Voordeelen der particuliere wapenindustrie Vroolijke avond ConsultatiebureauZuigelingen te Tuitjenhorn. Groot Bal Brand te Winkel. Opstanden in Oost-Siberië. Ongeveer 2000 personen gearresteerd. Het bombardeeren van de Zweedsche ambulance. Politie belegert vijfvoudige moordenaar. De moeilijkheden in de Engelsche mijn-industrie. DE ACTIE DER CITAX-CHAUFFEURS OP HET MUNTPLEIN. Advertentiën. Julianadorp. Zondag 12 Januari A KOSSEN. Een weerzinwekkend proces. Desbcns als lid van de Fransche balie geschrapt. Marktberichten. Gisteravond is een klein burgerwoonhuis staande aan den Dijk, en eigendom van het Burgerlijk Arm bestuur, in vlammen opgegaan. Het perceel was be woond door den heer Van Riesen. Z IJ P E ST.MAARTENSBRUG. Woensdagmiddag werd op de Algemeene Begraaf plaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer H. Veuger. Hoezeer de overledene in wijden kring geacht en bekend was, bleek wel uit de groote schare belang stellenden die was opgekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren Ds. Tinholt en G. v. d. Sluijs, voorzitter van het Algemeen Armbestuur, die den overledene schet sten als een beste man en vader, een goed vriend en een ijverig werker. Met dankbaarheid werd door den heer v. d. Sluijs mede herdacht hetgeen de heer Veuger als boek houder van het Algem. Armbestuur, welke functie hij tal van jaren met ijver, trouw en nauwgezetheid heef tvervuld, voor deze instelling had gedaan. Met treffende woorden, die getuigden van groote dankbaarheid jegens den overledene, dankt de heer Grin, namens de familie, de aanwezigen voor hun belangstelling en deelneming. WIE II IN OERWAARD Alhier Is opgericht een damescomité ter voorberei ding van de Ned, Herv. Vrouwenclub. De bedoeling is om in onze gemeente het kerkelijk leven iets meer op te wekken. Aan Ds. Enklaar van den Helder is verzocht om hier in de loop der volgende week een voordracht te willen houden in de Ned. Herv. Kerk, welk verzoek door zijn Wcleerw. is aangenomen. De juiste datum zal nader per advertentie worden bekend gemaakt. ANNA PAULOWNA Ter vervanging van mej. Oudshoorn, die wegens ziekte haar functie niet kan waarnemen, is tot tij delijk onderwijzeres aan school III (Oostpolder) be noemd mej. E. Vorstman. In aansluiting op het gisteren geplaatste be richt over de benoeming van den heer G. 't Hart, tot hoofd eener school te Hilversum, kunnen we nog melden dat deze benoeming geschiedde uit ruim 100 sollicitanten. De heer 't Hart was tevens geplaatst op de lijst van bij voorkeur benoembaren voor hoofd der school te Leiden. Hij heeft echter thans z'n sol licitatie naar Leiden ingetrokken en de benoeming! te Hilversum aangenomen. BREEZAND. De Spaansche schatgraver. Ongeveer drie jaar geleden was 't de heer Borst die hier „verblijd" werd met een schrijven van den „Spaanschen schatgraver", thans kreeg de heer Beerse uit Spanje een soortgelijken brief. Was de eerste in het Duitsch gesteld, de brief aan den heer Beerse was in gebrekkig Hollandsch, en aan de ge maakte fouten zouden we zeggen, toch ook door een Duitscher geschreven. Het verhaal is nog steeds het zelfde. De man zucht nog alsmaar, in de gevangenis, heeft ergens een koffer met een geweldig bedrag staan en wie hem helpt, krijgt daar een derde deel van. De rest van 't verhaal besparen we den lezer maar, t' is alles larie en we begrijpen niet hoe de man het in z'n hoofd haalt het toch nog weer eens te probeeren hier, waar we toch zeker te nuchter zijn om op zulke onzin in te gaan. Of wijst de hard nekkigheid van optreden er op, dat er ook nog wel eens menschen zijn, die zoo dom zij£ terug te schrijven? Bovengenoemd consultatiebureau, uitgaande van de Commissie voor Kinderhygiöne, is het jongste van de vele tientallen consultatiebureaux, die op het oogenblik in de provincie N.