Uit Bergen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De Middenstand en deLandbouw- crisispolitiek. De inbraken in de Mijnstreek. Ingezonden stukken. Gevaarlijk kruispunt. Invloeden op den bloei van hei. De moord te Eindhoven. Zwaar gewonde jongeman gevonden. Expeditie naar het hooge Noorden. Afgevaardigden ontvoerd. KEGELBANEN TE BERGEN? w Bergen, 14 Januari: Hedenavond had in café „Hillebrand" een vergadering plaats, waarin bespro ken werd: „Het inrichten van kegelbanen te Ber gen." Het bestuur van den Alkmaarschen Kegelbond had het initiatief genomen tot het houden van bovenge noemde vergadering. Te ongeveer half negen opende de voorzitter van den A.K.B., de heer Joh. Diepen, deze vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Ongelukkigerwijze had ook hedenavond een tooneeluitvoering plaats in de „Rustende Jager", waardoor de belangstelling voor deze bijeenkomst niet zoo groot was, doch spr. was toch vol goeden moed, al verwachtte hij hedenavond geen direct suc ces. Spr. zette op uitvoerige wijze uiteen 't doel van dezen avond, het tot stand brengen van 3 kegelbanen in bovengenoemde gelegenheid. Verder het doel van de kegelsport in het algemeen: Het kweeken 'van liefhebbers, het kegelen in clubverband en het bevor deren van het vreemdelingenverkeer in seizoentijd. Het kegelen, aldus spr., staalt de spieren, brengt ge zelligheid in de omgeving, is gezond en goedkoop. Ook in Schagen aldus spr., hebben wij veel succes gehad met het tot stand brengen van kegelbanen aldaar en bet zal dan ook voor Bergen een groote attractie zijn, vooral tijdens het seizoen. Ook wij zullen onzen morcelen steun verleenen, door het organiseeren en uitschrijven van wedstrij den, hetgeen ongetwijfeld veel vreemdelingen naar Bergen zal trekken.- Op een vraag vanuit de vergadering hoe of het gemeentebestuur tegenover deze plannen stond, ant woordde de voorzitter, dat het gemeentebestuur hier over nog niet kon oordeelen en zou hierover later bij het indienen der teekening beslissen. Het is jam mer, aldus spr., dat B. en W. geen gehoor hebben ge geven aan onze uitnoodiging. Hierna zette de heer Brugman, penningmeester van den A.K.B. het finantieele plan uiteen. Spr. wenschte op dezelfde wijze te werk te gaan in Schagen, door het plaatsen van obligatiën. Ke gelbanen vragen een bedrag van 4000 a 4500 gulden en wanneer de Alkmaarsche Kegelbond zich daar achter stelt, dan is dat alleen om de kegelsport groo- ter te maken. Wij hebben den eigenaar van café „Hillebrand" bereid gevonden, het grootste bedrag be schikbaar te stellen en het gebouw kan aldus ge touwd worden. Verder stellen wij voor evcntueele liefhebbers en belangstellenden obligaties beschik baar van f 10.welk bedrag zeker niet te hoog is. De A.K.B. krijgt de beschikking over de gelden opge bracht uit de baanhuur, waarmede de uitgelote obli gaties jaarlijks worden terugbetaald. Wanneer een maal de gelegenheid daar is, zullen zeker wel meer dere liefhebbers volgen, zoodat voor obligatiehouders het risico zoo goed als is uitgesloten. Wij hebben zulks gezien, aldus spr., in Schagen. Hiermede heb ik in groote trekken het tot stand brengen weergegeven Hierna werd de vergadering gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Een der bestuursleden van den A.K.B. vroeg den heer Klomp, vice-voorzitter van V.V.V. te Bergen, zijn meening over dit plan. Volgens mijn persoonlijke meening, aldus de heer Klomp, geloof ik zeer zeker aan de levensvatbaarheid van de kegelsport in Ber gen. Hierna ontspon zich eenige discussies over het ne men van risico door obligatiehouders en het nemen van risico door den A.K.B. Het is niet de bedoeling, aldus de voorzitter, de obligaties te plaatsen in Alkmaar, maar in Bergen; dit bevordert de belangstelling onder de Bergenaren on als eenmaal de belangstelling daar is, dan zal ook het risico vervallen. Wij als bestuurders van den A.K.B. nemen zeer zeker groot risico door het órgani- seeren en uitschrijven van wedstrijden, vandaar ook, dat de A.K.B. vanzelfsprekend moreel en finantieel