DE NIJL 'Radion-sensatie! Uit onze omgeving. Ernstig zedenmisdrijf. Alkmaarsche Kaasmarkt en het irrigatiesysteem in Egypte en den Soedan. Cairo, Januari 1936 In het middelpunt van de belangstelling staat tegenwoordig wel naast Ethiopië, het brongebied van den Nijl, die voor de waterverzorging van den Soedan en Egypte en daarmede voor de economische kracht van deze beide landen van groote betee- kenis is. Sedert duizenden van jaren berust de vruchtbaarheid van deze beide landen op de jaarlijks terugkeerende overstróomingen van den Nijl, die zijn vruchtbare modder op de vel den, links en rechts van de rivier, achterlaat. Door den bouw van groote stuwdammen tracht men reeds vele jaren den waterstand van den Nijl te verhoogen, zoodat de watermassa door sterkvertakte kanalen zoover mogelijk over de landerijen kan worden geleid, en groot genoeg is om bij het ergste regengebrek de velden het heele jaar door van water te voorzien. Zoodra de hooge waterstand vermindert, worden de beide Nijlarmen bij Rosetta en Damietta door dammen gesloten, zoodat het water van de ri vier in de kanalen stroomt en het land helpt be vloeien. Als er opnieuw hoog water opkomt, worden de aarden dammen aan den mond der rivier vanzelf weggespoeld- De regelmatige bevloeiing van de bebouwde velden maakt het mogelijk twee tot drie oogsten per jaar binnen te halen. Op de overstroomde gebieden kan men daarentegen slechts één oogst verkrijgen! Voor heel Egypte rekent men ge middeld op 1.6 oogsten per jaar. Pas in de loop der laatste eeuwen is men overgegaan tot het bouwen van stuwdammen, waardoor de waterstand met drie of vier Meter verhoogd werd. Daardoor was het mogelijk ge worden aanzienlijke watermassa's in de groote zijkanalen te leiden. Vooral sedert het invoeren van de katoen teelt door den stichter van het thans regeerende Huis, Mohammed Ali, naar wien de thans in aanbouw zijnde stuwdammen aan den Nijlmond genoemd zullen worden, is een goede bevloeiing een dringende eisch gewor den. Maar niet alleen voor de katoen, doch ook voor suikerriet, mais, koren en klaver is het nieuwe bewateringssysteem een dringende voor waarde geworden. In de laatste jaren zijn er meerdere groote stuwbekkens gebouwd, zooals b.v- dat van Assoean, waar het in den herfst binnenstroomende water wordt bewaard voor het gebruik in den zomer daarop. Door het stuwwerk van Assoean kunnen, na verhooging en versterking der dammen tegenwoordig ruim 5 milliard kubieke Meter water gestuwd worden Men sluit het stuwbekken meestal pas dan, wanneer de grootste hoeveelheid modderhou- dend water voorbij is, zoodat een verzanding van de stuwen niet meer zal plaats hebben. Bij een watersnelheid van 7 tot 8 Kilometer per uur en een verval van den Nijl in de buurt van Cai ro van 5 centimeter op een Kilometer heeft het hoogwater 7 dagen noodig om Cairo te bereiken. Het zwellen van den Nijlstroom in Egypte, Juli tot October, wordt door de in den zomer in Ethiopië heerschende tropische regens veroor zaakt, dezelfde regens, die in den Italiaansch- Ethiopischen oorlog zoo'n groote rol spelen. Deze watermassa stroomt hoofdzakelijk door den Blauwen Nijl, die zijn naam dankt aan het meegenomen bezinksel, de Nijlmodder, waar door het water een blauwachtige kleur heeft aangenomen- Een deel van het water wordt door den Sennar-stuwdam verzameld ter bevloeiing van den Soedan en voor Egypte. Aan het Tana- meer, waar de Blauwe Nijl ontspringt, wil men een tweede, groote stuwdam bouwen, de kosten daarvan zullen gedeeltelijk door Egypte gedra gen worden. De tweede Nijlstroom, de Witte Nijl, die uit het Victoriameer komt, waar men overigens eveneens een stuwdam wil bouwen, voert het heele jaar door bijna dezelfde hoeveelheid water met zich mee. Bij Gebel-Eulia hebben Engelsche ondernemers