-Holland werkzaam zijn. Gevestigd in het Patronaatsgebouw, wordt het bureau beheerd door de afdeeling Warmcnhuizen- Tuitjenhorn van het Wit-Gele Kruis, welke afdeeling ook het initiatief tot de stichting van het bureau heeft genomen; de leiding is in handen gegeven van Dr. Groenhart en Dr. van Hesteren, terwijl op de zittingsuren assistentie wordt verleend door de wijk zuster van het Wit-Gele Kruis, die ook het huis bezoek zal doen. De zittingen worden gehouden; door Dr. Groenhart des Vrijdags en wel de tweede en vierde Vrijdag van de maand, van half drie tot drie uur, voor het eerst op 10 Januari a.s.; door Dr. Van Hesteren des Woensdags, en wel de eerste en derde Woensdag van de maand, op hetzelfde uur, voor het eerst op 15 Januari. Het zal niet noodig zijn, de moeders nog eens te wijzen op het groote belang, dat een regelmatige controle van de zuigelingen voor de gezondheid be- teekent: dit is langzamerhand wel algemeen bekend. Wel moet ik er nog even de nadruk op leggen, dat het bureau niet bestemd is als spreekuur voor zieke kinderen; voor zieke kinderen moet op de gewone wijze geneeskundige hulp ingeroepen worden. Maar verder kunnen alle kinderen, tot den leeftijd van anderhalf jaar, kosteloos aan het bureau worden in geschreven en laat ons hopen, dat vele moeders van deze gelegenheid gebruik zullen maken' en hun steentje bijdragen om de gezondheid van hunne klei nen zoo goed moegelijk te doen zijn! A. TEN BRUGGENCTE. Prov. Kinderarts. Bergen, N.-H., Januari 1936. Eenige honderden personen gearresteerd en met gifgas terechtgesteld. Tokio. Uit Hsingking worden berichten ontvan gen over talrijke Sovjet-Russische samenzweringen in Oost-Siberië. Ongeveer 200 bomaanslagen zouden zijn gepleegd op spoorwegen en militaire objecten. Ook wordt bericht, dai in het Baikal-gebied een opstand onder de boeren zou zijn uitgebroken, even als te Nersjinsk, Chabarowsk en Wladiwostok, In het algeloopen jaar zouden deze opstanden meer dan 300 dooden hebben geëischt. Eenige honderden personen zouden zijn gearresteerd en met gifgas te rechtgesteld. Orde te Buenos Aires hersteld. Buenos Aires: De orde is hier geheel hersteld. De staking van de metselaars blijkt door de communis ten te zijn geinspireerd. Er zijn ca. 2000 personen ge arresteerd, o.w. de voornaamste vijf leiders. Het ver keer functionneert weer normaal. Moordcomplot ontdekt. De politie te Buenos Aires ontdekte, naar Reuter meldt, een complot, dat ten doel had den gouverneur Fresco, van dof provincie Buenos Aires, te vermoorden. Zij arresteerdè vier personen, o.w. een leider der ra dicale partij. Nog steeds stijgt het aantal slachtoffers. Reuter seint uit Addis Abeba: De lijst van slachtoffers van het bombardement van de Zweedsche ambulance is vermeerderd met een Abessijnschen ziekendrager, die in hot ziekenhuis te Addis Abeba is overleden. Een andere Abessijnsche ziekendrager, die eveneens te Addis Abeba wordt verpleegd, heeft den lof gezon gen van den moed van de Zweedsche geneesheeren, die onder het bombardement foto's namen, en vooral van dr. Hylander. Deze ziekendrager bevond zich bij Hylandcr en gaf hem den raad een schuilplaats op te zoeken, maar Hylander weigerde zulks, totdat er een bom vivl, die hen beiden verwondde. Dr. Svensson droeg de gewonden onder een boom en op dat moment werd Dundstrom zwaar gewond. Deze ziekendrager verklaart evenals alle andere getuigen, dat de am bulance tenminste drie kilometer van het kamp van ras Desta was verwijderd. Als de verklaringen van dezen ziekendrager betrouwbaar zijn, moet ras Desta zich op het oogenblik iets ten Noordwesten van Dolo bevinden, tenzij hij zich sinds 31 December heeft ver plaatst. Een Duitsche ambulance naar Abessinië. Uit Berlijn wordt gemeld: Naar inen hier vernoemt heeft het Duitsche Roode Kruis het plan, om bij te dragen aan hot werk van het internationale Roode Kruis in Abessinië, door een ambulance uit te rusten en deze met artsen, ver plegers en geneesmiddelen naaV Abessinië te zenden. De besprekingen tusschen het internationale Roode