De oorlog in OosÉ-Afrika Het moreel der troepen De meening van krijgs gevangenen Stamhoofden in opstand tegen den Negus? De maaneclips van gisteravond* Om een sigarenbandje. Autobus in Marokko verongelukt. Dc vloten in de Middel- landsche Zee. Oorlogsleveranties van de fa. Morgan Donderdag 9 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGËR 73ste Jaargang. No. 9888 COURANT. Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., 8 PAGINA'S. Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). Dessié, Woensdagavond. Drie Italiaansche militairen, die tijdens de afge- loopen gevechten door de Abessijnen zijn krijgsge vangen gemaakt, zijn vandaag te Dessié aangeko men. Zij hadden geen zolen onder hun schoenen en hun uniformen waren overal tot op den draad ver sleten en gescheurd. Twee van hen, een werktuigkundige en een mi- traillist, werden in een tank gevangen genomen. De derde is pen dokter, die aan het tankcorps was ver bonden. De werktuigkundige zeide, dat hij wenschte, dat de oorlog niet was begonnen. „Ik wou heelemaal niet vechten", zeide hij, „want ik moet mijn ouders, die op leeftijd zijn, onderhouden. Maar ik viel onder de dienstplichtwet. Het moreel der Italiaansche troepen is buitengewoon slecht." Hij sprak met ingehouden adem over den weer- gfcloozen moed der Abessijnsche soldaten. „Zulke strijders hebben wij nog nimmer gezien", zeide hij, „zij vielen ons tallooze malen aan, zwaai den hun zwaarden, speren en bajonetten boven hun hoofd en lieten zich door ons mitrailleurvuur niet van de wijs brengen." „Verscheidenen van hen werden neergemaaid. De anderen stormden voorwaarts, sprongen over loop graven en sloten ten slotte onze troep in, waarop een handgemeen volgde." „Ik zat in een tank, die geen benzine meer had. Wij werden ingesloten en ons werd gevraagd ons over te geven. Wij gaven het op." De behandeling der gevangenen. De gevangenen worden goed behandeld. Def der tienjarige prins Makonnen heeft hun vandaag ter gelegenheid van het Koptische Kerstfeest geschen ken gegeven in den vorm van kleeding, voedsel en sigaretten. Terwijl het moreel der Italiaansche troepen steeds sneller daalt, is de stemming onder de Abessijnsche troepen nog niet zoo goed als nu geweest, De Italianen hebben een poging aangewend om het gezag van den negus te ondermijnen. Italiaan sche vliegtuigen hebben daartoe pamfletten uitge strooid aan het Noordelijk front. De Abessijnen worden hierin opgewekt tegen de opgelegde belastingen op te staan en de zijde der Italianen te kiezen, om op deze wijze de voordeelen der Italiaansche beschaving deelachtig te worden. De keizer antwoordde hier spottend op, dat de Italiaansche beschaving bestaat uit het bombardee ren van Roode Kruis-hospitalen en het gassen dei- bewoners van Tigré, waar de inheemsche troepen op de gevaarlijke posten worden gebruikt. De italiaansche vliegers krijgen langzamerhand respect voor de Abessijnsche scherpschutters. Zij vlogen daarom op groote hoogte boven Debra Ta- bor, met het gevolg, dat hun bommen de stad vol- komen misten en op den bergketen, ongeveer 300 M. verder neervielen. (Copyright News Chronicle—A.N.P.). Abessiniërs vallen aan op twee fronten. Ras Kassa en Ras Sejoem rukken op Ak- soem aan; Ras Desta zet opmarsch in het Zuiden voort. Addis Abeba, 8 Januari (A.N.P.)Vol gens hier verbreide geruchten zouden zich aan het Noordelijk zoowel als aan het Zui delijk front groote gevechten ontwikkelen. In het Noorden zouden de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem gebruik hebben gemaakt van het plotseling intreden van den regentijd