Japan's heengaan Groote brood te Schiedam De ervaring van drie maanden oorlog Sneeuw in de bergen Te Rome werd een nieuwe vlag uitgereikt aan het 1 3de Artillerieregiment, Deze plechtigheid geschied* de door Mari e van Savoye. Een nienw gezichtspunt der Engelschen. - Vriendschappelijke voetbalwedstrijden tusschen zwarten en blanken. Wat men in Ethiopië over de vredcs- mogelijkheden denkt (Van onzen reizenden correspondent.) Djibouti, 29 December. BIJ slot van rekening danst men over deze schoone wereld toch niet geheel ongestraft van het eene klimaat in het andere, van de koelte in de tropenwarmte, van de droge berglucht op twaalfhonderd meter hoogte naar de vochtige kusthitte en zoo hield koorts rne enkele da gen in bed. Dit is in het geheel niet erg, zoolang men zoo'n klimaatkoorts niet houdt voor een kwaad aardige malaria, en men het vertrouwen in zijn uit houdingsvermogen niet verliest. Zoo was ik eenige dagen aan mijn lcamer gebonden, echter zonder dat ik daardoor de verbinding met de buitenwereld ver loor. Er waren goede zieien, die me op de hoogte hielden van de gebeurtenissen en bovendien had ik het geluk in aanraking te komen met een Engelsch hoofdofficier, die blijkbaar op kondschap uit was en met wien ik me enkele uren kon onderhouden. De gebeurtenissen op het gevechtsterrein schijnen Engeland langzamerhand zorg te baren. Zeer zeker heeft Engeland nimmer een overwinning der Italia nen gewenscht, maar een volkomen nederlaag der Ita lianen door de wapens in Abessinië kan Engeland toch evenmin aangenaam zijn. En voor zoo'n neder laag beginnen velen toch te vreezen. De laatste be richten, welke me hier van het gevechtsterrein be reikten, waren voor de Italianen alles behalve be moedigend, ook al had dan geen beslissende slag plaats. Weder verloren de Italianen eenige tanks, eonige gepantserde auto's en twee vliegmachines. Aan het noordfront werd een Italiaansche kolonne gedurende den nacht overvallen, en daarbij lieten vijfhonderd man, waaronder vijftien officieren, het leven. Beweerd wordt hier, dat de geest onder de Italianen zeer begint te zakken, wat o.a. verband zou houden, met de slechte voedselvoorziening voor al bij de vooruitgeschoven troepen. De Engelschen beginnen te vreezen, dat een neder laag der Italianen in Abessinië een slechten invloed zou kunnen hebben op de bevolking der Afrikaansche en andere koloniën van de Kuropeesche mogend heden. Onmogelijk is dit niet, doch de Franschen in Soma- liland hebben, zoo is mijn indruk, daarvan niet heel veel te vreezen, ook al staan de Somali's uit den aard der zaak met hun sympathieën geheel aan Abcssijnsche zijde. Van eenigen haat tegen de Fran schen is in Fransch Somaliland niets te bemerken. De verhouding tusschen de Franschen en de inland- sche bevolking is er uitstekend. Een deel der Fran- sche bezetting bestaat er uit zwarte troepen, Sene- galeezen en een compagnie Somali's, allen vrijwilli gers. De zwarte bewoners van Fransch Somali- land zijn trotsch op deze zwarte troepen, die toch dezelfde of ongeveer dezelfde gelaatskleur hebben als zij. Eenige malen maakte ik het mede, dat de bevolking bij een parade deze zwarte Fransche troe pen met handgeklap begroette. Echter, deze zwarte Fransche soldaten gevoelen zich ver verheven bo ven de andere, niet militaire zwarten en achten zich in de eerste plaats Franschen. Van eenigen haat der inlandsche bevolking hier tegenover de Euro peanen heb ik nog nimmer iets bemerkt. Over het algemeen zijn de Somali's uit deze streken als be dienden zeer eerlijk. Stelen doen zij niet of zelden, hoewel zij, als kooplieden wel de neiging vertoo- ren de vreemde klanten zoo veel mogelijk te be dotten. In normale tijden ligt in Fransch© Somaliland geon Europeesch garnizoen en de Europeesche sol daten en matrozen, die er thans in verband met den oorlog verblijven, moeten trachten zich hier zoo goed als het gaat. te vermaken, wat zij doen in uit stekende verstandhouding met de bevolking. Vrijwel eiken Zondag spelen Fransche soldaten of matro zen een voetbalmatch tegen een elftal van Somali's. want sedert de Franschen hier vasten vast verkre gen, heeft het voethalspel ook onder de Somali's ingang gevonden. Bij zulk een match spelen