met toestemming van en voor re kening van de Egyptische regeering een stuw dam laten bouwen, die nog niet voltooid is. Oor spronkelijk was het reeds het plan deze dam tijdens den wereldoorlog, n.1. in het jaar 1917, te laten bouwen. Muiterij te Amoy 40 stedelijke soldaten doodgeschoten. Sjanghai. Een afdeeling stedelijke soldaten van Tsjangtjoe nabij Amoy is aan het muiten ge slagen. De commandant van de stad gaf bevel, dat deze afdeeling, 80 man sterk, door troepen van de 80ste divisie van het Chineesche leger ontwapend moest worden. Bij de uitvoering van dit bevel kwam het tot een botsing tusschen de muiters en de regeerlngstroe- pen, waarbij 40 muiters werden gedood en 30 man regeeringstroeoen werden gewond. De overige 40 muiters werden gearresteerd en de orde werd hersteld. STAKENDE MIJNWERKERS IN WALES. Londen. Te Treherbert in Wales blijven 60 mijnwerkers dag en nacht in de mijn, zij weigeren naar boven te komen, als hun loonen niet worden verhoogd. DÜITSCH SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN. Al ton a. Het 650 ton metende s.s. „Hilmar Blsmark" dat zich op weg bevond naar Bergen is in dichten misten ten noorden van Raugesund in de Scheren aan den grond geloopen. Men be schouwt het schip als verloren en de uit 15 perso nen bestaande bemanning heeft het schip verlaten. W g R I N G E V DEN OEVER. Nogmaals de aanranding op den Betonlweg. Voor enkele dagen maakten wij melding van een aanranding op den betonweg. Thans wordt ons me degedeeld, dat deze 'aanranding een eenigszins hu moristisch tintje heeft. Op den bewusten avond liepen moeder en dochter op het rijwielpad van den Betonweg. Het kind schrok blijkbaar van den achterop rijdenden wielrijder en begon luidkeels te roepen en holde naar het gebouw „Land in Zicht". Ook de moeder begon hard te loopen. De fietser, niet wetende wat hij er aan had, begon ook harder te rijden en te roepen wat of er toch wel was. Tenslotte haalde hij de moeder in en trachtte haar te kalmeeren. Doch de vrouw scheen dusdanig van streek, dat zij niet meer wist wat zij deed en daarop naar een kraan op de Hofmanhaven vluchtte. In het kort komt alles hier op neer, dat er in het geheel geen aanrander is geweest, doch dat schrik en zenuwen moeder en dochter parten hebben gespeeld. De „dader" heeft, zoodra hij het bericht in de cou rant las, de bewuste moeder en dochter bezocht en de zaak recht gezet. Meisje van 7 jaar het slachtoffer. Een zeer ernstig geval van kindermishandeling is door de Rijksveldwacht te den Oever en Ooster- land tot klaarheid gebracht. Na langdurige pogingen is zij erin geslaagd den bedrijver van dit laaghar tig vergrijp, den 55-jarigen S. B. te den Oever, tot een volledige bekentenis te brengen. Het slachtof fertje, een 7-jarig meisje uit het gezin T. alhier, is op afschuwelijke wijze door den onverlaat mishan deld, zoodat het onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Een groote opluchting voor de bevolking is dat de dader, die blijk heeft gegeven in deze samenleving niet thuis te behooren, reeds zoo spoedig door de Rijksveldwachters kon worden gevat en -tot een be kentenis gedwongen. Het vergrijp is een overtreding van art. 246 W.v.Str.. waarop een maximum gevan genisstraf van 8 jaren staat. Naar is komen vast te staan, is de thans gearresteerde niet de dader van de aanranding op den betonweg enkele dagen terug, waarbij een vrouw in de sloot werd geworpen, doch het zich bij haar bevindende jeugdige meisje zich door een snelle vlucht aan haar belager wist te ont trekken. LANGEND IJ K Steunregeling. Naar verluidt, zal aan het einde van deze maand nog een steunuitkeering plaats vinden van de Tuin- bouwsteun 1935. NOORDSCHARWOÜDE. Fiets gestolen. Alhier werd Donderdagavond een rijwiel gestolen, dat was geplaatst op het