De losgeslagen „Kerkplein" De doodsbedreiging in het Abessijnsche^oerwoud De aardbeving in Columbia Groofc toewijding der Abessijnsche bevolking Weer geestdrift om de Saar Het ongeluk van de City of Khartoem K1JKEI) is KOOPEÜ yjCLOECK Steun aan de No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. De oorlog in De meest-gevreesde Koolzaadteelt Moeder met haar 8 kinderen in de vlammen omgekomen Dinsdag 14 Januari 1936. Postrekening SCHAG 79ste Jaargang. No. 9891 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De regens richten groote schade aan (Van onzen correspondent Stuart EmenyJ DESSIE, Maandagavond. De verbazingwekkende toewijding, waarmede de Abessijnen aan het Noordelijk front optreden, toont met hoeveel vastberadenheid zij van plan zijn de Ita lianen tot aan de zee terug te drijven. Eindelooze ka ravanen trekken langzaam Noordwaarts, dwars door het door den regen geteisterde berglandschap, langs wegen, die hier en daar bijna 'n hal ven meter onder water staan. Soldaten in khaki-uniform, oude mannen, die hun zwaard in houten scheeden dragen, vrouwen, die voedsel met zich mededragen en kinderen, die zoo goed en zoo kwaad als het gaat, tentstokken met zich medesleepen, trekken allen naar het front op om de opmarcheerende Abessijnsche legers te versterken en hun van voedsel te voorzien. Er gaat bijna geen uur voorbij, zonder dat een deel yan den weg door den regen wordt weggespoeld. Het opperhoofd va.n het dichtstbijzijnde dorp blaast dan op zijn hoorn, al het werk wordt tot kilometers ver in den omtrek stopgezet en de arbeiders haasten zich naar de plaats des onheils en maken een begin met het herstelwerk. Zij beschikken over geen andere werktuigen dan puntige palen en hun eigen knokige banden, maar zij werken onvermoeid en met groote vaardigheid in dienst van Abessinië. Captain Towosend Stephens, die bet transport 'der Britsche Roode Kruis-expeditie leidt, beeft juist de route géinspecteerd, waarlangs zijn. ambulance naar het-front zal optrekken. Hij vertelde mij vandaag: „Voor zoover ik heb kunnen zien, is de stemming onder de Abessijnen zóó hoopvol en opgewekt, dat ik vermoed dat zij Eritrea zullen bereiken, indien zij geen tegenslag zullen hebben." De wegen zijn zóó onbegaanbaar, dat zijn vracht auto er acht dagen over deed om het front te berei ken en 160 L. benzine verbruikte over een afstand van 250 K.M, (Copyright News Chronicle—A.N.P.) HERDENKING VAN DE AANSLUITING BIJ HET DUITSCHE RIJK. MOEILIJKHEDEN DIE TE OVERWINNEN WAREN. Saarbrucken. Ter feestelijke herdenking van het feit, dat het thans een jaar geleden is, dat het Saargebied weer bij het Duitsohe rijk werd aangeslo ten, is op den Wartburg een betooging gehouden, waarbij gouwleider Buerckel een redevoering heeft uitgesproken, die hijzelf in zijn inieidende woorden bet afleggen van rekenschap noemde. Achtereenvolgens behandelde hij de wederaanslui- ting van het gebied en de werkloosheid, den staats- politieken opbouw, de uitvoering van de overeen komst van Rome. Spreker begon met uiteen te zetten, dat alle moei lijkheden, die zich in den aanvang hadden voorge daan, eenvoudig werden van£PÏ het moment, dat men alles ging afmeten aan de vraag: „Is dit optreden nuttig of schadelijk voor de gedachte der volksge- meenschapswet? Wat nuttig is, is in nationaal-socia- listischen zin juist, wat schadelijk is is niet natio- naal-socialistisch. De moeilijkste problemen lagen op economisch ge bied. Het prijsniveau was in het Saargebied lager dan in het Duitsche rijk, eveneens de loonen. De in dustrie verloor plotseling haar afzetgebied. Er moest dus hard ingegrepen worden. Het gelukte het aantal werkloozen niet te doen stijgen, doch integendeel reeds spoedig te doen da len tot 25.000, tegenover vroeger 52.000. Slechts door kameraadschappelijkheid konden de problemen der wederaansluiting opgelost worden. Voorts moest er een reeks territoriale wijzigingen worden ingevoerd, waarbij de grootste veranderingen weer aan Saarlouis kwamen, dat met andere gemeen ten samengevoegd word tot de nieuwe gemeente Saarlautern. Een bijzonderheid bij den opbouw van deze gouw was, dat deze niet in de oppositie tot stand gebracht werd. Zich tenslotte tot