Makallé omsingeld sKOOPEritijdOECK Het lot van La Chorrsra Een draad in de schroef De Italianen stian ap het poot Toenemende HOOP GD de stad te ontruimen H v Dreigbrieven aan Roosevelt De bonusnitkeering in Amerika Geen gratie voor Hauptmann Hoe tanks in de val worden gelokt Enorme aardverschuiving in Zuid-Frankrijk. Tusschen 3 en 500 menschen den dood gevonden. Autobus in de Donau gereden Auto tegen een boom gereden Vergeefsche moeite Maandag 13 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SGHAOER 79ste Jaargang. No. 9890 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuit.komend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80, Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een verzwegen catastrophe, waarbij 800 Italianen gedood zouden zijn (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIE, Zondagavond. De Abessijnsche troepen omsingelen Ma- kalle vrijwel aan alle kanten en het groot ste deel der ltaliaansche troepen heeft thans de stad verlaten, waarvan de verovering nog slechts negen weken geleden met zooveel op hef door de Italianen werd aangekondigd. Onder den drang der Abessijnsche troepen, die thans Makallé en haar verbindingslijnen bedreigen, zijn de Italianen meer dan 30 mijl teruggetrokken tot aan Masoboe. Daar zul len zij in het nauw worden gedreven door de legers van ras Syoem en ras Kassa, die van de Westzijde zullen komen opzetten en het leger van generaal Kassa, den minister van Oorlog, dat zich aan de Oostzijde bevindt. De Italianen hebben-een klein garnizoen te M.akallé achtergelaten, meer uit sentimen- tccle overwegingen*1 dan uit een strategisch oogpunt. De Abessijnen houden vol, dat zij de stad ieder oogenblik binnen kunnen ruk ken. Makallé lijkt op het oogenblik veel op een spinneweb. Beider legers willen de spin zijn en trachten het ander in de positie van de vlieg te brengen. Vermoedelijk zullen de Abessijnsche troepen daarna Haussien omsingelen, dat veel moeilijker zal zijn te bezetten, omdat het midden in een open vlakte ligt, die geen gelegenheid voor guerilla-methoden biedt en omdat het versterkt is door loopgraven en artillerie. De thans door de Abessijnen veroverde positie snijdt de directe^ verbindingen tusschen Aksoem, Adoea en Makallé af. De ltaliaansche versterkingen moeten nu een grooter omweg maken om de plaats van bestemming te bereiken. De Italianen werden in het. Zuiden bij Kerelle in hun opmarscli "gehinderd en verloren daarbij zes tanks, een radio-zendinstallatie en honderden inheem- sclie soldaten. Deze opmarsch doet vermoeden, dat de Italianen trachten een linkerflank uit te zetten en het leger te bezetten tijdens een nieuwen aanval in de richting van Sidamo. De Abessijnen hebben thans 21 tanks, tien vliegtui gen en meer dan 60 machinegeweren veroverd. De Italianen trachten de radioverbindingen der Abessij nen van beide fronten te vernielen. Vandaag zijn hier drie Mohammedaansche priesters aangekomen, die vele dagen lang hebben gereisd om den keizer te vertellen, dat zijn „ster rijzende is cn het oogenblik thans gunstig is om de Italianen tot aan de zee terug te dringen." De keizer dankte hun voor hun advies. Vier ltaliaansche gevangenen, die in den slag bij Enda Selassie zijn gevangen geno men, vertelden mij hoe een ltaliaansche troe penmacht van 1600 man en 19 tanks in een nauwe vallei in den val werd gelokt en ver slagen werden, waarbij zij 800 man en alle tanks verloren. De gevangenen waren vier magere, ondervoede jongen, die in 1911-'12 zijn geboren, die er grotesk uit zagen in de groote overgeschoten Amerikaansche uni formen. Zij rookten sigaretten, terwijl zij vertelden. Dit is de geschiedenis van korporaal Guerremi Remo van het tankcorps van het regiment van den hertog van Abruzi. „We kregen tezamen met andere tanks het bevel om tegen den vijand op te rukken, Een aantal vracht wagens met nieuwe voedsel- en ammunitievoorraden was aangevallen. Wij trokken ongeveer zestig K.M. Zuidwaarts in de richting van Enda Selassie en kwamen daar in 'n nauwe vallei met steile wanden. Het tankcorps vond na een bocht in den weg den grond plotseling met groote blokken steen bezaaid. Wij waren in de val gelokt. De tank, die voorop reed, legde het af, de anderen hoopten zich achter het eerst slachtoffer op, zoodat zij er niet voorbij konden en evenmin terug konden keeren. 