Rekeningen Marktberichten. Advertentiën. NAM HET EILAND ST. HELENA. Waar Napoleon zijn leven eindigde. Schietpartij in de rechtszaal In de bocht geslipt. Wijn in blik. Uit onze omgeving. Uit Schoort. 10-jarig bestaan V.V.V. Groet-Camperduin Algemeene Armen-Administratie z i.i p n Predikbeurten. Een vroolijk viertal, dat zich te St Moritz voor de komende Olympische Spelen traint. Van links naar rechts zijn het: de Zweedsche kampioene Vivianne Hnlthen, het Duitsche kampioenspaar Mar ie Herber en Ernst Baier en geheel rechts de Engelsche rijdster Gweneth Butler. EEN ARMOEDIG PLEKJE GROND. Onze correspondent heeft het eiland St. Helena bezocht, waar Napoleon na zijn laatste en beslissende nederlaag werd ondergebracht (Van een V.D.-correspondent.) Van verre bezien lijkt St. Helena een mooi eiland. Het heeft kloven en een hooge bergrug, die in een spitse punt eindigt, drieduizend voet boven het zee niveau. Komt men dichterbij, dan wordt de indruk onmiddellijk minder gunstig: een strand ontbreekt vrijwel. Dat van Madeira is daarbij een waar Long Beach. Het is eigenaardig, dat men van menschen uit de plaats zelf dikwijls verkeerde inlichtingen krijgt. Wij zelf hebben ons daaraan wel bezondigd. Maar het was ons een troost toen bleek, dat we hierin niet al leen staan; de St. Heienaman, dien ik vroeg, of de huisjes, die men bij aankomst van boord af kon zien, lot de hoofdplaats behoorden, antwoordde pertinent van neen. Jamestown, aldus onze zegsman (hij be vond zich op de boot en had de reis meegemaakt) lag iicclemaal aan de andere zijde van het eiland. Maar hoe meer wij naderden, hoe minder wij de steven naar die andere zijde toekeerden. We hielden steeds maar aan op de huisjes, en toen we tenslotte het anker in de Jamestownsche haven lieten vallen, zagen we die gebouwtjes nog, maar nu vlakbij Den St. He- lenaër heb ik niet meer gezien. Toen wij arriveerden, werd ons vaartuig onmid dellijk omringd door roeibootjes met kleurlingen, die het grootste deel van de bevolking vormen. Voor een shilling roeit men U naar de ecnige plek, waar U aan land kan stappen, op eenigen afstand van den toegang tot het dorp. Bemoedigend is dit entrée niet. De landingsplek ligt vlak bij een grot, omgeven door kale rosten. Om het roeibootje te kunnen verlaten, moet men een gunstig oogenblik afwachten en dan op de gladde trappen springen. Daar staan een aantal meisjes en andere bewoners te wachten, die U op slag hun koopwaar aanbieden of verlangen, dat U met hem het dorp gaat bezichtigen. Deze voor onze begrippen zonderlinge ontvangt heeft begrijpelijker wijs zijn oorzaak: de bevolking van St. Helena heeft het niet breed. De vijfduizend bruine inenschen heb ben bovendien niets te doen, want van landbouw, industrie of andere dergelijke middelen van bestaan is geen sprake. Zelden 'komt er een schip naar deze verloren plek gronds, afgezien van de veertiendaag- sche regeeringsboot. Vroeger was er een garnizoen, waarvan de inwo ners konden bestaan, maar tegenwoordig zijn er nog maar twintig soldaten, d>'e er voor moeten zor gen, dat de kanonnen niet verroesten. Toen Darwin het eiland bezocht, maakte het een indruk van armoede op hem. Er wonen vijfduizend menschen, schreef hij, en zij zijn allen arm. Kwam hij thans terug, hij zou er in dit. opzicht niets veran derd vinden. Het inwonertal is hetzelfde gebleven en het welvaartpeil, of juister:, niet-welvaartpeil, even eens. Maar de menschen zijn beschaafder geworden. We zullen in het midden laten, of dit in eenig op zicht voor wie ook een voordeel beteekent. Met „be schaafder" bedoelen we alleen, dat de bewoners van St. Helena, in aanraking zijn gekomen met