terrein van de groetelaad- plaats alhier. De fiets was niet verzekerd. R.K. Volksbond. De R.K. Volksbond afd. Langendijk hield Donder dagavond in hotel „De Burg" een buitengewone ver gadering. Voor deze vergadering bestond groote be langstelling, zoowel van leden als van andere belang stellenden. Door den heer Ferd. Spit werd een verhandeling gehouden over het karakter van de moderne staat, hetwelk kapitalistisch is. Op duidelijke wijze werd door den spr. een uitlegging gegeven van de inrich ting van den staat waarnaar met aandacht werd ge luisterd. ZUIDSCHARWOUDE. Tot lid van het Bannebestuur is gekozen de heer P. Ploeger alhier, in de plaats van den heer C. Kroon, die als zoodanig had bedankt. Donderdag had in een der lokalen van de o.l. school de eerste der praatavonden plaats, waarbij de heer Van Herwijnen van den Plantenziektenkundi gen Dienst te Wageningen, gestationneerd te St. Pan- cras, als leider optrad. Er waren niet minder dan 25 deelnemers. Er zullen 4 of 5 van die avonden wor den gehouden. Anderhalf uur zal worden besteed aan de inleiding over een bepaald onderwerp, den tuin bouw betreffende, en een half uur voor het stellen van vragen n,a.v. het besproken onderwerp als an derszins. Deze avond werd door den heer Van Her wijnen de meeldauw, de echte en de valsche behan deld, waarbij werd stilgestaan bij de bestrijdingsmid delen. Zoo passeerden ook de revue de aardvloo en de koolmade met haar bestrijdingsmiddelen, in ver band met de schade, welke door deze beide lastige insecten wordt aangericht. De behandeling van deze onderwerpen geschiedde op heldere wijze. De tuinders konden daarmee hun kennis belangrijk verrijken, zoodat dit ongetwijfeld kan meewerken, om met meer 'kans op succes tegen die diertjes op te treden. Verschillende vragen werden daarna gesteld, korte beschouwingen gehouden, nadere toelichting gegeven, alles dienende om meer theoretisch deskundig te worden op het gebied van de groententeelt, welke theorie dan kan worden getoetst of dienstbaar ge maakt aan de practijk. Het was een leerzame avond. Het Crisiscomité besloot de tooneelvereeniging O.K.K. alhier te verzoeken te zijnen bate een uitvoe ring te willen geven en daarbij optredende met het tooneelspel: „Zonsopgang". We vernemen echter, dat dit verzoek alleen dan zal kunnen worden aanvaard, als de afd. van den bond van Staatspensionneering van haar voornemen zou afzien om O.K.K. voor haar te laten optreden. Dit „afzien" zal echter wel niet gebeuren. OUDE N I EDOPP Gasvereeniging. Gisteravond hield de gasvereeniging Oude Nie- dorp haar jaarvergadering. De opkomst was niet groot. Na opening door den Voorzitter, den heer A. van Zoonen, worden door den secretaris, den heer J. van Zoonen, de notulen gelezen welke on veranderd worden goedgekeurd. De secretaris doet mededeeling van een kwestie, welke gerezen was in den loop van het jaar, maar die naar genoegen is geregeld. De rekening wordt nagezien door de heeren Blokker en Kriller. Alles wordt in orde bevonden. Het saldo over het afgeloopen jaar bedroeg f 13.— Bij de volgende bestuursverkiezing wordt de heer F. Leek als bestuurslid herbenoemd. Besloten wordt om de leden weer evenveel rente uit te keeren als vorig jaar. Tevens wordt het besluit genomen om de aandee- len van de leden, die overleden zijn of naar verre plaatsen zijn vertrokken door de vereeniging te doen overnemen tegen een bedrag van f 7.50 per aandeel. Hierna sluiting. Z IJ PE Aan den heer L. Meijer, brood-, koek- en be schuitbakker te St. Maartensbrug, is door B. en W. vergunning verleend, ingevolge de bepalingen der Hinderwet, tot het uitbreiden van de bestaande bakkerij, door het plaatsen van een kneedmachine gedreven door een electromotor van 11/2 P.K. Politie. Gevonden: een nieuwe pet en een zwart