Ook de Franschen moeten de vlag strijken De Oranje-ploeg wint te Parijs met 6—1 1 Glorieuze revanche van den nederlaag in 1934. Schagen-meuws. Maandag 13 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9890 Prachtig spel van de geheele Nederland- sche ploeg. £Van een specialen A.N.P.-verslaggever.) PARIJS, 12 Jan. Op volkomen regelmatige wijze heeft het Neder- landsch elftal hedenmiddag in het „Pare des Prin- ces"-Stadion met groote cijfers van het Fransche prof-team gewonnen en daarmede voor de elfde ach tereenvolgende maal op internationale wedstrijden, in het buitenland gespeeld,- de overwinning behaald. Door deze prachtgie zege van Nederland, is het voor het Fransche voetbal een catastrophale dag ge worden. Het Nederlandsch elftal vormde gedurende den geheelen wedstrijd een homogeen team, waar in geen zwakke punten vielen op te merken en waar in techniek en taktiek best verzorgd waren. Neder land heeft den Franschen geleerd, hoe een wedstrijd moet worden gewonnen. Een ontmoeting als deze kan uitsluitend gewonnen worden, indien men doelpunten kan maken; dat is nu eenmaal een factor, die bij voetbal hoofdzaak is. De Franschen konden dit nu in het geheel niet. En dit is in de allereerste plaats de oorzaak van hun nederlaag geworden. Zij hebben systemen aangeleerd in de eerste helft demon- streerdfeh ^ij eeh soort W-systeem docK' dit heeft in den wedstrijd tegen het Oranje-team niets ge geven. Vóór den wedstrijd. De regen, Zaterdagavond met flinke buien inge zet, was vanmorgen in een druilerigen mot over gegaan; de boulevards met het glimmende asphalt boden een naargeestig beeld. In de café's en restau rants was het overvol en talrijke malen kon men op groepjes landgenooten stuiten, die de uren voor de match zoo aangenaam mogelijk trachtten door te brengen. Het terrein van het „Pare des Princes" ligt in Auteuil, een flink eind buiten de city van Parijs. Reeds vroeg vertrok men per taxi, particuliere wa gens, bus of metro, naar het Stadion. Naarmate het aanvangsuur naderde, liepen de reusachtige tri bunes vol. Op de tribunes van de Tour de France was een geheel vak voor de Hollandsche bezoekers gereserveerd en ook elders ontwaarden wij verschei dene landgenooten, die door het zwaaien met zak doeken en vlaggetjes te herkennen waren. Luid klonk het telkens: „Wij zijn niet bang", over het terrein. Men schatte het aantal Nederlanders, dat deze ontmoeting bijwoonde, op 5.000. Ruim een half uur voor den aanvang kwamen de Hollandsche spelers met Heiberts en Glendenning het veld oploopen: het terrein moest geinspecteerd worden! Vooral Halle keek een beetje bedenkelijk, toen hij het modderig doelgebied aanschouwde, waar men met zand getracht had het beste ervan te ma ken. Het terrein was zwaar, doch uitstekend bespeel baar en eigenlijk mocht men hier van een klfein voordeel voor de Fransche spelers spreken, die lich ter gebouwd zijn. Om ruim twee uur zijn de tribunes overvol en het aantal kijkers wordt geschat tusschen de 35 en 40.000. Het spel begint. Om kwart over twee komen de Oranje-mannen het veld op. Zij worden stormachtig ontvangen. Het Wil helmus klinkt over het terrein; door alles meegezon gen wat Nederland heet. Daar komen de Franschen in blauw shirt, witte broek en roode kousen, de na tionale kleuren. De Marseillaise weerklinkt en het zijn zoowaar weer de Hollanders, die meezingen. Scheidsrechter Rudd (Engeland) roept de beide aanvoerders Van Heel en Delfour tot zich. De Fran schen winnen den toss en Bakhuijs trapt om twee uur Franschen tijd af. Er staat geen wind, de lucht is grauw en het regent fijntjes. De opstelling der elftallen is: FRANKRIJK: Llense. Diagne, Mattier. Gabrillargues, Verriest, Delfour. Monsallier, Cheuva, Courtois, Veinante, Nuic. Scheidsrechter: R. G. Rudd (Engeland). Van Nellen, Smit, Bakhuijs, Drok, Wels. Van Heel, Anderiessen, B. Paauwe. Caldenhove, Weber. NEDERLAND. Halle. Het spel begint. In de eerste minuten Is het even een wederzijdsch verkennen. Holland leidt! Nadat de eerste Fransche aanval is afge slagen, wordt het leder naar de andere helft gebracht, Drok krijgt den bal, een zeer lange pass naar het midden volgt. Bakhuijs heeft de situatie begrepen, heeft zich in vrije positie opgesteld en met een schuiver van vijftien me ter afstand in den rechter benedenhoek, is Llense gepasseerd. Wel stopt de Fransche kee per het leder, maar de gladheid van den bal speelt hem parten, waardoor het leder over de lijn in het doel rolt. Holland heeft na zes minuten de leiding. Nederland behoudt na dit hoopvolle begin het ini tiatief en snelle open aanvallen volgen elkaar op. Vooral van links dreigt gevaar, en bij een moeilijke situatie voor het Fransche doel weet Wels keurig in den linkerbovenhoek te plaatsen. Maar Llense stopt hèt leder, krampachtig opspringend, tot hoekschop. Van Nellen zet den bal echter te ver van het Fran sche doel voor. De periode van Nederlandsch overwicht houdt aan en wij noteeren een schot van Anderiessen, laag en verraderlijk in den hoek, dat Llense groote moeilijkhe den bezorgt. Een tweede corner, eveneens door Van Nellen genomen, wordt alweer te ver het veld in ge plaatst. Langzamerhand geraken de Franschen inge speeld en ook hier gaat het nu in vlot tempo, met kort spel en aanval. En Halle kan enkele malen too- nen, waartoe hij in zijn modderig doel in staat is. Twee Fransche invallers. Er zijn ruim twintig minuten gespeeld. Thans ver dwijnen plotseling kort achter elkaar twee Fransche spelers. Eerst is hèt Nuic, die kramp krijgt, en door Aston van de club Red Star. de bekende internatio naal, vervangen wordt. Direct daarop valt Gabril largues uit en voor hem komt Banide, van de Ra- cing, in de plaats. Inmiddels heeft Holland nog een kans gekregen om de score te verhoogen, maar Drok schiet hoog over. De voorsprong vergroot. Weer zitten de Franschen voor het Hollandsche doel, doch hun spel is te kort en telkenmale wisten Weber en Caldenhove tijdig de short-passing te on derdrukken. En zooals het meermalen geschiedt, een doel punt aan dien kant, waar men het op dat moment niet verwacht. Bij een Hollandschen aanval combineeren Bakhuys en Van Nellen uitstekend, de eerste stelt den Delftenaar tenslotte in staat een prachtigen voorzet te geven. De Fransche back glijdt uit en Wels krijgt de bal op korten afstand van doel in vrije positie. Hij ziet een gaatje, en met een zuiver geplaatst schot weet hij Llense te pas- seeren. Tevergeefs heeft Llense nog getracht de bal uit den linkerhoek te grabbelen. Nog tien minuten van de eerste helft zijn er te spelen en Nederland leidt met 20! Nauwelijks is de vreugde van de Hollanders wat getemperd, of Frankrijk heeft bijna reden tot jui chen. Weer zijn de Fransche voorhoedespelers er nl. van door gegaan, doch in het strafschopgebied wordt de aanval afgeslagen. Weber raakt, uitglij dend, bij het wegwerken, den bal met de hand aan. Er wordt even doorgespeeld, doch de heer Rudd wei gert om strafschop te geven en eerst op appèl van de Franschen gaat hij ertoe over. Courtois plaatst zich achter het leder, het schot is slecht geplaatst en Halle ziet kans het leder uitvallen uit zijn doel te honden. Dit voor Frankrijk zoo teleurstellend mo ment geschiedt acht minuten voor rust. De Oranje-aanval zet zich door. Smit werkt zich door de verdediging heen, maar op het moment, dat hij zal schieten, wordt hij unfair aangevallen, doch de heer Rudd heeft nu geen overtreding kunnen constateeren. In de resteerende minuten is Frankrijk sterker, vooral Courtois weert zich geducht en een