de ge rieven der blanken, 2oodat ze nu hoogere eischen aan het leven stellen dan een eeuw geleden. Betrek kelijk zijn ze dus armer dan hun vaderen. De hoofdstad is niet meer dan een dorp. Het ligt in een nauwe kloof en heel hoog bevindt zich een fort, dat langs twee wegen te bereiken is. De eene is een zigzagpad, de andere een „Jacobsladder", een trap, die uit zeshonderdnegenennegentig treden be staat. Natuurlijk heb ik een bezoek gebracht aan het huis van Napoleon. Voor tien shilling brengt men U naar Longwood. Als er genoeg klanten zijn, rijdt er een autobus. Anders gaat het in een rijtuig. De grond is niet vruchtbaar. De eigenlijke planten groei begint pas op vijftienhonderd voet. Afgezien van een paar boomen en struiken is de rest kaal. Slechts nabij de waterval staan wat meer stammen en daar wordt ook groente verbouwd. Verder wordt er een vlassoort aangekweekt, waarvan ze hier touw maken. Longwood ligt op een hooge bergrug. De Fransche vlag is er aan een paal bevestigd. Het stuk grond behoort trouwens aan de Fransche regeering, die er een opzichter heeft neergezet. Bezichtiging kost een shilling. Het huis, waar de Keizer zijn laatste dagen sleet, is nog al laag, maar vrij ruim. Het is gebouwd in Engelsche stijl. Het ziet er niet erg onderhouden uit. Het be hangsel is reeds lang ter ziele. Huisraad is er niet veel meer over. enkele meubelstukken, die aan Na^eons verblijf herinneren, treft men er nog aan. En dan natuurlijk de portretten en borstbeel den van Napoleon* Wie de naam Longwood hoort, denkt aan een bosch, maar lk heb het bosch niet gezien. Dat kwam niet door de boomen, want er zijn daar geen. Na mijn visite aan Napoleons somber verblijf, ben ik het dorp gaan bezichtigen. Er liepen min stens tien kinderen achter ons troepje aan (er waren nog eenige belangstellenden meegegaan), die wilden, dat wij kralen kettingen, vlechtwerk en boekjes over Napoleon kochten. Ik schafte mij wat van deze dingen aan, uit curiositeit en omdat het nu niet bepaald schatten geld kostte. En zoo de den ook de anderen, uitgezonderd een meneer uit Zuid-Afrika, een Boer, die mij later toevertrouwde, dat hij al die snuisterijen onnuttige dingen vond, die met de ernst des levens niets te maken hebben Papier is schaarsch op het eiland, wat misschien het ergste niet is. Maar lastiger is, dat er geen ho tels bestaan. Wel zijn er twee theehuizen, Wij ge- looven, dat wie eens St. Helena bezocht heeft, er niet naar terugverlangt. Een advocaat te Chicago schiet een col lega dood. Het gerechtshof te Chicago is gisteren het too- neel geweest van een opwindend- incident. Toen rechter Prystalski in de overvolle rechtszaal den eisch van de advocaat John Kogh, die kort geleden een civiel-proces was begonnen tegen een verzeke ringsmaatschappij om een bedrag van twee millioen dollar, afwees, trok deze plotseling een klein pistool uit den zak en vuurde hij verscheidene schoten af. Het eerste schot, doodde den advocaat van de te genpartij. Vervolgens schoot Kogh tweemaal op den rechter die zich echter tijdig wist te dekken, zoodat hij ongedeerd bleef. Ten slotte slaagden gerechts dienaren erin den advocaat tegen den grond te slaan. Gecompliceerd auto-ongeluk te Veur. Gisteren is tc Veur een personenauto, bestuurd door den heer De Jong uit Leiden, in een bocht op den Veurschen straatweg nabij Schakelenbosdh geslipt en in aanrijding gekomen met een groote vrachtauto van de fa. Vos en Schreuder uit Leiden, welke ge laden was met sinaasappelen. De luxe-auto kwam dientengevolge gedeeltelijk in een sloot terecht en was aan de voorzijde geheel ingedrukt. De vrachtwa gen welke eveneens ernstig werd