rijksminister Frick wendende, zeide Buerckel: Ik meld u, minister, dat de weder aansluiting voltrokken is als het gemeenschappe lijke werk van alle Saarlanders. Er Is nog veel te doen. Ons helpt God. als wij ons zelf helpen. Wij weten eigenlijk niet, wat materieel nog ont breekt om alle wantrouwen op zij te zetten. Hoop stellen op nogmaals binnenlandsche Duitsche on- eenigheid zal een verkeerde speculatie blijken. Wij wenschen den Franschen geen binnenlandsche on rust, den Engelschen geen opstanden. Ons kan men imponeeren slechts met een ding: wanneer anderen het als hun voornaamste eer beschouwen onze eer niet aan te tasten, opdat wij in vrede met allen voor de toekomst vano nzek inderen kunnen zorgen. Ons grootste innerlijke geluk echter is, dat wij Duitschers zijn en een Hitier hebben. Rede van dr. Frick. Dr. Frick hield een rede, waarin hij onder meer zeide: „Het verdrag van Versailles heeft dit gebied' tijdelijk van Duitschland losgescheurd. Juist in Saarlouis zouden zich de legendarische 150.000 menschen bevinden, die aansluiting bij Frankrijk wenschten. Op 13 Januari 1935 is deze leugen als leugen ont huld, toen ook in Saarlouis 90 pet. der stemmen voor Duitschlandw erd uitgebracht. Dien dag heeft men nooit vergeten en daarom is de 13de Januari uitverkoren als de dag, waarop de stad een nieuwen naam krijgt. De oude naam dateert uit een tijd, wel ke behoort tot de slechtste, die Duitschland heeft doorleefd. Saarbrucken krijgt een hoogeschool. In verband met de feesten heeft Rust, de minis ter voor onderwijs, bekend gemaakt, dat Saarbru cken een hoogeschool voor de opleiding van leer aren krijgt, die in de herfst van dit jaar zal wor den geopend. Een ongeluk op weg naar het feest. Op weg naar Saarbrucken, is een omnibus met veertig feestgangers, tengevolge van een plotselin ge weigering van de remmen, bij Spiessen tegen een uitstekend gedeelte van een huis opgereden. Ze ven inzittenden werden gewond, 12 lichtgewond. Relaas vari den geredden bestuurder. Gistermiddag is de nog overlevende van het on geluk van de City of Khartoem in de haven van Alexandrië, de bestuurder Wilson door de politie gehoord over de oorzaken van de ramp. Wilson zeide dat alle drie motoren plotseling on gelijktijdig stil stonden, toen hij zich 200 meter boven de oppervlakte van de zee bevond en gereed was om te dalen. Hij' nam dadelijk alle maatregelen om in een glijvlucht over te gaan maar de schroe ven die hij hiertoe in beweging moest stellen ble ken met de motoren te hebben gestopt en er was niets aan te doen dan te trachten zoo vlot moge lijk op het water te dalen. In precies 16 seconden viel het toestel echter vrijwel loodrecht naar bene den en sloeg het op het water te pletter. Wilson had zich uit de open cockpit weten te bevrijden en hij ging boven op de staart zitten, maar na een kwartier verdween het vliegtuig geheel in de diepte. Wilson had zich 8 uur lang zwemmende" en op zijn rug liggende drijvende weten te houden tot het oorlogsschip Brilliant naderde. Hij riskeerde over varen te worden maar bleef zoo dicht mogelijk in de buurt en zijn schreeuwen werd door een der uit- kijks gehoord waarop hij werd opgepikt. Hij heeft 10 dagen in het ziekenhuis gelegen, maar voelde zich nu weer goed. De voorzitter van de commissie die het verhoor afnam zeide dat hij thans nog niets over de waar schijnlijke oorzaak van de ramp kon zeggen, maar dat hij binnen 14 dagen een rapport zou indienen. HET GESTRANDE SCHIP ZAL OPNIEUW VERANKERD WORDEN. Maandagmiddag is van Maassluis uitgeva ren een lichter van de bergingsmaatschappij L. Smit en Co. om voor de tweede maal de ankers uit te zetten van het te Egmónd ge strande s.s. „Kerkplein", hetwelk Zaterdag j.1. van zijn trossen en kabels is losgeslagen. Men hoopt heden bij gunstig weer de los geslagen ankers te lichten. Het noodige materiaal daarvoor is reeds te Egmond aan Zee aangekomen. Verder deelt men nog het volgende mee: De dezer dagen gegeven berichten omtrent de wij ziging in de positie van het bij Egmond gestrande stoomschip Kerkplein zijn wel wat sensationeel ge weest en verdienen eenige aanvulling. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was werke lijk de Kerkplein geheel vlot gekomen en was zij op de stalen trossen, welke op zware ankers ver in zee liggen, tot aan de eerste bank, van de kust af gerekend, afgebracht. Toen nu plotseling de Z.W. storm heftig opstak, zijn niet de stalen kabels, welke op de ankers staan, gebroken, maar alleen de Manil la loopers op het dek, zoodat het schip ging driften en rondzwaaien en toen op de lage waterlijn is blij ven zitten. De positie is veel gunstiger dan voorheen en buitendien een 60 M. meer naar zee dan vroeger het geval was. Van een ver op het strand nabij de duinen slaan is dus geen sprake. Ook heeft het schip geen schade van beteekenis er bij gekregen. De vraag of het schip misschien gesloopt moet worden, wordt het best beantwoord door het feit, dat de bergers nu onvervaard en vol goeden moed voortgaan en dat, wanneer de verbinding met de staaldraden weer is tot stand gebracht, er alle re den bestaat om te veronderstellen, dat het schip spoe dig zal worden afgebracht. Lijk op Texel aangespoeld. Van een paar schatting 40 a 50 jaar oud man. Op het strand achter de Koog is bij paal 21 op Texel het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een man aangespoeld, naar schatting 40 a 50 jaar oud. In den mond bevinden zich aan den bo venkant zes valsche tanden, waarvan twee gouden hoektanden bevestigd met gouden plaat. Aan den on derkant bevinden zich oveneens twee hoektanden van goud. Het lijk was bijna geheel ontkleed. Alleen aan de voeten bevonden zich bruine sandalen. Overigens is geen bijzondere beschrijving van het lijk te geven. VOORAL IN DE WOUDEN VAN HET CENTRAAL-ABESSIJNSCHE HOOGLAND IS DE FAUNA ZEER GEVAARLIJK. Bij den Italiaanschen veldtocht in Oost-Afrika werd ook nagegaan, welke gevaren een Europeaan in het Ethiopische hoogland van wilde dieren, slan gen, muskieten en andere gevaarlijke insecten drei gen! Om de doodsdreiging, die het Abessijnsche oer- woed bezit, te leeren kennen, behoeft men niet met gevaar voor eigen leven naar het tooneel van den strijd te reizen. Daartoe kan men volstaan met naar het natuurhistorische museum te Parijs te gaan, in de Jardin des Plantes. Daar kan men een nauw keurige voorstelling krijgen van den geweldigen om vang van de Abessijnsche fauna uit de berichten van ontdekkers en reizigers, die het land, in wier rand gebieden thans machinegeweren knetteren en vlieger- bommen bersten, in alle richtingen doorkruist heb ben. En reeds in de door de Italianen bezette gebie den moet zich een groot aantal dieren bevinden waarop men jacht kan maken. Maar. nog grooter is de dierenwereld in de tropische wouden, die in de dalen van het Centraal-Abessijnsche hoogland, groeien. Het zal nog wel eenigen tijd duren, voor dat de Italianen in die gebieden zijn doorgedrongen; zijlc unnen er 't geweldige Abessijnsche Nijlpaard vinden, dat een gewicht heeft van drie-en-een-halve ton en in den bovenloop van den Blauwen Nijl leeft. Wèl zullen de Italianen alreeds gestooten zijn op krijgslieden, die een met zes centimeter dikke Nijl paardenhuid bekleed schild droegen. Als het gevaar lijkste Abessijnsche dier geldt de waterbuffel, die zelfs door den leeuw, den koning der dieren, verme den wordt! Ook de Ethiopiërs, die wel leeuwen tem men, blijven uit de buurt van de massieve, dicht bij elkaar staande, puntige horens van dit dier, dat hoofdzakelijk in het brongebied van den Blauwen Nijl, doch ook in de riviermoerassen van Ogaden voorkomt. Een andere Zebu-achtige buffelsoort, die eveneens veel in Abessynië wordt aangetroffen, is minder gevaarlijk. De krokodillen liggen in den mod der der rivieroevers begeerig op buit te wachten. Maar de Zwarthemden zijn nog ver af, want de lie velingsplaats van deze monsters, die steeds gereed zijn, alles wat leeft aan te vallen, is hoofdzakelijk de Blauwe Nijl en zijn oevers. Onder de bewoners van het oerwoud, die door de inboorlingen het meest gevreesd worden, bevindt zich in de allereerste plaats de pythonslang, die langer dan tien Meter wordt. Het aantal voor menschen ge vaarlijke giftslangen is nauwelijks te tellen. Ook apen zijn er in allerlei soorten. Vooral de Colobe Guereza- aapjes zijn erg aardig; zij leven op het plateau van de provincie* Godjam en worden door de