maal ziet hij kans na een soloren. een fraai schot te lossen, dat Halle keurig stopt. Met een corner op het Hollandsche doel, welke door Halle kan worden weggewerkt, komt de rust. Tweede helft. Precies kwart over drie wordt het spel hervat. Even gaat het op het middenveld heen en weer en dan krijgt Van Nellen een kans. Zijn schot is iets te scherp en gaat voorlangs het doel uit. 3—01 De Nederlanders komen terug en Bakhuys komt in duel met Mattier. Hij krijgt den bal vrij en met een hard, onhoudbaar schot, hoog in den hoek, is Llense voor de derde maal gepasseerd. Zie ook de fotopagina in dit nummer Vijf minuten der tweede helft zijn dan achter den rug. Een prachtige poging van Courtois, die den bal in buitenspelpositie krijgt, om een tegenpunt te maken, mislukt. De Fransche midvoor is verreweg de gevaarlijkste in de voorhoede en als hij zich er weer eens doroheen werkt, moet Halle zich op den bal werpen om te beletten, dat de kleine Fransch- man scoort. De corner, hierdoor ontstaan, levert geen resultaat op. Ook een corner op het Fransche doel kan worden weggewerkt. 4—0 en 4—1. De Hollanders doen het wat rustiger aan en het vierde Hollandsche doelpunt komt dan ook vrij onverwachts en ontstaat uit een van de vele gevaarlijke open aanvallen. We ber plaatst ver naar voren bij een afgeslagen aanval en Verriest, die mist, kan Bakhuys niet houden. Met een kogel, hoog in den hoek, is het vierde doelpunt van Holland ont staan, 04, 4—0 voor Holland en met nog een half uur spelen voor den boeg! Doch de Franschen, aangemoedigd door hun eigen publiek, kunnen zoo een hoogen ne derlaag niet verkroppen en komen terug. Zij willen de eer redden, en werkelijk gelukt het den snellen Courtois na 20 minuten spelen de eer van Frankrijk te redden, doch dank zij een fout van Caldenhove, want deze geeft na een duel met Monsallier naar binnen af, schuin naar zijn eigen doel, waar Courtois het leder te pakken krijgt en met een zuiver sohot is Halle gepasseerd, 14. De Franschen putten moed uit dit doelpunt, maar hun voorhoede, die nu niet als in de eerste helft in W-formatie speelt, treuzelt veel te lang en voert het samenspel te ver door. De Franschen zijn nu weer wat sterker en Halle moet meerdere malen optreden. Een schot van Drok bij een plotselingen aanval valt nog te noteeren en al mag er van het Fransche team wat meer initia tief uitgaan in deze periode, de aanvallen van Hol land, hoewel minder talrijk, blijven uiterst gevaar lijk. Een naar voren gespeelde bal van Smit belandt bij Bakhuys. Llense moet uitloopen, doch Frankrijk heeft geluk als Bakhuys tegen den keeper aanschiet. De laatste doelpunten. De laatste tien minuten worden dan nog catastrophaal voor Frankrijk. Van Heel mag een vrijen trap nemen op het midden van 't veld, de bal belandt bij Bakhuys, deze tikt 't leder handig over enkele tegenstanders heen naar Drok, die zich plotseling vrij heeft op gesteld. Llense ziet zich gedwongen uit te loopen en rustig deponeert Drok den bal langs en gedeeltelijk over den Franschen keeper in het doel, 15! En nog geen twee minuten later kogelt Van Nellen onhoudbaar na een gemeenschappelij- ken aanval in, 16! Het Hollandsche publiek is niet meer te houden van geestdrift, de Franschen zijn stil. In den strijd is Drok gewond, maar weldra kan hij weer meespelen. En bij den invallenden duister nis klinkt dan voor het laatst het fluitje en heeft Nederland met 61 gewonnen. Geen wonder, dat aanvoerder van Heel, die vandaag zijn 50sten inter nationalen wedstrijd speelde, na afloop door de an dere spelers op de schouders werd genomen en tri omfantelijk naar de kleedkamer werd gebracht. Nabeschouwing. Het is een glorieuze revanche geworden voor den laatsten 54 nederlaag tegen Frankrijk, geleden op Hemelvaartsdag 