Volksonderwijs SCKAGER COURANT OE HAAN's Boekhandel De dollarkoers daalt. Belgisch vredesinitiatief. Uit Berg Voor het Plan van den Arbeid BERGEN Losse nummers van de EÜWEALJECHIN. Hauptman's laatste kans Reisbelasting De Jaarvergadering in het Oranjehotel. Jaarverslagen en bestuursverkiezingen. De kleuterschool. Schoolgeldregeling en benoeming van een schoolbestuur. In het Oranjehotel had gisteravond de jaarver gadering plaats van de afd. Bergen van Volksonder wijs, onder voorzitterschap van den penningmeester, den heer J. Hogervorst. De wnd.-voorzitter opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen welkom. Spr., zich wendende tot de pers, hoopte, dat zij geen onjuistheden zou op nemen. Met deze woorden verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. Notulen. De 2e secretaris, de heer J Leistra, las de notu len voor van de vergadering van 29 October 1935, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedge keurd. De jaarverslagen. De secretaris, de heer C. ten Bruggencate, bracht vevolgevis het jaarverslag uit over het- eerste ver- eenigir/gsjaar,, dat onder dankzegging van den voor zitter onder applaus door de vergadering werd goed gekeurd. De penningmeester, de heer J. Hogervorst, vervol gens finantieel verslag uitbrengende, zeide, dat be ginnen werd met _een bezit van f29.04; de contribu ties bedroegen f 145.95 De totaal ontvangsten hebben bedragen f212.59 en de uitgaven f 188.65. Batig saldo i 23.94. De penningmeester constateerde, dat de toestand finantieel gezond was, temeer daar in het komende jaar nog bezuinigd kan worden. ;'iBestuursverkiezing. •Hierop volgde de testuursvei kiezing. Aftredend z(jn mevr. van Gulik en de heer C. ten Bruggencate, terwijl er een voorzitter diende te worden gekozen. Als voorzitter werd de heer J. Leistra bij acclama tie gekozen, die door den voorzitter van harte werd geluk gewenscht met z'n benoeming. De heer Leistra dankte voor het vertrouwen, dat de vergadering in hem had gesteld en zeide, dat zijn devies zou zijn; „Recht door zee". !De aftredende leden werden bij acclamatie her kozen. Inplaats van den heer Leistra werd de heer S. Boersma bij acclamatie tto 2en secretaris gekozen, die de vergadering dankte voor het vertrouwen, dat men in hem had gesteld. Finantieele commissie. Tot leden der Finantieele Commissie werden ge kozen de heeren P. Blaijkendaal en Kamermans. De KleuterschooL De voorzitter deelde omtrent de Kleuterschool me de, dat alles gereed is en dat dus op 1 Februari de school kan worden geopend. Dit zal met eenige feestelijkheden geschieden. Voor het houden van een lezing is dr. van Schelven uit den Haag uitgenoo- digd. Spr. zeide dat het lokaal van de Openbare School ter beschikking zal zijn; het ligt natuurlijk in de be doeling mettertijd te komen tot de stichting van een eigen Kleuterschool. De heer Leistra deelde mede, dat de Vereeniging de beschikking heeft gekregen over een lokaal be neden, dat aan alle eiscben voldoet. Er is zelfs een eigen speelplaats met overdekte zandbak, zoodat de kleintjes niet in aanraking komen met de kinderen van de openbare school. De heer Macdonald vroeg, hoe het stond met een eventueele samenwerking tusschen Volksonderwijs en de Berger Schoolvereeniging tot het Stichten van een gemeenschappelijke fröbelschool. De heer Leistra zeide, dat de heer Macdonald hier nog antwoord op kreeg. De voorzitter deelde daarop mede, dat voor de be noeming van leden van het Schoolbestur door het bestuur werden candidaat gesteld de dames Huen- der