Over de uitbreiding der Sancties. Onderzoek vanwege het Inter nationale Ooode Kruis Engelsch vrachtschip vergaan. Uit Bergen Gedwongen leening in Denemarken Uitwerking van bestaande sancties reeds voldoende? Twee jongens aangereden Auto te water gereden. Acht menschen verdronken. Ontploffing in een vliegtuig. Zwitsersche vrouw over de Duitsche grens gelokt Alkmaarsche Kaasmarkt. Hl i c S? S «D li si ■s 5 11 Steun aan de boeren. De Socialistische regeering Stauning heeft een wetsontwerp ingediend tot het uit schrijven van een gedwongen leening van 100 millioen Kronen (pl.m. 30 millioen gul den) tegen een rente van VA teneinde met dit bedrag slaatsvoorschotten te ver- leenen aan boeren, wier schuldenlast 85 en hooger bedraagt van de hypotheek waar de van hun bezit. Ook is het de bedoeling om on der bepaalde) omstandigheden m voorwaarden 3en rentesubsidie van 3 te geven voor den tijds duur van 2 jaar.' De sterke boe- renagitatie, die hoofdzakelijk grond vond in de wanverhouding tusschen beharti ging van de ar beiders- en de plattelandsbelan- gen, natuurlijk ook toegespitst door den langen duur der crisis, heeft ongetwij feld tot dit re sultaat geleid. STAUNING. Het is de bedoeling dat slechts zij die zeer veel schuld hebben, worden geholpen! Daar met de aflossing van deze staatsleening eerst zal worden begonnen in 1942 en de Staat vijf tig jaar de tijd heeft om haar geheel af te lossen, terwijl een extra inkomstenbelasting wordt opge legd aan inkomens boven 10.000 Kronen (ruim f3000) heeft de voorgestelde transactie veel van een ver kapte kapitaalheffing gepaard gaande met een ver hoogde inkomstenbelasting. Of de Eerste Kamer met het wetsvoorstel mede zal gaan, is zeer aan twijfel onderhevig. De regee ring schijnt dezen vorm van steun echter in elk geval te willen doorzetten en zal, naar men zegt, zelfs niet terugschrikken voor pogingen om de remmende Senaat uit het politiek bestel van den Deenschen Staat te verwijderen. Engeland legt zijn hondlng nog niet vast ten aanzien van het petrolenm-embargo. Londen. Uit de Engelsche ochtendbladen blijkt dat de Britsche regeering voorloopig nog niet haar houding vóór of tegen een petrpleum-embargo zal vastleggen. Volgens den diplomatieken corr. van de „Daily Telegraph", willen de Engelsche en de Fran- sche regeering eerst nauwkeurig vaststellen, welke beteckenis gehecht moet worden aan de neutrali- teitsverklaring van President Roosevelt. Beide regeeringen wenschen op verschil lende pun ten opheldering, alvorens hun ministers van buiten- landsche zaken op 20 Januari naar Genève gaan, waar dc kwestie van het embargo op petroleum wel licht opnieuw ter sprake zal komen. De Engelsche regeering is van meening, dat deze kwestie te Genève van alle kanten nauwkeurig moet worden besproken, alvorens een besluit genomen wordt. Zulk een be sluit zou rekening moeten houden met de directe en mogelijke consequenties van een petroleumembargo, alsmede met de waarschijnlijke uitwerking en de vraag, of zulk een embargo al dan niet gewenscht is. De leidende gedachte hierbij moet zijn het zoo spoedig mogelijke herstel van den vrede. De Britsche gezant te Rome, Sir Eric Drummond, die gisteren zoowel met Baldwin als met Eden een langdurig onderhoud heeft gehad, zal volgende week Dinsdag weer op zijn post terug zijn. De politieke medewerker van de „Morning Post" schrijft, dat het Engelsche kabinet, bij de a.s. be spreking van het petroleum-embargo, het volgende moet overwegen: 1. Of een petroleum-embargo thans met minder waarschijnlijkheid tot een oorlogsdaad van de zijde van Italië zal leiden dan in Dec. j.I. 2. In hoeverre de toestand beïnvloed wordt door de Fransche vlootbewegingen en door de nieu we Amerikaansche nentraliteitswet. 