©plaaiende Vlammen De Langendijker Groentenveilingen. HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. OOG Het hooge water in Frankrijk Wat men in 1936 ten uitvoer wil brengen. ELINOR GLYN Lagere omzetten tuinders verarmen tuinbouwbedrijf kan zich, bij deze lage prijzen, niet aanpassen winter- koolcampagne weinig hoopgevend slapte aan de veilingen aardappelen, geringe aanvoer, lage prijzen wei nig aanvoer roode kool wel redelijke prijzen ook gele kool over 't geheel goede prijzen te weinig voorraad Deensche witte kool grootste aanvoer prijzen bevredigend afwisselende prijzen voor veldgele kool uien lage re prijzen idem andijvie aanvoer peen bieten goede prijs. we weer een nieuw jaar zijn begonnen, ko- er weer feiten te voorschijn, die tot nu toe wel S/Is vrij zeker werden aangemerkt, doch waarvan de juistheid, aangetoond met cijfers, uit den aard der zaak achterwege bleef. Bij de intrede van een nieuw jaar worden dan cijfers bekend gemaakt, die een algemeen vermoeden tot zekerheid maakten. Zoo is dan nu bekend, dat de omzet aan de beide groote Langendijker Groentenveilingen ruim f2.225.000 is, wat ongeveer een half millioen minder beteekent dan in 1934. Als men weet, dat in 1928 de omzet aan die veilingen nog ruim 8 1/2 millioen was, dan is_ het duidelijk, dat, de teeltbeperking en de aanpassing der productiekosten in aanmerking genomen, de opbrengst der Langendijker tuinbouw producten zoo gering is geweest, dat, enkele uit zonderingen daar gelaten, de tuinbouwers geen droog brood hebben verdiend, en deze toestand tot algeheele verarming moet leiden. De tegenwoordige gang van zaken aan onze veilingen wijst er nog niet In het minst op, dat 1936 beter zal zijn dan zijn voorganger. De winterkoolcampagne zal den omzet aan de veilingen, hoewel redelijke prijzen kunnen worden verwacht, niet gunstig beïnvloeden van wege de geringe voorraden. Zelfs al werden de prij zen buitengewoon hoog, dan nog zou dit te weinig effect sorteeren voor een normalen omzet. Hoewel op het oogenblik kool naar Duitschland mag wor den geëxporteerd, met betaling over de clearing, en het daarvoor bestemde bedrag een export van 600 spoorwagens a 10.000 K.G. toelaat, er is van uit voer naar dit land nog zoo goed als geen sprake. De prijzen, daarvoor vastgesteld, zijn nog al hoog, en de vraag doet zich voor of de Ned. Groenten- en Fruitcentrale niet tot een verlaging van dien prijs zal moeten overgaan. Dat zou wel jammer zijn. Er heerschte op de veilingen maar weinig leven en beweging. Gewoonlijk kon het er op dezen tijd al aardig druk zijn. De kleine voorraden stapelpro ducten drukken hun stempel op het leven aan de veilingen. Het weer werkt ook maar weinig mee. Het product kan maar weinig weerstand velen, zoodat de kwaliteit er met dit zachte weer niet op verbetert. De meeste aardappelen werden uit de hand ver kocht. Aan beide veilingen werden er maar weinig aangevoerd. Ondanks dezen geringen aanvoer, ble ven de prijzen laag. Voor Eigenheimers werd slechts 12 per 100 K.G. betaald. Puike blauwe Eigenhei mers brachten hoogstens en bij uitzondering f2.90 op. Het meeste, werd echter voor f2.10f2.70 ver kocht. Voor blauwe aardappelen werd 12.70f3 besteed. Roode kool werd er meer aangevoerd dan de vo rige week. Op sommige dagen waren de prijzen ook iets beter. Üit het buitenland is echter weinig vraag en ook al door de geringe koopkracht in het binnenland, kan niet op prijsstijging gerekend wor den. Vanh et aangevoerde is het meeste nog tweede kwaliteit. Werd een paar weken geleden voor roode kool van 12 K.G. nog tot f9 besteed, thans was dit een gulden minder, terwijl veel werd verkocht voor f 7f7.50. Voor zwaardere kool, boven 2 kilo, werd ruim f7 betaald. Stapelgoed bracht f45.60 op, al naar gelang van kwaliteit. Stort- of klein goed werd voor f 1—2.90 