Mweer teistert liet Rijnland De verkiezingen np Cuba. Bonuswet door Amerikaansch parleiintjangennien Toevoeging aan de lijs! Tuinder ij van vroege aardappelen. Zaterdag 11 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9889 Enorme verwoestingen aangericht in ver scheidene steden Orkaan raast over Dusseldorf Gandhi niet ziek. Inflatiekans gestegen* Fabrieken en heele rijen huizen van hun daken beroofd; honderden menschen dakloos. - Tot dusver 2 dooden, tal rijke zwaar gewonden en nog meer lichtgekwetsten. Gister heeft boven het Rijnland en in het bijzonder boven Dusseldorf een hevig nood weer gewoed, dat gepaard ging met een zwa- ren hagel en een geweldigen storm. Al spoedig was het duidelijk, dat dit nood weer groote materieele schade overal aan richtte en spoedig bleek, dat ook verscheiden slaohtoffers waren gevallen. Volgens de laatste berichten zijn twee per sonen gedood, terwijl dertien andere zwaar en talrijke personen lichtere verwondingen op liepen. Het A.N.P. meldt nader: Reeds vroeg in den middag bleek, dat het noodweer groote materieele schade had aangericht en dat vele slachtoffers waren gevallen. Volgens de jong ste berichten zijn twee personen gedood, dertien lie pen zware en talrijke andere personen lichtere ver wondingen op. De storm was eigenlijk een windhoos, die met ont zaglijke kracht over eenige stadsgedeelten heenging. De windhoos kwam van Dusseldorf—Heerdt via Ober kassei langs den Rijn en vervolgde zijn weg over de binnenstad tot aan de gemeentelijke Tonhalle, waar na hij in de richting van Worringer Platz zwakker werd, In de deelen der stad, waar de windhoos heeft huisgehouden, zijn tal van boomen ontworteld, in Oberkassei zijn boomen met een doorsnede van een meter als lucifer^ afgeknapt. Overal vlogen de dak pannen door de lucht en sloegen te pletter op den grond. Op sommige plaatsen leek het alsof de herfst wind dorre bladeren hoog had opgewaaid, zoo zwerm den de dakpannen door elkander. Van verscheidene winkels werden groote ruiten eenvoudig ingedrukt. Het totale aantal gewonden kan onder deze omstan digheden uiteraard nog niet worden vastgesteld. Nadere berichten over de gevolgen van het nood weer melden o.m. nog, dat een lange fabriekshal van de Ohamottefabriek Koppers in Oberkassei is omge waaid. De groote schoorsteenen vielen op de naburi ge woonhuizen, waardoor 6 personen zwaar en 6 licht gewond werden. Aan de Heerdter haven is een locomotiefloods ingestort, waarbij één persoon werd gedood en twee gewond werden. Bij de Bocholter Strasse is eveneens een fabriekshal ingestort Hier werd 1 persoon gedood, terwijl 5 anderen zwaar ge wond werden'en talrijke personen lichte kwetsuren bekwamen. Hoe groot de kracht van den windhoos was, blijkt uit het feit, dat muren ter dikte van 50 c.M. omver- gedrukt werden. Het dak van de groote Kaiserhalle van de stedelijke concertzaal is door den storm af gerukt, in brokstukken meegevoerd en neergeworpen op huizen en straten. Ook van andere huizen en ge bouwen werden daken afgerukt Nader meldt het D.N.B.: Het hoofd van de brandweer te Dusseldorp heeft meegedeeld, dat daar 2 personen gedood en ongeveer 15 zwaar gewond zijn. De gevolgen te Neuss. Ongeveer 250 menschen dakloos. De storm heeft ook in Neuss en vooral ln het Noorden der stad groote verwoestingen aangericht. De brandkastenfabriek Peltz werd zwaar geteisterd, vele huizen zijn van hun daken beroofd. Vier en veertig gezinnen met in totaal 211 kin deren zijn op deze wijze dakloos geworden. In het stadsdeel Weihenberg hebben de daken van de kerk en de school groote schade opgeloo- pen. Buiten de stad werd een houten boerenhuis van zijn fundamenten losgerukt en 300 meter ver door den storm meegesleurd. Oeroude boomen wer den geveld. Overal moest noodverlichting ontsto ken worden, daar de electrische leiding eveneens schade had geleden. Een hulpactie voor de getroffenen is reeds op touw gezet. Nog een tweede windhoos. Boven Hamm an der Sieg. Gistermiddag tegen ongeveer 5 uur heeft een