In Gedachten naar Parijs» Be wsg met de IS bochten SPOR1r. Olympische Spelen in 1936 GESPRONGEN HANDEN EN LIPPEN KLOOSTERBALSEM De organisatoren leggen de laatste hand aan de voorbereidingen ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij den KLOOSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meer! m't Was een gruwelijke last en het ieed geweldig zeerHet bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een UitkOmSt." g j ,e ,$_g NlfKCB'C ORIOINBRL T*R INZAOB „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren 'Chroefdoos 35 et. Potten 624 c*- eD 1-04 IN HET RIJK VAN VULVANUS. Als door een tooverhand bewogen rijst de hydraulische smeedha- mer op en neer, die het wit-heete stuk staal in den vereischten vorm kneedt. Zal Smit kunnen spelen? De belangrijkste factor die onze overwegingen, beheerscht is echter de mogelijkheid dat Smit niet mee zal kunnen doen. Of, indien hij zal mee spe len, al spoedig zal uitvallen. De kans hierop is niet zoo gering. De dokter keek zijn wreef, waarin hij een bloeduitstorting heeft gekregen, tamelijk som ber aan. Speelt hij Zondag mee, dan zal hij de genezing ten zeerste vertragen. Want het is on mogelijk dat Smit's voet Zondag weer geheel in orde is. Nu is èèn speler niet alles, maar iemand als Smit neemt een zeer bijzondere plaats in in het Nederlandsche elftal. In de aangewende speelwijze vormt hij een onmisbaar element. Och, zijn uit zonderlijke kwaliteiten behoeven we niet verder op te sommen. Zal hij dus op het laatste oogenblik niet kunnen uitkomen, uit eigen wil of op advies van dokter, trainer of bestuur, of zal hij na korten tijd moe ten uitvallen, dan is er geen speler te vinden die hem redelijk zal kunnen vervangen. En vormt U zich er eens een denkbeeld van, hoe het moreel der overige spelers er door aangetast wordt als Smitje, de motor, de overal opduikende redder, gangmaker en schutter er niet bij is. Ziedaar, geachte lezers, de oorzaak van onze vrees, die echter de perken der wanhoop niet overschrijdt De Sportkroniek zegt ook duidelijk dat de móge- ij kheid van een kleine inzinking na de laatste fraaie resultaten niet buitengesloten geacht moet worden, maar bij haar oordeelvelling heeft zij deze gedachte weten te onderdrukken. In normale gevallen is het Nederlandsche elftal sterker dan het Fransche, hoewel dit laatste het Iersche weer achter zich laat. Tegenvallen mag dan een eventueele teleurstel ling met Smit, twee psychologische momenten zijn er voor de Sportkr. die haar tot de uitspraak brengen „wij hbben alle hoop, dat Zondag te Parijs de Nederlandsche kleuren kunnen zegevieren". E n dat zijn: le. De jubileumwedstrijd (de 50ste) van Van Heel, want de spelers kunnen hem geen beter ge schenk aanbieden dan een overwinning en zij zul len stellig hun uiterste best doen om dit hun popu- lairen en sympathieken aanvoerder te bezorgen. 2e. De revanche-gedachte. Op Hemelvaartsdag 1934 verloren we tamelijk ongelukkig te Amster dam met 54, nadat we met 30 hadden voorge staan. De stand van de tot dusverre gespeelde wed strijden is: Nederland 5 4 0 1 25—10 8 Frankrijk 5 1 0 4 10—25 2 De elftallen behoeven we wel niet te publiceeren. De heer Hollander zal ze nauwkeurig opgeven. Ned. B-elftal. Voor we verder eenige woorden wijden aan het programma dat hier te lande verspeeld wordt, dient even te worden gememoreerd dat het z.g. B- elftal Woensdagmiddag te Rotterdam van de En- gelsche prof-club Lincoln City heeft gewonnen (4 2). Door verschillende invallers was het oorspron kelijke reeds vrij willekeurige B.-elftal tamelijk verzwakt. Een openbaring was een en ander on danks de overwinning niet. Nieuwe gezichtspun ten hebben zich niet geopend. Programma voor Zondag. We hadden verwacht dat verscheidene beker wedstrijden zouden worden ingelascht, die Nieuw jaarsdag moesten worden afgelascht. