naar men veronderstelt, zijn hierbij 15.000 20.000 man betrokken. De divisie, die is samengesteld uit harde vastbe raden Noord-Italianen, wordt naar men zegt naar Eritrea gezonden om deel te nemen aan de langver beide Italiaanschè actie. Men verzekert echter, dat ondanks dit overhaast zenden van troepen maar schalk Badoglio niet van plan is tot den aanval over te gaan, voordat hij nog meer mannen tot zijn beschikking heeft. Het haastige en geheime vertrek van de nieuwe divisie geeft stof tot allerlei veron derstellingen, daar de generale staf van de divisie gisteren met de Conti Grande is vertrokken. Van daag hebben twee Alpen-regimenten Napels per stoomschip Rosso verlaten en verdere detachementen zullen morgen met de Crispi vertrekken. In officieele kringen zegt men, dat deze nieuwe mobilisatie er op wijst, dat de Italianen een nieu wen aanval over een wijder front zullen inzetten. In het Staatsblad werd vandaag een nieuwe door Mussolini uitgevaardigde wet gepubliceerd, waarbij de vorming van een buitengewone infanteriedivisie om aan de eischen, welke Oost-Afrika stelt, te kun nen voldoen, werd aangekondigd. Deze nieuwe di visie zal de achtste divisie infanterie zijn, welke sinds Maart voor Oost-Afrika werd gemobiliseerd, en een extra-regiment artillerie zal er aan worden 'toegevoegd. Deze voorgestelde mobilisatie omvat eveneens 20.000 25.000 man. De wet is gedateerd 21 Nov. 1935. Een tweede wet kondigt de vorming van nieuwe troepen der fascis tische militie aan, die door officieren van het gewone leger gecommandeerd zullen kunnen worden. Hoezeer de Italianen vreezen, dat de petroleumboy- cot zal worden doorgezet, blijkt uit het feit, dat de regeering niet weet of Albanië in staat zal zijn aan de behoeften te voldoen. Met het oog daarop is een in het Staatsblad gepubliceerd decreet uitgevaardigd, waarbij de Aipa, de Italiaanschè commissie voor Al- baneesche petroleum, gerechtigd wordt een bedrag yan 70 millioen lire uit te geven. Deze commissie staat onder controle van de re geering, daar het een door de staatsspoorwegen in gestelde commissie is. Dit bedrag zal worden aange wend voor het exploreeren en exploiteeren van de Albaneesche gebieden en ook voor den bouw van raf finaderijen. De beteekenis van dit decreet ligt in de haast, waarmede het is gepubliceerd en in het feit, dat liet heden in werking treedt. Het bedrag zal door den minister van financiën aan de A.I.P.A. worden over handigd en het decreet laat doorschemeren, dat een nieuwe som geld beschikbaar zal worden gesteld, zoodra dit bedrag is uitgeput. Het feit, dat Mr. Rickett weer is komen opdagen, heeft de tongen te Rome opnieuw in beweging ge bracht. Hij is te Rome onder een schuilnaam en zijn hotel ontkent ook maar iets van zijn verblijf in de stad af te weten. Naar men mededeelt, zou hij Rome in de vroege ochtenduren hebben verlaten. .(Copyright News Chronicle-A.N.P.) Legers, die elkaar bespieden over een vijf meter dikke prikkeldraad-versperring heen Reuter meldt uit Londen, dat de speciale correspondent van Reuter, die thans het ge bied langs het Suez-kanaal bezoekt, heeft getelegrafeerd, dat de grens tusschen Egypte en Libye thans gevormd wordt door een wal van ongeveer vijf meter breed en ongeveer anderhalven meter hoog. Een ieder, die de grens overgaat, zonder zijn papieren te heb ben laten zien bij de grenswachten, wordt onmiddellijk neergeschoten. Verder patrouil leeren de Italianen voortdurend langs de grens tusschen versterkte posten, die gewa pend zijn met machinegeweren. Dok vliegtuigen patrouilleeren bij voortduring langs de grens, zonder evenwel ook maar een oogen- blik boven Egyptisch gebied te komen. De kwestie van de watervoorziening Is zeer be langrijk. De voornaamste Italiaanschè post Ramla, die te genover den Egyptischen post Solloum ligt, moet het water van grooten