de Franschen met zware voetbalschoenen, de Somali's daarentegen op bloote voeten en het grappige is, dat de Somali's gewoonlijk winnen, daar zij op hun bloote voeten veel vlugger zijn dan de Franschen met hun zware voetbalschoenen. Deze Somali's zijn nog bijna geheel natuurmenschen en hun naakte voeten kunnen tegen een stootie. Het doet mij tel kens weder denken aan de Etionische krijgslieden die zonder schoenen ten oorlog trekken, maar zonder schoenen heel veel beter marcheeren dan eenige in fanterie ter wereld. Zooal.s Ik boven reeds opmerkte, ligt ln Fransch Somaliland in normale tiiden geen Europeesch garni zoen en de Fransche militairen, die er thans garni zoen houden, zien met verlangen uit naar het einde van den oorlog. Zij hadden geloofd hier niet langer dan enkele maanden tc moeten blijven, maar nu we ten zij beter en zij wijten dit langer gedwongen ver blijf in de eerste plaats aan de Italianen, die vol gons hen, niet in staat zijn oorlog te voeren. Het oor deel, dat men thans onder de Fransche militairen over de Italianen hoort., luidt alles behalve gunstig. Algemeen heerscht hier thans de meening, dat de Italianen er nimmer in zullen slagen Abessinië te veroveren. Het Italiaansche consulaat te Djibouti doet alles om door een krachtige propaganda deze mee ning te bestrijden, maar veel wordt hiermede niet bereikt.. Op bijzonder handige wijze wordt deze pro paganda niet gevoerd en de door het consulaat uit gegeven communiqué'» worden door het publiek nau welijks meer gelezen. Een dezer dage vermelde het communiqué van het Italiaansche consulaat, dat de Ethiopiërs de Italianen hadden aangevallen „onder het uitstootcn van woeste kreten". Een Fransch of ficier maakte daarop lachend de opmerking: „In een vo'~ond communiqué zullen we nog moeten lezen, dat de Tfaüanen aanvallen onder het reciteeren van Vir- gib'us en Dante", Juist toen ik Abessinië (waarheen fk over enkele dagen weder hoop terug te keeren) verliet, waren daar de vredesvoorstellen van Engeland en Frankrijk bekend geworden en deze vredesvoorstellen hadden onder de ontwikkelde Abessinlërs (evenals bij mij) in de eerste plaats verwondering gewekt. Een Abes- siniër, die in Europa heeft gestudeerd en thans in consulairen dienst is, zeide in een particulier gesprek (dus niet „officieel"): „Van deze vredesvoorstellen be grijp ik niets. Een vrede is mogelijk op twee grond slagen, op den gTondsl&g van het recht of op den grondslag van het geweld. Uitgaande van het recht zou een vrede, waarbij Ethiopië offers brengt aan den aanvaller, een dwaasheid zijn. Offers zouden in dit geval moeten worden gebracht door den aanvaller, die aan den aangevallene toch eenige schadeloosstel ling- verschuldigd is. Niet Ethiopië, maar Italië heeft onder allerlei voorwendsels dei^ strijd gezocht. Gaat men uit van den anderen grondslag, dien van het geweld, dan blijven de vredesvoorstellen al even on begrijpelijk. De resultaten van de krijgsbedrijven zijn niet van dien aard, dat ze mijn vaderland kunnen nopen tot offers als in de vredesvoorstellen worden verlangd. De oorlog is pas begonnen en wel onder voor Ethiopië aanvankelijk zeer ongunstige omstan digheden, daar Italië zich vele maanden, om niet te zeggen „jaren" voorbereidde, terwijl Ethiopië in vol vertrouwen op den Volkenbond rustig afwachtte. El- ken dag wordt mijn land thans militair sterker, Italië vooral moreel zwakker, Italië heeft den strijd aange vangen in het voor een aanvaller gunstige seizoen, doch dit seizoen is reeds voor een goed deel verstre ken, zonder dat Italië belangrijke resultaten kon be reiken. Nu de strijd langzamerhand in vollen gang is, kan naar mijn meening mijn vaderland geen vrede aanvaarden, die van ons offers verlangt. We verkie zen in dit geval de worsteling voort te zetten, vooral ook daar het iedereen duidelijk moet zijn geworden, dat een Italiaansche zegepraal zoo goed als geheel is uitgesloten. Een vrede is voor ons alleen aanvaard baar, indien hij waarborgen biedt tegen een herhaling van een Italiaanschen aanval op onze onafhankelijk heid. Een uitweg naar zee, zooals deze in de vredes voorstellen wordt voorgeslagen, heeft voor Ethiopië niet het minste nut., daar deze uitweg naar zee bij