Abessijnsche krijgers dikwijls gevangen, daar hun fraaie pels een goede versiering oplevert voor hun nijlpaardenhuid schilden. Een soort langstaartige apen geniet de roep om het brutaalste dier te zijn, wat ook het leven van een mensch tot een kwelling heeft gemaakt, zij leven in benden, met een „leider" aan het hoofd, die zijn positie met vechten moet innemen. Alles, wat niet spijkervast is, stelen zij en hun helsch gegil kan ie mand half waanzinnig maken! De grootste in Abes synië voorkomende aap is de Gelada, een aap met een prachtige pels, die in groote troepen van circa 100 stuks rondtrekt. De Abessijnsche wolf is een familielid van den Eu- ropeeschen. De geminachte Hyena wordt zooveel mo gelijk verdreven of uitgeroeid, daar de Ethiopiërs be weren, dat zij slapende menschen en kinderen aan vallen. De prijs voor leelijkheid krijgt het wratten zwijn. Dit bruine dier met de witte ooren en de klei ne kop, met kleine oogjes en een plomp lichaam, een dikke snuit en een dikke, ruwe huid, bedekt met knobbels, die wel wat op groote wratten lijken, is een grillig en daarom gevaarlijk- dier, dat op de meest- onberekenbare oogenblikken aanvalt en daarbij ner gens angst voor heeft. (Copyright U.P.—V.P.B.)' (Nadruk verboden.) TUINBOUW. In de Staatscourant van gisteravond is op genomen de crisissteunbeschikking 1936 fijne zaden I (koolzaad, oogst 1936). Blijkens deze beschikking wordt aan de erkende telers van. koolzaad over den oogst 1936 steun verleend: uit 't landbouwcrisisfonds, Deze steun zal uitgebreid worden in den vorm van een teeltpremie, en wel over een opbrengst van ten hoogste 3200 H.A. met koolzakd beteelde oppervlakte. In totaal zal geen hooger be drag aan steun worden uitgekeerd dan over eenkomt met een bedrag van f 125 per H.A. berekend over de totale met koolzaad beteel de oppervlakte. Brandcatastrophe in het Engelsche graafschap Lancashire. Londen. Bij een brand in de ar beiderswijk van Tyldesley in het graaf schap Lancashire, is een moeder met haar acht kinderen om het leven gekomen. De vader wist zich te redden door uit het venster te springen van de slaapkamer. Toen de brandweer kwam, stond het huis in lichter laaie, zoodat het niet te benade ren was. in Benzine-ontploftingen Japanschen trein Vier dooden, twintig zwaar gewonden. Reuter seint uit Tokio: Bij Foejoei, ten noordwesten van Nagoja heeft zich op den spoorweg een zware henzine-ontploffing voor gedaan. Twee wagons werden totaal vernield, vier personen werden gedood, twintig zwaar ■gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich ook eenige schoolkinderen. Aangezien men vermoedt dat de brandstof zich in de bagage van een reiziger bevond, zijn alle passagiers gearresteerd. Veerpont omgeslagen Zeventien menschen verdronken. Reuter seint uit Helsingfors: Een veer pont die dienst deed tusschen Hangö en het eilandje Russarö, is door een zware golf om ver geworpen. Zeventien personen verdron ken. Slechts zeven passagiers en drie leden der bemanning slaagden er in zich in vei ligheid te brengen. Japansche kruitfabriek in de lucht gevlogen Tot dusver 15 dooden geborgen. Tokio: In Miajasaki, op het eiland Kioesjoe zijn drie gebouwen van een kruit fabriek in de lucht gevlogen. Tot dusverre zijn 15 dooden geborgen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. 250 3000 dooden. Bogoto. Het totaal aantal slachtoffers der aardbeving in het departement Narino be draagt 250 d 300, waarvan 200 alleen in het dorp La Chorrera, gelegen op twintig K.M. afstand van Tuquerrera. Donderdag te middernacht werden aldaar door een lawine veertig huizen onder- een twaalf meter dikke aardmassa bedolven. Zondag werd het dorpje Iquag, dat door zijn bewoners verlaten was, onder een nieu we lawine bedolven. In drie andere plaatsen, die geheel werden ver nield, werden vijftig bewoners gedood. Een groot aantal kinderen, die hun ouders verloren bij de ramp, dwalen op de ruines rond en zijn geheel aan de liefdadigheid overgeleverd. Daar er groote scheu- -ren in de wegen zijn ontstaan, wordt het reddings werk uitermate bemoeilijkt. De vulkaan Manzano werkt en vogels, die erover vliegen, vallen bedwelmd omlaag.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1