Burgemeester C, Mol doet zijn intrede Scha gen-nieuws. Ingezonden stukken. Predikbeurten. Uit onze omgeving. in de gemeente Wijdenes. Een bijzonder hartelijke ontvangst. Gisteren, Woensdagmiddag, heeft do nieuwbenoem de burgemeester van Wijdenes, de heer C. Mol, amb tenaar ter secretarie en gemeente-ontvanger te Scha- gen, zijn intrede gedaan en is de heer Mol met zijn cchtgcnoote op bijzonder hartelijke wijze verwel komd. De geheele burgerij leefde met dit gebeuren mee, van vele woningen wapperde de vlag, met eerepoor ten werd den nieuwen magistraat met zijn familie •het welkom toegeroepen, kortom, men was blij met de gedane keuze en trad met de grootst mogelijke vrien delijkheid den neiuwen burgervader tegemoet. Te ongeveer half 2 werden aan de grens van de ge meenten Blokker en Wijdenes de heer en mevrouw Mol met hunne ouders, die per auto arriveerden, door den loco-burgemeester, den heer Luijt, namens de in gezetenen ontvangen en hartelijk welkom geheeten, die daarbij den wensch uitte, dat het echtpaar Mol zich weldra in Wijdenes thuis zouden gevoelen en tevens de verzekering gaf, dat de burgerij daartoe al le medewerking zou verleenen. Het was ook op deze plaats, onder de opgerichte eerepoort, dat Aagje Rolle Cd., namens de ingezetenen Mevrouw Mol Roggeveen bloemen aanbood, een attentie, waarvoor Mevr. Mol met enkele hartelijke woorden dankte. Met het fanfarecorps „Ons Genoegen" voorop, werd vervolgens een rondgang door de gemeente gemaakt. Allereerst toog men naar Oosterleek, waar bij de o. 1. school balt werd gehouden en waar de nieuwe bur gemeester met zijn echtgenoote door de kinderen wer den toegezongen en ook hier aan Mevr. Mol een bouquet werd aangeboden. Hier werd ook het woord gevoerd door vertegenwoordigers van plaatselijke verecnigingen, welke vereenigingen zich later achter de stoet schaarden. En zoo werd onder de vroolijke muziek van „Ons Genoegen" de tocht door het dorp vervolgd. Overal was groote belangstelling te con- stateeren en werd de familie MolRoggeveen harte lijk toegejuicht. In het gemeentehuis. Tegen 4 uur vulde zich de raadzaal met belangstel lenden. Daar waren o.a. aanwezig de heeren: Oost veen, burgemeester van Blokker; Honijk, burge meester van Venhuizen^ Palenstijn, burgemeester van Schellinkhout, Mevrouw en de heer Loggers, burge meester van Barsingerhorn, de heeren Mr. D. Bree- baart Kz., burgemeester van Zijpe, C. Haringbuizen, oud-burgemeester van Wieringerwaard, W. L. Cor- reljé, eerste ambtenaar ter secretarie te Zijpe, en zeer vele vrienden en kennissen uit Schagen. De loco-burgemeester, de beer Luijt, heette de raadsleden en overige aanwezigen welkom, zich daar bij in 't bijzonder wendende tot de familie Mol en Rog geveen. Spr. deed vervolgens voorlezing van het in gekomen bericht, meldende de benoeming van den heer C. Mol tot burgemeester van de gemeente Wijde nes en deelde mede, dat van den Commissaris der Koningin bericht was ingekomen dat de heer Mol dé vereischte eeden had afgelegd. Nadat de nieuwe burgemeester was binnengeleid, heette de lieer Luijt hem namens het gemeentebe stuur van harte welkom. Spr. wees er op, dat in ver schillende gemeenten op het bericht van de benoe ming van een burgemeester verschillend wordt ge reageerd. Vaak is er groote spanning, onrust, enthou siasme en ook wel strijd. In de gemeente Wijdenes was van dit alles geen sprake, men wachtte kalm en rustig de benoeming af, namen van sollicitanten uit de gemeente werden immers niet genoemd en voor de candidaten die men hoorde noemen bestond geen voorkeur. Kalm werd dan ook het bericht van uwe benoeming dan ook vernomen, wij kenden u niet, hoe wel wij jaren lang de familie Mol hebben gekend en wij in onze herinnering hebben bewaard de eerste generatie, terwijl wij uw vader als tweede generatie hebben gekend als een degelijk ambtenaar cn dit ons thans deed hopen dat u zou bezitten de