3. In hoeverre de verontwaardiging van de open bare meening tegen de Parijsche vredesvoor stellen is geluwd, als gevolg van de verdedi ging van dit plan door Sir Samuel Hoare. Dezelfde medewerker meldt verder, dat de reeds aangekondigde redevoering van minister Eden te Leamington op 17 Jan. a.s. zeer belangrijke mededee- lingen over de Éngelsche buitenlandsche politiek zal bevatten. De politieke medewerker van de „Daily Express" schrijft, dat Engeland in de komende zitting van den Volkenbondsraad niet op een petroleum-embargo zal aandringen. Men zal verklaren, dat de uitwerking van de bestaande sancties voldoende is en dat een nieuwe sanctie, die oorlogsgovaar meebrengt, niet noodig is. Volgens te Londen in omloop zijnde berichten is zoowel de economische toestand van Italië als do mi litaire positie van Abessinië ernstig. Men meent dat binnen drie maanden op een nieuw vredesvoorstel gerekend kan worden. TE PRAAG GESTOLEN JUWEELEN IN WARSCHAU ONTDEKT. Warschau. Juwe.elendieven te Praag hadden hun buit ter waarde van vier millioen kronen naar Warschau gezonden, waar de kostbaarheden in een kachel werden gemetseld. De politie van Warschau ontdekte dit evenwel, nam de juweelen in beslag en arresteerde de bende internationale dieven. Het Roode Kruisteeken der Zweden was zichtbaar. Addis Abebe - De commissie van het Interna tionale Roode Kruis, welke zich per vliegtuig naar Dolo heeft begeven, heeft geconstateerd, dat het embleem van het Zweedsclie Roode Kruis van verre zichtbaar is geweest en dat niet, zooals de Italianen hebben beweerd, toevallig een bom in de buurt van de ambulance is terechtgekomen, doch dat minstens twiptig bommen systematisch op de Roode Kruis- tenten zijn geworpen. Bovendien zijn de tenten door minstens 400 mitrailleurkogels getroffen. Door een personenauto. - ander zwaar gewond. - Eén gedood, de Heerlen, 10 Jan. Hedenmorgen te acht uur heeft in de Broks^-aat te Heerlerheide een verkeers ongeluk plaats gehad, waarbij een jongen van der tien jaar het leven verloor en zijn tienjarig broertje een zware hersenschudding opliep. Een personen-auto, bestuurd door den chauffeur V. uit Sittard, reed met groote snelheid in de Brok- straat, toen de wagen plotseling in de tramrails aan het slingeren raakte. De beide zoontjes van de familie Frëlinx uit Heerlerheide, die daar passeerden, wer den door den wagen gegrepen. De oudste werd ongeveer tien meter meegesleurd, en was op slag dood. Zijn tienjarig broertje kreeg een zware hersenschudding. Nadat ge- neeskundige hnlp was verleend, is het kind naar het ziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. De chauf feur van den wagen verklaarde, dat hij door aanraking met de tramrails aan het slingeren raakte. Ook het tweede slachtoffer overleden. Nader uit Heerlen. In den loop van den ochtend is ook het tweede slachtoffertje van de aanrijding te Heerlerheide, de 10-jarige L. Frölinx uit Heerler heide, in het St Jozefziekenhuis, waarheen hij ver voerd was, ove'rleden. Wielrijder aangereden en gedood. Zutphen. Gister had zich voor de Rechtbank te Zutphen te verantwoorden de 27-jarige chauffeur D. W. uit Enschede, die op 18 September met zijn vrachtauto op het rijwielpad te Brummen, den wiel rijder Slijkhuis had aangereden, tengevolge waarvan deze was overleden. De eisch luidde vier maanden gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen. Sukkelde met de spijsvertering „Op zekeren dag zag ik, dat ér zes zouten in wa ren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheumatiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele werking van zijn organisme zou verbete ren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen. omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Toen probeerde ik toch nog Kru schen. En hier eindigt mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kru schen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeer- zout." J. S. H. te T. Overwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der ver schillende inwendige organen. Indigestie is een van de eerste gevolgen. Onvoldoende afvoer, die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige af valproducten, is een ander schadelijk gevolg. Het bloed wordt overladen met onzuiverheden, die de algeheele gezondheid