afstand laten komen, aange zien de belangrijkste waterput hier aan Egyptische zijde ligt. De put wordt beschermd door een af- deeling Egyptische soldaten. Banghasi doet dienst als haven voor het materi aal, terwijl dé vlootbasis voor Tobrouk ligt. Verder zijn de troepen van fort Maddalena, waar tot voor korten tijd Eritreesche soldaten lagen, door Itali aanschè soldaten vervangen. VAKVERBOND DRINGT AAN OP GRONDWETSHERZIENING. Tal van ingewikkelde problemen vragen om oplossing. Door het arrest van het Hooggerechtshof der Ver- eenigde Staten, waarbij Roosevelt's landbouwsteun- wet is verklaard te zijn in strijd met de grondwet, is een toestand ontstaan, die voor de Amerikaan- sche regeering hoogst onaangenaam is. Reeds sinds een tweetal jaren is aan de boeren een bedrag als steun uitgekeerd van in totaal ruim 1100 millioen dollar, welk bedrag door de fabrikan ten, in den vorm van een heffing op de verwerking van producten, is opgebracht. Nu deze geheele regeling in strijd met de Grond wet blijkt, rijst natuurlijk al direct de vraag of de fabrikanten dit geweldig groote bedrag van de re geering zullen kunnen terugeischen. Een gerechte lijke uitspraak in dien geest zal men zeker trachten uit te lokken. Daarnaast staat men voor het voldongen feit, dat geen steun meer aan de boeren zal mogen worden uitbetaald. Het Ministerie van Finantiën heeft de toeslagrege ling dan ook reeds stopgezet. Een verder gevolg is, dat ook aan de 6000 beamb ten, die voor de uitvoering der wet moesten zor gen, geen salaris meer zal mogen worden uitge keerd. Het baart dan ook groote zorg aan de regeerings- instanties op welke wijze de ontstane moeilijkheden het hoofd moeten worden geboden. Er zijn velen, vooral onder de vakbonden, die op wijziging der grondwet aandringen. Nog afgescheiden echter van het feit, dat dit in Amerika een zeer langdurige en ingewikkelde pro- Onteigening ten behoeve van den weg Noordscharwoude-Niedorper Ver- laat-Mallegatsluis. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ten behoeve van aanleg van den weg Noordscharwoude Niedorper VerlaatMallegatsluis, onder de gemeenten Heerhugowaard en Harenkarspel, ten algemeenen nutte en ten name van de provincie Noord-Holland zullen worden onlt- eigend een aantal perceelen, aangeduid op de grondteekeningen, welke ingevolge arti kel 12 der onteigeningswet ter secretarieën der gemeenten Heerhugowaard en Haren karspel ter inzage hebben gelegd. cedure met zich brengt, is het zeer de vraag, of hier voor de vereischte meerderheid is te verkrijgen. Waarschijnlijker is dan ook dat President Roose velt het in andere richting zal zoeken, b.v. in prijs garanties, premies voor deugdelijke grondexploitatie of wel in het scheppen van federale landbouwcrisis organisaties, zoodat dan elk der 48 staten z'n eigen A.A.A. zou krijgen. Zonder twijfel zal van regeeringswege ernstig wor den getracht om den boeren hun steun zoo spoedig mogelijk weer te hergeven. De moeilijkheid is ech ter, waar de gelden thans vandaan moeten komen. De belangen van Nederland. Bij de beschouwing over de gevallen beslissing komt voor ons Nederlanders, ook nog de vraag in het geding, in hoeverre onze belangen bij deze be slissing van het Hooggerechtshof worden gebaat of geschaad. En dan valt onmiddellijk op, dat het vervallen van de heffing op de inlandsche Amerikaansche oliën als b.v. katoenzaadolie, de import van onze palmolie, vrijwel onmogelijk zal maken, tenzij de invoerrech ten, die met het oog op de eigen heffingen werden verhoogd, in gelijke mate worden verlaagd. Ook de suikermarkt dreigt ongunstig te worden beinvloed. Van groot belang is het dus dat Roosevelt er spoe dig in slaagt een goede, en thans grondwettige, op- 'ossing te vinden voor de plotseling gerezen moeilijk heden. Aan érnstige pogingen zal het zeker niet ontbre ken, temeer