nauwgezet- Oieid en groote plichtsbetrachting van uw vader. De berichten dat u in Schagen bekend staat als een uitstekend ambtenaar, iemand met liefde voor zijn werk, zin voor studie en waarom vele vrienden daar u noode zien heengaan, deze berichten gaven ons hoop, dat wij als burgemeester zouden krijgen een kalm, eenvoudig, maar degelijk mensch. Onze eerste kennismaking sterkte ons in die verwachting. Spr. wijst er dan verder op, dat men zich in Wij denes niet gauw geeft, maar dat als men een beroep op samenwerking doet, die samenwerking ook alge meen is en ook in dit geval, nu het de ontvangst van onzen nieuwen burgemeester betrof, was die samen werking van de 10 vereenigingen die hier gevestigd zijn groot en vandaar dan ook dat deze spontane, hartelijke ontvangst kon plaats vinden. Spr. deelt dan verder mede, dat hij gedurende 4 maanden het burgemeestersambt heeft waargenomen, dat hij dit gedaan had in het belang der gemeente, ter bevordering van de rust in Wijdenes en dat hij daarin was geslaagd dank zij de medewerking van de wethouders, raadsleden, ambtenaren en onderwij zend personeel. Het doet, spr. thans genoegen dat de nieuwe burgemeester zijn intrede doet, hij wenschte hem van harte geluk met zijn benoeming en hoopt dat die benoeming zal zijn in het belang der gemeen te en tot genoegen van den Burgemeester. Met dien wensch omhangt spr. Burgemeester Mol het ambts lint en reikt hem de voorzittershamer over. Spr. wijst daarbij nog op de problemen die in dezen moeilijken tijd opgelost zullen moeten worden, hoopt op een vrachtbare, eerlijke samenwerking, tot heil van de gemeente Wijdenes en eindigt met den wensch dat de heer Mol langen tijd burgemeester van Wijdenes zal zijn en dat de heer en mevrouw Mol zich in Wijdenes spoedig thuis zullen gevoelen. (Applaus.) De nieuwe burgemeester spreekt. De burgemeester, de heer Mol. neemt vervolgens hot woord en zegt ongeveer het volgende: Mijnheer de loco-burgemeester, heeren leden van den Raad, Allereerst past het mij op deze plaats mijn oprech ten dank te betuigen aan Hare Majesteit de Ko ningin voor de benoeming tot Burgemeester - te vens Secretaris - van de gemeente Wijdenes, aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan Zijn Hoogedelgestrenge den Commis- «nissaris der Koningin in Noord-Holland, die mij voor deze benoeming hebben voorgedragen. U, mijnheer de loco-Burgemeester, wil ik gaarne dank zeggen voor Uw vriendelijke woorden tot mijn vrouw en mij gericht. Door ziekte van mijn voorgan ger, de heer De Goede, is de dagelijksche leiding van deze gemeente langen tijd toevertrouwd geweest aan de zorgen van de wethouders, waarbij deze werden gesteund door den Raad. Het is voor U en Uw voor gangers, de heeren Haringhuizen en Bruin, geen ge makkelijke taak geweest, voor welker volbrenging ik U gaarne hulde breng. Den heer De Goede dank ik voor hetgeen door hem in het belang der gemeen te werd volbracht en wensch ik een volledig herstel toe. Wij beleven thans een tijd van ernstige economi sche ontreddering, waarvan de gemeenten den te rugslag ondervinden. De moeilijkheden, waarm de land- en tuinbouw verkeeren, zijn ook mij niet onbe kend. De teruggang van de producten-prijzen is voor menig klein bedrijf noodlottig. Werkloosheid onder de arbeiders en de daarmede gepaard gaande uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening hebben menige gemeente haar zelfstandigheid gekost. Dat de gemeente Wijdenes haar zelfstandigheid heeft kunnen behouden strekt haar bestuurders tot eer. Van harte hoop ik, dat deze toestand zal worden be stendigd, waarvoor ik zeker mijn best zal doen. Den eersten tijd zal ik mij moeten inwerken in de plaatselijke toestanden, waarbij ik meen te mogen rekenen op Uw steun en in het bijzonder op dien van de wethouders. Ook vertrouw ik op een aange name samenwerking met het onderwijzend personeel van de beide scholen en met