Landbouwcrisisfonds POORTER's Het onverkwikkelijke proces. Explosie in raadhuis te Pendleton. De schaduwzijde van amnestie. Een nieuwe tunnel onder de Theems. De zaak-Hauptmann. Onze Balans- Opruiming duurt voort Auto het trottoir opgereden. Een snoekverhaal. Uitgebreide zwendelaffaire te Brussel ontdekt. Olifant neemt wraak. WEKEL1JKSHE AANBIEDINGEN. Aardbeving in Columbia Groote brand te Stockholm. Predikbeurten. Marktberichten. .VEERB ie Bilt seint Moeder contra haar dochter. Men weet, dat het meisje Ann Cooper Hewitt haar moeder in rechten heeft aangesproken om een hooge schadevergoeding, wijl op de dochter een operatie was verricht, welke haar voortaan de mo gelijkheid om kinderen te krijgen ontneemt. De zaak loopt niet prettig voor de moeder, daar het gebleken is, dat een dergelijke operatie enkel op gezag van den rechter mag geschieden na een behoorlijk onderzoek. Voorts mag het alleen gebeu ren, waar de patiënt idioot is. Dat is tenminste zoo in Californië, waar de operatie had plaats gevon den. Het heeft een slechten indruk gemaakt, dat de verpleegster Lindsay, die bij de operatie had geassisteerd, thans heeft verklaard, dat de moeder mevrouw MacCarter na de operatie aan de ver pleegster gevraagd had alle sporen van het gebeur de te doen verdwijnen. Bovendien had zij de ver pleegster om stilzwijgen verzocht en de verpleeg ster zelf verklaarde ook nog, dat het geopereerde meisje normaal was en evenmin idioot als zij zelf. Juffrouw Hewitt heeft een goed verstand en een goed geheugen. Een andere verpleegster, mej, Wil- kin, heeft meegedeeld, dat het meisje Hewitt in haar kamers volkomen als een gevangene opgeslo ten werd gehouden. Ook van mevrouw MacCarter is thans een ver klaring publiek gemaakt. Zij had aanzienlijke be dragen moeten betalen om een reeks minnebrieven op te koopen, die, toen haar dochter zeventien jaar was, door deze waren geschreven aan den chauf feur der familie. De brieven waren van een on- behoorlljken inhoud. Ook voor de charmes van an dere mannen was het meisje zegt de moeder zeer ontvankelijk gebleken. De dochter zelf en haar advocaat beweren, dat het de opzet van de moeder is geweest zich zelf in de toekomst het bezit te verzekeren van de na latenschap van juffrouw Hewitt's vader, welke ge durende het leven van de dochter voor een groot deel, wat de inkomsten betreft, door deze dochter zouden worden genoten in den vorm van vruchtge bruik, doch na den dood van de dochter aan haar eventueele kinderen. Waren er .geen knderen, dar zou het geld naar de moeder gaan. Verscheidene personen gewond of gedood Reuter seint uit Pendleton (Indiana): Tijdens een zitting van den gemeenteraad is brand uitgebro ken in het raadhuis alhier. Er volgde een ontplof fing, waarbij ongeveer tien personen werden gedood of gewond. Men gelooft dat de brand is veroorzaakt door een lucifer, welke in den kelder is ontstoken, waar zich gas bevond. Gevreesd wordt, dat eenige landloopers, die vergunning hadden verkregen hier een onderdak te vinden, bij den brand zijn omgekomen. Tot nu toe is men erin geslaagd, vier dooden te bergen; 13 personen werden ernstig gekwetst. Naar verluidt heeft een werkman de ontploffing veroorzaakt. Hij werkte in een kelder onder het ge bouw en stak, om naar zijn bril te zoeken, een lu cifer aan, waardoor samengestroomd gas ontplofte. Merkwaardige vermeerdering van het aan tal inbraken in Polen. Warschau: Na de algemeene amnestie, die door den president der republiek is afgekondigd, valt een merkwaardige vermeerdering van het aantal inbra ken en andere wandaden te constateeren. In een der buitenwijken van Warschau is een banklooper op klaarlichten dag beroofd door een troep bandieten, die den man met revolvers in bedwang hielden. Talrijke personen, die als gevolg van de amnestie op vrije voeten waren gesteld, zijn in verschillende Poolsche steden opnieuw gearresteerd, aangezien zij zich wederom aan het een of ander misdrijf hadden schuldig gemaakt. Men