medewerkt. Meerdere bestuursleden wakkerden alle aanwezigen aan om propaganda te maken voor de kegelsport Hierna werd gelegenheid voor het opgeven van eventueel te plaatsen obligaties. Onder daverend applaus werd bekend gemaakt, dat reeds voor 23 obli gaties was ïngeteekend. De voorzitter dankte allen, die hun steun hadden verleend en v/as met dezen voortgang vrijwel zeker, dat einde Maart of begin April de kegelbaan tot stand zou komen. Nogmaals spoorde spr. aan tot het voeren van propaganda, vooral door de aanwezige heeren, die alreeds kege laars waren en sloot onder dankzegging voor de be langstelling deze vergadering. BOTSING AAN DEN NATTE WEG. Dinsdagochtend omstreeks 9 uur is de vrachtauto van den vrachtrijder B. bij den spoorwegovergang van den Natteweg naar de Dr. v. Peltlaan in bot sing gekomen met den bespannen wagen van den kolenhandelaar B. Tengevolge van de botsing viel deze laatste van den wagen; nadat hij in het huis van de fam. v. W. was binnengedragen, werd hem door Dr. van Gelder de eerste hulp verleend. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zijn. Van den wagen bleek het lemoen te zijn ge broken. De vrachtrijder beweerde door de zon te zijn verblind. De materieele schade wordt door de patljen onderling geregeld. LIEFHEBBERS IN OVERVLOED. Voor de functie van controleur voor de steun- verleening en werkverschaffing alhier hebben zich 198 sollicitanten aangemeld, waarvan 63 ingezetenen der gemeente. LANGEND IJ R LANGENDIJKER KOLFBOND. .De stand der derde klasse. Thans is ook de score van den heer D. Rijper Sr. bekend en blijkt het corps van Gezellig Samenzijn totaal 1234 punten te hebben behaald in de drie partijen, welke gespeeld zijn. De volgorde der eer ste, klasse korpsen is nu: Vriendenkring, Noord- scharwoude 1259 p.; Op Maat, Zuidscharwoude 1241 p.; Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude 1234 p. en Volharding, Oudkarspel 1220 p. De derde klasse heeft nu ook drie wedstrijden ge speeld. Het aantal behaalde punten verschilt nogal wat met de eerste klasse, hetgeen natuurlijk ook begrijpelijk is, al is het verschil ditmaal wel een beetje heel groot. „Op Maat" van Zuidscharwoude staat in de derde klasse aan de spits met 974 pun ten, daarop volgt Onder Vrienden te Oudkarspel met 946 punten, op de voet gevolgd door Gezellig Samenzijn te Zuidscharwoude met 945 punten. Vol harding te Oudkarspel heeft 857 punten en volgens het aantal punten zou Ons Genoegen te Noord- scharwoude met 791 punten achter aan komen, doch de heer K. Ruiter moet nog op twee plaatsen kolven, zoodat nog twee partijen aan dit cijfer moeten worden toegevoegd. Van de sajetkolvers maakt de heer C. Langedijk Cz. te Noordscharwoude een goed figuur. Deze heer heeft niet minder dan 345 punten. Docr de R.K. Volksbond en de St. Josephsvereeni- girg is aan de gemeentebesturen een subsidie ver zocht, ten einde cursussen te kunnen geven in ver schillende vakken voor de werkloozen, in het bij zonder de jeugdige. Dezer dagen is hier uit Denemarken een belang rijke hoeveelheid witte kool aangevoerd ter verwer king van zuurkool in de fabrieken. PERSONEEL BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal door de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen op de eerstvolgende maan- delijksche conferentie met de besturen der vakver- eenigingen een door haar aan den personeelraad gedaan voorstel ter sprake komen om den pensioen gerechtigden leeftijd van het S.S.- en H.S.-personeel op 60 jaar te stellen. Hiertoe zal een wijziging der pensioenwet dienen te geschieden. Dl verband met het overcompleet aan personeel zal dan tot ver vroegde pensionneering worden overgegaan, zoo noo dig op 55-jarigen leeftijd; doch daar hierdoor de lasten van het fonds nog zwaarder zullen worden zal ook ten opzichte daarvan een regeling getrof fen moeten worden. UITSLAG AANBESTEDING NED. SPOORWEGEN. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd gister te Utrecht in het openbaar aanbesteed Bestek No. 1533 HS het maken van een Tractie- gebouwtje en een ploegbergplaats met arbeidersver- blijf op het Oostelijk eiland van het Centraal Sta tion te Amsterdam. Raming f 9700.