verkocht. Tweede kwali teit bracht lagere prijzen op. Kool van 2 tot 3 pond werd voor f35.20 verkocht; van 3 tot 5 pond voor f3.90—6.70, sommige partijen liepen tot over de 17. De grootste aanvoer voor gele kool vond plaats aan de veiling van de Langendijker Groentencen- trale. Voor deze koolsoort waren de prijzen beter. Aanvankelijk werd voor de sorteering van 1 tot 2 kilo, eerste kwaliteit, tot f 9 betaald; later lagen de hoogste prijzen tusschen f 8.30 en f 8.60. Dit waren maximumprijzen. Veel werd voor f 8f 8.50 ver kocht. Kool van 2 kilo en zwaardere werden voor f 6.90—f 7.60 verhandeld. Voor tweede kwaliteit werd f 4f 6.60 betaald. Bij uitzondering werden sommige partijen voor f 7.30f 7.60 verkocht. Voor de kleinere soorten werd f 2—f 3.80 besteed. Aan de Broeker veiling werden nog belangrijke partijen ruige of veldgele kool aangevoerd. De prij zen er van liepen sterk uiteen, daar de kwaliteit ook veel verschilde. Voor de mooiste van de meest gewenschte grootte werd f 3f 3.60 betaald. Meer afwijkende soorten brachten slechts 50 cent tot f 1 op. De grootste aanvoer bestond in Deensche witte kool. Voor deze koolsoort was goede belangstelling, vooral van de zijde der zuurkoolfabrieken. Er komt maar weinig eerstes oort goed. Voor eerste kwaliteit wed voor groote sorteering f 4.20f 5.60 betaald. Kleinere brachten f0.70f2 op. Voor tweede kwa liteit werd voor kool van 3 pond en zwaarder f3 f 4.70 besteed, al naar gelang van gewicht en kwa liteit. Kleinere brachten 70 cent tot f 2.50 op. De aanvoer van andijvie was gering en de prijzen er van waren laag. Er werd f 0.60f 1.30 besteed. Slecht liep het ook met de uien. Ofschoon van geen overvoerde markt kan worden gesproken, en er toch vrij goede vraag uit het buitenland is, kon voo grove uien niet meer dan f 1.90f 2.40 wor den gemaakt. Middelgroote uien brachten slechts f 1.40f 2.20 op. drielingen 60 cent tot f 1 en nep, die iets meer gevraagd werd f3.40f4. Voor peen werd f 1.20f 1.70 betaald, voor kleinere 6080 ct. Bieten brachten goede prijzen op, n.1. f3.50f4.20. EEN KANAAL DOOR FLORIDA. TUNNELS DOOR DE ANDES EN DE MONT-BLANC. Verscheidene groote projecten zullen, als het meeloopt, in 1936 gereed komen, terwijl men met andere een aanvang hoopt te maken. Reeds jaren is er sprake van een kanaal, dat door de Amerikaansche Staat Florida zou worden gegra ven en dientengevolge een concurrent van het Pa namakanaal zou worden.Uit strategisch oogpunt is het Florida-kanaal voor de Vereenigde Staten wen- schelijk, maar begrijpelijkerwijze ondervindt men geen medewerking van degenen, die enkel bij het Panamakanaal geïnteresseerd zijn. Er wordt een strijd gevoerd tusschen financieele grootmachten. Mochten de Florida-mannen spoedig winnen, dan zal neg in 1936 met het graven van het nieuwe ka naal worden begonnen. Het zal loopen van Jackson- ville naar Fort Inglis en 195 naijlen lang worden. Een ander kanaal, waarmee men in 1936 een eind hoopt op te schieten, is de verbinding tusschen Moskou en de Wolga, waardoor Ruslands handels centrum een zeehaven wordt. Talrijker dan de kanaalplannen zijn de tunnel projecten. Het jongste ontwerp betreft een gang door de Cordilleras de los Andes, waarvoor men de noodige gelden bijeen zou hebben. De tunnel zal worden aangebracht -op het geschiktste punt tus schen Chili en Argentinië. Hij wordt vijfendertig kilometer lang en zal alles in de schaduw stellen, wat tot nu toe op dit gebied gepresteerd is. Zelfs de Mont-Blanctunnel, die Frankrijk met Italië moet verbinden, en die thans ook in het mid delpunt van de aandacht staat, doet voor de Ame rikaansche broer onder. En voorts herinnert U zich de Gibraltartunnel, die langen tijd een sprookje was, maar waarvan nu de eerste schachten al zijn gemonteerd. Hij zal Europa via den bodem van de zee met Afrika