de ambtenaren der ge meente. Gaarne doe ik een beroep op de medewer king van de Pers, die door het geven van een zake lijke en juiste berichtgeving in zoo belangrijke mate kan bijdragen tot de goede verstandhouding in de gemeente. Wij staan nu weer aan het begin van een nieuw jaar, dat voor de gemeente en voor mij een nieuw tijdperk inluidt. Het is een oud gebruik, dat men- schen elkaar bij een jaarwisseling ^lle goeds toe wen sch en. Ik geef U gaarne de verzekering, dat mijn echt genoote en ik van goeden wille zijn en dat wij ho pen, spoedig aan Uw gemeenschapsleven deel te nemen. Wij zullen allen kunnen instemmen met hetgeen onze Minister-President Dr. Colijn in zijn Nieuw jaarsrede heeft gezegd: „Het is de eendracht, die machtig maakt, het is de tweedracht, die verzwakt en verstrooit." Laten wij met dezen geest bezield, hot nieuwe tijdperk ingaan. Hiermede verklaar ik het Burgemeestersambt van de gemeente Wijdenes te aanvaarden. (Applaus). De heer Ham, wethouder, heet den heer en Mevr. Mol, namens den Raad van harte welkom en deelt mede, dat hij 16 jaren geleden lid van den Raad is geworden en September 1.1., wethouder, om te wer ken in 't belang van 't algemeen. Spr. zegt gaarne alle medewerking toe, o'm gezamenlijk op te trekken in 't belang van de geheele gemeente. Daartoe treedt de burgerij van Wijdenes u gaarne met sympathie te gemoet en spr. hoopt op de samenwerking van den heer en Mevr. Mol te mogen rekenen. Burgemeester Mol zegt blij te zijn met deze vrien delijke tegemoetkoming en hoopt dat de steun en sa menwerking zullen mogen strekken tot verbetering van den huidigen toestand.. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de heer Mol deze raadsvergadering. Het niet-officieele gedeelte. Onmiddellijk wordt ons evenwel medegedeeld, dat in het café Leegwater gelegenheid zal worden ge geven den nieuwen burgemeester toe te spreken of te complimenteeren. En van die gelegenheid is wel een zeer ruim ge bruik gemaakt. Vele ingezetenen kwamen met een stevigen handdruk de familie Mol geluk wenschen, weer anderen voerden het woord. Zoo sprak de heer Honijk, burgemeester van Venhuizen, namens zijn collega's van Blokker en Schellinkhout, wees op cle vele zaken die Wijdenes en Venhuizen gemeenschap pelijk moeten oplossen, hoe zij lief en leed met el kaar declen en hoe hij hoopt en verwacht 'n prettige samenwerking. De heer Mr. D. Breebaart Kz., voorzitter van de onderafdeelin'g „Hei Noorden van den Ncd. Bond van Gemeente-ambtenaren, verheugde zich over de benoeming van een vakman tot burgemeester, sprak zijn spijt uit over het heengaan van den penning meester zijner vereeniging, roemde de groote werk kracht van den heer Mol en was overtuigd dat de gemeente Wijdenes niet tot de noodlijdende gemeen ten zou komen behooren, omdat de lieer Mol op goede wijze de touwtjes bijeen weet te houden. Spr. wees er op, dat bij den heer Mol eerst komt plicht en eerst daarna recht en hoopte dat de heer Mol in zijn nieuwe gemeente zou innemen de plaats die hein toekomt en clat weldra de burgerij dier ge meente er van doordrongen zal zijn een goed bur gemeester te bezitten. De heer G. G. Loggers, Barsingerhorn, schetste als goede vriend de uitmuntende hoedanigheden van den heer Mol, een rechtschapen mensch in den bes ten zin van het woord. De heer Buis, vertegenwoordiger van den Neu tralen Tuindersbond, riep de steun en medewerking van den nieuwen burgemeester in. De heer Rempt sprak namens een zevental plaat selijke vereenigingen en hoopte op belangstelling voor deze vereenigingen. De heer R. Brugman, voorzitter van de kegelclub te Schagen, bood den scheidenden secretaris een Fransche kleurets aan. Een bijzonder aardig vers werd voorgedragen door den heer P- Singer, voorzitter van de IJsclub en waarbij deze een pas benoemde burgemeester vergeleek met iemand die voor 't eerst op schaatsen is. Mr. Dr. Buiskool uit