en Zee en de heer Hogervorst. Deze werden bij acclamatie gekozen. Het volgende punt was de schoolgeldregeling. De voorzitter leidde dit punt in en zeide, dat het moeilijk was het schoolgeld te bepalen naar draag kracht, temeer omdat met het geld moest worden uitgekomen. Beter had het bestuur dan ook gevonden het vast stellen van een norm, welke op f2 per maand zou moeten worden bepaald. Bij inkomens boven de f3000 zou minstens f3 moeten worden betaald, terwijl het schoolgeld voor werkloozen f0.50 zou moeten be dragen. Voor meer kinderen uit één gezin zal een belang rijke reductie worden berekend, nl. f3 per maand toor 2 kinderen. De heer Jimmink verzocht het schoolbestuur voor kinderen van werkloozen de grootst mogelijke soepel heid toe te passen. De voorzitter zegde zulks gaarne toe. Den heer Schuil leek het inderdaad veiliger de schoolgeldregeling zoo te probeeren en verheugde zich over de toezegging van den voorzitter. De heer Leistra wees er op, dat deze regeling voor- loopig is; er moet eerst worden afgewacht hoe de zaak zich finantieel ontwikkelt. Spr begreep zeer goed, dat f2 voor velen nog te veel was en omlaag moest. Het bestuur zal trachten dit te bereiken. De schoolgeldregeling, zooals deze door het be stuur werd voorgesteld, werd door de vergadering met aJgemeene stemmen aanvaard. De Voorzitter deelde vervolden" ~-5p Hat de loco burgemeester het bestuur had gevraagd een onder houd te willen hebben met het bestuur van de Berger Schoolvereeniging. Het bestuur, zeide spr., had tegen een bespreking geen bezwaar, doch wij zullen vasthouden aan een Kleuterschool voor Volksonderwijs, omdat wij werken aan een groot volksbelang; „de school voorn iedereen". De heer Macdonald zeide, dat de Berger School- Tereeniging f 1000 beschikbaar bad voor de op richting van een gemeenschappelijke neutrale Kleu terschool. Spr. had uit de woorden van den voorz. begrepen, dat het bestuur is tegen samenwerking. De voorzitter antwoordde, dat de Kleuterschool werd opgericht tot steun van het Openbaar Onder wijs. Nu komt er een buitenstaander en zegt: „zoo moet jullie niet doen." Maar dan komt die samenwer king niet ten goede van Volksonderwijs, doch ten goede aan den buitenstaanders; anders heeft die et- geen f 1000.voor over. De heer Leistra zette de zaak nader uiteen. Nu wordt samenwerking gezocht, doch van die andere zijde is nooit anders dan tegenwerking geweest. Het is de bedoeling de zaak sleepende te houden. De heer Schuil zeide, dat van de zijde der Bosch school nooit pogingen zijn aangewend tot stichting van een kleuterschool. Nu Volksonderwijs met het initiatief komt, ziet de Berger Schoolvereeniging ge vaar en wil samenwerking. Spr. achtte de houding van het bestuur de eenig juiste. De heer Blankendaal wilde onder geen enkele voor waarde ook maar één cent van de Berger Schoolver eeniging aannemen. De heer Macdonald zeide de stemmen uit de ver gadering te hebben gehoord en wilde daar zijn con clusies uit trekken. Rondvraag. De heer Jimmink vroeg, of Volksonderwijs de ou deravonden aan de Openbare School niet kon doen herleven. De voorzitter antwoordde, dat hij deze zaak in het bestuur zou behandelen. Een heftig debat. De heer Schuil wees op een stuk in de Alkmaar- sche Courant, waarin een venijnigen klap werd toe gediend aan het personeel van het openbaar onder wijs. Spr. wilde hiertegen ^ïeftig protesteeren. Deze scribent schuift het personeel in de schoenen, dat ze niet de volle werkkracht geeft. Spr. vond dit een schande voor de Alkmaarsche Courant