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. De K.N.V.B. blijft dus rusten, althans in Noord-Holland. De N.H.V.B. Zooals we Maandag reeds opgaven, heeft onze provinciale bond een volledig programma vastge steld. Alle wedstrijden worden evenwel, op een en kele uitzondering na, om 10 uur gespeeld, zoodat spelers en toeschouwers hun radio-uitzending niet behoeven te missen. In IA is Bergen vrij. Alkm. Boys 2 krijgt gele genheid om haar positie ten koste van Zilvermeeu wen 2 te verbeteren. K.V.V. 3 moet even oppassen voor W.F.C. 5. In 1D kan AtlasPetten een aardige match wor den, waarin voor Petten maximaal een gelijk spel zit. Wieringerwaard—Schoorl (11 uur) zal vermoe delijk niet doorgaan. Of Woestenburg en zijn man nen moeten met dweilen en emmers bezig geweest zijn. Mocht het echter doorgaan, dan is een over winning voor de thuisclub waarschijnlijk. J.V.C.H.R.C. 4 kan een hartige partij worden, waarin voor J.V.C. een aardige kans zit. Als H.R.C. tenminste niet plotseling met een versterkt elftal opkomt. In 2E is FlevoN. Niedorp 2 uitgesteld. Evenzoo Oudendijk 2—Flevo 2 in 4K. Voor den K.N.VJ3. zijn ingelascht Spartaan—O.S. V. en Stormvogels—H.F.C. Wellicht zijn er enkelen uit onze omgeving die van de zeer goedkoope reisgelegenheid profiteeren- en met het nationale elftal mee naar de Fransche hoofdstad trekken, de meeste van onze lezers zullen het wel rustig thuis afwachten. Nu mist men daar mede niet zoo heel veel, omdat de heer Hollander in staat is de wedstrijdsfeer zoodanig naar de huis kamer over te brengen dat men wel een volslagen isegrim moet zijn om niet met elke vezel van zijn lichaam mee te leven. Hoe staan de kansen? Over het algemeen mag men in ons land een tamelijk optimistische toon peilen. Deze is uiter aard niet uit de lucht komen vallen. Zonder zelf verheffing kan een Nederlander zich er op beroe men dat zijn nationale voetbal-elftal op het oogen blik een van de geduchtste ploegen van het Euro- peesche vasteland is. Het resultaat tegen Ierland heeft de laatste twij fel weggenomen en onze kracht wordt nergens meer miskend. Wat „we" nu bereikt hebben is zelfs dat men- schen als de bekende Duitsche scheidsrechter Dr. 3auwens ons een kansje geven voor het winnen van de Ol. Spelen a.s. zomer in Berlijn. We dienen echter als nuchtere Nederlander ons gezonde verstand te bewaren. Zoo moetei we het ons goed inprenten, dat we niet te spoedig Hosanna roepen en dat we, na een eventueele ne derlaag, het opwellende „kruisigt hen" bijtijds in slikken. Het moet bij een zekere blijdschap ove onze nationale kracht blijven. Een hysterische dweperij is slechts een uiting van nationale koorts. Die ten sterkste is te veroordeelen en aan de spon zoowel als aan het nationaal bewustzijn afbreuk doet. Wanneer het dus verliezen wordt in Parijs, geve men zijn vertrouwen in de 11 brave Hollandsche jongens niet prijs. Aan hun beste wil kan het immers niet liggen. De huidige training, keuze methode en de manier waarop de léiders met de spelers omgaan is daarvoor een waarborg. Waarom dit alles, zal men vragen. Denk je ons op deze wijze pijnloos op een nederlaag voor te bereiden. Neen, geachte lezer, als we nu al in een nederlaag geloofden, zouden we geen vertrouwen hebben in onze ploeg. Maar ondanks dat vertrouwen mag en moet de erkenning ons ontsnappen dat het ditmaal wel eens geen overwinning kan worden. Frankrijk heeft een zeer behoorlijk elftal, speelt vpor eigen menschen enweet dat ons land heel sterk is. Een gewaarschuwd elftal telt voor 22! Februari gehouden. 15.000 menschen zullen den wed strijd kunnen volgen, die bovendien door luidspre kers van elke phase van den wedstrijd op de hoogte zullen worden gehouden. Langs de baan heeft men een voetpad aangelegd, zoodat men naar believen ook van plaats kan verwisselen. (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden.) De bobbaan aan het Riesermeer. En tot slot nu eens iets over de bobslee-wedstrijden. Er zijn misschien menschen, die denken dat bob- In de bobslee-wedstrijden zal het Amerikaan sche viertal weer een ernstige poging doen hun kampioenstitel te behouden. De springschans te Garmisch-Partenkirchen De Noor, Ruud, de held van den dag, doet een ski-sprong van 82 meter. Een sprong van ruim 80 meter door het luchtruim GARMISCH, Januari 1936. DE duizenden buitenlandsche en Duitsche gas ten, die Kerstmis en het Oude Jaar in de Beiersche Alpen hebben gevierd en dusdoen de reeds een voorproefje van de Olympische Winter- spelen hebben genoten, zijn stuk voor stuk weer uit Garmisch-Partenkirchen verdwenen, zoodat de rust voor zoover men van „rust" kan spreken in een plaats, waar men het grootste sportfestijn van de wereld moet organiseeren weer is teruggekeerd, Zooals al reeds in mijn vorige brieven uiteengezet, bleek men, eigenlijk niet voldoende voorbereid te zijn geweest op een dergelijken enormen toeristen- stroom gedurende de feestdagen; de toevoer van le vensmiddelen liet de eerste dagen wat te wenschen pver en ook het organisatiebureau tot het onderbren gen van de gasten werkte nog niet tot de volle hon derd procent tevredenheid. Maar de menschen hier weten zich spoedig aan