Schagen wees er op, dat hij de gemeente Schagen niet officieel vertegenwoordigt, immers hel gemeentebestuur van Schagen heeft het zich niet tot gewoonte gemaakt, zich hij dergelijke ge legenheden te doen vertegenwoordigen walleen de gemeentebode was aanwezig) doch de aanwezigheid van vele vrienden en kennissen uit Schagen mag voor den heer en mevrouw Mol voldoende bewijs zijn, dat die vele vrienden en kennissen zich ver heugen over deze verdiende benoeming. Spr. roemt de groote hulpvaardigheid en de eenvoud van den heer en mevrouw Mol en geeft de burgerij van Wijdenes de verzekering, dat men niet aan gesloten deuren zal kloppen als men hulp en steun van de familie Mol wenscht. Wat het vereenigingsleven betreft, de heer Mol kent het klappen van de zweep, hij is een groote stuwkracht voor het vereenigingsleven en spr. roept het echtpaar Mol dan namens alle Scha- ger vrienden van harte toe. het moge U goed gaan. Onder het genot van een kopje thee en een sigaar bleef men op deze wijze nog eenigen tijd bij elkaar, zich eenerzijds verheugende over dc goede roep die er vanuit Schagen van den nieuwen burgemeester van /Wijdenes uitging, anderzijds betreurende het heengaan van goede vrienden, doch tevens zich ver heugende over deze burgemeestersbenoeming. In het antwoord op het laatste ingezonden stuk van den heer P. Wildeboer verzoek ik U nogmaals om eenige plaatsruimte; bij voorbaat betuig ik U mijn dank. Aangezien het den heer W. blijkbaar niet te doen is om gerechtvaardigde critiek op hetgeen ik tijdens mijn lezingen heb medegedeeld, maar hij. zijn uit eenzettingen min of meer denkt te gebruiken als kapstok voor zijn politiek-economische opvattingen, zal ik niet verder ingaan op hetgeen de heer W. meent, dat ik moet doen en laten. Waar de heer W. bovendien in zijn artikel zegt dat hij heel goed weet welke mijn instructies zijn „van boven af", is het nutteloos en onnoodig hem hierover verder in te lichten. Met dc meeste hoogachting, De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. ALG. VERG. HENGELSPORTVER. „DE BAARS". Bovengenoemde vereeniging vergaderde gister avond ten lokale Bontes. Het was reeds tegen negenen als voorzitter Pronk de vergadering opende, tevens de wensch uitspre kende, dat de besprekingen in het belang der ver eeniging moge zijn. De heer Pronk deelt voorts mede, dat de feestcommissie mededeeling heeft gedaan dat zij het voornemen heeft op 6 Juni a.s. een feestavond te houden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan en dat daags daarna een nationaal concours zal worden gehouden. Pogingen zijn door het bestuur aangewend om eenige reductie te krijgen op de pachtsom voor het vischwater Valkoog, liet is jammer genoeg bij po gen moeten blijven, aangezien het polderbestuur op het verzoek afwijzend heeft beschikt. De notulen der vorige vergadering worden na een kleine opmerking onder applaus goedgekeurd. Punt drie der agenda, prijsvisschen, is aan de orde. Het bestuur stelt voor, daarvoor tien gulden uit te trekken, maar kan het niet lijden, wegens de achteruitgang van het ledental. Voorgesteld wordt de wedstrijd te houden op 26 Januari a.s. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Als prijzen zul len op voorstel van den heer Brantcnaar Jr. worden aangekocht medailles of speldjes. Het Bestuur stelt voor, om den wedstrijd te hou den in de Schagersloot nabij Tolke. Aangenomen. In tegenstelling met vorige keeren zullen nu in- plaats van vijf, zes half uren worden gevischt met eigen controle. Een en ander uit een ooogpunt van bezuiniging. Voorstel tot uitbreiding van de jubileum-commis sie. Thans hebben zitting de heeren Pepers, Lutje- harm en De Vries. Voorgesteld worden voor deze uitbreiding de heeren M. Roggeveen, P. Keuris en C. Bontes. Overgegaan wordt tot stemming en wor den bovengenoemde-heeren gekozen. De voorzitter verzoekt den heer De Vries om eeni ge toelichting