1600 man ltaliaansche troepen, bestaande uit blanken en Askaris volgden ons op den voet. Een geweldig vuur van beide zijden van de ber gen werd op ons geopend. Daarop ontstond een chaos. Een der tanks raakte in brand. De infanterie werd eenvoudig neergemaaid. Onze tank gleed opzij van een helling af, wij konden noch bewegen, noch vuren. Bijeenkomst Fascistische Raad is uitgesteld tot 1 Februari. BEMIDDELINGSVOORSTEL VAN HET VATICAAN. Rome, 12 Jan. (A.N.P.). In sommige kringen te dezer stede ziet men in het uit stellen van de zitting van den Grooten Fas- cistischen Raad van 18 Januari tot 1 Februari een teeken voor toenemende hoop, dat in de zitting van den Volkenbond op 20 Jannari goe de vorderingen zullen worden gemaakt in de richting van een oplossing voor het Ita- liaansch-Abessijnsch geschiL Wederom geruchten over bemiddeling van Vaticaan. Door tusschenkomst van België. Parijs. Wederom is eenige hoop gewekt op nieuwe vredesvoorstellen in het conflict tusschen Italië en Abessinië, op grond van geruchten, vol gens welke het Vaticaan heimelijk het initiatief zou hebben genomen zich daarbij bedienende van de tusschenkomst van België, om tot een regeling te komen. De correspondent te Rome, van het invloedrijke dagblad „Le Temps-' schrijft aan zijn blad, dat Bel gië, op inspiratie van het Vaticaan 20 Januari wel licht aan den Volkenbond zal voorstellen, een com missie van onderzoek naar Abessinië te zenden.. Londen weet van niets. In Londen is over een nieuw vredesvoorstel van den kant. van Italië, dat. volgens berichten uit Pa rijs binnenkort in de Abessijnsche kwestie zou kun nen worden verwacht.,, niets bel'end. Tot dusverre heeft de Britsche regeering geen mededeeling ontvan gen, die beschouwd zou kunnen worden als een tee ken voor het plan tot een vredesvoorstel. Minstens de helft van de infanterie werd gedood, de anderen namen de vlucht en de Abessijnen vuur den links en rechts. Soldaat Egiste en ik openden de deur van onze tank en hielden onze handen op, toen wij zagen, dat onze tank door Abessijnen werd omgeven. We werden gevangen genomen." Ik vroeg hen hoe het met het moreel der ltaliaan sche troepen gesteld was. Zij lachten en zeiden: „Dat kunnen wij niet zeggen, want wij zullen den een of anderen dag weer naar Italië terug moeten." Ik vroeg hen wat zij van de fascisten als soldaten dachten. Zij lachten nog luider, maar zeiden niets. (Copyright New Chroni'cleA.N.P.). Een millioen kubieke meter grond in beweging gekomen. De stad Gap in gevaar. P a r ij s. In de onmiddellijke nabijheid van de stad Gap in Zuid-Frankrijk is een grondmassa van ruim een millioen kubieke meter in beweging ge komen. Met een snelheid van twee tot drie meter per dag beweegt de massa zich in de richting van Gap. ,Een kanaal isr eeds volkomen bedolven. Door deze grondverschuiving heeft zich een kunstmatig meer gevormd, welks watermassa's de stad dreigen te overstroomen. Ten Zuiden van Grenoble is een geheele heuvel in beweging gekomen. Een rivier is uit zijn bed ding gedrongen. De verkeersverbinding met een naburig dorp is volkomen afgesneden. Een arrestatie. N e w-Y o r k. De geheime politie heeft den 52- jarigen Austin Palmer in zijn rijke woning in Park Avenue gearresteerd. Palmer, die een groote roep als architect had, had een vermogensverlies geleden van 1 millioen dollar, waarvoor hij president Roo sevelt verantwoordelijk stelde. In zijn verbittering stuurde hij den president op 28 November en 3 De cember brieven, waarin hij dreigde hem te zullen dooden. De juiste inhoud der brieven is onbekend Palmer heeft een bekentenis afgelegd. Hij schijnt te lijden aan een storing in zijn geestvermogens. ZIJN VERZOEK OM GRATIE VERWORPEN. Trenton, 12 Januari (A.N.P.). Het gratieverzoek van Hauptmann is door het hof van genade verworpen. Hierdoor