1934 te Amsterdam. Maar het is niet alleen een revanche geweest, de wedstrijd heeft een grootere beteekenis gehad en wel deze: het Hol landsche amateurvoetbal staat momenteel een klas se hooger dan het Fransche professionalisme! Zooals wij reeds bij de inleiding van ons verslag memoreerden, vormde het Oranje-team een uitste kend homogeen elftal, dat, o zeker, prachtig voetbal te zien heeft gegeven, maar toch een spel demon streerde, dat we de laatste jaren heel wat keeren De laatste schepping van de Duitsche vliegtuig- Industrie. Een nieuwe Heinkel-inachine, die met 10 passagiers een uursnelheid k an bereiken van 400 kilometer. mochten aanschouwen, waarmede dus nogmaals is aangetoond, dat het Fransche voetbal zeer zwak is. Anders zou de zware nederlaag van het Fransche elftal niet te verklaren zijn. De groote kracht van het Nederlandsche voetbal is gebaseerd op het constant goede spel, wedstrijd na wedstrijd. Met voorsprong of achterstand, men blijft rustig, maar met groot en thousiasme zijn werk doen, met innerlijk vertrouwen cp eigen capaciteiten, die zoowel in technisch als in tactisch opzicht niet gering zijn. Zouden we vergelijkingen moeten gaan maken tus schen de beide elftallen, dan zouden we zeer snel uitgepraat zijn, want in alle opzichten is Holland de betere geweest. En het Fransche elftal? Het heeft in de eerste helft geprobeerd een W-formatie toe te passen, hetgeen volkomen mislukt is, omdat de spelors, die men er voor had uitgekozen, er niet geschikt voor waren. In de tweede helft volgde men een andere tactiek, toen waren in de meeste gevallen vijf spelers in de voorhoede te vinden. Het ging toen wat minder slecht, maar we kregen bijna voortdurend den indruk, da.t men elkaar niet begreep, het verband tusschen de spelers bestond er niet, kortom het elftal hing als droog zand aan elkaar. En vooral de techniek van de meeste spelers viel tegen. En waar Holland juist toonde schietcapaciteiton te hebben, faalde de Fransche voorhoede totaal. Steeds zocht men bij deze tegenstanders zijn heil in kort spel, afgewisseld met individueele pogingen, die te: gen ons stevige backstel bij voorbaat tot mislukking gedoemd waren. De grondslag der Hollandsche aanvallen werd ge legd in de voorhoede of in de middenlinie en dan zwierf Smit natuurlijk weer overal rond. Hier ont- stond'geen getreuzel, geen onnoodig samenspel, doch men ging recht op doel af, hetzij met open aanvallen door middel van de buitenspelers, hetzij door passes in het midden. En de aanvallen werden tenslotte goed afgewerkt ook. Daar weet keeper Llense van mee te praten, dat Bakhuys niet alleen doelpunten kan maken, is ook thans weer bewezen. Hijzelf heeft er drie gescoord* Drok 1, Wels 1 en Van Nellen 1. Bakhuys had na tuurlijk het consigne gekregen om in deze omstan dighedenslecht veld, modderig doel, glibberige bal zooveel mogelijk te schieten, doch hij heeft het niet overdreven en zoo eindigen we tenslotte met een spelerscritiek. Halle heeft het niet al te moeilijk" gehad, het stop pen van een penalty in de eerste helft op dit veld mag meesterlijk genoemd worden. Hij was rustig in zijn werk en heeft volkomen feilloos gespeeld. Weber en Caldenhove hebben een prachtig back- spel gedemonstreerd. Beiden komen er in iederen wedstrijd beter in. Het was jammer, dat de eenige fout, die Caldenhove gemaakt heeft, ook het eeni ge Fransche doelpunt opleverde. In de middenlinie was aanvoerder Van Heel ver reweg de beste. Hij heeft in zijn jubileum wedstrijd een pracht partij voetbal gespeeld. De Oranjehem den hebben hem een 61 overwinning cadeau ge geven bij dit jubileum, doch er dient dadelijk aan te werden toegevoegd, dat hijzelf wel het grootste aandeel in dit cadeau heeft gehad. Anderiesen was Anderiesen: altijd demonstreert