om met krach tige afdcelingen hun reeds eerder begonnen opmarsch naar Aksoem voort te zetten. De Italianen zouden zich op verbitterde wijze verzetten en genesteld zijn in blokhuizen, machinegeweerstellingen en terrein versterkingen. Verdere geruchten maken er melding van, dat ook de legergroep van Ras Desta in het Zuiden tot den aanval is overgegaan. De Abessijnen zouden hier straalsgewijze in drie verschillende colonnes opruk ken; de eerste colonne zou optrekken naar Jet, de tweede naar Lugh Ferrandi en de- derde langs de grens van Konya. Ras Desta zou de straalsgewijze aanvalstactiek hebben gekozen om zich te hoeden voor verrassingen op zijn vleugels. Hij zou 60.000 man tot zijn beschikking hebben. Rebellie in Godjam. Binnen enkele dagen door de krachtige inter ventie van de bevolking zelf onderdrukt. Reuter seint uit Addis Abeba: In Godjam, een der provincies, waar de Italiaansche vlie gers den laatsten tijd pamfletten uitwierpen, met aansporingen aan de bevolking, om het juk van het centraal bewind van Addis Abe ba van zich af te werpen, is het inderdaad tot een revolte gekomen. Naar echter verluidt, is de rebellie reeds weer onderdrukt, dank zij de krachtige tus- schenkomst van de inwoners der provincie zelf, die op deze wijze hun trouw aan den negus hebben getoond. Zij zouden aan dedzjas Asfaw, den aanvoerder van Je troepen die uitgezonden waren, om den opsland te bedwingen, de drie hoofdaanstichters hebben uit geleverd, t.w. dedzjas Gasahan, dezjas Hailoe een neef van ras Hailoe, en de zoon van dedzjas Wo- dadjo. De opstand was niet van beteekenis, doch had tot binnenlandsche moeilijkheden kunnen leiden. Hij was niet van pro-Italiaanschen aard, doch 'n uiting van politieken naijver tusschen enkele kleine stam hoofden, die gebruik maakten van den huidigen ab- normalen toestand. In Abessijnsche kringen legt men' er den nadruk op, dat het waarschijnlijk echec van den opstand toont, dat de politieke eenheid des lands veel ster ker is dan velen dachten. De verdediging des vader lands heeft deze eendracht bekrachtigd. Hedenochtend vloog weer een Italiaansch verken ningsvliegtuig over de provincie Wallo in de rich ting van Godjam. Groote Abessijnsche overwinningen. De provincie Tembien heroverd. ADDIS ABEBA, 8 Jan. (A.N.P.) Het hoofd kwartier van den keizer te Dessie heeft he denmorgen een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat gisteren, den Koptischen Kerstdag, de troepen van Ras Seyoem de geheele provincie Tembien hebben bezet, ten Noordwesten van Makalle. De Ita lianen zijn op de vlucht geslagen en hebben een tank en een vrachtauto achtergelaten. Op hun terugtocht hebben zij de kerken, die zij op hun weg ontmoetten in brand gestoken. Zij boden geen tegenstand. Het heeft er allen schijn van, dat de luchtbombardementen thans voor eenigen tijd gestaakt worden. Vandaag is slechts één Italiaansch verkennings vliegtuig gesignaleerd, dat uit Dolo komende, over Waldia in de provincie Yeji vloog en verdween in de richting van Gojjam. De andere Italiaansche vlieg tuigen, die deze week boven Abessijnsch gebied ver schenen zijn, hebben zich er toe bepaald opruiende pamfletten in het Amharisch uit te strooien. Abessijnsche kringen glimlachen echter geamu seerd om deze pamfletten, daar alleen de stamhoof den, en dat nog niet eens altijd, de kunst van het lezen meester zijn, zoodat de uitwerking van de pam fletten minimaal geacht moet worden. Nieuw Abessijnsch protest bij den Vol kenbond. Italianen zouden gifgassen gebruiken. GENEVE, 8 Jan. De Abessijnsche gezant te Pa rijs heeft opnieuw een nota