een nieuwen Italiaanschen aanval reeds van den eersten dag af kan worden afgesneden. Men zou kunnen aan voeren, dat Ethiopië tot concessies bereid zou moe ten zijn, daar Italië toch een (betrekkelijk zeer klein) gedeelte van het Ethiopisch gebied heeft bezet, doch de beteekenis daarvan mag men niet. overdrijven. De wereldoorlog kan ons daarover iets leeren. De Duit- schers stonden ver in vijandelijk gebied, in Frankrijk, in België, in Servië, toen ze gedwongen wérden tot een bekentenis van de nederlaag en alle opgelegde vredesvoorwaarden moesten aannemen. Bovendien, laten we eens afwachten, waar de Italiaansche troe pen zich zullen bevinden aan het einde van het regen seizoen, dat voor den aanvaller, meer dan voor de Ethiopiërs wel eens onaangename verrassingen zou kunnen brengen." Laat ik hierbij voegen, dat vrijwel niemand in Ethiopië in zou stemmen met een vrede, die gelijk zou staan met een nederlaag. De concessies, waartoe Ethi opië voor het uitbreken van de vijandelijkheden be reid was, zouden daar thans niet meer aanvaardbaar worden geacht. Er is namelijk iets veranderd. Nog slechts enkele maanden geleden besfond voor de Ita liaansche strijdmacht en voornamelijk voor de mo derne strijdmiddelen, waarover Ethiopië niet beschikt, zooals tanks, vliegmachines, gepantserde automobie len, een zekere vrees. De ervaring in bijna drie maan den oorlog heeft echter geleerd, dat deze moderne strijdmiddelen in het moeilijke Ethiopische terrein niet dezelfde rol kunnen spelen als in een Euro- peeschen oorlog. Deze ervaring heeft het moreel der Ethiopische krijgsmacht doen stijgen, terwijl dat der Italianen (om het zacht uit te drukken) er niet op vooruit is gegaan. J. K. BREDERODE. PARITEIT ZOU GEEN VEILIG HEID GEVEN. SLOTVERKLARING VAN NAGA-NO Gisteravond kwart voor zes heeft de Japansche de legatie de Londensche vlootconferentie verlaten, na dat admiraal Nagano van te voren, op verzoek van den voorzitter Lord Monsell, een uiteenzetting had gegeven van de reden die Japan tot zijn houding noopten. Nagano hield nog eens voor het laatst' een pleidooi voor beperking der totale tonnage en voor scherpe vermindering van de aanvalswapenen. Alle overige gedelegeerden bleven zich verzetten ter gen vaststelling van een maximum-limiet, waarna de vergadering tot hedenmiddag werd verdaagd. Na afloop van de zitting verklaarde de Japansche admiraal nog, dat het terugtrekken van de confe rentie allerminst beteekende, dat Japan aanstuurt op een bewapeningswedloop. Lord Monsell gaf als voorzitter nog een uiteenzet ting van de Britsche opvatting. Hij zette uiteen dat de vlootsterkte niet kan worden afgemeten naar het aantal oorlogsschepen, maar dat bij de beoordeeling in de eerste plaats moet worden rekening gehouden met de ligging der vlootbasis, de voorzieningsbronnen en de kwetsbaarheid der ver- Om die reden acht Engeland een gemeenschappe lijk hoogste limiet onaanvaardbaar, omdat die nie! zou zijn in overeenstemming met de defensie-behoef ten van het Britsche Rijk. Het Japansche voorstel zou er op neer komen, dat ieder land, hoe klein ook, zijn vlootsterkte zou mo gen opvoeren tot gelijke hoogte als van zijn buren, hetgeen dus allerminst zou dienen om den vrede te bevorderen. De Amerikaansche gedelegeerde zeide dat gelijk heid van de vlootsterkte en gelijke veiligheid onver eenigbaar is. De Vereenigde Staten zouden niet kun nen toestemmen in welke verandering ook, die hun veiligheid zouden kunnen verminderen. De Fransche gedelegeerde zeide dat indien een gemeenschappelijke bovengrens zou worden aan vaard, sommige landen hun veiligheid onvoldoende zouden zien gewaarborgd en andere landen op over dreven wijze zouden zijn beschermd. De Italiaansche gedelegeerde Raineri Briscia heefl gezegd, dat hij de beginselen waarop het Japansche voorstel berustte geenszins afwees. Hij was het met die beginselen geheel eens. Van den beginne, aldus de leider van de Italiaan sche vertegenwoordiging, zijn wij niet bereid ge weest de vlootproblemen te behandelen uitgaande van een classificatie of van eenige rangordening van de vlootkrachten. Wij zijn echter begonnen te twijfelen bij de be schouwing van de practische middelen, die, nauw keurig omschreven, onze