en voor den schrijver. De heer Klomp wilde antwoorden op hetgeen die meneer in dat fluweelen pak De voorzitter: Ik verzoek u fatsoenlijk te blijven; ik roep u tot de orde. De -heer Klomp: Dat had u dien meneer ook moe ten doen, toen hij sprak van scribent. Spr. zeide, dat men niet heftig behoefde te worden, dat artikel had niet de bedoeling grievend te zijn voor het personeel van het Openbaar Onderwijs. Het was de bedoeling van het artikel om te waarschuwe» tegen den strijd van de kleuters. Spr. had gehoopt op een samenwer- king. De heer Schuil vroeg, wat dan het zinnetje betee- kende: „dat de energie der leerkrachten tot het hoogst mogelijke effect zal worden opgevoerd." Over de Kleu terschool wilde spr. niet spreken. De heer Klomp antwoordde, dat er niet in het stuk je staat, dat de onderwijzers hun volle energie niet geven. De heer Schuil: Er staat, dat de energie moet wor den opgevoerd. Wat denkt de vergadering er van dat een lid van Volksonderwijs een dergelijk stuk publi ceert, zonder het bestuur er in te kennen? De voorzitter zeide, dat uit het artikel een ageeren spreekt tegen Volksonderwijs. De kinderen van de Boschschool zullen immers bij ons hartelijk worden ontvangen. Wij ontketenen geen schoolstrijd, maar wel zij, die hier tegen in willen gaan. De heer Leistra wees op eenige onjuistheden in het artikel in de Alkmaarsche Courant, en meende, dat daaruit een geest van tegenwerking sprak. De heer Kaptein meende, dat de heer Klomp niet in Volksonderwijs thuis hoorde. Mevr. Zee was van oordeel, dat de heer Klomp moest erkennen, dat hij zich verkeerd had uitge drukt. De heer Klomp antwoordde, dat hij als journalist zich het recht voorbehield te schrijven zooals hij wil de. Het was niet de bedoeling van spr. tegen Volks onderwijs te ageeren. De heer Schuil had eerst de bedoeling een voorstel te doen den heer Klomp als lid te royeeren. Men kan niet van twee wallen eten; natuurlijk is hij als jour nalist vrij te schrijven wat hij wil, maar ook als lid van Volksonderwijs heeft de heer Klomp zijn plich ten. De voorzitter sloot daarna het debat. Aangezien verder niemand meer iets had voor de rondvraag, volgde sluiting. ANNA P AU LOW N A Dammen. In cafe De Graaf speelde de heer A. Huiberts een simultaan wedstrijd op 22 borden, waarvoor veel be langstelling bestond. In z'n openingswoord sprak de heer J. Meijer, voorzitter van de Damclub Anna Paulowna, de heer Huiberts op hartelijke wijze toe, uitted en wensch dat de avond een succes voor den heer H. en voor de D.A.P. mocht zijn. De heer Hui berts won van 12 tegenstanders, speelde 4 partijen remise en verloor er 6. Aan het slot van den avond dankte voorz. den heer Huiberts voor z'n mooi spel en hoopte dat hij spoedig nog eens een herhaling zou geven. Een drietal belangstellenden gaf zich als lid voor de D.AP. op. W1ER1NGERMEER De bloeddorstende honden. In aansluiting op het bericht in het nummer van gisteren, over het verscheuren van schapen door hon den, nog het volgende: Het is onze ijverige politiemannen Maandag na lang zoeken gelukt, een spoor te vinden, dat leidde naar de ontkomen honden, die eveneens debet waren aan de schapentragedie. De honden bleken te behoo- ren aan: P. K. te W.Werf, R. v. E. en den landbou wer Jac. te W.Meer. Ook tegen deze personen is pro cesverbaal opgemaakt. Het door ons in het vorig nummer genoemde scha- decijfer groot f200.—, kan naar van bevoegde zijde ontvangen mededeelingen, veilig worden gebracht op op f 350.