hoopt er dit jaar mee te kannen beginnen. Het groote plan voor een tunnel onder de Theems tusschen Dartford en Purfleet, ter verkorting van den verkeersweg van Kent en de Zuid-Oost kust naar Esscx en omgekeerd, is besproken in een gisteren gehouden conferentie tusschen den minister voor transportwezen en een commissie van de graafschaps raden van Kent en Essex. De minister heeft zijn goedkeuring gehecht aan de herziene plannen waarbij de tunnel op grootere diepte zal worden aangelegd, teneinde het uitdiepen het rievierkanaal mogelijk te maken. Men hoopt nog dit jaar met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Dc kosten worden geraamd op drie millioen pond. Men zal ongeveer vijf jaar noodig hebben voor den bouw. De brief van den geheimzinnigen per soon om Hanptman nog te elfder ure te ontlasten. De gouverneur van New Jersey, Hoffman, heeft een brief ontvangen van den geheimzinnigen per soon, genaamd „J. J. Faulkner", met de bedoeling nog te elfder ure Hauptmann te ontlasten. De gouverneur is voornemens, den inhoud van den brief morgen te publiceeren. „Faulkner" had een be drag van 2890 dollar van het gemerkte losgeld bij een New Yorksche bank gedeponeerd. Vóór de ar restatie van Hauptmann had de politie hem tever geefs gezocht. De New York Daily News publiceert thans reeds den tekst van „Faulkner's" brief. Deze verklaart door zijn geweten te zijn aangezet om den brief te schrij ven. Hauptman zoo voegt hij er aan toe is niet schuldig aan de misdaad, waarvan hij beticht wordt. Zijn eenige schuld is zijn geldzucht, die hem ertoe bracht, zijn eigen geld eraan te wagen, om zich te verrijken. Het blad legt dit aldus uit, dat Hauptman van den waren schuldige de als losgeld gegeven bankbiljetten heeft gekocht, in de hoop, ze ongestraft te kunnen uitgeven. De schrijver van den brief voegt eraan toe, om persoonlijke redenen geen uitvoeriger inlichtingen te kunnen verschaffen. Een schriftdeskundige te New York zou als zijn mecning te kennen hebben gegeven, dat het schrift van den brief hetzelfde is als dat van de handtceke- ning, teruggevonden op een administratiebiljet, toen sommige bankbiljetten van het losgeld bij de bank in New York werden gedeponeerd door „Faulkner." DE MOORD OP HUEY LONG. Baton Rouge: De vader van dr. Carl Weiss, welk laatste beschuldigd is van den moord op sena tor Huey Long, heeft verklaard, dat de aanslag op Long het gevolg is geweest van een persoonlijk con flict. Hij zeide verder, dat Long niet was doodgescho ten door zijn zoon, maar door ieman T van zijn eigen lijfwacht. Zie Zaterdagavond onze étalages. TAPIJr- EN MEUBELHANDEL Laagzijde B 32, Schagen, Tel. 87 Drie meisjes te Rotterdam en gewond. aangereden Gistermiddag is in de Bergschelaan te Rotterdam •en ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door A. V., is, tengevolge van iet feit, dat de chauffeur met zijn voet van de gas- ledaal schoot, het trottoir opgereden, na eerst een fietser omver te hebben gereden. Deze man, wiens rij wiel vernield werd, kwam met den schrik vrij. Op het trottoir liepen drie meisjes, waarvan er twee het slachtoffer van het ongeluk zijn geworden. De 9-jarige A. Torenvliet werd door het spatbord gegrepen en liep ernstige verwondingen op. De 10- jarige A. Maltha kreeg zoo'n hevigen duw, dat zij in een portiek terecht kwam en den linkervoet brak. Het derde meisje liep geen letsel op. De twee gewonde kinderen zijn met een auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij zijn opgenomen. De auto is tenslotte tegen een portiek gebotst, waar twee deuren en een winkelruit werden vernield. De auto werd zwaar beschadigd. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en tegen den chauffeur procesverbaal opgemaakt. Meisje door auto meegesleurd. kind spoedig daarna overleden. Het Gisternamiddag is op den Rijksweg Nijmegen Venlo onder de gemeente Bergen in Noord-Limburg een meisje door een passeerende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het meisje, de achtjarige Corrie Teeuwen, wilde met een vriendinnetje den weg over steken. Het vriendinnetje waarschuwde het meisje nog, doch zij heeft de waarschuwing waarschijnlijk niet gehoord, althans zij liep door en werd door een passeerende takelwagen gegrepen. Het kind werd ongeveer 20 M. meegesleurd en bleef daarna zwaar gewond langs den weg liggen. Na eenige oogenblik- ken is het overleden. De auto kreeg eenige schade. Het aantal snoekverhalen, waarin men melding pleegt te maken van de doortstendheid en het uit houdingsvermogen van het gilde der snoekvisschers is weer met een vermeerderd. Deze week beproefden vier sportvisschers uit Am sterdam op de Nieuwkoopsche plassen hun geluk. De heeren waren ondergebracht in twee roeiboot jes. Plotseling kreeg een hunner beet van een vrij grooten snoek, doch bij het ophalen brak helaas des hengelaars sim. Aan de nog drijvende dobbers was echter te zien in welke richting de visch het snoekenpad koos en de hoofdstedelijke hengelaars zouden geen echte ,snoekers" zijn geweest, als zij het beest verder aan zijn lot hadden overgelaten. Met de beide roeibooten werd een wilde achtervol ging ingezet, doch toen een der visschers wat al te haastig in een ander bootje wilde overstappen, kapseisden de beide vaartuigjes, met het gevolg, dat het geheele viertal te water geraakte. De snoek was een oogenblik vergeten. Twee der hengelaars konden gelukkig zwemmen en zij slaagden er tevens in hun beide vischconfrères uit het, in dezen tijd van het jaar wat al te frissche water te redden. Maar nauwelijks stond men drui pend aan den kant. of de jacht op de oorzaak van dit onvrijwillige bad werd opnieuw ingezet en dit maal met een beter resultaat. Het bleek een knaap van 8 pond te zijn, welken de Amsterdammers, die later bij den bootjesver huurder van droge kleeren werden voorzien, met vier natte pakken niet al te duur betaald vonden. Twee Brusselsche makelaars en twee Parijsche bankiers gearresteerd. Men is te Brussel op het spoor gekomen van een reusachtige zwendel-affaire, met vertakkingen in Brussel en Parijs. Twee makelaars van de Brusselsche beurs en twee te Parijs woonachtige bankiers zijn gearresteerd. Het bedrag, dat bij deze zaak betrokken is, bedraagt meer dan vier millioen francs. Het Brusselsche parket heeft onmiddellijk een einde gemaakt aan de activiteit van een financieel blaadje, dat in deze zaak de hand heeft gehad, door voor bepaalde fondsen reclame te maken en zijn klan ten aan te sporen tot het doen van contante en ter mijnzaken. Zijn verzorger vermorzeld. In de nabijheid der Britsche stad Madrid, zijn twee menschen gedood door een olifant, die door zijn mahout en zijn verzorger naar buiten werd ge leid. Toen hij een oogenblik stilstond om wat rijst te plukken, priKte zijn verzorger hem met een van een spijker voorziene stok. Het dier, dat vaker door zijn verzorger slecht werd behandeld, keerde zich om, greep den man met zijn slurf aan en vertrapte hem. Een jongen die dichtbij stond, werd bij ongeluk neer getrapt en eveneens gedood. Het dier liet zich vervolgens rustig door den ma- hout naar zijn stal terugbrengen. Het voorlooplg verslag der Tweede Kamer verschenen. Verlaging richtprijs tarwe. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds ontleenen wij het volgende: Algemeen sprak men als zijn meening uit, dat het regelend optreden ten aanzien van de prijzen der landbouwproducten nog niet kan worden gemist. Hoogere invoerrechten. Verschillende leden drongen er op aan om zoo spoedig mogelijk het thans bestaande systeem van steunverleening te verlaten en dit te vervangen door een stelsel van hoogere invoerrechten. Anderen daarentegen vrees den, door de te zware belasting van den consument, de meest funeste gevolgen van de hooge invoerrechten. Aanmerking werd gemaakt op het feit, dat de landbouwcoöperaties in tal van opzichten hun doel voorbij schieten, door zich met de uit de steunrege ling ontvangen gelden op het terrein van