tweede windhoos, die een breedte had van ongeveer 15 meter, gewoed boven het plaatsje Hamm ar der Sieg. De naburige plaatsen en zijdalen van de Sieg merkten van niets. In Hamm daaren tegen is groote schade veroorzaakt. De 45 meter hooge Gothische toren van de oude Evangelische kerk is gegrepen en op een hoogte van 33 meter volkomen kapot ge draaid. De hoogopstekende spits kwam te recht op het dak van de kerk, die ernstig beschadigd werd. Door het op straat neerstortende puin werd gelukkig niemand getroffen. De 25 meter hooge brandweertoren van 't plaats je werd eveneens vernield. Alle daken van de stad zijn beschadigd, een groot aantal werd geheel van de huizen afgerukt. Mededeelingen van den meteorologi- schen dienst EssenMuhlheim. Uit Essen meldt het A.N.P. nog: De orkaanach tige storm, die Vrijdagmiddag boven West-Duitsch land heeft gewoed, is volgens den meteorologischen rijksdienst te EssenMuhlheim van de Duitsche grens via Keulen, Essen, Dortmund en het Sauer- land tot aan de Weser getrokken. Het centrum van de werveling lag boven de Noordelijke Noordzee, Vrijdag 8 uur lag het tusschen de Noordkust van Engeland en Scandinavië. In EssenMuhlheim werd bij de eerste vlaag om 1 uur des middags een windsnelheid van 70 K.M. per uur gemeten. Zestien dooden in Engeland. i Honderden gewond, zoowel ter zeer als te j land; groote gebieden overstroomd: tal rijke huizen ingestort. Reuter seint uit Londen, 10 Januari: Tengevolge van den storm, die gisteravond en vannacht over Engeland heeft gewoed, heb ben zestien menschen den dood gevonden en zijn honderden gewond, zoowel ter zee als te land. Op den weg naar Lancashire zijn drie per sonen uit eenzelfde gezin, de vader, de moe der en een dochter onder een neervallenden boom gedood. Het zal waarschijnlijk eenige dagen duren, eer de schade, die de storm heeft veroorzaakt aan de Me- nai-brug in Wales, hersteld is. Een groot aantal au to's, die van Anglesey wilden terugkeeren, zijn door het ongeval gestrand. De ruiten van verschillende wagons van den ex press Londen—Manchester werden door den storm vernield. Te Burnham in Somerset is een gat in de zee wering geslagen, waardoor een deel der stad kwam blank te staan. In het Noorden van Wales werden verschillende plaatsen in duisternis gehuld, doordat de electrische leidingen defect raakten. Zooals gemeldt, heeft ook de scheepvaart zeer veel hinder van het slechte weer ondervonden en ongelukken zijn niet uitgebleven. Bij Formly Point zijn vijf lijken aan land gespoeld. Men gelooft, dat zij afkomstig zijn van het vrachtschip „Bradda", dat waarschijnlijk in den storm is vergaan. De passagiers van het Amerikaansche schip „Man hattan" hadden Donderdagavond vijf uur noodig, om te Plymouth aan land te komen. Ten gevolge van de hevige regens zijn bij Lyd- ney, in Gloucestershire, groote gebieden overstroomd Meer dan 180 schapen en vele andere dieren ver dronken. Te Southgate zijn 16 huizen ingestort; verscheide ne wegen zijn onbegaanbaar. Ook ln België noodweer en overstroo mingen. Brussel. De omstreken van Charleroi zijn Vrij dagmiddag door een hevigen regen- en hagelstorm geteisterd, waardoor een stadsdeel grootendeels on der water werd gezet. Het tram wegverkeer tusschen Charleroi en de in de buurt gelegen plaatsen moest worden gestaakt De Samber wast en loopt hier en daar buiten de oevers. Er liepen geruchten, dat Gandhi, de leider der In dische nationalisten, ernstig ziek zou zijn, doordat hij leed aan verhoogde bloeddruk. Later werd echter gemeld, dat in den toestand van den patiënt eenige verbetering was gekomen en dat hij lachte om de be zorgdheid van zijn vrienden. Nadrukkelijke ontkenning van Italië. ZIEKTE ERNSTIGE BELEMME RING VOOR DE TROEPEN ONT SPANNING VAN DE SITUATIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. (Van onzen specialen correspondent). Rome Vrijdagavond. Italië houdt nog steeds vol, dat het bombar deeren van de Egyptische Roode Kruis-ex- peditie bij Dagaboer nooit heeft plaats ge vonden. Er is