beschadigd, geraak te evenzeer uit den koers en vernielde enkele hek ken en muurtjes van tuinen, om dan vlak voor een huis tot stilstand te komen. De inzittenden van beide auto's bleven ongedeerd. De Amerikanen vinden flesschen te lastig Amerika is niet meer tevreden met de wijn, die uit Europa wordt ingevoerd. Om nauwkeurig te zijn: de verpakking bevalt de Amerikanen nietl Fles schen nemen te veel plaats in, zijn te zwaar, zijn moeilijk te openen, niet gemakkelijk te bewaren. Kortom, Oom Sam wenscht geen wijn meer in fles schen, maar wil de wijn in blikken hebben, zooals benzine of petroleum. Nu waarom niet? De wijn heeft zich van de amphora der Ouden aan de flesch der modernen moeten wennen. Nu kunnen we het wel eens met een oonservenbusje probeeren! De vraag is slechts, of het blik geen invloed zal hebben op do geur van de wijn; hoogstwaarschijnlijk wèl. Maar Amerika schijnt geen last van fijnproevers te hebben. Wijn is wijn, al is die uit het blik! AMSTERDAM, 13 Januari 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 564 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 4852 ct., 2e kw. 4246 ct., 3e kw. 32—40 ct., per Kg. slachtge wicht; 70 melk- en kalf koeien f 160195 per stuk; 117 vette kalveren: 2e kw. 6070 ct., 3e kw. 4558 ct. per Kg. levend gewicht; 51 nuchtere kalveren f 4.507.50 p. stuk; 69 schapen en lamme ren: schapen f 1620, lammeren f 1215 per stuk; 577 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg., 46—47 ct., zware varkens 4546 ct., vette var kens 4445 ct. per Kg. slachtge wicht; 25 paarden f 70100 per stuk. AMSTERDAM, 13 Januari 1936. Aardappelen.Bericht van den Mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonten f 2.502.70, idem blauwen f 2.502.70, idem eigenheimers f 22.10, id. Rood- star f 22.20, blauwen en bonten poters f 1.60 1.80, alle soorten bonken f 1.701.80, Haarlemmer meer en IJpolder Bevelanders f 1.801.90, dito Bonten f 2.60—2.80, Flakkeesche eigenheimers f2 2.10, dito poters 1.601.70, Spuische eigenheimers f 2—2.20, dito poters fl .60—1.70, Hillegommer zandaardappelen f 2.10—2.30, Anna Paulowna Zand met ringvuur f 1.75, zonder f 2.302.80, alles per 70 kilo; verder per 100 kilo: Nieuwlandsche zand aardappelen in balen van 50 kilo f 2.903, rood- star f 2.753, blanke bintjes niet te grof f 33.50, Bonken f 2.402.6Ó. WARMENHUIZEN, 13 Jan. 225 Kg. roode kool e2 kw. f 4.206, 150 Kg. gele kool 2e kw. f 6.10. ALKMAAR, 13 Jan. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 80 vette koeien f110190, han del redelijk; 4 Kalveren: gras f2836. vette f3245 en per Kg. 4560 ct. 51 nucht. kalver. (slacht) f 5 15; 327 vette varkens (per Kg.) 3438 cent. Handel stug. AMSTERDAM 13 Jan. Binnenlandsche granen. (Boerennoteering). Rogge f77.25, chevaliergerst f4.805, wintergerst f4.50— 4.75, haver f6.50—6.75, duiveboonen f8—8.50, paar- deboonen f5.50—5.70, groene erwten f8—9.25, alles per 100 kg. karwijzaad f 10.75—11, blauw maanzaad f8.50—9 per 50 kg. ALKMAAR, 13 Januari 1935. Aardappelen f 2.202.70, andijvie f 0.502.40, ap- pleen f 3—9, Bloemendaler kool f 1—3, bloemkool I 811, boerenkool 1.9010.50, gele kool f 15.40, groene kool f 15, knoselderie f 25.20, koolrapen f 2.80, peren f 2.506, prei 37, peterselie 4.10, roode kool 39.50, selderie 4.506, spinaie 3242 ct., spruiten 3—7, tomaten 4—10, uien 1—3, wor telen 0.702.30, wortelen (bos) 412, witlof I 4.50 —7, n 2.50—3.50. Bovengenoemde vereeniging hield gisteravond haar 10e jaarvergadering in cafe G. Marees, Groet. Voorzitter, de heer R. Kos, opende te 7.45 de ver gadering met een woord van welkom aan de leden en speciaal aan de dames, die ook waren meege komen. De voorz. doet dan