Kruis-comité en het Duitsche Roode Kruis zijn nog gaande. Men wijst er hier met nadruk op, dat een zenden van een ambulance naar Abessinië geenszins betec- kent, dat men stelling neemt voor Abessinië. Drama in een Belgisch dorp. Inwoner schiet zijn vrouw en vier kinderen dood. Brussel. Woensdagmorgen heeft een in woner van Hel, een in de nabijheid van Brus sel gelegen plaatsje, met revolverschoten zijn vrouw en vier kinderen gedood. Toen dc moordenaar door de politie zou worden gear resteerd, vluchtte hij naar het dak en be dreigde van daar de voor het huis staande menigte met zijn vuurwapen. De politie heeft voorloopig het huls omsingeld. De belegerde moordenaar in arrest. Nader uit Brussel: In strijd met de eerste berichten uit Hal omtrent den daar gepleegden moordaanslag, blijkt, dat de kinderen niet het slachtoffer zijn geworden. Zij wer den levend en wel gevonden in een kamer, waar do moordenaar zé had opgesloten. Zooals reeds gemeld, had de man zich op het dak verschanst, vanwaar hij de gendarmes met dakpannen bekogelde. Nadat liij nog een poging in het werk gesteld had om de hand aan zich zelf te slaan, gaf hij zich over aan de politie, die zich van traangas had bediend om den man meester te worden. Voorstellen in zake loonsverhooging bo- sproken. Londen: De mijneigenaars hebben een bespreking gehad met een deputatie der mijn werkersfederatie. Bij deze gelegenheid heb ben de werkgevers de in de verschillende mijndistricten geformuleerde voorstellen in zake een loonsverhooging toegelicht. Vervolgens hebben' de partijen een bespre king gehad met den minister voor het Mijn wezen. Omtrent het resultaat der conferentie is niets bekend geworden. TREIN IN POLEN ONTSPOORD. Een doode, 26 gewonden. Warschau. Tengevolge van het ontsporen van een trein op de lijn Wilno-Molodeczno zijn vier wa gons vernield. Een reiziger werd gedood, 26 anderen werden gewond. Sir Herbert Lawrence voor de Britsche Commissie van Onderzoek. Gisteren is Sir Lawrence, president-commissaris van dc bekende Engelsche wapenfabriek Vickers Armstrong Ltd., gehoord door de Britsche Koninklij ke Commissie tot onderzoek naar den particulieren aanmaak van. wapens. Sir Lawrence ontkende, dat Vickers Ltd. in betrek king zou staan tot een internationaal hcwapenings- cartel, welke verklaring werd bevestigd door den hoofdaccountant Reid Young. Verder deelde hij me de, dat de bekende Sir Basil Zaharoff sinds 1924 op geenerlei wijze meer bij Vickers was geinteresseerd. Opmerkelijk was zijn verklaring dat Vickers Ltd. er in geslaagd was een luchtafweergeschut te maken dat zijn weerga tér wereld niet vindt en waarnaar groote vraag in het buitenland bestaat. De eigen Britsche regeering echter bestelde deze afweerkanon- nen nog niet. Vorder zette Sir Herbert uitéén wa&rom z.i. slechts de particuliere wapenindustrie voldoende zekerheid kon geven, steeds de meest moderne wapenen te leveren. Het ontbreken van de concurrcntieprikkel bij het staatsbedrijf zou onze bewapening hopeloos ten ach ter doen zijn. Als er wapens noodig zijn, meende Sir Herhert, is het veel beter voor Engelands weerkracht, om groo te particuliere wapenindustriën te bezitten, daar een staatsmonopolie onverbiddelijk zou leiden tot het fa- briceeren van oud roest en inkrimping der produc tiecapaciteit, waardoor in tijd van oorlog groote moeilijkheden zouden ontstaan. Thans bezit men immers groote industriën, wier geheele productie, in tijd van nood, het, eigen va derland ten goede kan komen. Den twee aangehoudenen wordt overtre ding van art. 162 W.v.S. ten laste gelegd, waarop een maximum straf staat van negen jaar, Auto's nog niet vrijge geven. Amsterdam. De Maandagmiddag jl. tij dens het spitsuur tusschen vijf en half zes door een twaalftal chauffeurs van het Ci- tax-bedrijf op het Muntplein veroorzaakte verkeërsstagnatie zal voor de twee chauf feurs, die daarbij zijn aangehouden, zeer onaangename gevolgen kunnen