doen toekomen aan het Volkenbondssecretariaat. In deze nota wordt ver klaard, dat de Italiaansche militaire autoriteiten haar „politiek van terroriseering" voortzetten door gifgassen te gebruiken tegen de Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front. Er is geen sprake meer aldus de nota van incidenteele en toevallige ge beurtenissen, maar van een duidelijke en meedoo- genlooze uitvoering van het plan tot uitroeiing van het Abessijnsche volk, zooals de Italiaansche regee ring in de pers heeft aangekondigd. Op grond hiervan richt de Abessijnsche regeering opnieuw het verzoek tot den Volkenbond, een onder zoek te willen instellen naar de nieuwe en herhaalde schendingen van het volkenrecht en de internatio nale verdragen. Geheel onzichtbaar geweest. Zooals in ons nummer van gister gemeld, zou gis teravond, bij gunstige weersomstandigheden, een to tale maan-eclips opgetreden. Het begin der verduis tering werd om 16.49 uur verwacht; om 18.18 uur zou de totale verduistering bereikt worden, die 23 1/2 minuut zou duren en om 20.11 uur zou de maanrand de kernschaduw verlaten. Het weer heeft helaas niet medegewerkt om waar neming van het interessante natuurverschijnsel mo gelijk te maken. Reeds in de morgenuren gaf de bewolking aanlei ding tot pessimistische verwachtingen. Tegen 3 uur werd het in het Westen iets helder der. Dit gaf wel eenige hoop, dat er misschien nog iets te zien zou zijn. Maar tegen 4 uur kwam er een donkere, grijze wolkbank, en om 6 uur regende het zelfs. Even voor 5 uur, is dem aan nog, tusschen een opklaring door, zichtbaar geweest. Zij is echter vrij spoedig geheel verdwenen. Jongen de vingertoppen afgekneld. De jacht op sigarenbandjes door de jeugd heeft te Nieuwveen tot een vrij ernstig ongeluk geleid. Eenige jongens zagen onder een zwaar rooster in het portaal der R.K. kerk aldaar een sigarenbandje liggen. Om het begeede voorwerp in hun bezit te krijgen, werd met vereende krachten het rooster opgetild, de jeugdige G. v. d. B. zou het er wel even uithalen, maar voor hij het bandje op den beganen grond had, lieten de anderen het rooster vallen, met het gevolg, dat den jongen eenige vingertoppen werden afgekneld. Felle koude. In Oost-Siberië en Noord-Zweden. Moskou: Uit Oost-Siberië wordt aan de bladen ge meld, dat aldaar een zeer strenge koude heerscht. In de afgeloopen dagen wees de thermometer tot 60 graden koude aan. Dit is de laagste stand, dien het kwik in dezen winter in dit gebied heeft bereikt. Stokholm: Naar uit het Noordelijkste Lappen- district van Zweden gemeld wordt, zou daar een kou de heerschen van ruim veertig graden. Groote kudden wolven hebben de rendierkudden overvallen. Tot dusverre moeten reeds meer dan 50 rendieren door de wolven zijn verscheurd. NIEUWE KOUDEGOLF IN NOORD-AMERIKA. Chicago. In de noordelijke Mississippi-vallei heeft een nieuwe koudegolf, afkomstig uit Canada, haar intocht gedaan. De temperatuur is lager dan dezen winter nog het geval is geweest. ACHT DOODEN EN 17 GEWONDEN. Door de aanhoudende regens in geheel Frankrijk is de Seine tot het alarmpeil geste gen. Hierboven een beeld van de oevers te Parijs,w aar een partij kisten met flesschen wijn door het water dreigden te worden meegesleurd, maar nog op 't allerlaatste oogen blik in veiligheid konden worden gebracht. Reuter seint uit Marrakesj (Fransch Marok ko) Een autobus die een aantal reizigers ver voerde, is over den kop geslagen en in een ravijn terecht gekomen. Uit den totaal vernielden wagen heeft men de lijken van acht der passagiers geborgen, alsmede zeventien gewonden. Alle