damesmutsje. Loop der bevolking over hef jaar 1933. Bevolking op 31 December 1934: 2856 m., 2592 vr., totaal 5448. Vermeerdering: door geboorte: 56 m., 47 vr. totaal 103; door vestiging: 138 m., 174 vr., totaal 312. Totale vermeerdering: 194 m., 221 vr., totaal 415. Vermindering: door overlijden: 20 m., 22 vr., totaal 42; door vertrek: 167 m., 202 vr., totaal 369. Totale vermindering: 187 m., 224 vr., totaal 411. Toeneming der bevolking: 7 m., minder 3 vr., totaal 4. Bevolking op 31 December 1935: 2S63 m., 2589 vr., totaal 5452. NOORD-ZIJPE. Wij vernamen, dat door de wijkverpleegsterin Noord-Zijpe gedurende het afgeloopen jaar niet minder dan ruim 3500 bezoeken zijn afgelegd. KOE GD AS Wanneer wij eens oplletten, waar onze huis vrouwen thans met elkaar over praten, bemer ken wij, dat het bjjna overal gaat om de nieu we, groote Radion-Sensatie! Men komt er eenvoudig niet over uitgepraat Het is dan ook een gebeurtenis, die ten volle de aandacht van iedere huisvrouw verdient. Want elk pak Radion heeft thans nog een extra waarde gekregen! Hoe men hiervan profiteeren kan? Wel, de Radion verbruiksters knippen een voudig het stukje van de voorzijde der pakjes af, waar „Wascht alleen" op staat, zenden ze op naar de Lever's Zeep Maatschappij N.V. te Vlaardingen en ontvangen dan voor 4 van deze stukjes een keurige kop en schotel en voor 3 van zulke uitknipsels een bijpassend bordje, zo dat een verbruikster van 7 pakjes een mooi de- jeuneetje ontvangt, geheel compleet engratis. Wanneer men nu weet, dat de gewone Radion geschenkenbons geldig blijven voor alle artike len uit de bekende cadeaulijst en men bedenkt eens even welk een bijzondere reputatie Radion bij alle Nederlandse Huisvrouwen geniet, dan kunt U de Radion Sensatie, die iedere Huis vrouw op het ogenblik beheerst, zeker wel be grijpen! En wij, die de lezeressen van ons blad gaar ne een goede wenk geven, raden haar dan ook allen aan: Profiteer van dit welkome extraatje, zolang de gelegenheid nog open staat en wacht niet tot het te laat is! ULIANADORP. Vereeniging tot Bevordering der Bijen- teelt in Nederland. Afdeeling Den Helder. Donderdagavond vergaderde bovengenoemde afdee ling met 16 leden, in het gewone vergaderlokaal aan de Kortevliet. Na opening volgde voorlezing en goedkeuring der notulen. Volgde verschillende mededeelingen, en ingekomen stukken, welke alle na voorlezing voor kennisgeving worden aangenomen. Met 14 van de 16 stemmen, werd het aftredende be stuurslid, de heer D. Abbenes herkozen. Het jaarverslag van den secretaris over 1935, wordt onder dank aan den samensteller, goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer D. Abbenes, werd tijdens de vergadering door de heeren A. Nicolai en J. H. Krouwel, nagezien en volkomen in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen totaal f 159.43, de uitgaven f 129.47; overlatende een batig saldo van f29.96. De afdeeling telt thans per 1 Jan. 1936, 37 leden. De rekening wordt goedgekeurd en de voorzitter zegt den penningmeester dank voor zijn accuraat be heer en de commissie voor de gehouden controle. Over de deelname en het resultaat bereikt met den stand op de Pluimveetoentoonstelling te Den Helder is men nogal tevreden. Omtrent het plaatsen van bijen op het koolzaad in den Wieringermeerpolder, wordt besloten dat het be stuur zulks nader zal regelen en tevens informaties inwinnen of er ook mosterd wordt verbouwd. Aangevraagd zal worden nog dezen winter, b.v. over 5 of 6 weken een lezing te houden, waar het on- werp: „Tegengaan van zwermen" zal worden behan deld. Bij de rondvraag wijst men er op, de bijenkolonies wat meer over het arbeidsveld te verdeelen. Bij een volgend bezoek aan een tentoonstelling zal de honing zonder naametiket worden geëxporteerd, wel het Rijksmerk er