vandaag weer een neiuwe offi- cieele ontkenning aan de lijst toegevoegd: De Italiaansche legerleiding in Italiaansch Somaliland verklaart, dat de berichten over het bombardement, zooals die door de Abes- sijnsche regeering worden gepubliceerd, vol komen onjuist zijn. „In tegendeel", zegt het communiqué, „de Italiaansche piloten vermeden opzettelijk bommen neer te werpen in de buurt van het hospitaal-kamp, ondanks het feit, dat verscheidene gewapende soldaten, tegen de internationale regelen in, een veilig onder komen in de Roode Kruistenten zochten.". Deze nadrukkelijke ontkenning doet nogal vreemd aan, na alle bewijsmateriaal, dat voorhanden is. Generaal Valle, onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart, maakt inmiddels een inspectietocht langs het front van Eritrea. Men verwacht, dat hij dit onderzoek tot het Zuidelijk front zal uitbreiden. Uit de aanwezige berichten zou men afleiden, dat ziekte op het oogenblik een ernstiger belemmering voor de Italiaansche troepen in Oost Afrika vormt dan de oorlog zelf. In officieele kringen geeft men toe, dat gedurende de maanden November en December 3 hospitaalboo ten naar Italië zijn teruggekeerd met 1247 man aan boord, die allen aan tropische ziekte leden. Slechts een gewond officier werd naar Italië teruggebracht, omdat zijn verminkt been een behandeling met spe ciale instrumenten vereischte. Het aantal in den strijd gewonden bestaat volgens de officieele gege vens uit 59 Italiaansche en 51 inlandsche soldaten. Terwijl de pers veel ophef maakt over de op til zijnde bewegingen van de Britsche en Fransche vloot neemt men in officieele kringen hiertegenover een onverschillige houding aan. Een regeeringsvertegen- woordiger deelde mede, dat Italië niet in het minst verontrust is omdat „wij niet worden bedreigd en zelf niemand bedreigen." Officieel wórdt medegedeeld, dat Italië geen troe pen aan de Fransche grens heeft geconcentreerd; 'n mededeeling, die vermoedelijk bestemd is om de ge moederen tot rust te brengen. Deze verklaring wordt gemotiveerd door de berich ten over de Fransche troepenbewegingen aan gene zijde van de grens en deze beteekenisvolle ontken ningen bewijzen nog eens opnieuw, dat achter de coulissen Fransch-Italiaansche invloeden nog steeds aan het werk zijn om te komen tot. overeenstemming in het Italiaansch-Abessijnsch conflict. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) Voor het presidentschap. - Negen per sonen gewond. Havanna. Gister zijn de eerste presidentsver kiezingen sedert acht jaren begonnen. Te Santiago de Cuba zijn verschillende bommen tot ontploffing gebracht, waarbij negen personen werden gedood. In de rest van het land was het, voor zoover be kend rustig. Bijna 2 millioen personen hebben ge stemd. Voor den eersten keer in de geschiedenis van Cuba hebben vrouwen mogen kiezen. Men acht het zeker, dat Miguel Mariano Gomez, de candidaat der coalitie, zal worden verkozen bo ven Mario Garcia Menocal, den vroegeren president. ZACHT WEER IN BULGARIJE. Sophia: Tengevolge van een warmen wind, wel ke langs de geheele kust van Bulgarije waait, zijn de boomen weer gaan bloeien; men vreest evenwel voor ernstige schade, zoodra het weer omslaat. AFSCHUWELIJKE DAAD VAN EEN ROEMEENSCHEN BOER. Boekarest: In het plaatsje Gorj heeft een boer in verband met een twist over een geldkwestie, zijn vrouw, zijn beide schoonouders en zijn schoonzuster met een mes gedood, om zich vervolgens op te hangen RADIO-OMROEPSTORINGSCOMMISSIE. Haar taak* beëindigd. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de commissie, die indertijd door den minister van Waterstaat werd ingesteld om maatregelen te bera men ter bestrijding van storingen, welke in de ont vangst van den radio-omroep worden ondervonden, haar taak dezer dagen beëindigd en haar verslag aan de Regeering uitgebracht. DE NEDERLANDSCHE MINISTER IN POLEN GEARRIVEERD. Gisteravond zijn minister Deckers, minister Gelis- sen, in de Poolsche hoofdstad Warschau aangeko- Gisteren heeft het Huis van Afgevaardigden de wet aangenomen krachtens welke aan oud-strijders een bonus zal worden uitgekeerd De New Yorksche beurs reageerde inmid^ dellijk door zeer vaste koersen voor aandee- len. Waarschijnlijk niet ten onrechte vreest men voor verdere inflatie van den dollar als de geweldige bedragen, die voor de Bonus- uitkeering noodig zullen zijn, aan de Staats middelen worden onttrokken. De thans aangenomen wet moet, alvorens van kracht te worden, echter eerst nog door de Senaat worden goedgekeurd en ook nog .door de commissies uit beide huizen en ten slotte door President Roosevelt worden ge accepteerd. In afwijking van de tuinbouwteeltregeling 1935 zullen voor dit nieuwe jaar de vervroegde Eigenheimers worden gerangschikt onder de vroege aardappelen* Deze aardappelen moeten worden geteeld op een 'teeltvergunning voor de in Art 2a genoemde soor ten en zullen dan dezelfde rechten genieten als de vroege aardappelen. Zij kunnen dan in dezelfden tijd worden aangevoerd. Voor de andere Eigenheimers zal natuurlijk blij ven gelden de bepaling dat zij slechts mogen worden aangevoerd na een nader door den Minister te be palen datum. Ook het soort „Ever Good", wat een andere naam is voor „Wilde Duc", is als vroege aardappel toe gelaten. Let op uw teeltvergunningen! Wij wijzen er nog even op, dat door de Groenten- en Fruitcentrale de volgende bedragen in rekening worden gebracht voor de werkzaamheden aan de toelating verbonden. Voor handelaar fl.voor verwerker f2.50, voor overdracht van een teeltvergunning f 2.50 en voor het afgeven van een diplicaat-teeltvergunning eveneens f2.50. Teeltvergunningen een familiebezit. In de bepalingen der teeltregeling 1936 vinden wij onder Art. 9 sub 3 de belangrijke bepaling dat de overdracht der teeltvergunningen slechts kan geschie den aan familieleden. Hiermede wordt de handel in teeltvergunningen vol komen lamgeslagen. In dat zelfde artikel 9 sub. 3 3 d. en artikel 10 vinden wij enkele bepalingen opgenomen die grondeigenaars en hypotheekhouders beschermen tegen de mogelijk schadelijke gevolgen van het „persoonlijk" zijn der teeltvergunningen. Distributie van goedkoope groenten Aan het Verslag van den Minister van Landbouw aan de Tweede Kamer ontleenen wij, dat de door- gedraaidep roducten zooveel mogelijk werden ge bezigd voor de distributie van goedkoope groenten aan de werkloozen via de gemeentebesturen. In den zomer viel eenige vermindering in de vraag te bemerken, daar veel werkloozen een eigen tuintje bezitten, waarvan zij voldoende groente kunnen plukken. In September kwam weer grootere vraag. Thans nemen 59 gemeenten aan deze distri butie deel en zij gebruikten in het 3e kwartaal 1.690.000 Kg. groenten. Dat de doorgedraaide hoeveelheden belangrijk zijn, moge blijken uit het feit dat in 1935 geduren de de maanden Juli t.m. Augustus o.a. als waarde loos werden doorgedraaid 3.419.000 struik andijvie, 22 millioen komkommers, 700.000 bos wortelen, 165.000 Kg. roode kool, 6.718.000 kropsla en 312.000 Kg. postelein, ongeacht nog de honderdduizenden kilo's van andere producten. FRANSCHE CONTINGENTEN VASTGESTELD. Voor de maanden Januari t.m. Maart heeft de Fransche regeering de volgende invoercontingenten vastgesteld: Appelen en pereen Uien Diverse groenten Divers fruit 198000 K.G. 188000 K.G. 1920000 K.G. 24000 K.G. Het totaal door alle landen in te voeren kwantum witte kool voor zuurkool bedraagt 3 millioen Kg. Hiervoor is geen landenverdeeling bekend gemaakt DE VERDUISTERING BIJ DE GRONINGSCHE ORKESTVEREENIGING. Groningen. Naar wij vernemen, heeft de heer N. de J., wethouder van de gemeente Groningen, die zich m verband met de gepleegde verduistering bij de Gronmgsche Orkestverceniging sedert 13 December m voorloopige hechtenis bevindt, h-dtn ontslag ge vraagd als lid van den gemeenteraad van Groningen Zijn opvolger in d?n gemeenteraad is de heer C Bouwman, v.-h., die de benoeming voorloopig nog in beraad heeft gehouden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5