ver binden en wel tusschen een plaatsje nabij Gibraltar en Marokko. Dit reuzenwerk zal in 1936 echter niet gereed komen, en het zal alleen zijn voltooiing na deren, indien ons werelddeel voor oorlog gespaard blijft. Japan had reeds geruimen tijd het plan Korea door een tunnel met het eigenlijke Nippon te ver- PARIJS. De Loire, die met liet hooge water der laatste dagen de stad Nantes reeds onschatbare schade heeft toegebracht, heeft nadat het water eenigszïns gedaald was, wederom een hoog peil be reikt. Reeds is het niveau weer gestegen tot den hoogsten waterstand van vorige week Vrijdag. Ook de stad Poitiers wordt weer door hoog water geteisterd. Het station is weer geheel overstroomd. De Seine, die op het oogenblik eenigszins gedaald is, zal tengevolge van het weer toenemen van het binden. Als vooroefening zullen thans twee kleine eilanden, die dichter bij elkaar liggen, hun zeetun nel krijgen. In de bocht van Passamaquoddy (Amerika) wordt voor de eerste maal op groote schaal het getij als energiebron uitgebuit. Eb en vloed zullen hier voor millioenen paardekracht zorgen. Tegelijkertijd wor den in Afrika, in Zuid-Amerika en in verschillen de deelen van Azië met Amerikaansch kapitaal zonnemachines neergezet. Deze installaties kun nen het zonlicht onmiddellijk in electrischen stroom omzetten. Natuurlijk zijn ook de bouwprojecten legio. Er zijn er te veel om op te noemen. Tenslotte is een bouwwerk, al is het nog zoo groot, een peuleschil, i vergeleken bij een tunnel, dievastelanden verbindt of een kanaal, dat de communicatie tusschen twee Oceanen vormt. Slechts èèn bouwproduct noemen wij; de toren van Parijs, die daar voor de wereldtentoonstelling van 1937 verrijst en waarvan het voornaamste ge deelte in 1936 gereed moet zijn. Het gevaarte wordt achthonderd meter hoog. Denk U eensi n, Als een vliegmachine boven het huidige Parijs cirkelt, kan hij zonder eenig gevaar zeshonderd meter boven de beganen grond als niveau kiezen. Men heeft dan een mooi uitzicht. Maar als men op de top van de toren staat, zou men in dat geval de machine twee honderd meter onder zich zien zweven Aanvankelijk wilde men de toren tweeduizend meter hoog maken, maar dat bleek onmogelijk op technische gronden. Bovendien is het de vraag, of men het benoodigde kapitaal bij elkaar had ge kregen, want in zijn thans geprojecteerde gedaante wordt de toren al het duurste bouwwerk, dat ooit werd aangevangen. WOENSDAG 15 JANUARL HILVERSUM (1875 M.) VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl; 9.30 Kookpraatje 10.00 Morgenwijding VPRO; 10.15 Orvitropia en so listen; 12.00 Grampl; 12.15 De Flierefluiters en gr. niveau van de Marne, spoedig eveneens weer een hooger peil bereiken. Hierboven een brug te Montjean over de Loire, die door het hooge water totaal verwoest werd. Op dit punt had de rivier een peil bereikt, dat achtmaal zoo hoog was als in normale tijden. Onder deze omstan digheden was liet mogelijk dat er van bovengenoem* de brug niets anders overbleef dan de pijlers, zooals de foto laat zien. pl; 2.00 Voor de vrouw; 2.15 De Zonnekloppers; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 VARA-Orkest; 6.30 R.V.U.: Causerie; 7.00 Sportpraatje; 7.15 Guarneri-kwartet 8.00 Berichten; 8.15 Radio-tooneel; 9.45 Residentie orkest mmv solist; 11.00 Berichten; 11.0512.00 De Bohemians en solisten. HILVERSUM (301 M.) NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.159.30 Grampl; 10.30 Morgendienst;11.00 Alt en piano; 12.15 Grampl; 12.45 Concert;'2.30 Postzegelpraatje, 3.00 Grampl.; 3.15 Orgelspel; 4.00 Het Haagsche trio 5.00 Kinderuur; 6.00 Landbouwhalfuur; 6.30 Afge staan; 7.00 Berichten; 7.15 Reportage; 7.30 Cause rie; 8.00 Berichten; 8.05 NQRV-orkest; 9.00 Lezing, 9.30 NCRV-orkest; 10.00 Berichten; 10.05 Lezingen 10.35—11.30 Grampl. DROITWICH (1500 M.) 11.20 Grampl; 12.05 Orgelspel; 12.50 Ch. Manning's orkest; 1.35 Orgelconcert; 2.20 Grampl; 3.10 Piano recital; 3.35 Sted. orkest Boumemouth en solist; 3.05 Kwintetccncert; 5.35 De Continentals mmv. so liste; 6.20 Berichten; 6.50 Zang; 7.10 Lezingen; 7.50 Revue-programma mmv solisten, koor en orkest; 8.55 Sopraan en viool; 9.50 Berichten; 10.20 Caba ret; 10.50 BBC-orkest; 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten: 11.20 Populair con- eert; 2.50 Orkestconcert; 4.20 Pianorecital; 4.35 Gr. pl; 5.50 Orkestconcert; 9.05 Radiotooneel; 11.05 12.35 Populair concert en dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Populair concert; 1.35 Gr. pl; 3.50 Literair-muzikaal programma; 5.20 Orkest concert en solisten; 8.05 Gevar. programma; 9.50 11.20 Omroeporkest, -kleinorkest en solisten. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.r 12.20 Grampl; 1.302.20 Max Alexys' orkest 6.20 Grampl; 6.35 Zang; 7.20 en 8 20 Grampl; 8.50 Symphonieconcert; Hierna tot 11.20 Grampl. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest; 1.302.20 en 5.20 Gram.pl; 5.50 Kamermuziek; 7.20 Grampl; 8.20 Omroeporkest; 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 VI.) 8.05 Koor- en orkestconcert; 9.20 Berichten; 9.50 Cello- en pianorecital; 10.05 Weerbericht; 10.20 11.20 Kamermuziek, DOOR 18. Hugo had zijn uiterste best gedaan liaar wat af te leiden, maar ze verstond slechts de helft van hetgeen hij zei. De avond was bijna ten einde, en ze diende dus het een of andere plan te maken. Ze had alles beter kunnen verdragen, indien de Hertog niet zoo duidelijk had getoond tot ovec. zijn ooren verliefd op zijn bruid te zijn. „Ik vind dat je wel eenige notitie van mij kunt nemen, klaagde Hugo ten laatste. „Je Hertog heeft je met geen blik verwaardigd." „Bah, hij houdt zich tegenover haar natuurlijk als of hij me totaal niet kent. Dat moet hij wel doen, want er valt het noodige te verbergen." Natasha lachte bitter, terwijl Hugo de rekening betkalde. Aan het tafeltje tegenover het hunne was John aan alle mogelijke emoties ten prooi. Naarmate de avond verliep, zat hij zich met een zeker gevoel van wanhoop af te vragen, hoe alles moest eindigen. Het viel de jonge vrouw op dat er zoo nu en dan een ernstige, peinzende uitdrukking in zijn oogen verscheen, waarover ze zich eigenlijk niet verbaasde, daar er ook heel wat gedachten in haar omgingen. Voor de zooveelste maal vroeg Anthea zich af hoe het mogelijk was dat ze gedurende haar verloving niets om Courtenay had gegeven. Had hij in dien tijd wellicht een masker gedragen? 0#Feuilleton Toespelingen over zijn lichtzinnig leven hadden haar natuurlijk moeten bereiken, doch daarvan had ze zich bitter weinig aangetrokken, aangezien ze niet van hem hield. Thans evenwel, nu ze wist hem met hart en ziel lief te hebben, dacht ze aan de verschillend? dingen die er van hem verteld werden. Er bestond geenerlei twijfel of de menschen had den geweldig overdreven, oordeelde ze nu, en haar cynische, oude vader had ook altijd beweerd dat mannen nimmer lang trouw konden blijven: maar, had hij er aan toegevoegd, de echtgenoote had het volkomen in haar handen den man niet teleur te stellen. Ze zou er voor zorgen dat dit van haar niet gezegd kon worden, nam ze zich ernstig voor. Op dat oogenblik keek John haar met een uit drukking van verrukking in zijn oogen aan. Een overweldigend gevoel van verlegenheid kwam over haar, en om dit te verbergen vroeg ze zacht: „Dus van Parijs reizen we naar Italië, nietwaar?" „Het zou heerlijk wezen", mompelde hij, in gedach ten Italië's zonnigen hemel voor zich ziende, Italië's warme zon voelend, die Anthea en hem zou bestra len. Weer trof het Natasha dat er een blik van teeder- heid en toewijding in de oogen van den jongen Her tog verscheen. Het was een uitdruking, die