—. Digekomen waren 32 inschrijvingsbiljetten. Laagste inschrijver A. Bakker te Bobeldijk voor f 8157. Hoogste inschrijver T. Jansonius te Zaandam voor f 10680.—. NOORDSCHARWOUDE. Ontwikkeling voor de tuinders. Het drnk- foutenduiveltje. In het verslagje van de z.g. praalavond met den heer L. Mallekote heeft het drukfoutenduiveltje ons een poets gebakken, waardoor een geheel verkeerde gevolgtrekking zou kunnen worden gemaakt. In het genoemde verslag stond, dat het middel voor de af doende bestrijding van knolvoet was een k a 1 i-be- handeling. Dit moet echter zijn een k a 1 k-behande- ling; een heel verschil, al zit 't slechts in één letter. Hiermee wordt dit hersteld. De aanvoeren van de veiling van den Noorder- marktbond alhier zijn in de maand December bedui dend minder geweest dan in dezelfde maand van verleden jaar. Van roode kool bijvoorbeeld werd in December 1935 596.000 Kg. geveild, tegen 1.424.000 Kg. in dezelfde maand van 1934. In Dec. 1935 werd 159.000 Kg. gele kool geveild, in Dec. 1934 240.000 Kg. Het verschil in de Deensche witte kool was niet zoo groot, dit verschil bedroeg ruim 100.000 Kg. Niette genstaande deze aanmerkelijk mindere aanvoeren was de omzet dubbel zoo groot als verleden jaar, het geen wel een bewijs is, dat de prijzen heel wat be ter zijn dan in 1934. HOOGWOUD AARTSWOUD. Gisteren hield de bond van Landarbeiders een openbare vergadering. Voorzitter Hanning sprak een kort openingswoord en betreurde de geringe opkomst. We kregen te zien een mooie film, nJ. Het wonder der bloemen". Hier na sprak de heer Westerling een zakelijke rede waar in deze de welbekende raad gaf dat wil men zich verbeteren, dit alleen door organisatie kon komen, Verder wees spr. nog op het zichtbare nut wat de bond heeft gedaan, gedurende haar bestaan. Nog een paar komische films en voorzitter sloot dezen avond met dank. WIE RINGEN De feestavond, te geven door de vereeniging „Kleuterschool" te Hippolytushoef, welke wegens familie-omstandigheden was uitgesteld, zal nu wor den gehouden op, 30 Januari a.s., Opgevoerd zal worden een tooneelspel naar het beroemde boek „Vadertje Langbeen". Deze avond zal den bezoekers verrassingen bieden. Door het omvallen van een petroleumstel ont stond jj. Maandag een begin van brand in de keu ken van de fam. D. Engel in de Nieuwstraat alhier. De brand kon in den beginne met eigen middelen worden gebluscht. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. NIEUWE N I E DORP Loop der bevolking in 1935. Aantal inwoners op 31 December 1934: 900 m., 833 vr., totaal 1733. Geboren: 17 m., 11 vr., totaal 28; ingekomen per sonen: 57 m„ 45 vr., totaal 102. Totale vermeerdering 74 m„ 56 vr., totaal 130. Overleden: 15 m., 15 vr., totaal 30; vertrokken per sonen: 57 m., 49 vr., totaal 106. Totale vermindering: 72 m„ 64 vr., totaal 136. Aantal inwoners op 31 December 1935 902 m., 825 vr., totaal 1727. Aantal gesloten huwelijken 17, echtscheidingen geen, levenloos aangegeven kinderen geen. BARSINGERHORN Loop der bevolking over het jaar 1935. De bevolking bestond per 1 Januari 1935 uit: 1188 m., 975 vr., totaal 2163. Zij vermeerderde gedurende het jaar door: Ge boorte met 21 m., 16 vr., totaal 37; vestiging: 126 m., 110 vr., totaal 236. Totaal: 147 m., 126 vr., totaal 273. Zij verminderde gedurende het jaar door: Overlij den met 9 m., 10 vr., totaal 19; vertrek met 157 m., 124 v., totaal 281. Totaal: 166 m., 134 vr., totaal 300. Vermindering alzoo van 19 m., 8 vr., totaal 27. Zoodat de bevolking per 1 Januari 1936 bestond uit: 1169 m., 967 vr., totaal 2136. Gedurende het jaar werden 14 huwelijken vol trokken. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 14 Jan. Uitspr. vorige zitting. Chr. Jos. van Br., koopman, zwervend, gedetineerd, Zedenmisdr. art. 247 strafrecht, 1 dag gev, met 1 dag aftrek, ter beschikking der regeering gesteld voor waardelijk en in vrijheid gesteld. Joh. Dekker, boerenarbeider Venhuizen, meineed op instigatie van zijn boer. Ontslagen van alle rechts vervolging. Tjidsger H., gedetineerd, zonder vaste woonplaats, rijwieldiefstal, gepl. te Alkmaar. Tusschenvonnis, te ruggewezen naar den Rechtercommissaris. Pieter M., los werkman. Z. V. W., gedetineerd, rij wieldiefstal gepl. te Alkmaar, als voren. Albert Kr., visscher, Urk. Hooger beroep veroor deeling kantonrechter Hoorn, i.z. overtreding regle ment op de binnenscheepvaart. Vrijgesproken. Dirk R., los werkman, Anna Paulowna, feitelijk aanranding eerbaarheid. Eisch vrijspraak. Corn. Br., schilder, Uitgeest, opzettelijke brand stichting, 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren. Adr. V., gem. ontvanger, Haarlemmermeer, schuld- misdr. (aanrijding gepl. te Wieringen) f 100 boete of 25 dagen. Jantje M., Helder, gedetineerd, misdrijf art, 250 Bis, 1 dag gev. met 1 dag aftrek en voorw. ter beschik king gesteld met 3 proefjaren. Samenwerking der middenstandsorgani saties. Naar wij vernemen heeft de onlangs door ministey Deckers ingestelde staatscommissie-van Loon den Middenstandsraad verzocht haar van voorlichting te dienen over de bezwaren, welke door de betrokken middonstandsbedrijven, als gevolg van het thans gel dende stelsel van landbouwcrisis-steun, worden on dervonden. Teneinde aan deze taak uitvoering te geven, heeft de Middenstandsraad een delegatie uit zijn midden benoemd, bestaande uit de heeren Mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W G. Scheeres, welke be last is met het onderhouden van regelmatig contact met genoemde staatscommissie. Als resultaat van dit contact zullen de midden stands-vakorganisaties, welke belang hebben bij de landbouwcrisispolitiek, in een op 15 dezer op .het Departement van Landbouw en Visscherij te 's Gra- venhage te houden vergadering der Staatscommis sie, gelegenheid hebben om haar bezwaren kenbaar te maken. In verband met deze vergadering heeft, naar wij verder vernemen, op initiatief van de Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche middenstands bonden, dezer dagen een voorvergadering plaats ge had, in welke de bezwaren der middenstands-vak organisaties zijn besproken. Besloten werd dat in de op 15 Januari te houden vergadering van de Staats commissie elke vakorganisatie slechts door een per soon zal worden vertegenwoordigd, terwijl elke be drijfsgroep slechts een woordvoerder zal aanwijzen. Als bedrijfsgroepen worden aangemerkt: Bakkers bedrijf. vleeschbedrijf. graanhandel en malerij, groen ten- en fruithandel, melkhandel, boter- en marga- rinehandel en kruideniersbedrijf. De voornaamste bezwaren van de middenstands organisaties tegen de crisismaatregelen zijn, dat deze maatregelen in het algemeen slechts beschouwd wor den als maatregelen, welke alleen ten doel hebben steun te brengen aan den landbouw. De belangrijke invloed, welke d% genomen maatregelen noodzake lijk moesten hebben op andere takken van volks bestaan, is vaak geheel uit het oog verloren, althans wordt daarmede niet voldoende rekening gehouden. Een tweede groot bezwaar is, dat de controle op de uitvoering van de crisismaatregelen te weinig rekening houdt met het practische bedrijfsleven. Veeleer wordt geëischt, dat het bedrijf zich aan de controle aanpast, dan dat de controle zich zooveel mogelijk voegt naar het bedrijf. Vijf personen aangehouden. Heerlen. Dank zij de samenwerking tusschen de Koninklijke Marechaussee te Spekholzerheide, de ge meentepolitie te Schaesberg en de gemeentepolitie van Heerlen is men erin geslaagd een dievenbende aan te houden, die verschillende inbraken in de mijnstreek op haar geweten heeft. Op verzoek van de Koninklijke Marechaussee te Spekholzerheide werd te Sittard gearresteerd de 20- jarige K. