De Italianen zouden gebruik Zweedsche protestnota te Rome overhandigd. Hauptmann's lot beslist. malieii van gil- en mosterdgassen Russische militaire begroeting aangenomen De oorlog in Dost Afrika Onder de oogen van zijn vader gedood Eerste Kamerlid voor de Rechtbank Het einde der democratie in Spanje Woensdag 15 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHA 79ste Jaargang. No. 9892 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt- dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot ►s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoniend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. (Van onzen correspondent Stuart Ëmenyj* Desslé, Dinsdagavond. Omdat de Italianen zich aan het Noordelijk front in het nauw gedreven voelen, zijn zij tot het gebrui ken van mosterdgas overgegaan. De Ahessijnsche troepen, zoowel als .de burgerbevolking, lijden aan ernstige brandwonden, blaren en zweren. Vandaag is hier bericht ontvangen, omtrent een door Italiaansche bombardementsvliegtuigen uitge- voerden aanval op Sakota, een belangrijk markt centrum ongeveer 60 mijl ten Zuid-Westen van Makallé. Hevige verwoestingen zouden daarbij zijn aange richt en volgens de berichten zijn tien personen ge dood door bommen, die op de kerk neerregenden, welke daarop in brand vloog. Verscheidene personen liepen ernstige brandwonden op of verloren hun gezichtvermogen ten gevolge van het gas. Behalve Sakota werd ook Annele in het district Ögaden gebombardeerd en hier werden eveneens gas bommen gebruikt. Italiaansche soldaten, die door de Abessijnen ge vangen genomen zijn, deelen mede, dat de Italianen op hun terugtocht aan het Noordelijk front dorpen en kerken achter zich in brand steken. Drie-motorige Italiaansche bombardementsvlieg tuigen doken vandaag plotseling uit een wolkbank boven Dessié te voorschijn en vlogen vlak boven mijn tent. Zij voerden geen enkel herkenningsteeken, hetgeen 'tegen de internationale regelingen indruischt. Zij lie ten nergens bommen vallen. Men vermoedt, dat zij trachten de bewegingen van 'den keizer op het spoor te komen, daar zij eveneens boven andere steden in dt buurt van Dessié gesigna leerd zijn. (Copyright New Chronlcle—A.N.P.) De strijd om Aksoem en Makallé-- ADDIS ABEBA, 14 Januari (A.N.P.): Nog steeds woedt de strijd om de beide ste den Aksoem en Makalle in onverminderde mate voort en de gespannen verwachting om trent den afloop van deze felle worsteling stijgt in de Abessijnsche hoofdstad meer en meer. Een onophoudelijke stroom van over winningsgeruchten houdt de opwinding gaan de, maar maakt het moeilijk een nauwkeurig beeld te krijgen van de actueele ontwikkeling van de strijdoperaties. Uit hetgeen vandaag alhier verluidde, kan als het waarschijnlijkste gemeld worden, dat de positie van Aksoem voor de Italianen inderdaad moeilijk houd baar schijnt te worden. Zoo wordt gemeld, dat de linkervleugel van het Noordelijke Abessijnsche le ger aan de Westzijde er in geslaagd is voorbij de stad te trekken en zich thans op 10 KM. achter den rug van den vijand, die hier gelegerd is, bevindt. Wanneer dit waar blijkt, is dit een bericht van groot belang, aangezien dan de verzorging van het garnizoen van Aksoem met levensmiddelen en munitie door de Abessijnen zou worden afgesneden. Verder wordt ge meld, dat Ras Seyoem met zijn troepen de berg Galila, op 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Aksoem be reikt heeft, zoodat een aanval op de Heilige Stad ge richt kan worden van twee kanten tegelijk, hetgeen tot een beslissend gevecht zou kunnen leiden. Wat Makalle betreft, In 'de hoofdstad "deden Dins dagmorgen wederom geruchten de ronde, die met stelligheid den val der stad wisten te melden. Hier aan werd toegevoegd, dat de Italianen langzaam uit de voorste stellingen terugtrekken, zonder meer strijd te leveren, aangezien de verzorging der troepen met levensmiddelen en munitie door den uiterst slechten toestand der wegen achter Makalle het aangaan van groote gevechten onmogelijk maakt en deze gevechten bij een standhouden niet vermeden zouden kunnen worden. Ten slotte wordt hier nog medegedeeld, dat Ita liaansche bombardementsvliegtuigen vandaag een aanval hebben gericht op Socota, de grootste stad ten Noord-Westen van Dessie, in de provincie Lasta. De tien toestellen wierpen brand- en gasbom men uit en slaagden er in de stad vrijwel geheel te verwoesten. Het aantal dooden moet zeer groot zijn; ook onder de Abessijnsche reservetroepen, die hier lagen, zouden veel dooden gevallen zijn. De kerk der stad ligt in puin. INZAKE HET BOMBARDEMENT VAN DE ZWEEDSCHE ROODE KRUISAMBULANCE. Stockholm, 15 Jan. (A.N.P.). De minister van Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat de Zweedsche gezant te Rome Dinsdag de Italiaansche regeering een nota heeft overhandigd in verband met het Ita liaansche bombardement