op. Nadat nog kennis is genomen van enkele voor beelden van afdeelingssaamhoorigheid, sluit de voor zitter met dank deze goed bezochte bijeenkomst. E OO GW OOD Bij den veehouder P. Donker, alhier heeft een koe niet minder dan vier kalveren ter wereld ge bracht, die tesamen een gewicht hadden van 188 pond. Dit mag werkelijk een unicum genoemd worden. Bij de inschrijving van dienstplichtigen voor de lichting 1937 zijn 19 personen ingeschreven, waarvan 2 wegens broederdienst en 2 wegens op leiding tot geestelijke, vrijstelling hebben aan gevraagd. De dienstplichtige P. Stehouwer van de lich ting 1936 heeft voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verkregen wegens kostwinnerschap. Dezeltde vrouw.. doch met een ander kapsel. Een kleine aanvoer, slecht weer en een iets beter markt, f 18.50 was de hoogste prijs, er werd een en ander verkocht tegen f 17.en daaronder, tot ongeveer f 16.De middel- markt lag ongeveer een halve galden boven verleden week. De reden werd hoofdzakelijk toegeschreven aan het feit, dat een klein extra-contingent is verleend door Frankrijk: een gevolg van de sancties tegen Italië. Het qaantum kaas, dat tot dusverre door Italië werd geleverd, is door Frankrijk ver deeld over de andere kaasleverende landen. Zoo heel veel leverde het voorons niet op, vandaar dat de prijs er niet meer dan een half guldentje door kon oploopen. Intusschen is het feit merkwaardig genoeg om melding van te maken en het bewijst, dat we hier te lande van de maatregelen tegen Italië niet allen slechte gevolgen ondervinden. Tevens echter zou er misschien uit kunnen blijken, dat de algemeene toestand spoedig zou ver beteren, wanneer de verschillende naties el kander wat meer tegemoet kwamen. De vraag uit het binnenland schijnt weer Iets beter te worden, maar veel de moeite waard is het nog niet Op den 19den Januari 1736, dus voor 200 jaar te rug, werd te Gree nock aan de Clyde in Schot land de groote uitvinder, James Watt, als zoon van een scheeps bouwer, geboren. Van beroep instru mentmaker in teresseerde hij zich sterk voor het vraagstuk van de stoom machine. Het zou echter nog ver scheidene jaren duren alvorens het hem gelukte iets te constru- eeren, dat op een door stoom ge dreven machine geleek. Zooals alle groote uitvinders had ook Watt met «roote moeilijkheden te kampen en moest hij zelfs voor het parlement te Londen een ziwaren strijd voeren, alvorens men eindelijk zijn uitvin ding erkende. Later heeft men echter zijn groote genie erkend, want Watt, die op den 19den Au- gustus 1819 stierf, werd in de Westminster-AbdiJ bijgezet, op de plaats, waar de grootste mannen van het Engelsche Koninkrijk rusten. HOOGTE VLUCHT. Moskou. De bekende piloot Kokkinakki is op nieuw met zijn vliegtuig opgestegen voor het ver richten van wetenschappelijke waarnemingen in de stratosfeer. Nadat hij een hoogte van meer dan 11.500 meter had bereikt, kwam zijn toestel bij de landing met groote vaart op een zwaar besneeuwd terrein terecht met het gevolg dat het over den kop sloeg. Desniettemin bleef de piloot ongedeerd, terwijl ook het vliegtuig vrijwel niet werd beschadigd. KINDEREN ALS COMMUNISTISCH PROPAGANDA MIDDEL. Madrid. Hier heerscht groote verontwaardiging over het gedrag van de communistische Roode Hulp, die de weeskinderen van de October-revolutie in Asturië. over heel Spanje heeft uitgestuurd om pro paganda te maken. Volgens het blad „YA", gebruikt de communisti sche Roode Hulp voor revolutionnair-communistl- sche propaganda de kinderen van leden, die ze hier voor beschikbaar stellen. AARDSCHOK TE KAAPSTAD GEVOELD. Te Kaapstad is een aardschok gevoeld, die niet minder dan 12 minuten duurde. Voorzoover bekend is echter geen ernstige schade aangericht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16