te geven op den te houden feestavond en vischwedstrijden. Na deze uiteenzetting, welke kort maar krachtig geschiedde, kwamen eenige bezwaren naar voren. De heer Brantenaar Jr. wilde de commissie advies geven om het programma niet op één, maar op twee Zondagen te houden. De commissie zal een en ander onder de oogen zien. In de Rondvraag brengt de heer Dc Jongh ter berde dat hij wegens stecnen gooien der leden bij den laatst gehouden hengelwcdstrijd is gehinderd. Voorzitter zegt, dat als het weer voorkomt, het lid niet meer mee mag hengelen, daar een en ander in strijd is met de sportieve opvattingen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter deze vergadering, onder dankzegging voor de aangename besprekingen. NATIONAAL CRISISCOMITE. In verband met het vertrek van den heer C. Mol. is voor het tijdvak, hetwelk 't nationaal crisiscomite nog functioneert, tot lid cn secretaris benoemd de heer J. J. de Vries, Torcnplciu alhier'. Progrqmma voor Zondag 12 Jan. 1936. Schagen 2—Zeemacht 1, 10 uur. J. Everts P. Boon A. Slikker Jb. Molenaar J. Weeland P. Boontjes W. Rus H. Voenstra P. dc Vries D. Ruig G. Paulusma Res.: P. Kistcmaker, S.S. Schagen 3—Petten 2. T. Bijpost J. Broer J. Franzen T. Moransart. M. Slikker J. v. d. Oord P. Kistemaker P. Schoorl S.S. Jb. Broersma .1. Gelder Res.: H. Naber, J. Boontjes, G. Boontjes JKz., G. Koch. Helder li—Schagen a, 10.15 uur. J. J. Slikker A. Molenaar G. Schouten C. Slikker P. Timmerman G. Zwaan P. Slik J. Schram C. de Jager A. v.d. Pijl ,J. P. Wit Helder e—Schagen b, 11.30 uur. J. Oostwouder W. Geerts J. Slikker P. Dekker G. Anneveldt K. Klaijer Jb. Molenaar J. v.d. Ben J. Heemsbergen R. v. Haren Res. P. Hofland, N. Prins. S. Vries. Vertrek per bus 9 uur vanaf café Roobol Heeren, Maandag 1.1. hebben wij gezellig getraind; de opkomst was heel aardig. Komt U Maandag a.s. ook? Afberichten voor de elftallen zoo spoedig mogelijk aan V. Vlottes, Schagen, ZONDAG 12 JANUARI. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, nam. 7 uur, Ds. Eikema. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds JEikema. Be vest. van Kerkeraadsleden. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10. uur, Ds. Vorstman. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur. Ds. Witkop. Aartswoud, voorm. 10 uur, Ds. Rijkx. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Reddingius. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7-30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer H. Smit. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Be vestiging van Kerkeraadsleden. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. M. v. Wichen. Zang. Julianadorp, nam. 7.30 uur, Ds. M. v Wichen Oude Niedorp, nam 7 uur, Ds. Van Dijk. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Eenigehburg, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kam. Bevestiging Kerkeraad. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. Den Oever (Kapel), nam. 7.30 uur, Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Hoogenhuijze van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur de heer L. Schut van Winschoten. LANGEND IJ K Gepensionneerd. Aan den heer A. van der Velde, oud-molenmeester van het Geestmer Ambacht is, naar wij vernemen, een uitgesteld pensioen verleend van f 168 per jaar. Nader wordt ons uit goede bron meegedeeld, dat de gemeentebesturen van OudkarSpel, Noord- en Zuidscharwoude zich tot Ged. Staten zullen wenden met het verzoek de gemeente Broek op Langendijk aan de hand van het daaromtrent bepaalde in de Gemeentewet, op te dragen, een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met eerstgenoemde gemeenten tot gezamenlijke exploitatie van de U.L.O.-school, Waar de gemeente Broek op Langendijk, die verre weg het grootste aantal leerlingen voor de U.L.O.