passagiers behalve een der gewonden, waren inboorlin gen. Schepen te Gibraltar worden vervangen door oorlogsschepen die voor een kruistocht in den Atlantischen Oceaan vertrekken. Reuter seint uit Londen: Het schijnt, dat de oorlogsbodems, welke, naar de admiraliteit gisterochtend mededeelde, half Ja nuari zullen vertrekken voor een kruistocht, bestemd zijn om de schepen, die van Gibraltar naar huis te- rugkeeren, te vervangen. In officieele kringen wordt medegedeeld, dat de kruistocht van de vlooi, zal plaats hebben in den Atlantischen Oceaan en wel vermoedelijk aan de Iberische kust en niet in de Middellandsche Zee. Men verzekert, dat er geen politieke bedoelingen verbonden zijn aan de verplaatsing der vlooteen- heden. Naar aanleiding van de Fransche vlootbewe- gingen verklaart men niet te gelooven dat deze een gevolg zijn van de recente Britscli-Fransche techni sche besprekingen aangaande wederzijdschen steun in geval van een Italiaanschen aanval op Rritsche strijdkrachten in de Middellandsche Zee. Voortgezet getuigenverhoor voor senaat commissie. Washington. Blijkens de getuigenverkla ringen, welke gister werden afgelegd voor de se naatscommissie van onderzoek naar den handel in munitie, verkochten de maatschappijen, waarbij de heer J. P. Morgan is geïnteresseerd, voordat de Ver. Staten aan den oorlog deelnamen, aan Groot-Brit- tannië en Frankrijk voor een bedrag van 363.000.000 dollar aan handelsartikelen, waaronder ontplofbare stoffen, oorlogsmateriaal, levensmiddelen, kleeding- stiikken, medische en sanitaire artikelen. Door andere verklaringen werd onthuld, dat de deelgenooten der fa. Morgan Groot-Brittanië wezen op de nadeelige gevolgen, dit 't annuleeren van be stellingen geweren ten bedrage van 55 millioen dol lar zouden hebben, daar dit het moreel der Ameri- kaansche ondernemingen, die geweren fabriceeren, zou schokken. Een telegram werd voorgelezen, dat Morgan op 16 Januari 1916 aan zijn filiaal te Londen had gezon den, een voorstel aan Engeland inhoudende om zich de controle te verwerven over de Winchester Repae- ting Rife Cy., die toen in financieele moeilijkheden verkeerde. Een ander merkwaardig geval was, dat Morgan in 1915 voor 194 millioen aan geweren kocht, in hoofd zaak bestemd voor de Britsche en de Russische troe pen. Een „Zeppelin" betaald maar niet geleverd. Turkije vond het in de staatsarchieven. Weenen: Het „Neue Wiener Tageblatt" heeft uit Stamboel bericht ontvangen, dat daar in de staatsar chieven een kwitantie is gevonden voor een bedrag van 100.000 Turksche ponden tijdens den oorlog door Turkije uitbetaald aan Duitschland voor den aankoop van een Zeppelin. De storting is verricht door een zekeren Farold en de onderhandelingen zijn zeer in het geheim gevoerd. Het luchtschip is echter nooit geleverd. De Turk sche ambassadeur te Berlijn is uitgenoodigd, zicli met de Zeppelinfabrieken in verbinding te stollen ter op heldering van deze aangelegenheid. Verstelbare vliegtuigschroeven. Vervaardiging op groote schaal in Enge land voor de nieuwe vliegbooten der Im- perial Airways. De vervaardiging van verstelbare vliegtuigschroe ven in Engeland, welke in 1934 is aangevangen na aankoop van eenige Amerikaansche patenten door de De Havillancf-fabriek, breidt zich steeds uit. De fabri kanten hebben contracten aangegaan, die eenige hon derd-duizenden ponden beloopen. Deze verstelbare schroeven zullen gemonteerd worden op de in aan bouw zijnde 29 vliegbooten, bestemd voor de uitbrei ding van dc luchtlijnen der Imperial Airways, meldt Reuter.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1