den mid denstand te begeven. Stenn aan kleine boeren. Aangedrongen werd op invoering van een garan tiesysteem voor kleine boeren, daar men dit een groote verbetering zou achten boven het thans vi gerende stelsel van steunverleening. Verschillende leden maakten er bezwaar tegen dat de regeering, na het afdeelingsonderzoek had besloten, tot uitkeering uit het landbouwcrisisfonds van een bedrag ineens aan noodlijdende kleine boeren. Men achtte het Invoeren van steun naar individueele omstandigheden als systeem zeer verderfelijk. Daarenboven dient, naar het oordeel van enkele leden, niet te wor den vergeten, dat de extra steun, die aan de kleine boeren wordt verleend, van de groo ten wordt afgenomen, die dit weer moeten verhalen op hun arbeiders. Individueele steun hoort thuis bij sociale zaken, niet bij de landboüwsteunwetten. De richtprijs ven graan. Bezwaar werd gemaakt tegen de verlaging van den richtprijs voor tarwe van f 10 tot f9, zonder dat dit in de afdeeling der Kamer kon worden onder zocht. Bij de verlaging van den prijs is teveel ge let op den bijzonder grooten oogst van het jaar 1934. In 1935 werd weer met verlies gewerkt. Enkelen achtten de richtprijs te laag. Sommigen kwamen op tegen de jongste broodprijsverhoogingen, die zij weten aan de verhooging van de monopolie heffing van tarwe. Zuivelbeleid. Crltlek wordt uitgeoefend op het beleid der regee ring ten aanzien van den zuivel. De regeering schijnt onmachtig om te komen tot beperking van de melkproductie. Verschil bleek te bestaan over het vraagstuk of nieuwe afslachtingen nuttig en noodig zijn. Verscheidene leden achten In elk geval een krach tige. doelbewuste rundveepolitiek dringend noodza kelijk. Men drong aan op het tot stand brengen van de verplichting voor restaurants, banketbakkerijen etc., om op hun waren aan te geven als andere dan bo- tervetten bij de bereiding hunner waren zijn gebruikt. Varkens. Van verschillende zijden meende men, dat de re- geeringsbemoeiing met de varkenshouderij thans wel kon worden gemist. Anderen achtten dat weer onverantwoord, zoolang men geen vrije internationale markt heeft. Groenten- en fruitteelt. Toegejuicht werd algemeen, dat ook voor 1936 we derom een steunbedrag van 12 millioen is beschik baar gesteld. Velen meenden dat' de richtprijzen zooveel moge lijk den kostprijs dienden te benaderen. In elk ge val vertrouwde men dat dit jaar het geheele ver schil tusschen de werkelijke opbrengst en de richt prijzen zou worden uitgekeerd. Enkelen drongen aan op verhooging van de mono polieheffingen op ingevoerd fruit en warmoezerij-ge- wassen tijdens den zomer en den herfst. Pluimveehouderij. Ernstige critiek op het gevoerde beleid ten aanzien van de pluimveehouderij. Wel is deze Minister niet aansprakelijk voor de door zijn voorganger gemaak te fouten, maar toch had men wel reeds nadere plan nen verwacht. Met name de druk der graanrechten op de pluim veehouderij achtte men een grove onbillijkheid. Goedkoope aanbiedingen in het levens- middelenbedrijf verboden krachtens de wet op de uitverkoopen? Voor den kantonrechter te Hilversum, mr. J. v. d. Ley diende Vrijdag in verband met de wet op de opruimingen en uitverkoopen, een zaak betreffende de wekelijksche goedkoope aanbiedingen van levens- middelenbedrijven. Gedaagd waren het hoofd van een grootwinkelbe drijf hier te lande en een Hilversumsch filiaalhouder. Hun werd ten laste gelegd het annonceeren van een wekelijksche goedkoope aanbieding hetgeen in een advertentie was geschied. Als verdediger trad op mr. Mutsaerts uit Amster dam, die opmerkte, dat deze wijze van reclame sinds jaar en dag in het grootwinkelbedrijf van levensmid delen wordt toegepast Vervolgens wees spr. er op, dat met deze gedaagden een 2000-tal andere winkelzaken in den lande gewend zijn een soortgelijke reclame te voeren. Volgens de publieke opinie heeft men hier zeker niet te doen met een uitverkoop of opruiming. De ambtenaar van het O. M. mr. s' Jacob merkte