hebben. Dit tweetal, dat door dc politie in arrest is gehou den, is hedenmorgen voor den Officier van Justitie geleid. Hun wordt ten laste gelegd overtreding van artikel 162 van het, Wetboek van Strafrecht, welk art'kel als volgt luidt.: „Hij die opzettelijk eenig werk dienende voor het openbaar verkeer verniplt. onbruikbaar maakt of beschadigt, eenigen openbaren land- of waterweg verspert of een ten aanzien van zoodanig werk of van zoodanigen weg genomen veiligheidsmaatregel verijdelt, wordt gestraft: 1. met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren, indien daarvan gevaar voor de veiligheid van het. verkeer te duchten is; 2. met gevangenisstraf van ten hoogste v ij tien jaren, indien daarvan gevaar voor de veiligheid van het verkeer te duchten is en het feit iemands dood tengevolge heeft." De justitie zal thans beslissen of deze chauffeurs voor het hun ten laste gelegde in voorloopige hechtenis zullen worden gehouden, ook de aclit in beslag ge nomen Citax-auto's zijn nog niet door de justitie vrijgegeven; deze bevinden zich met tal van andere wagens in een grooten loods, behoorende tot het ter rein der Oranjc-Nassaukazernc, wau-in in beslag ge nomen voertuigen worden ondergebracht. Citax-chauffeurs in vrijheid gesteld. Nader uit Amsterdam: Do twee chauffeurs van het Citax bedrijf zijn na hun verhoor gistermiddag op bc- bevel van den rechtercommissaris in vrijheid gesteld. Over de teruggave van de acht in beslag genomen Citax-auto's is nog geen beslissing genomen. ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE „CITY OF KHARTOUM." Londen. Binnenkort zal hef. officieele onderzoek naar de ramp van de „City of Khartoum" worden geopend. Captein Mansell, dc hoofdinspecteur van de burgerluchtvaart, die door het ministerie van lucht vaart is aangewezen om het onderzoek te leiden, bevindt zich reeds tc Alexandrië én zal het wrak onderzoeken. ADELAAR DOOR EEN BOER DOODGESLAGEN. SPAANSCHE COMMUNISTEN DOEN KRUITHUIS ONTPLOFFEN. Madrid. Gisternacht hebben communisten na- b\i Granada een kruithuis in de lucht doen vliegen. In een melksalon te Saragossa heeft de politie een geheim wapendenot en munitieopslagplaats ontdekt, waar meer dan 100 geladen zware bommen lagen. Zondag 19 Jan. LOCAAL BUISMAN OUDE SLUIS S0IRÉ DANSCLUB T. 0. P. ZEGT HET VOORT I Schager Roosjes. Gevraagd met 1 Maart: EEN VASTE ARBEIDER, best kunnende melken en ploegen, P. SA AL, Barsingerweg. Wierin- cerwaard. Biedt zich aan: VAST WERKMAN, heslist beste melker, met. bouwerij bekend, v. g. g. v. K. MAXDEMA- KER, Barsingcrhorn. Kreil. Gevraagd: EEN WERKJONGEN, 1 Febr. R. KANT, Callantsoogcr- vaart.. Julianadorp. 2 drachtige STAMBOEKZEUGEN te koop, werptijd 22 Jan. A. C, LANGERF.IS, Stoomweg 17, Anna Paulowna. TE KOOP: 2 jonge Beeren, ruim 5 m. oud, Ingeschreven in het Stamboek en 1 dragende longe Zeug, kunnende werpen 28 |an.f bij P. Borst, Heerhugowaard. Noord. Uit Los Angelos komen berichten omtrent een pro cos, dat een hoogst onaangenamen indruk maakt. Een meisje van 21 jaar heeft een aanklacht ingediend cn een eisch tot schadeloosstelling tegen haar moeder. Zij wil 500.000 dollar als schadeloosstelling voor een medische behandeling die zij op last van haar moe der heeft moeten ondergaan. Door deze behandeling een operatie was haar voorgoed de mogelijkheid ontnomen kinderen te kiiigen. H~ar moeder en de doktoren hadden haar verteld, dat het een blinde darmoperatie was. De vader van dit meisje, eene juf frouw A. C. Hewitt, was dr. Peter Cooper Hewitt, cn had een fortuin nagelaten van 10.000.000 dollar. Trouwde de dochter en kwamen er kinderen, dan zou het grootste deel van die tien millioen voor haar zijn. Stierf zij kinderloos, dan zou het geld aan de moeder komen. De doctoren, die hun medewerking verleenden, verklaarden, dat hef meisje zwak is van geestvermogens en dat de moeier het recht had, de operatie te verlangen en te doen uitvoeren. 