zij er nimmer in gezien had, en welke ze ook nooit bij hem had kunnen opwekken. Hij had hartstocht voor haar gevoeld, zwoelen hartstocht, doch méér niet. Dat andere... betere, reine, teedere gevoelens had hij haar nimmer kunnen geven, en hoe was het die andere vrouw gelukt dergelijke emoties bij hem op te wekken? Een gevoel van razernij kwam over haar; ze kon het eenvoudig niet langer verdragen. Ze stond op en bracht haar hand naar haar voorhoofd. „Ik heb er meer dan genoeg van. Ik ga naar mijn kamer. Mijn hoofd bonst op een afschuwelijke ma nier. Kom mee." Hugo volgde haar terwijl ze langs de tafeltjes naar den uitgang wilde loopen. Bij het tafeltje van het bruidspaar gekomen keek ze Anthea op een grove, brutale manier aan, en gaf den pseudcf-Hertog een van haar verleidelijkste glimlachjes. Hugo schaamde zich diep, doch hij was te zeer aan haar verschillende stemmingen en caprices ge wend geraakt om iets anders te doen dan haar ge dwee naar de hall te volgen. Daar aangekomen ging ze aan een bureautje zitten, en schreef haastig een briefje. „Wie is die vrouw, Courtenay?" had Anthea op gewild onverschilligen toon gevraagd. Hoewel ze er inwendig van genoten had de woede van die vreem delinge waar te nemen, was het toch afschuwelijk te moeten bedenken, dat de man dien ze liefhad een dergelijk schepsel kende. En John antwoordde volmaakt volgens de waar heid: „Ik heb haar nooit vroeger in mijn leven gezien". Anthea keek hem aan; ze was er van overtuigd dat hij niet loog. Maar toch was het een heel vreemde geschiedenis, oordeelde ze. Op dat oogenblik begon een .zanger een sentimen teel liefdeslied: de man bezat een wonderbaarlijk geluid en het lied sprak dadelijk tot de harten der toehoorders. Op een gegeven oogenblik zocht Johns' hand onder de tafel die van Anthea, en hij hield haar vingers voor een oogenblik hartstochtelijk om vat. Daarna nam hij een roos uit de bloemvaas, welke op hun tafel was geplaatst, raakte hiermede haar hand aan en bracht de bloem toen aan zijn lippen. Het kwam de jonge vrouw voor alsof ze zou verzin ken in een golf van verrukking. Welke buitengewoon innemende, charmante manieren had haar man toch! Onmiddellijk daarop beheerschte John zich echter. Hij moest en zou kalm dienen te blijven, want binnen enkele minuten ging hij van haar scheiden. De zan ger gaf het laatste couplet van het lied vlak voor hun tafeltje ten beste, waarvoor ze hem met een glimlach dankten. John rekende met den ober af, en Anthea begreep dat ze nu naar hun zitkamer zouden gaan, waar... ze alleen waren. Natasha had het briefje geschreven. Hugo werd met enkele woorden weggestuurd en ze spoedde zich naar haar kamer. Dicht bij haar vertrek kwam ze een kamermeisje tegen. Ze fluisterde haar haastig iets in. „Dit briefje moet aan den heer van nummer vier gegeven worden zoodra hij zijn kamer wil binnen gaan. Begrepen?" En daar Natasha het meisje tegelijk een flinke fooi in de hand duwde, beloofde ze natuurlijk on middellijk precies te zullen doen wat mevrouw ge zegd had. Natasha trok zich in haar kamer terug, liet echter de deur op een kier staan. Ze onderscheidde voetstappen. Ja, de Hertog en Hertogin gingen naar hun vertrekken. Op haar tee- nen sloop ze naar de deur, en sloot die, bang gezien te worden. Ze hoorde den bruidegom op onverschil ligen toon opmerken: „Die man had een goede stem vind je ook niet?" „Ja, en het is vreeselijk genoegelijk een Hertogin te wezen, want dan zijn de menschen zoo aardig voor je en..." Anthea begreep dat ze nu op haar beurt met op pervlakkige opmerkingen moest beginnen en deze diende vol te houden totdat ze hun kamers bereikt hadden. Tot haar verwondering hield John voor de deur van haar slaapkamer stil: en het viel haar op hoe bleek hij zag. Wordt vervolgd. H

Schager Courant | 1936 | | pagina 7