veranderde omstandigheden aan te passen, zoodat reeds na een paar dagen alles, maar dan ook alles klopte en ik er van overtuigd ben, dat de gasten, die hier een paar prettige weken hebben beleefd, in Februari, wanneer de Spelen wor den gehouden, gaarne zullen terugkeeren en in hun woonoorden de beste propagandisten voor een be zoek aan de Winterspelen zullen zijn. Intusschen heeft Garmisch met de drukte gedu rende do feestdagen zijn generale repetitie voor de Spelen achter den rug en ik kan niet anders zeg gen, dan dat de algemeene indruk daarvan het aller beste voor Februari belooft. Thans legt men de laatste hand aan eenige onder deden van organisatorisch belang: afdeelingen van den Rijksweer en den Arbeidsdienst hebben hun kampen reeds betrokken en houden dagelijks oefe ningen, om straks wanneer het Olympische vuur op de bergen zal zijn ontstoken, het hun toegewezen werk tot in de kleinste kleinigheden te kunnen be- heerschen. En ook mijn hotelhouder is reeds in de weer, om gedurende de Spelen een rijkelijk menu te kunnen voor-zetten aan zijn gasten ariërs zoowel als niet-ariërs. In een van mijn vorige brieven heb ik er reeds op gewezen, dat het mijn verwondering wekte, in de plaats van de Olympische Spelen nog eenige van de bekende bordjes „Juden sind nicht er- wünsclit" aan te treffen. Waarom deze bordjes nog in de hotels hangen is mij achteraf beschouwd een raadsel. Men kan hier slechts met sleur te doen hbe- ben, want naar mij gebleken is hebben deze op schriften niets te beduiden, daar de menschen, die er zich het minst van aantrekken de joden zelf zijn. Het percentage Joden, dat zijn vacantie in Gar misch doorbracht of daar nog verblijft is niet ge ring en deze menschen leven hier net zoo onbezorgd en prettig en worden even voorkomend behandeld als de andere gasten. Wanneer men ergens ter wereld niets, maar dan ook niets, van de Duitsche ariër-paragraaf bemerkt, dan is het wel in Garmisch Ook de beruchte bordjes verdwijnen reeds en men heeft mij verzekerd, dat er aan het eind van deze maand in geheel Garmisch geen een meer te vinden zal zijn. sleeën zooiets is als rodeln met een grootere slee en hoogere snelheid. Deze mcening kan men slechts voorstaan tot op het oogenblik, waarop men een bob slee-wedstrijd gezien en de schitterende pracht van een bobbaan aanschouwd heeft. Dan zal men moeten toegeven, dat de verwantschap tusschen rodeln en bobsleeën even ver uit elkaar ligt als die tusschen een kattapult en een dikke Bertha. Bobsleeën is een sport, die geheel op zichzelf staat en bovendien zeer gevaarlijk, dus sensationeel is. Dit blijkt reeds uit de gewichten van de bobsleeën, die voor 2 personen 160 K.G. en voor vier personen 220 K.G. wegen, als mede uit de snelheden, die op een goede baan (bijna honderd K.M.!) behaald worden. Persoonlijke moed, een volkomen rustige hand bij het sturen en ten slotte ijzersterke zenuwen zijn de voorwaarden, waaraan iemand moet voldoen om aan een bobslee- wedstrijd deel te kunnen nemen. De bobbaan, die het organisatie-comité in Garmisch door Ir. Zensyki heeft laten aanleggen is eenif in zijn soort. Voor wat betreft snelheid, veiligheid en sportieve moeilijkheden heeft deze baan volgens de deskundigen op de wereld haars gelijke niet. Hoog boven Garmisch, nog tweehonderd meter bo ven het Riesermeer, ligt de start. De baan heeft een helling van 10 graden, is 1600 meter lang en heeft vijftien verschillende bochten, die stuk voor stuk op verschillende „wijzen" genomen moeten worden. De hoogste gemiddelde snelheid, .die op deze baan zal kunnen worden bereikt, bedraagt 75 K.M., op sommi ge gedeelten echter zullen kampioen-manschappen geen moeite hebben de 90 K.M.-grens te passeeren. Het zou veel te eenvoudig zijn, indien men de baan b.v. slechts met een bocht van 180 graden had aangelegd. Thans vinden de bobrijders na honderd meter afgelegd te hebben de eerste bocht, een zoo genaamde looping, waarvan de eerste helft daalt, de tweed stijgt. Na 'n kort traject volgt dan 't „laby- rynth", vijf opeenvolgende bochten, waarbij de „Kreuzeck" en de „Bayernkurve" aansluiten. Hier wordt de wedstrijd beslist; want wie hier bochten fout neemt en daardoor onderdeelen van een secon de verliest, krijgt geen kans meer om den verloren tijd in de daaropvolgende, minder moeilijke bochten in te halen. Daarom heeft men dan ook bij de „Bayernkurve" de tribunes voor de toeschouwers ge bouwd. De bobslee-wedstrijden worden op 8, 9, 11 en 12

Schager Courant | 1936 | | pagina 16