de mededeeling dat de agenda wat zal worden gewijzigd, omdat aan deze bijeenkomst een feestelijk karakter zal worden ge geven. De secretaris leest vervolgèns de notulen, welke zonder op- of aanmerking worden goedge keurd. Ingekomen stukken. Van B. en W. een schrij ven dat voor lesgelden voor kampeeren 5 cent per dag per persoon zullen worden geheven. Van P.T.T. dat het verplaatsen van de telefoon van het Informatiebureau naar den voorzitter f 12.50 moet kosten. Het bestuur meent daartoe niet te kunnen adviseeren, doch de heer v. d. Garde vindt dit bedrag niet te hoog en stelt voor om tot verplaatsing over te gaan. Hiertoe besloten. Van B. en W. dat de Hargerweg nu zal worden genoemd Oorsprongweg. Van P.T.T. dat de directe bestelling van expresse brieven zal blijven zooals het thans is zal blijven. De voorz. zegtd at 't bestuur zal volharden in haar pogingen om verbetering te krijgen. De heer v. d. Garde deelt mede, dat de kook cursus van de P.H.N. momenteel uit 36 leden be staat en dat de lessen iedere Dinsdag om 2 uur worden gegeven. Een schrijven van den Burgemeester dat hij ver hinderd is om de vergadering bij te wonen, Hij wcnscht de vereeniging van harte geluk met haar 10-jarig bestaan, spreekt de hoop uit dat in de toe komst fusie van beide V.V.V.'s zal plaatsvinden. De voorz. brengt vervolgens verslag uit van de gehouden Federatievergadering en memoreert o.a. dat men van plan is den wegenaanleg GroetCal- lantsoog te bevorderen. De volgende vergadering der Federatie zal te Groet worden gehouden. De voorz. deelt dan nog mede, dat de heer Groothoff weer lid wenscht te worden en zijn schuld ad f 10 zal betalen. Over 't algemeen is men van oordeel dat men dezen verloren zoon weer moet aannemen. De heer C. Kager houdt dan een voordracht, ge- OUDESLUIS ZAAL BUISMAN Zondag 2 Februari om luxe prijzen. ten laste der te Nieuwe Niedorp, over het dienstjaar 1935, moeten vóór 20 Jan. 1936 worden ingeleverd. De Administrateur, S. G. WIT. Schager Roosjes. Gevraagd, met 1 Maart: EEN VAST WERKMAN die goed kan ploegen, bij Vethman, Groetpolder, Winkel. HUISHOUDSTER gevraagd bij hulpbehoevenden man,aan het zelide adres Bakwagen te koop, bij P. WINK, Dirkshorn. Te koop: Een PARTIJTJE DEKRIET bij Jb. R. KUIPER, Belkmerweg I 17. 't Zand (N.H.) titeld „Een Chineesch avontuur", wat de feestelijke stemming er wat inbrengt. Het jaarverslag doet zien dat het kampeeren en het bezoek van jachten is voor uit gegaan, terwijl ook het ledental is vooruit ge gaan. Dat is momenteel 131 leden. Er zijn genomen circa 35000 zwembaden en het informatiebureau heeft pl.m. 350 aanvragen behandeld. Ook vermeldt de secretaris dat de traditioneele duinwandeling en het strandfeest goed zijn geslaagd, dat het reddings- materiaal is uitgebreid, de strandwachter zijn werk goed heeft gedaan, terwijl hij aan het einde van zijn belangwekkend verslag de hoop uitspreekt dat Groet- Camperduin zal groeien en bloeien en 1936 een goed jaar moge zijn. Uit het finantieel overzicht van den penningm. blijkt, dat is ontvangen f 1005.48V2 en uitgegeven f 891.37^, zoodat 1935 sluit met een batig saldo van f 114.11. De dochtertjes van N. Venneker zorgen voor wat afwisseling, door het voordragen van het bekende liedje: „Mag ik het sigarenbandje". Dit werd door hun mooi 2-stemmig gezongen. Tot lid van de financieele commissie wordt ver volgens benoemd de heer W. Dmiaans. De voorzitter geeft daarna verslag over de 10 af- geloopen jaren. Hieruit blijkt dat de heeren Meeden- dorp en Koeten gedurende al die jaren zitting in het bestuur hebben gehad, dat veel verbetering is ge bracht aan het strand, het badpaviljoen is tot stand