is het practisch zeker geworden, dat Bruno Hauptmann zijn leven op de electrische stoel zal eindigen. De beraadslagingen over de uitspraak duurden ruim zes uur. De attorneys van den staat en de veroor deelde werden gehoord. De uitspraak kwam tot stand met zeven stemmen voor en een tegen, n.1. de stem van gouverneur Hoffmann, die zich des middags reeds in die rich ting had uitgelaten en bevel had gegeven dr. Con- don in verzekerde bewaring te nemen, aangezien hij van oordeel was, dat er groote verschillen zijn tus schen hetgeen Condon als getuige voor het ge rechtshof heeft verklaard en datgene wat hij kor telings in tijdschriftartikelen uiteen heeft gezet. Nog twee mogelijkheden voor Haupt mann. New-York, 12 Januari (A.N.P.). Nu het hof van genade gratie aan Hauptmann geweigerd heeft blijven hem nog twee wegen open: uitstel van exe cutie door gouverneur Hoffmann met ten hoogste 3 maal dertig dagen of hervatting van het proces op grond van nieuw bewijsmateriaal, in te dienen door den verdediger. Vulkanische krater rees uit den bodem omhoog. Uit Pasto in den Zuid-Amerikaansche re publiek Columbia: Een vulkanische krater, die de omgeving met gloeiende lava overstroomt, is Zaterdag ontstaan op de plaats, waar bij de aardbe- ving van Vrijdag het dorp La Chorrera, door den bodem was verzwolgen, waarbij tusschen drie en vijf honderd personen den dood von den. Slechts één overlevende van het plaats je is hier aangekomen. Be man verkeerde in een toestand van volkomen verbijstering. Volgens andere berichten uit Bogota beschouwt men het daar bijna als zeker, dat de tweehonderd inwoners -'van het dorp allen zijn omgekomen. Volgens getuigenis van een man, die naar een na bij gelegen dorp heeft weten te vluchten en daar in volkomen uitgeputten toestand aankwam, be vindt zich op de plaats, waar vroeger het dorp stond, thans een groote krater, welke lava en asch uitwerpt, De dorpen Caserios, Sepuyes en Alban zijn, vol gens berichten van menschen, die zich in de omge ving bevonden, ook geheel verwoest. Het juiste aantal dooden kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. Men neemt evenwel aan, dat er drie tot vijf honderd slachtoffers te betreuren zijn. ZES KINDEREN EN EEN PRIESTER VERDRONKEN. WEENEN: Een autobus met aoht kinde ren, leden van de Katholieke Jeugd-Organisa- tie, onder leiding van een priester, is tenge volge van ijzel op den weg in den Donau ge reden. Zes kinderen verdronken, evenals de priester. Vrachtauto met soldaten in een beek ge stort. Zes personen verdronken. WEENEN: Bij Mariazell in Stiermarken is.gisteravond tengevolge van ijzel op den weg een vrachtauto met leden van de „Ostmaer- kische Sturmscharen", die zich naar een ver gadering wilden begeven, in een beek gestort. Zes personen verdronken, twee werden zwaar gewond. Slechts twee personen bleven onge deerd. DRIE PERSONEN DOOR MORFINEVERGITIGING OVERLEDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat in het ziekenhuis le Gardelegen in Duitschland op 8 Januari drie per sonen plotseling gestorven zijn. Het onmiddellijk in gestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de dood in getreden is tengevolge van inspuiting met Dilaudid, een morfinepreparaat. Het onderzoek naar de schuld kwestie is nog niet beëindigd. Het schijnt hier te gaan om noodlottige ongelukken, voor herhaling waarvan in de toekomst streng gewaakt zal worden. In den vorm van. verhandelbare schuld brieven. Zaterdagavond hebben besprekingen plaats gehad tusschen de leiders van Senaat en regeering over het door het Huis van Afgevaardigden aangeno men Bonusontwerp. De leiders van den Senaat schijnen een uitkee- ringsstelsel te willen doen aannemen, waarbij de ve teranen geen contanten zouden krijgen, maar staats schuldbrieven, die verhandelbaar zouden zijn en dus ook zouden kunnen dienen als onderpand voor bank- leeningen. Een persoon gedood, twee andere in zittenden gewond. Zuid-Laren. Gisternacht heeft dicht; bijde grens van Zuid-Laren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den 24-jarigen J. Steegstra, reed