hij hetzelfde spel, defensief verreweg het beste, was zijn voedende taak niet minder. Bas Paauwe sloot zich bij dit tweetal uitstekend aan en zooals we trouwens reeds mededeelden, wa ren er totaal geen zwakke plekken in ons elftal. In de voorhoede dient in de eerste plaats Bak huys genoemd te worden. Hij was ook nu weer een uitstekend spelverdeeler. Afwisselend ging het haar rechts en links.Voor doel was hij gevaarlijken zijn 3 doelpunten hebben in dit geval bijzondere beteekenis, omdat hij tegenover twee backs speeL de, die groote internationale routine hadden. Smit zwierf over het veld, doch heeft ditmaal geen doelpunt kunnen maken. Niettemin heeft hij prachtig gespeeld. Drok viel misschien nog het minst op, doch vormde een uitstekenden schakel tusschen Wels en Bakhuys. Ook zijn doelpunt mocht er zijn. Wels was op de rechtsbuitenplaats als altijd actief, zijn voorzetten waren zuiver en ook hij heeft ge toond, in de eerste helft, zijn kans te benutten. Zie daar het moderne spel, twee doelpunten van de zes door buitenspelers gemaakt, doch ook Van Nel-, len heeft getoond, dat hij schieten kon. Zijn doel punt, het laatste van den wedstrijd, was een ju weel. Overh et geheel genomen heeft de voorhoede prachtig gespeeld en kan men met het vertoonde zeer tevreden zijn. Het Fransche elftal telde weinig goede spelers. Courtois, de midvoor, was misschien nog wel de beste, maar zijn spel was te zelfzuchtig om succes te kunnen hebben. Bovendien beschikt hij niet over een formidabel schot, zooals Bakhuys. De vleugel spelers wachtten te lang met voorzetten, terwijl de binnenspelers sterk tegenvielen. Zij waren, in de eerste helft, toen in W.-formatie gespeeld werd, tegen hun taak niet opgewassen. De middenlinie plaatste te onzuiver, zoodat meerdere malen de bal inplaats van bij een teamgenoto bij een van de Oranjehemden terecht kwam. De achterhoede viel ons tegen. Over het algemeen genomen vielen er bij het Fransche elftal maar sporadisch mooie staaltjes voetbal te zien. De heer Rudd, de Engelsche scheidsrechter, was ook al niet te best op dreef. Hij was aarzelend in zijn beslissingen en enkele malen heeft hij zeer groote overtredingen over het hoofd gezien. De stand van den wedstrijdenreeks is op het oogenblik: 6 5 0 1 31—11 10 6 10 5 11—31 2 Nederland Frankrijk Schagen 2 verliest van Zeemacht. Een veel fluitend arbitter. Schagen 3 speelt tegen Petten 2 gelijk. De adspiranten leiden een groote nederlaag in Den Hel der. Schakels voetbalt weer niet. Schagen 2 speelde Zondagmorgen tegen het vrij sterke Zeemacht een aardige partij voetbal en al ware het niet, dat de leidende arbiter de heer Freekc zich ontpopte als een „veelfluiter", dan hadden wij toch nog een pittigen voetbalwedstrijd te zien gekregen. De wedstrijd, die om 10 uur zou aanvangen, kon we gens het afwezig zijn van Zeemacht en den scheids rechter niet eerder aanvangen dan twintig minuten voor _elf. Direct na het begin wordt er door de in Oranje gestoken Heldcrschcn een aardig tempo in gezet. Eenige gevaarlijke oogenblikken beleefd het Schagen doel. Everts en ook het vooralsnog zeer slechte schieten der gasten voorkomen doelpunten. Als beide partijen om beurten de achterhoeden eens wat werk hebben gegeven, is het Zeemacht wat de leiding weet te nemen. Een uitstekende voorzet van hun rechtsbuiten wordt door hun linksbinnen, na twijfelen der Schagen backs benut. 0—1. Na den af trap is het direct Veenstra die den Z. keeper een hard schot te verwerken geeft.. De bal springt terug en als de toeloopende Spartanen den bal willen inschieten, haakt de Z. rechtsback binnen het beruchte gebied. Een penalty, waaruit D. Ruig op fraaie wijze partijen op gelijken voet brengt. 11. Hierdoor aangemoedigd,

Schager Courant | 1936 | | pagina 5