op, dat juist door dezen gang van zaken van weke lijksche aanbiedingen een doorloopende uitverkoop wordt gehouden. Vele dooden, New York, 10 Jan. (A.N.P.). Volgens uit Bogota (Columbia) ontvangen berichten, heeft een ernstige aardbeving het district Narina geteisterd. Drie groote steden in een dichtbevolkt gebied zijn verwoest. Hte aan tal dooden moet zeer aanzienlijk zijn. Mr. van der Ley gaf een uitvoerig vonnis. De wet is onduidelijk en de aangebrachte verhelderingen hebben zeker niet verhelderend gewerkt De advertenties geven den indruk van een tijde lijke goedkoope aanbieding, waarbij uit niets blijkt dat dit niet met bijzondere omstandigheden van de betrokken zaak verband houdt. De kantonrechter veroordeelde de gedaagden tot een principieele boete van f 10. Plantkundig proefstation vernield. Het plantkundig proefstation te Stockholm Is door een zwaren brand geheel verwoest. Het resultaat van vele jaren arbeid is aldus geheel verloren gegaan. ZONDAG 12 JULI. NED. HERV. GEMEENTE. Bergen, nam. 7 uur, Ds. Van den Kieboom. GEREF. KERK. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, de heer J. H, Slager, hulpprediker. E. V. „MARANATHA". Bergen (Dr. v. Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. Swaan van IJmuiden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Oever (Kapel), nam. 2 uur, Ds. Meihuizen. EIERVEELING SCHAGEN, 9 Januari 1936. Aangevoerd: 30.000 kipeieren: 5456 Kg. 3.60 3.70, 56—58 Kg. f3.70—3.80, 58—60 Kg. f3.80—3.90, 60—62 Kg. f3.90—4.10, 62—65 Kg. f4.10—4.60, 500 eendeieren f2.803, per 100 stuks. HELDERSCHE EIER VEILING, 9 Januari 1936. Aangevoerd: 20920 kipeieren: 5254 Kg. f33.50, 55—57 Kg. f3—3.70, 58—60 Kg. f3.20—4.20, 61—63 Kg. f4—4.40, 64—67 Kg. f3.90—4.60, per 100 st. HOORN, 9 Januari 1936. 2 stapels kleine Fabriekskaas 17.50, 2 stapels kleine Boerenkaas f20. Aanvoer: 4 stapels, wegende 3702 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 9 Januari 1936. Roode kool ,1e kw. f6.407.60, 2e kw. f3.90 7.60, gele kool, le kw. f7.10—8.30, 2e kw. f3.50—7.20, Deensche witte kool, le kw. f 4.10—5,30, 2e kw. f 2,60 4,50, nep f3.503.80, drielingen 7080 et., uien f 1.40—2, grove uien f2—2.20, peen f 1.30. Aan voer: 40500 Kg. roode kool, 13800 Kg. gele kool, 11800 Kg. Deensche witte kool, 775 Kg. nep, 7650 Kg. uien, 150 Kg. peen. ALKMAAR, 10 Januari 1936. Kaasmarkt. Aangevoerd: 39 stapels, zijnde 64.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f 18.50, Boerenkaas kleine f 19 per 50 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 10 Januari 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren In totaal 546 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 141 HL voertarwe f 4.755.75; 68 HL gerst: zaai f 66.25 en gerst chev. f 4.505.50; 138 HL haver f 6.707.25! 46 HL boonen, w.o.: paarde f 6.25, bruine f 10—15, citroen f 1217, dui ven f 8—9, witte boonen f 14— 16; 92 HL karwij- zaad f 2123; 4 HL tuinboonen f 1213 en 57 HL erwten, w.o.: groote groene erwten f 1214, grau we f 2026 en vale f 1622. alles per 10 Kg. Han del goed. ALKMAAR, 10 Januari 1936. Andijvie f 0.502.40, appelen f 3.5011, Bloemen daler kool f 15, bloemkool I f 10, n f 35, boeren kool f 1.608.80, gele kool f 15.50, groene kool f 0.502, knolselderie f 2—5.20, koolrapen f 2.70, peren f 2.508, prei f 1.505.20, peterselie f 1.70 4.20, rabarber f 12, radijs f 6.20, roode kool f 2.60 f 10, spinazie 4565 ct., spruiten f 2—7, tomaten f 414, uien f 13, witte kool f 1.20, wortelen f 1.50—2.40, boswortelen f 4—12, witlof I f 4.50— 7, H f 3—4. Verwachting: Stormachtige tot krachtige, later afnemende Zuidwestelijke tot Westelijken wind zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, enkele regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: afnemende wind, nog buiig, en iets kouder. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 757. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. 46 gr. F. UW BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14