met volle vaart tegen een boom en maakte vervolgens een kanteling, waarbij de bestuurder uit de auto werd geslingerd en onder de auto terecht kwam. Onmiddellijk snelden omstanders toe en toen zij S. onder den wagen vandaan haalden, bleek hij reeds aan zijn verwondingen te zijn bezweken. Twee andere in de auto gezeten personen, de hee- ren G. H. en G. v. d. M., werden slechts licht gewond. Het gebruiken van sterken drank schijnt niet ge heel onschuldig te zijn aan het ongeluk. De auto is totaal vernield. Nader wordt gemeld, dat het gezelschap in vroo- lijke stemming van een feestje huiswaarts keerde. De auto werd oorspronkelijk bestuurd door G. II., doch onderweg verwisselde deze van plaats met J. Steegstra, een jongmensch, dat wel motorfiets rijdt, doch nimmer auto's bestuurt en in geen geval in het bezit was van een geldig rijbewijs voor- het besturen van auto's. Zooals te begrijpen is, heeft het ongeluk in het an ders zoo rustige Zuidlaren, waar de jongelui zeer ge zien zijn, veel deernis gewekt. Nederlandsch stoomschip kan niet verder varen. Reparatie wordt te Amsterdam verricht. Amsterdam: Gistermiddag omstreeks één uur is het Nederlandsche motorschip „Ransel", van de reederij De Kapitein te Farmsum, schipper J. Teerling, van IJmuiden naar Kingslyn (Engeland) vertrokken. Kort na het vertrek kwam de kapitein tot de ont dekking, dat er een draad in de schroef zat. Met behulp van sleepbooten is het schip toen naar het dok van Verschure te Amsterdam gebracht om aldaar de draad te doen verwijderen. Vermoedelijk zal het schip heden, Maandag, zijn reis voortzetten. Wielrijder door auto aan gereden Aan de verwondingen bezweken. Apeldoorn. Op den Hoenderlooscheweg nabij de Goldsteinlaan is gisteravond de 54-jarige wielrijder J. K. in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer H. uit Vaassen. De wielrij der werd ernstig gewond. Per ziekenauto is hij aar het bziekenhuis te Apeldoorn overgebracht waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. De politie te Apeldoorn heeft op de licht beschadigde auto beslag gelegd en een onder zoek naar de schuldvraag ingesteld. Pogingen van een telepaath om het lijk van een vermiste telepaath op te sporen. Ruim een week geleden is in den Amst.cl te Am sterdam bij het spelen op een schuit vóór de Gov. Flinckstraat een jongen te water geraakt en verdron ken. De politie heeft herhaaldelijk gedregd om het lijk van den verdronken knaap te vinden. Alle moei te is echter vergeefs geweest. Het is echter begrijpe lijk dat de familie moeite noch kosten spaart om toch in het bezit te geraken van het stoffelijk overschot Zoo is dan de hulp ingeroepen van een telepaath. De ze is Zondag aan het werk geweest met medewerking van de politie. De telepaalh had daarvoor plaats ge nomen met een familielid in een gehuurd overzet veer en de schipper daarvan roeide in de richting, die de telepaath aangaf. Deze laatste had in een hand een koperen voorwerp, waaraan een draad. Aan het andere einde van den draad was een stuk lood beves tigd, dat hij telkens op don bodem van den Amstcl liet zakken. In de andere hand had hij een schoen van den verdronken jongen. Wanneer nu de draad in aanraking kwam of dichtbij het stoffelijk over schot zou komen, zou de telepaath, volgens zijn ver klaringen, dat moeten voelen, althans eenige aan wijzing krijgen. Omstreeks elf uur Zondagochtend is met het zoeken begonnen. Na verloop van eenigen tijd beweerde de man ccnig contact te hebben. De politie heeft toen vanaf de politieboot onder leiding van den inspecteur J. F. de Groot te aangewezen plaats en den naasten omtrek daarvan met. den dreg afgezocht. De moeite is echter vergeefs geweest. Het lijk van den knaap werd niet gevonden. Reeds' eer der had de politie op dezelfde plaats gedregd, ook toen zonder succes. De pogingen werden daarna door den telepaath nog verder voortgezet tot Zondagmiddag omstreeks half twee. Toen verklaarde hij dat hij zijn pogingen opgaf. Zoo is ook nu nog het lijk van den jongen niet terecht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1