ondermijnen en de gewrichten kunnen aantasten met rheumatiek. De zes zouten in Kruschen sporen de inwendige organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt gpzulverd. U vergeet indigestie en rheumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor 1 cent per dag. Let op. dat op het étiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Bestuurder verdronken. Helmond. Gisternacht te ongeveer twaalf uur is de 40-jarige gehuwde handelsreizi ger J. Rietschoten, afkomstig uit Breda, nabij de z.g. keersluis onder de gemeente Mierlo met zijn auto te wat% gereden en jammerlijk verdronken. Twee landbouwers zagen omstreeks half één, toen zij langs het Eindhovensch Kanaal fietsten, een autokoffer en een reservewiel boven het water uit steken. Onmiddellijk hebben zij den nabij wonenden heer Van Mierlo gewaarschuwd, die met een roeiboot een onderzoek instelde. Deze constateerde bij peiling, dat het lichaam van den bestuurder met hoofd en bovenlichaam uit de stukgeslagen achter-zijruit hing. Ook de voorruit was klaarblijkelijk met een groot en Engelschen sleutel geforceerd. Alles wees erop, dat de man, die snijwonden aan hoofd en handen had, vreeselijk geworsteld moet hebben om uit zijn wagen te komen. Toen hij daarin bijna geslaagd was, begaven zich zijn krachten. De oorzaak van het ongeval staat niet vast. De heer Van Rietschoten had met enkele zakenvrienden een café te Helmond bezocht. Te ongeveer half twaalf is hij naar Weert vertrokken. Blijkens de wegsporen is de wagen naast de brugleuning met groote snel heid in het kanaal gereden. Dc auto, welke uit de richting Helmond kwam, stond met de voorwielen naar Helmond toe, zoodat de wagen moet zijn om geslagen, voordat hij in het water terecht kwam. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is door de marechaussee per politic-brancard naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond overgebracht. DIE KEKEN NAAR DE MAANSVERDUISTERING. BELGRADO (Joego-Slavië): Een boot, waarin negen menschen hadden plaats geno men om de maansverduistering waar te ne men, is omgeslagen, doordat alle inzittenden naar één kant opdrongen. Acht menschen zijn verdronken. DE DRIE INZITTENDEN GEDOOD. ST. LOUIS: Tengevolge van een ontplof fing is boven een der begraafplaatsen der stad een vliegtuig in brand gevlogen en neer gestort. De piloot, zijn vrouw en een passagier kwamen om het leven. Bazel. De bladen melden, dat op 11 Octob: van het vorige jaar de vrouw van den Zwitsersche. arbeider Wermelinger te Bazel door middel van eei gefingeerden brief der Gestapo naar Wyhlen o Duitschen bodem gelokt werd, waar zij gearresteen is. Vandaar werd zij naar Loerrach gebracht; bij het eerste verhoor verweet men haar, dat zij koe riersdiensten voor de communisten verrichtte. De vrouw verklaarde, dat zij onschuldig was en zich in het geheel niet met politiek bezig hield. Toen op 14 October de politie te Bazel inlichtingen om trent de vrouw vroeg, verklaarde men van Duitsche zijde, niets van haar te weten. Thans is bekend geworden, dat Frau Wermelin ger dezer dagen te Bazel is teruggekeerd. Van Loerrach was zij naar Freiberg, vandaar naar Frankfort en tenslotte naar Kassei gebracht. Een brief, dien- zij op 21 October aan den Zwitserschen consul te Frankfort had gezonden, aldus de bla den, is daar eerst op 19 November aangekomen. Op 3 en 4 Januari heeft voor het volksgerecht te Kassei het proces plaats gehad tegen deze vrouw en degenen, die van medeplichtigheid be schuldigd waren. De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw volkomen onschuldig was; zij is dan ook vrijgesproken, nadat een half jaar tuchthuisstraf tegen haar was geëischt. De vrouw verklaart, dat haar bij haar verhoor door de Gestapo te Loerrach werd medegedeeld, dat de Gestapo haar menschen in Bazel heeft en precies weet, wat daar gebeurt. Dit kan natuurlijk ook eenvoudig een middel tot intimideering zijn geweest. 