op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance bij Dolo. In deze nota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van een directen aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderdanen betreft, die in overeenstemming met het Verdrag van 1929 in zake de verbetering van de situatie van in een oorlog gewonden en zieken, een humanitair- werk verrichtten, welke door Italiaansche vliegers werden aangevallen, ziet de Zweedsche regeering zich ver plicht tegen dit incident bij de Italiaansche regee ring zeer krachtig te protesteeren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambu lance is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbruiken van het Roode Kruis- teeken. Alle desbetreffende suggesties zijn door de Zweedsche léden der ambulance met nadruk on juist genoemd. De Zweedsche regeering heeft geen aanleiding te twijfelen aan de waarachtigheid van deze Zweed sche getuigenverklaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regeering, dat Zweedsche onderdanen door het bom bardement zijn getroffen en verwacht, dat een on derzoek naar de verantwoordelijkheid voor het bom bardement met spoed door Italië zal worden inge steld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor haar eischen, welke zij gerechtvaardigd acht, later kenbaar te maken. Hoofd van chauffeur bij aanrijding ver- brijzeld. Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Over- schie is gisteravond omstreeks kwart voor zes we derom een doodelijk ongeval gebeurd. Van een vrachtauto, welke in de richting Delft reed, geraakte het achterlicht defect. De mannen brachten den wagen tot stilstand en begaven zich op den weg om het licht te repareeren. Op dat mo ment naderde uit de richting Rotterdam een bestel dienst. De bestuurder zag den stilstaanden wagen niet en botste daar in volle vaart tegen aan. De zoon, die juist achter de defecte auto stond, werd aange reden en was op slag dood. Zijn lijk is naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft overgebracht. De beide auto's zijn in beslag genomen. Twee analoge aanrijdingen op één avond op dezelfde plaats. Omïrent dit ongeval met doodelijken afloop, verne men wij nog, dat de naam van het slachtoffer is J. van Willegenburg uit Hillegersberg, en dat de auto, die het ongeluk veroorzaakte, bestuurd werd door den heer J. A. S. uit Rotterdam. Wegens het regenbuitje en de lichte vorst werd de nieuwe Rijksweg dezen avond een ijsbaan gelijk. Om streeks negen uur slipte tusschen Delft en Overschie een auto op dezelfde plaats, waar in den vooravond het doodelijk ongeval plaats had gehad. Een motor rijder, die den geslipten wagen niet opmerkte, vloog ertegen op en werd aan het hoofd verwond. Door een passeerende auto werd de man meegenomen in de richting Rotterdam. De politie was te laat ter plaat se om nog getuigen te hooren: deze waren reeds door gereden. Men weet niets van den toestand van het slachtoffer. In den loop van den avond zijn op verschillende plaatsen van den weg andere voertuigen geslipt, doch in deze gevallen werd slechts materieele schade aan gericht. Omstreeks half tien stond langs den weg een lange file auto's, welke veiligheidshalve niet verder reden, ofschoon de politie tot doorrijden aan maande. Tegen tien uur werd door de politie zand gestrpoid. Wegens beleediging van de N.S.B. OFFICIES VAN JUSTITIE BIJ DE UTRECHTSCHE RECHTBANK EISCHT f 200 BOETE, SUB. 30 DA GEN HECHTENIS. Voor de Utrechtsche rechtbank had zich gistermid dag te verantwoorden de heer A. C. de Bruin, voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond en lid van de Eerste Kamer, wegens beleediging van de N.S.B. Deze vervolging was een uitvloeisel van een arti kel in het Verbondsblad van het R.K.W.V., waar de houding van de N.S.B. tijdens het textielconflict te Tilburg in werd belicht. Verdachte gaf toe het artikel te hebben geschreven maar gaf te kennen daarmee geen beleediging te hebben bedoeld van de N.S.B. Hij had het Nationaal Socialisme in het algemeen bedoeld. De president was echter van meening, dat het zeer duidelijk tegen de N.S.B. was gericht. De schrij ver drukte er zijn spijt over uit, dat hij het artikel in dezen vorm het licht had gegeven. De officier van justitie vond het vaststaand dat het tegen de N.S.B. ging. Het artikel bevatte een aparte mislei ding om de N.SJ3. te beschuldigen van moord en doodslag en de taal die daarin gebruikt werd was niet .oor een man als den heer De Bruin. Het deed hem genoegen, dat verdachte zijn spijt had geuit en wilde daarom geen gevangenisstraf eischen Hij vroeg een geldboete van f 200 subsidiair dertig dagen hechtenis. Mr. van Maarseveen, die voor verdachte pleitte, bestreed de dagvaarding en merkte op dat het ar tikel niet in het openbaar was verschenen, maar dat het openbaar werd nadat Volk en Vaderland het had geciteerd. Spr. hoopte dat de rechtbank op deze gronden verdachte zou vrijspreken. HET HOF WEIGERT UITSTEL VAN EXECUTIE. Naar Reuter uit Trenton meldt, heeft het gerechtshof geweigerd, uitstel van executie van zijn vonnis, waarbij Hauptmann ter dood werd veroordeeld, te verleenen. 