7)g advocaat, die voor juffrouw Hewitt optreedt ontkent deze bewering omtrent zwakke geestvermogens, en verklaart dat het meisje geheel normaal is, maar dat haar opvoeding verwaarloosd was. De moeder heet thans mevr. M. MacCarter. Zij is vijf maal ge trouwd- Het laatste van de vijf huwelijken, een iaar geleden gesloten, is nog van kracht. Heiwitt was ge storven, maar in de drie andere gevallen was het huwelijk door scheiding ontbonden. President van het Hof gepenslonneerd. Maitre Desboos, de Parijsche advocaat, die in No vember jl. bij de verdediging van de beklaagden in de Tsjecho-Slowaaksche koningsmoordzaak, tal van grofheden plaatste aan het adres van het Hof te Aix en Provence, is voorgoed geschrapt als lid der Fransche balie. President de la Broize. wiens leiding zeer veel te wcnschen overliet, is gepen'ionneerd. GEMEENTE SCHAGEN. POLITIE. Gevonden: 3 rijwielplaatsjes. Verloren: een wcgenbelastingkaart en een padvindersmes. EIERVEILÏNG SCHAGEN, 9 .Tan. Aanvoer 60 part. 30.000 kipeieren,, 500 eendeieren. Prijzen: kipeieren f 4, kleine f 3.40—3.70, eendeieren f 2.803. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. SCHAGEN, 9 Januari 1936. 6 geldekoeien, magere f90110, 40 idem vette f 140—217.50. 3 kalfkoeien f 140—175, 4 vaarzen f 75 100, 3 graskalveren f25—45. 30 nuchtere kalveren f614, 119 vette schapen f1419, 90 overhouders f9—13, 24 vette varkens per Kg. 35—37 ct., 111 big gen f 1014, 18 konijnen f 0.501.50. 21 kippen 30 80 ct.. eenden 15—70 ct.. haanties 3075 ct. AMSTERDAM. 8 Januari 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 150 vette kalveren: le kw. 74—80 ct. en hooger; 2e kw. 66 72 ct.. 3e kw. 6064 ct. per Kg. levend gewicht; 38 nuchtere kalveren f 4—8 per stuk; 282 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90—110 Kg. 46—47 ct., enkele hooger; zware varkens 45—46 ct., vette var kens 4445 ct. ner Kg. slachtsswicht. Marktoverzicht: Vette kalveren, zeer korte aan voer, vlugge handel en zeer hooge prijzen. Varkens behoorliike aanvoer, sleepende handel. Afloop slecht. Prijzen lager. WARMENHUÏZEN. 8 Jan. Aangevoerd: 1425 Kg. roode kool 2e kw. f 4.50—7.10, 700 Kg. uien f 2.10. drielineen f 0.90. BROEK OP T.-WOFA'DT.TK. 0 Tan. Uien 1.902.20, drielingen 7080 ct., grove 2.10 2.30, gele nep 3.70—4, Deen 1.40—1.70. ruiee g;;e kool 0.50—2.90, roode kool 1.708 30. gele kool 1.50—8.60, D. witte kool 0 70—5.60. andiivie 1.30. NOORDSCHARWOUDE 9 Jan BI. elgenh. 2.60. uien 1.80—2.20, drielingen 60—90 ct.. grove 0.80—2.30. ieon f 1.30—1.60. kroten f 3.50. roode kool f 5.50— 20, doorschot f 3.70—7.20. gele kool f 5.50—7. doorscl f 4.50—7.20, D. w. kool f 4.304.90, doorsch. f 2.704.8 DE ONTPLOFFING IN DE PERSIL FABRIEKEN.. Een gewonde overleden. Dusseldorf. Een der arbeiders, die bij de ont ploffing in de Persilfabrieken gisteren ernstig ge vond was, Is vandaag aan de gevolgen zijner i kwetsuren overleden. De overige gewonden zijn 1 thans buiten gevaar. KRACHTIGE AARDSCHOK IN OOSTENRIJK WAARGENOMEN. Weenen. Woensdagavond te omstreeks zes uur is te Graz en in eenige aan de grens van Joego slavië gelegen plaatsen een krachtige aardscho' waargenomen. Volgens berichten uit Joego-Slavi is de aardschok vooral gevoeld te Marburg en Ljubl jana. Mijnwerkersstaking in Castleford. In een mijn te Castleford in Yorkshire zijn 1200 ar bciders in staking gegaan. Zij protesteeren er tegen dat overwerk door sommigen hunner moet worden verricht, terwijl anderen zijn ontslagen wegens gc brek aan werk. Intusschen is een delegatie der sta kers in bespreking getreden met de mijndirectic. Stockholm: Op het platteland heeft zich het merk waardige geval voorgedaan, dat een adelaar, die een 'ïond had aangevallen, zijn klauwen zoo krachtig in 'iens rug had geslagen, dal hij niet imer kon opvlie- ;cn, toen de eigenaar van den hond op het rumoer -wam toesnellen. De boer kon den adelaar met ha merslagen dooden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3