- school levert, niet goedschiks tot samenwerking wenscht te komen, is het maar te hopen, dat zij van hooger hand daartoe wordt verplicht. Veel katten en honden zijn aan Langendijk door auto's overreden, als gevolg van de vele steeg jes, waaruit'zij pardoes te voorschijn kwamen. Gis teren werd echter een mooie hond van den heer C. de Boer overreden door de vrachtauto van den heer Bras uit Noordscharwoude, toen het dier midden op den weg liep. Kon meer voorzichtigheid het leven van dit dier niet hebben gespaard? Te Oudkarspel werden Woensdag twaalf dienst plichtigen voor de lichting 1937 ingeschreven. Te Oudkarspel gevonden: Een dames-polshorloge en een broche. Inlichtingen bij den gemeente-veld wachter. Te Noordscharwoude: gevonden een gouden da- mespolshorloge. Inl. verstrekt de gem.-veldwachter. NOORDSCHARWOUDE. Dienstplicht. Voor de lichting 1937 zijn ingeschreven 15 dienst plichtigen, waarvan twee broederdienst. Jeugdige werkloozen. In dc commissie van jeugdige werkloozen zijn be noemd de heeren A. Oosterlee, H. Verburg en A. Kep- pel, resp. als corr. der arb. bemiddeling, werkgever cn werknemer# WARMENHUIZEN Woensdagavond werd in cle zaal van den heer Wester een voordracht met films gegeven, door het Landbouwkundig Bureau van de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij uit Amsterdam. De zaal was flink bezet. De voorz. van de tuinbouwver. „De Noord" heette het bestuur van „de Noord" en van den L.T.B. harte lijk welkom, en in 't bijzonder den spreker van de zen avond, den heer H. Balk, die ons iets zal ver tellen over Kalibemesting in den tuinbouw. Voorz. deelde tevens mede dat op 15 Jan. a.s. een cursus zal boginnen in het café van den heer K. Wit, over plan tenziekten, te geven door den heer van Herwijnen, uitgaande van de tuinbouwver. „de Noord" en L.T.B. Hierna verkreeg spr. het woord en gaf een uiteen zetting over bemesting. Dit wordt op verschillende manieren gedaan. Buiten de gewone bemesting van stalmest, compost, slik enz. is. tegenwoordig veelvul dig het gebruik van kunstmest. De kunstmest is bui tengewoon goed, wanneer het harmonisch wordt toe gepast. Sommigen zeggen dit jaar eens wat kali, volgend jaar wat ammoniak of iets anders. Dit is geen volledige bemesting zegt spr. Volledige bemes ting is slikstof, phospborzuur, kali en kalk. Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting over kalibe mesting op klei. Aan cle gewassen is het duidelijk waarneembaar, wanneer zij gebrek hebben aan patent kali, o.a. bij aardappelen de diepnervighcid en het donkergroene blad, bij de kool ontstaat branderig heid en bij uien, deze krijgen doode punten. Dit zijn kenteekens bij gebrek aan kali. Ook werd aanbevolen het lcalizout 40 pet. Dit moet echter vroegtijdig wor den uitgezaaid, omreden de chloordeelen tijd moet worden gegeven uit te trekken. Verder gaf spr. nog een uiteenzetting over onkruidverdelging met gema len kainiet. Dit is een buitengewoon goed middel, maar moet oordeelkundig worden gebruikt. Tevens geeft men buiten de verdelging van onkruid een goe de bemesting. Het moet worden uitgestrooid over dauwnatgras bij helder weer. Na de pauze werd ons aan de hand van de Agfa- smalflim vertoond het winnen van kalizouten. Hoofdzakelijk wordt dit gewonnen in Duitschland en Elzas-Lotha ringen. Eenorm groote fabrieken en kalimfinen kregen we te zien. Na het winnen echter moet het nog verschillende behandelingen onder gaan voor het voor verzending en gebruik gereed is. Ook heeft spr. ons nog een naar komische films la ten zien. buitengewoon doeltreffend, waarin het ge bruik van kali tot uitdrukking kwam. Aan het einde van deze vertooning komende, beval spreker het ge bruik van kali ten zeerste bij de bezoekers aan en tevens dank brengend voor de belangstelling. Tot slot dankte voorzitter voor de sympathieke en tevens leerzame avond die hij ons heeft verschaft en hoopte den heer Balk nog eens in ons midden terug te zien.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2