14.8 MILLIARD ROEBEL VOOR 1936 BESCHIKBAAR, MOSKOU, 15 Januari (A.N.P.): In de Dinsdag gehouden zitting van het Exe cutieve Comité is beraadslaagd over de be grooting voor 1936. Vervolgens werd een resolutie aangenomen, waarbij de Centrale Executieve de binnen- en buitenlandsche politiek der regering en de plannen voor 1936 bekrachtigt. In de avondzitting, welke wederom werd bijgewoond door Stalin, hield de Volkscom missaris van Financiën, Grinko, zijn begroo- tingsredevoering. Grinko wees er op, dat de Sovjet Unie door de Stachanow-beweging haar productie op belangrijke wijze heeft kunnen vergrooten, waardoor de staats inkomsten aanzienlijk kunnen worden verhoogd. Grinko herinnerde er aan, dat de begrooting voor militaire doeleinden voor het financieele jaar 1935 6Y2 milliard roebel had bedragen. Het Volkscommissariaat voor Landsverdediging der Sovjet Unie heeft, na goedkeuring der suppletoire be grooting, in het geheel 8.2 milliard roebel uitgegeven. De militaire begrooting voor 1936 voorziet in uit gaven tot een bedrag van 14.8 milliard roebel. De begrooting gepubliceerd. M o s k om: In een Dinsdagavond verschenen brochure wordt de begrooting der Sowjet Unie voor 1936 gepubliceerd. De begrooting sluit met inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 82.9 milliard roebel. Het goederenverkeer levert 62.5 milliard op (meer dan 10 milliard meer dan in 1935, hetgeen te verkla ren is met de afschaffing der levensmiddelenkaar ten). De uitgaven voorzien in beleggingen tot een bedrag va,n 40.7 milliard in staatsbedrijven, waarvan W/2 milliard voor industrieele ondernemingen. Koning Alfons wacht zijn kans af De zes weken, die Spanje nog van de verkiezingen voor den Cortes scheiden, zullen waarschijnlijk het lot van het land bezegelen. Er valt nauwelijks aan te twijfelen, dat de crisis in Spanje dit keer de tegenstellingen zoo heeft toe gespitst, dat thans het voortbestaan van den hul digen staatsvorm op het spel staat. De situatie, waarin Spanje verkeert, toont veel overeenkomst met die in Oostenrijk tusschen de jaren 1930 en 1934 en veel wijst er op, dat op het Iberisch Schier eiland de parlementaire democratie door een auto ritair regime, de partijstaat door een standenstaat zal worden vervangen. De laatste aanval van Gil Robles, die op een ver gadering de aan het bewind zijnde ministers een voudig beschimpte, laat duidelijk zien, hoever dit proces al gevorderd is. Het resultaat van de verkiezingen zal niet slechts een partij aan de overwinning helpen. Hoe de uit slag der verkiezingen ook zal zijn: in ieder geval zal er een groote verandering moeten komen. Het onwaarschijnlijke geval, dat de linker partijen die Zooals we reeds eerder meedeelden, heeft En geland in verband met de toenemende span ning in Noord-Afrik? omvangrijke maatrege len getroffen. Hierbo ven ziet men Engelsche soldaten door de woes tijn marcheeren op weg naar Lybië, het Italiaansche mandaatg ebied. EX-KONING ALFONSO. reeds in het laatste parlement geen meerderheid meer hadden, zouden overwinnen, zou het signaal zijn, dat van deze zijde thans de reeds lang ver zuimde hervormingen in radicaal-socialistischen zin zouden worden ten uitvoer gebracht. Het zeer veel waarschijnlijker geval, dat Gil Robles en Ie rechterpartijen als overwinnaars uit den strijd te voorschijn zouden komen, zou daarentegen ook den president van de republiek Alcala Zamorra in IjTSakm"8™ 6n 21)11 aftreden haas« onvermijde- T!?- de, be,de SeTallen zal echter de vij- andelijke partij niet werkeloos toezien en naar allf» waarschijnlijkheid de beslissing door de stembrief je® zonder meer aannemen. Moet men reeds tfïciï.v,Q«re?en' in den ver^iezingstijd zelf, dus tusschen de eerste en tweede verkiezing de rust niet bewaard zal blijven en de partij, die haar ver- lies bespeurt, tot daden van geweld zal overgaan, zooveel te meer kans daarop loopt men onmiddellijk na afloop van de verkiezingen. Wanneer niet op 't S et verstand overwint, dan moet men bedacht zijn op revolutionnaire daden van meer of minder grooten omvang. En dit des te meer, daar de linker partijen zich door de vroegtijdige ontbinding van den Cortes in een slechte positie bevinden en te weinig tijd voor propaganda hebben. De revolutionnaire stemmin-» op den linker-radicalen vleugel grijpt dan ook snel om zich heen. Op den achtergrond staat echter als machtigen bondgenoot van Robles de katholieke kerk en in de verbanning wacht Alfons Xin, of de huidige si tuatie niet geschikt is voor een restauratie naar Grieksch voorbeeld met behulp van belanghebbende groote mogendheden. V P B

Schager Courant | 1936 | | pagina 1