0 Vijf lijken aangespoeld. Londen. De storm, die over Engeland heeft gewoed, heeft zeer veel schade aangericht. Vijf personen, van wie drie in Lancashire, zijn om het leven gekomen, terwijl velen gewond werden door instortingen enz. In Wales is de bekende Menai- hangbrug, die Anglesey met Noord-Wales verbindfr ernstig beschadigd, zoodat zij voor het verkeer moest worden gesloten. Door den storm is ook de toestand in de over- stroomingsgebieden ernstiger geworden. In het Med way-dal in Kent staan vele plaatsen volkomen on der water. Ook de scheepvaart heeft zeer veel hinder van het slechte weer ondervonden en ongelukken zijn niet uitgebleven. Bij Formly Point zijn vijf lijken aan land gespoeld. Men gelooft, dat zij afkomstig zijn van het vrachtschip „Bradda", dat waarschijn lijk in den storm is vergaan. De passagiers van het Amerikaansche schip „Manhattan" hadden Donder dagavond vijf uur noodig. om te Plymouth aan land te komen. BERGER SPORTVEREENIGING. Het programma voor de morgen te spelen wed strijden luidt als volgt: B.S.V. 2—Schoorl 2, 10 uur. B.S.V. bKoedijk a, 12 uur. Hoe zullen de uitslagen zijn? Ons overzicht kan ditmaal kort zijn, want het programma dat de Berger Sport Vereeniging mor gen heeft af te werken is maar klein en beperkt zich tot een tweetal wedstijden, welke met het oog op de radio-uitzending van FrankrijkNeder land beide in de morgenuren worden gespeeld, op het BS.V.-terrein aan den Kerkedijk. .Om 10 uur ohtvangen de B.S.V.-reserves het ster ke Schoorl 2. De eerste wedstrijd in Schoorl werd met de odd-goal door B.S.V. verloren (12). Of het nu weer verliezen zal worden, meenen wij te moe ten betwijfelen. De voorhoede, feitelijk het on machtige deel van de Berger ploeg, heeft versch bloed gekregen. Niet minder dan drie oud-spelers van B.S.V. hebben zich weer aangemeld en zullen nu morgen weer voor 't eerst na langen tijd voor hun club uitkomen. En toevallig alle drie voor spelers, Jacob de Groot bezet de rechtsbuiten plaats, Joop Vogelezang wie herinnert zich de aalvlugge Joop niet meer? zal met Jan Halff den linkervleugel vormen. En daar tusschen is Henk Plomp als leider van den aanval opgesteld. Ongetwijfeld zal deze voorhoede in haar nieuwe opstelling even tijd moeten hebben om in te spe len, doch het enthousiasme van Plomp is groot ge noeg om een geroutineerd speler als Jacob de Groot zijn vorm te geven en om Vogelezang in de gelegenheid te stellen, langs de lijn te spurten. De achterhoede waarvoor de Elftalcommissie nu blijkbaar de juiste opstelling gevonden heeft, getuige het feit, dat deze in twee wedstrijden slechts eenmaal werd gepasseerd, is ongewijzigd ge bleven. Aanvoerder ten Herkei schijnt er enthou siast achter te zitten en inspireert, door zijn voor beeld, tot groote daden. Wij zijn wel benieuwd wat dit tweede elftal met z'n nieuwe voorhoede doen zal. We hebben zoo'n idee, dat het een overwinning zal worden, want de reserves zullen begrijpen, dat ze de puntjes hard noodig hebben, willen ze niet straks voor de zware opgave worden gesteld, om degradatiewedstrijden te spelen. Succes morgen, heerenl De markt was wederom stug. De hoogste prijs bedroeg f 18.50, maar de groote hoeveel heid werd nog al wat goedkooper verkocht. De gang lag rondom 115.50, 116.en 116.50, al naar kwaliteit. Teekenen van beterschap heeft het nieuwe jaar tot dusverre hoegenaamd niet gebracht. De afzet naar Duitschland heet tegen te val len, terwijl het binnenland minder neemt, als verschillenden hadden gehoopt. Merkwaardigerwijze treft men niettegen staande alles hier en daar toch nog een ge zond optimisme aan, zoodat men zich er niet over zou behoeven te verwonderen, wanneer de volgende week een kleine verbetering zou toonen. Alles is echter hoogst ondoorzichtig en on zeker. De b-adspiranten ontvangen om 12 uur de a-jon gens uit Koedijk. Ook de jongste BSV-ers zijn op wraak belust, willen de 41 nederlaag, welke zij in het begin van het seizoen aan den overkant van het Kanaal leden, zeker wreken. De vraag is nu maar of dat inderdaad lukken zal Ook bij b een beproefde achterhoede, maar een aanvalslinie, die