—. EARENKARSPEL Op Maandag 13 Jan. had ten overstaan van den notaris P. H. Hilbrand publieke ve'rkooping plaats van het landbouwbedrijf van den heer J. Floris, bij C. v. Ophem: Perc. 1 huis en erf opgebracht f 560; perc. 2, kade p. snees, 7.5 snees, f 18; perc. 3. bouwland, 29 snees, p. snees f 30; perc. 4 bouwland 22.5 snees, p. sn. f 24; perc. 5 bouwland, 12 snees, p. sn. f 22; perc. 6 gras land, 56.5 snees; p. sn. f 35; perc. 7 grasland-, 39.5 sn., p. sn. f 27; perc. 8 grasland, 15.5 snees, p. sn. f 31. Het bedrijf, groot 4.59.25 H.A., is in zijn gehee1 ge mijnd voor de som van f 5950, door den heer J Spaans te Harenkarspel. WAARLAND. Voetbalnieuws. Con Zelo 1 speelde thuis tegen Ber- dos 1 en verloor, met 21. Con Zelo 2 speelde uit tegen A.F.C. 2 en won met 2-0. HOOGWOUD AARTSWOUD. Zondag speelde het eerste elftal te Hoorn tegen Sport I, doch moest ook daar in de gast,heeren hun meerdere erkennen. Met een nederlaag van 15 kwa men ze thuis. verkrijgbaar in Stationsstraat NAGEKOMEN SPORTBERICHTEN. We ontvingen nog een verslag van den wedstrijd Wieringerwaard ISchoorl I, welke met een 82 overwinning voor Wieringerwaard eindigde. Geschorst. De Sp.kroniek meldt dat de Succes-speler Th. Rij kers voor twee wedstrijden is geschorst wegens beleediging van den scheidsrechter na afloop van den wedstrijd H.R.C.—Succes op 22 Dec. te Den Helder. Kroonprinses Marie José van Italië, die als Roode Kruiszus- ter aan de ver pleging der uit Oost-Afrika te ruggekeerde zie ke en gewonde soldaten deel neemt. Z IJ P E OUDESLUIS. Blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie, zal dezer dagen weder het jaarlijksche ge maskerde bal in café Buisman worden gehouden. Evenals vorige keeren, stelt de heer Buisman ook nu weer een aantal fraaie prijzen beschikbaar voor de beste prestaties. Invitatie voor Semmering door Aljecbin aangenomen. Zooals gemeld, was Aljechin sedert eenigen tijd onvindbaar. Eerst enkele dagen geleden telegrafeerde hij uit Dieppe zijn adres te Parijs. Zondagmorgen is hij aldaar, aldus de Weensche corr. van het „Alg. Hdbld.", van een verblijf aan zee, teruggekeerd en heeft hij aan de directie van de Panhaus-onderne- ming een telegram gestuurd, dat hij „zeer gaarne naar den Semmering komt." Men neemt te Weenen aan, dat zulks een antwoord is op de uitnoodiging aldaar 22 Februari, met den gevolmachtigde van Euwe, den schaakmeester Kmoch en den heer Zimdin over de revanche-match te komen beraadslagen. Aangezien het financieele feitelijk reeds geregeld is, doordat de heer Zimdin immers bereid is het voor deze match benoodigde bedrag volgens een verklaring van hemzelf aan Weensche journa listen, door hem begroot op ongeveer 80.000 schelling te fourneeren, zal men het op deze bijeenkomst op den Semmering in de laatste week van Februari wel voornamelijk moeten hebben over den datum der ont moeting. Gevangene zou materiaal te zijnen gunste verschaffen. New-York. De gouverneur van den staat New- Jersey, Hoffmann, die op het oogenblik te New- York vertoeft, heeft geweigerd zich uit te laten over de affaire-Hauptmann. Hij verklaarde nochtans nieuw bewijsmateriaal in zijn bezit te hebben. De advocaat, die naar Trenton is gevlogen, be weerde, dat een gedetineerde uit Chicago drie man nen kent, die een gedeelte van het losgeld van Lindbergh in hun bezit zouden hebben. Het is nog niet bekend, welke stap de verdediging van Hauptmann thans zal doen. WEINIG KANS VAN SLAGEN. In de Brusselsche „Standaard" lezen wij dat men algemeen aanneemt, dat voeling wordt gehouden tus schen het Vaticaan en de Belgische