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat hij in zijn praktijken nog door een viertal jongelieden werd bijgestaan. Deze, de gebroeders H., IS' en 19 jaar oud, zekere D„ 18 jaar oud en K„ oud 20 jaar, allen wonende te Terwinselen, zijn aangehou den. Zij zijn heden ter beschikking van den commis saris van politie te Heerlen gesteld. SALAMANDERS MET TWEE HARTEN. N e w-Y o r k. In een vergadering van het Amerikaansche Zoologische genootschap te Prince- ton hebben de geleerden Collins en Wright mede- deelingen gedaan over merkwaardige experimenten die zij hadden verricht. Zij hebben de harten van watersalamanders ln embryo overgebracht in de lichamen van volwas sen dieren van dezelfde soort. Deze dieren, die al dus twee harten hadden, leefden na de operatie nog 100 tot 165 dagen. De overgebrachte harten bleven in hun nieuwe omgeving hun eigen functie volbrengen; zij behiel den hun eigen slag en pasten zich niet aan bij dien van het oude hart. DE STAAT ZORGT VOOR DE FAMILIELEDEN VAN DE SOLDATEN IN AFRIKA. Rome. De leiding van de fascistische partij zet in geheel Italië het werk van socialen aard voort. In vijf districten van Rome zijn gaarkeukens opgericht, voornamelijk bestemd voor de familie leden van de soldaten in Afrika. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande als ingezonden stuk opgenomen in Uw blad naar aanleiding van 't ver slag in Uw blad over den Ruiteravond te Schager- brug. Bij voorbaat mij dank. Indien men het verslag van den Ruiteravond te Schagerbrug leest, dan vraagt men zich af, is nu werkelijk de sport en een getraind lichaam, het eenige doel dezer vereeniging. Men zou dan toch meenen, dat een gymnastiek- en een athletiek- vereeniging beter aan dat doel beantwoordt. Doch als men leest dat mr. D. Breebaart daar o.a. het volgende zegt: Er wordt op deze vereeni ging een goede geest (een Nationale geest van mij, P. G.) gekweekt en het is voor een ieder goed te wennen aan discipline, krijgt men een andere kijk op de zaak. Ook uit het „Wilhelmus" zingen blijkt, dat men hier met een bij uitstek nationale vereeniging te doen heeft, welke, als zij goed „ge disciplineerd" is, een voortreffelijke ruiterbrigade zal zijn in een komenden oorlog. Dit is het de Koningin wel waard een oorkonde uit te reiken. Tevens is het beoefenen van deze „sport" alleen mogelijk voor hen, die kapitaalkrachtig genoeg zijn (of hun vader) om een dergelijk paard (hetwelk voor de ruitersport geschikt is te houden. Een goed ruiterpaard en tevens een goed werk paard kan slechts bij hooge uitzondering voorko men. Men begrijpt dan wel. dat er van „uitleenen" ook niet veel komt. Wij willen hopen, dat de leden van de Landelijke Rijvereenigingen naast hun li chamelijke training, hun oogen eens openen. Zij zullen dan inzien, dat de Landelijke Rijvereenigin gen meewerken aan de nationale waanzin en op- hitsing, en zij straks zelf de dupe worden van dit militairistisch vertoon. Er is een betere taak voor hen weggelegd. Dit is, te strijden tegen het natio nalisme en militairisme, ter verwezenlijking van een betere maatschappij. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, PIET GROOTES. Nieuwe Niedorp. Twee auto's botsen op elkaar. Fiets rijder door een der auto's gegrepen en zwaar gewond. Gistcroohtend om elf uur reed de expediteur Vos uit Schaylt met groote vaart op den rijksstraatweg 's-Hertogenbosch-Grave. Bij de beruchte wegkruising bij Heesch bemerkte hij te laat, dat uit den linkerzij weg een personenauto naderde: V. remde uit alle macht; de vrachtauto slingerde over den weg, waar bij de 60-jarige landbouwer Kusters uit Nistelrode, die op het fietspad fietste, door den vrachtauto werd gegrepen en meegesleurd. Vervolgens ramde de auto- nog een personenauto, die zwaar werd gehavend en. kwam vervolgens terecht tegen de warande van café Arts, welke geheel instortte. Kusters is, na voorloopig door dr. Bouman uit Geffen verbonden te zijn, in levensgevaarlijken toe stand naar het St. Ludovicusgesticht te Heesch ver voerd. Een broer van het slachtoffer is verleden jaar op dezelfde plaats bij een dergelijk verkeersongeluk om het leven gekomen. Tegen den bestuurder van de vrachtauto is proces verbaal opgemaakt. Waarnemingen betreffende temperatuur en regenval om de bloei van de heide voor de imkers vast te stellen. Met medewerking van het Koninklijk meteorolo gisch instituut in De Bilt zal eenige