wel heel erg licht is. Het meest verwachten we hier van den rechtervleugel Karei ten Bruggencate en Jackie Buijs. Als beide speler tjes hun bangheid nu eens voor goed wilden afleg gen. komen ze morgen wel door de Koedijk-verde diging heen en als Karei dan wat goed weet voor te geven, zorgt de handige Wim Nap wel voor de rest. Je best maar doen jongens; het kan best hoor! De elftallen. De elftallen voor morgen luiden als volgt: Tweede elftal: A. van Diepen (doel); M. de Beurs en J. Ludding (achter); R. Koning, A. ten Herkei en A. v. d. Berg Jr. (midden); Jac. de Groot, G. Flur- schütz, H. Plomp, J. Halff en J. Vogelenzang (voor). Adspiranten b: D. Bakker (doel); F. Jonker en C. Jansen (achter); W. Rensink, F. Mays en J. Willig (midden); K. ten Bruggencate, Jac. Buys, W. Nap, Th. Kroon en D. Mosk (voor). Verlaging gasprijs. Het zal ongetwijfeld velen Bergenaren verheugen te vernemen, dat met ingang van 1 Januari 1936 de gas prijs in deze gemeente, welke f 0.12V& per M3. bedroeg is verlaagd tot f 0.11 per M3. De gasprijzen voor vastrecht, welke voor de tariefs- groepen I, II, III resp. SV2» en cent per M3. bedroegen, zijn thans verlaagd tot 7, 6 en 5 cent WIERÏNQEW Scheepvaartbeweging Den Oever in '35 t.m. 15 Dec. '35 Naar het Noorden: Naar het Zuidenf 0 c s o w JHtj <D Ot O •5 aa O O O —3 2 d at lè kwt. 817 21119 4484 766 19280 2398 1569 846 2e kwt. 1007 41526 9299 914 39802 4861 1841 1089 3e kwt. 2544 63370 12123 2428 57684 3371 3741 2445 4e kwt. 1533 40493 8924 1549 45115 7555 2497 1446 In Noordel. richting 5901 166508 34830 5657 161881 18185 9648 5826 In Zuidel. richting 5657 161881 18185 In beide richt. 11558 328389 53015 Bouwvergunningen. Bouwvergunning werd verleend aan: Mw. Wed. E. Klein tot het bouwen van een woonhuis aan den Slingerweg; aan C. Kirine tot den bouw van een woonhuis te Stroe en aan C. de Haan Nzn. tot het oprichten van een bergplaats aan den Gesterweg. Loop der bevolking in 1935. Op 1 Jan. 1935 was het aantal inwoners 6271, t.w. 3299 m. en 2972 vr. Door vestiging nam de'bevolking toe met 274 m. en 212 vr. totaal 486. Door geboorte met 65 m. en 65 vr. totaal 130. Totale vermeerdering alzoo 339 m. en 277 vr. totaal 616 personen. Vermindering door vertrek 258 m. en 235 vr., to taal 493. Vermindering door overlijden 20 m. en 27 vr., totaal 47. Totale vermindering alzoo 278 m. en 262 vr. to taal 540. De bevolking is dus in 1935 toegenomen met 61 <m. en 15 vr., zoodat het zielental op 1 Januari 1936 bedroeg 3360 m. en 2987 vr., totaal 6347. Visch akten en consenten kustvisscherij. Sedert 1 Juli j.1. werden in deze gemeente 133 groote vischakten afgegeven. (Deze zijn geldig tot 1 Juli a.s.) Voorts werden afgegeven 341 consenten voor uitoefening van de kustvisscherij. Naaivereeniging „Dorcas". Donderdagmiddag j.1. hield de Naaivereeniging „Dorcas" een tentoonstelling in het lokaal Zon dagsschool van de Ned. Herv. Kerk alhier. Ten toongesteld waren kleedingstukken, gemaakt door de leden van genoemde vereeniging. In totaal wa ren 204 stuks goederen gemaakt, tewijl nog 4 a 5 rol ongemaakte goederen liggen. Een 40-tal gezin nen zullen hiervan bedeeld worden. De tentoonstelling werd druk bezocht. Tijdens de tentoonstelling werd gratis thee en koek rond gedeeld. De vereeniging „Dorcas" zal in deze tijden nog meer dan anders, door dit werk populair worden. Een goed gemaakt kleedingstuk zal bij zeer velen welkomz ijn. Alle eer aan de dames welke hier voor hun medewerking gaven. Sportnieuws voor a.s. Zondag. Voetbal vereeniging „Succes": H.R.C. 7Succes 3. Vertrek 9 uur. Succes AHelder d. Aanvang 10 uur. Succes BHelder f. Aanvang 11.30 uur. Wielerclub „Wieringen": Te de Haukes een eigen kracht-wedstrijd te 2 uur. HEERHÜOOW AART) VEENHUIZEN. Bij de gister gehouden stemming voor den Pol der Veenhuizen is tot lid van Dagelijksch Bestuur herkozen de heer T. Appel en tot Hoofdingeland vac- J. de Boer, wegens het bereiken van den leeftijdsgrens, de heer Jc. Druif.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10