regeering, om te komen tot het formuleeren van vredesvoorstellen in het Abessijnsch—Italiaansch geschil. Deze veronderstelling want meer is zij niet is niet zoo onwaarschijnlijk, omdat de innige bloed verwantschap tusschen de koninklijke huizen van Italië en België als het ware de weg uitstippelt waar langs vredesverlangens van Italië zonder gevaar kun nen worden omgezet in vredesvoorstellen. De geruchten dat de Belgische premier Van Zee land aan den Bondsraad te Genève van a.s. Maan dag bepaalde voorstellen zal doen, blijven aanhou den. Of de tijd voor dergelijke pogingen al rijp is, mce- nen wij te moeten betwijfelen. De Negus zal zeker niet in gebiedsafstand toe stemmen, terwijl de stemming in Italië nog zoo is, dat men zeker niet zal afzien van de „gerechtvaar digde" eischen en de vrijwillig op zich genomen be schavingsarbeid in Abessynië. Brussel ontkent. Volgens een Reuterberlcht uit Brussel wordt ech ter in officieele kringen ontkend, dat België zou in- tervenieeren in het conflict tusschen Italië en Abes- sinië. De geruchten, welke hieromtrent in omloop zijn, zoowel wat betreft het koningshuis als de regeering, zijn uit de lucht gegrepen. NOORDSCHARWOUDE, 14 Jan. Blauwe eigenheimers f 2.50, drielingen uien f 0.G0— 0.70, grove uien f 2—2.50, gele nep f 3.60—3.70, peen f 1.40-1.50, kl. peen f 0.60, roode kool f 4.80—7.70, door schot f 4.407.30, gele kool f 4.50—7.40, doorschot f 4 -5.90, D. witte kool f 2.20—5, doorschot f 1.60—43. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Januari 1936 Bevelanders 2.20, bl. eigenheimers f 3.—, uien 1.70 —2, drielingen 60—80 ct., grove 1.90—2.10, roode kool 1.60—7.80. witte kool 0.80—1.80, gele kool 1.10 —7.90, D. witte kool 0.70—3.30, andijvie 0.90—1.90 1 Iflonstermecting in de Amsterdamsche Markthallen. Veertigduizend men- schen betoogen voor het Plan van den Arbeid van S.D.A.P. en N.V.V. AMSTERDAM. Veertigduizend personen hebben gisteravond gevolg gegeven aan den oproep van do federatie Amsterdam .der SD.A.P. en van den Amster- damschen Bestuurdersboncl om te deinonslreeron voor het Plan van den Arbeid van S.D.A.P. en N.V.V. De eenige ruimte in de hoofdstad, die naar men meende een dergelijke menschenmenigte kon herber gen, was het groote gebouw van de verleden jaar in gebruik genomen Amsterdamsche Marktcentrale, voor de eerste maal voor dit duel beschikbaar ge steld. Het bleek echter, dat men zich vergist had, want toen tegen half negen ruim 30.000 dc 50 x 126 meter metende zaal en alle galerijen er omheen dicht opeengedrongen hadden gevuld, bleken nog een kleine tienduizend menschen uit verschillende dee- len van de stad, waarvandaan men in oplocht naar den Centrale Markthallen was getrokken, buiten te staan. De politie had voor een voortreffelijke orderege ling gezorgd, en ook in de zaal was de regeling goed. In de lengte liep een met vlaggen versierd plankier naar het podium, dat gevormd werd door dc galerij aan het eind van de zaal. Uit alle deelen der stad waren de betoogers in groote optochten naar de bijeenkomst opgetrokken met spelende muziekcorpsen bij roffelende trom, on der begeleiding van veel bereden en onbereden poli tie. Bijna iy2 uur duurde het voordat deze stoeten, met elkander tot een langen, kliometers langen stoei sa mengesmolten, over het ruime, in het rosse Jicht der booglampen badende plein, door de drie ruime poor ten van het gebouw binnentrokken. Daarbinnen was slechts een nauwe middendoorgang vrij gehouden, waarin zich honderden dragers van de aan organisa ties en