wensch iedere classificatie te vermijden, zouden verwerkelijken. Dit bracht onoplosbare politieke vraagstukken. Aanpassingen aan het gemeenschappelijke maximum zouden in werkelijkheid weer een terugkeer tot ver houdingen beteekenen. Amerika concentreert zijn vloot in de Stille Zuidzee. De Amerikaansche vlootmanoeuvres zullen dit jaar in Mei gehouden worden, in de wateren ten Westen van Midden-Amerika. In aansluiting daar op zullen drie pantserkruisers en een lichte kruiser door het Panamakanaal naar de Oostkust gaan om op de regeeringswerven nagezien te worden. Een flottilje torpedobootjagers zal den geheelen zomer aan de Oostkust blijven, teneinde zeekadetten en re serve-officieren op te leiden. Alle overige schepen keeren terug naar den Stil len Oceaan. Tweeg nieuwe groote duikbooten zullen proeftoch ten aan de Oostkust maken en in den zomer ge voegd worden bij de hoofdmacht aan de Westkust, KURKENFABRIEK IN VLAMMEN. Schiedam. De kurken- en isolatïefabriek van de fa. Bouvef, gevestigd aan den Buiten havenweg alhier, staat in lichter laaie. Vlak in de nabijheid staat de glasfabriek „De Schie". De brand laat zich zeer dreigend aan zien. De brandweer is met vol materiaal uit- genikt. Het pand geheel uitgebrand. Nader uit Schiedam: Gisteravond omstreeks zes uur ontdekten voorbij gangers brand in het pand 140 aan den Buitenhaven- weg te Schiedam, waarin gevestigd is de kurken- en isolatiefabriek van de fa. Bouvet. In dit pand waren eenige werkzaamheden verricht voor de fabricage van kurken platen. Slechts een iongen was gistermiddag in de droogkamer van de fabriek aanwezig geweest. Men vermoedt, dat in deze kamer de brand is uitgebroken. Het pand stond in enkele minuten in lichter aaie. De brandweer heeft met twaalf stralen het /uur in ruim een uur tijd kunnen blusschen. Het >and, dat een breedte heeft van 12 Meter en een iiepte van 20 Meter, was toen geheel uitgebrand. Iet gebouw was tot aan den nek toe opgestapeld ■net zeer brandbaar materiaal. Een vlak naast het pand grenzend gebouw, waar- 'n kort geleden nog gevestigd was de N.V. Rence, staalramenfabriek, en dat thans leeg staat, werd door het vuur bedreigd. Met moeite heeft de brand weer het pand door het nat te houden, gespaard. \an de andere zijde werd het pand begrensd door de Vereenigde Glasfabrieken, doch tusschen deze oanden was voldoende ruimte, zoodat hier geen ge vaar dreigde. Ook de inhoud van het afgebrande oand ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek was op beurspolis verzekerd. FIETSER OMVERGEWAAID. Aan de gevolgen van zijn val overleden. Door een hevigen stormwind kwam dezer dagen de 62-jarige C. Beus te Andijk met zijn fiets op straat te vallen, zóó, dat hij een schedelbreuk bekwam. De man is thans aan de gevolgen van zijn val overle den. DE NIEUWE INDEELING VAN KEURINGS DIENSTEN. Verdeeling van het land in 16 districten. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling van den minister van sociale zaken aan de Kroon een voorstel te doen tot een nieuwe indeeling van het land in keuringskringen, waarbij het aantal keurings diensten van waren van 21 wordt teruggebracht tot 16; opgeheven worden de keuringsdiensten te Zwolle, Arnhem, Leiden, Breda en Eindhoven. Bij de nieuwe organisatie der keuringsdiensten zal als norm voor de personeelsbezetting gelden een ambtenaar op 30.000 inwoners, de directeuren van de diensten niet meegerekend. GELISSEN IN POSEN. Thans op terugreis naar Nederland. Woensdagochtend kwamen de Nederlandsche ministers Deokers en Gelissen in Posen aan. Na de stad te hebben bezichtigd, brachten zij een bezoek aan de landbouwbedrijven en de suikerindustrie in de omgeving. Woensdagochtend vond een ont vangst door de gemeente Posen plaats. Te middernacht zouden de ministers de terugreis naar Nederland aanvaarden. Verwachting: Zwakke tot maligen wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des och- tens, overdag temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Verdere vooruitzichten: onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen sland aan TEMPERATUUR: 1 gr. C. 34 gr. F. UW BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEfc Hoogzijde 103 Sehageo,

Schager Courant | 1936 | | pagina 8