gekomen, voor reddingsmateriaal is gezorgd, auto tochten, duinwandelingen, tuinwedstrijden enz. wei> den georganiseerd en last but not least, dat de ver houding tusschen bestuur en leden steeds goed is geweest. Den heeren Meedendorp en Koeten werd namens de leden een prachtige clubfauteuil aangeboden als erkentelijkheid voor het vele werk door hen voor V.V.V. GroetCamperduin gedaan. Deze feestvar kens, die geheel verrast blijken spreken hun welge- meenden dank uit voor de fraaie cadeaux en hopen steeds nog hun best te doen om de V.V.V. steeds meen vooruit te brengen. De heer S. Gutker draagt nu een eigen gedichf voor over de gebeurtenissen der laatste 10 jaren, daC bij de aanwezigen zeer in den smaak valt. Als voorzitter van P.H.V. complimenteert de heep. v. d. Garde de jubileerende vereeniging en zegt toe dat de subsidie, welke P.H.V. steeds geeft, met 10Ö pet. wordt verhoogd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. De heer S. Gutker draagt dan voor: „Is dat niet wonderbaar", waarvan het refrein door allen spon taan wordt meegezongen. Vervolgens worden voor 1936 weer vastgesteld de duinwandeling, Verloting, tuin wedstrijd en reclame- tocht. De bedoeling is dat nu over Haarlemden; Haag langs oude Rijn naar Schiphol wordt gereden. De heer v. d. Garde bepleit ook een bezoek aan Rotterdam, wat door anderen weer wordt bestreden* De commissie krijgt tenslotte vrijheid van hande len. Volgen nog tal van aardige voordrachten en spee ches en nog lang blijft men gezellig bijeen. De voorzitter kon dan ook aan het eind van den' avond terecht constateeren, dat de feestavond van; V.V.V. Groet—Camperduin ten volle was geslaagd. ST. MAARTENSBRUG. Maandagavond 13 Januari heeft de elndles plaats gehad van den cursus in bedrijfscontrole, onder lei ding van den heer Joh. v. Leeuwen, hoofdonderwijzer te St Maartensbrug. Deze cursus werd met succes gevolgd door de volgende personen: 1. G. Biesboer, 2. E. de Boer. 3. Kr. Jongerling, 4. Jr. Jimmink Dz^ 5. R. C. Kos, 6. B. Kraakman, 7. C. Kraakman, 8. H. Oosterman. 9. B. Ooijevaar. 10. G. Schuijt Klz., 11. G. Schuijt Klz., 12. Jn. Schuijt Cz., 13. G. Schoorl Cz, 14. p. Tiel, 15. K. Vader, 16. M. Woudstra, 17. Jac. Zeeman. 18. Joh. Zwarts, 19. M. Zwarts, allen te Zijpef 20. C. v. d. Steen, te St. Maarten. Op den eindcursus waren behalve de commissie van toezicht, bestaande uit de heeren D. Jongejan, C. v. d. Sluijs en G. Schuijt Gz., (tevens cursist) be nevens de heer H. Rezelman, voorz. afd. Zijpe en de heer N. T. Hopman, voorzitter Oudleerlingen. Zij nog vermeld, dat met groote waardeering voot den leider de eindcursus is gevolgd. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. ALKMAAR, Geeslerweg la. Dinsdagavond 8 uur, Chr. Zang vereeniging. Woensdagavond 8 uur, de eerw. heer J. Dols, v.h. R.K. priester van Rotterdam-Z. Donderdagavond 8 uur, de eerw. heer J. Dols, van Rotterdam, (met lichtbeelden). Hoe meer de spanning rond het Italiaansch-Abessij nsch conflict in de Middellandsche Zee stijgt, des te meer richt zich de aandacht der groote mogendheden op Egypte, dat in de toekomst misschien wel de plaats zal worden, waar zich belangrijke gebeurtenissen zullen afspelen. De Engelsche regeering heeft derhalve reeds zeer omvangrijke maatregelen getroffen. Hierboven ziet men bijv. het geweldige soldatenkamp in Sidi Bishr, dat nabij de zeekust ligt en door kilometers lange draadversperringen is omgeving. De manschappen leven hier in kleine, spits e tenten, terwijl de paarden in barakken zijn on dergebracht omdat zelfs in Egypte de wintersche nachten zeer kond kunnen zijn.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8