waar de campagne voor de Presidents verkiezingen straks zal beginnen en de stemmen der boeren voor democraten zoowel als republikeinen van groote waarde zijn. Treinverkeer en publieke diensten ontwricht. Leger te hulp geroepen. Reuter meldt uit Montevideo: Uit Bue nos Aires, waar sedert een week de bouwvak arbeiders staken, wordt gemeld, dat daar ern stige onlusten zijn uitgebroken. Bij botsingen met de politie werden vijf politie-agenten en één staker gedood en één agent gewond. Hoewel het vakverbond het afkondigen van een al- gemeene 24-uurs-werkstaking had geweigerd, hebben toch werklieden in verschillende beroepen den ar beid gedurene dien tijd stilgelegd. De actie zou dóór agitators zijn gesteund. De politie kreeg bevel krach tig op te treden, teneinde de vrijheid van den arbeid te waarborgen. Het spoorwegverkeer rondom de stad is gestoord en een duizendtal stakende bouwvakarbeiders zijn op weg naar de spoorwegwerkplaatsen, welke door een met machinegeweren bewapende politieafdeeling wor den beschermd. Sommige openbare diensten zijn ont wricht. Nabij Villa Devoto hebben betoogers zich meester gemaakt van een melkt.rein, zij deelden de melk uit en braken een gedeelte van de rails op. Vier wagons werden te Buenos Aires in brand gestoken. De politie- prefect moest de hulp van militairen inroepen om het hoofdbureau van politie te beschermen, zoodat de geheele politiemacht op de bedreigde plaatsen kon worden geconcentreerd. Ishbel MacDonald leidde eertijds de ont vangst van hooge staatslieden en be dient nu in baar herberg de boeren. Zooals we dezer dagen in de couranten hebben kunnen lezen, is Ishbel MacDonald, de dochter van den vroegeren Engelschen minister-president, Ram- say MacDonald eigenares geworden van de histori sche herberg „Old Plow" te Speen (Bushire) en tijdens het jongste weekend stond het in de omge ving der herberg vol met auto's van gasten, die de ongewone sensatie wilden beleven van door een mi nister-dochter te worden bediend. Zij heeft de keukenmeid uit het vaderlijk huis mee genomen en deze gerenommeerde kookster heeft het met haar meesteres j.1. Zaterdag en Zondag razend druk gehad. De kokkin was maar bezig met het roosteren van sneedjes brood en het bakken van ca kes, terwijl mis Ishbel, in haar stemmig „dienstge- waad", steeds ronddrentelde om persoonlijk de be zoekers te bedienen. Jock, de trouwe hond van miss MacDonald, komt eiken gast bij den ingang der herberg tegemoet en wijst hem, om zoo te zeggen, den weg, onder vrien delijk kwispelstaarten. Het is een ware idylle! Onder de hooge bezoekers, die de Old Plow Inn reeds met een visite hebben vereerd, bevond zich de Amerikaansche gezant te Londen, Bingham, met zijn echtgenoote. Op den openingsdag j.1. Zaterdag verscheen de „bazin" des avonds met min of meer plechtig vertoon in de gelagkamer, met de uitnoodiging aan de aanwezigen, om er „ééntje" te drinken op het welzijn van de nieuwe onderneming. Daarna ging ze zelf rond, terwijl de gasten zich van hun zetels verhieven en haar gezondheid, en geluk toewenschten. Ze was nog wat onwennig, toen oude stamgasten der herberg verschenen en onder invloed van de Miss L MacDonald in gesprek met den oudsten stamgast van „Ye Old Plow"-Inn'. Mejuffrouw MacDonald hoopt, dat haar inrichting zich op een druk bezoek zal mogen verheugen, waarin ze zeer ze ker wel niet teleurgesteld zal worden, daar het een niet-alledaagsch verschijnsel is, dat een gewezen premiersdochter op deze wijze in haar eigen onder houd voorziet. macht der gewoonte riepen: „Zooals altijd, juf!" waarop ze natuurlijk moesten vertellen, wat ze dan wel altijd dronken. Maar alles went en zoo ook was miss MacDonald spoedig deze „bedrijfsmoeilijkheden" te boven. Egyptische arbeider door een Engclsch officier neergeschoten. Het Duitsche nieuwsbureau maakt gewag van een betreurenswaardig incident te Caïro. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een Britsch officier op een Egyptischen arbeider geschoten en hem ern stig gewond. Volgens de bladen geschiedde het vol gende: Twee Engelsche officieren die een restaurant in de Foeadstraat verlieten zagen een Egyptischen straat veger scharrelen bij het portier van hun auto. Een van hen trok zijn revolver en schoot op den man, die zwaar gewond neerviel. De menigte, die zich snel verzamelde, nam een dreigende houding aan.'De of ficier hield zich de menigte met zijn revolver van het lijf, en vluchtte terug in het restaurant. De Egyptische'politie sommeerde den officier mee naar de wacht te gaan, doch deze weigerde, waarna hij door de Britsche militaire politie is weggeleid. De Paris Soir meldt uit Caïro, dat de Brit sche officier die op een Egyptischen straatve ger schoot, handelde onder den invloed van sterken drank. Een Engelsche verklaring. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld: Gistermorgen liep eensklaps het gerucht in de stad Caïro, dat een Egyptenaar door 2 Engelsche officie ren zou zijn neergeschoten. Eenige nationalistisché stu enten gingen weer onmiddellijk in staking en de rector stond zelfs toe, dat een deputatie van 3 man hem de reden van de staking kwam uiteenzetten. Inmiddels was van overheidswege een onderzoek ingesteld waaruit bleek, dat 2 Engelsche officieren, die uit een restaurant kwamen, een man verjoegen, die op het punt stond in hun auto weg te rijden. Een der officieren vervolgde den vluchteling een paar honderd yard, waarop een volksoploop ontstond en de officier omringd werd. Dc autodief was inmiddels ontsnapt en de officier zag zich gedwongen de drei gend opdringende menigte met zijn revolver in be dwang te houden. Zijn collega die bij de auto was achter gebleven, zag het gebeurde van verre en kwam nu in den wagen zijn wapenbroeder verlossen. Hij reed kalm en zeer langzaam door de menigte tot bij de plek waar de eerste officier nog steeds stond. Toen deze instapte is de revolver afgegaan. Een Egypti sche vuilnisman, die op het relletje was afgekomen is toen door een schampschot getroffen. De man is gevallen en naar een ziekenhuis gebracht, waaruit hij een uur later reeds weer ontslagen kon worden. Van neerschieten is dus geen sprake geweest. De gemoederen zijn 's middags weer eenigszins be daard, maar eenige studenten zijn in staking geble ven. Geen eenstemmigheid over de aan té nemen houding bij de stemming over het aangeboden accoord. Men meldt uit de Zaanstreek aan de NJt.Ct.: In de vergadering van rekening-courant houders dér firma Schaap te Wormerveer, onder leiding van mr. Mulderije uit Am sterdam belegd, was weinig eenstemmigheid inzake de aan te nemen houding bij de stemming over het aangeboden accoord van 20 pet., welke stemming op II dezer op het parket te Haarlem moet plaats hebben. Besluiten werden daarom niet genomen. Al leen werd den aanwezigen aangeraden te stemmen voor het accoord. Of deze raad zal worden opgevolgd, is nog zeer twijfelachtig en, zooals wij Maandag reeds hebben geschre ven, is het -nog niet zeker, dat de zaak- Schaap tot een beslissing komt op 11 dezer. Een faillissementsaanvrage is dan onvermij delijk het gevolg. De 23 safehouders hebben vergaderd onder leiding van mr. Deenik. Hun werd aangeraden zich buiten het accoord te houden en de zaak aan het gerecht over te laten voor zoover zij zeker wisten en de be wijzen daarvan in handen hadden, dat hun vorde ringen vaststonden, wat uit eigen boekhouding kan blijken. Aan hen, die hun zaken geheel aan de firma Schaap hadden overgelaten en zelf dus niet zoo pre cies van den stand der vordering op de hoogte wa ren, werd aangeraden voor het accoord te stemmen, om te redden wat er nog te redden valt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1