jaren achtereen in de buurt van den Holterberg een net van regen- stations worden opgericht, teneinde te trachten uit locale afwijkingen in den regenval te concludeeren, welken invloed deze heeft op den bloei van de heide. De regenmeters zullen worden opgesteld aan de West en Oostzijde van den heuvelrug en zullen on der controle staan van den beheerder van het ob servatie station te Bathmen, die tot "deze zaak het initiatief nam, van het K.N.M.I. en van de vereeni ging voor bijenteelt te Colmschate. De waarnemingen zullen zich ook uitstrekken tot de temperatuur, om beschadiging van de bloem- scheuten door vorst vóór den bloei van de heide te kunnen vaststellen. De waarnemingen zullen alleen plaats vinden in de periode, waarin de ontwikkeling der bloeischeuten geschiedt. Men verwacht, dat in de toekomst langs dezen weg den imker menige vergeefsche reis met de bijen naar de heide zal kunnen worden bespaard. Vrouw had revolver van een ander weg genomen. Het wapen terecht. Omtrent den moord, Zaterdagnacht te Eindhoven gepleegd, wordt nader gemeld, dat ae vrouw van het slachtoffer, A. S., thans heeft verklaard, dat zij het pistool, waarmede de daad is gepleegd, niet van haar man in bewaring had gekregen, doch, dat zij het ontvreemd had van haar kostbaas. Na den moord heeft zij-het in diens huis weer op zijn plaats ge legd. De politic heeft het hier in beslag genomen. Wat het motief voor den moord betreft, verklaarde de vrouw nu, dat zij tot haar daad is gekomen, wijl zij haar man die wat gebrekkig was, niet meer kon uitstaan! Was door een vrachtauto aangereden. Aan de gevolgen overleden. Maandagavond te kwart voor twaalf vonden voor bijgangers op den hoek WalhofstraatBoddenkamp- singel te Enschede een jongeman, die een ernstige hoofdwonde bleek te hebben. Eenige meters verder lag zijn fiets, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat er een aanrijding had plaats gehad. De ernstig gewonde jongeman bleek te zijn, de 24-jarige M. H. L., wonende te Enschede. Een ont boden geneesheer achtte zijn overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Daar is hij een uur later aan de gevolgen overleden. De vrachtauto, die het ongeluk had veroorzaakt, is door de politie gisternacht te-Almelo opgespoord. De chauffeur verklaarde niets van de aanrijding te hebben gemerkt. Een winterverblijf boven den Poolcirkel. Moskou. Een expeditie, bestaande uit 589 mannen en vrouwen, is vertrokken naar de kust van Noord-Siberië, waar zij de rest van den winter zal doorbrengen ver ten Noorden van den Poolcirkel. De deelnemers zullen zich vestigen op 77 kleine nederzettingen. Op Dixon-eiland, de grootste neder zetting, zullen 60 menschen bijeen wonen. Zij zullen studie maken van de weersomstandigheden, van de zeestroomingen en van de communicatiemogelijkhe den in verband met de ontwikkeling van de Noord oostelijke doorvaart van de Witte Zee naar het Noordelijk deel van den Stillen Oceaan. Elke nederzetting zal voorzien zijn van een radio station. Het dagelij ksch menu wordt door een medi cus voorgeschreven; de kolonisten mogen daarvan niet afwijken. Eens per maand worden zij medisch onderzocht. De nederzettingen op Dixon-eiland en bij de Tixie-baai hebben een hospitaal, terwijl de rest der nederzettingen beschikt over den dienst van 19 artsen. Hoe in Roemenië verkiezingsstrijd ge voerd wordt. Boekarest: Bij verkiezingen in de Boeko- wina werden drie afgevaardigden van de nationale boerenpartij ontvoerd door vertegenwoordigers van de christelijk-nationale partij en met een auto naar een dorp diep in Boekowina gebracht. Na enkele uren slaagden de autoriteiten er m, spo ren van de ontvoerden fc vinden en hen te bevrijden. In verband hiermede werden 71 personen gear resteerd, hun wapens werden in beslag genomen. Nadre wordt gemeld, dat de ontvoerden zijn oud minister Saveaunu, onderstaatssecretaris Ghelmeganu en de kamerleden Lepedatu, Constantinescu en Serafinowitsj. De ontvoerders stónden onder leiding van het kamerlid Robu.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2