vakbonden uitgereikte kleurige plan-vlaggen opgesteld hadden. Een uitgebreide ordedienst was in gericht, in de nevengebouwen en op de portalen wa ren overal eerste hulpposten in gereedheid gebracht voor het op hun verhaal brengen van meetinggan- gers, die het in de benauwende volte te kwaad «moch ten krijgen, een voorzorg die niet overbodig gebleken is. De voorzitter van de S.D.A.P., de beer Koos Vor- rink, heeft een rede gehouden, waarin hij het plan van den arbeid karakteriseerde als geboren uit de gedachte om de geweldheerschappij, die opgekomen is uit het kapitalistische stelsel, te verzachten en het fascisme als het groote gevaar voor de hoogste goederen der beschaving te bestrijden door het aantasten van de oorzaken der crisis. Op deze rede is, terwijl de heele zaal in het duis ter gehuld was, met plechtig bazuingeschal een vlag- genopmarsch gehouden, waarhij de vlaggen door het volle licht van felle gekleurde stralenbundels wer den beschenen. Tenslotte las de heer van Eek de formule voor van de af te leggen gelofte van trouw aan het plan, wel ke de duizenden aanwezigen met den kreet: „Op voor arbeid, vrijheid, brood op voor het plan van den arbeid" bekrachtigden. Het aantal buitenlandsche verblijf dagen de basis der heffing. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal bij de straks in te voeren belasting op buitenlandsche reizen, het aantal dagen dat men buitenlands ver toeft, als basis dienen voor de berekening der aan slag. Zooals vanzelf spreekt, zullen zakenreizen niet worden belast, terwijl speciale bepalingen zullen worden gemaakt voor het verkeer tusschen de grensbewoners. Wantrouwen jegens Roosevelts politiek uit zich in dalende wisselkoers. Aanstaande presidentsverkiezing werpt licht vooruit. De daling van de dollarkoers is de beste meter van het groeiend wantrouwen jegens de door Roose velt gevolgde welvaartspolitiek. Wij hadden reeds eerder gelegenheid er op te wij zen, dat de berichten over groote indusincele her leving en symptomen van algeheel maatschappelijk herstel die uit Amerika stammen, met een groote dosis voorzichtigheid dienden te worden geaccep teerd. Het is immers een feit, dat President Roosevelt geweldige stukken van het nationale vermogen ge bruikt voor openbare werken en steun aan tal van bedrijfstakken. Hierdoor is een goede kijk op de gezonde ontwik keling van het Amerikaansche zakenleven ten eenen male niet mogelijk. Groei, herstel, moet immers, wil het waarde heb ben. niet voortkomen uit het opteren van reserves, maar wortelen in een normale, gezonde groei van het maatschappelijk leven zelf. Aan dit normale, aan dit vrij zijn van „kunstma tig" mangelt het bij de met zooveel vreugde her haaldelijk geconstateerde herleving van het Ameri kaansche zakenleven, ion eenen male. 't ls politiek en nog eens politiek dat alles beheerscht,. Zoo i3 het duidelijk dat de komende presidentsver kiezingen, die met een scherpte zullen worden ge streden als nooit tevoren, reeds thans hun invloed doen gelden op de regeeringsmaatregelen. Het aangenomen Bonusontwerp is schijnbaar een concessie aan de machtige groep der veteranen, ter wijl de door Roosevelt toegezegde steun aan de land bouwers in het geheel geen rekening houdt met de finantieele mogelijkheden In bevoegde kringen ziet men dan ook de ietwat onstuimige politiek van Roosevelt met zekere be zorgdheid aan, temeer waar veel van zijn maatrege len noodwendig moeten leiden tot verscherping van klassestrijd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3